Vérvétel áttekintés

A vérvétel célja, hogy vérminta alapján laboratóriumi vizsgálatokkal megállapíthasson a kezelőorvos olyan paramétereket, amelyeket fizikális vagy képalkotó diagnosztikai vizsgálatokkal nem tudna.

Sok esetben van szükség laborvizsgálatra, mivel ennek eredményei az orvost segítik a pontos diagnózis felállításában, az általános egészségi állapot felmérésében és az esetleges nehezen észlelhető betegségek mihamarabbi felfedezésében.

A laborvizsgálatok közül a leggyakoribb a vérvétellel történő vérvizsgálat, azonban ennek kiegészítéseként vizelet- és székletvizsgálatra is szükség lehet egyes vizsgálatokhoz.

A vérvétel egy gyors és – a tűszúrástól eltekintve – fájdalommentes vizsgálat, amelyet rutinjelleggel vagy egy diagnózis igazolására kérhet az orvos.

Mozgásszervi magánrendelőnkben angiológus, belgyógyász, fájdalomterapeuta, kardiológus és reumatológus szakorvosaink is gyakran javasolnak laborvizsgálatot, amelyet helyben el is tudunk végezni.

Ennek segítségével a diagnózis gyorsabban, pontosabban és kényelmesebben felállítható.

Vérvétel célja

A vérvétel célja, hogy olyan, előre meghatározott paramétereket vizsgáljon a vérben, amelyek segítségével felállítható az orvosi diagnózis.

A vizsgálat célja kettős:

  • egyrészről segít a szakorvosnak igazolni egy gyanított diagnózist,
  • másrészt segíthet olyan, tüneteket nem okozó elváltozások észlelésében, amelyeket más vizsgálati módszerrel nem lehetne észlelni.

A vérvétel a modern orvosi diagnosztika fontos része, ezért rendelőnkben is komoly hangsúlyt fektetünk rá, hogy szükség esetén ezt a módszert is felhasználjuk a gyógyításban.

Emellett természetesen van lehetőség rendelőnkön kívüli orvos javaslatára vagy személyes indíttatásból is vérvételi vizsgálatot végezni.


Vérvétel menete

A vérvételt elsősorban nővér vagy egészségügyi szakasszisztens végzi. A szakorvos feladata a szükséges vizsgálatok előírása és az eredmények értékelése.

Rendelőnkben szakképzett egészségügyi asszisztensek végzik a mintavételt, a minták kezelését és azok szakszerű eljuttatását a laborba.

A vérvétel menete rendelőnkben a következő:

vérvétel menete

A vérvétel menetének ismerete alapvető, mivel előbb-utóbb szinte mindenkinek szüksége lesz rá

I. Vizsgálatkérő lap kitöltése

Összesen több ezer olyan laborvizsgálati paraméter van, amelyet vérvétellel igényelni lehet. Ezek közül néhány száz az, amelyikre gyakran van szükség.

Az egyéni állapottól függően egy-egy vérvétel alkalmával legalább 5, legfeljebb 60 paramétert szoktunk vizsgálni.

Amennyiben nincs szakorvos által előírt vizsgálati listája, válassza ki vérvételi csomagjaink közül az Önnek legmegfelelőbbet.

A laborvizsgálathoz szükség van a vizsgálatkérő lapra, ezért azt hozza magával a vizsgálatra. Amennyiben csomagjaink közül választ egyet, nem kell magával hoznia kérőlapot.

II. Szakszerű vérvétel

A szakszerű vérvétel gyakorlott egészségügyi asszisztenst igényel.

A legtöbb vizsgálat éhgyomorra történik, ezért nagyon fontos, hogy a vizsgálat előtt semmit ne egyen és legfeljebb vizet igyon!

A mintavétel során, a fertőtlenítés és a mintavételi tégelyek kezelése mellett fontos, hogy megfelelő helyen és technikával végezzék el a tűszúrást, annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb fájdalmat élje át a páciens és megfelelő legyen a levett vérminta.

Asszisztenseink külön figyelmet fordítanak arra is, hogy aki fél a tűszúrástól, az is nyugodtan, kellemetlenségektől mentesen eshessen át a vizsgálaton. A teljes biztonság érdekében ájulásbiztos vérvételi szék, szükség esetén pihenő is rendelkezésre áll pácienseinknek.

III. Mintaelemzés

A mintavétel után asszisztenseink elvégzik a minták megfelelő kezelését. Hűtés minden esetben szükséges, emellett a minták centrifugálása, illetve fagyasztása is szükséges lehet.

A megfelelően kezelt mintákat szinte minden esetben már a vizsgálat napján átadjuk a labornak, ahol legtöbbször azonnal megtörténik a minták elemzése és az eredmények már a vizsgálat napján elérhetők.

Ez alól kivételt jelentenek azok a ritkább vizsgálatok, amelyek elemzése hosszabb időt vesz igénybe. Amennyiben a vizsgálati eredményeket nem tudjuk 24 órán belül biztosítani, azt a vérvételkor jelezzük.

IV. Leletkiadás

A leletek kiadása automatikusan történik, emailben való továbbítással.

Amennyiben ebbe a páciens nem egyezik bele, a leletet papíralapon átveheti recepciónkon nyitvatartási időben.

A leletek nem tartalmaznak szakorvosi értékelést. Amennyiben erre igény van, szakorvosaink személyes vagy online konzultáció alkalmával örömmel segítenek a leletek értelmezésében és a diagnózis vagy a kezelés további lépéseinek meghatározásában.


Felkészülés vérvételre

Az egyes vizsgálatok jó értékelhetősége érdekében fontos, hogy a lehető legmegfelelőbb állapotban legyünk vérvételhez a vizsgálat időpontjában.

Ezért készítettünk egy részletes útmutatót a vérvételre való készülés elősegítéséhez, amely az alábbi linken érhető el.

Milyen egy tökéletes vérvétel?

Egy vérvételt akkor nevezhetünk tökéletesnek, ha egy szúrással, fájdalommentesen sikerül levenni a vért. 

Emellett fontos, hogy az asszisztens fel legyen rá készülve, hogy a páciens esetleges ájulása vagy pánikja esetén is nyugodtan és megfelelően tudja kezelni a helyzetet. Magánrendelőnkben sokéves egészségügyi tapasztalattal rendelkező szakszemélyzet végzi a vérvételt, így biztosított a szakmailag profi és fájdalommentes vérvétel, amelytől nem egy cseppet sem kell félni.

A vérvétel során a vérmintát fecskendővel és tűvel veszik. Ez a folyamat egyszerűnek látszhat, azonban a tökéletes és fájdalommentes vérvétel elsajátítása sok tanulást és főleg rengeteg gyakorlást igényel.

A helyes vérvétel lépései a következők:

helyes vérvétel lépései

A helyes vérvétel lépéseinek ismerete felettébb hasznára lehet pácienseinknek is a vizsgálatra való készülésben

  1. Véna megtalálása
  2. Megfelelő eszközök előkészítése
  3. Vérvétel

Lássuk ezek bemutatását sorban!

1. Véna megtalálása

A vért vénából, azaz visszérből kell venni. A megfelelő véna megtalálása az első feladat, amelyet szakszemélyzet elvégez.

Felnőttek esetében általában a középső könyökvéna a legalkalmasabb a vér levételére, amely a könyökhajlat bemélyedésében található. A könyökvéna a fejvivőér és a kézháti visszér között található. Ez nem szakértő számára a ’könyökhajlatban levő nagy vénát’ jelenti.

A középső könyökvéna egy nagy ér, amely, ha megfelelő technikával szúrják meg, kiváló vérmintával tud szolgálni.

Egyes esetekben (járóbeteg rendelésen szinte sosem) ebbe az érbe ültethetnek be egy ideiglenes vérvételi katétert, amellyel könnyen elvégezhető a gyakori mintavétel. Ilyen vérvételt rendelőnkben nem végzünk, a legtöbb egészségügyi helyzetben nincs is rá szükség.

A könyökvéna azért is jó választás, mert nagyon közel van a bőrfelszínhez és szúrás hatására sem szokott ’arréb menni’. Emellett a könyökvéna megszúrása esetén elenyészően kis esély van megsérteni egy ideget, artériát vagy inat a karban.

A test fővénáinak és -artériáinak ismerete elengedhetetlen a tökéletes vérvételhez, mivel előfordulhat, hogy a középső könyökvénából valamilyen okból nem lehet levenni a vért.

Egyéb gyakran használt erek a vérvételhez az alábbiak:

  • kézháti visszér
  • fejvivőér

2. Megfelelő eszközök előkészítése

A tökéletes vérvételi hely kiválasztása után fontos, hogy az eljárás megkezdése előtt előkészítsük az összes szükséges eszközt.

Minden esetben fontos, hogy minden eszközből legyen pót, hiszen – ha valószínűtlen is – szükség lehet további eszközökre, ha az első vérvétel nem sikerül.

Az alábbi eszközök szükségesek a vérvételhez:

  • vérvételi csövek (ezek a mintavétel céljától függően más-más formájúak és színűek lehetnek)
  • kesztyű a vérvételhez
  • megfelelő tű
  • érleszorító
  • fertőtlenítő
  • vérvételi címkék
  • géz
  • ragasztó
  • laborvizsgálati kérdőlap (csomagban elérhető vérvétel esetén nem szükséges)

3. Vérvétel

A vérvételi fecskendő és tű összeállítása után megkezdődhet a mintavétel.

Ennek összesen az alábbi 15 lépése van:

  1. A vérvételi asszisztens részletesen elmondja, hogy hogyan fog történni a vizsgálat
  2. Az asszisztens még egyszer ellenőrzi, hogy milyen vizsgálatokat írt elő a szakorvos.
  3. A páciensnek ügyetlenebb karját teljesen ki kell nyújtania és kényelmesen letámasztania
  4. A szakszemélyzet megfelelően fertőtleníti saját kezeit.
  5. A vérvételi hely fölött 8-10 cm-rel érszorítót érdemes alkalmazni. Ez ne legyen olyan szoros, hogy fájjon, érzéketlenséget, zsibbadást vagy elszíneződést okozzon.
  6. A páciens kezét ökölbe kell szorítani, pumpálni nem kell. Ez javítja a vénás keringést.
  7. A vérvételi helyet fertőtleníteni kell.
  8. A páciens alkarját megfogja az asszisztens a vérvételi hely alatt, ezzel kissé kifeszítve a bőrt és megakadályozva az eret az elmozdulástól.
  9. A tűt 15-30 fokban, alulról szúrja be a vénába az asszisztens
  10. A megfelelően beszúrt tűn keresztül a vér beáramlik a mintavételi csőbe. A kellő számú minta levételéhez több csőre is szükség lehet.
  11. Az utolsó mintavétellel egyidőben az érszorítót le lehet venni.
  12. A tű kihúzása után az eret rögtön gézzel kell leszorítani, hogy megakadályozza a fertőzések bejutását a vérbe.
  13. A használt mintavételi eszközöket kórházi hulladéktárolóba kell helyezni.
  14. A levett csöveket a vizsgálatot követően azonnal megfelelően feliratkozni szükséges
  15. Az asszisztens a levett mintákat a laboratóriumba való szállítás előtt megfelelően kezeli és tárolja

Vérvételkor kerülendő területek

Amellett, hogy ismerni kell a vér levételéhez legmegfelelőbb ereket, fontos tudni, hogy vért venni nem ajánlott az alábbi területekről (emiatt ajánlott lehet akár késleltetni is a vérvételt, ha nem sürgős vizsgálatról van szó):

kerülendő területek vérvételkor

Szörnyen fontos, hogy az alábbi területeken ne végezzünk vérvételt, mivel ez fertősékhez és szükségtelenül nagy fájdalomhoz vezethet!

  • ödéma (folyadékkal teli területek)
  • sebes vagy égett bőrfelület
  • fekély vagy oltáshely
  • véraláfutás
  • trombózisgyanús kar
  • nyílt seb vagy fertőzés
  • műtött kar

Vérvétel beutaló nélkül

A legtöbb esetben a vérvételt szakorvos írja elő, ám ez nem jelenti feltétlenül, hogy beutaló is készül (különösen a magánegészségügyben).

Rendelőnk magánfinanszírozott, így beutaló nélkül is le tudjuk venni a vért.

A vérvizsgálatra van lehetőség akkor is, ha nem áll rendelkezésre szakorvos által előírt vizsgálatkérő lap. Ebben az esetben előre meghatározott csomagjainkból választhat, amely a részletes kivizsgálást kedvezményes csomagáron biztosítja.


Vérvétel időtartama – 15 perc + aznapi kiértékelés

A vérvétel időtartama igen rövid: 15 perc.

Ez idő alatt az adminisztráció, a szükséges tájékoztatás, a megfelelő fertőtlenítés és a mintavétel is megtörténik.

A mintavétel után, ha erre szüksége van, néhány percig a folyosón ülve pihenhet. Ez azoknál fordulhat elő, akik félnek a tűszúrástól.

A mintaértékelés eredménye sok esetben már a vizsgálat napján elérhető, ezt emailben küldjük el pácienseink részére.

Ettől függetlenül tájékoztatjuk róla, hogy mikorra várhatja az eredményt, mivel a minták jellegétől, a mintaszállítás idejétől és a laboratóriumi kapacitástól függően a kiértékelés ideje változhat.


Vérvétel eredménye

A vérvétel eredményét – amennyiben ebbe beleegyezik – emailben továbbítjuk az adatfelvételkor egyeztetett címre. Ez sokszor már a vérvétel napján megtörténik, azonban egyes esetekben előfordulhat, hogy később érhetők el az eredmények.

A vérvizsgálat eredménye egy táblázat, amely a kért paraméterek értékeit és azok határértékét tartalmazza. Amennyiben egy érték a határértéken kívül van, azt megjelölik a leleten.

A kapott eredmények értékeléséhez szakorvosra van szükség. Ennek több oka is van:

  • először, előfordulhat, hogy egy-egy érték kívül esik a határértékeken, ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy valamilyen probléma állna fent.
  • másodszor, az eltérések mértékéből csak szakorvos tudja megállapítani, hogy mekkora lehet a baj. A korábbi állapotfelméréssel összevetve állapítható meg, hogy milyen terápiára vagy további vizsgálatra van szükség.

Vérvétel vizsgálati típusok

A vérvételi vizsgálatoknak több ezer fajtája van, ezek közül gyakran végzett vizsgálat néhány száz darab van.

Ezeket a szakma aszerint csoportosítja, hogy milyen jellegű anyag az, amit vizsgálnak. Így például vizsgálatnak kémiai anyagokat, hormonokat, fehérjéket és sok egyebet is.

A vizsgálati csoportok megértésében szeretnénk segítséget nyújtani az alábbiakban. A csoportokon belüli egyes vizsgálatok részletes leírásait külön oldalakon olvashatja.

Az alábbi legfontosabb vizsgálati csoportokat különböztethetjük meg:

  • klinikai kémiai vizsgálatok
  • hematológiai vizsgálatok
  • véralvadási (hemosztázis) vizsgálatok
  • autoimmun (antitest) vizsgálatok
  • immunológiai vizsgálatok
  • hormonvizsgálatok(endokrinológia)
  • inzulinrezisztencia vizsgálatok
  • gyógyszerszint vizsgálatok
  • magzati kockázati vizsgálatok
  • tumormarker vizsgálatok

Lássuk ezek bemutatását sorban!


vérvétel vizsgálati típusok I

A vérvételi vizsgálati csoportokat elsősorban az különbözteti meg, hogy milyen jellegű anyagokat vizsgálnak

Klinikai kémiai vizsgálatok vérvétellel

A klinikai kémia kifejezés arra utal, hogy a vizsgálat a vér (és egyéb testfolyadékok) biokémiai összetételét vizsgálja.

A vérben levő különböző kémiai anyagok meghatározásához kémiai reakciókat használnak a laboratóriumban.

Ezek a vizsgálatok alapvetően egyszerűek és olcsók, valamint gyorsan elkészülnek. Alkalmazásuk rutinszerű és szinte minden egyes vérvételnek részei. Ennek következtében ezek a leggyakoribb laboratóriumi vizsgálatok.

A különböző kémiai anyagok szintjének meghatározásához olyan technikákat alkalmaznak, mint a spektrofotometria (színképfénymérés) vagy az elektroforézis. Ezeknek a technikáknak a segítségével megállapítható a vérben (és egyéb folyadékokban) a glükóz, a zsírok, az enzimek, az elektrolitok, a hormonok, a fehérjék és egyéb anyagcseretermékek szintjei.

Klinikai vizsgálatok során az alábbi mintákat használják:

Klinikai kémia mintafajták

A mintafajták különbségeit az adja, hogy vizsgálat előtt hogyan kezelik a mintát- meg persze az, hogy a test melyik részéből származik!

  • Szérum. Ez a leggyakrabban használt minta – ezt egyszerűen a megalvadt vér centrifugálásával kaphatjuk meg. A szérumban nincsenek vérsejtek és véralvadási faktorok, azonban megállapítható belőle az elektrolitok, a hormonok, az antigének, az antitestek, a gyógyszerek, a mikrobák és egyes fehérjék szintjei.
  • Plazma. A plazmát a meg nem alvadt vér centrifugálásával kapják meg. A plazma vérsejteket, véralvadási faktorokat, glükózt, elektroliteket (nátrium, magnézium, kalcium, klorid), hormonokat és fehérjéket (albumin, fibrinogén és globulin) tartalmaz.
  • Vizelet. A vérvétel mellett gyakori a vizeletvizsgálat is, különösen klinikai kémia esetében. Ez 24 órás gyűjtött vizeletből történt vizsgálatot jelent.

Hematológiai vizsgálatok vérvétellel

A hematológiai vizsgálatok elsősorban a vérbetegségek diagnózisában és a vér állapotának felmérésében használatosak. Segítségükkel felismerhetők a véralvadási zavarok, a vérszegénység, illetve a vérképzőszervek daganatai (pl. leukémia).

Rendelőnkben az alábbi hematológiai vizsgálatok elvégzésére van lehetőség:

hematológia vérvétel vizsgálatok

A vérösszetétel vizsgálatával megállapítható ha valamilyen komoly, azonnali intézkedést igénylő probléma van a vérrel.

  • Vörösvértest süllyedés. A vizsgálat a vörösvértestek nem alvadt állapotában történő süllyedési sebességét méri. Segítségével felismerhető sok gyulladásos reakció. Egyes betegségek akár jelentősen is felgyorsíthatják a süllyedést, ilyenek például egyes reumatológiai betegségek.
  • Vérkép automatával. A vérkép meghatározása során az alábbi adatokat mérik le és jegyzik fel: fehérvérsejtszám, neutrofil granulocita, eozinofil granulocita, bazofil granulocita, limfocita, monocita, vörösvértestszám, hemoglobin-koncentráció, MCV, hematokrit, MCH, MCHC, RDW és trombocita szám. Az eredmények értékelése szakorvosi feladata. Vérképet rutinvizsgálatként szokás elvégezni. A vizsgálat kiegészítéseként mérhetik a retikulociták számát is, amely segíthet a vérképzési problémák észlelésében. Fokozott vérzés esetén is ajánlott.
  • Perifériás vérkenet. A vizsgálattal meg lehet állapítani a vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék érettségét. A vérsejtképződés hibáinak észlelésében és a leukémia követésében fontos szerepet játszik a vizsgálat.

Hemosztázis (véralvadási) vizsgálatok vérvétellel

A hemosztázis vizsgálatok lényege, hogy a véralvadási folyamatok megfelelő működését felügyelje. A túlságosan alvadékony vér nagyobb eséllyel járul hozzá mélyvénás trombózis, színinfarktus és egyéb szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. Ha pedig a vér nem alvad meg idejében, az túlzott vérzéshez vezethet, amely szintén lehet akár halálos is.

Emiatt fontos lehet elvégezni az alábbi véralvadási vizsgálatokat:

véralvadási vizsgálatok

A véralvadási vizsgálatokból számos információ megtudható a test egészének egészségi állapotáról - különösen a keringésről

  • Protrombin (INR). A vizsgálat arról ad információt, hogy a vérminta hány másodperc alatt alvad meg. A protrombin időt olyankor kell kiszámítani, ha a páciens régi típusú véralvadásgátló gyógyszert szed.
  • APTI. Az APTI, azaz aktivált parciális tromboplasztin idő egy gyakori vizsgálat, amely a véralvadás egyik mérőeszköze lehet. Magas érték vérzékenységet okozhat, az alacsony érték pedig növelheti a trombóziskockázatot. Elvégzése más véralvadási vizsgálatokkal együtt ajánlott.
  • Trombin idő. A trombin idő az az időtartam, amely a véralvadásig telik el attól a pillanattól kezdve, hogy a vérhez trombint adnak hozzá. A vizsgálat különösen alkalmas vérzékenység vagy túlzott véralvadás észlelésére.
  • Fibrinogén. Egy, a májban termelődő fehérje, amely szükséges a véralvadáshoz. Erek sérülése során a fibrinogén fibrinné alakul át és összetapadt vérlemezkékkel együtt fedi be a sebet, amelytől eláll a vérzés. Emellett a magas értékek gyulladásos folyamat jelenlétére enged következtetni. Egyes egyéb betegségek is emelhetik a szintjét. Általában más véralvadási vagy gyulladásos paraméterekkel együtt vizsgálják.
  • D-dimer. Ez az anyag olyankor keletkezik, ha túlságosan alvadékony a vér. A túl sok megalvadt fibrinogén lebontásakor alakul ki a D-dimer nevű anyag. Emiatt szintjéből következtetni lehet a véralvadékonyságra. A magas D-dimer szint jelezhet fertőzést, mélyvénás trombózist, tüdőembóliát is.

Autoimmun vizsgálatok (autoantitestek) vérvétellel

Az autoantitestek olyan fehérjék, amelyeket a szervezet saját maga termel a test saját fehérjéi ellen.

Ez olyankor fordulhat elő, ha az immunrendszer antitestjei, amelyek a szervezetbe behatoló ártalmas sejteket támadják, meghibásodnak. A meghibásodás következtében ilyenkor az autoantitestek a test saját sejtjeit támadják – így működnek az autoimmun betegségek is.

Mivel az autoimmun betegségek viszonylag általános jellegű tüneteket szoktak produkálni, ezért diagnózisukban kiemelten fontos vérvétellel történő antitestvizsgálat.

Rendelőnkben is végzett autoantitest vizsgálatokról az alábbi oldalon olvashat.

Immunológiai vizsgálatok vérvétellel

Az immunológiai laborvizsgálatokat rendkívül sok betegség esetén el lehet végezni. Gyakori immunológiai vizsgálat az allergiateszt, a vastagbélrákszűrés és a terhességi vizsgálatok is.

Immunológiai vizsgálatok segítségével lehet kimutatni olyan anyagokat és kórokozókat a testben, amelyek egyes betegségek jelenlétére utalnak. A vizsgálat során nem magát a kórokozót lehet kimutatni a vérből, hanem az immunrendszer által termelt ellenanyagot, az úgynevezett antitestet.

Az antitestek feladata, hogy levadásszák és semlegesítsék a testbe jutott kórokozókat.

Az immunológiai vizsgálatok felhasználása szerteágazó. A rendelőnkben végzett leggyakoribb vizsgálatokról az alábbi oldalon olvashat.

vérvétel vizsgálati típusok II

A vérvételi vizsgálati típusok ismerete segít saját panaszaink megértésében és a kivizsgálás lehetséges módjainak megtalálásában

Hormonvizsgálatok vérvétellel (endokrinológia)

A hormonrendszer egy összetett hálózat a testben, amelyek feladata a test belső működésének szabályozása.

A hormonokat különböző szervek termelik és minden egyes hormonnak saját feladata és hatásmechanizmusa van.

Mivel a hormonok kémiai anyagok, amelyeket a vér szállít, ezért laborvizsgálattal kimutatható jelenlétük és koncentrációjuk a vérben.

A hormonrendellenességek szintjei akár jelentősen is különbözhetnek:

  • Kis eltérések nem feltétlenül jelentenek problémát, vagy csak további kivizsgálás szükségességét jelzik.
  • Nagy eltérések akár tartós vagy veleszületett betegségek jelenlétét is jelezhetik, amelyek kezelése hosszadalmas és sokszor nehéz.

A vérvétellel történő hormonvizsgálatok célja az esetleges hormoneredetű panaszok felismerése, valamint endokrinológiai betegségek kontrollja.

A rendelőnkben végzett hormonvizsgálatokról vizsgálatokról az alábbi oldalon olvashat.

Inzulinrezisztencia vizsgálatok vérvétellel

Az inzulinrezisztencia egy olyan állapot, amely során a szervezet nem képes felszívni a működéséhez szükséges glükózt, mivel a felszívást segítő inzulin nem működik megfelelően.

Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája: az inzulin rendellenes működése miatt a szervezetben a cukor nem tud elegendő mennyiségben felszívódni, így az felhalmozódik.

Mivel tipikus tünetei nincsenek az inzulinrezisztenciának, ezért vérvétellel történő laborvizsgálattal érdemes kivizsgálni, a betegség legkisebb gyanúja esetén is.

Az inzulinrezisztencia vérvétel során terheléses vércukorvizsgálatot kell végezni. A vizsgálat lényege, hogy éhgyomorra történő vércukormérést követően 75 gramm cukoroldatot kell meginni, majd rá 60 és 120 perccel újabb vérvétel történik.

A három mérési pontban vizsgálják a vércukor- és az inzulinszintet. Amennyiben az inzulinszint nagy emelkedést mutat, inzulinrezisztencia gyanúja áll fent.

Gyógyszerszint vizsgálatok vérvétellel

Gyógyszerszint laborvizsgálatokra akkor van szükség, ha olyan gyógyszerkezelésen vesz részt a páciens, amelynek szintjét rendszeresen vizsgálni kell.

A rendszeres vizsgálat oka leginkább az, hogy a szükséges szinten, de ne túl magasan legyen a gyógyszerszint a testben. Ezzel biztosítható az elég erős hatás és a mellékhatások minimalizálása.

Ennek elérésére vérvétellel szükséges rendszeresen megállapítani egyes gyógyszerek szintjét a vérben.

Rendelőnkben elérhető gyógyszerszintvizsgálatokról, azok szükségességéről és hasznáról az alábbi oldalon olvashat.

Magzati kockázati vizsgálatok vérvétellel

A magzati kockázati vérvételi vizsgálatok célja, hogy a terhesség alatt vizsgálni lehessen a magzat és az anya állapotát laborvizsgálati módszerekkel.

A vizsgálatok célja, hogy vérből vett minta segítségével megállapíthassák a szakorvosok a terhesség és a szülés kockázatát. Az eredményeket nem lehet függetlenül értékelni, azokhoz mindig szükséges az egyéni paraméterek mérlegelése is. Ilyen lehet például az anya életkora, egészségi állapota vagy jelen levő tartós betegségei, illetve a tartós gyógyszerszedés.

A kockázatbecslés segítségével kimutatható többféle fejlődési rendellenesség és kihordási kockázati tényező.

Rendelőnkben végzett magzati kockázati vérvételi laborvizsgálatokról az alábbi oldalon olvashat részletesebben.

Tumormarker vizsgálatok vérvétellel

A tumormarker vizsgálatok célja, hogy azokat az anyagokat mutassa ki vérvétel segítségével, amelyek daganatos megbetegedésre utalhatnak.

A vizsgálatok önmagukban nem alkalmasak diagnózisra, azonban emelkedett tumormarkerszint esetén fontos lehet a megfelelő kivizsgálás.

Emellett a tumormarkerek vérvétellel történő vizsgálata fontos szerepet játszik az egyéb vizsgálatok során észlelt daganatok követésére és igazolására.

A tumormarkereknek sokféle fajtája van; némelyek általánosan alkalmazhatók, mások csak nőknek (mellrák) vagy csak férfiaknak (prosztatarák) szolgáltatnak információkat.

A rendelőnkben végzett tumormarkervizsgálatokról az alábbi oldalon tájékozódhat.


Vérvételi csomagok

A vérvételi csomagok célja, hogy egyes betegségek vagy betegségcsoportok teljeskörű kivizsgálását segítsék elő.

Ennek egyik legnagyobb előnye, hogy gyorsabban el lehet jutni a diagnózishoz, hiszen sok esetben előfordul, hogy egy-egy mintaelem magas vagy alacsony szintje esetén egy másik paraméter vizsgálatára van szükség. Ha ilyenkor egy csomagon belül elvégezték a vizsgálatokat, az jelentős időt takaríthat meg a diagnózisban.

Rendelőnkben jelenleg az alábbi vérvételi csomagok érhetők el:

  • kisrutin
  • nagyrutin
  • női csomag
  • férfi csomag
  • cukorbetegség csomag
  • pajzsmirigy csomagok (3 típus)
  • tumormarker csomagok (4 típus)

Lássuk ezek bemutatását egyesével!

vérvételi csomagok

A vérvételi csomagok a gyors és kockázatmentes laborvizsgálati döntéshozásban nyújtanak becses segítéget

Kisrutin vérvételi csomag

A kisrutin egy alapvizsgálat, amellyel egy gyors pillanatkép kapható a szervezet általános állapotáról. Ezt a csomagot általában egy-egy más vizsgálattal közösen szokta javasolni szakorvos.

Saját magunk kivizsgálására inkább nagyrutin vagy női/férfi csomagjainkat ajánljuk, hiszen azoknak átfogóbb információtartalma van.

A kisrutin vérvételi csomag elemei:

  • Vérkép
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz

Nagyrutin vérvételi csomag

A nagyrutin a kisrutin csomag nagyobb testvére. Ebben a legszükségesebbeken felül néhány csodásan hasznos paraméter található meg, amellyel már akkor is észlelhető lehet egy-egy probléma, ha a vizsgálatot nem kifejezetten valamilyen betegség gyanúja miatt írták elő.

Mivel a nagyrutin is inkább egy általános képet ad, sok konkrétum nélkül, ezért abban az esetben, ha teljes képet szeretnénk kapni, akkor női/férfi csomagjainkat ajánljuk.

A nagyrutin vérvételi csomag részei az alábbi vizsgálatok:

  • Vörösvértest süllyedés
  • Vérkép
  • Teljes vizelet + üledék
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • CK
  • TSH

Női vérvételi csomag

Női csomagunk célja, hogy hölgy pácienseinknek kínáljuk egy teljes kivizsgálási csomagot, amellyel részletesen felmérhető az egészségi állapot.

Tünetmentesség esetén is ajánlott a vizsgálat, hiszen egyes elváltozások a vérben korai fázisban nem feltétlenük járnak tünetekkel – a vizsgálat segítségével azonban idejekorán felismerhetőkké válnak

Amennyiben valamilyen ideiglenes vagy tartós betegsége van és egy részletes kivizsgálását szeretne, abban az esetben is ezt a vizsgálatot javasoljuk.

Női vérvételi csomagunk részei az alábbi vizsgálatok:

  • Vörösvértest süllyedés
  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Klorid
  • Kalcium
  • Foszfát
  • Magnézium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Ferritin
  • Folsav
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • LDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • Konjugált bilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • LDH
  • CK
  • alfa-amiláz
  • TSH
  • D-vitamin
  • FSH hormon
  • Ösztradiol (E2)
  • Inzulin
  • reuma faktor (RF)

Férfi vérvételi csomag

Férfi csomagunk célja, hogy bármilyen korban levő férfi pácienseinknek segítsünk átfogó képet kapni az egészségükről.

A kivizsgálást érdemes elvégezni tünetek híján is, hiszen egyes tünetmentes elváltozások is jelen lehetnek a vérben. Ezek korai észlelése jelentősen javíthatja a korai kezelési esélyeket.

Tünetek esetén is érdemes lehet egy részleges vizsgálat helyett a teljes csomagot igénybe venni, mivel ebben szerepelnek olyan vizsgálatok is, amelyek értékei következtetni engednek a tünetek esetleg addig nem észlelt okára – vagy ellenkezőleg: megerősítik a korábbi diagnózist.

Férfi vérvételi csomagunk vizsgált paraméterei az alábbiak:

  • Vörösvértest süllyedés
  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Klorid
  • Kalcium
  • Foszfát
  • Magnézium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Ferritin
  • Folsav
  • B12 vitamin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • LDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • Konjugált bilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • LDH
  • CK
  • alfa-amiláz
  • TSH
  • D-vitamin
  • Totál tesztoszteron
  • Inzulin
  • PSA
  • Reuma faktor (RF)

Cukorbetegség csomag

A cukorbetegség csomag elsődleges célja az inzulinrezisztencia kivizsgálása, amely a 2-es típusú cukorbetegség előszobája.

A vizsgálatot érdemes elvégezni inzulinrezisztencia gyanúja esetén, akár szakorvosi javaslatra, akár önálló indíttatásból.

A cukorbetegség csomag az alábbi vizsgálatokat tartalmazza:

  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Terheléses glukózvizsgálat (0, 60, 120 perc)
  • Terheléses inzulinvizsgálat (0, 60, 120 perc)
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • LDL-koleszterin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • D-vitamin

Pajzsmirigy vérvételi csomagok

pajzsmirigy vérvételi csomagok

A pajzsmirigy vérvételi csomagok összetettségükben különböznek, segítségükkel egyre bonyolultabb betegségek is kimutathatók

A pajzsmirigyhormonok igen jelentős szerepet játszanak a szervezet működésében. Emiatt, akár egy kis eltérés is a helyes hormontermelésben egészségromlással járhat.

Nagyon fontos, hogy hormonrendellenességek esetén minél hamarabb észleljék a túl- vagy alultermelést és azt kellő időben tudják kezelni. Ellenkező esetben akár tartós károsodás is kialakulhat.

Többféle pajzsmirigy vérvételi csomagjaink az alábbi vizsgálatokból állnak:

1. Pajzsmirigy alapcsomag

  • T4 szabad frakció (FT4)
  • T3 szabad frakció (FT3)
  • TSH (szuperszenzitív)

2. Pajzsmirigy plusz csomag

  • Vérkép
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • LDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • T4 szabad frakció (FT4)
  • T3 szabad frakció (FT3)
  • TSH (szuperszenzitív)
  • Anti-TPO

3. Pajzsmirigy extra csomag

  • Vérkép
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • LDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • T4 szabad frakció (FT4)
  • T3 szabad frakció (FT3)
  • TSH (szuperszenzitív)
  • Reverz T3
  • Thyreoglobulin
  • Anti-TPO
  • Thyreoglobulin autoantitest
  • TSH receptor autoantitest

Tumormarker vérvételi csomagok

A tumormarkerek kivizsgálása módfelett fontos gyanított daganatos megbetegedés esetén, valamint daganatos betegségek utókövetésekor is.

A tumormarker csomagok célja, hogy a sok különböző marker közül az alapcsomagban a leggyakoribbakat, majd a komolyabb csomagokban a ritkább jellemzőket is vizsgálhassák.

Természetesen, minél teljesebb a kivizsgálás, annál biztosabban határozható meg a tumorok jelenléte.

A vizsgálati csomagokat férfiaknak és nőknek külön állítottuk össze.

Tumormarker vérvételi csomagjaink az alábbiak:

1. Tumormarker férfi alapcsomag

  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • Totál HCG
  • AFP (alfa-feto-protein)
  • CEA (emésztőtraktus)
  • PSA (prosztata)

2. Tumormarker plusz férfi csomag

  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • Totál HCG
  • CA 72-4 (gyomor)
  • CA 19-9 (hasnyálmirigy)
  • AFP (alfa-feto-protein)
  • CEA (emésztőtraktus)
  • PSA (prosztata)
  • Cyfra-21
  • NSE
  • S100 protein
  • TPA
  • M2-PK marker

3. Tumormarker női alapcsomag

  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • Totál HCG
  • CA-125
  • HE4
  • CA 15-3 (emlő)
  • AFP (alfa-feto-protein)
  • CEA (emésztőtraktus)

4. Tumormarker plusz női csomag

  • Vérkép
  • Széklet humán vér
  • Glukóz
  • Karbamid
  • Kreatinin
  • Húgysav
  • Nátrium
  • Kálium
  • Összfehérje
  • Albumin
  • CRP
  • Vas
  • Transzferrin
  • Koleszterin
  • Triglicerid
  • HDL-koleszterin
  • Összbilirubin
  • GOT (ASAT)
  • GPT (ALAT)
  • GGT
  • Alkalikus foszfatáz
  • Totál HCG
  • CA-125
  • HE4
  • CA 15-3 (emlő)
  • CA 72-4 (gyomor)
  • CA 19-9 (hasnyálmirigy)
  • AFP (alfa-feto-protein)
  • CEA (emésztőtraktus)
  • Cyfra-21
  • NSE
  • S100 protein
  • TPA
  • M2-PK marker (széklet)

Vérvétel előnyei

A vérvétel számos előnye közül hármat érdemes kiemelni, amelyek elengedhetetlenné teszik használatát az orvosi szakmában:

vérvétel előnyei

A vérvétel számos előnye közül hármat érdemes igazán részletezni: a pontosságot, az egyediséget és az árat

  • Pontosság. Mivel a vizsgálatokat kémiai úton végzik hajszálpontos műszerekkel, ezért a vizsgálati eredmények objektív módon képesek tükrözni a pontos valóságot. Ez nagyon fontos lehet, hiszen a személyes szakorvosi vizsgálaton ritkán ugyan, de előfordulhat egy-egy emberi tévedés, amelyet vérvétel segítségével észlelni lehet.
  • Egyediség. A vérvétellel kimutatható jellemzők segítségével olyan információkat nyerhet a kezelőorvos a páciensről, amelyet semmilyen más diagnosztikai vizsgálattal nem tudna megállapítani. Mivel a vér összetétele alapvetően meghatározhatja az egészséget, ezért a vér egyedi vizsgálata nagyon fontossá teszi a vérvétellel történő laborvizsgálatokat a modern orvoslásban.
  • Ár. Habár egyes laborvizsgálatok ára nem feltétlenül alacsony, mégis szinte minden komoly panasz esetén érdemes elvégeztetni legalább egy alapszintű vizsgálatot. A vérvétellel megállapítható információk értéke messze meghaladja azok árát, hiszen olyan betegségeket vehet észre vele a szakorvos, amelyeket semmilyen más módon nem lehetne. Emiatt hasznosságukkal összehasonlítva a vérvételi vizsgálatok ára kifejezetten alacsony.

Vérvétel hátrányai

Természetesen a vérvétel sem olyan módszer, amelynek csak előnyei vannak. A vérvételi vizsgálatok hátrányai az alábbiak lehetnek:

vérvétel hátrányai

A vérvétel hátrányait szükséges megismerni, hogy más vizsgálatokkal ki lehessen védeni ezeket

  • Önállótlanság. A vérvételi vizsgálatok önmagukban nem elegendők. Laborvizsgálatot általában szakorvos javasol egy diagnózis részeként. Ennek megfelelően tehát a vérvételi eredményekkel szakorvoshoz kell fordulni, aki ezek segítségével képes helyes és pontos diagnózist, valamint kezelési tervet felállítani.
  • Értelmezhetőség. Az átlagember számára a laborvizsgálati eredmények nem sokat mondanak. A vérvétel eredménye tulajdonképpen egy táblázat, amely kért vizsgálatok számszerű értékét mutatják, jelezve, ha határértékeken kívül esnek az értékek. A pontos értelmezés azonban szakorvos feladata, mivel az értékelés orvosi tapasztalatot és a páciens állapotának ismeretét is igényli.

Mindezek ellenére a laborvizsgálatok kötelező elemei a modern orvoslásnak és élete során előbb-utóbb a legtöbb embernek szüksége van rá.


Vérvétel árak

Vérvételi áraink kétféle módon határozhatók meg:

  • Egyedi vizsgálatok. Lehetőség van teljesen egyedi vizsgálati csomag összeállítására. Ezt szakorvosaink orvosi rendeléseinken szokták alkalmazni, mivel az egyedi diagnózishoz nem feltétlenül elegendő egy-egy csomagban elérhető vizsgálat. Természetesen, amennyiben nem rendelőnk kezelőorvosa írta össze a szükséges vizsgálatokat, azokat is el tudjuk végezni – amennyiben vizsgálatkérő lapunkat megfelelően kitölti a vizsgálatot igénylő orvos.
  • Vérvételi csomagok. Vérvételi csomagjainkat elsősorban azoknak ajánljuk, akik szeretnék kivizsgáltatni egy konkrét panaszukat. Ez hasznos lehet szakorvosi vizit előtt vagy annak eldöntésére, hogy szeretne-e szakorvoshoz fordulni. Fontos tudni, hogy vérvételi csomagjaink alapvetően szakorvosi szöveges véleményezés nélkül érhetők el, leletmegbeszélésre konzultációs időpontfoglalás szükséges.

Vérvétel időpontfoglalás

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Laborvizsgálatra (vérvételre)",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Gyakori kérdések

Mit tartalmaz a nagyrutin vérvizsgálat?

A nagyrutin vérvétel egy gyakori csomag, amely egy általános képet ad a test egészségi állapotáról. A vizsgálat az alábbi paramétereket tartalmazza: vörösvértest süllyedés, vérkép, vizeletvizsgálat, glukóz, karbamid, kreatinin, húgysav, nátrium, kálium, összfehérje, albumin, CRP, vas, transzferrin, koleszterin, triglicerid, HDL-koleszterin, összbilirubin, GOT, GPT, GGT, alkalikus foszfatáz, CK, TSH. A paraméterek jelentését és bemutatását honlapunkon találja meg.

Milyen vérvételi vizsgálatot válasszak?

Először érdemes vérvételi csomagjaink közül választani, amelyek egyes kockázati csoportok, illetve betegségek esetén kínálnak jó megoldást egy kezdeti kivizsgálásra. Ilyen csomag például a férfi és a női csomag, amelyet részletes képet ad a férfi és női test egészségéről. Emellett elérhetők klasszikus kisrutin és nagyrutin csomagjaink, valamint speciális pajzsmirigy, cukorbetegség és daganatos megbetegedés vérvételi ajánlataink

Miért nálunk végeztesse vérvételi vizsgálatát?

Rendelőnkben a vérvételhez a legmagasabb szakmai színvonalat biztosítja 40+ szakértelemmel rendelkező vérvételi asszisztensünk, valamint 15+ szakorvosi tapasztalattal rendelkező szakorvosaink alapos rutinnal tudják elemezni az eredményeket vizsgálat alkalmával. Szükség esetén egyéb diagnosztika (ultrahang, EKG, MRI) is rendelkezésre áll.

Vérvétel vélemények

A rendelőben zajló vérvételről szóló páciensvéleményeket az alábbiakban olvashatja:

gyors és profi

profile-pic
Péter

Kedvesség, odafigyelés, szakmai pontosság

profile-pic
Gizella

Semmi fájdalmat nem éreztem

profile-pic
Petra

Nagyon figyelmes és segítőkész, a vizsgálat után kicsit pihenhettem a váróban, amíg összeszedem magam

profile-pic
Imola

Megnyugtató, nagyon igyekszik, hogy ne fájjon a szuri

profile-pic
Gáborné
Summary
Vérvétel
Service Type
Vérvétel
Provider Name
27 Sellő Rendelő,
Fehérvári út 44. I. e. 107.,Budapest,Hungary-1117,
Telephone No.+36205822942
Area
Budapest
Description
Vérvétel magánrendelés profi szakszemélyzettel, gyorsan és fájdalommentesen. Időpontok online vagy telefonon. Minden, amit tudni érdemes itt!