petefészekrák Tartalomjegyzék
 


Petefészekrák áttekintés

A petefészekrák egy rosszindulatú női daganatos betegség. Értelemszerűen a petefészkekben alakulhat ki.

A daganatos betegség során a petefészek sejtjei gyorsan osztódnak. Ennek következtében kialakul egy daganat. Ez elfoglalja a helyet a test egészséges sejtjei elől. Emiatt az egészséges sejtek elkezdenek elhalni.

Petefészekből két darab van: egy-egy a méh két oldalán. Egyik petefészek sem túl nagy. Mindössze mandulaméretű.

A petefészkek feladata viszont annál fontosabb. Ők termelik ugyanis a petesejteket, amelyekból spermium beágyazódása után kifejlődhet a magzat.

A petefészek további feladata a hormontermelés. Ő termeli az ösztrogén és progeszteron nevű női nemi hormonokat.

A petefészekrák egy komoly betegség, amely mindenképpen alapos kivizsgálást és kezelést igényel. Nincs jobb választás kezelőorvosnak, mint egy daganatspecialista nőgyógyász. Például rendelőnk elismert szakorvosai, dr. Farkas Dániel és dr. Tarnai László (PhD).

Rendelőnkben az alapos és teljes kivizsgáláshoz rendelkezésre áll minden szükséges felszerelés. Így a vizsgálat során nem fogja az orvos még véletlenül sem figyelmen kívül hagyni, ha esetleg kialakult vagy kezdődő petefészekrákja van.

A petefészekrák kezelésében szüksége lesz egy tartós kezelőorvosra. Ehhez legjobb választás rendelőnk nőgyógyász szakorvosa. Jellemzően a kezelés fő része sebészeti és kemoterápiás beavatkozással történik. Ezek megelőző- és utókezelését azonban rendelőnk nőgyógyász szakorvosa is el tudja végezni. Külön előny, hogy nőgyógyászunk a daganatsebészeti eljárásokban és a kemoterápiás kezelésekben is jártas. Így szükség esetén tud megfelelő intézményt javasolni a kezelésre.

Ebben a cikkben a petefészekrákról mindent megtudhat, amit érdemes. Bemutatjuk annak fajtáit, okait, tüneteit, megelőzését, kivizsgálásának módját és kezelését.

Vágjunk is bele! Kezdjük a petefészekrák fajtáival!


Petefészekrák fajtái

A petefészekrák fajtáit aszerint különböztethetjük meg, hogy éppen milyen típusú sejtek azok, amelyekben a daganat kialakul.

Ennek megfelelően változik az is, hogy milyen kezelést fog javasolni a nőgyógyász szakorvos. Természetesen a kezelési mód attól is függ, hogy mennyire van előrehaladott állapotban a rák.

Ennek megfelelően a petefészekráknak az alábbi fajtái lehetnek:

Petefészekrák fajtái

A petefészekrák fajtáit aszerint különböztethetjük meg, hogy a petefészek melyik szövetében jelentkezik a rosszindulatú tumor

Hámszöveti petefészekrák

Ez messze a leggyakoribb formája a petefészekrákoknak. 10-ből 9 esetben ilyen típusú a kialakuló petefészekrák.

Több altípusa is van, ezek pontos ismerete azonban inkább a kezelő nőgyógyász szakorvosnak fontos.

A hámszöveti rák azt jelenti, hogy a petefészek belső falát borító rétegéből alakul ki a daganat.


Stromalis petefészekrák

Ez egy olyan típus, amely során olyan kötőszövetekben alakul ki a daganat, amelyek kezdetben éppen a daganat ellen jöttek létre.

A stroma olyan szövet, amelynek kezdetben az a célja, hogy megakadályozza a rák terjedését. A daganat azonban hamar a szolgálatába állítja – így ebben is kialakul a rák.


Csírasejtes petefészekrák

Ez egy ritkább daganatfajta. Viszont fiatalabb korban is kialakulhat. Jellemzően még 20 éves kor előtt.

A csírasejtek olyan speciális sejtek, amelyek a petesejtben találhatók meg. Ezekből is kiindulhat a daganat.

--

A petefészekrák fajtáinak taglalásával azért nem töltöttünk túl sok időt, mert elsősorban nőgyógyász kezelőorvosa számára van jelentősége annak, hogy milyen típusú a daganata.

Említés szintjén azonban Önnek is érdemes tudnia, hogy milyen jellegű szövetekben alakulhat ki a daganat.

Most, hogy a fajtákkal már tisztában van, lássuk a tüneteket!


Petefészekrák tünetei

Legtöbbször a petefészekrák kialakulásakor még nem okoz olyan tüneteket, amelyeket észlelhetne.

Ez azért probléma, mert korai, tünetmentes stádiumban még sokkal könnyebb kezelni a betegséget, mint olyankor, amikor már megjelennek a tünetek. Éppen ezért feltétlenül szükséges, hogy legalább éves gyakorisággal részt vegyen nőgyógyászati szűrővizsgálaton szakértő nőgyógyászunknál. Ezekből a vizsgálatokból kiderül az is, ha a daganat még csak kezdeti állapotban van. Erre daganatszakértő nőgyógyászunk megfelelő kezelést tud adni.

Persze előfordul az is, hogy a daganat olyan állapotban van, hogy tüneteket is okoz. Ilyenkor leggyakrabban az alábbiak jelentkeznek:

Petefészekrák tünetei

Abban az esetben, ha egyáltalán valamilyen tüneteket észlel, az alábbiakat tapasztalhatja.

Puffadás petefészekrák miatt

Petefészekdaganat esetén gyakori tünet a haspuffadás. Ez felfújódott érzést kelt a hasban.

Ezt legtöbbször hasvíz jelenléte okozza. Ez azt jelenti, hogy a hasüregben felgyülemlik olyan vizes folyadék, ami onnan nem ürül ki. Ez óhatatlanul nyomó érzést okoz.

A hasvíz olyankor alakulhat ki, ha a daganat átterjed a hashártyára. Mivel a petefészek és a hashártya rendkívül közel van, ezért ez könnyen megeshet.


Telítettségérzés petefészekrák miatt

Ez azt jelenti, hogy evés közben nagyon hamar jóllakottnak érzi magát. Mivel mindenkinek más az étvágya és étkezési szokásai, ezért a „hamar jóllakottságot” az egyéni állapothoz kell mérni.

Komolyabb esetben akár a könnyű, kis mennyiségű ételek elfogyasztása is nehézségekkel járhat.

Ennek megfelelően, ha nőként ezt a tünetet tapasztalja, akkor először nőgyógyász szakorvosunkhoz forduljon. Ilyenkor nincs idő gasztroenterológus vagy belgyógyász szakorvos kezelésére. Értelme sincs, mivel nem gyomoreredetű a probléma. Természetesen ezek a szakorvosok is észlelik, ha tévesen petefészekrák miatti telítettségérzéssel hozzájuk fordul. Ilyenkor tovább irányítják szakértő nőgyógyász kezelőorvosunkhoz.


Ok nélküli fogyás petefészekrák miatt

Ha ok nélkül, nem tudatosan, hirtelen fogyást tapasztal, akkor feltétlenül szükséges nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat. Erre azért van szükség, mert a hirtelen fogyás a daganatos megbetegedések egyik legjellemzőbb tünete.

A hirtelen fogyás azt jelenti, hogy testsúlya legalább 5%-át elveszítette az elmúlt 6-12 hónapban. Ez persze csak akkor igaz, ha étrendjében és testi aktivitásában nem történt változás.

A rákos betegeknek majdnem 40%-a tapasztal ok nélküli fogyást, ezért ez rendkívül gyakori tünetnek számít. Ráadásul, más betegségekkel nem is igazán lehet összekeverni.

Petefészekrák esetén a fogyás mellett jelentkezhet izomsorvadás is. Ez azt jelenti, hogy izomzata hirtelen elgyengül. Ez az izmok méretére és erejére is hatással van. Ennek oka az, hogy a daganat miatt olyan anyagok kerülnek a szervezetbe, amelyek leépítik az izmokat. De az is lehet, hogy az izomsorvadás oka az immunrendszer daganatra adott reakciója.


Alhasi fájdalom petefészekrák miatt

Az alhasi fájdalom messze a leggyakoribb nőgyógyászati tünet.

Sajnos, mivel a menstruációs fájdalmak a legtöbb nőnél rendszeresek, sok nő nem veszi észre, hogy fájdalmait daganat okozza.

Egyesek a menstruációra, mások emésztési zavarra fogják a panaszokat. Általánosságban is érdemes megfogadni tanácsunkat:

A fájdalom nem szükséges rossz az életében. Ezek ellen megfelelő kezeléssel tenni lehet. Ezzel a hozzáállással ráadásul kellő időben nőgyógyász szakorvosához fordulhat, még mielőtt komoly panaszok alakulnának ki.

Fontos tudni, hogy az alhasi fájdalommal együtt petefészekrák esetén jelentkezhetnek más tünetek is. Mint például:

Feltétlenül fontos tehát, hogy nem szokványos vagy újonnan kialakuló alhasi fájdalom esetén keresse fel rendelőnk nőgyógyász szakorvosát, aki megfelelő kivizsgálást és kezelést tud nyújtani a panaszra.

Az alhasi fájdalomról írt részletes cikkünket ide kattintva olvashatja el.


Kimerültség petefészekrák miatt

A legtöbb esetben kimerültség vagy fáradtság esetén egy kiadós pihenéssel elmúlnak a panaszok. De lehet, hogy hosszú ideig lecsökken az energiaszintje.

Persze az energiaszint függ a lelkiállapottól is. De van, amikor betegséget, akár daganatot is jelezhet:

Ha jelentősen kevesebb energiája van, mint szokott, akkor akár petefészekrák is okozhatja a kimerültséget. Különösen olyankor fontos ezt kivizsgáltatni szakértő nőgyógyász főorvosunkkal, ha egyébként legalább két hete minden nap jól kialudja magát.

Egy másik jel arra, hogy talán betegség állhat a kimerültség mögött az, ha nincs kedve olyan hétköznapi tevékenységekhez, amelyek általában örömet okoznak.

Természetesen messze nem minden esetben jelent a kimerültség daganatos betegséget. Ha azonban a többi tünettel együtt ezt is tapasztalja, akkor érdemes megfelelő nőgyógyászati vizsgálatot kérni rendelőnk szakorvosától.


Derékfájás petefészekrák miatt

A komoly derékfájás oka legtöbbször mozgásszervi eredetű. Ilyenkor fájdalomterapeuta szakorvos általi kivizsgálásra van szükség.

Általánosságban olyankor kell felfigyelni a derékfájásra, mint a petefészekrák esetleges tünetére, ha más tünetekkel együtt jelentkezik.

Ezen felül, ha volt már korábban nőgyógyászati daganatos betegsége, akkor az erős derékfájás megjelenése esetén feltétlenül szükséges a daganatszakértő nőgyógyász szakorvos általi kivizsgálás.

A petefészekdaganat okozta derékfájásnak az alábbi jellemzői vannak:

  • alvásproblémák a fájdalom miatt
  • a fájdalom akadályozza a mindennapi életben

A petefészekdaganat miatti derékfájás leggyakoribb oka az alhasban felgyülemlő hasvíz. Ez nyomást fejt ki a derékra, ami emiatt megfájdul.


Emésztési problémák petefészekrák miatt

Az egyik leggyakoribb tünete a petefészekráknak a különböző emésztési problémák kialakulása. Gyakori, hogy nők emésztési rendellenességekkel fordulnak orvoshoz, ahol kiderül, hogy ezeket petefészekdaganat okozza.

Ennek elkerülése érdekében rendkívül fontos, hogy emésztési problémáit feltétlenül vizsgáltassa ki. Persze nem kell egyből orvoshoz rohanni. Ha azonban problémái 3 hét alatt nem múlnak el maguktól, akkor érdemes legalább hasi ultrahangvizsgálattal megtekinteni, hogy van-e kezelendő emésztési problémája.

Ha ilyen probléma nincsen, akkor további nőgyógyászati kivizsgálásra van szükség. Ennek oka, hogy nőgyógyászati problémák kivizsgálására hüvelyi ultrahang szükséges. Hasi ultrahanggal az emésztési zavarokat lehet észlelni.

Jellemzően petefészekdaganat esetén irritábilisbél-szindrómára jellemző tünetek alakulnak ki. Az erről a betegségről írt részletes cikkünket ide kattintva olvashatja.

Ha az alábbi tüneteket több, mint 3 hétig tapasztalja, akkor szükség van nőgyógyászati kivizsgálásra:


Gyakori vizelési inger petefészekrák miatt

Petefészekrák esetén a gyakori vizelési inger oka, hogy a petefészkek közel vannak a húgyhólyaghoz.

Ennek következtében a növekedő tumor problémákat okozhat a vizeletürítéssel. A tüneteket fokozhatja, hogy a rák miatt kialakuló duzzanatok is fokozhatják a húgyhólyag problémáit.

Sok nő esetében a petefészekrák diagnózisa előtt már néhány hónappal kialakul a rendszeresen gyakori vizelési inger.

Tévesen hiszik sokan ilyenkor, hogy felfáztak vagy egyszerű húgyúti fertőzést kaptak.

Ennek oka, hogy rendkívül hasonló tünetek jelentkeznek:

  • gyakori vizelési inger
  • csípő vizeletürítés
  • hólyaggörcsök
  • hólyagürítési nehézségek

Természetesen pánikra nincs ok, mivel könnyen lehet, hogy tüneteit húgyúti fertőzés okozza. Ha azonban más petefészekrákra utaló tünetekkel együtt tapasztalja, akkor forduljon daganatszakértő nőgyógyász szakorvosunkhoz megfelelő kivizsgálásért.

--

A tünetek bemutatásából látható, hogy a petefészekrák tüneteit könnyen össze lehet keverni számos gyakori betegséggel is. A félrekezelés azonban végzetes lehet. A daganatokat ugyanis a lehető leghamarabb kezelésébe kell vennie daganatszakértő nőgyógyász szakorvosunknak.

Ennek megfelelően, ha a fenti tünetek közül egyszerre legalább kettőt tapasztal, akkor feltétlenül kérjen rendelőnkben nőgyógyászati szakorvosi kivizsgálást. Ennek keretein belül a szakorvos segít megállapítani, hogy daganat vagy valami más okozza a tüneteket. Természetesen az ok megállapítása után megfelelő kezelést is ad a problémára.

A következőkben nézzük meg, hogy mi okozhat petefészekrákot.


Petefészekrák okai

Általánosságban a petefészekráknak nem lehet pontosan megmondani az okát. Ez a legtöbb daganatos megbetegedéssel így van.

Vannak azonban olyan tényezők, amelyek növelik az esélyét a petefészekdaganatok kialakulásának. Ezek az alábbiak lehetnek:

Petefészekrák okai

A petefészekráknak közvetlen okai nincsenek. Közvetetten viszont számos tényező hozzájárulhat a kialakulásához.

DNS-változás miatti petefészekrák

A legfrissebb kutatások alapján ismeretes, hogy a petefészekrák bizonyos sejtek DNS-ének megváltozása miatt alakul ki.

Ez az alábbiak szerint történik:

A sejt DNS-e tartalmazza azokat az utasításokat, hogy egy sejt mit csináljon. Abban az esetben, ha a DNS megváltozik és rákos sejt alakul ki, akkor a sejtek azt az utasítást kapják, hogy a lehető leggyorsabban szaporodjanak és növekedjenek.

Ez a gyors növekedés vezet a tumor, azaz daganat kialakulásához. A daganatok nem minden esetben rosszindulatúak, de gyakran azok. Vagy idővel azzá válhatnak.

A daganatos sejtek ráadásul rendkívül agresszívek. Képesek tovább élni, mint az egészséges sejtek. Így idővel a daganat egyre nagyobb teret foglal el a petefészekből.

Ha a daganat egy bizonyos méretet elér, akkor egy része „önálló életre kelhet”. Ilyenkor az eredeti daganat egy része leszakad. Ezt követően megtelepedik a test egy másik részében és ott új daganatot hoz létre. Ezt metasztázisnak vagy áttétnek nevezik. Ez már rendkívül komoly rákot jelent.

Végső soron minden petefészekrák DNS-változás miatt alakul ki. A kérdés csak az, hogy mi indítja be a rossz sejtek őrült szaporodását és növekedését. Nos, például az időskor.


Időskor miatti petefészekrák

Egy dolgot tisztázzunk: az időskor önmagában nem okoz rákot.

Mivel azonban idővel a test veszít védekezőképességéből, ezért minél idősebb, annál nagyobb az esélye, hogy petefészekdaganat alakulhasson ki Önben.

Ezt mutatja az is, hogy legtöbbször idősebb korban mutatják ki a petefészekrákot. Fiataloknál ritka ez a betegség. Ennek megfelelően a petefészekrákok több, mint felét 65 éves kor felett észleli rendelőnk nőgyógyász szakorvosa. Ez a magyar és a világátlagnak is megfelel.

A legtöbb esetben 70-80 éves korban alakul ki a daganat.

Ennek elkerülésére fontos, hogy az éves nőgyógyászati szűrővizsgálatot menopauza után is minden évben elvégezze. Éves szűréssel megoldható, hogy egy rákot időben észleljenek. Ez rendkívül megkönnyíti a kezelést és a túlélést.


Örökölt génváltozat miatti petefészekrák

Ahogy azt már bemutattuk, a rákot megváltozott DNS-sel rendelkező sejtek okozzák.

Ennek elkerülésére van szükség a legalább évente végzett nőgyógyászati szűrővizsgálatra, amely rendelőnkben is elérhető.

Lehetséges azonban olyan is, hogy Önnél örökölt formában van jelen olyan génmódosulás, ami miatt kialakulhat a petefészekrák.

Azok a gének, amelyek növelik az esélyét petefészekrák kialakulásának a BRCA1 és a BRCA2 nevű gének. Ha ezekben a génekben változás megy végbe, akkor petefészekdaganatot okozhatnak. Ugyancsak ezek a gének felelősek a mellrák kialakulásáért.

Ezek mellett számos olyan génmódosulat van, amely növeli az esélyét a petefészektumor kialakulásának.

Ilyen lehet:

  • Lynch-szindróma
  • BRIP1 gén
  • RAD51C gén
  • RAD51D gén

Ezek leginkább olyan orvosilag fontos paraméterek, amelyet itt nem érdemes bemutatni. A megértéshez ugyanis nem feltétlenül szükségesek.


Családi hajlam miatti petefészekrák

Mivel a DNS-t szüleitől örökli, ezért lehetséges, hogy nagyobb hajlamot örökölt szüleitől daganatos betegségekre.

Petefészekrák esetében elsősorban a közvetlen felmenők női ágára kell koncentrálni.

Ha édesanyja, nagyanyja vagy dédanyja petefészekrákos volt, akkor megnő az esélye, hogy Önnél is kialakuljon a betegség.


Túlsúly miatti petefészekrák

A túlsúly egy olyan állapot, amely számos kellemetlen és akár életveszélyes szövődményekkel járó betegséget okozhat. Ilyenek például:

Igaz, hogy a túlsúly a petefészektumorok egyes fajtáinak kialakulási esélyét növelheti. Mivel azonban a petefészekrák leghalálosabb fajtájának kialakulása nem függ a testtömegtől, ezért fogyással sajnos nem előzhető meg kellő mértékben a petefészekrák.


Hormonterápia miatti petefészekrák

A petefészekrák akkor is nagyobb eséllyel alakul ki, ha a szervezet hormonháztartása megborul. Ezt különösen a hormontartalmú gyógyszerek okozhatják.

Leggyakrabban azok, amelyeket menopauza esetén szoktak javasolni a nőknek. Ezek a gyógyszerek ugyanis csökkentik a változókor kellemetlen tüneteit.

Mellékhatásként azonban növelhetik az esélyét petefészekrák kialakulásának.

Éppen ezért, mielőtt belekezd egy ilyen terápiába, feltétlenül kérje rendelőnk daganatszakértő nőgyógyászának tanácsát abban, hogy kellő magabiztossággal belevághat-e egy ilyen gyógyszeres kezelésbe.


Endometriózis miatti petefészekrák

Az endometriózis egy rendkívül kellemetlen nőgyógyászati betegség. Ennek során olyan sejtek alakulnak ki a méhen kívül, amelyeknek normálisan csak a méhben szabadna jelen lenni.

A leggyakoribb tünetek az alábbiak:

  • Alhasi fájdalom
  • Extrém menstruációs vérzés
  • Fájdalmas vizelés menstruáció közben
  • Emésztési problémák menstruáció közben

A betegséget minden esetben nőgyógyász szakorvos kell, hogy kivizsgálja. Az endometriózis megállapítása esetén ő végzi el a kezelést is.

Hab a tortán, hogy azok a nők, akik endometriózisban szenvednek, könnyebben kapnak petefészekrákot is.


Korai menstruáció miatti petefészekrák

Korai menstruációról akkor beszélünk, ha első menstruációja 8-10 éves korában jött meg.

Átlagosan 12 éves korban jön meg az első menstruáció. Ha ennél legalább 2 évvel korábban jött meg Önnél, akkor nő az esélye a petefészekrák kialakulásának.

Ennek oka, hogy a korai menstruáció általában növeli az esélyét nőgyógyászati daganatok kialakulásának. Ezek nem mindig rosszindulatúak: megjelenhet például jóindulatú daganat, azaz mióma is.

A miómáról szóló részletes cikkünket ide kattintva olvashatja.


Késői menopauza miatti petefészekrák

A késői menopauza a korai menstruációhoz hasonlóan növeli a jó- és rosszindulatú daganatok kialakulását.

Ilyen például a petefészekrák vagy mióma.

Mi számít késői menopauzának?

Általánosságban az, ha 55 éves koráig még nem kezdődtek meg változókori tünetei. Mivel a menopauza egy hosszabb folyamat, ezért a határt ott húzzuk meg, hogy még 55 éves korig el sem kezdődnek az első jelek.


Gyermektelenség miatti petefészekrák

Azok a nők, akiknek nincs gyerekük, gyakrabban kapnak petefészekrákot.

Sőt, minél később születik az első gyereke, annál jobban nő az esélye, hogy később kialakuljon a daganat.

Tudományosan még nem igazolt, hogy ez miért van így. Azonban sejtések alapján azért nagyobb a kockázat, mert az a nő, akinek nincs gyereke többet menstruál. Ilyenkor pedig több ösztrogén van a szervezetben, ami növeli a rák kialakulásának esélyeit.

--

Mint ahogy korábban is említettük, a fenti okok nem közvetlenül okozzák a petefészekrák megjelenését. Sokkal inkább csak növelik az esélyét annak, hogy egy tumor elkezd kialakulni.

A jó hír az, hogy a kezdődő tumorokat jól és kevés kellemetlenséggel lehet kezelni. De a legjobb az, ha a betegség egyáltalán nem tud kialakulni.

Ehhez olvassa el a petefészekrák megelőzéséről szóló következő részt.


Petefészekrák megelőzése

Sajnos nincs teljesen biztos módja a petefészekrák megelőzésének.

De szerencsére van néhány olyan módszer, amellyel csökkenthető a kialakulás esélye:

Petefészekrák megelőzése

A petefészekrák megelőzésének biztos módszere nincs. Két módszer azonban segít csökkenteni a kialakulás esélyeit - akár jelentősen

Fogamzásgátló tabletta petefészekrák megelőzésére

A szájon át szedhető fogamzásgátló gyógyszerek meglepő módon segíthetnek a petefészekdaganatok megelőzésében.

Fontos azonban tudni, hogy ezeknek a gyógyszereknek is vannak kockázatai, mellékhatásai és esetlegesen szövődményei.

Ennek megfelelően az is előfordulhat, hogy nőgyógyász szakorvosa nem javasolja Önnek ezen gyógyszerek használatát.

Azt, hogy lehet-e használni a gyógyszereket, személyes vizsgálat során lehet csak eldönteni. Ennek oka az, hogy számos egyéni tényezőtől függ, hogy használható-e a gyógyszer.

Általánosságban igaz a gyógyszerszedésre, hogy a gyógyszerek okozta előnyöknek messze felül kell múlnia az esetleges kockázatokat. Sőt, ez nem csak a gyógyszerekre, hanem minden egészségügyi ellátásra igaz.


Rendszeres nőgyógyászati vizsgálat petefészekrák megelőzésére

Legalább éves szinten szükség van daganatszakértő nőgyógyász szakorvosunk vizsgálatára annak érdekében, hogy kellően hamar észlelni lehessen, ha egy daganat kezd kialakulni a petefészekben.

Különösen akkor van szükség a rendszeres szűrésre, ha családjában egyenesági felmenői között volt példa:

  • mellrákra
  • vagy petefészekrákra

Ebben az esetben nőgyógyásza javaslatára érdemes lehet kivizsgáltatni a genetikai hajlamot a különböző nőgyógyászati daganatos betegségekre.

Extrém erős hajlam igazolása esetén daganatszakértő nőgyógyász szakorvosunk akár a petefészkek eltávolítását is javasolhatja. Ezzel teljes bizonyossággal elkerülhető a rák. Erre jellemzően csak menopauza után szokott sor kerülni, mivel petefészek nélkül nem lehet természetes módon teherbe esni.

--

Persze a legjobb megelőzés esetében sem lehet teljesen biztos abban, hogy biztosan nincs szervezetében kialakuló petefészekrák.

Éppen ezért fontos a megfelelő kivizsgálás. Erről írunk a következő részben.


Petefészekrák kivizsgálása

A petefészekrák kivizsgálása nagy szakértelmet igénylő vizsgálat. Ugyanis kellő tapasztalat híján lehetséges, hogy az avatatlan szem figyelmen kívül hagyja a korai jeleket. Ez rendelőnk daganatszakértő nőgyógyászával két okból sem eshet meg:

  • Egyrészt, több, mint 35 éve dolgozik nőgyógyászként, így a legelső jeleit is képes észlelni a kialakuló ráknak.
  • Másrészt, nőgyógyászati daganatsebészként a doktor úr heti szinten több tucat rákbeteget vizsgál és kezel. Így kellő tapasztalata van a petefészekdaganatok kezelésében is.

Rendelőnkben a petefészekrák kivizsgálása az alábbiak szerint zajlik. Ezzel a módszertannal bizonyosodhat meg arról, hogy a kivizsgálás megfelelően, kellő alapossággal és az Ön számára legkényelmesebben zajlik:

Petefészekrák kivizsgálása

A rendelőnkben végzett petefészekrák kivizsgálás kellően alapos ahhoz, hogy tapasztalt szakorvosunk biztosan meg tudja mondani, hogy van vagy nincs önnél kezdődő vagy kialakult daganat

Szóbeli vizsgálat

A szóbeli kivizsgálás a legősibb, de sokszor leghatékonyabb módja a megfelelő nőgyógyászati kivizsgálásnak.

Ennek legfontosabb orvosi szerepe, hogy a teljes embert vizsgálja ahelyett, hogy egyből csak a tünetekre koncentrálna.

Alapos kikérdezés segítségével a nőgyógyász ugyanis meg tudja állapítani, hogy a tüneteket valószínűleg milyen betegség okozhatja. Ráadásul, a szóbeli vizsgálat az, amely során az orvos felmérheti, ha esetleg egyszerre több betegsége is van. Azokban a rendelőkben, ahol a szóbeli kivizsgálás nem kellően alapos, sokszor elsiklanak azon esetek felett, amikor egyszerre több betegség okozza a problémákat.

A szóbeli vizsgálat nem csak az orvosnak fontos, hanem Önnek is. Ennek során ugyanis elmondhatja, hogy.

  • hogyan jelentkeztek a tünetek
  • miben zavarják leginkább panaszai
  • milyen korábbi betegségei vannak
  • mi aggasztja leginkább tüneteivel kapcsolatban.

Ezen kérdések megtárgyalása során az orvos további kérdéseket tesz fel.

Természetesen kérdésekre adott válaszait részletes vizsgálati lapon is rögzíti. Erre azért is szükség van, hogy a vizsgálat során Ön, orvosa és esetleg további kezelőorvosai is lássák, hogy mi volt a rendelőnkben történő nőgyógyászati vizsgálatok eredménye.

A szóbeli vizsgálat után a nőgyógyász szakorvos testét is megvizsgálja.


Testi vizsgálat

A testi vizsgálat során a nőgyógyász többféle vizsgálatot végez. Ezek az alábbiak:

  • Általános vizsgálat. Az általános vizsgálat során az orvos a test általános állapotát írja le. Itt megfigyelhet olyan elváltozásokat is, amelyeket nem feltétlenül nőgyógyászati betegség okozhat. Az autoimmun betegségek vagy a nem-nőgyógyászati daganatok például ilyenek lehetnek.
  • Alhasi vizsgálat. Az alhasi vizsgálat a hasi régióban történő kézzel végzett vizsgálat. Ennek során a szakorvos megtapintja a hasat. Itt puffadást, keménységet vagy hasvízt kereshet. Ezek ugyanis jelezhetik daganat jelenlétét.
  • Külső nemi szervek vizsgálata. A külső nemi szervek az emlők, a csikló és a szeméremajkak. Ezek vizsgálatára is minden esetben szükség van. Ugyan tumor esetén nincs rajtuk elváltozás, de fertőzéses nőgyógyászati betegségek esetén gyakran eltérnek a normálistól.
  • Hüvelyvizsgálat. A hüvelyvizsgálatot a szakorvos speciális nőgyógyászati mikroszkóppal, azaz kolposzkóppal végzi. Ennek segítségével láthatja az orvos a hüvely külső részét.

A testi vizsgálat célja, hogy általánosságban felmérje egész szervezetének egészségi állapotát, valamint általános nőgyógyászati állapotát.

Ha itt minden rendben, akkor a szakorvos petefészekspecifikus hüvelyi ultrahangvizsgálatot végez.


Hüvelyi ultrahang

A hüvelyi ultrahang egy olyan képalkotó diagnosztikai módszer, amely segítségével élőképen és részletesen tudja megvizsgálni a nőgyógyász a belső női nemi szerveket.

A vizsgálat során az orvos kitér a következő szervek vizsgálatára:

  • hüvely
  • méhnyak
  • méh
  • petefészkek
  • petevezetékek

A vizsgálat során, ha petefészekrák van jelen, azt azonnal észleli az orvos. Ráadásul nem csak annak jelenlétét, hanem annak súlyosságát is meg lehet állapítani.

Hüvelyi ultrahangon sem látszik azonban minden. Éppen ezért szükséges lehet kenetvétellel is igazolni vagy cáfolni daganatok jelenlétét.


Kenetvétel (nem mindig)

A kenetvétel azt jelenti, hogy a szakorvos steril mintavételi eszközzel mintát vesz a hüvelyváladékból. Ezt a mintát laboratóriumba küldi. Ebből meg tudják mondani, ha:

  • méhnyakrák,
  • petefészekrák,
  • fertőzéses betegség

…nyomai találhatók a hüvelyváladékban.

Negatív lelet esetén nincs ok az aggodalomra.

Pozitív lelet esetén a szakorvos további vizsgálatokat fog javasolni, mivel ilyenkor meg kell találni, hogy pontosan hol és milyen rák található.


Képalkotó vizsgálatok (nem mindig)

A minden nőgyógyászati vizsgálaton elvégzett hüvelyi ultrahang az egyik legjobb képalkotó diagnosztikai vizsgálat a petefészekrák észlelésére.

Ha azonban olyan állapotot talál az orvos a belső nemi szerveknél, amely további kivizsgálást igényel, akkor a nőgyógyász leggyakrabban CT-vizsgálatot javasol.

Ez egy részletes, röntgennel végzett kivizsgálás. Rendelőnk partnerintézményében várólista nélkül elvégezhető szükség esetén.

Ennek segítségével rendkívüli részletességgel fel lehet térképezni a petefészkek méretét, alakját és szerkezetét. Ezzel pedig megállítható, ha daganatos elváltozás van a petefészken.

Néha azonban nem elegendőek a képek. A vért is néha meg kell vizsgálni.


Laborvizsgálat (nem mindig)

Laborvizsgálatot akkor javasolhat a nőgyógyász, ha:

  • egész testet érintő betegséget sejt (pl. autoimmun betegségek)
  • daganatot vélt felfedezni (különösen akkor, ha képalkotóval nem látszik jól)
  • fertőzésgyanú van a nemi szervekben (különösen nemi úton terjedő betegségek esetén)

A laborvizsgálat történhet vérvétellel vagy vizeletvizsgálattal is. A vérvételről részletesen ide kattintva olvashat.


Műtéti feltárás (ritkán)

Ritkán, de előfordulhat, hogy a petefészket műtéttel fel kell tárni és megvizsgálni.

Ez egynapos sebészeten történik és nem jelent nagy beavatkozást.

Jellemzően biopsziás mintavétel történik. Ez azt jelenti, hogy sejtmintát vesznek a petefészekből. Ezt laboratóriumban elemzik és megállapítják, hogy van-e benne daganatos elváltozás.


Genetikai vizsgálat (ritkán)

Szükség esetén nem csak azt lehet megvizsgálni a sejtekben, hogy rákosak-e. Genetikai vizsgálattal azt is meg lehet állapítani, hogy megtalálható-e olyan gén a petefészekben, ami növeli a hajlamot rák kialakulására.

Abban az esetben, ha felmerülhet a petefészkek eltávolításának szükségessége, nőgyógyász kezelőorvosa javasolni szokta a genetikai vizsgálatot. Nagy kockázat esetén ugyanis hasznos lehet a műtét elvégzése. Kis kockázat esetén felesleges.

--

Abban az esetben, ha a fenti kivizsgálási lépések valamelyikében kiderül, hogy petefészekrákja van, daganatszakértő nőgyógyászunk azonnal tájékoztatja erről.

Ezzel párhuzamosan el is mondja a kezeléshez szükséges további lépéseket.

A daganatokat általánosságban 4 osztályba sorolják ilyenkor súlyosság szerint. Ez azért hasznos skála, mert a különböző kezelőorvosok ilyenkor egy egységes rendszer keretein belül tudnak segíteni a gyógyításban.

Természetesen rendelőnkben szakértő nőgyógyászunk tud segíteni a petefészekrák kezelésében is. Az alábbiakban bemutatjuk hogyan.


Petefészekrák kezelése

A petefészekrák kezelését jellemzően nagyobb állami intézményekben végzik. Ez azonban csak a konkrét kezelésekre igaz, mint kemoterápia vagy a daganatsebészeti műtétek.

A teljes terápia azonban egy hosszú folyamat, amely során szükséges lesz egy „fő” nőgyógyászra, aki végigkíséri a terápián. Rendelőnk daganatszakértő nőgyógyásza a legkiválóbb erre a feladatra.

Az alábbiakban nézzük meg, hogy milyen kezeléseket lehet alkalmazni, ha petefészekrákja van:

Petefészekrák kezelése

A daganatok kezelésének számos kezelési módja van. Ez függ az egyéni az állapottól és a rák elterjedtségétől is

Petefészekrák műtét

A petefészekrák műtéti úton történő kezelésének több fajtája van. A megfelelő módszer kiválasztása elsősorban a rák jellegétől és súlyosságától függ.

A műtétnek az alábbi fajtái vannak:

Petefészekrák műtét fajtái

A műtéteket elsősorban aszerint különböztethetjük meg, hogy milyen szerveket távolítanak el velük. És milyen mértékben

Egy petefészek eltávolítása

Korai állapotú rák esetén, amely egyelőre csak az egyik petefészekben van jelen, elegendő lehet csak az egyik petefészek eltávolítása.

Ezzel a daganat kikerül szervezetből és nem tud több problémát okozni.

A műtét során az eltávolított petefészekkel együtt a hozzá tartozó petevezetéket is eltávolítják.

Mivel csak az egyik petefészket vágják ki, így a műtét után is lehetséges teherbe esni.


Mindkét petefészek eltávolítása

Ha a petefészekrák mindkét petefészekben jelen van, de a petefészkeken kívül máshol nem, akkor megfelelő kezelés lehet mindkét petevezeték és petefészek műtéti úton történő eltávolítása.

Ez az eljárás nem károsítja a méhet, így lefagyasztott petesejtekkel vagy petesejtdonor segítségével továbbra is lehetséges teherbe esni. Igaz, csak mesterségesen.


Petefészkek és méh eltávolítása

Abban az esetben, ha a petefészekrák kiterjedt, szükséges lehet mindkét petefészek, mindkét petevezeték és a méh eltávolítása is.

Mindemellett a daganatsebész a csepleszt is eltávolítja. Ez egy zsíros szövet, ami a hasfalon található és könnyen kialakulhat rajta rákos daganat.

Ha erre a műtétre kerül sor, akkor utána már nem lehet többé teherbe esni.


Előrehaladott rákműtét

Erre akkor lehet szükség, ha a petefészekrák már az egész testben szétterjedt.

Ilyenkor a sebész igyekszik mindent eltávolítani, ami rákos és eltávolítható.

Időnként szükséges lehet kemoterápiás kezelést alkalmazni előrehaladott rákműtétek előtt vagy után.

--

Ha nem műtéti kezelés, akkor kemoterápia. Nézzük, hogy ez pontosan mi és hogyan zajlik.


Kemoterápia

A kemoterápia egy olyan erős gyógyszeres kezelés, amely kémiai anyagok segítségével megöli a szervezetben gyorsan szaporodó sejteket. Így a ráksejteket is.

A kemoterápiás gyógyszereket szájon át szedhető tablettaként vagy vénás injekcióként alkalmazhatják.

Ilyen kezelésre műtéti kezeléssel kombinálva is lehet szükség. Egyrészt a műtét utáni utókezelésként, hogy ne alakulhasson ki újra a rák. Másrészt a műtét előtt, ha olyan szinten elterjedt már a rák.

Bizonyos esetekben a kemoterápiás gyógyszert műtéti úton is beültethetik. Ezzel teljesen célzott kezelést lehet adni és az adagolást is pontosan lehet kiszámítani.

Kemoterápiás kezelés alatt rendszeres konzultációra van szükség daganatszakértő nőgyógyász kezelőorvosával.


Célzott daganatterápia

A célzott daganatterápia egy új rákkezelési módszer. Ennek segítségével a rákos sejtek gyengeségeire építve alkalmaznak speciális kezelést.

A kezeléshez szükséges a rákos sejtek egyedi kivizsgálása. Ezzel állapítható meg a rákos sejtek gyengesége. Ez alapján daganatszakértő nőgyógyász kezelőorvosa megtalálhatja, hogy pontosan milyen gyógyszer lesz a leghatékonyabb kezelési mód.


Hormonterápia

Bizonyos petefészekrákok esetében hormontartalmú gyógyszerekkel is kezelhető a rák.

Ez úgy működik, hogy a gyógyszerek gátolják az ösztrogén serkentő hatását a petefészek rákos sejtjeire.

Mivel egyes petefészekdaganatok esetében a rákos sejteknek ösztrogénre van szükségük a növekedéshez, az ösztrogénszint blokkolása lassíthatja a terjedést.

Ez a fajta kezelés elsősorban olyankor lehet opció, ha lassan fejlődő petefészekrákról van szó. Emellett más kezelési módszerek utáni terápia során is alkalmazhatják.

A hormonterápiák alkalmazhatóságáról kérdezze rendelőnk szakértő nőgyógyász kezelőorvosát.


Immunoterápia

Az immunoterápia lényege, hogy felkészítik a szervezet immunrendszerét arra, hogy megküzdjön daganattal.

Erre azért van szükség, mert egyes daganatsejtek képesek olyan fehérjéket termelni, amelyek átverik az immunrendszert. Ilyenkor az immunrendszer azt hiszi, hogy normális sejtekről van szó és nem támadja meg a rákot.

Immunoterápia során megtanítják az immunrendszert arra, hogy mégis pusztítsa el a rákos sejteket. A kezelést azonban csak speciális esetekben alkalmazhatják.

Rendelőnk daganatszakértő nőgyógyász kezelőorvosa természetesen részletesen tájékoztatni tudja arról, hogy Önnél milyen terápia alkalmazható.


Palliatív terápia

A palliatív terápia olyan speciális egészségügyi szakterület, amelynek célja már nem a teljes gyógyulás elérése. Amikor teljes gyógyulás a lényeg, akkor kuratív ellátásról beszélünk.

Előfordulnak azonban olyan egészségügyi helyzetek, amikor nem lehetséges a teljes gyógyulás. Ilyenkor a palliatív terápia céljai:

  • daganatfejlődés lelassítása
  • fájdalomcsökkentés
  • egyéb tünetek csökkentése
  • életminőség javítása
  • élethossz növelése

Rendelőnkben ilyen formában is lehetőség van kezelésre. Erre háromféle szakterületünk is alkalmas:

  • Nőgyászati ellátáson rendszeres konzultációk során folyamatosan követik állapotát. Orvosával mindig meg tudja beszélni, hogy milyen kihívásai vannak. Az orvos pedig minden eszközt bevet, hogy a panaszokat enyhítse.
  • Fájdalomterápiás ellátás keretein belül szakorvosunk abban tud segíteni, hogy daganatok miatti tartós fájdalmait enyhítse. Ez egy nehéz feladat, mivel olyan gyógyszert kell választani, ami kellően hatékony, nem zavarja a daganatkezelést és lehetőleg nem okoz mellékhatásokat.
  • Gyógytorna rehabilitációs ellátás során gyógytornászaink személyre szabott kezelési tervvel segítenek az aktív, mozgékony élet megőrzésében. Ez különösen fontos elem, mert a rendszeres mozgás gyógyító erejű. Emellett rendkívüli mértékben növeli az életminőséget is. Minden gyógytornászunk orvosi felügyelet mellett dolgozik a legjobb eredmények elérése érdekében.

--

Fentiekből látható, hogy a petefészekrák észlelése és kezelése sem egyszerű feladat. Éppen ezért van szüksége olyan nőgyógyász kezelőorvosra, aki szakértő a női daganatok terén. Rendelőnk nőgyógyász szakorvosa éppen ezen a területen rendelkezik országos szinten elismert tapasztalattal.

A rendelőben zajló nőgyógyászati ellátásról az alábbi oldalon tájékozódhat részletesen.


Petefészekrák szakemberek

Rendelőnkben a petefészekrák kivizsgálását és szükség esetén történő kezelését a nőgyógyászati szakma elismert szakorvosai, dr. Farkas Dániel és dr. Tarnai László (PhD) végzik. Műtét szükségessége esetén a doktor úr tud segíteni a műtéti ajánlás elkészítésében.

A doktor urak bemutatkozását, rendelési idejét és a róluk írt véleményeket a képekre kattintva olvashatja.

dr farkas dániel nőgyógyász szakorvos

dr. Farkas Dániel - nőgyógyász szakorvos

dr. tarnai lászló nőgyógyászat magánrendelése

Dr. Tarnai László (PhD) nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész szakorvos


Petefészekrák kapcsolódó cikkek


Petefészekrák időpontfoglalás

Az alábbi online űrlap segítségével azonnal időpontot foglalhat petefészekrák kivizsgálására és kezelésére:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat + hüvelyi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Petefészekrák kezelés vélemények

A petefészekrák kezeléséről szóló páciensvéleményeket az alábbiakban olvashatja:

L. T.

Normális, kedves, intelligens és alapos.

profile-pic
L. T.

Éva

Kiváló kommunikáció, tiszteletteljes hozzáállás, kooperáció.

profile-pic
Éva

Viktória

A doktor ur tenyleg nagyon kedves, mosolygos volt. Nem ereztrm magam kinosan egyaltalan.

profile-pic
Viktória

Daniella

Az orvos maximálisan rám figyelt, az időt és szaktudást valóban rám fordította.

profile-pic
Daniella

Gabriella

Nagyon rendes és segítőkész a Doktor Úr! Foglalkozik az adott problémával! Hónapok óta járok egy visszatérő problémával és mindig türelmes és próbál megoldást találni! Csak ajánlani tudom!

profile-pic
Gabriella

Angéla

Udvarias, segítőkész. Nagyon alapos és odafigyel mindenre. Szakmaisága precíz.

profile-pic
Angéla
Summary
Petefészekrák 3 fajtája, 8 tünete, 10 oka és 9 kezelési módja
Article Name
Petefészekrák 3 fajtája, 8 tünete, 10 oka és 9 kezelési módja
Description
A petefészekrák egy gyakori női daganat, aminek tüneteit gyakran félreértik. Bemutatjuk fajtáit, okait, kivizsgálását és kezelési módjait
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo