Hüvelyszárazság áttekintés

A hüvelyszárazság egy fájdalommal is járó nőgyógyászati tünet. Élete során számos nő megtapasztalja – fiatalabb vagy idősebb korban.

A tünetek elsőszámú okai az alábbiak szoktak lenni:

  • csökkenő hormonszint
  • szoptatás
  • gyógyszerek (mellékhatása)

Rendkívül gyakran menopauza idején jelentkeznek a tünetek. Ennek megfelelően 40-50 éves kor között fordul elő leggyakrabban a hüvelyszárazság.

Szerencsére a tünetek jól kezelhetők és számos módszer áll rendelkezésre a megfelelő kezelésre.

Annak ellenére viszont, hogy a kezelés nem feltétlenül nehéz, mindenképpen szükség van legalább egyszeri nőgyógyász szakorvos általi kivizsgálásra. Ennek oka az, hogy a hüvelyszárazságot adott esetben akár komolyabb probléma is okozhatja, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Ezért a tünetek első jelentkezése vagy nem múlása esetén keresse fel rendelőnk nőgyógyász szakorvosait, dr. Farkas Dánielt vagy dr. Tarnai Lászlót (PhD), aki alapos kivizsgálás után megfelelő kezelést ad problémájára. A kezelés módja jelentősen függ attól, hogy pontosan mi okozza a tüneteket.

Ebben a cikkben részletesen és érthetően, szakzsargon nélkül mutatjuk be hüvelyszárazság fajtáit, okait, tüneteit, kivizsgálásának és kezelésének módjait.

De előtte kezdjük azzal, hogy mi egyáltalán a hüvelyszárazság?


Mi a hüvelyszárazság?

A hüvelyszárazság nem több és nem kevesebb, mint amennyit jelent: száraz hüvelyt.

Ezt azért hívjuk orvosilag fontos tünetnek, mert normális esetben a hüvely nedves. A nedvességet a hüvelyváladék okozza, amelyet fontos mirigyek termelnek.

A hüvelyszárazság egy olyan tünet, amit számos nőgyógyászati betegség okozhat. Gyakran jelentkezik, csakúgy, mint például az alhasi fájdalom vagy a kismedencei gyulladás.

A hüvelyszárazsággal együtt számos más tünet is járhat. Ezekről a „Hüvelyszárazság járulékos tünetei” részben részletesen írunk majd.

Mikor jelentkezhet a hüvelyszárazság?

A tünet bármilyen életkorban kialakulhat. Leggyakrabban azonban menopauza idején vagy azután jelentkezik. Azaz abban az időszakban, amikor a nőknek eláll a havi vérzése.

Szerencsére a tünet jól kezelhető. Ezekről a kezelési módokról a „Hüvelyszárazság kezelése” részben írunk részletesen.

--

Mielőtt azonban a kezelésekre térnénk, nézzük meg, hogy mi okozhatja a hüvelyszárazságot!


Hüvelyszárazság okai

A hüvelyszárazságnak számos oka lehet. Leggyakrabban azonban az ösztrogén nevű hormon alacsony szintje okozza.

Szintén gyakori, hogy egy másik nőgyógyászati betegség gyógyszeres kezelésének mellékhatásaként jelentkezik a tünet.

Összességében az alábbi okok miatt jelentkezhet a hüvelyszárazság:

hüvelyszárazság okai

A hüvelyszárazság okai lehetnek orvosi kezelést igénylők vagy akár otthon is kezelhetők. De mindenképpen szükséges legalább egy kivizsgálás, hogy észrevegyék, ha komolyabb probléma áll a tünet hátterében

Menopauza miatti hüvelyszárazság

A menopauza környékén vagy az azt követő időszakban rendkívül gyakran alakul ki hüvelyszárazság és a hozzá kapcsolódó tünetek.

Gyakran a szárazság oka egy olyan állapo, amely elsősorban menopauza során szokott jelentkezni. Ezt hüvelyi atrófiának hívják.

Mit jelent a hüvelyi atrófia?

Azt, hogy a hüvely falát fedő nyálkahártya elvékonyodik. Emiatt a hüvely egyre szárazabb lesz.

Ilyenkor a hüvelyben található szövetek irritálódnak. Ez pedig fájdalommal is jár.

Szerencsére rendelőnkben alapos nőgyógyászati kivizsgálás után nőgyógyász szakorvosunk megfelelő kezelést tud adni a problémára.

Éppen ezért a menopauza során jelentkező hüvelyi szárazságra érdemes úgy gondolni, mint a változókor egyik velejárójára. Azaz, megfelelően ki kell vizsgáltatni és kezeltetni kell, aggodalomra azonban semmi ok: szövődmények és egyéb komplikációk nem szoktak jelentkezni.

Térjünk is rá a második okra!


Szülés miatti hüvelyszárazság

A szülés utáni időszakban teljesen normális tünet a hüvelyszárazság.

Ennek oka is az ösztrogénszint csökkenése a testben. A terhesség során ugyanis jóval magasabb az ösztrogénszint, mint előtte vagy utána.

Fontos tudni, hogy azok a nők, akik aktívan szoptatnak, gyakrabban tapasztalnak szárazságot a hüvelyben, mint azok, akik nem. Ennek oka szintén az, hogy az ösztrogén szintje alacsonyabb azokban, akik szoptatnak.

A jó hír az, hogy amikor abbahagyja a szoptatást és visszatér a menstruációja, olyankor az ösztrogénszint visszatér a szülés előtti szintre. Ez a legtöbb esetben csökkenti vagy teljesen megszünteti a szárazságot a hüvelyben.

A szárazságot ennek ellenére fontos, hogy nőgyógyász szakorvos is megvizsgálja. Kérje bizalommal rendelőnk elismert nőgyógyászának segítségét. Ő természetesen a tünetekre is tud megfelelő kezelést adni.

Összességében azonban kijelenthető, hogy a szülés utáni hüvelyszárazság sem szokott komoly problémát jelezni.

Nézzük is meg következő okot!


Fogamzásgátló miatti hüvelyszárazság

Számos hormontartalmú fogamzásgátló van, amelyek mellékhatásként okozhatnak hüvelyszárazságot.

Ezek közül a fogamzásgátlók közül a legnépszerűbb a tablettás fogamzásgátló. A rossz hír az, hogy ezekben van a legtöbb hormon is.

Ezek a hormonok kétfélék: ösztrogén és progeszteron. Ezek a legismertebb női nemi hormonok, amelyek a menstruációs ciklust és a várandósságot is szabályozzák.

A hormonális fogamzásgátlás során bevitt hormonok többféleképpen lehetnek hatással a szervezetre.

Ennek egyik lehetséges módja a hüvelyszárazság kialakulása.

Leggyakrabban ilyenkor rendelőnk szakértő nőgyógyászával érdemes egyeztetni arról, hogy milyen alternatív megoldást javasol a hormonális fogamzásgátlás helyett. Sok esetben a hormont nem tartalmazó fogamzásgátló módszerek a legbiztonságosabbak. mint például a gumióvszer. Ennek külön előnye, hogy a nemi úton terjedő betegségektől is védelmet nyújt.

Ha tehát fogamzásgátló tablettát szed és kellemetlen hüvelyszárazságot tapasztal, akkor kérje rendelőnk nőgyógyász szakorvosának tanácsát azzal kapcsolatban, hogy milyen kezelést javasol.


Rákkezelés miatti hüvelyszárazság

Abban az esetben, ha bármilyen rákkezelésen esett át, gyakran jelentkezhet hüvelyszárazság.

Ennek elsőszámú oka szintén hormonokkal kapcsolatos. Elsősorban a kemoterápiás kezelések miatt a testben olyan tünetek jelentkeznek, mint menopauza során.

Ennek megfelelően:

  • csökken a petefészkekben termelődő ösztrogén mennyisége
  • elvékonyodik a hüvely nyálkahártyája (hüvelyi atrófia)
  • hüvelyszárazság jelentkezik

A fentiek miatt szeretkezés során fájdalmakat tapasztalhat.

A kemoterápiás kezelések mellékhatásait elviselni nem könnyű. Különösen nőgyógyászati eredetű rákok esetén lehet nehéz, mint a petefészekrák, méhnyakrák vagy a mellrák.

Ha a rákkezelés során hüvelyszárazságot vagy egyéb kellemetlen mellékhatásokat tapasztal, keresse bizalommal rendelőnk daganatszakértő nőgyógyász szakorvosát. Ő alapos vizsgálat után megfelelő kezelést adhat a problémákra.

Most pedig következzen a következő ok:


Cukorbetegség miatti hüvelyszárazság

Azoknál, akik cukorbetegségben szenvednek, a hüvelyszárazság rendkívül gyakran jelentkezik.

A tartósan magas vércukorszint ugyanis károsítja a hüvely falában található ereket. Ez pedig a hüvely váladéktermelő képességét csökkenti.

Ennek következményeképpen a szeretkezés rendkívül fájdalmassá válhat.

További rossz hírek:

A vérkeringési problémák miatti gyengébb vérkeringés és idegkárosodás miatt egyre kevésbé lesz izgatható a hüvely.

Sőt, abban az esetben, ha antidepresszáns vagy vérnyomáscsökkentő gyógyszeres kezelés alatt áll, akkor a fenti hatások még erősebbek lehetnek.

Abban az esetben tehát, ha a cukorbetegséggel küzd, mindenképpen érdemes felkeresnie belgyógyász szakorvos mellett rendelőnk nőgyógyász szakorvosát is, aki a cukorbetegség miatti nőgyógyászati tünetekre tud megfelelő segítséget nyújtani.

Fontos, hogy cukorbetegség esetén ne hanyagolja el a nőgyógyászati kezeléseket, mert minél hamarabb kezdi meg a kezelést, annál jobban lassítható, hogy maradandó károsodás alakuljon ki Önnél.


Gyógyszerek miatti hüvelyszárazság

Korábban már írtuk, hogy a fogamzásgátló gyógyszerek is okozhatnak hüvelyszárazságot.

Emellett azonban van még számos más gyógyszer is, amely kiválthatja a tüneteket. Ezek ráadásul sokszor olyan gyógyszerek, amelyeket egyáltalán nem nőgyógyászati problémákra írnak elő. Így meglepheti, hogy egy korábban nem nőgyógyászati problémára kapott kezelés miatt megjelennek nőgyógyászati tünetek is.

Lássuk, hogy milyen gyógyszerek okozhatnak hüvelyszárazságot:

hüvelyszárazságot okozó gyógyszerek

Mivel számos gyógyszerfajta okozhat mellékhatásként hüvelyszárazságot, ezért összesítő ábrán is bemutatjuk őket

Nyugtatók miatti hüvelyszárazság

A nyugatók olyan gyógyszerek, amelyeket szorongásra, pánikbetegségre vagy egyszerűen altatóként szoktak javasolni.

Hasonlóan például a rohamoldó gyógyszereket használja például fájdalomterapeuta szakorvosunk is cluster fejfájásroham vagy migrén kezelésére.

Ezek a gyógyszerek az alábbiak:

A fentiek mind hozzájárulhatnak, hogy hüvelyszárazság alakuljon ki. Ebben az esetben, ha a gyógyszert feltétlenül szedni kell, érdemes felkeresni rendelőnk nőgyógyász szakorvosát megfelelő kezelésért.


Allergiaellenes gyógyszerek miatti hüvelyszárazság

Azok a gyógyszerek, amelyek allergia és megfázásos tünetek ellen is használatosak, gyakran okozhatnak mellékhatásként hüvelyszárazságot.

A szárazság oka, hogy az allergia ellen használatos antihisztaminok és véralvadásgátlók összehúzzák a vérereket. Ezzel csökken az egész testben a váladéktermelés. Így a hüvelyben is kialakul a szárazság.


Szívgyógyszerek miatti hüvelyszárazság

A szív- és érrendszeri betegségekre, illetve a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek gyakori mellékhatása a hüvelyszárazság.

Elsősorban ilyen tüneteket a kalciumcsatorna-blokkolók és béta-blokkolók okozhatnak.

A kalciumcsatorna-blokkolók megakadályozzák a kalcium felszívódását az érfalakban. Ezeket a gyógyszerek elsősorban az alábbi betegségekre szokták javasolni:

A béta-blokkolók csökkentik a pulzust és a szív összehúzódásának erejét.

Emiatt az alábbi betegségek ellen használatosak:

A fenti gyógyszerek egyik kellemetlen mellékhatása, hogy a nemi szervekben csökkentik a keringést. Emiatt nők esetében gyakran alakul ki hüvelyszárazság.


Ösztrogéngyógyszerek miatti hüvelyszárazság

Számos olyan gyógyszer létezik, amelyek a női szervezet ösztrogénszintjét módosítják.

Ezek közül a legnépszerűbbek a tamoxifen és a raloxifen.

Ezeket a gyógyszereket elsősorban nőgyógyászati eredetű daganatos betegségek ellen szokták használni.

A gyógyszerek mellékhatása, hogy blokkolják a hüvely ösztrogénérzékelő sejteit, így a hüvely váladéktermelése lecsökken.

--

Fentiekből látható, hogy számos nőgyógyászati, kardiológiai és fájdalomterapeuta által kezelt betegségre adott gyógyszer okozhat hüvelyszárazságot mellékhatásként.

Ha ilyen mellékhatásokat tapasztal, először keresse fel azt az orvosát, aki a tüneteket kiváltó gyógyszert javasolta. Bizonyos esetekben van olyan másfajta gyógyszer, amivel helyettesíthető a mellékhatásokkal járó tünet.

Ha pedig erre nincs lehetősége, akkor keresse bizalommal rendelőnk nőgyógyász szakorvosát, aki megfelelő kezelést adhat panaszaira.

Most pedig nézzük meg a hüvelyszárazság következő okát!


Petefészek-eltávolítás miatti hüvelyszárazság

A petefészek-eltávolítás egy komoly sebészeti beavatkozás, ami hüvelyszárazságot is okozhat.

Az egyik vagy mindkét petefészek eltávolítására akkor lehet szükség, ha komoly nőgyógyászati betegsége van, amit másképpen már nem lehet megoldani.

Leggyakrabban ennek okai az alábbiak lehetnek:

A fenti betegségek nevére kattintva elolvashatja róluk készült részletes leírásainkat.

Fontos megjegyezni, hogy a fenti betegségek műtéti úton történő kezelésére csak akkor szokott szükség lenni, ha túl későn észlelik a tüneteket vagy rendkívül súlyos állapotúak.

Éppen ezért fontos, hogy már kezdeti és enyhe tünetekkel is szakértő nőgyógyász szakorvosunkhoz forduljon megfelelő kivizsgálásért és kezelésért. Ezzel ugyanis számos esetben elkerülhetők a műtéti és egyéb komoly kezelések.

Haladjunk is tovább a hüvelyszárazság utolsó, ritkább okára.


Sjögren-szindróma miatti hüvelyszárazság

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, ami a test nyálkahártyáiban okoz szárazságot. Így a legjellemzőbb tünetei:

  • szájszárazság
  • torokszárazság
  • szemszárazság
  • bőrszárazság

A betegség során az immunrendszer tévesen megtámadja a belső szerveket, ami miatt irritáció, szárazság és fájdalom jelentkezik.

A hüvelyszárazság elsősorban akkor szokott jelentkezni a Sjögren-szindrómában szenvedőknél, amikor változókorba érnek. A szárazság mellett az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • hüvelyfájdalom
  • viszketés
  • fájdalmas szeretkezés
  • gyakori vizelési inger
  • gyakori húgyúti fertőzés (pl. felfázás)

Annak ellenére, hogy a Sjögren-szindrómát alapvetően reumatológus szakorvos kezeli, a tünetek jelentkezése esetén először keresse fel rendelőnk nőgyógyász szakorvosát.

Ennek oka, hogy a tünetek számos nőgyógyászati betegséget jelezhetnek, ami alapos nőgyógyászati vizsgálaton derülhet ki. Ha rendelőnk nőgyógyásza Sjögren-szindrómát észlel, akkor kezdeti kezelést követően reumatológus szakorvosunkhoz fogja irányítani.

--

Íme, végeztünk is a hüvelyszárazság okainak bemutatásával. Látható, hogy a tünetnek számos oka lehet.

Annak megállapítására, hogy éppen melyik betegség okozza a tüneteket, minden esetben érdemes rendelőnk nőgyógyász szakorvosához fordulni segítségért.

A lehetséges okokra azonban az alapján is lehet következtetni, hogy a hüvelyszárazsággal együtt milyen egyéb tünetek jelentkeznek. Nézzük meg ezeket a járulékos tüneteket!


Hüvelyszárazság járulékos tünetei

A hüvelyszárazság jelentkezhet önmagában is. Általában azonban más tünetek is jelentkeznek vele együtt.

Ennek részben az is az oka, hogy a tartós szárazság miatt idővel megjelenhetnek más tünetek is. Éppen ezért szükséges a szárazság kezdetekor minél hamarabb szakértő nőgyógyászunkhoz fordulni megfelelő kivizsgálásért és kezelésért. Így a tünetek nem mérgesednek el.

A hüvelyszárazsággal együtt az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

hüvelyszárazság járulékos tünetei

A hüvelyszárazsággal együtt járó tünet leginkább a fájdalom. De nem mindegy, hogy ez milyen élethelyzetben jelentkezik

Fájdalom ülés közben

Az ülés közben jelentkező fájdalom az egyik gyakori velejárója a hüvelyszárazságnak.

Ilyenkor a hosszú ideig tartó ülés komoly fájdalmakkal járhat. Akár olyan erősek lehetnek a panaszok, hogy a szeretkezést teljes képtelenségnek tarthatja.

A fájdalom ilyenkor a hüvely legkülsőbb részein a legerősebb, a szeméremtesthez egészen közel.

Ha ezt nem vizsgálja ki és kezeli megfelelően rendelőnk nőgyógyász szakorvosa, akkor a tünetek akár hónapokig is eltarthatnak.

De nem csak ülés közben jelentkezhet a fájdalom a szárazság miatt. Nézzük a további járulékos tüneteket.


Fájdalom állás közben

Ha a fájdalom állás közben jelentkezik, olyankor leginkább nem hüvelyfájdalom, hanem alhasi fájdalom alakul ki.

Ennek számos oka lehet, amelyekről az alhasi fájdalomról szóló cikkünkben részletesen írtunk.

Sok esetben azonban az alhasi fájdalom nehezen megkülönböztethető a hüvelyfájdalomtól. Emiatt a pontos okok megtalálását bízza rendelőnk szakértő nőgyógyász szakorvosára, aki alapos kivizsgálás után megmondja a panaszok okát és megfelelő kezelést javasol problémájára.


Fájdalom edzés közben

Az edzés közben jelentkező fájdalom és hüvelyszárazság nem biztos, hogy valamilyen betegség következtében alakul ki. A panaszok oka lehet az edzés miatti irritáció.

Sok esetben a fájdalommal és a szárazsággal együtt az alábbi tünetek is jelentkeznek a hüvelyben:

  • viszketés
  • pirosság
  • irritáció
  • ledörzsölés
  • erős szagok

Ugyan a tünetek nem feltétlenül jelentik betegség jelenlétét, ettől még szükség van rendelőnk nőgyógyász szakorvosának alapos kivizsgálására. Ugyanis a tüneteket lehet, hogy valamilyen fertőzés okozza. Ezt pedig minél hamarabb kezelni kell.


Fájdalom vizeletürítés közben

A vizeletürítés közben jelentkező fájdalom, amely együtt jár a hüvelyszárazsággal gyakran hüvelyi atrófia miatt alakul ki.

Ennek során a hüvely falán található nyálkahártya elvékonyodik és száraz lesz.

A jelentkező tünetek az alábbiak lehetnek:

  • viszketés
  • égető érzés
  • fájdalmas szex
  • csípő vizelet

A hüvelyi atrófiát minden esetben szakértő nőgyógyász szakorvosunknak kell kimutatnia és tényleges jelentkezése esetén kezelnie.


Fájdalom szeretkezés közben

A hüvelyszárazsággal együtt járó szeretkezés közbeni fájdalmat nem kell sokat magyarázni.

Ha ugyanis a hüvely száraz, akkor szeretkezés közben olyan dörzsölődés jelentkezik, amely mindkét fél számára fájdalmas lehet. Elsősorban azonban a nőknél szokott nagyobb fájdalom jelentkezni.

Ha ilyen tüneteket tapasztal, akkor a gyors megoldás a síkosító használata.

Olyankor azonban, ha a hüvelyszárazság komoly mértékű és a fájdalom síkosító használatával sem múlik el, akkor mindenképpen szükséges rendelőnk nőgyógyász szakorvosának alapos vizsgálata. Ilyenkor ugyanis lehet, hogy komolyabb nőgyógyászati probléma áll a háttérben. De az is lehet, hogy egyszerűen csak gyógyszeres úton történő kezelésére van szüksége a hüvelyszárazságnak.

--

Most, hogy már tisztában van azzal, hogy mi okozhatja a hüvelyszárazságot és az milyen más tünetekkel együtt jelentkezhet, nézzük meg, hogy hogyan zajlik a tünet megfelelő kivizsgálása nőgyógyászati rendelőnkben.


Hüvelyszárazság kivizsgálása

A hüvelyszárazság kivizsgálása legtöbbször egyszerű, a rendelőnkben is elvégezhető kivizsgálási módszerekkel történik.

A nőgyógyász szakorvos megfelelő szóbeli, testi és eszközös vizsgálat után szinte minden esetben meg tudja mondani, hogy pontosan mi okozza a tüneteket. Erre pedig megfelelő kezelést fog javasolni.

A kivizsgálás az alábbi lépések szerint zajlik:

hüvelyszárazság kivizsgálása

A hüvelyszárazság kivizsgálása egy részletes nőgyógyászati állapotfelméréssel megegyezik. Ennek oka, hogy az orvosnak észre kell vennie, bármi is okozza a tüneteket

Szóbeli vizsgálat

Minden egyes nőgyógyászati vizsgálat, amely a rendelőnkben történik, szóbeli vizsgálattal kezdődik.

Ez több okból is rendkívül fontos. Nem túlzás azt mondani, hogy a megfelelő diagnózis felállításának ez az egyik legfontosabb lépése.

A szóbeli vizsgálat során elmondhatja a nőgyógyászának, hogy:

  • mikor és milyen mértékben tapasztalja a tüneteket?
  • mióta jelentkeznek a panaszok?
  • milyen aggodalmai vannak?
  • milyen más nőgyógyászati vagy egyéb tünetei és betegségei vannak?

A kérdésekre adott válaszai alapján az orvos nagyjából meg tudja állapítani, hogy körülbelül mi okozhatja a panaszokat.

A szóbeli vizsgálat azért is rendkívüli fontosságú, mert ekkor tudja észlelni az orvos, ha esetleg valami komoly betegség okozza a tüneteket. Azokban a rendelőkben, ahol az alapos szóbeli vizsgálat nem történik meg, könnyen elsikolhat az orvos az ilyen komoly betegségek felett.

Végül, a szóbeli vizsgálat abban is segít, hogy könnyebben felkészüljön a testi vizsgálatra. Ez következik ugyanis a szóbeli vizsgálatot követően.


Testi vizsgálat

A testi vizsgálat során a nőgyógyász szakorvos kétféle vizsgálatot végez:

  • Általános vizsgálat. Az általános vizsgálat során az orvos az egész testet vizsgálja. Erre azért van szükség, mert lehet, hogy a hüvelyszárazságot olyan betegség okozza, amely az egész testet érinti. Ilyenkor nem csak a nemi szerveken, hanem az egész testen jelentkezhetnek különböző tünetek.
  • Specifikus vizsgálat. A specifikus vizsgálat során a nőgyógyász először a külső, szabad szemmel is látható nemi szerveket vizsgálja. Ennek része az emlők vizsgálata, a szeméremdomb és a csikló vizsgálata. A hüvely külső részének vizsgálatához a szakorvos speciális nőgyógyászati mikroszkópot, úgynevezett kolposzkópot használ.

A testi vizsgálat végére a nőgyógyászban kialakul egy elképzelés arról, hogy mi okozhatja a problémákat. A hüvelyszárazság kivizsgálása azonban nem lehet teljes a hüvely belső vizsgálata nélkül. Ez hüvelyi ultrahanggal történik.


Hüvelyi ultrahang

A hüvelyi ultrahangvizsgálat rendkívül fontos eleme a nőgyógyászati kivizsgálásnak.

Ennek során az orvos ultrahang gép segítségével vizsgálja meg a belső, szabad szemmel nem látható női nemi szerveket.

Az ultrahanggal rendkívül részletes képet lehet kapni:

  • a hüvelyről,
  • a méhszájról,
  • a méhről,
  • és a petefészkekről.

Ha fentiek közül bármelyikkel probléma van, akkor az a hüvelyi ultrahangvizsgálatból kiderül.

A hüvelyi ultrahangvizsgálat végére a nőgyógyász szakorvos általában tudja, hogy mi a hüvelyszárazság oka. A sejtésétől függően a továbbiakban javasolhat laborvizsgálatot.


Laborvizsgálat (nem mindig)

Laborvizsgálatra a hüvelyszárazság esetén elsősorban akkor van szükség, ha a nőgyógyász szakorvos úgy gondolja, hogy a szárazságot hormonváltozások okozzák.

Ilyenkor elsősorban a hormonszinteket kell megvizsgálni. A mintavétel ilyenkor vérvétellel történik. Ezt követően a mintákat laboratóriumba szállíttatjuk, ahol a mintákat kiértékelik.

Az eredményeket emailben továbbítjuk Önnek.

Ha vizsgálati eredmények nem jók, orvosával fog tudni egyeztetni arról, hogy mik a további teendői.

--

A legtöbb esetben a kivizsgálás itt véget ér. Orvosa ilyenkor megmondja, hogy pontosan mi okozza a hüvelyszárazságot. Erre pedig megfelelő kezelést javasol.

Előfordulhat, hogy a vizsgálat során a nőgyógyász szakorvos komolyabb betegséget talál. Ilyenkor további kivizsgálásokat és értelemszerűen más kezelést javasol.

A legtöbb, egyszerűbb esetben az alábbi kezeléseket írja elő az orvos:


Hüvelyszárazság kezelése

Abban az esetben, ha hüvelyszárazságot tapasztal, számos kezelési mód áll rendelkezésre.

Annak ellenére, hogy ezek egy része orvosi vélemény nélkül is használható, mindenképpen javasoljuk, hogy a tünettel keresse fel rendelőnk nőgyógyász szakorvosát, ugyanis lehet, hogy a tüneteket olyan betegség okozza, amelyet feltétlenül szakorvosnak kell kezelnie.

A leggyakoribb kezelési módok az alábbiak lehetnek:

hüvelyszárazság kezelése

A hüvelyszárazság kezeléséhez gyakran elég nőgyógyász szakorvosunk felügyelete is. Komoly probléma esetén persze jóval aktívabban vesz részt a szakorvos a kezelésben

Higiéniai kezelés hüvelyszárazságra

A higiéniai kezelés lehet, hogy éppen az ellenkezőjét jelenti annak, amiről a címből gondolhatna.

Ugyanis a higiéniai kezelésként azt szokta javasolni a nőgyógyász szakorvos, hogy kerülje az erős vagy illatosított szappanok és krémek használatát.

A hüvelyzuhany használatát is érdemes mellőzni.

Miért?

Azért, mert a különböző illatosítószerek és krémek olyan anyagokat tartalmazhatnak, amelyek felborítják a hüvely természetes flóráját. Ez pedig könnyen hatással lehet a hüvely váladéktermelő képességére is.

Így, ha mellőzi a különböző illatosított szappanok és krémek használatát, akkor könnyen lehet, hogy a szárazság is csökkeni fog.

Ha mindenképpen szeretne valamilyen speciális szappant vagy krémet használni a tisztálkodáshoz, akkor a szakorvosi kivizsgálás során kérje nőgyógyász szakorvosunk tanácsát.

Másik lehetőség, hogy a helyi gyógyszertárban kérje a patikus tanácsát arra vonatkozóan, hogy melyik szappan vagy krém a legkevésbé káros a hüvelyflórára.


Gyógyszeres kezelés hüvelyszárazságra

A gyógyszeres kezelés leginkább olyankor kellhet, ha a szervezet hormonszintje nem megfelelő és emiatt jelentkezik a hüvelyszárazság.

Sok esetben a gyógyszeres kezelés ilyenkor az jelenti, hogy a nőgyógyász szakorvos olyan kezelést ír fel, amely pótolja a szervezetből hiányzó ösztrogént.

Máskor azonban is lehet, hogy a szervezet alacsony hormonszintje valami olyan tényező miatt áll fenn, amelynek megszüntetésével visszaállítható a normális ösztrogénszint.

Ebben az esetben olyan gyógyszereket javasolhat a nőgyógyász szakorvos, ami azokat a problémákat szünteti meg, amelyek az ösztrogénszint csökkenését okozzák.

Gyógyszeres kezelésre szerencsére sok esetben azonban nincs szükség.


Síkosító hüvelyszárazságra

A síkosító a legegyszerűbben működő kezelési mód hüvelyszárazságra.

Ilyenkor a természetes síkosítást biztosító hüvelyváladék helyett mesterséges síkosítót lehet használni a kellő csúszósság elérésére.

Ez azonban nem valódi kezelési mód. Az okokat ugyanis nem tudja megszüntetni.

Rövidebb távon vagy olyankor, amikor a tartósabb kezelés eredményére kell várni kiváló megoldás lehet a síkosító használata.


Hüvelyen belüli kezelések hüvelyszárazságra

Léteznek olyan hormonszabályozó kezelések is, amelyeket nem szájon át szedve, hanem kifejezetten a hüvelybe helyezve lehet alkalmazni.

Ezek a hüvelybe helyezett gyógyszerek képesek segíteni a tartós síkosításban is. Mindemellett hormonkibocsátásuk segítségével segítenek helyreállítani a szervezet hormonegyensúlyát.

Ezek a hüvelyen belüli hormonok kétfélék lehetnek:

  • Egyrészről helyi ösztrogénhormonok. Itt egyértelmű a hatás: a hüvelyszárazság oka az ösztrogénhiány, amit a felhelyezett hormontartalmú szer pótol. Így visszaáll a megfelelő váladéktermelés és csökken a szárazság.
  • Másrészről javasolhat az orvos DHEA-kezelést is. Ez egy rövidítés, amely a dehidroepiandoszteron-szulfát kémiai névből adódik. Ez egy olyan hormon, amely a nemi hormonok termelését szabályozza: elsősorban férfiakban a tesztoszteronét, nőkben pedig az ösztrogénét. Főként változókori nők esetében javasolhatja a nőgyógyász szakorvos ennek a kezelésnek az alkalmazását, ha az ösztrogénszint túl alacsony.

Sokan azonban óvakodnak a hormonkezelésektől. Ez teljesen érhető. Szerencsére léteznek egyéb, természetes kezelések is a hüvelyszárazság tüneteinek enyhítésére.


Természetes kezelések hüvelyszárazságra

A természetese kezeléseket akkor érdemes alkalmazni, hogy rendelőnk nőgyógyásza vizsgálattal megállapította, hogy nem komoly a hüvelyszárazság oka. Ilyenkor előfordul, hogy természetes síkosító alkalmazása megfelelő lehet, amíg a tünetek el nem múlnak.

A természetes síkosítók olyan természetesen eredetű olajok, amelyek úgy képesek biztosítani a kellő csúszást, hogy nem károsítják a hüvely normál flóráját és gyógyszert sem tartalmaznak.

Ha még ezeket sem szeretné használni, akkor van egy teljesen gyógyszermentes megoldás, ami sokaknál segíthet…


Hosszabb előjáték hüvelyszárazságra

Bizonyos esetekben a hüvelyszárazságnak nincs orvosi oka. Azaz nincs olyan betegség a háttérben, ami miatt indokolt, hogy a hüvely szárazabb legyen a kelleténél.

Ilyenkor érdemes lehet kipróbálni, hogy szeretkezés előtt hosszabb ideig tartson az előjáték, mint egyébként. Ennek oka ugyanis az, hogy a hüvely nedvességének szintje közvetlen kapcsolatban áll a szexuális izgalommal.

Ha tehát hüvelyszárazsággal kapcsolatos problémái vannak, akkor érdemes partnere segítségét is kérnie. Ugyanis lehet, hogy hosszabb előjátékkal orvosolhatók a tünetek.

--

Fentiekből látható, hogy a hüvelyszárazság kivizsgálása és kezelése sem egyszerű feladat. Éppen ezért van szüksége olyan nőgyógyász kezelőorvosra, aki szakértő a nőgyógyászati betegségek és tünetek terén. Rendelőnk nőgyógyász szakorvosa országos szinten elismert orvos, aki örömmel segít a panaszok kivizsgálásában és kezelésében.

A rendelőben zajló nőgyógyászati ellátásról az alábbi oldalon tájékozódhat részletesen.


Hüvelyszárazság szakemberek

Rendelőnkben a hüvelyszárazság kivizsgálását és szükség esetén történő kezelését a nőgyógyászati szakma elismert szakorvosai, dr. Farkas Dániel és dr. Tarnai László (PhD) végzik. Műtét szükségessége esetén a doktor urak tudnak segíteni a műtéti ajánlás elkészítésében.

A doktor urak bemutatkozását, rendelési idejét és a róluk írt véleményeket a képekre kattintva olvashatja.

dr farkas dániel nőgyógyász szakorvos

dr. Farkas Dániel - nőgyógyász szakorvos

dr. tarnai lászló nőgyógyászat magánrendelése

Dr. Tarnai László (PhD) nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész szakorvos


Hüvelyszárazság kapcsolódó cikkek


Hüvelyszárazság időpontfoglalás

Az alábbi online űrlap segítségével azonnal időpontot foglalhat hüvelyszárazság kivizsgálására és kezelésére:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat + hüvelyi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Hüvelyszárazság kezelés vélemények

A hüvelyszárazság kezeléséről szóló páciensvéleményeket az alábbiakban olvashatja:

Daniella

Az orvos maximálisan rám figyelt, az időt és szaktudást valóban rám fordította.

profile-pic
Daniella

L. T.

Normális, kedves, intelligens és alapos.

profile-pic
L. T.

Viktória

A doktor ur tenyleg nagyon kedves, mosolygos volt. Nem ereztrm magam kinosan egyaltalan.

profile-pic
Viktória

Gabriella

Nagyon rendes és segítőkész a Doktor Úr! Foglalkozik az adott problémával! Hónapok óta járok egy visszatérő problémával és mindig türelmes és próbál megoldást találni! Csak ajánlani tudom!

profile-pic
Gabriella

Angéla

Udvarias, segítőkész. Nagyon alapos és odafigyel mindenre. Szakmaisága precíz.

profile-pic
Angéla

Éva

Kiváló kommunikáció, tiszteletteljes hozzáállás, kooperáció.

profile-pic
Éva
Summary
Hüvelyszárazság 11 oka, 5 járulékos tünete és 6 kezelési módja
Article Name
Hüvelyszárazság 11 oka, 5 járulékos tünete és 6 kezelési módja
Description
A hüvelyszárazság egy általános tünet, amit akár betegségek is okozhatnak. Okai, tünetei, kivizsgálása és kezelési módjai itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo