.st0{fill:#FFFFFF;}

Tényleg Igaz, Hogy az Ülés Még a Dohányzásnál Is Rosszabb a Szívnek? 

 december 22, 2021

Mit csinál, amikor éppen ezt a cikket olvassa?

Esetleg egy kávét iszik?

Szünetet tart a munkában?

Éppen aludni készül?

Akármit is tegyen, legnagyobb eséllyel ülve teszi azt. Persze, lábai lehet, hogy elfáradtak és azért ül. És a szék is kényelmes. Ha van ülőhely, akkor ugyan miért állna?

És igen: valószínűleg hallotta már, hogy az „ülés az új dohányzás” – azaz az ülés legalább olyan káros, mint a dohányzás. De ugyanúgy, mint régen a cigivel, ez még nem került be a köztudatba.

Ami viszont rossz hír: sokkal többen élnek ülő életmódot, mint amennyien valaha is dohányoztak.

De vajon tényleg olyan rossz sokat ülni? Nézzük a tényeket…


Ijesztő) tények az ülésről

  • A magyarok több, mint negyede egy nap 8 óránál többet ül. Ezeknek az embereknek pedig legalább a fele semmilyen testmozgást nem szokott végezni – nemhogy rendszeresen, hanem soha.
  • Ráadásul: egy átlag magyar napi több órán keresztül néz tévét (vagy internetes videókat, például Youtube-ot). Mindezt ülve.
  • A legtöbb felnőtt napi 20 percnél kevesebb testmozgást végez

De itt van egy jó hír is: napi 60 perc testmozgás már visszafordíthatja a sok ülés káros hatásait.

Hadd mutassuk meg azt is, hogy milyen egyéb kockázatokkal jár az, ha sokat ül. Azoknál, akik sokat ülnek gyakrabban alakulnak ki az alábbi betegségek:

  • cukorbetegség (112%-kal gyakrabban)
  • súlyos szívbetegség vagy agyvérzés (147%-kal gyakrabban)

Ez nem hangzik túl jól!


De miért olyan rossz a sok ülés?

Ülni egyszerűen annyira kényelmes tud lenni! Akkor, hogy lehet ilyen káros? Nézze meg saját szemével, hogy mi történik testében, amikor sokat ül egyhelyben:

  • A vérkeringés lelassul. Ez segít a zsírsavaknak letapadni az érfalakon, ami érelmeszesedéshez és érbetegségek kialakulásához vezethet.
  • A rendszeresen és hosszú ideig történő ülés növeli az esélyét inzulinrezisztencia kialakulásának, ami a cukorbetegség és a túlsúly kialakulásának előszobája. Ezek pedig szívbetegségekhez vezethetnek.
  • A vérrögök – és a belőlük kialakuló mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia – gyakrabban alakulnak ki azoknál, akik sokat ülnek
  • A testben a zsírbontás is lelassul. Amikor ül, a szervezetben lelassul egy zsírbontó enzim, a lipoprotein-lipáz, termelése – akár 90%-kal! Ha pedig a szervezet nem tudja lebontani a zsírt, akkor elraktározza azt.

Mi a megoldás? Mert nem állhat egész nap!

Az ülés a modern életben elkerülhetetlen – könnyen lehet, hogy olyan munkája van, amely során gyakorlatilag egész nap ülnie kell.

Az alábbi módszerekkel azonban elkerülheti a kellemetlen mellékhatásokat:

  • Időzítse be a nyújtást. Minden órában legalább egyszer keljen fel és mozogjon. Álljon fel, sétáljon és nyújtóztassa ki tagjait – különösen nyakát, vállát és derekát. Lábait is mindenképpen mozgassa át, hogy visszatérjen beléjük a vérkeringés – és így elkerülje a vérrögképződést.
  • Figyelje testtartását. A rossz tartás károsítja a csontokat, csökkenti a vérkeringést, kimerültséget és izomgyengülést okoz. Ha már muszáj ülnie, akkor is húzza hátra lapockáit, kerülje el a zsiráfnyakat, mély hasi légzéssel lélegezzen és tartsa gerincét egyenesen. Ez nem csak a gerinc- és nyakfájdalmak elkerülésében fog segíteni, hanem a keringését is javítani fogja.
  • Akár állhat egész nap. Nem olyan elrugaszkodott ötlet, hogy álló íróasztalnál dolgozzon. Meglepően rövid idő alatt meg lehet szokni! Ráadásul szíve és vérkeringése is meg fogja hálálni erőfeszítéseit. Az álló asztaloknál ráadásul az agy is jobban működik, így nagyobb hatékonysággal és több kreativitással dolgozhat.
  • Mozogjon többet, akármit! Kötelezze el magát a mozgás mellett minden egyes nap. Ebédidőben sétáljon egyet – evés után ez abban is segít, hogy kevésbé épüljön be a zsír. Minden egyes perc számít, amit mozgással tölt! És ne feledje: sok kicsi, sokra megy.

A döntés: az ülés legalább olyan rossz, mint a cigi. Csak máshogy

Összességében tehát igaz, hogy az ülés legalább olyan rossz tud lenni, mint a cigi: tüdőrák helyett gerincproblémák, a vérkeringést pedig akár ugyanolyan mértékben is károsíthatja a kettő.

A probléma az üléssel az, hogy sokan nem tudják, hogy mennyire káros – míg a cigarettáról még a legkomolyabb dohányosok is tudják, hogy mennyire nem tesz jót.

És igen: pihenni rendkívül fontos – az ülés pedig pihentető.

Azonban elengedhetetlen, hogy kordában tartsa az időt, amit üléssel tölt.

Ha teljesen ülő életmódot él, akkor az már túlmutat a pihenésen és egyenesen káros lehet.

Talán nem olyan közvetlenek az ülés rossz hatásai, mint a dohányzásnak, de egy biztos: nem szabad félvállról venni, mert idővel komoly fájdalmakat és keringési problémákat is okozhat.


Kérdése Van? Vagy Véleménye?

Írja meg hozzászólásként a többi olvasónak vagy a szerkesztőségnek a lenti űrlap segítségével!

Kapcsolódó cikkek

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}