Alhasi fájdalom Tartalomjegyzék
 


Alhasi fájdalom áttekintés

Az alhasi fájdalom az egyik leggyakoribb nőgyógyászati panasz.

Az alhasi fájdalom tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom, amely minden fájdalmat jelez, ami köldök alatt egészen a hüvelyig jelentkezhet.

Számos nő esetében a fájdalmak nem csak rövid ideig jelentkeznek. Sajnos rendkívül gyakori, hogy 6 hónapig vagy még hosszabb ideig tartanak a panaszok.

Éppen ezért nem érdemes megvárni, hátha elmúlnak a tünetek. Mivel sok esetben nem múlnak el. Ezért alhasi panaszok esetén keresse fel bizalommal szakértő nőgyógyász szakorvosunkat, aki segíteni tud a problémán.

Az alhasban jelentkező fájdalmaknak számos oka lehet. Ezek közül nem mindegyik nőgyógyászati eredetű, de leggyakrabban valamilyen nőgyógyászatilag kezelendő probléma is áll a háttérben.

Ezért a tünetek jelentkezése esetén az első vizsgálatra nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulni segítségért. Ha ilyenkor kiderül, hogy nem nőgyógyászati eredetű a probléma, akkor a szakorvos a megfelelő orvoshoz fogja irányítani.

A kivizsgálás azért rendkívül fontos, mert akár komoly betegséget is jelezhetnek a tünetek. Ez még annak ellenére is igaz, hogy sok esetben nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, hogy mi az oka a fájdalmaknak.

Ha nem található egyértelmű ok, olyankor a nőgyógyász kezelőorvos a tünetek enyhítésével fog tudni segíteni.

Amennyiben alhasi fájdalmával szeretne olyan szakértő nőgyógyászhoz fordulni, aki nem csak a kezelésben, hanem a kivizsgálásban is profi, keresse fel rendelőnk országosan elismert nőgyógyászait, dr. Farkas Dánielt és dr. Tarnai Lászlót.


Alhasi fájdalom fajtái

Mielőtt belevágunk, hogy mik az okai az alhasi fájdalmaknak, először nézzük meg, hogy milyen fajtái lehetnek a tüneteknek.

Ez azért rendkívül fontos páciensként is, mivel a különböző fajtájú fájdalmak különböző háttérben meghúzódó betegségekre utalhatnak.

A leggyakoribb fájdalomfajták az alhasban az alábbiak:

alhasi fájdalom fajtái

Az alhasi fájdalom fajtáit a fájdalom jellege szerint különböztethetjük meg. Azaz azt kérdezzük: hogyan fáj?

Szúró alhasi fájdalom

A szúró alhasi fájdalmakat számos mögöttes betegség okozhatja. Ezek közül a legtöbb nem rendkívül komoly, de mindenképpen kellemetlen és kezelést igényel.

Éppen ezért szúró alhasi fájdalom esetén, akkor kell felkeresni szakértő nőgyógyász szakorvosunkat, ha:

  • a szúró fájdalom nem múlik el 7 nap alatt
  • a fájdalom olyan erős, hogy nem tud aludni
  • a fájdalom akadályozza a mindennapi életben

Általánosságban igaz, hogy minél erősebb és kellemetlenebb a fájdalom, annál gyorsabban kell nőgyógyász szakorvoshoz fordulni.

Sürgősségi osztályon történő kezelésre azonban nincs szükség. Inkább érdemes egy hetet várni rendelőnk tapasztalt nőgyógyászára, mint elrohanni bárkihez.

Ha viszont az alábbi tüneteket tapasztalja, akkor minél gyorsabban nőgyógyász segítségére van szükség:

  • hüvelyi vérzés (menstruációs időszakon kívül)
  • hányás
  • láz

Összességében tehát a szúró, helyhez kötött alhasban jelentkező fájdalom egy komoly fajta, ami mindenképpen nőgyógyászati kivizsgálást igényel.

Az, hogy milyen sürgősen, a tünetek erősségétől függ.


Hastáji fájdalom

A hastáji fájdalom azt jelenti, hogy a fájdalom nem feltétlenül csak az alhason jelentkezik. Tehát tulajdonképpen egy kiterjedt alhasi fájásról beszélünk.

Az ilyen, nagyobb területen jelentkező fájdalmak általában nem annyira erősek és legtöbbször nem szúró jellegűek. Inkább tompán, de folyamatosan érezhető a fájdalom.

A hastáji fájdalom egy rendkívül általános tünet, aminek számos oka lehet. Ilyenek például:

  • emésztőrendszeri betegségek
  • bélbetegségek
  • endometriózis
  • petefészekciszta

A hastáji fájdalmat abban az esetben szükséges szakértő nőgyógyásznak kivizsgálni, ha 5 nap alatt nem múlik el magától.

Ha viszont a tünetek olyan erősek, hogy akadályozzák az alvásban vagy a mindennapi életben, akkor érdemes gyorsabban időpontot kérni szakértő nőgyógyász szakorvosunkhoz.

Összességében azonban a hastáji fájdalom nem túl komoly tünet. Azaz messze nem a legrosszabb az alhason jelentkező fájdalmak között.


Alhasi görcs

Az alhasi görcsöket minden nő jól ismeri: a menstruációs időszakban rendkívül gyakran jelentkeznek a görcsök. Ezzel tulajdonképpen nincs is nagy gond. A tünetek általában a menstruáció végén megszűnnek.

Ha menstruációja ideje alatt olyan erősek fájdalmai, hogy nem tudja normálisan élni mindennapjait, akkor kérje nőgyógyászunk segítségét. Ezen is lehet enyhíteni. Nem érdemes eltűrni a fájdalmat.

Az alhasi görcs akkor problémás, ha a menstruációs időszakon kívül is jelentkezik.

Ennek számos oka lehet, akár súlyosak is. Leggyakrabban:

  • petefészekciszta
  • székrekedés
  • terhesség
  • daganat (jó- vagy rosszindulatú)

Sajnos nehezen lehet csupán a tünetek alapján megmondani, hogy a görcsös fájdalom oka valami súlyos vagy inkább enyhe. Éppen ezért nőgyógyászati vizsgálatra van szükség, ha olyan alhasi görcsöket érez, amelyeket nem szokott.

Ha pedig rendszeres menstruáción kívüli alhasi görcsöket tapasztal, akkor tudnia kell, hogy ennek akár komoly oka is lehet. Ezért érdemes megfelelő kivizsgálásért és kezelésért szakértő nőgyógyász szakorvosunkhoz fordulni.

A teljesség igénye nélkül hadd írjunk le néhány olyan betegséget és állapotot, amelyek alhasi fájdalmakat okozhatnak és szükség van kezelésükre:

A fenti betegségek és állapotok súlyossága és kezelési módja változó. Éppen ezért van szükség a görcsök esetén szakértő nőgyógyászunk vizsgálatára. Ő az, aki meg tudja mondani, hogy pontosan mi okozza a panaszokat. Ezt követően pedig megfelelő kezelést is tud javasolni.


Derékfájdalom és alhasi fájdalom

A derékfájdalommal együtt jelentkező alhasi fájdalom az egyik olyan fajta, amelynek elsősorban nem nőgyógyászati okai szoktak lenni.

Ez elől egy kivétel van. A várandósság során rendkívül gyakori, hogy a 6. hónap körül, amikor már nagyobb a baba, olyankor derékfájás alakul ki. Erről a derékfájásról szóló részletes cikkünkben írtunk, amelyet ide kattintva olvashat el.

Amit érdemes tudni erről a fajtájú alhasi fájdalomról az az, hogy a legtöbb esetben a fájdalom a derékből ered és onnan sugárzik át az alhasba. Tehát a fájdalomnak mozgásszervi okai vannak. Leggyakrabban az alábbiak:

A fenti betegségek ugyan rendkívül különbözőek lehetnek, egy közös van bennük: kivizsgálásukat és kezelésüket fájdalomterapeuta szakorvos végzi.

Ezért, ha alhasi fájdalmával együtt derékfájást is tapasztal, akkor kivételesen nőgyógyászunk helyett forduljon fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz.


Jobb oldali petefészek fájdalom

Természetesen az alábbiakban kifejtettek a bal oldali petefészek fájdalomra is igazak lesznek. Mivel azonban a jobb oldali fájdalmak gyakrabban jelentkeznek, ezért neveztük el ezt a fajtát „jobb oldali petefészek fájdalomnak”.

A petefészek fájdalom tulajdonképpen rendkívül tág dolgot jelöl. Ugyanis nem lehet pontosan érezni, hogy éppen a petefészek vagy valami más fáj a környékén.

Éppen ezért a jobb oldali petefészek fájdalom számos szövet és szerv fájdalmát jelentheti. Leggyakrabban:

  • méh
  • petevezeték
  • petefészek
  • lágyrészek
  • méhnyak

Mivel ezek a szövetek és szervek mind a medencecsont környékén vannak, ezért, ha bármelyikükkel probléma van, olyankor alhasi fájdalom szokott jelentkezni.

Általában akkor kell vele orvoshoz fordulni, ha a fájdalom olyan erős, hogy zavarja a mindennapi életben. Olyankor is érdemes felkeresni nőgyógyász szakorvosunkat, ha a tünetek nem múlnak el 7 nap alatt.

--

Végére is értünk az alhasi fájdalomtípusoknak. Ahogy láthatta, a fájdalomtípusok leginkább abban különböznek, hogy egyesek általánosabbak, mások inkább gyors kezelést igényelnek.

De egy közös bennük: szinte mindig nőgyógyászati kivizsgálást is igényelnek. Ez alól talán az egyetlen kivétel a derékfájással együtt jelentkező fájdalom.

A kérdés azonban adott: mi okozza ezeket a fájdalmakat? Ezt a témakört járjuk most körbe.


Alhasi fájdalom okai

Az alhasi fájdalmaknak számos oka lehet. Olyan sok, hogy azokat mind bemutatni nem is lehet. Teszünk azonban egy kísérletet a leggyakoribb okok bemutatására.

Mielőtt belevágunk, fontos megjegyezni, hogy messze nem minden ok nőgyógyászati eredetű, így a kezelést lehet, hogy nem minden esetben nőgyógyász szakorvosunk fogja végezni. Az első kivizsgálást azonban nyugodtan bízza rá nőgyógyász szakorvosunkra.

Egyrészt azért, mert a legsúlyosabb okok általában nőgyógyászati eredetűek.

Másrészt azért, mert a nőgyógyász kellően széles látókörrel rendelkezik ahhoz, hogy megállapítsa, hogy a fájdalom oka – és azt milyen orvos fogja tudni kezelni.

Nézzük is a leggyakoribb okokat sorban:

Alhasi fájdalom okai I

Az alhasi fájdalomnak számos oka lehet. Annyi, hogy egy képre kis sem fér :)

Alhasi fájdalom okai II

Az alhasi fájdalom számos különböző okból kialakulhat. Elsősorban azért, mert ez az egyik leggyakoribb nőgyógyászati tünet

Endometriózis

Ez egy rendkívül gyakori nőgyógyászati betegség, melynek során a méhben található sejtekhez hasonló sejtek alakulnak ki a méhen kívül.

Ezek a kinövések azonban nem miómák! A miómákról részletesen ide kattintva olvashat.

Fontos különbséget tenni az endometriózis és a méhen kívüli terhesség között is. A méhen kívüli terhességről ide kattintva olvashat részletesen.

Endometriózis során kis lerakódások alakulnak ki a méhen kívül. Ezek a menstruációs ciklussal együtt változnak: azaz ugyanúgy vastagodnak és halnak el, valamint ugyanúgy vérzenek is. Mindezt a nemi hormonok szintje változtatja.

A probléma csak az, hogy mivel mindez a méhen kívül történik, így a vér a szövetek nem tudnak távozni a hüvelyen keresztül. Ehelyett ezek felgyülemlenek a hasüregben. Ennek következtében itt fájdalmas ciszták és hegszövetes letapadások alakulhatnak ki.


Mozgásszervi problémák

A mozgásszervi problémákat itt gyűjtőfogalomként kezeljük, hiszen itt elsősorban nőgyógyászati cikkről van szó.

A mozgásszervi betegségek olyan problémák, amelyek a csontokat, ízületeket és a kötőszöveteket érintik.

A nőgyógyászatilag legjelentősebb ilyen problémák az alábbiak:

Ezek okozhatnak fájdalmakat az alhasban is. A fenti betegségeket nőgyógyászati vizsgálattal nőgyógyásza fogja észlelni. A kezelést szakértő gyógytornász vagy fájdalomterapeuta szakorvos végezheti.

A mozgásszervi eredetű alhasi fájdalmak jellemzője, hogy visszatérő fájdalmakkal járnak.


Kismedencei gyulladás

Ez egy olyan gyulladás, ami a medencekörüli régióban egy tartós gyulladást okoz. A gyulladások pedig mindig fájdalommal járnak.

Elsősorban olyankor alakulhat ki a betegség, ha valamilyen tartós fertőzés miatt hegszövetek alakulnak ki az ágyéki régióban a belső szervekben. Ezek a hegszövetek begyulladhatnak és fájdalmakat okozhatnak.

Számos nemi úton terjedő gyulladásos betegség szövődményként is okoz kismedencei gyulladást.

A kismedencei gyulladás kivizsgálását és megfelelő kezelését (októl függetlenül) nőgyógyász szakorvosunk végzi.


Petefészekmaradvány-szindróma (ORS)

Ez a betegség kizárólag olyankor alakulhat ki, ha műtéti úton eltávolításra került a petefészek.

Ha a műtét nem volt tökéletes és a petefészkekből némi maradvány megmaradt, akkor a maradványokból fájdalmas ciszták alakulhatnak ki.

Ez egy rendkívül fájdalmas betegség lehet és alhasi fájdalmakkal járhat. Kivizsgálását és kezelését nőgyógyász szakorvosunk végzi.


Mióma

A miómák olyan jóindulatú daganatok, amelyek a méhen alakulnak ki.

Ha egy mióma nagyobbra nő, akkor nyomást fejthet ki az alhasra. Ezzel pedig fájdalmakat okoz.

Legtöbbször tompa fájdalmat okoznak, amely során szinte érezhető, hogy valami nyomja az alhasat és emiatt érez fájdalmat.

Éles fájdalom csupán akkor jelentkezhet, ha a duzzanat elzár egy eret, ami miatt elkezdenek elhalni a méh egyes sejtei. Ez szerencsére rendkívül ritka. Azonban éppen az ilyen jellegű súlyosabb panaszok miatt szükséges minél hamarabb szakértő nőgyógyászunkhoz fordulni, ha éles fájdalmakat tapasztal.


Irritábilisbél-szindróma (IBS)

Ez szintén nem egy nőgyógyászati betegség. Ehelyett egyértelműen bélbetegségről van szó, amelyet belgyógyász szakorvosunk kezel.

A kivizsgáláshoz pedig hasi ultrahangvizsgálatra van szükség.

A tünetek az alhasban jelentkező fájdalmak mellett:

  • puffadás
  • székrekedés
  • hasmenés

Hólyagfájdalom-szindróma (IC)

Ez egy olyan betegség, ami tulajdonképpen a húgyhólyag visszatérő fájdalmát jelenti.

Jellemzően a fájdalom mellett gyakori vizelési inger is jelentkezik.

A hólyag okozta fájdalom azonban az alhasi régióban jelentkezhet.

Lehetséges, hogy nőgyógyászati okai vannak a betegség kialakulásának, de ez nem feltétlenül van így. Egy biztos: a tünetek kivizsgálását és kezelését is nőgyógyász szakorvosunk végzi.


Kismedencei torlódás szindróma (PCS)

Ez egy olyan betegség, amely során a méh és a petefészkek körül levő vénák elmeszesednek vagy kitágulnak.

Ez azért probléma, mert keringési zavarokat és akár érrendszeri betegségeket is okozhat.

Egy bökkenő van vele: a szakma egyáltalán nem biztos abban, hogy a méh és a petefészkek környékén a megnagyobbodott erek bármiféle alhasi fájdalmat okoznának. Így közvetlenül nem jelenthető ki, hogy kismedencei torlódás szindróma az alhasi fájdalom egyik oka lenne.

Ez azért nem probléma, mert a tünetek kivizsgálását mindenképpen szakértő nőgyógyász szakorvos végzi. Kezelési javaslatot is tőle kaphat.


Lelki okok

A nyugati orvoslásban a betegségek lelki okaival keveset foglalkoznak. Ennek oka az, hogy tudományosan nehezen mérhető és nem bizonyítható, hogy a lélek megbetegítheti a testet.

Ettől függetlenül belátható, hogy függ a lelkiállapottól az, ahogyan érzi magát.

Így például vannak olyan lelki okok, amelyek növelhetik az esélyét az alhasi fájdalom kialakulásának:

  • Depresszió
  • Tartós, magas stressz
  • Szexuális bántalmazás
  • Testi bántalmazás

Erre elsősorban az lehet a magyarázat, hogy a stressz növeli a megélt fájdalmakat. És ez fordítva is igaz: a tartós fájdalom is növeli a lelki stresszt. Emiatt a két tényező egy ördögi kört alakíthat ki.

Ennek megszüntetésére érdemes szakértő nőgyógyász szakorvosunkhoz fordulni, aki segít a tünetek enyhítésében.


Hüvelyfertőzés alhasi fájdalom

Hüvelyfertőzés leggyakrabban olyankor alakul ki, ha valamilyen…

  • gomba,
  • baktérium,
  • vagy vírus…

…telepedik meg a hüvelyben. Ez gyulladást okozhat.

Messze leggyakrabban azonban bakteriális fertőzés okozza a tüneteket. Gyakran ezek nemi betegségek következtében alakulnak ki. Mint például:

Mivel a kezeletlen gyulladás akár terméketlenséget és tartós fájdalmakat is okozhat, ezért a fertőzés gyanúja esetén már forduljon szakértő nőgyógyász szakorvosunkhoz.

A jó hír az, hogy a bakteriális fertőzéseket jól lehet kezelni antibiotikumokkal. A megfelelő gyógyszer megválasztása és a kezelés felügyelete azonban mindenképpen nőgyógyász szakorvosi feladat.


Alhasi fájdalom felfázás miatt

A felfázás egyik elsőszámú tünete az alhasi fájdalom. Felfázni pedig hidegben könnyen lehet: hideg időben és elegendő ruha hiányában rendkívül könnyű felfázni.

De nyáron sincs teljesen biztonságban: vizes fürdőruhában is fel lehet fázni.

Ha pedig felfázott, az számos tünetet kiválthat.

A felfázás leggyakoribb tünetei az alábbiak:

  • alhasi fájdalom
  • csípő érzés vizeletürítéskor
  • gyakori vizelési inger
  • telt hólyag érzés

A felfázás kezelése általában nem nehéz – egyszerű antibiotikumos kezeléssel történik.

Azért érdemes vele ennek ellenére nőgyógyász szakorvoshoz fordulni, mivel ő vizsgálhatja meg, hogy okozott-e a felfázás valamilyen más problémát. Mindemellett a megfelelő antibiotikum kiválasztásában is hatékony segítséget adhat az orvos. Ez különösen igaz, ha fogamzásgátlót vagy más gyógyszert is rendszeresen szed.


Alhasi fájdalom császármetszés után

Az alhasi fájdalom sajnos gyakran alakul ki császármetszéssel történő szülés után.

Ráadásul ennek több módja is van:

  • Endometriózis. Erről a kellemetlen betegségről már korábban írtunk. Császármetszéssel történő szülés után sajnos gyakran kialakulhat ez a fájdalmas betegség.
  • Hegszövet. A császármetszéssel történő szülés után a vágás helyén kialakulhatnak hegszövetek. Ezek fájdalmakat okozhatnak, elsősorban az alhasban.

Mivel az alhasi fájdalom szülés után is fontos, ezért elkerülhetetlen, hogy nőgyógyásza a szülés előtt és után is rendszeresen foglalkozzon Önnel.

Ha még nincs olyan nőgyógyásza, aki szakmájában is kiváló és hatékonyan tud segíteni, akkor keresse fel rendelőnk nőgyógyász szakorvosát és kérjen segítséget az alhasi fájdalom kezelésében.


Menstruáció - Tompa alhasi fájdalom menstruáció után

Előfordulhat, hogy tompa alhasi fájdalmat érez a menstruáció utáni időszakban. De ez szerencsére nem gyakori.

A görcsök oka a prosztaglandin nevű hormonok. Ezek azok a hormonok, amelyek elsősorban felelősek a mentruációs görcsökért.

Hogyan?

Többek között úgy, hogy ezek a hormonok okozzák a méh összehúzódását. Ha ezek az összehúzódások túl erősek, akkor a méhbe nem jut elég oxigén. Ez pedig fájdalmakat okoz.

Egyáltalán miért húzódik össze a méh? Azért, hogy leváljon róla a méhnyálkahártya. Ez indítja be a menstruációt.

Ha azonban túl sok van a prosztaglandin nevű hormonokból, akkor ezek a menstruáció elmúlása után is fájdalmakat okozhatnak. Ez a fájdalom azonban legtöbbször tompa.

Ezeken felül a miómák is okozhatnak tompa fájdalmat. Igaz, ez általában független a menstruációs ciklustól. A miómákról részletesen ide kattintva olvashat.


Változókori alhasi görcs

A változókori alhasi görcsök gyakoribbak, mint gondolhatná.

A változókori görcsök azonban legtöbbször azt jelzik, hogy még meg fog jönni a menzesz.

A görcsöket azonban nem szabad félvállról venni: ha a változókori görcsök hirtelen fogyással vagy haspuffadással járnak, akkor mindenképpen szükséges nőgyógyász szakorvosunk kivizsgálása.

A kivizsgálásra azért van szükség, mert a nem menstruációhoz köthető görcsök, különösen változókorban, akár komolyabb problémák jelenlétét is jelezhetik. Szerencsére ezek sem gyakoriak, de fontos, hogy idejekorán megtörténjen a kivizsgálás, ha baj van.


Terhességmegszakítás utáni alhasi fájdalom

A terhességmegszakítás utáni alhasi fájdalom azt jelenti, hogy az abortusz után alakulnak ki a tünetek.

Ez csupán egy tünete a terhességmegszakítás után esetlegesen kialakuló szövődményeknek. Ezek:

  • Erős vérzés
  • Alhasi fájdalom
  • Folytatódó terhességi tünetek
  • Láz

Ezek közül a fájdalom a leggyakoribb, de ez sem normális. Ha tehát a terhességmegszakítás után erős alhasi fájdalmai vannak, akkor feltétlenül szükséges felkeresni rendelőnk nőgyógyászát.

A leggyakoribb oka a terhességmegszakítás utáni fájdalmaknak a bakteriális fertőzés. Szerencsére ezeket a fertőzéseket legtöbbször szájon át szedhető antibiotikumokkal meg lehet szüntetni.

A terhességmegszakítás utáni alhasi fájdalom ijesztő lehet, de aggodalomra nincs ok: megfelelő nőgyógyászati kezeléssel gyorsan és szövődmények nélkül megszüntethetők a panaszok.


Alhasi fájdalom aktus után

Az szeretkezés utáni jelentkező alhasi fájdalomnak számos oka lehet. Szerencsére ezek nagy része nem komoly. Ráadásul gyakran maguktól elmúlnak a panaszok. És kezelésre is csak ritkán van szükség.

A leggyakoribb okok a továbbiak:

  • Méhirritáció. Lehetséges, hogy a szeretkezés során a méh felülete sérül. Ilyenkor irritáció miatti fájdalom, illetve görcsök jelentkezhetnek. Ha korábban volt valamilyen méhsérülése vagy -fertőzése, akkor könnyebben alakulnak ki a fájdalmak szeretkezés után.
  • Petefészekciszta. A petefészek egy olyan páros szerv, ami a méh két oldalán található. Időnként előfordul, hogy egy-egy ciszta nő ki bennük. A ciszták folyadékkal teli kinövések, amelyek fájdalmat okozhatnak. Annak ellenére, hogy a ciszták legtöbbször nem veszélyesek, szeretkezés után fájdalmat okozhat jelenlétük.
  • Peteérés. Minden hónapban a petefészkekben megérik egy petesejt. Nagyjából két héttel a peteérés előtt a petesejt burka megreped. Ilyenkor kiszabadul belőle az érett petesejt, ami képes a megtermékenyülésre. Ha a peteérés időszakában szeretkezik, akkor lehetséges, hogy utána alhasi fájdalmat tapasztal.
  • Mióma. A miómák olyan jóindulatú daganatok, amelyek a méhen alakulnak ki. Számos tünetük lehet: erős menstruációs vérzés, alhasi fájdalom és szeretkezés utáni görcsök is. A miómáról részletes cikkünket ide kattintva olvashatja.
  • Vaginizmus. A vaginizmus azt jelenti, hogy hüvely izmai öntudatlanul összehúzódnak, amikor valamit próbál belehelyezni. Az összehúzódás jelentkezhet akár tampon betevésekor, nőgyógyászati vizsgálat során és szeretkezés közben is. Az összehúzódáson kívül általában más probléma nem jelentkezik. A tünetek kezelésében nőgyógyász szakorvos vagy gátizomszakértő gyógytornász is tud segíteni.
  • Kismedencei gyulladás. A kismedencei gyulladás egy gyakori betegség, ami sok nőt érint. Korábban már írtunk is róla. Számos nemi úton terjedő betegség is okozhat ilyen jellegű gyulladást. A betegségről részletesen ide kattintva olvashatja cikkünket.
  • Endometriózis. Erről is már korábban részletesen írtunk. Ez egy olyan betegség, amely során a méhben található sejtekhez hasonló sejtek nőnek a méhen belül. Ez pedig számos tünetet okozhat.

Fentiekből látható, hogy számos oka lehet annak, hogy aktus után alhasi fájdalmat tapasztaljon. Általánosságban nőgyógyász szakorvos általi kivizsgálásra csak akkor van szükség, ha Önt is zavarják ezek a fájdalmak.

--

Nem volt rövid, de most végére értünk az alhasi fájdalom okai bemutatásának. Ezzel azonban még mindig csak a leggyakoribb okokat mutattuk be. További számos oka lehet annak, hogy alhasi fájdalom alakuljon ki, ezekre azonban mindre kitérni szinte lehetetlen.

Összességében azt érdemes megjegyezni, hogy az alhasi fájdalommal akkor kell nőgyógyász szakorvosunkhoz fordulni, ha az alhasi fájdalom zavarja a mindennapi életvitelben vagy az alvásban.

Szúró fájdalom esetén pedig minél hamarabb érdemes felkeresni nőgyógyász szakorvosunkat.

A következőkben pedig az okok után az alhasi fájdalom tüneteit mutatjuk be.


Alhasi fájdalom tünetei

Mivel az alhasi fájdalom önmagában egy tünet, ezért nem beszélhetünk az „alhasi fájdalom tüneteiről”.

Rendkívül fontos azonban bemutatni, hogy milyen egyéb tünetek jelentkezhetnek az alhasi fájdalmakkal együtt.

Ráadásul azt is bemutatjuk, hogy ezek az együtt jelentkező tünetek milyen betegségekre utalhatnak.

A leggyakoribb járulékos tünetek tehát az alábbiak:

Alhasi fájdalom járulékos tünetei

Az alhasi fájdalom tüneteiről úgy lehet beszélni, ha bemutatjuk, hogy milyen más tünetek jelentkezhetnek az alhasi panaszokkal együtt

Alhasi fájdalom barna folyással

A barna folyás azt jelenti, hogy a hüvelyen keresztül barna folyadék távozik a szervezetből. A barna folyás általában önmagában is kezelést igényel. Ha a folyáshoz ráadásul alhasi fájdalom társul, akkor pedig feltétlenül szükséges nőgyógyász szakorvos általi kivizsgálás.

A barna folyással együtt járó alhasi fájdalom leggyakoribb oka a kismedencei gyulladás. Erről már többször volt szó a cikkben.

Ez egy kellemetlen, sok tünettel járó betegség. Szerencsére megfelelő kivizsgálás után nőgyógyász szakorvosunk megfelelően tudja kezelni.

A kivizsgálást azonban nem érdemes halasztani, mert a tünetek idővel rosszabbra fordulhatnak.


Alhasi fájdalom derékfájással

A derékfájással együtt jelentkező alhasi fájdalom egyike azon ritka alhasban jelentkező fájdalmaknak, amelynek gyakran nem nőgyógyászati oka van.

Ehelyett…

  • az ágyéki gerinc,
  • a csípő,
  • a medence,
  • és a derék,

…azok a területek, amelyekben mozgásszervi okok miatt kialakul a fájdalom. Az itteni fájdalom pedig átsugároz a derékba.

Az ilyen sugárzó fájdalmakat minden esetben fájdalomterapeuta szakorvos kell, hogy kezelje. Szükség esetén a fájdalomterápiás vizsgálat után nőgyógyászati vizsgálatra is sor kerülhet.


Alhasi fájdalom vérzéssel

Az alhasi fájdalom jelentkezhet együtt vérzéssel is. Itt nem arra gondolunk, amikor menstruáció alatt jelentkezik a vérzés, hanem arra, amikor a menstruációs időszakon kívül tapasztal vérzést.

Általánosságban ilyenkor sincs nagy probléma, azonban mindenképpen érdemes szakértő nőgyógyász szakorvosunkat felkeresni, aki teljes kivizsgálással megtalálja az okát a fájdalomnak és a vérzésnek.

Amennyiben a vérzés erős, akkor minél hamarabb fel kell keresni nőgyógyász szakorvosunkat. Ilyenkor ugyanis akár komoly betegség is állhat a panaszok hátterében.


Alhasi fájdalom gyakori vizeléssel

A gyakori vizeléssel együtt járó alhasi panaszok jellemzően hólyagfájdalom szindróma miatt jelentkeznek.

Ez a betegség sokszor nem egyértelműen azonosítható, mivel például felfázás során is hasonló tünetek jelentkezhetnek.

A betegséget mindenképpen érdemes szakértő nőgyógyász szakorvosunkkal kivizsgáltatni. Ő megfelelően meg tudja állapítani, hogy mi okozza a panaszokat. Ezekre pedig hatékony kezelési módszert tud javasolni.


Alhasi fájdalom puffadással

A puffadással járó alhasi fájdalom leggyakoribb oka a ciszták jelenléte. Legtöbbször ezek ciszták a petefészkekben alakulnak ki. Ezek leginkább veszélytelenek: a ciszták folyadékkal töltött hólyagok.

A puffadás és a fájdalom mellett telítettség- és nehézérzés is jelentkezhet az alhasi régiókban. A fájdalom erősebb tünetek esetén akár a combokban is érezhető lehet.

A nagyra nőtt ciszták akár ki is szakadhatnak. Ez a köldök alatt érezhető hirtelen, éles fájdalommal jár.

Annak ellenére, hogy a ciszták legtöbbször veszélytelenek, mindenképpen érdemes a tünetek jelentkezésekor teljes nőgyógyászati vizsgálatot végeztetni. A jelenlevő cisztákat pedig orvosi utasítás alapján általában hathavonta felül kell vizsgálni.

--

A fenti tünetekből látható, hogy attól függően, hogy az alhasi fájdalommal együtt milyen tüneteket tapasztal, más-más probléma állhat a panaszok hátterében.

Ennek megfelelően a nőgyógyászati kezelés is más-más irányultságú lehet.

Most pedig, hogy más tisztában van az alhasi fájdalom okaival és tüneteivel, ideje rátérni, hogy milyen kivizsgálási módjai lehetnek a betegségnek.


Alhasi fájdalom kivizsgálása

Az alhasi fájdalom kivizsgálására általános nőgyógyászati kivizsgálási csomagunkat javasoljuk. Ez egy részletes, teljes kivizsgálás, amellyel tapasztalt orvosunk meg tudja állapítani, hogy pontosan mi okozza a tüneteket. A vizsgálati csomagról részletesen ide kattintva olvashat nőgyógyászati főoldalunkon.

A kivizsgálási lépések azonban nem csupán az általános kivizsgálási csomagból állhatnak. Az, hogy pontosan milyen vizsgálati lépésekre van szükség, azt nőgyógyász kezelőorvosa döntheti el a pontos kivizsgálás során.

A kivizsgálás alatt természetesen nem csak eszközös vizsgálatról van szó. Nőgyógyász szakorvosunkkal…

  • alaposan átbeszélhetik a tüneteket,
  • a tünetek kialakulásának történetét,
  • és általános egészségi állapotát.

Orvosa a vizsgálat végén fájdalomnapló vezetésére is megkérheti.

Ha a rendelőnkben történő teljes kivizsgálásról szeretne többet megtudni, olvassa el tájékoztatónkat ide kattintva.

A továbbiakban az alhasi fájdalom kivizsgálására szolgáló módszereket mutatjuk be. Ezek az alábbiak lehetnek:

Alhasi fájdalom kivizsgálása

A kivizsgálás elsősorban nőgyógyász szakorvosi vizsgálattal történik. Ha elváltozás van, akkor jöhet a többi módszer

Orvosi vizsgálat alhasi fájdalomra

A modern orvosi technika sem tudja helyettesíteni nagy tapasztalattal rendelkező nőgyógyászunk személyes vizsgálatát.

A személyes vizsgálat során az orvos észlelheti az alábbi elváltozásokat:

  • fertőzések
  • nem normális kinövések
  • merev gátizomzat
  • tapintásra érzékeny részek

A vizsgálat során az orvosa sok információt tud meg arról, hogy pontosan milyen tüneteket tapasztal és azokat mi okozhatja.


Laborvizsgálat alhasi fájdalomra

Ha az orvosi vizsgálat során az orvos fertőzés vagy valamilyen betegség jelenlétét gyanítja, olyankor laborvizsgálatra lehet szükség.

A nőgyógyászati laborvizsgálatok legfőbb fajtája a hüvelyi kenetmintából végzett vizsgálatok.

Ezekkel határozható meg a:

  • méhnyakrák
  • chlamidia
  • gonorrea (tripper, kankó)
  • bakteriális fertőzések

Mindemellett a szakorvos kérheti, hogy vérvizsgálattal is bizonyosodjon meg róla, hogy minden rendben van-e a szervezetben. A nőgyógyászati vérvizsgálat során az általános paramétereken kívül az orvos kíváncsi a testben található esetleges gyulladásokra is.

Vizeletvizsgálatot is javasolhat az orvosa, amelyből szintén kimutatható a legtöbb nőgyógyászati fertőzés.


Hüvelyi ultrahang alhasi fájdalomra

A rendelőnkben elérhető modern Samsung ultrahanggép segítségével nőgyógyász szakorvosunk hatékonyan meg tudja állapítani, ha…

  • a hüvelyben,
  • a méhnyakban,
  • a méhben,
  • vagy a petefészkekben…

…valamilyen kóros elváltozás van.

Ezekről részletes képet is készít az orvos. Ezt igény szerint magával is viheti a vizsgálat után.

A hüvelyi ultrahangvizsgálat a nőgyógyászati teljes vizsgálati csomagunknak a része.

Ultrahang segítségével az alábbi elváltozásokat veszi észre a nőgyógyász:

  • ciszták
  • kinövések
  • daganatok
  • miómák

CT-vizsgálat alhasi fájdalomra

A CT-vizsgálat egy többoldali röntgenfelvétellel történő nőgyógyászati kivizsgálási módszer.

Alhasi fájdalom esetén erre akkor lehet szükség, ha nagyon pontos, gyors és fájdalommentes képalkotásra van szükség. A módszer hátránya, hogy elég drága. Ezért csak szükséges esetben érdemes elvégezni.

Nőgyógyász szakorvosunk akkor javasolhatja a vizsgálatot, ha…

  • a vékonybél,
  • a vastagbél,
  • vagy más emésztő- és bélrendszeri szervek…

…problémáját sejti a hasi fájdalmak hátterében.


MR-vizsgálat alhasi fájdalomra

Az MR-vizsgálat egy rádióhullámokkal végzett, részletes képi eredményt adó vizsgálat.

Elsősorban akkor javasolhatja nőgyógyásza, ha az első vizsgálat alapján daganatos betegség jelenlétét sejti.

Az MR-vizsgálat rendkívül jól alkalmas az alábbi szervek vizsgálatára:

  • petefészkek
  • méh
  • végbél

Az endometriózis észlelésében is fontos szerepet játszik.


Laparoszkópia

Ez egy olyan kisműtéti beavatkozás, amellyel teljes bizonyossággal meg lehet állapítani, hogy milyen elváltozás található a női nemi szervekben. A vizsgálatokból azt is meg lehet állapítani, ha műtéti úton kell valamit eltávolítani.

Mivel egy sebészeti beavatkozásról van szó, ezért nőgyógyásza csak feltétlenül indokolt esetben fogja javasolni a módszer használatát.

Különösen a kismedencei gyulladás és endometriózis felismerésében hatékony a módszer.

--

A számos elérhető vizsgálati módszer ellenére az alhasi fájdalom okának megtalálása bizonyos esetekben nem olyan egyszerű. Sőt, ritkán, de előfordul, hogy nem lehet megtalálni semmilyen okát a panaszoknak.

Éppen ezért szükséges, hogy megtaláljon egy olyan nőgyógyászt, akiben bízhat és segítségével szükség esetén tartósan is együtt tudjon működni.

Az alhasi fájdalmak okának felismerése után nőgyógyász szakorvosunk megfelelő kezelést is fog javasolni. Lássuk ezeket a következőkben!


Alhasi fájdalom kezelése

Az alhasi fájdalmak kezelésében az orvos célja többszörös:

  • csökkenteni a tüneteket
  • megszüntetni a fájdalom okát
  • növelni az életminőséget

Ha a nőgyógyász szakorvos a vizsgálat alatt pontosan meg tudta találni, hogy mi okozza a tüneteket, akkor a kezelés ennek az oknak a megszüntetésére irányul.

Ha a pontos okot nem lehetett találni, olyankor a kezelés elsősorban a fájdalom és az egyéb tünetek enyhítésére fókuszál.

A legtöbb esetben a nőgyógyászati kezelés komplex:

  • egyrészt segít az okok megszüntetésében
  • másrészt segít a tünetek enyhítésében.

A leghatékonyabb kezelési gyógyszeres módszerek az alábbiak:

Alhasi fájdalom gyógyszeres kezelése

A gyógyszeres kezelési módszerek a legalapvetőbben és leggyakoribbak. De van, hogy nem elegendőek.

Fájdalomcsillapító gyógyszerek alhasi fájdalomra

A fájdalomcsillapítók, amelyet nőgyógyásza javasol lehetnek vény nélkül kapható vagy vényköteles szerek is. Ez leginkább az egyedi állapottól és a tünetek erősségétől függ.

A leggyakoribb hatóanyagok az alábbiak:

Ezek a szerek segíthetnek a fájdalmak enyhítésében. Néha azonban ezeknél erősebb szerekre van szükség. Ezeket is nőgyógyász szakorvosa tudja előírni.

Fontos azonban tudni, hogy a fájdalomcsillapítók önmagukban nem képesek tartósan megoldani a panaszokat.


Hormongyógyszerek alhasi fájdalomra

Egyesek azt tapasztalják, hogy az alhasi fájdalom különösen erős a menstruációs ciklus valamelyik szakaszában.

Ilyenkor nőgyógyásza javasolhat olyan hormonszabályozó kezeléseket, amelyek a ciklusnak arra a szakaszára hatnak, amikor legerősebben tapasztalja a fájdalmakat.

Az ilyen jellegű kezeléseket csak nőgyógyász írhatja elő. Különösen igaz ez olyankor, ha gyógyszeres fogamzásgátlást alkalmaz.


Antibiotikumok alhasi fájdalomra

Az antibiotikumos kezelésekre akkor lehet szükség, ha valamilyen bakteriális fertőzés miatt tapasztalja a tüneteket.

Ezek a módszerek néhány nap alatt kiváló eredményeket tudnak elérni a kezelésekben.


Antidepresszáns alhasi fájdalomra

Bizonyos antidepresszánsok segíthetnek tartós fájdalmak kezelésében.

Mivel – sajnos – az alhasi fájdalom gyakran tartóssá válik, ezért szükség lehet olyan gyógyszerek alkalmazására, amelyek tartósan és mellékhatásoktól mentesen tudják enyhíteni a panaszokat.

A leggyakoribb hatóanyagok az alábbiak:

A név ezen gyógyszerek esetében nem kötelez: nem kell ahhoz depressziósnak lennie, hogy antidepresszánsokkal csökkentse fájdalmait.

-

Természetesen nem csak gyógyszerekkel csökkenthetők az alhasi fájdalmak. A gyógyszerek mellett az alábbi kezelések alkalmazását javasolhatja nőgyógyász kezelőorvosunk:

Alhasi fájdalom kezelési módszerek

A gyógyszeres kezelések mellett vannak olyan kezelések, amelyek még a műtétet megelőzik, de nem szorosan a gyógyszeres kezelés kategőriába tartoznak.

Gyógytorna alhasi fájdalomra

Ha hiszi, ha nem, a gyógytorna számos nőgyógyászati fájdalmon tud segíteni. Így az alhasi fájdalmakon is.

A megfelelő…

  • nyújtások,
  • lazító technikák,
  • célzott erősítő feladatok,
  • lazító masszázstechnikák,

…segítségével jelentősen csökkenthetők az alhasi fájdalmak.

Rendelőnk gyógytornászai szorosan együttműködnek nőgyógyász szakorvosainkkal, így egy teljes csapat fogja Önt segíteni panaszai gyógyításában.

A fájdalomenyhítésre a gyógytornával együtt fizikoterápiás fájdalomcsillapítást is alkalmazhat a gyógytornász. Ez leggyakrabban TENS készülékkel történik.

A gyógytorna elsősorban azért segít az alhasi fájdalmak enyhítésében, mert segít ellazítani az öntudatlan görcsöket és segít megtanulni tudatosan irányítani a gátizmok működését.


Fájdalomcsillapító injekció

Ezt a fajta kezelést feltétlenül csak nőgyógyász és fájdalomterapeuta szakorvos javaslatára alkalmazhatják.

Az injekciót rendelőnk fájdalomterapeuta szakorvosa adhatja be.

Elsősorban akkor hatékonyak ezek a szerek, ha ideg, izom, csont vagy ízület okozza a panaszokat.


Pszichoterápia

Mivel az alhasi fájdalom kialakulásában és annak súlyosságában lelki okok is szerepet játszanak, ezért a tünetek kezelésében hatékony lehet a pszichoterápiás kezelés.

Ezt legtöbbször olyankor javasolhatja a nőgyógyász kezelőorvos, ha a vizsgálatok alapján semmilyen szervi okát nem találja a panaszoknak. Ez pedig viszonylag ritka.

Abban az esetben viszont, ha az alábbi problémái vannak, a terápia sokat segíthet:

  • depresszió
  • szexuális zaklatás
  • személyiségzavar
  • családi krízis

A modern pszichoterápiás kezelések már néhány alkalom alatt tudnak segíteni az ilyen konkrét panaszok enyhítésében.

-

A fenti kezelések legtöbbször elegendőek szoktak lenni az alhasi fájdalom kezelésében. Természetesen bármilyen kezelésről is legyen szó, nőgyógyász szakorvosa végigkíséri Önt a kezelések alatt.

Azonban a fenti kezelések sem elegendőek mindig. Bizonyos esetekben műtétre lehet szükség. Az alkalmazott műtéti kezelések az alábbiak lehetnek:

Alhasi fájdalom műtéti kezelése

Az alhasi fájdalom műtéti kezelésénél rendkívül fontos, hogy csak feltétlenül szükséges esetben szabad elvégzeni. Mivel kockázatosak lehetnek

Laparoszkópos műtét alhasi fájdalomra

Ezt elsősorban endometriózis kezelésénél szokták alkalmazni.

A műtét során a nőgyógyász sebész eltávolítja a letapadásokat és a helytelenül nőtt szöveteket.

A laparoszkópos eljárás azt jelenti, hogy az orvos csak egy apró vágást ejt az alhason. Ezen keresztül vezetnek le egy vékony, rugalmas csövet. Ennek a végén találhatók a sebészeti eszközök.

Az eljárás előnye az, hogy sokkal kisebb sejtkárosodást okoz, mint a hagyományos, kézzel végzett műtétek.


Méheltávolítás alhasi fájdalomra

Ez tulajdonképpen egy végső megoldás, amelyre ritkán kerül sor.

Erre csak akkor van mód, ha kizárt, hogy a műtét után még teherbe akarjon esni.

Az eljárás során az alábbiak egyikét vagy mindegyikét kell eltávolítani:

  • méh
  • petevezeték
  • petefészkek

--

Nőgyógyász kezelőorvosa természetesen alaposan átbeszéli Önnel, hogy milyen kezelési módot javasol. Ez igaz, függetlenül attól, hogy pontosan milyen kezelésre van szükség vagy annak mi az oka.

A rendelőnkben zajló nőgyógyászati ellátásról és annak különlegességéről az alábbi linkre kattintva olvashatja el részletes tájékoztatónkat.


Alhasi fájdalom szakemberek

Rendelőnkben az alhasi fájdalmak kivizsgálását és szükség esetén történő kezelését a nőgyógyászati szakma elismert szakorvosai, dr. Farkas Dániel és dr. Tarnai László (PhD) végzi.

A doktor urak bemutatkozását, rendelési idejét és a róluk írt véleményeket a képekre kattintva olvashatja.

dr farkas dániel nőgyógyász szakorvos

dr. Farkas Dániel - nőgyógyász szakorvos

dr. tarnai lászló nőgyógyászat magánrendelése

Dr. Tarnai László (PhD) nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész szakorvos


Alhasi fájdalom kapcsolódó cikkek


Alhasi fájdalom kezelés időpontfoglalás

Az alábbi online űrlap segítségével azonnal időpontot foglalhat alhasi fájdalom kivizsgálására és kezelésére:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat + hüvelyi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Alhasi fájdalom kezelési vélemények

Daniella

Az orvos maximálisan rám figyelt, az időt és szaktudást valóban rám fordította.

profile-pic
Daniella

Angéla

Udvarias, segítőkész. Nagyon alapos és odafigyel mindenre. Szakmaisága precíz.

profile-pic
Angéla

L. T.

Normális, kedves, intelligens és alapos.

profile-pic
L. T.

Viktória

A doktor ur tenyleg nagyon kedves, mosolygos volt. Nem ereztrm magam kinosan egyaltalan.

profile-pic
Viktória

Gabriella

Nagyon rendes és segítőkész a Doktor Úr! Foglalkozik az adott problémával! Hónapok óta járok egy visszatérő problémával és mindig türelmes és próbál megoldást találni! Csak ajánlani tudom!

profile-pic
Gabriella

Éva

Kiváló kommunikáció, tiszteletteljes hozzáállás, kooperáció.

profile-pic
Éva
Summary
Alhasi fájdalom 16 oka, 5 fajtája, 5 tünete és 9 kezelési módja
Article Name
Alhasi fájdalom 16 oka, 5 fajtája, 5 tünete és 9 kezelési módja
Description
Az alhasi fájdalom a nők legnagyobb részénél jelentkezik. Gond akkor van, ha nem tud normális életet élni vele. Okai, fajtái, kezelése itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo