.st0{fill:#FFFFFF;}

Pilates Mozgásrendszer az Egészséges Gerincért 

 december 15, 2021

A Pilates egy olyan mozgásforma – inkább mozgásrendszer – amelynek célja, hogy megerősítse a derék és a gerinc tartóizmait. Ezáltal a test sokkal stabilabb és kiegyensúlyozottabbá válik – és képes lesz kellően támogatni a gerincet.

A Pilates külön előnye, hogy speciális gyakorlatai segítségével segít a gerinc helyes tartásának megtanulásában és megszokásában. Mindezt pedig úgy teszi, hogy segít megerősíteni a keveset használt gerincet támasztó és tartó izmokat. Ezáltal eredményként számíthat a hát- és gerincfájdalmak csökkenésére vagy akár teljes elmúlására.


A Pilates Mozgásrendszer Programja

A Pilates gyakorlatokat annak kitalálójáról, Joseph Pilatesről nevezték el. A mozgásrendszert Joseph a 20. század elején fejlesztette ki azzal a céllal, hogy javítsa saját és világháborús társai egészségét.

Később, amikor az eszköz nélküli gyakorlatok mellé a rugalmas ellenállással (gumiszalaggal) végzett gyakorlatokat is bevette, akkor kezdett el igazán híressé válni a módsztana.

Ahogy folyamatosan kezdett elterjedni módszertana, akkor sem állt le: folyamatosan talált ki új gyakorlatokat, amíg el nem ért egy olyan érettségi fázisba a rendszer, hogy azt már Pilates Mozgásrendszernek lehessen nevezni.


A Pilates Mozgásrendszer Fő Szabályai

Mint minden rendszernek, a Pilatesnek is vannak alapszabályai:

  • Mentális (lelki) fókusz segítségével is kell javítani az izmok hatékony és tudatos működését
  • Folyamatos figyelem a gerinc semleges (helyes) helyzetben való tartására helyes testtartás segítségével.
  • A helyes gerinctartás támogatása a mély hát- és hasizmok erejének és tudatos irányításának segítségével
  • Helyes rekeszlégzés használata a mentális fókusz és az izmokra való figyelem megteremtéséhez
  • Izmok hosszának, erejének és hajlékonyságának egyidejű fejlesztése

A Pilates Mozgásrendszer annyira jól működött, hogy a kezdetek kezdetén is már profi táncosok használták izmaik erejének, egyensúlyuknak és hajlékonyságuknak fejlesztésére.

Az utóbbi években viszont berobbant a köztudatba és szerencsére elterjedt, mint a gerincet gyógyító és erősítő, de nem sérülésveszélyes mozgásforma.


Pilates Gyakorlatok Fajtái

A Pilates gyakorlatokat kétféleképpen lehet végezni:

  • Egyedi Pilates eszközökkel egyéni vagy csoportos órákon
  • Egyszerű matracon, eszköz nélkül, otthon vagy csoportban

Nézzük meg, hogy ezek hogyan működnek:


Pilates Eszközök, Előnyeik és Használatuk

A Pilates eszközök olyan „edzőgépek”, amelyek rugalmas ellenállást használnak az izmok erősítéséhez.

A három leggyakoribb és legjobb eszköz az alábbiak:


Reformer

Ennek az eszköznek a lényege, hogy egy csúszó alap egyik végére egy rugalmas szalagos ellenállást helyeznek. Az alapot lehet mozgatni a rugalmas kötelek húzásával vagy az oldalra rögzített kapaszkodó rúdról való kinyomással.

Így a Reformeren végzett gyakorlatok lényege, hogy az alapot kell tudatosan mozgatni vagy éppen az a cél, hogy a mozgás során az alap ne mozduljon el.

A Reformert ülő vagy álló helyzetben is szokták alkalmazni.


Cadillac

Egy másik hasznos Pilates eszköz a Cadillac, amely tulajdonképpen egy vízszintes fekhely, amely körül egy ketrecszerű keret van.

Erre a keretre többféle rudat és szalagot lehet erősíteni, így rengeteg különböző gyakorlatra használható ez az eszköz is.


Wunda Szék

Ez egy olyan egyszemélyes padhoz hasonló eszköz, amelyen szinte korlátlan számú gyakorlatot lehet elvégezni.

A székhez hozzá lehet erősíteni szalagokat vagy rudakat is, amelyek ellenállásként vagy épp támasztékként segítenek a gyakorlatok kivitelezésében.

--

Természetesen a fenti bemutatott legismertebb eszközökön kívül hivatalos Pilates stúdiókban ezeknél jóval több eszköz is elérhető


Matracos Gyakorlatok: Eszköz Nélkül Otthonra Is

A matracon végzett Pilates gerincgyakorlatok elsődleges célja, hogy megerősítsék a törzs és a csípő izmait úgy, hogy közben a gerinc és a csípő hajlékonyságát is javítják.

Nem feltétlenül szükséges a sikeres Pilates edzéshez, hogy a fent bemutatott gépeket használja: a matracon, eszköz nélkül végezhető gyakorlatok is kiválóak a gerinc gyógyítására és megerősítésére.

Az utóbbi időben a Pilates gyakorlatokat gyakran együtt tanítják jógagyakorlatokkal. Emellett az edzéstematikában a fitnesz labdát is bevették, mint eszközt.

Ezáltal a korábban korlátozott számú matracon végezhető Pilates gyakorlatok száma exponenciálisan megugrott. Így biztos, hogy évek alatt sem fogja megunni végzésüket.


Pilates Gyakorlatok Gerincpanaszokra

A Pilates módszertana és előírásai kiválóan összekapcsolhatók a rendelőnkben végzett gerincgyógyítási orvosi és gyógytorna kezelésekkel.

Különösen fontos és hasznos eleme a Pilatesnek, hogy segít megérezni és megtanulni tudatosan helyes (semleges) pozícióban megtartani a gerincet. Mindezt ráadásul tartósan, hiszen a gyakorlatok azokat a mély tartóizmokat erősítik és nyújtják, amelyek a gerinc tartásáért felelnek.

Ha ezeket megtanulja nem csak hát- és gerincpanaszai fognak látványosan enyhülni, hanem tartósabb eredményekre is számíthat a gyógyulás után.


Kiknek Való Elsősorban A Pilates?

A legjobb segítséget akkor tudja adni a Pilates, ha panaszai a gerinc csigolyáinak, izmainak vagy porckorongjainak görcsös feszüléséből vagy gyengeségéből adódnak.

Gerincsérv esetén is kiváló kiegészítése lehet a szakértő gyógytornának.

40-50 éves korban pedig segíthet a kopásnak indult porckorongok és csigolyák tartóizmokkal való megtámasztásában: így még 20-30 évig is fájdalommentes gerinccel élhet.


Csak a Gerincen Tud Segíteni a Pilates?

Nem! A Pilates fejleszti az izmok erejét, hajlékonyságát és a test izmainak és ízületeinek vérellátását.

Elsősorban ez persze a gerinc mentén igaz, de a gyakorlatok kiválóan tudnak segíteni váll- és csípőpanaszok esetén is.

Mindezeken felül a Pilates a helyes mozgásban is segít. Az itt tanult tudatos mozgással képes lesz felismerni a helyzeteket, amelyekről korábban nem tudta, hogy károsak gerincére – és korrigálhatja azokat.

Amikor majd megtanulja felismerni a túlzott terhelést a gerincén és kellően fókuszált lesz a mozgása, akkorra jelentősen csökkenhetnek majd panaszai, hiszen nem teszi ki testét annyi káros mozdulatnak.


Mire Kell Figyelni Mielőtt Elkezd Pilatesezni?

Mielőtt bármilyen új mozgásformát elkezd, érdemes mozgásszervi kezelőorvosa vagy kezelő gyógytornásza tanácsát kérni.

Ha Pilates órát kezd valahol, akkor mindenképpen kérjen oktatójától referenciát és ellenőrizze le, hogy képesítése alapján kellő végzettséggel rendelkezik az órák megtartásához. Mivel a Pilates-oktatás nem egyetemi végzettséghez kötött szakma, ezért alaposan nézze meg, hogy oktatójának kellő ismerete van-e a gerincgyógyításról: mivel a gerinccel való munka nem vicc.

Ha pedig rendelőnkben végzett mozgásszervi orvosi vagy gyógytorna kezelés mellé szeretne elkezdeni Pilatesezni, először kérje kezelője tanácsát azzal kapcsolatban, hogy az Ön egyéni állapotára mit javasol.


Súlyos Gerincprobléma Esetén Is Szabad Pilatesezni?

Ha Önnek súlyos gerincproblémája van, akkor Pilates programja megkezdése előtt mindenképpen szükség van arra, hogy mozgásszervi szakorvosainknál vagy gyógytornászainknál először kellően kivizsgálják gerincét.

Ha a vizsgálat eredményeképpen kezelője javasolja a Pilates végzését, akkor lassan és óvatosan nekikezdhet az edzésnek.

A gerincpanaszokkal nagyon kell vigyázni, mivel a gerincsérülések nem a vicc-kategóriába tartoznak! Ha pedig a sérült gerinccel a Pilates gyakorlatokat helytelenül végzi, akkor gyorsan még rosszabbá válhatnak a gerincproblémák.

Ezért súlyosabb gerincproblémák esetén kezdetben forduljon mozgásszervi szakorvosainkhoz (reumatológus, fájdalomterapeuta) segítségért, vagy keresse fel gerincszakértő gyógytornászainkat, akik segíteni fognak abban, hogy olyan állapotba hozzák gerincét, hogy azzal bátran belevághasson a Pilatesbe.


Kérdése Van? Vagy Véleménye?

Írja meg hozzászólásként a többi olvasónak vagy a szerkesztőségnek a lenti űrlap segítségével!

Kapcsolódó cikkek

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}