Időpontfoglalás rehabilitációs kezelésre 5 kattintással

Rehabilitáció áttekintés

Rehabilitációra azoknak van szüksége, akik -időlegesen vagy tartósan - valamilyen képességüket elveszítették, amely szükséges a mindennapi élethez.

A rehabilitációs ellátás célja, hogy a páciens visszanyerje képességét a mindennapi életvitelhez és – amennyiben ez lehetséges – a munkához.

A rehabilitációs ellátásnak többféle irányultsága lehet:

  • mozgásszervi rehabilitáció
  • légzésrehabilitáció
  • kardiológiai rehabilitáció
  • onkológiai rehabilitáció
  • hasüregi műtétek utáni rehabilitáció

Attól függően, hogy milyen sérülés vagy betegség miatt van szükség rehabilitációs ellátásra, a fentiek szerint különböző rehabilitációs technikákra lehet szükség.

A pontos rehabilitációs terv felállítását szakértő gyógytornász-fizioterapeutáink és szakorvosaink, kezelőorvosa együttműködésével, végzik.

A rehabilitációs kezelés rendelőnkben általában így zajlik:

Műtét utáni rehabilitáció menete

A műtét utáni rehabilitáció menete

A műtét utáni rehabilitációs ellátások célja:

  • minél hamarabb képes legyen a páciens az önálló mindennapi életvitelre
  • lehetőségekhez mérten fájdalommentes élet
  • minél kevesebb állandó gyógyszer
  • és segédeszköz használata

Erre nincs minden esetben lehetőség, ezért a rehabilitáció célját minden páciens egészségi állapotának megfelelően a páciens, a kezelőorvos és a rehabilitációt vezető fizioterapeuta közösen határozzák meg.

A rehabilitációs cél meghatározását követően a következő fázisai lehetnek a terápiának:

  1. Akut rehabilitáció: ez még a kórházban történik, fekvőbeteg osztályon. Sok esetben ez legfeljebb néhány nap, súlyosabb esetben akár hetek, hónapok is lehetnek
  2. Korai rehabilitáció: a kórházból való kikerülést követően szükség lehet otthoni rehabilitációra, ez állapottól függően általában legfeljebb néhány hét
  3. Járóbeteg rehabilitáció: a páciens már a saját lábán képes elmenni a rehabilitációt végző intézetbe, ez a fázis általában 6-12 hétig tart, súlyos esetben 24 hétig is eltarthat.
  4. Fenntartó rehabilitáció: kardiológiai, tüdőgyógyászati és onkológiai rehabilitáció illetve egyes mozgásszervi megbetegedések, bizonyos traumák esetén akár élethosszig lehet szükség meghatározott időközönként rehabilitációs kezelésekre

A rehabilitációs kezelések minden fázisát felügyeli a rehabilitációs terápiát elrendelő szakorvos (sebész, kardiológustüdőgyógyász, onkológus), a kezelést pedig egy adott műtétek rehabilitációjában jártas gyógytornász-fizioterapeuta vezeti.

A különböző kiegészítő kezeléseket (dietetika, pszichológia,  fizikoterápia, stb.) orvosi javaslat alapján érdemes alkalmazni.

A műtét utáni kezelések mellett, műtét helyett, illetve krónikus betegségek rehabilitációja céljából végzett terápiáinkat az alábbi módon végezzük:

Krónikus betegségek rehabilitációjának menete

Krónikus betegségek rehabilitációjának folyamata

Olyan krónikus betegségek esetén, amelyek tartós kezelésre szorulnak, a rehabilitáció kevésbé intenzív, mint a műtét utáni rehabilitáció esetében, azonban sok esetben a kezelés élethosszig tart.

Rehabilitációra szoruló krónikus betegségek lehetnek

  • bizonyos tüdőbetegségek
  • szív- és érrendszeri betegségek
  • krónikus mozgásszervi betegségek

Az ilyen betegségek esetén az időszakos szakorvosi kezelések mellett speciális, komplex fizioterápiás kezelésekre lehet szükség.

komplex fizioterápiás kezelések elsősorban segítenek a légzés, az izmok, ízületek és a vérkeringés egészségének fenntartásában és fejlesztésében.

Ezeket a kezeléseket kezdetben nagyjából kéthetentekésőbb jó állapot esetén havonta szükséges igénybe venni. Szinte minden esetben az ilyen kezelések során otthoni gyakorlatokat is kap a páciens. Ezeket hol segédeszközzel, hol anélkül kell végezni.

Időpontfoglalás rehabilitációs kezelésre 5 kattintással

Rehabilitációs kezelést végző szakembereink

Rendelőnkben a rehabilitációs állapotfelmérést az alábbi szakembereinknél vehetik igénybe (az időpontok csak az állapotfelmérésre vonatkoznak, a kezelések egyedi időpontok alapján foglalhatók állapotfelmérés után):

szalmási ágnes gyógytornász szakember 720

Szalmási Ágnes - gyógytornász, fizikoterapeuta, rehabilitációs szakember

Pontos rendelési idők az ellátó profiljára kattintva.

Az egyes rehabilitációs területek pontos terápiás kezeléseiről az alábbiakban olvashat:

Mozgásszervi rehabilitáció

Mozgásszervi rehabilitációra lehet szükség egyszeri vagy tartós károsodás esetén is.

Egyszeri károsodás során leggyakrabban az alábbi okok miatt szükséges a rehabilitáció:

  • Ortopédiai műtétek (csonttörés, szalag- vagy izomműtét, ízületi műtét, gerincműtétek)
  • Protézisműtétetek (csípő-, térd-, vállprotézis)
  • 6 hétnél több ágyban fekvéssel járó betegségek

A mozgásszervi rehabilitáció célja, hogy a mozgató szervrendszer működését visszaállítsa a lehető legjobb állapotba.

Egy mozgásszervi műtét után a kórház elhagyását követően az izmok és szalagok gyengék és sokszor nehezen irányíthatók. A mozgásszervi terápia célja, hogy:

  • az izmokat és szalagokat kellően megerősítse
  • (újra) megtanítsa a testnek a helyes mozgást
  • fájdalommentessé tegye az érintett terület mozgását.

Fiatal, jó egészségi állapotú páciens esetén, akinek egy sérülés miatt van szükség rehabilitációra, egy terápia 6-12 hétig tart, amíg a műtét után teljesen helyreáll a mozgási képesség. Egy ilyen terápia során heti egyszer 1 óra kezelés szükséges gyógytornász jelenlétében, ezen felül pedig otthoni gyakorlatokat kell végezni.

Idősebb vagy tartósan beteg páciens esetén, nem minden esetben lehet a rehabilitáció célja a teljes gyógyulás. Ilyenkor ritkábban van szükség kezelésre, azonban a kezelést adott esetben akár életünk végéig folytatni kell.

A mozgásszervi rehabilitációban részt vevő egészségügyi dolgozók az:

A műtéti ellátásokat követő rehabilitáción kívül szükség van még egyes megbetegedések esetében műtét helyett végzett rehabilitációra, mint például:

fennállása esetén is.

Légzésrehabilitáció

Légzésrehabilitációra kétféle esetben lehet szükség: tüdőgyógyászati probléma és mozgáshiány esetén.

Bizonyos tüdőgyógyászati betegségeket, különösen

a tüdőgyógyászati szakorvosi kezelés mellett légzésrehabilitációs fizioterapeutának is kezelnie kell.

Ebben az esetben a légzésrehabilitáció célja a tüdőfunkciók erősítése abból a célból, hogy a páciens normális életet tudjon élni gyógyszerekkel vagy akár azok elhagyásával.

Mozgáshiány esetén is szükség lehet légzésrehabilitációra. Ez leginkább olyankor igaz, amikor a páciens hosszú ideig ágyban fekszik  vagy nem mozoghat eleget egy betegség, műtét vagy orvosi kezelés miatt, amelynek hatására légzőfunkciója jelentősen csökken.

Ilyen esetben a mindennapi életbe visszatéréskor jelentős oxigénhiányt (légszomjat) tapasztalhat a páciens, mivel a hosszú ágyban fekvés alatt szervezete kondíciója erősen lecsökkent. Ilyenkor a mozgáshoz szükséges izmok és szalagok erősítése mellett légzőtornát is kell végezni, hogy a test a lehető leggyorsabban felépüljön.

A légzésrehabilitációban részt vevő egészségügyi szakemberek:

Kardiológiai rehabilitáció

Kardiológiai rehabilitációra egy kardiovaszkuláris esemény utáni lábadozásban van legtöbbször szükség. Kardiovaszkuláris eseménynek nevezzük a szív- és érrendszeri betegségek következtében bekövetkezett hirtelen szövődményeket.

Ezek közül a leggyakoribb, rehabilitációra szoruló betegségek:

A kardiológiai betegségek rehabilitációja 3 hónaptól akár élethosszig is tarthat.

A kardiológiai rehabilitáció menete:

  1. A kardiológiai műtét utáni rehabilitáció első napjai a kórházban kezdődnek.
  2. Ezután az első 3 hónapban intenzívebb kardiológiai rehabilitációra van szükség, amelyet gyógytornász-fizikoterapeuta végez, a kezelő kardiológus szakorvos felügyeletével. 
  3. A műtét utáni 3-6. hónapokban már kevesebb kezelésre van szükség, azonban még ilyenkor is nagyon fontos a rehabilitáció, mivel enélkül sokszor jelentősen rosszabb életminőség érhető el, mint megfelelő kezeléssel.
  4. Bizonyos esetekben a 6 hónapos rehabilitáció után akár élethosszig tartó kezelésekre lehet szükség, azonban már jelentősen kisebb intenzitással, mint közvetlenül a műtét után.

A kardiológiai rehabilitációban részt vevő egészségügyi dolgozók:

Onkológiai rehabilitáció

A különböző daganatos betegségek elsődleges kezelései után a szervezet jelentősen legyengülhet és páciens élete jelentősen megváltozhat.

Egy kemoterápiás vagy sugárkezelés után a szervezet gyenge, valamint jelentős testi-lelki változások zajolhatnak le a páciensekben.

Az onkológiai kezelések utáni rehabilitáció egyrészről a kezelt testtáj speciális rehabilitációs kezelését foglalja magába, másrészről a mozgásszervi rehabilitáció elemeit is felhasználja ahhoz, hogy minél hamarabb és minél jobb minőségben visszatérhessen a páciens a mindennapi életbe.

A mindennapi életbe való visszatérés megkönnyítése végett onkológus szakorvosi kezelés mellett:

Hasüregi műtétek utáni rehabilitáció

Abban az esetben, amikor a hasfalat meg kell nyitni egy műtéthez, a műtét után szintén szükség van rehabilitációs kezelésre. Ennek oka, hogy a hasfalon átmetszett izmok és szalagok gyógyulásához szakértő gyógytornász-fizikoterapeuta kezelésére van szükség, mivel így biztosítható a műtét után a mindennapi életbe való leggyorsabb és legjobb visszatérés.

Általában a hasüregi műtétek utáni rehabilitáció viszonylag gyors, mivel a műtét nem jár hosszas ágyban fekvéssel és sok esetben kevés izom sérül, amelyek rehabilitációja gyorsabb, mint egyéb betegségek esetében. A teljes gyógyuláshoz, kondíció visszanyeréséhez 6-12 hét szükséges, heti egyszeri személyes gyógytorna kezelés és napi otthoni torna mellett.

A hasüregi műtétek utáni rehabilitációt gyógytornász-fizikoterapeuta végzi.

Rehabilitációs kezelések rendelőnkben

Magánrendelőnkben a következő típusú járóbeteg rehabilitációs kezelések érhetők el:

  • Ortopédiai műtétek utáni rehabilitáció (gerinc-, csípő-, térd-, boka-, vállműtétek)
  • Kardiológiai rehabilitáció (szív- és érműtétek utáni rehabilitáció, műtéthez kötött és tartós jelleggel is)
  • Légzésrehabilitáció (asztma, COPD, PTX tartós kezelése és műtétek utáni légzésrehabilitáció)
  • Onkológiai rehabilitáció (többszakmás, komplex rehabilitációs terápia daganatos megbetegedések utókezelésére)
  • Krónikus mozgásszervi betegségek műtét nélküli rehabilitációja (porckorongsérv, vállsérülés, térdsérülés)

Műtét utáni rehabilitációs kezeléseink 6-12 hétig tartanak. Ezeknek jelentős része otthona kényelméből is végezhető.

Az első konzultáció alkalmával gyógytornászunk (ha van, orvosi javaslat alapján) megállapítja, hogy hány kezelésre lesz szükség a megfelelő állapot visszaállításához. Ez a szám egészségi állapottól és műtéttől függően 5-12 között lehet, heti egy alkalommal.

Az ellátás megkezdése előtt és az ellátás befejeztével különböző méréseket és vizsgálatokat végzünk, amely segítségével számszerűsítve is látszik a kezelés eredménye.

Tartós rehabilitációs kezeléseink orvosi javaslattól és állapottól függően 1-4 hetes időközökkel vehetők igénybe.

Időpontfoglalás rehabilitációra

Foglaljon időpontot műtét utáni vagy krónikus betegség rehabilitációjára magánrendelőnkbe!

Az alábbi űrlapon válassza a rehabilitációs gyógytorna szolgáltatást és foglalja le azonnal időpontját online!

Időpontfoglalás rehabilitációs kezelésre 5 kattintással

Rehabilitáció kapcsolódó cikkek

Rehabilitáció vélemények


Először egyéni kezelésekkel voltam. A doktornő befagyott vállat diagnosztizált. Már csak csoportos órákra járok, a fájdalmaim szinte teljesen megszűntek.


Ferenc

Bokatörés után amikor leszedték a gipszet alig tudtam járni. A leletek szerint nem volt semmi baj, csak nagyon gyenge volt a törött láb. Először telefonon kaptam néhány gyakorlatot a korábbiak mellé, aztán, amikor be tudtam menni, akkor mindig pontosan olyan tornát kaptam, ami éppen kellett és így szépen gyógyult a lábam. A kontrollon a doki is meg volt lepődve, hogy milyen jó állapotba hozták a lábam.


Réka

A varratszedés után nem sokkal kezdtem el járni tornára, az orvos és a röntgen szerint is rendben volt minden. Heti egyszer jártam tornára és mindennap otthon is csináltam a "házi feladatokat". 6 hét után nem kellett többet mennem, csak otthon tornázni. Azt mondták szóljak, ha bajom van. Szerencsére nem volt eddig


Tamás

Gerincműtét után küldött a doki gyógytornára, a műtét utáni héten már tudtam is járni. Három hónapig jártam hetente kedvezményes bérlettel. Meg persze otthon tornáztam. A végére már rendesen mozgok és csak nagyritkán fájdul meg.


Helga

5 héttel a térdprotézis műtétem után 125 fokban hajlik a térdem. Éjszaka még mindig vannak fájdalmaim és néha nappal is. Ágival keményen dolgoztunk a tornával, néha fájt, de jól haladok.


Lőrinc
Summary
Rehabilitáció
Service Type
Rehabilitáció
Provider Name
27 Sellő Rendelő,
Fehérvári út 44. I. e. 107.,1117,
Telephone No.+3613977373
Area
Budapest
Description
Rehabilitációs terápiáinkon műtét utáni vagy műtétet kiváltó komplex kezeléseket végzünk. Otthon is végezhető, gyors, legmodernebb technológia segítségével.