vállfájdalom Tartalomjegyzék
 


Vállfájdalom áttekintés - hogyan használja ezt az útmutatót?

Ha vállfájdalmával kapcsolatban olyan útmutatót keresett, amiben érhetően és részletesen mindent leírnak, amire kíváncsi akkor jó hírünk van:

Megtalálta a magyar nyelven elérhető legjobb (ingyenes) vállfájdalommal kapcsolatos tájékoztatót, amit nem csak a négydiplomás orvosprofesszorok, hanem a fájdalomtól sújtott hétköznapi emberek is megérthetnek, ha a következő szabályok szerint használják ezt az útmutatót:

  1. Használja a tartalomjegyzéket! A cikk tetején található tartalomjegyzék elemeire kattintva azonnal odairányítja a cikk, amire kíváncsi.
  2. Olvasson utána, ha nem ért valamit! Lehet, hogy egy-egy bekezdés elolvasása után nem teljesen világos minden egyes részlet – ilyenkor használja a cikk további fejezeteit a kérdések tisztázására. Ezekre a részekre a cikken belül is hivatkozunk.
  3. Kérdezzen bátran! Minden olvasónk külön egyéniség – ezért külön kérdései merülhetnek fel, amire választ kell kapnia. Ezért a cikk végén lehetősége van anonim módon kérdezni szakértőnktől. Tudományosan megalapozott választ remélhet 24 órán belül.
  4. Szintlépéshez használja kiegészítő anyagainkat! Bevezető cikkünk a legtöbb ember igényeit kielégíti, de mindig van, akiben buzog a tudásszomj. Ezeknek az olvasóknak ajánljuk letölthető anyagainkat, amelyekre a cikk olvasása során hivatkozunk.

Vágjunk bele a vállfájás kivesézésébe: kezdjük azzal, hogy egyáltalán miről is beszélünk? De még előtte...

Vállfájdalom ingyenes otthoni kezelési tippek

Vállfájdalom állapotfelmérő kérdőív

26 kérdésből megmondjuk, hogy milyen súlyos a baja és melyik specialistához forduljon!

A vállfájdalom meghatározása

A vállfájdalom egy gyűjtőszó mindenféle:

  • fájdalomra…
  • idegesítő panaszra…
  • égő érzésre…
  • húzódásra…
  • és gyötrelemre…
  • …ami a vállban és annak környékén jelentkezik.

Borzasztó gyakoriak a vállal kapcsolatos panaszok: hivatalos statisztikai adatok alapján ez a harmadik leggyakoribb fájdalomtípus a derékfájás és a térdfájás után. Miért?

Azért, mert a váll a legösszetettebb ízület.

Ráadásul a vállízület a legmozgékonyabb is, ez pedig a stabilitás rovására megy. Végső soron pedig minél kevésbé stabil az ízület, annál könnyebben alakul ki sérülés.

A vállfájdalom mindenféle fájdalmat jelöl, amit a vállban vagy annak közvetlen közelében érzünk. Az alábbi fájdalomtípusok a leggyakoribbak a váll esetében:

  • Izomfájdalom. A vállban messze leggyakrabban az izmok sérülnek, ezek közül is főleg a rotátorköpeny. Ezt négy izom alkotja, amelyek gyakran részben vagy egészben elszakadnak a terhelés hatására. Ez mindenképpen fájdalommal jár.
  • Ízületi fájdalom. A vállízület a kor előrehaladtával folyamatosan kopik. Ahogy a kopás során a porc a felkarcsont és a váll csontjai között elkopik, a csontok összeérhetnek. Ez erős fájdalommal és tartós gyulladással jár. Az ízület persze sérülés miatt is megfájdulhat.
  • Csontfájdalom. Leggyakrabban törés okozza és általában éles, erős fájdalommal jár, amit bizonyos mozgás hatására érezhet. Semmiképpen ne gondolja, hogy törést csak durva sérülés okozhat: különösen idősebb korban gyakori, hogy komoly sérülés nélkül jelentkezik a fájdalom.
  • Idegfájdalom. Az idegi eredetű fájdalmak a vállban szinte mindig valamilyen becsípődésből adódnak. Legtöbbször ez azoknál fordul elő, akik sokat emelik fejmagasság fölé karjaikat (festők, kézilabdázók). Ez a fajta fájdalom könnyen okoz zsibbadást vagy akár érzékvesztést is a karokban és égető fájdalom jellemzi.
  • Sugárzó fájdalom. A váll persze olyankor is fájhat, amikor igazában nem azzal van gond. Ezekben az esetekben belső szervi gondokra lehet gyanakodni. Ilyenek a szívproblémák, tüdőgyulladás, az epehólyag- és a máj betegségei. Mindezek ellenére a belső szervi okok viszonylag ritkán okozzák a vállfájdalmakat.

Már most láthatjuk, hogy a vállban számos dolog elromolhat, ami miatt az elkezd fájni.

Erre még rátesz egy lapáttal, hogy a vállfájások nagy része lassan gyógyul. A hivatalos adatok szerint 40% azoknak a száma, akik a fájdalom jelentkezése után 6 hónappal még mindig tapasztalják a tüneteiket.

Ez a szám jelentősen csökkenthető akkor, ha időben szakértő orvos-gyógytornász csapathoz fordul – lehetőleg még azelőtt, hogy a fájdalom 2 hétnél régebben tartana.

Ennek segítségével a legtöbb esetben elérhető, hogy a fájdalom gyorsan és tartósan elmúljon, ahelyett, hogy fél évig vagy még tovább kellene kínlódni vele.

Na, de nem azért kezdte el ezt a cikket, hogy megtudja mi az a vállfájás.

Ezért térjünk is rá az első fontos kérdésre a váll fájdalmáról: a fájdalom fajtáira és arra, hogy ezek mit jelentkeznek.

Ezelőtt még egy gyors kitérő, ami elkerülhetetlen a pontos megértéshez:


A vállfájdalom anatómiája

A váll három csontból áll össze:

  • a felkarcsontból (humerus)…
  • a lapockából (scapula)…
  • és a kulcscsontból (clavicula).

A felkarcsont feje pontosan illeszkedik a lapocka által körülzárt vállüregbe. Ezt az üreget hívjuk vállízületi vápának.

Izmok és ínszalagok összessége tartja a kart az ízületi vápában. Ezeket a szöveteket hívjuk összesített néven rotátorköpenynek. A rotátorköpeny felel azért, hogy eltakarja a felkarcsont fejét és hozzákapcsolja a lapockához. Feladata pedig a váll mozgatása és stabilizálása.

Vállfájdalom esetén a fájdalom a fenti részek problémái miatt fog jelentkezni.

Ezek alapján rá is térhetünk a vállfájdalom számos fajtájára:


Vállfájdalom fajtái – nem mindegy, hogy mikor, hol és hogyan fáj!?

A különböző fájdalmak tanulmányozásakor elsődleges fontosságú, hogy megkülönböztessük, hogy az adott fájdalom milyen éppen milyen fajta.

Ez segít abban, hogy megtudjuk mennyire súlyosak a panaszok, illetve valószínűleg milyen elváltozás okozza azokat.

Azonban egy-egy fájdalom nem csak egy fajta lehet: hiszen számos kategória van, ahová besorolhatjuk a fájdalmakat. A vállfájdalom esetén az alábbi kategóriákat fogjuk bemutatni:

  • Életkor szerinti fájdalmak
  • Fájdalom ideje szerinti fájdalmak – azaz mikor jelentkezik a fájdalom
  • Fájdalom hossza szerinti fájdalmak – azaz rövid vagy tartós fájdalomról van-e szó
  • Fájdalom jellege szerinti fájdalmak – itt gondolva arra, hogy nem mindegy, hogy például tompa, égető vagy lüktető tüneteket tapasztalunk
  • Végül kitérünk a nyugalmi vállfájdalomra és a
  • Különböző mozgások által kiváltott fájdalmakra.

Vágjunk is bele most rögtön!


Vállfájdalom fajtái életkor szerint – mindegy, hogy fiatalon vagy idősen fáj a váll? Nagyon nem!

A vállfájdalmak életkor szerinti csoportosításának nagyon is van értelme.

Már tudjuk, hogy a vállfájás az egyik leggyakoribb fájdalom a teljes lakosság körében.

De a fájdalom oka változik attól függően, hogy milyen életkorban járunk!

Igen, akár gyerekkorban is fájhat a váll, de az aggastyánokat sem kerülik el a tünetek.

Haladjunk bölcsőtől a koporsóig: kezdjük tehát a gyerekeknél jelentkező vállpanaszokkal!


Vállfájdalom gyerekeknél: növekedési fájdalom vagy komolyabb ok?

Tévedés azt feltételezni, hogy a gyerekek „mini felnőttek”. Ahogy ez nem igaz a viselkedésükre és a személyiségükre, úgy a testükre sem.

Emiatt a gyerekeknél jelentkező vállpanaszokat is másképp kell kezelni, mint a felnőtteknél kialakuló fájdalmakat.

Kezdjük is egy csak gyerekeknél jelentkező fájdalommal:

A növekedési fájdalom olyankor jelentkezik, amikor a gyerek hirtelen nagyot nő. Ezek a fájdalmak általában nem tartanak túl sokáig, de akár a karban és a vállban is jelentkezhetnek.

Normális esetben nincs velük teendő – mert általában a fájdalom nem is elég erős hozzá, hogy ezt igényelné a gyerek.

De van, amikor már oda kell figyelni: ez pedig a sérülés okozta vállfájás.

A gyerekek – szerencsére – sokkal többet mozognak, mint a felnőttek. Az óvodában egész nap rohangálnak az udvaron vagy éppen házon belül: másznak, futnak, elesnek, leesnek.

Ez jó! Így tanulja meg a gyerek, hogyan koordinálja a testét és így fejlődnek kellően erősre az izmai és ízületei.

Igaz ez a vállra is:

A sok mozgásnak azonban az a következménye, hogy a váll könnyebben meg is tud sérülni: ez leginkább csonttörés formájában szokott megesni.

Például olyankor, ha a gyerek mászás közben leesik és pont vállára érkezik. De akár olyankor is, ha futás közben esik el és úgy érkezik a földre, hogy törés lesz a vége.

Szerencsére a törések azért ritkák: a gyerekek csontjai még puhábbak, így sokkal nehezebben törnek.

És még egy jó hír: a vállat körülvevő rotátorköpeny is sokkal lazább a gyerekeknél, így az a legritkább esetben sérül. Jogosan kérdezheti: ha ilyen sebezhetetlen, akkor miért is fájhat a gyerek válla?

Legtöbbször túlhasználati sérülés miatt. Különösen olyankor, ha a gyerek sokat sportol.

Ha esetleg versenyez is a gyerek, olyankor még sokkal jobban meg tudja terhelni vállát. Így a kis sérülésből nagyobb lesz és idővel jelentős fájdalom jelentkezhet.

Mindez annak ellenére, hogy a gyerekek szervezete csodálatos módon szinte pillanatok alatt képes regenerálódni.

A leggyakoribb sportok, amelyek során olyan vállsérülést szenvedhet a gyerek, ami miatt a vállfájdalom kezelésre szorul az alábbiak:

  • Judo, azaz cselgáncs. A húzó mozgások és az esések okozhatnak sérülést.
  • Kézilabda. A fej fölött történő hajító mozgás kikezdheti a vállat. Itt is gyakori az esés, ami miatt szerencsétlen esetben még válltörés is bekövetkezhet.
  • Kosárlabda. Szintén labdasport és szintén fej fölött végzett. Ráadásul gyerekkorban pont azok szoktak kosarazni, akik hirtelen nagyot nőttek. Ilyen nagy növés után különösen figyelni kell arra, hogy a vállízület és a környező izmok fejlődése követni tudja a hirtelen növést.
  • Tenisz. Az ütős labdasportok közül leggyakoribb a tenisz. Eközben is sérülhet a váll, bár gyerekek esetében jóval ritkábban, mint felnőttkorban.

Összességében láthattuk, hogy a gyerekkori vállsérülések elsődleges oka a csontsérülések – az izomsérülések ilyen korban még ritkák. Ezek a sérülések pedig a sok mozgás miatt alakulnak ki, elsősorban aktívan sportolóknál és versenyzőknél.

Aggódni a legtöbb esetben nem kell:

A szervezet még egy törésből is kiválóan regenerálódik ilyen fiatalon. A lehetséges törés miatti fájdalmat azonban nem szabad elhanyagolni: gyerekortopéd szakorvoshoz kell fordulni a panaszokkal.

Következőként térjünk rá a leggyakrabban vállfájással bajlódó korcsoportra: a középkorú felnőttekre.


Vállfájdalom felnőtt korban: rendkívül gyakori és akár évekig tarthat, ha nem figyel

A felnőttkori vállfájás alatt azokat a vállpanaszokat értjük, amelyek 30-64 éves kor között jelentkeznek. Rendelőnkben is elsősorban ezekkel a vállfájdalmakkal foglalkozunk, mivel ezek a leggyakrabban jelentkezők.

Felnőttkorban, de még időskor előtt több oka is lehet annak, hogy a váll megfájduljon. Ezek közül azonban messze leggyakoribb a rotátorköpeny sérülése. „Az mi is?”

A rotátorköpeny egy négy izomból álló köpenyt formáló rendszer, amely feladata a váll stabilan tartása és mozgatása. Ez egy rendkívül fontos feladat, mivel vállízület stabilitását csak ezek az izmok biztosítják.

Kizárólag ez a rendszer teszi lehetővé, hogy vállainkat előre-hátra, oldalra, fej fölé és körkörösen is tudjuk mozgatni.

Ez nagy felelősséget ró a rotátorköpenyre: biztosítania kell:

  • a mozgékonyságot
  • az erőt
  • és a stabilitást is.

Pont emiatt sérül rendkívül gyakran.

A sérülést azonban nem balesetként kell elképzelni. Ez viszonylag ritka is. Sokkal gyakoribbak az alábbi egyszerűnek tűnő okok:

  • Sok ülés
  • Számítógéppel végzett munka
  • Kézzel végzett munka – ezért szakácsok, szobafestők és fodrászok különösen gyakran szenvednek vállfájástól
  • Dobósportok – mivel  a hajító mozgást kifejezetten a rotátorköpeny végzi
  • Ütős sportok – az ütők ilyenkor a kar meghosszabbításaként dolgoznak, ami növeli a vállizmok terheltségét. Így a sérülésveszélyt is.

A fenti sérülések nem egyik napról a másikra alakulnak ki. Éppen ellenkezőleg:

Szépen lassan, sunyi módon, napról napra mindig csak egy kicsit romlik az állapot.

A rotátorköpeny gyakran csak minden nap egy kicsit sérül. Így eleinte csak kis fájdalmat érez. Idővel ez azonban egyre erősebb lesz – míg eljuthat oda, hogy alig bírja megmozdítani karját.

Rossz hír, hogy ha hagyta ennyire elmérgesedni a tüneteket, akkor a gyógyulás is hosszabb időt vehet igénybe.

A jó hír, hogy a tudományos mérések szerint a leghatékonyabb módja a kezelésnek a mozgásszervi orvos által felügyelt gyógytorna. Tehát a legtöbb esetben nincs szükség műtétre.

Na, persze, nem csak a rotátorköpeny okozhat panaszokat felnőttkorban.

Ilyenkor is történhetnek baleset miatti csonttörések (pl. síelés közben) vagy ízületi gyulladás is kialakulhat. De leggyakrabban mégis a rotátorköpeny a hibás.

Ha kíváncsi az összes okra, ami vállfájdalmat okozhat, olvassa el a fájdalom okairól szóló fejezetet (a tartalomjegyzékből egyből odatalál)

Ha pedig most még nem olvasná el, akkor jegyezze meg, hogy 30-64 év között a rotátorköpeny a ludas a legtöbb vállfájás során.

Na persze nem feledkezhetünk el az időskori „fáj minden csontom” vállfájásról sem. Lássuk, hogy ennek mi a háttere:


Időskori vállfájdalom

Az időskori vállfájdalom meglepő módon kevésbé gyakori, mint a felnőttkorban 30-64 éves kor között jelentkező fájdalmak.

Ettől függetlenül még nem igaz, hogy ne jelentkezne idősebb korban a fájdalom.

Éppen ellenkezőleg: ugyanazokból az okokból jelentkezhet a fájdalom, mint korábban. Ráadásul van néhány plusz tényező, ami kifejezetten idősebb korban jelentkezik.

Az idősebb korban jelentkező vállfájdalmak közül itt hadd ne beszéljünk azokról az okokról, amelyek más életkorban is jelentkezhetnek. Ilyen például a befagyott váll, a rotátorköpeny-szakadás és a becsípődés.

Ehelyett két okot emelünk ki, amely idősebb korban kifejezetten gyakran okozhat vállpanaszokat:

Időskori vállfájás csonttörés miatt

Habár fiatalabb korban is jelentkezik, idősebb korban általában nem sport miatt, hanem elesés miatt törnek a csontok.

Különösen, ha valakinek csontritkulása van olyankor nő meg jelentősen az esély arra, hogy egy kisebb esés miatt is törés alakuljon ki a vállban.

A törés gyakran jelentkezik a felkarcsontban vagy a kulcscsontban is – és erős, szúró fájdalmat okoz. Kezelését minden esetben ortopéd szakorvos végzi.

Porckopás miatti időskori vállfájás

A porckopás jellemzően csak idősebb korban alakul ki.

Ennek oka könnyen megérthető: idő kell ahhoz, hogy a porcok a rendszeres terhelés hatására elkopjanak.

Ízületi kopás esetén azért jelentkezik a fájdalom, mert az elkopott porc helyén az illeszkedő csontok összeérnek – ez pedig erős fájdalommal jár.

Extrém esetben akár műtéti porcpótlásra is szükség lehet, erre azonban ritkán kerül sor.

Leginkább gyógytorna kezelésre van szükség, így a környező izmok megerősítése képes lehet a korábban a vállízület által viselt teher átvételére.

Részletesen a kezelési módokról és a vállfájdalom okairől lentebb írunk. A tartalomjegyzéken keresztül most azonnal odakerülhet.

Ha nem, akkor most ennyit érdemes megjegyezni:

Idősebb korban meglepő módon nem olyan gyakori a vállfájdalom, mint 30-64 éves kor között. Ennek ellenére nem szabad meglepődni, ha jelentkezik.

Sőt, sajnos idősebb korban a fájdalomból való gyógyulás tovább tarthat, mint fiatalon… mivel a szervezet már nem képes olyan gyorsan regenerálódni, mint korábban.

Végére is értünk a vállfájás életkor szerinti fajtáinak.

Térjünk is rá egy rövidebb időtávra: arra, hogy mit jelezhet a nap folyamán különböző időben jelentkező vállfájás.


Vállfájdalom ideje szerinti fájdalomtípusok – reggel, délben, éjjel? Nem ugyanaz!

A vállfájás más-más időben való jelentkezése különböző típusú betegségekre enged következtetni.

Ezeknek a tipikus időben jelentkező fájdalmaknak ismerete rendkívül hasznos, amikor azt próbálja kitalálni, hogy miért érez fájdalmat a vállában.

Sőt, a fájdalom okának meghatározásához erről még kezelőorvosa vagy gyógytornásza is kérdezni fogja – ezért érdemes előre felkészülni.

Kezdjük is az időbeli bemutatást:


Vállfájdalom éjszaka, alvás közben és az éjszakai vállfájdalom okai

Szinte minden esetben az éjszaka vállban jelentkező fájdalmak oka valamilyen gyulladás. Gyulladás során a fájdalom mellett gyakran jelentkezik:

  • Mozgásbeszűkülés…
  • Bőrpír és…
  • Melegség a váll környékén.

A fájdalmat éjszaka azért érezheti erősebben, mivel napközben egyéb tevékenységei elvonják a figyelmet a gyulladásos fájdalmakról. Az éjjeli pihenés során azonban nincs ilyen figyelemelterelés.

A gyulladásos éjszaka jelentkező vállpanaszoknak okai leggyakrabban az alábbiak:

Nyáktömlőgyulladás miatti éjszakai vállfájdalom

Latinul: bursitis.

A betegség során a nyáktömlők gyulladnak be, amelyek olyan folyadékkal teli hólyagok a testben, amelyek az ízületeket „olajozzák” – tehát segítik őket a fájdalommentes és laza mozgásban.

Ha ezek a nyáktömlők – általában a váll túlerőltetése miatt – megsérülnek, olyankor bedagadnak és gyakran gyulladást okoznak.

Részletesen a betegségről a vállfájás okainál beszélünk majd.

Bicepsz ín gyulladás miatti éjszakai vállfájdalom

A bicepsz ín feladata, hogy összekösse a váll izmait és csontjait.

Ha begyullad, olyankor jellemzően hátranyúláskor érezhet éles fájdalmat.

Legtöbbször a gyulladás idősebb korban jelentkezik, mivel ekkora az inak már nem olyan rugalmasak, mint korábban és könnyebben megsérülnek.

Részletesen a vállpanaszok okainál tárgyaljuk ki ezt a betegséget is.

Rotátorköpeny-sérülés miatti éjszakai vállfájdalom

Már tudja, hogy a rotátorköpenyt négy izom alkotja és könnyen sérül.

Az izmok között persze vannak ínszalagok is, amelyek az izmokat a csontokhoz kötik. Ha ezek az inak sérülnek, olyankor általában be is gyulladnak. Ez gyakran okoz éjszakai fájdalmakat.

--

Összességében ezt fontos megjegyezni: az éjszakai vállpanaszok leggyakoribb oka valamilyen gyulladás. Hogy pontosan milyen, azt bízza kivizsgáló szakorvosára!

A következő téma hasonló lesz, de mégsem ugyanaz: beszéljünk a fekvéskor jelentkező vállfájásról!


Vállfájdalom fekvéskor

Ha a vállfájdalom fekvéskor jelentkezik, annak pontosan ugyanazok is lehetnek az okai, mint az éjszakai vállfájásnak.

Nem meglepő, hiszen feküdni éjszaka alvás közben szoktunk.

Így a gyulladásos fájdalmak, amelyeket az előző részben írtunk ide is tartoznak

De van még más is:

Ha alváskor az oldalán szokott feküdni és ezen az oldalon jelentkeznek a panaszok, akkor a rossz pozíció miatt is kialakulhat a fájdalom.

Általában ez olyankor történik, ha egyébként nincs minden rendben a vállal, erre pedig ráerősít az oldalt fekvés. Ilyen probléma lehet a gyulladásokon kívül az izomhúzódás és a befagyott váll is. Ezek leírását a vállfájás okai résznél találja.

Mit lehet tenni? Feküdjön a hátán!

Ennél jobb módja nincs a váll pihentetésének és a sérülések, valamint a fájdalmak elkerülésének.

Lehet, hogy kis időbe telik, amíg megszokja ez a pozíciót, de mindenképpen megéri – így biztosíthatja a nyugalmat a vállának.

De mi van, ha felébred és még mindig vagy éppen akkor jelentkeznek a panaszok? Ezt nézzük meg a következő részben!


Reggeli vállfájdalom, avagy alvás utáni vállfájás

A reggel, alvás után jelentkező vállfájdalmak szinte 100%-ban a rossz alvási pozíció miatt jelentkeznek.

Ha vállán fekve alszik, olyankor a rotárköpeny izmai vagy más ínszalagok könnyen becsípődnek alvás közben. Ez reggel éles, égető fájdalmat okozhat.

A jó hír: ezek a fájdalmak néhány óra alatt elmúlnak az egészséges vállú embereknél.

A gondok akkor kezdődnek, ha egy kialakuló vállbetegség esetén is vállán fekve alszik. Ez felerősítheti a panaszokat és akár jelentősen megnövelheti a felépülés idejét.

Ennek megfelelően javasoljuk, hogy háton fekve aludjon úgy, hogy ne feküdjön vállain.

A hason alvást pedig mindenképpen kerülje, mert ez nem csak a vállra, de a csípőre és a térdekre is káros hatással lehet.

Összességében tehát ezt jegyezze meg:

Addig jó, amíg a vállfájdalom csak reggel, alvás után jelentkezik. Ilyenkor legtöbbször elég, ha egyszerűen megtanul háton fekve aludni. Ha ez nem oldja meg a fájdalmakat, akkor más ok is áll a fájdalom hátterében.

Az alvás és az ébredés utáni vállfájdalmak után beszéljünk egy furcsának hangzó fájdalomról: az evés után kialakuló vállpanaszokról.


Vállfájdalom evés után

Evés után jelentkező vállfájás? Ez meg hogy lehet?

Úgy, hogy általában a probléma nem a vállban van, csupán a fájdalom oda sugárzik.

Messze leggyakrabban ilyenkor reflux okozza a panaszokat.

Ez egy gyomorbetegség, amely során a gyomorsav a gyomorból feljut a nyelőcsőbe. Ilyenkor a maró sav irritációt okoz, ami könnyen sugárzó fájdalmat okozhat a vállban és a mellkasban. A betegségről részletes leírásunkat itt olvashatja.

Ha tehát a vállpanaszok csak evés után jelentkeznek, akkor gyanakodjon refluxra és kérje belgyógyász szakorvosunk segítségét.

Van azonban még egy – ritkább  - oka az evés utáni vállpanaszoknak: az epehólyag gyulladása.

Ez kifejezetten gyakran jelentkezik azoknál, akik veseköves panaszokat is tapasztalnak.

Összességében azért ritka betegségről van szó, tehát csak akkor érdemes erre gyanakodni, ha korábban is volt epebetegsége. Egyéb esetben az evés utáni vállpanaszok szinte mindig refluxra utalnak.

Térjünk is tovább egy olyan esetre, amikor szintén nem kifejezetten mozgásszervi okból jelentkeznek a vállpanaszok: a terhesség alatti fájdalmakra.


Vállfájdalom terhesség alatt

A terhesség alatt számos oka van annak, hogy fájdalom jelentkezzen a vállban.

Sőt, még az sem igaz, hogy csak olyankor jelentkeznek a tünetek, amikor már nagy a baba hasban és ez növeli a testsúlyt.

A terhesség során végbemenő hormonális változások ugyanis lazítják az izmokat és az ízületeket. Így a korábban csak kissé instabil váll ilyenkor sérülékenyebbé válik.

Erre tesz rá egy lapáttal az, hogy a növekvő has megterheli az izmokat és az ízületeket. Ennek következtében a legtöbben megváltoztatják testtartásukat:

A medence sok esetben kibillen az egyensúlyából – emiatt pedig a váll pozíciója is megváltozhat. Hátrányosan.

A terhesség során jelentkező ízületi fájdalmakkal mindenképpen érdemes szakértő gyógytornász segítségét kérni – hiszen a hozzá fűzött remények ellenére az ilyenkor kialakult mozgásszervi problémák a szülés után is gyakran megmaradnak.

Specialista gyógytornászaink külön segítséget tudnak nyújtani a terhesség alatt jelentkező mozgásszervi fájdalmakra. A gyógytornáról részletesen ide kattintva olvashat.

Kész is vagyunk!

Mármint a vállfájdalomnak azon fajtáival, amelyek speciálisan valamilyen időponthoz vagy eseményhez kötődnek. Térjünk is tovább a fájdalom hossza szerinti típusokra.


Vállfájdalom hossza szerinti fájdalomtípusok

Egyáltalán nem mindegy, hogy a vállfájás rövid ideg vagy tartósan jelentkezik.

 

Hasonlóan az sem felesleges információ, hogy állandó vagy változó a fájdalom. Ezt a témát járjuk most körbe:

Rövid ideig tartó vállfájdalom

Sajnos ez az eset jelentősen ritkább – a vállfájás rendkívül gyakran tart hosszú ideig. De azért mindenképpen van olyan, hogy a fájdalom csak rövid ideig tart.

Ilyen például:

Rossz pozícióban alvás miatti rövid vállfájdalom

Ahogy már korábban írtuk, a vállon fekve való alvás megnyomja a vállat, így könnyen becsípődhetnek az ott található izmok és ínszalagok.

Egy egészséges vállban persze gyorsan „kicsípődik”, ami éjjel becsípődött – így a fájdalom a következő estére maradéktalanul el szokott tűnni.

Izomhúzódás miatti rövid vállfájdalom

Általában valamilyen edzés vagy szokatlan és megerőltető testmozgás hatására jelentkezhet a vállban izomhúzódás.

Legtöbbször kisebb izmok szoktak meghúzódni és elsősorban olyanok, amelyek a váll hátrafelé való mozgatásakor okoznak fájdalmat.

Az izomhúzódásról és annak legjobb kezelési módjaiból az alábbi részletes cikkünkben olvashat.

Ezen felül jelen cikk alján található otthoni vállfájdalomra való kezelési módok is teljesen megszüntethetik a vállban jelentkező izomhúzódást.

Túlterhelés miatti rövid vállfájdalom

A túlterhelés szintén izomsérülést szokott jelenteni.

Ilyenkor a legtöbb esetben nincs húzódás, csupán egyszer túlterhelésről van szó.

Evezőtúrák közben sok hobbisportoló tapasztal ilyet.

Sok úszás után is jelentkezhet ilyen jellegű fájdalom.

Ezt mindenképpen otthon érdemes kezelni a cikk végén található otthoni vállkezelési útmutató segítségével. (Navigáljon oda most a tartalomjegyzék segítségével)

Haladjunk tovább a kevésbé kellemes, de annál tartósabb fájdalmak felé:

Állandó vállfájdalom: vagyis tartós és folyamatos vállfájdalom

Az állandó, tartós és folyamatosan jelentkező vállfájás leggyakrabban kétféle okból jelentkezik:

Befagyott váll miatti tartós vállfájás

Ez az egyik leggyakoribb vállbetegség, ami sajnos tartós és állandó fájdalommal jár.

Akár 2-3 évig is eltarthat a betegség! Jellemzően a tünetek fokozatosan alakulnak ki és egyre rosszabbak lesznek.

A betegség sajátos jellemzője, hogy a váll mozgása beszűkül és idővel szinte alig mozog a váll.

Részletes cikkünket a befagyott vállról itt olvashatja.

Csontízületi gyulladás miatti tartós vállfájás

Latinul: osteroarthritis.

Ez a vállízület kopásából fakadó, gyulladással járó ízületi betegség.

Főleg 40 éves kor felett gyakori és idősebb korban egyre többször jelentkezik.

Legtöbbször tartós, állandó fájdalmat okoz a gyulladás miatt, amit a vállban kivált. Rendszeres kezelést igénylő betegség, tartós javulásra csak gyógytornával érdemes számítani.

 

A folyamatos vállfájdalmakhoz hasonló téma következik: a hónapok óra tartó, nem múló vállfájdalom. Mi a különbség? Mindjárt mutatjuk.

Hónapok óta tartó, nem múló vállfájdalom

A hónapok óta tartós, nem múló vállfájdalom egy speciális esete a vállfájdalmaknak.

Ez azért van így, mert a tartós fájdalommal küzdők általában már nem lepődnek meg a fájdalmaktól, de akinél újkeletűek a panaszok és még „csak” hónapok óta tartanak, azok jobban meg szoktak lepődni.

Ebben az esetben messze legtöbbször befagyott vállról van szó, amely éppen kialakuló szakaszban van. A betegség annyira gyakori, hogy külön részletes cikket írtunk róla, amelyet ide kattintva olvashat el.

Egy másik gyakori ok pedig: váll becsípődés.

Ilyenkor egy ínszalag csípődik be a vállban, ezzel tartós fájdalmakat okozva.

A becsípődés gyakran hirtelen alakul ki, de kezeletlenül hagyva tartóssá válhat. A kezelése sem gyors: könnyen lehet, hogy 6 hónapig is eltart, mire a teljes panaszmentességet elérheti. A betegségről részletesen a vállfájás okainál írunk (lentebb olvasható).

Most elég annyi, hogy hogyan különböztethető meg a befagyott válltól:

Míg befagyott váll esetén a vállízület általában merev és nehezen mozog, becsípődés esetén a mozgással nem szokott gond lenni, „csak” a fájdalom jelentkezik.

Persze nem mindenkinél jelentkezik állandó vállpanasz, van akinél rendszeres időközönként fájdul meg a váll. Nekik nyújt segítséget a megértésben a következő rész.

Rendszeres vállfájás vagy visszatérő vállfájdalom

A rendszeres, visszatérő vállfájás nem olyan gyakori, mint a tartós fájdalmak.

Ennek ellenére fontos róla említést tenni, mivel kulcsfontosságú szerepet játszhat a súlyosabb vállpanaszok megelőzésében.

Miért?

Lássuk csak: a rendszeres, de nem állandó vállfájások általában nem jeleznek komoly problémát.

Még.

De ha nem foglalkozik velük, akkor szépen segítenek tartós fájdalommal és hosszadalmas kezeléssel járó vállbetegségek kialakulásában.

A rendszeres fájdalom okai a következők:

Váll instabilitás miatti rendszeres vállfájás

Ez azt jelenti, hogy a váll izmai és szalagjai helytelenül működnek, így a vállízület „kijár” vagy „kiugrik”.

Annak ellenére, hogy ez sokaknál fájdalommentes, idővel vállízületi gyulladást okozhat, ami igen kellemetlen.

Mit lehet tenni ellene? Azzal kell foglalkozni, amire hatással lehet: a váll stabilitásért felelős izmokkal.

Ebben vállszakértő gyógytornászaink tudnak segíteni – a segítség részleteiről a cikk végén olvashat. (Vagy menjen oda most a tartalomjegyzék segítségével)

Váll merevség miatti rendszeres vállfájdalom

Ez az instabilitás szöges ellentéte – ilyenkor a váll nem ugrik ki, de nem is mozog megfelelően.

Az oka legtöbbször a helytelen testtartás és a sok ülés, főleg az ülőmunka.

A váll ilyenkor gyakran előreesik. Ebben a pozícióban az izmok túlterhelődnek és emiatt bemerevednek.

De mivel ez egy egészségtelen pozíció, idővel a merevség akár nyakfájást vagy tenziós fejfájást is okozhat. Ráadásul, a bemerevedett vállban könnyebben alakul ki a befagyott váll is.

A megoldás a helyes testtartás elsajátítása szakértő gyógytornász segítségével. Ez egyes izmok erősítését és más izmok lazítását jelenti.

Íme! Végeztünk is a vállfájás hossza szerinti fajták tárgyalásával. A következő téma már nem az idővel kapcsolatos: hanem a fájdalom jellegével. Ugyanis…

Vállfájdalmak fajtái – a fájdalom jellege szerint

Ugyanis a vállfájás esetében egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan fáj a váll. Az égető, tompa, lüktető és sok más érzés más-más betegségeket jelezhet.

Lássuk, hogy melyik milyet!

Vállfájdalom: Égő érzés

Az égő érzést a vállban (fájdalommal együtt) leggyakrabban kétféle gyulladás okozza:

Nyáktömlőgyulladás miatti égő vállfájdalom

 A nyáktömlőgyulladás – nem meglepően – a nyáktömlők gyulladása.

Ezek a nyáktömlők olyan folyadékkal telt hólyagok, amelyek az ízületeket „olajozzák” a laza mozgásért.

Ha ezek begyulladnak, akkor a gyulladás legtöbbször égő fájdalommal jár.

Ínhüvelygyulladás miatti égő vállfájdalom

Az ínhüvelygyulladás hasonlóképpen működik, csupán ilyenkor az ínak és az ínhüvelyek gyulladnak be.

Az inak olyan szövetek, amelyek izmokat kötnek össze csontokkal.

A test egészsében begyulladhatnak, de leggyakrabban ízületek környékén. Így például a vállban is. A gyulladás miatt szintén égő fájdalmat okoz.

Mi van, ha nem éget, hanem lüktet a fájdalom?

Lüktető vállfájdalom

A lüktető fájdalom oka a vállban leggyakrabban izomszakadás – mégpedig a sokat emlegetett rotátorköpeny szakadása.

Ez a négy izomból álló együttes aránytalanul gyakran sérül. Ráadásul gyakran úgy, hogy az alkotó izmai elszakadnak.

Nem feltétlen egy hirtelen szakadásra kell gondolni, a helytelen tartás idővel szépen lassan is szétnyírhatja a rotátorköpenyt, amíg az először részben, majd teljesen elszakad.

Amit még fontos tudnia: a lüktető fájdalom gyakran éjszaka jelentkezik.

Lüktető vállfájás esetén gyorsan orvoshoz kell fordulni, mivel a gyors kezeléssel ilyenkor akár jelentősen lerövidíthető a gyógyulási időszak. (Ezt pedig említettük, hogy rossz esetben akár 6 hónapig is tarthat). A pontos kivizsgálási és kezelési lépéseket a tartalomjegyzékből érheti el a „kezelési módszerek” pont alatt.

És mi a helyzet, ha a fájdalom mellett zsibbadás is jelentkezik?

Vállfájdalom és zsibbadás

A zsibbadás kétféle okból jelentkezhet:

  • keringészavar vagy
  • idegprobléma miatt.

Messze leggyakrabban idegi eredetű a zsibbadás, különösen a vállban.

A zsibbadásnak tehát idegi oka van. Mégis mi? Az úgynevezett radikulopátia vagy hétköznapi nevén az idegbecsípődés.

A vállban és a karokban akkor jelentkeznek a tünetek, amikor nyaki csigolyákból kilépő idegek becsípődnek egy izom vagy csigolya rossz működése miatt.

A fájdalom ilyenkor meglehetősen gyakran jelentkezik a vállban, illetve a zsibbadás a vállban és a karokban is megjelenik.

A zsibbadás oka tehát gyakran a nyak. Meglepő, igaz?

Na persze nem mindig van így: néha a vállban is becsípődhet egy-egy ideg. Ez szintén vállfájást és zsibbadás okozhat a vállban és a karokban.

Az idegbecsípődés pontos helyének megállapításához fájdalomterapeuta szakorvosi vizsgálatra van szükség, aki a vizsgálat során azonnali kezelést is alkalmaz.

A kezelés részleteiről a cikk végén olvashat (a tartalomjegyzékből most is elérheti)

Haladjunk is tovább addig:

Vállfájdalom és ropogás: váll ropogás jelentése

A vállropogás rendkívül gyakori – szinte mindenkinél időről időre jelentkezik.

A ropogás és kattanások oka leggyakrabban a durva ízületi felszínek egymásnak feszülése a vállban vagy az inak „átpattanása” egy csontos részen.

Ezen felül a vállízületi folyadék is adhat ki roppanó hangot, ahogy a mozgás során megváltozik a nyomása.

Ha a ropogás nem jár fájdalommal, olyankor általában nincs teendő – a ropogásokat a normális működés részének tartjuk.

Ha azonban a ropogás fájdalommal jár, az azt jelezheti, hogy valamilyen sérülés vagy rendellenes struktúra van a vállban.

Ilyenkor szükséges a váll mozgásszervi szakorvos általi vizsgálata. A mozgásszervi orvosi szakterületek: reumatológia, fájdalomterápia, ortopédia.

Láthattuk, hogy a ropogás gyakran nem veszélyes.

De van olyan vállfájdalom is, ami komoly veszélyeket is magában rejthet – nézzük is meg:

Hirtelen vállfájdalom

A hirtelen, erős vállfájdalomnak általában három oka van – és sajnos egyik sem túl jó:

Csonttörés miatti hirtelen vállfájdalom

Ha vállára esik, olyankor eltörhet egy csontja, ami a vállhoz kapcsolódik.

Ezek lehetnek a:

  • felkarcsont…
  • kulcscsont…
  • és a lapocka.

Mindegyik erős fájdalommal jár és sürgősségi ellátást igényel annak megállapítására, hogy milyen kezelést igényel.

Izomszakadás miatti hirtelen vállfájdalom

Ez szinte minden esetben a rotátorköpeny izmainak vagy szalagjainak szakadását jelenti.

Leggyakrabban a supraspinatus (magyarul: „tövis feletti izom”) sérüléséről van szó.

A sérülés erős fájdalommal, duzzanattal, gyakran gyulladással és mozgásbeszűküléssel jár. Szintén sürgősségi traumatológiai ellátást igényel, a csonttöréshez hasonlóan.

Szívroham miatti hirtelen vállfájás

A hirtelen vállfájással vigyázni kell, mert akár szívrohamot is jelezhet. Persze nem csak úgy önmagában.

A fájdalom szinte mindig hirtelen jelentkezik, jellemzően a bal vállban és megsemmisítően erős. Gyakran mellkasi fájdalom, szédülés és hányinger is kíséri a szívrohamot.

Ilyen tünetek esetén azonnal mentőt kell hívni, mert perceken múlhat az élete!

A komoly okokat sejtető hirtelen vállfájás után evezzünk kevésbé komoly vizekre: a nyilalló vállfájdalom felé.

Nyilalló vállfájdalom

A nyilalló fájdalom sokféle okból jelentkezhet, de az egyik különösen gyakori:

Ez pedig a vállcsúcs-kulcscsonti ízület gyulladása – azaz latinul az acromioclavicularis ízületi gyulladás. Ez az ízület ott található, ahol a kulcscsont és a lapocka csúcsa összeérnek.

A vállfájás ilyenkor legtöbbször a váll első vagy hátsó részén jelentkezik, de nem oldalt.

Ennek az ízületnek jellemzője, hogy a fájdalom nem sugároz a karba sem.

Ezen felül a váll hátsó részén tompa fájdalmat is érezhet.

Az ilyen fájdalmakat mozgásszervi szakorvosnak kell kivizsgálnia. Rendelőnkben reumatológus, és fájdalomterapeuta szakorvosaink is alkalmasak erre a célra.

A nyilallás után térjünk át a szúrásra: pontosabban szólva a szúró vállfájásra.

Szúró vállfájdalom

A szúró vállfájdalomnak két gyakori oka van:

Becsípődés miatti szúró vállfájdalom

A vállfájdalmak esetén a becsípődés lehet egy ínszalag, egy izom vagy egy ideg becsípődése is.

Függetlenül attól, hogy mi csípődött be, ezek jellemzője a szúró fájdalom, általában egy jól behatárolható környéken a vállban.

Porcleválás miatti szúró vállfájdalom

A vállban a porcleválás (latinul: labrum szakadás) egy speciális kis porc leszakadása a vállízületi vápa széléről.

Ez szinte mindig erős, szúró fájdalommal jár a vállban.

Leggyakrabban egyszeri erőteljes sérülés kapcsán történik a porcleválás, de rossz tartás esetén a folyamatos nyíró erők miatt fokozatosan is jelentkezhet a porcleválás.

Jó hír, hogy a legtöbb esetben nincs szükség műtéti kezelésre. Ehelyett a kezdeti kezelést mozgásszervi orvos (reumatológus, fájdalomterapeuta vagy ortopéd szakorvos) végzi – gyakran azonnal ható fájdalomcsillapító injekcióval.

Ez követően 6 hét gyógytorna kell a teljes gyógyulás eléréséhez. A kezelésről részletesen lentebb olvashat.

A szúró fájdalom után nézzünk meg egy hasonló, de kicsit más tünetet: az egy pontban jelentkező fájdalmat.

Vállfájdalom egy pontban

Az egy pontban jelentkező vállfájdalom esetében a fájdalom oka attól függ, hogy pontosan hol van az a pont, ahol a fájdalom érződik:

Váll első része

Általában becsípődést jelez, ami ideget, izmot vagy ínszalagot is érinthet. Mozgásszervi orvos (fájdalomterapeuta, reumatológus, ortopéd) kezelését igényli.

Váll hátsó része

Rotátorköpeny-szakadásra enged következtetni.

Izomsérülés, így kezdetben elengedő gyógytornászunkhoz fordulni vele, aki szükség esetén orvosainkhoz irányítja.

Váll oldalsó vagy felső része

Gyakran vállcsúcs-kulcscsonti ízületi gyulladás, azaz acromioclavicularis gyulladás.

Mindenképpen mozgásszervi orvos kell rá, lehetőleg fájdalomterapeuta.

Látható, hogy az egy pontban jelentkező fájdalmak okai sokfélék lehetnek. A fájdalmakat először mindenképpen érdemes otthoni módszerekkel megpróbálni enyhíteni. Ezeket a módszereket cikkünk végén találja. (A tartalomjegyzék használatával most is odaugorhat)

Az egy pontban jelentkező fájdalmak ellentéte a kiterjedt fájdalom.

Ennek pedig leggyakrabban a tompa fájdalom felel meg. Lássuk is, hogy a tompa fájdalmaknak mi lehet az oka a vállban!

Tompa vállfájdalom

A tompa vállfájdalom általában nem csak egy ponton, hanem egy nagyobb területen fáj. Vagy éppenséggel nem mondható meg, hogy pontosan hol van a fájdalom, mert a tompa fájás helye nem olyan egyszerűen beazonosítható.

A tompa fájdalom sajnos nem enged következtetni arra, hogy pontosan mi az oka a fájdalomnak. Így, a korábban említettek közül tompa fájdalommal járhat a:

  • Becsípődés
  • Rotátorköpeny-szakadás
  • Vállcsúcs-kulcscsonti (acromioclavicularis) gyulladás

Ezekről már korábban írtunk, illetve később is részletes bemutatásra kerülnek.

De van még egy ok, ami tompa fájdalmat okozhat a vállban:

Vállízületi kopás miatti tompa vállfájás

Ez egy gyakori panasz, amely során egyszerűen arról van szó, hogy idővel a vállízület elkopik, így fájdalmassá válik a váll mozgása.

A tompa fájdalom jellemzően szinte állandó jelleggel jelentkezik, gyakran nem kifejezett mozgásra.

Főleg idősebb korban jellemző a kopás, de rendszeres igénybevétel (pl. élsport) esetén korábban is jelentkezhetnek a tünetek.

Összességében azt kell tehát tudni a tompa fájdalomról, hogy sokféle oka lehet.

Ha önmagában jelentkezik, olyankor gyakran még korai állapotban van a sérülés. Ilyenkor érdemes otthoni kezelési módszereinket megpróbálni, amivel enyhíthetők a tünetek – ezt cikkünk végén találja meg. (vagy most azonnal odamehet a tartalomjegyzékből)

Tá-dám! Végeztünk is a különböző jellegű vállfájdalmak és azok okainak megtárgyalásával. Haladjunk is tovább egy speciális esetre: amikor mozgás nélkül, nyugalmi állapotban is fáj a váll.

Nyugalmi vállfájdalom: vállfájás nyugalmi állapotban

Kifejezetten kellemetlen – és aggodalomra adhat okot – ha a vállfájás nyugalmi állapotban is jelentkezik.

Ilyenkor legtöbbször arról van szó, hogy a vállsérülés olyan előrehaladott állapotban van, hogy az nem csak mozgás közben, hanem pihenés, alvás és mozdulatlanság közben is fáj.

Ennek a fájdalomnak a leggyakoribb oka a váll izmainak, ízületeinek és ínszalagjainak gyulladt irritációja. A gyulladás ugyanis folyamatosan fájhat.

Ez pedig független attól, hogy éppen mit csinál.

Vagy mit nem csinál.

Ha nyugalmi állapotban is fáj a váll, olyankor a gyulladásnak az alábbi kiegészítő tünetei is lehetnek:

  • Bőrpír. A vállon a bőr piros lehet. Nem feltétlenül nagy területen, de általában pirosabb és feszesebb a bőr, mint a test többi részén.
  • Melegség. A gyulladás során az adott vállrégió melegebb, mint a test többi része. A test így harcol a sérüléssel.
  • Mozgásbeszűkülés. Amikor a váll nyugalmi állapotban is fáj, olyankorra már a váll általában nem mozgatható a teljes mozgástartományában. Mindenesetre fájdalommentesen biztos nem.

Mit tegyen?

Ha vállfájdalma már nyugalmi állapotban is jelentkezik, olyankor sürgősen tenni kell valamit.

Ha újkeletű a fájdalom, akkor javasoljuk a cikk végén található otthoni kezelési módokat.

Ha viszont ezek nem segítenek 5 napon belül, akkor szakértő mozgásszervi orvosainkhoz kell fordulni ütősebb segítségért. Az ütős orvosi kezelésekről a cikk végén olvashat részletesen.

Szerencsére azonban a vállfájdalom a legtöbb esetben nem jelentkezik nyugalmi állapotban. Szinte mindig beazonosítható valamilyen mozgás, amely kiváltja a fájdalmat.

Ezt a témát járjuk körbe a következő részben.

Vállfájdalom mozgásra

A mozgásra jelentkező vállfájdalom messze a leggyakoribb.

A jó hír az, hogy annak pontos meghatározása, hogy milyen mozgás közben fáj a váll, rendkívüli módon segít eldönteni, hogy pontosan mi áll a fájdalom hátterében.

Vágjunk is bele és nézzük, hogy melyek a leggyakoribb mozgások, amelyek kiváltják a vállfájdalmakat!

Vállfájdalom edzés után

Kezdjük egy általános és gyakori témával: az edzés után jelentkező vállpanaszokkal.

Azok, akik rendszeresen edzenek, hatalmas terhet helyeznek vállukra.

A sok és megerőltető mozgás nyíró erőt fejt ki a váll izmaira, ínszalagjaira és ízületeire. Ez különösen igaz, ha az edzéstechnika nem tökéletes.

És valljuk be: a legtöbbünknél a technikán lenne mit javítani.

Az edzés során valószínűleg több ismétléses gyakorlatokat végez. Ez az ismétlődő hatás a vállra könnyen okozhat kisebb-nagyobb izomszakadást a vállban – ez pedig komoly fájdalmat okozhat.

A fájdalom pedig főleg edzés után jelentkezik, amikor az edzés során „felpörgető” hormonok fájdalomcsillapító hatása elmúlik.

A leggyakoribb edzés után jelentkező vállfájdalomnak a következő okai lehetnek:

  • Rotátorköpeny-sérülés. Főleg olyankor jelentkezik, ha karját feje fölé emelve fejt ki erőt.
  • Vállcsúcs-kulcscsonti ízületi gyulladás. Általában nyújtott karral végzett erőkifejtéstől sérül.
  • Kiugrott váll. Általában jelentős erőbehatás hatására jelentkezik – garantáltan észre fogja venni, amikor pattanó hanggal kiugrik a válla.

Mit kell tennie az edzés utáni fájdalommal?

Szinte minden esetben az azonnali otthoni kezelés lesz a megfelelő választás az edzés utáni fájdalomra.

Miért? Azért, mert minél hamarabb kezeli a fájdalmat a kialalkulását követően, annál jobb eséllyel kerülheti el a tartós fájdalmat.

A legjobb otthoni kezelési módszereket a cikk végén található útmutatóban találja meg.

Persze nem csak edzés után fájhat a váll: már edzés közben is jelentkezhetnek a panaszok. Lássuk, hogy miért:

Vállfájdalom edzés közben

Első igazság: az edzés közben jelentkező vállfájdalom rendkívül gyakori.

Második igazság: ha figyelmen kívül hagyja a vállfájást, azzal szinte garantálja magának a probléma tartóssá válását.

Különösen a súlyokkal végzett edzés az, ami a vállfájdalmakat okozza. Sok esetben a fájdalom oka a rossz technikával végzett mozgás.

Ennek azonban nem mindig figyelmetlenség az oka: sokan a vállukat akarattal sem tudják úgy tartani, ahogy kellene a különböző merevségek és hosszú ideje tartó helytelen testtartás miatt.

Na de nézzük, hogy pontosan mit tapasztalhat edzés közbeni vállfájás során.

Háromféle gyakori sérülés van, ami edzés közben fájdalmat okozhat a vállban:

Súlyemelők vállfájdalma edzés közben

Ez egy általános problémakör, ami nem csak professzionális súlyemelőkre vonatkozik, hanem bárkire, aki vállizmait is használja edzés során.

Ez a sérülés leggyakrabban a kulcscsont és lapocka találkozásánál található ízületnél jelentkezik.

A fájdalom oka az erőltetés hatására kialakult mikroszakadás vagy mikrotörés.

Gyakori tünetek a:

  • Tompa vállfájás
  • Nyomás hatására éles fájdalom
  • Duzzanat
  • Vállmerevség
Becsípődéses vállfájdalom edzés közben

A vállban leggyakrabban a rotátorköpeny izmainak vagy azok nyáktömlőinek egyikét ingerli a vállcsúcs csontja.

A becsípődés szinte mindig a fej felett végzett mozgásoktól alakul ki.

A leggyakoribb tünetek:

  • duzzanat
  • bőrérzékenység
  • éles fájdalom fej feletti vállmozgáskor
  • mozgásbeszűkülés
  • és erősebb fájdalom hátranyúláskor.
Rotátorköpeny-szakadásos vállfájdalom edzés közben

A rotátorköpeny négy izom és azok ínszalagjainak összessége.

Emeléskor és forgatáskor sérül a legkönnyebben.

Különösen olyankor nagy a sérülésveszély, ha rángató mozgással edz.

Az elszakadt izom vagy ín tünetei az alábbiak:

  • éjszakai alvásban zavaró fájdalom
  • váll fej feletti mozgatásakor erősödő panaszok
  • a kar tartós oldalra vízszintes folyamatos tartása erős fájdalommal jár

A fenti edzés közben jelentkező panaszokban egy közös:

A kezdődő fájdalmat tilos tovább erőltetni, attól csak rosszabb lesz.

Ehelyett alkalmazza az otthoni kezelési módszereket, amelyet a cikk alján talál.

Ha ezek 5 nap alatt nem szüntetik meg a fájdalmat vagy már erős a gyulladás, akkor forduljon mozgásszervi szakorvosainkhoz erősebb kezelésért. A kezelési módszereket a tartalomjegyzékből navigálva olvashatja el.

Egyelőre még nem értünk az edzés közbeni fájdalmak végére. Hadd mutassunk be több olyan mozgásformát, amelyek különösen gyakran okoznak vállfájást.

Vágjunk is bele!

Vállfájdalom fekvenyomás közben

A fekvenyomás az egyik leggyakoribb edzőtermi gyakorlat.

Ráadásul ez okozza a legtöbb sérülést is. Ennek oka, hogy a legtöbben helytelen technikával és túl nagy súllyal állnak neki az edzésnek.

Ráadásul a legtöbben azt hiszik, hogy a gyakorlat során csak a mellizom dolgozik. Pedig nem! A váll rotátorköpenyére fekvenyomáskor extrém terhelés nehezedik.

A sérülés legtöbbször az előreesett váll miatt alakul ki.

Ez szinte népbetegség, aminek a sok ülés és az általánosan gyenge lapockazáró izmok a legfőbb okai.

Ha pedig a váll előreesik, akkor fekvenyomás során könnyen sérül, akár el is szakad.

A fájdalom ilyenkor gyakran lassanként egyre erősödik és főleg a váll elülső részén érezhető.

Mit lehet tenni? Semmiképpen ne „edzzen rá” a fájdalomra.

Ehelyett használja otthoni vállkezelési útmutatónkat, amivel enyhíthető a fájdalom közvetlenül az edzés után.

A tartós eredményekhez azonban a váll helyes tartására van szükség. Ezt:

  • Speciális lapockaerősítéssel…
  • Mellizomnyújtással…
  • És vállízületi lazítással lehet a legtöbbször elérni.

Feltétlenül szükséges szakértő gyógytornászaink segítségét kérni az ilyen fájdalmakra, mert az „öngyógyítás” a legtöbb esetben nem segít.

Persze messze nem csak a fekvenyomástól fájhat a váll.

Nézzünk egy még gyakoribb esetet: a fekvőtámasz közben jelentkező vállfájást

Vállfájdalom fekvőtámasz közben

A fekvőtámasz gyakorlat a leggyakoribb felsőtesterősítő gyakorlat, amit előbb-utóbb mindenki elkezd, aki erősíteni akarja vállát és mellizmait.

Rendkívül gyakori, hogy a fekvőtámasz közben jelentkező fájdalmak már olyankor alakulnak ki, amikor már huzamosabb ideje csinálja a gyakorlatokat.

Ami még rosszabb, hogy a legtöbben a vállfájdalmat egyszerűen izomlázként kezelik – és még örülnek is neki, hogy „végre érzik, hogy nő az izom”.

Sajnos ez egy szarvashiba: izmot fájdalom nélkül is lehet növelni, sőt, csak úgy kéne.

De miért okoz a fekvőtámasz vállfájdalmat?

Elsősorban azért, mert a gyakorlat a váll elülső izmai és a mellizmot dolgoztatja. Ha emellett nem erősíti lapockaizmait és felső hátizmait, akkor felborul az izomegyensúly és a vállak előreesnek.

Ez pedig:

  • Tartós fájdalomhoz
  • Mozgásbeszűküléshez és
  • Gyulladáshoz is vezethet.

Mit kell tenni? A fekvőtámasz gyakorlat párjaként az ellentétes oldali felső hátizmokat is edzeni kell.

Emellett a nyújtás is elengedhetetlen feltétele a fájdalommentességnek.

A leggyorsabb eredmények elérése érdekében kérje vállszakértő gyógytornászaik segítségét!

Illetve a fájdalmak azonnali enyhítésére használja a cikk végén elérhető vállfájdalom otthoni enyhítéséről szóló anyagunkat.

Na és mi van, ha nem szokott fekvőtámaszozni? Mit szól a futáshoz? Mert ez is gyakran okoz vállfájást. Lássuk hogyan!

Vállfájdalom futás közben

Akár hiszi, akár nem, futás közben is rendkívül gyakori a vállfájdalom.

A futás közben jelentkező vállfájdalomnak 9 oka is lehet. Lássuk ezeket:

  • Most kezdte a futást. Kezdő vagy újrakezdő futók esetében az egész testben jelentkezhetnek fájdalmat, így a vállban is. A megoldás, hogy lassabban növeli a terhelést.
  • Túl nagy feszültség a felső testben. Amikor futás közben elfárad és elkezd erőlködni, lehet, hogy akaratlanul is megfeszíti nyakát és felhúzza vállait. Ez fájdalomhoz vezet.
  • Rossz tartás. Általában a hátizmok gyengesége okozza, hogy futás közben a vállak előreesnek. A vállakat hátra-lefelé kell húzni! Máskülönben a vállak könnyen megfájdulnak.
  • Túlzott karmozgás. A túlzott karmozgás a kis mellizmot túlterheli, ami vállfájdalmat is okozhat. A megoldás a karok ellazítása és a futásiránnyal párhuzamos mozgatása.
  • Gyenge felsőtest. Ha futótechnikája tökéletes is, a gyenge felsőtest a futás végére fájdalmakat okozhat. Igen, a felsőtestet külön is kell erősíteni ahhoz, hogy tartósan fájdalommentesen futhasson.
  • Elhasznált futócipő. Ha futócipője elhasznált – vagy netalán nem is futócipőben fut? – akkor a lábak helyzete futás közben elromolhat. A rossz lábtartás pedig szépen végighalad a testben és akár a vállakig is eljuthat. Főleg akkor, ha a váll a „leggyengébb láncszem” az ízületek között.
  • Stressz. Valószínleg, mint az emberek nagy része, Ön is a legtöbb stresszt a vállakban és a nyakban tartja. A futás kiválóan csökkenti a stresszt, de a stressz-feszes vállak ettől még megfájdulhatnak.
  • Agresszív saroklerakás. Ha futás közben sarkával erőteljesen érkezik a talajra, akkor a rázkódás, amit ez okoz feljuthat egészen a vállakig – ez pedig fájdalmat okoz. Ha észleli, hogy erős sarokra érkezéssel fut, akkor javasoljuk a futótechnika javítását szakértő gyógytornászaink segítségével.
  • Túl laza vállak. Ritka, de a túl laza vállak is okozhatnak problémákat futás közben. A laza vállakat is tartani kell futás közben, különben könnyen megsérülhetnek.

Húha, látja mennyi oka lehet annak, hogy futás közben fáj a válla?

Ne ijedjen meg, ha ez elsőre zavaróan sokféle dolog és nem tudja, hogy milyen irányba induljon.

Segítségnek töltse le a cikk végén található otthoni vállkezelési útmutatót, amellyel a futás közben jelentkező vállfájdalmak is enyhíthetők.

Ha pedig ez nem oldja meg a problémát, akkor szakértő gyógytornászaink fognak tudni segíteni – a pontos kezelési módszereiket a cikk végén találja.

Persze nem csak futva lehet mozogni – ennél sokkal gyakoribb a kar egyszerű emelése edzés vagy csak a mindennapi élet közben. Lássuk, hogy ez mit jelent!

Vállfájdalom kar emelésekor

Ha a kar emelésekor érzi a fájdalmat a vállában, ne ijedjen meg: a legtöbb vállfájás erősödik olyankor, amikor emeli a vállát.

Miért?

Azért, mert a váll emelésével az izmok, a szalagok és az ízület is dolgozik – így bármelyikkel van probléma, akkor jelentkezhetnek a fájdalmak.

Ennek ellenére leggyakrabban háromféle oka van annak, ha karemeléskor fáj a váll:

Becsípődés miatti vállfájdalom emeléskor

Ha váll szalagjai becsípődnek (és emiatt begyulladnak), olyankor általában erős fájdalmat érezhet.

Főleg a rotátorköpeny környékén szokott a gyulladás kialakulni.

Ennek következtében a legtöbben vállgyengeséget, emeléskor jelentkező fájdalmat és nyugalmi fájdalmat is tapasztalnak.

Rotátorköpeny-sérülés miatti vállfájdalom emeléskor

A rotátorköpeny izmai könnyen, gyakran és változatos módokon sérülhetnek.

Leggyakoribb azonban, hogy rendszeres vagy egyszeri helytelen mozgás következtében a vállban ható nyíró erők részleges vagy teljes izomszakadást okoznak a négy rotátorköpeny-izom egyikén. Erre ráerősít, hogy ilyenkor a váll általában be is gyullad.

Az ilyen sérülést mindenképpen kezelni kell, mivel kezelés nélkül akár odáig fajulhat a betegség, hogy azt csak műtéti úton lehet javítani.

Befagyott váll miatti vállfájás kar emeléskor

Ez a fajta vállfájdalom lassan alakul ki és kifejezetten a váll emelésekor okoz fájdalmakat.

A gyulladás pontos helye ilyenkor a vállízületi vápa felülete.

Sajnos gyakran a kialakulásnak nincs különösebb oka.

Ráadásul, ha nem kezelik, egyre súlyosabb és súlyosabb lesz: az emeléskor jelentkező fájdalom folyamatosan erősödik, míg a váll egyre kevésbé lesz mozgékony.

Fentiekből látható, hogy az emeléskor jelentkező vállfájás egy általános és gyakori tünet – de nem ad okot aggodalomra.

Ennek ellenére elengedhetetlen, hogy kezelje a tünetet, mielőtt rosszabbra fordulna a helyzet.

A kezeléshez először használja otthoni kezelési útmutatónkat! (A cikk végén találja)

Ha ez nem oldja meg maradéktalanul a gondokat, foglaljon időpontot azonnali fájdalomcsillapító kezelésre fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz vagy fájdalomszakértő gyógytornászainkhoz! (Ezekről a kezelésekről a cikk végén olvashat)

A váll emelésekor jelentkező fájdalom rendkívül általános: már a reggeli felöltözéskor is mindenki felemeli a vállát – így könnyen észleli a tüneteket.

De van olyan vállfájdalom is, ami kifejezetten csak bizonyos tevékenységek során jön elő. Ilyen a következő típus: a tenisz közben jelentkező vállfájás.

Vállfájdalom tenisz közben

A tenisz közben jelentkező vállfájásnak két – egymástól jelentősen eltérő – gyakori oka van:

Becsípődéses vállfájás tenisz közben

A váll izmainak vagy ínszalagjainak becsípődéses gyulladása kifejezetten gyakori a teniszezőknél.

Ennek oka, hogy a labda dinamikusan erős elütése – főleg a fej felett – erős nyíró erőt fejt ki a vállra.

Nem csoda, hogy emiatt könnyen túlterhelődnek az itteni inak és izmok.

A legrosszabb sajnos, hogyha egyszer becsípődött és begyulladt egy izom vagy ín a vállban, olyankor ritka, hogy magától megoldódna a probléma, ezért szinte mindig szakértő fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő kezelés kell.

Instabilitásos vállfájás tenisz közben

A másik oka a tenisz közben jelentkező vállfájásnak majdnem az ellentéte a becsípődésnek:

Ilyenkor a vállízület instabil és ütés közben „kicsúszik” a helyéről.

Ezt a legtöbb esetben nem látványos „vállkiugrásnak” kell elképzelni.

Sokkal inkább arról van szó, hogy egy csúszó érzéssel a váll „kijár” a helyéről.

Ez eleinte gyakran semmilyen fájdalmat nem okoz.

De ahogy egyre gyakoribb ez a csúszkálás, úgy a dörzsölés hatására előbb-utóbb valamilyen fájdalom is kialakul.

A jó hír az, hogy a tenisz közben jelentkező vállfájdalmak kifejezetten jól kezelhetők műtét nélkül is.

Ráadásul a legtöbbeknek kellően nagy fájdalmai alakulnak ki már a betegségek elején ahhoz, hogy időben szakértő szakorvosi vagy gyógytornász általi lézeres fájdalomcsillapítást kérjenek.

Természetesen mindkettőben tudunk segíteni a rendelőben – ha a cikk végén található otthoni kezelési módszerek nem használtak. A kezelési módokról is a cikk végén írunk.

Persze a tenisz nem a legnépszerűbb sport, annak ellenére, hogy számos esetben okoz vállpanaszokat.

Ennél sokkal gyakoribb a biciklizés: nézzük, hogy a tekerés hogyan okoz vállfájdalmat.

Vállfájdalom biciklizés közben

Mi is meglepődtünk, amikor először láttuk, hogy mennyi embernél jelentkezik váll- vagy nyakfájás biciklizés közben.

Ennek messze leggyakoribb okai:

Helytelen kormánymagasság miatti vállfájás

Sokan hallják kerékpáros ismerőseiktől, hogy a kormányt alacsonyra kell tenni a jó teljesítmény érdekében.

Ez igaz, de ne nem szabad túlzásba esni, pláne kezdőként (vagy újrakezdőként)!

Ugyanis az alacsony kormány nagyobb terhelést helyez a nyakra és a vállövre – ami miatt gyakran kialakul a vállfájdalom azoknál, akiknek túl alacsonyan van a kormánya.

Helytelen kormánytávolság miatti vállfájás

Ez már inkább a haladóknak segítség, mivel a legtöbb hétköznapi bringásnak nem állítható a kormány és az ülés távolsága.

Ettől függetlenül fontos tudni, hogy a túl távol történő kormányfogás azt okozza, hogy a felsőtesttel túlságosan előre kell nyúlni.

Ez pedig sérülékeny helyzetbe teszi a vállat. Ehhez tegye hozzá a tekeréssel járó rázkódást – nem csoda, ha ettől megfájdul a váll.

A megoldás? Fogja közelebb a kormányt vagy állítsa közelebbre a fogást, ha meg lehet tenni kerékpárján!

A biciklizés különös örömmel járhat az emberek életében – éppen ezért fontos, hogy fájdalommentesen legyen a tekerés.

Szakértő gyógytornászaink kihagyás nélkül tudnak segíteni az azonnali fájdalomcsillapításban és annak elsajátításában, hogy hogyan tud megtanulni fájdalommentesen tekerni, amennyit csak akar. A kezelés részleteiről a cikk végén olvashat.

A kerékpárosok mellett van még egy csoport, akik gyakran szenvednek vállfájdalmaktól: a testépítők. Nézzük, hogy náluk hogyan jelentkeznek a fájdalmak a vállban testépítők esetében!

Vállfájdalom testépítés közben

A testépítés során jelentkező vállfájdalom nem csak a profiknál alakul ki. A hobbi „testépítők”, akik heti egy-három-hét alkalommal lejárnak edzeni, szintén megtapasztalják a fájdalmakat.

A testépítés során azonban szinte pont ugyanazokból az okokból jelentkeznek a panaszok, mint amit már a „vállfájdalom edzés miatt” részben is leírtunk.

Sőt, a jelentkező fájdalmak kezelését is ott találja meg.

Magunk ismétlése helyett, ezért olvassa el a hivatkozott részt az „edzés miatti vállfájdalomról”. Mi pedig rátérünk az úszóknál jelentkező vállpanaszokra.

Vállfájdalom úszás közben

Az úszás közben jelentkező vállfájdalom olyan gyakori, hogy saját nevet kapott a betegség: úszóváll.

Ilyenkor egy gyulladásos betegségről van szó, ami gyakran becsípődés miatt alakul ki.

Úszóknál ez a gyulladás a vállcsúcs környékén levő izmokon vagy ínszalagokon szokott kialakulni.

A kialakulás oka az ismétlődő mozgás: gondoljon csak a vállmozgásra, amit gyorsúszás közben végez.

Az ismétlődő mozgás során kialakulhatnak csontkinövések vagy hegszövetek is a vállban. Ezek pedig idővel gyulladást okoznak.

A fájdalom kezelését azonnali fájdalomcsillapítással és gyulladáscsökkentéssel kell kezdeni.

Ezt rendelőnkben kétféleképpen tudjuk megtenni:

  • Fájdalomterapeuta szakorvosunk injekcióval vagy
  • Fájdalomenyhítő gyógytornászunk azonnali lézeres-gyógyszeres fájdalomcsillapítással.

Ez azonban ne tévessze meg, még nem gyógyulás!

Ha fájdalom és a gyulladás csillapításra került, olyankor szakszerű kezeléssel be kell állítani a vállat úgy, hogy később ne alakuljon ki a gyulladás.

Esetleg valami azonnal alkalmazható módszert szeretne? Töltse le otthoni vállfájdalom-enyhítési útmutatónkat és kezdje el a kezelést még ma! Az útmutatót a cikk végén találja – és ingyen van.

Íme: végeztünk is a vállfájdalom fajtáival.

 

Nem semmi, hogy mennyiféleképpen fájhat a váll, nem igaz?


Vállfájdalom okai – erős és enyhe vállfájdalom mitől van?

A leggyakoribb okai a vállfájdalomnak 7 kategóriába esnek:

  • mozgásszervi okok
  • sérülés
  • műtét
  • szervi
  • covid
  • daganat
  • lelki

A vállfájdalom egyéb, kevésbé gyakori okai a fertőzés és idegi eredetű problémák.

Mindjárt belevágunk a vállfájdalom okainak kitárgyalásába, de előtte még hadd tegyünk egy fontos kitérőt:


Bal vagy jobb vállfájdalom okai – van különbség?

Ugyan nem mindegy, hogy a váll a bal vagy a jobb oldalon fáj, azonban a fájdalmak okai szinte 100%-ban megegyeznek.

Pusztán arról szokott szó lenni, hogy az egyik oldalon hamarabb alakul ki a fájdalom. Ennek oka általában az egyik oldal túlterhelése vagy a relatív gyengesége a másikhoz képest.

Bizonyos esetekben azonban fontos, hogy a bal vagy a jobb oldalon jelentkezik a fájdalom. Lássuk mikor:

Bal oldali vállfájdalom okai

Speciálisan a ball vállban okoznak fájdalmat a szívbetegségek. Különösen veszélyes a szívroham vagy szívinfarktus, amely hirtelen, bénító vállfájást is okozhat.

Az enyhébb szívbetegségek is járhatnak fájdalommal a bal vállban. Ezek elsősorban a gyulladásos betegségek, mint például a szívizomgyulladás.

Nem kell megijednie: a szívbetegség miatti bal oldali vállfájdalom ritka. Ennél jóval gyakoribbak a később bemutatott, bármely vállat érinthető okok.

Jobb oldali vállfájdalom okai

A csak jobb oldalon jelentkező vállfájás leggyakoribb oka az epehólyag betegségei. Ezek a betegségek általában emésztési problémák miatt jelentkező gyulladások vagy görcsök.

Éppen ezért, ha a jobb oldali vállfájáshoz hasfájás vagy egyéb belső szervi fájdalmak tartoznak, olyankor könnyen lehet, hogy nem mozgásszervi kezelésre van szükség.

Epebetegség gyanúja esetén először hasi ultrahangvizsgálattal meg kell állapítani a panaszok pontos okát. Ezt követően belgyógyász szakorvos kezeli a betegséget.

Ahogy a szívproblémák miatti vállfájdalom, az epehólyag miatti válltünetek is ritkák. Ezért a kitérő után térjünk is rá jóval gyakoribb, mozgásszervi okaira a vállpanaszoknak.


Vállfájdalom mozgásszervi okok miatt

A vállpanaszok „mozgásszervi” oka azt jelenti, hogy az alábbi szövetek egyike sérül:

  • izmok
  • ízületek
  • ínszalagok
  • csontok

és az ezekhez tartozó kisebb struktúrák.

Aránytalanul a leggyakrabban a vállfájdalmak oka mozgásszervi eredetű, ezért ebbe a körbe fog tartozni a legtöbb ok a bemutatottak közül.

Ezeket a mozgásszervi okokat fogjuk bemutatni:

Kezdjük is:


Rotátorköpeny-sérülés miatti vállfájdalom

Ez talán a leggyakoribb oka a vállfájdalomnak.

De mi is pontosan a rotátorköpeny?

Ez egy négy izomból álló izomcsoport, amelynek feladata a váll stabilizálása.

Egy különleges szerkezet, mivel segítségével valósítható meg a váll extrém mozgékonysága (a többi ízülethez képest).

Éppen a mozgékonysága miatt sérül gyakran. A sérülések lehetnek:

  • Becsípődés. A rotátorköpeny izmai is becsípődhetnek, de ennél gyakrabban csípődnek be az izmok inai. Ezek az inak kötik össze az izmokat a csontokkal. Ha valami tartósan és erősen megnyomja ezeket az izmokat vagy inakat, akkor kialakul a becsípődés és ezzel együtt a gyulladás is.
  • Szakadás. Az egyik leggyakrabban elszakadó izmok közé tartoznak a rotátorköpeny izmai. Ennek oka ezeknek az izmoknak a jelentős terhelése a mindennapi életben. Már az általános használat közben is könnyen elszakadnak az izmok. De egyáltalán nem kell látványos szétrepedésre gondolni: ennél jóval gyakoribb a helytelen izomhasználat miatt lassan-lassan kialakuló szakadás.
  • Izomhúzódás. Ez ritkább sérülés, de enyhébb is. Általában egy hirtelen rossz mozdulat hatására egy izom egy ínszalag is meghúzódhat a rotátorköpenyben. Ez általában otthoni kezeléssel elmúlik.

Kezdetnek nem fontos megérteni a pontos sérülési mechanizmusokat – ez egy külön szakma. Elég, ha ennyit megjegyez:

A vállfájdalom leggyakoribb oka a rotátorköpeny izmainak sérülése.

Persze nem csak a rotátorköpeny okozhat galibát: az ízületi gyulladás a második jelölt a vállfájdalom mozgásszervi okai között.


Ízületi gyulladás vállfájdalom – ízületi vállfájdalom

A vállfájdalom oka lehet ízületi gyulladás is. Az ízületi gyulladásnak számos fajtája van.

A vállízületi leggyakoribb gyulladása az osteoarthritis vagy másnéven kopásos ízületi gyulladás. Részletesen az ízületi gyulladásról ide kattintva olvashatja el mindenre kitérő cikkünket.

Az ízületi gyulladás leggyakoribb tünetei:

  • fájdalom
  • duzzanat
  • bőrpír
  • és a váll melegsége.

Ezek bármilyen életkorban jelentkezhetnek – de leggyakrabban 35-55 éves kor között.

A kopásos ízületi gyulladás lassan fejlődik ki és az általa okozott fájdalom is fokozatosan rosszabbodik az idő múlásával. Ez legtöbbször idősebb korban alakul ki, mivel ilyenkorra kopnak el az ízületek olyan mértékben, hogy begyulladjanak.

Másfajta ízületi gyulladásokat…

  • a rotátorköpeny szakadásához
  • fertőzésekhez
  • és az ízületi kapcsolódási pontok gyulladásához…

…köthetünk.

Néhány ember kerüli vállának mozgatását annak érdekében, hogy csökkentse ízületi gyulladásból adódó fájdalmát. Ez néha az ízület körüli lágyrészek keményedését és bemerevedését okozza, ami a mozgást még fájdalmasabbá és nehézkesebbé teheti.

Mit lehet tenni ehelyett:

Először is, a cikk alján igényelje lépésről lépésre segítő otthoni kezelési útmutatónkat, amellyel a kezdeti gyulladás visszafordítható.

Erős panaszok esetén, ha ütős orvosi segítség kell, akkor ide kattintva olvashat a fájdalomterápiás kezelés menetéről.

Persze a gyakori vállízületi gyulladás mellett számos egyéb ok is okozhat fájdalmakat. Nézzük meg például a gerincferdülést:


Gerincferdülés miatti vállfájdalom

Gerincferdülés esetén a jelentkező vállpanaszokat általában úgy jellemzik „mintha folyamatosan egy fájdalmas csomó lenne a vállban”

A gerincferdüléssel együtt járó vállpanaszok legfőbb oka, hogy a gerinc ferdesége a gerinc felső részén, a váll környékén jelentkezik. A gerincferdülés részletes bemutatását ide kattintva olvashatja el mindenre kitérő cikkünkből.

Egy ilyen felső háti görbület esetén a környező hátizmok túlterhelődnek, mert nekik kell átvenniük a gerincstabilizációs feladatokat a görbe gerinctől.

A túlterhelt izmok pedig gyakran begyulladnak és így okoznak fájdalmat a vállban. Gyakran ez a típusú vállpanasz a lapocka környékén jelentkezik.

A megoldás?

A gerincferdülés szakszerű kezelése gerincszakértő gyógytornász által.

Ez egy hosszabb folyamat, ezért a fájdalomcsillapítással is kell foglalkozni addig, amíg a gerinc ki nem egyenesedik. Erre a legjobb módszer az, ha lágylézeres vagy elektroterápiás fizikoterápiás kezeléssel rendszeresen kezelik a görcsös régiót.

Ez mellékhatások nélkül tartósan képes csökkenteni a fájdalmat egészen addig, amíg a gerinc ki nem egyenesedik.

A tartósan mellékhatásoktól mentes fizikoterápiás kezelésekről ide kattintva olvashat.

A gerincproblémák miatt jelentkező vállpanaszoknak még nincs vége. Sőt: térjünk át egy komolyabb panaszra, a gerincsérvre.

Nyaki gerincsérv miatti vállfájdalom

A nyaki gerincnél jelentkező gerincsérv a második leggyakoribb sérvtípus az ágyéki gerincsérv után. A betegség önmagában rendkívül kellemetlen, ráadásul gyakori. Ezért mindenképpen javasoljuk, hogy ide kattintva olvassa el a róla szóló részletes cikkünket.

Most pedig vágjunk bele:

A vállfájdalmakat akár a nyaki gerinc sérves kitüremkedése is okozhatja. Általában a sérv miatt nyakfájás is jelentkezik, de ez nem mindig van így.

A vállfájdalmak nyaki gerincből eredő okai és jellemzői a következők lehetnek:

  • Sugárzó kar- és kézfájdalom. A nyaki gerincből kilépő egyik ideg az, ami a vállat és a karokat ellátja. Ha a gerincsérv miatt ez az ideg becsípődik vagy begyullad, olyankor a karban és kezekben sugárzó fájdalom jelentkezhet.
  • Kar- és kéz zsibbadás. Hasonlóan a fájdalmakhoz, a gerincből kilépő ideg irritációja zsibbadást is okozhat a karban vagy a kézben. A kéz zsibbadásról részletes cikkünket ide kattintva olvashatja.

Mégis hogyan ismerheti fel, hogy nyaki gerincsérv miatt fáj-e válla?

Az alábbi tünetek jelezhetik, hogy esetleg gerincből eredő a fájdalom:

  • Lapocka fájdalom. Gyakran a váll inkább a lapocka környékén fáj olyankor, amikor a gerincből eredő a probléma. A lapocka fájdalomról részletes cikkünket ide kattintva olvashatja.
  • Nyakfájás. Értelemszerűen a nyaki gerincsérv nyakfájással is szokott járni.
  • Erősödés forduláskor. A fájdalmak gyakran felerősödnek sérv esetében akkor, amikor nyakát forgatja.
  • Erősödés hajoláskor. A fájdalom olyankor is erősödhet, ha nyakát előre- vagy hátrabillenti.

Ha a fenti tünetek együtt jelentkeznek a vállfájdalmakkal, akkor merüljön fel Önben a gyanú, hogy nyaki gerincsérv is okozhatja a fájdalmakat.

Ilyenkor ez a teendő:

  • Kezdje meg az otthoni kezelést a cikk végén található otthoni kezelési útmutató segítségével.
  • Foglaljon időpontot fájdalomterapeuta szakorvosi kezelésre, ahol az itt leírtak szerint pontosan megállapítják a fájdalom okát, azonnali fájdalomcsillapítást adnak és tartós kezelési tervet is kap a panaszok végleges megszüntetésére.

A következőkben térjünk át az olyan problémák bemutatására, amelyek közvetlenül a vállban jelentkeznek és úgy okoznak panaszokat.


Porc miatti vállfájdalom

A porc az ízületek felszínét borító sima felületű rész, amelynek feladata, hogy biztosítsa a sima, könnyed mozgását az ízületeknek.

Ha úgy tetszik, a porc biztosítja azt, hogy az ízületek mozgása fájdalommentes és egyenletes legyen.

A porcok többféleképpen sérülhetnek, de a vállban vannak gyakoribb és ritkább sérülések. Hadd fókuszáljunk a gyakori esetekre:

  • Labrum-szakadás. Másnéven porcleválás. A labrum egy porcgyűrű, amelynek feladata, hogy a felkarcsont és a lapocka közötti részen növelje a váll stabilitását úgy, hogy ezzel ne korlátozza a váll szabad mozgását. A porcleválás leggyakrabban nyújtott karra eséstől vagy fej síkja feletti (pl. dobó) mozgástól alakul ki. A leválás sajgó fájdalommal jár. Kezelésére megfelelő fájdalomterápiás fájdalomcsillapítás után szakértő gyógytornász által előírt gyógytornára van szükség – ez a legtöbb esetben jobb és tartósabb eredményt hoz, mint a bármilyen műtét. Durva, mozgásban korlátozó szakadás esetén persze előfordul, hogy a műtéti megoldás az egyetlen lehetőség. Ezt követően is rehabilitációs gyógytornára van szükség.
  • Ízületi gyulladás. Ha a vállban jelentkezik az ízületi gyulladás, annak oka gyakran az, hogy a porc elkopott és már nem képes megvédeni az ízületet a gyulladástól. Ez a fajta gyulladás tartósan jelentkezik és kezelését reumatológus szakorvos végzi, vele együtt dolgozó vállspecialista gyógytornász segítségével. A kezelés pontos menetét ide kattintva olvashatja el.
  • Porckopás. A porckopás egy természetes folyamat, amely minden ízületben megjelenik. Az életkor előrehaladásával a folyamatosan erőt és súrlódást elnyelő porcok elhasználódnak. Ha pedig kellően lekopott felületük, olyankor vállban például elkezd összeérni a felkarcsont és a lapocka. Ez jelentős fájdalommal jár. Ráadásul, szerencsétlen esetben be is gyulladhat, ami növeli a fájdalmat és nehezíti a mozgást. A porckopásról és a lehetséges kezelési módjairól ide kattintva olvashat részletes cikkünkben.

Fentiekből látható, hogy a porcok a vállban is komoly problémákat tudnak okozni. Sajnos azért még mindig nincs vége a vállpanaszokat okozó panaszoknak. A következőkben haladjunk a porcoktól a nyirokrendszer felé:


Nyirokcsomó miatti vállfájdalom

A „váll nyirokcsomót” a köznyelv abban az esetben használja, amikor az egyébként is jelen lévő nyirokcsomók felduzzadnak és megnőnek. Ilyenkor csomók akkorára duzzadnak, hogy tapintással és érezhetők. Sőt, akár kitüremkedő „puklit” is okozhatnak, ami akár szabad szemmel is látható.

Általánosságban egy egészséges szervezetben is mindig vannak nyirokcsomót, amelyek megduzzadnak. Így, ha azok nem okoznak fájdalmat, a legtöbb esetben nincs teendő.

A nyirokcsomók okairól a vállban azért érdemes tudni:

  • Vírusos okok. A nyirokcsomókat kisebb-nagyobb vírusos fertőzések is okozhatják. Kialakulhat betegség után vagy olyankor is, ha nem érzi magát betegnek.
  • Bakteriális okok. A bakteriális fertőzések szintén azt okozhatják, hogy megduzzad egy nyirokcsomó.

Mikor kell kezelni a nyirokcsomót?

Elsősorban akkor, ha fájdalmat okoz. Ilyenkor is fontos tudni, hogy a nyirokcsomók kezelés nélkül is legfeljebb 4 héten belül el szoktak múlni. Ezt az időt érdemes kivárni – a fájdalomra pedig addig használja otthoni kezelési útmutatónkat, amelyet a cikk végén talál.

Ha panaszai rendkívül erősek – és esetleg láza is jelentkezik a fájdalom mellett – akkor keresse fel fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki megfelelő azonnali fájdalomcsillapítást és tartós kezelést ad, már az első viziten. A kezelés részleteiről itt olvashat.

Látható, hogy nyirokcsomók általában nem okoznak komoly vállpanaszokat. Annál inkább kellemetlen, ha nyáktömlőgyulladás okozza a fájdalmakat:


Nyáktömlőgyulladás (bursitis) miatti vállfájdalom

A nyáktömlők (latinul: bursae) kicsi, folyadékkal töltött, kis, zsákszerű tömlők, amelyek a test ízületei mentén találhatóak - így a vállban is.

A nyáktömlők párnaként viselkednek a csontok és a rajtuk fekvő lágyrészek között, ezzel csökkentve a súrlódást a mozgó izmok és a csontok között.

Feladatuk, hogy olyan „kenőanyagot” termeljenek, amellyel lazán és a lehető legkevesebb súrlódással tudnak mozogni az ízületek.

Hogyan alakul ki a gyulladás?

Néha, ha sokat használta vállát, akkor ez a nyáktömlők gyulladásához és bedagadásához vezethet a rotátorköpeny és a lapocka vállcsúcsnak nevezett része között.

Ezt a fajta gyulladást szubakromiális bursitisnek hívja az orvostudomány. Orvosi kezelést igényel.

A nyáktömlőgyulladás (bursitis) gyakran jelentkezik együtt a rotátorköpeny ínhüvelygyulladásával is. Az ínhüvelygyulladásról írt részletes cikkünket ide kattintva olvashatja el.

Röviden: ínhüvelygyulladás során a vállat körülölelő sok szövet begyulladhat, ami rendkívül fájdalmas lehet. Ilyenkor szintén azonnali orvosi fájdalomcsillapításra és tartós kezelési tervre van szükség az itt leírtak szerint.

A nyáktömlőgyulladás egyik jellemző tünete a vállban a fájdalom mellett, hogy sok mindennapi tevékenység, mint a fésülködés vagy felöltözés nehézkessé válhat.

Ha azonnali enyhülést szeretne, akkor az orvosi vizsgálat előtt használja az itt található otthoni vállfájdalom elleni útmutatónkat. Ezt jelen cikk végén találja.

Annak ellenére, hogy van róla részletes cikkünk, a váll ínhüvelygyulladása olyan gyakori és kiemelt fontosságú téma, amellyel itt is külön kell foglalkoznunk:


Ínhüvelygyulladás miatti vállfájdalom

Egyáltalán mi az ínhüvely? Ez egy kis fonal, ami az izmot a csonthoz köti.

Az ínhüvelygyulladás leggyakoribb oka az ínhüvely elhasználódása, ami egy lassú folyamat eredménye.

Ezt a folyamatot a cipő talpának elkopásához lehet hasonlítani: folyamatosan kopik a talp, amíg egyszer csak kettéválik a túlhasználtságtól.

Ezen felül a gyulladás olyankor is bekövetkezhet, ha egyszeri alkalommal túlterheli azt. Ilyen például egy egyszeri komolyabb sportteljesítmény vagy fizikai munkavégzés.

Ennek megfelelően, általánosan az ínhüvelygyulladás két fajtáját különböztetjük meg:

  • Akut. Például sok dobálás/hajítás esetén, fej felett végzett edzés vagy munka esetén.
  • Krónikus. Például ízületi gyulladás, fokozatos elhasználódás vagy szakadás (idős kor miatt).

A leggyakrabban ínhüvelygyulladással érintett területei a vállnak a négy rotátorköpenyben található ínhüvely és a bicepsz egyik ínhüvelye.

Mint azt már tudhatja: A rotátorköpeny összesen négy izomból és ezekhez tartozó ínhüvelyekből áll, amelyek elfedik a felkarcsont fejét és a kar vállízületi vápában tartásáért felelnek. A rotátorköpeny feladata, hogy biztosítsa a váll mozgékonyságát és stabilitását, ezért, ha begyullad, az csökkenti a vállmobilitást.

Jellemző tünetek a:

  • gyulladás
  • merevség
  • duzzanat
  • és természetesen a fájdalom.

A szükséges fájdalomterápiás szakorvosi kezelésről itt tájékozódhat. Ha azonnali segítségre van szükség, akkor pedig használja otthoni kezelési útmutatónkat, amelyet a cikk végén talál.

A következőkben nézzük meg a váll ínhüvelygyulladásának egy speciális esetén: a bicepsz ín gyulladását.


Bicepsz ín gyulladás miatti vállfájdalom

Ez a betegség is okoz fájdalmakat a vállban: elsősorban a váll elülső részén jelentkezik a fájdalom, illetve általános vállgyengeség is a tünetek közé tartozik.

A bicepsz ín az az ínszalag, amely a bicepsz izom felső részét köti össze a lapocka elülső részével.

A betegség leggyakrabban túlterhelés miatt alakul ki. A rossz hír, hogy a gyulladás kezeletlenül hagyva általában rendkívül lassan gyógyul.

Ez mindig érdemes felgyorsítani az itt található otthoni kezelési módok segítségével. Ezeket a cikk végén találja meg.

Erős gyulladás és fájdalom esetén pedig az itt olvasható fájdalomterápia szakorvosi kezelési lépések fogják meghozni a tartós gyógyulást.

Az inak persze nem csak gyulladással tudnak fájdalmat okozni. Erős behatás miatt akár el is szakadhatnak. Nézzük meg, hogy ez, hogy néz ki a vállban:


Ínszalagszakadás miatti vállfájdalom

Az ínhüvely szakadásának vagy meghasadásának oka lehet egy hirtelen sérülés vagy tartós leépülő (degeneratív) változása az ínhüvelynek az időskor, hosszú távú elhasználódás és túlhasználás miatt.

Ezek a szakadások lehetnek részlegesek vagy teljesek: a teljes szakadás az, amikor az ínszalag teljesen kettéválik. A teljes ínszalagszakadások esetében gyakran az ínhüvely eltávolodik a hozzá tartozó csont mellől is.

A rotátorköpeny és a bicepsz ínszalagszakadása egyike a leggyakoribb ínszalagszakadásoknak, közvetlenül a térd keresztszalagszakadása után.

Súlyos szakadás esetében az ínszalagot műtéti úton lehet szükséges újra összevarrni. Részleges szakadás esetében általában a konzervatív, azaz nem műtéti kezelés a megfelelőbb.

A pontos orvosi kivizsgálásról és kezelésről ide kattintva tájékozódhat.

Persze nem kell ahhoz valaminek elszakadnia, hogy fájjon. A kiugrott váll is kellően fájdalmas – hadd mutassuk be most:


Kiugrott váll miatti vállfájdalom

A kiugrott váll akkor alakul ki, amikor a felkarcsont kierőltetődik az ízületi vápából.

Ez egy hirtelen sérülés vagy túlhasználat következtében alakulhat ki.

Egyeseknél pedig olyan laza a vállízület, hogy akár akaratlagosan is „ki tudják akasztani” vállukat. Annak ellenére, hogy ez akár fájdalommentesen is történhet, senkinek nem ajánlott, hogy gyakran „kitegye” vállát.

A kiugrott váll kétféle lehet:

  • A váll elmozdulása, lehet csak részleges is, amikor a felkarcsont csak részben jön ki az ízületi vápából. Ezt részleges ficamnak nevezzük.
  • Teljes ficam esetében a felkarcsont feje teljes egészében kiugrik az ízületi vápából.

Ha az ínszalagok, ínhüvelyek és izmok a váll körül egyszer lazává válnak vagy elszakadnak, a váll gyakrabban ugorhat ki a helyéről. Ezt visszatérő ficamnak hívjuk.

Visszatérő ficam esetén (amely lehet teljes vagy részleges) fájdalom és ízületi bizonytalanság jelentkezik, ha a kart felemeli vagy elfelé mozgatja testétől.

Visszatérő teljes vagy részleges ficamok növelik az ízületi gyulladás és a tartós vállfájás kialakulásának valószínűségét.

Ha a kiugrott váll nem megy vissza a helyére, azt sürgősségi osztályon kell, hogy visszarakják.

A kiugrás után idővel kialakulhat gyulladás is a vállban. Ezt néhány napig érdemes a cikk alján található otthoni kezelési módszerekkel megpróbálni enyhíteni.

Ha ez nem sikerült, akkor az ide kattintva elérhető cikkben leírt orvosi kezelési lépéseket kövesse.

Amíg a kiugrott váll hirtelen sérülés, a vállban jelentkezhet lassan kialakuló sérülés is. Ilyen például a következőkben bemutatott reumás vállfájdalom.


Reumás vállfájdalom

A reumás vállfájás egy dolgot jelent: tartós ízületi gyulladást a vállban.

A tartós gyulladásnak a jellemzői az alábbiak:

  • Fájdalom. Általában ahogy egyre erősebb a gyulladás, a fájdalom is egyre erősebben jelentkezik.
  • Melegség. A gyulladt ízület általában meleg is. Ha vállára teszi a kezét, ezt érezheti is.
  • Mozgáscsökkenés. A gyulladt ízületet jóval nehezebb mozgatni, mint az egészségeset. Ez különösen igaz az ízületi véghelyzetekre, tehát arra, amikor például hátrafelé vagy füle mellé akarja mozgatni karját.
  • Bőrpír. A gyulladt vállízület feletti részen a bőr gyakran bepirosodik, kifényesedik és feszesebb lesz.
  • Duzzanat. A gyulladás gyakori jellemzője a duzzanat is. Reumás gyulladás esetében azonban ez nem feltétlenül jelentkezik.

A kezelés mindenképpen reumatológus szakorvos felügyeletével történik, az itt leírt lépések segítségével.

Mivel a kezelés gyakran hosszadalmas, ezért az otthoni fájdalomcsillapításban a cikk végén található útmutatónk is hatékony segítséget nyújthat.

Haladjunk tovább, ismét egy kevésbé tartós betegségre: a váll cisztás fájdalmára.


Ciszta miatti vállfájdalom

A vállízületi ciszta a vállízületi vápánál kialakuló folyadékkal töltött hólyag. A cisztát ganglionnak is szokták nevezni.

A ciszta az ízületi vápa bármely részén kialakulhat.

Abban az esetben, ha a ciszta nagyra nő, olyankor akár idegeket is megnyomhat, ami a fent bemutatott idegi tünetek (zsibbadás, érzékvesztés, stb) megjelenését okozhatja.

A cisztát a legtöbb esetben el kell távolítani. Az eltávolítás után a fájdalom is rendkívül gyorsan meg szokott szűnni.

A kezelést mikéntjét a ciszta pontos helye határozza meg – így kétféle kezelés elképzelhető:

  • ízületi punkció (azaz injekciós leszívás)
  • és artroszkópos műtét.

Ezekről a kezelési módszerekről ide kattintva, cikkünk végén olvashat.

A következő téma szintén egy kitüremkedés lesz, csupán nem folyadékkal töltött hólyag miatti. Nézzük a csomó miatti vállfájdalom jellemzőit:


Csomó miatti vállfájdalom

A vállban jelentkező csomók szinte minden esetben izomcsomókat jelentenek. Az izomcsomók rendkívül gyakoriak, ráadásul legtöbbször gerinc mentén, a nyakban és a vállban jelentkeznek.

A vállban jelentkező izomcsomó sajgó vállfájdalmat, izomfájdalmat és ízületi fájdalmat is okozhat. Akár mindet egyszerre.

Tapintásra az izomcsomó…

  • duzzadt…
  • merev (feszes)…
  • egyenetlen felszínű…
  • és fájdalmas.

Esetenként a csomó környékén gyulladás és duzzanat is kialakul. Komolyabb izomcsomó akár fejfájást, fogfájást vagy fülfájdalmat is okozhat.

A panaszokat először a cikk végén található otthoni módszerekkel érdemes megpróbálni kezelni.

Ha ezek 7 nap alatt nem hoznak markáns eredményt, akkor az itt leírtak szerinti fájdalomterápiás orvosi kezelésre van szükség.


Vállfájdalom izomhúzódás miatt

Az izomhúzódás miatti fájdalmat könnyen meg lehet különböztetni a többi fajta fájdalomtól.

Ennek egyik oka, hogy a legtöbben már tapasztaltak máskor izomhúzódást, ezért tudják, hogy az „milyen érzés”

A másik mód az izomhúzódás felismerésére, hogy a fájdalom egy bizonyos mozgás hatására jelentkezik. Leggyakrabban ez egy apró mozdulat, mivel azok a kis izmok szoktak meghúzódni, amelyek az apró mozdulatokért felelősek.

Mit kell tenni?

Az izomhúzódást 7 napig mindenképpen pihentetni érdemes. Ez idő alatt csillapítsa fájdalmát a cikk végén található otthoni fájdalomcsillapító módszerekkel.

Ha pedig 7 nap alatt nem múlik el a fájdalom, akkor foglaljon időpontot fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz kivizsgálásra és azonnali fájdalomcsillapításra.

De nyugodjon meg: az izomhúzódás szinte mindig elmúlik az otthoni kezelési módok hatására 1 héten belül.

---

Vége! Mármint a vállfájdalom mozgásszervi (leggyakoribb) okainak. A következő fontos témakör, amit bemutatunk, az az idegi alapon jelentkező vállfájás lesz.


Vállfájdalom idegi alapon – avagy neurológiai vállfájdalom

Az „idegi alapon” történő vállfájás azt jelenti, hogy a fájdalmakat idegek okozzák. Ez leggyakrabban nem kizárólagos: általában valamilyen más oka is van annak, hogy az idegek égető, zsibbasztó fájdalmat okoznak.

A fentiekkel egybehangzóan két dolgot kell tudni az „idegi alapon” jelentkező vállpanaszokról:

  • általában van egy mögöttes oka (leggyakrabban gyulladás vagy izomsérülés)
  • mindenképpen orvosi kezelést igényel

Az idegi tünetek kivizsgálását és kezelését fájdalomterapeuta szakorvosunk végzi.

Nézzük most meg az idegi eredetű vállfájdalmak messze leggyakoribb fajtáját: a becsípődéses fájdalmat.


Vállfájdalom becsípődés miatt

A váll becsípődése legtöbbször akkor történik, ha a lapocka vállcsúcsi része összenyomja az alatta levő lágyrészeket, amikor a kart a testtől elemeljük. Ez megnyomja az idegeket és idegi fájdalmakat okoz. Sőt, ez az egész lapocka fájdalommal is járhat.

A becsípődés felismerésében az alábbi tünetek segíthetnek:

  • égető fájdalom
  • zsibbadás (mozgásra vagy nyugalmi helyzetben is)
  • erősebb fájdalom, ha karját feje felé emeli

Általában azonban itt nem áll meg a folyamat:

A kar emelésének hatására a vállcsúcs dörzsöli vagy becsípi a rotátorköpeny ínszalagjait és nyáktömlőit.

Ez akár nyáktömlőgyulladáshoz (bursitis) vagy ínhüvelygyulladáshoz is vezethet, ami jelentős fájdalommal és a mozgékonyság csökkenésével járhat. Hosszabb távon, komoly becsípődés esetén akár el is szakadhat a rotátorköpeny.

Habár a becsípődés nagyon fájdalmas és jelentősen akadályozhatja a szabad mozgást, a legtöbb esetben nincs szükség kórházi vagy műtéti kezelésre.

Ehelyett a durva panaszokkal forduljon fájdalomterapeuta szakorvoshoz gyors fájdalomcsillapításért és megfelelő kivizsgálásért!

Ha pedig erre még nem áll készen, használja a cikk végén található otthoni vállfájdalom elleni útmutatónkat, amellyel emberek százai enyhítették már vállpanaszaikat.

--

Annak ellenére, hogy az idegi érintettség kifejezetten gyakori, azért nem érdemes vele többet foglalkozni, mert önmagában nem szokott jelentkezni. Ehelyett rendkívül gyakori, hogy egy sérülés után alakulnak ki az idegi tünetek.

Ezért most nézzük meg, hogy milyen sérülések okozhatnak vállpanaszokat!


Vállfájdalom sérülés miatt

A sérülés miatti vállfájásnál nehogy csak arra gondoljon, amikor baleset miatt sérül! Ez nem lenne helyes, mivel a legtöbb esetben „sunyi” a sérülés: a folyamatos megterhelés hatására lassan sérül meg a váll. Így a tünetek egy ideig csak alig jelentkeznek, majd egyszerre erősödnek fel.

Lássuk tehát a sérülésfajtákat részletesen:


Vállfájdalom csonttörés miatt

A válltörés a váll valamely csontjának törése. Ez nem újdonság.

A csontok, amelyek sérülhetnek:

  • a kulcscsont (clavicula)
  • a felkarcsont (humerus)
  • és a lapocka (scapula)

A válltörés egyik gyakori oka az idősebbek körében az álló helyzetből történő esés.

Fiatalabb páciensek között a válltörés oka egy nagy energiájú hatás, sokszor motorbaleset vagy küzdősportsérülés.

Csonttörések után az esetleges belső szervi sérüléseket is ki kell vizsgálni, ezért érdemes például hasi ultrahangvizsgálatot végezni.

A törések gyakran okoznak:

  • heveny fájdalmat…
  • duzzanatot…
  • és zúzódásokat…

…a vállban.

Ha bármilyen gyanúja van a csonttörésnek, olyankor sürgősségi osztályra kell fordulni segítségért. Ha ennyire nem durvák a panaszok, akkor kérdezze háziorvosát, aki valószínűleg vállröntgent fog kérni a törés megállapítására.

Ha törés van, olyankor mindig gipszelésre van szükség: ellenkező esetben torz módon forrhat össze a csont, ami tartós fájdalmat és mozgáscsökkenést okoz.

Ha viszont nincs törés, de a fájdalom továbbra is fennáll, akkor használja a cikk végén található otthoni kezelési módszereinket, amíg alább nem hagy a fájdalom. Ilyenkor általában lágyrészsérülés van a panaszok hátterében, ami kb. 2 hét alatt gyógyul meg az otthoni módszerekkel.

Nézzünk most egy konkrét példát a sérülésre:


Vállfájdalom esés után

Ha a vállfájdalom egy esés után jelentkezik, akkor két dolgot kell megkülönböztetni egymástól:

  • A csonttörést
  • és a lágyrészsérülést (izom, ideg és egyéb szövetek)

Ezt elsősorban vállröntgennel lehet megállapítani. A vizsgálatot háziorvosa írhatja elő vagy önállóan is igényelhető (ez kevésbé javasolt)

Azt már tudja, hogyha csonttörés van, akkor mindig gipszelésre van szükség. A gipsz leszedését követően pedig rehabilitációs gyógytornát kell végezni.

Ha pedig nincs csonttörés:

Olyankor a legtöbb esetben 2 hét alatt fognak elmúlni a tünetek. Körülbelül ennyi idő, amíg az esés miatti kisebb-nagyobb zúzódások elmúlnak. Fájdalomcsökkentés céljából ilyenkor alkalmazza a cikk végén található otthoni vállfájdalom elleni fájdalomcsillapító útmutatónkat.

Ha pedig a tünetek ettől nem múlnak el maradéktalanul, akkor fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz kell fordulni. A pontos kezelési módszerekről a cikk végén olvashat.

--

Persze nem csak az egyszeri sérülés az, amit vállsérülésnek hívunk. A folyamatos rossz technikával végzett mozgás és még a mozdulatlanság is okozhat vállfájást. Nézzük meg, hogy hogyan:


Vállfájdalom ülőmunka és számítógép miatti okai

Bizony, az ülőmunka és a számítógéppel végzett munka is a sérülés miatti vállfájdalmakhoz tartozik.

Ez meg hogy lehet?

Úgy, hogy a mindennapi rendszeres helytelen technikával végzett ülő- és számítógépes munka szépen lassan vállsérülést okozhat.

Mit jelent a „helytelen technika”?

Leggyakrabban:

  • előreesett vállat
  • felhúzott vállat, amikor gépen vagy az egeret használja
  • lehajtott és előretolt fejet, amikor a monitort nézi.

Ezek egyenként vagy együtt is a váll instabilitását okozzák, amelyet így túlerőltet – ettől pedig idővel megsérül a váll.

Mi sérül meg ilyenkor? Legtöbbször a rotátorköpeny valamely izma, amely a rendszeres rossz tartás és mozgás hatására „elfűrészelődik”.

De az is lehet, hogy a kezdeti fájdalmak hatására felvesz egy „kényszertartást” – egy olyan tartást, amiben nem fáj a válla. Ez pedig az ízületeket terheli meg vagy megnyom egy ideget és ettől alakul ki ezeknek a sérülése.

„Szerencsére” a legtöbb esetben „csak” izom sérül. Ez miért jó hír? Azért, mert ilyenkor gyorsabb és egyszerűbb a kezelés.

Olyannyira, hogy az otthoni kezelési módszerekkel is gyakran gyógyíthatók a panaszok, amelyeket a cikk végén talál.

Ha ennél komolyabb a gond, akkor cikk végén megtalálja az erőteljesebb orvosi kezelés menetét is.

Na azért pánikra nincs ok: az ülés miatti sérülések általában elég korán jelentkeznek ahhoz, hogy a kezelés ne legyen túl hosszadalmas. Már persze akkor, ha nem halogatta túl sokáig a kezelést.

Nézzünk meg most egy másik gyakori esetet: az edzés közben sérülő vállat.


Vállfájdalom edzés miatt

Nem meglepő, hogy edzés miatt is fájhat a váll. Az egyik leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak a váll sérülései.

Itt is a már sokat emlegetett rotátorköpeny izmai szoktak megsérülni: részben vagy teljesen elszakadni vagy begyulladni.

A sérülések értelemszerűen olyankor szoktak kialakulni, amikor túlerőlteti vállát. Ez leggyakoribb azoknál, akik:

  • ütős sportot végeznek (pl. tenisz)
  • kézilabdáznak
  • küzdősportolnak
  • edzőteremben edzenek.

Az edzőtermi edzésekre mindjárt kitérünk. Előtte azért bemutatjuk, hogy mit tehet az edzés után jelentkező fájdalmakkal:

Elsősorban jegeljen. Ennek legjobb módjáról és egyéb gyors otthoni fájdalomcsillapító módszerekről a cikk végén olvashat. Értelemszerűen a pihentetésre is szükség van. A „ráedzést” felejtse el.

Ha pedig az otthoni kezelés hatására nem múlnak el a panaszok, akkor kérje fájdalomterapeuta szakorvosunk vállspecifikus segítségét.

Most pedig nézzük meg, hogy edzőtermi edzés közben a két leggyakoribb gyakorlat hogyan okoz vállfájást:


Vállfájdalom fekvenyomás közben vagy után

A fekvenyomás az egyik legnépszerűbb edzőtermi gyakorlat. Ráadásul ez is az, ami a legtöbbször okoz vállfájást.

Ennek oka, hogy a legtöbben azt hiszik, hogy a fekvenyomás egy mellizomgyakorlat. Ez igaz, de nem kizárólag! Sőt, a vállat stabilizáló izmokat is jelentősen megterheli a fekvenyomás.

Aki pedig erre nem figyel, az könnyen megsérül nyomás közben.

Ez pedig azért gyakori, mert a vállakat stabilizáló izmok szinte mindenkinél gyengébbek, mint a mellizmai.

Ráadásul, ha nem elég laza a vállöv, akkor fekvenyomás közben nem is lesz képes akaratlagosan a megfelelő helyre húzni a vállát ahhoz, hogy az ne sérüljön.

A fekvenyomástól jelentkező vállfájdalom vagy elöl vagy hátul szokott jelentkezni egy jól körülhatárolható helyen.

A fájdalomra ilyenkor ne eddzen rá!

Ehelyett alkalmazza a cikk végén található otthoni kezelési módszereket, amivel csökkeni fog fájdalma.

Ez azonban nem tartós eredmény: ahhoz, hogy fájdalommentesen végezhesse a gyakorlatot a vállakat nyújtani kell és a felső hátizmokat meg kell tanulnia a váll stabilizálását.

Ezt gyógytornász szakembereink végzik. A sportsérülések pontos gyógytorna kezelésének módjáról az alábbi cikkünkben olvashat.

Most pedig térjünk rá a másik népszerű gyakorlatra: a fekvőtámaszra.


Vállfájdalom fekvőtámasz közben vagy után

A fekvőtámasz talán a legnépszerűbb izomerőt fejlesztő gyakorlat. Ez igaz az edzőtermekre és az otthoni sportolókra is. Sőt, még a versenysportolók is gyakran használják.

Sajnos ennél a gyakorlatnál is sokan az hiszik, hogy a mellizom erősítését szolgálja. Pedig a gyakorlat elsősorban a vállat terheli.

A fájdalom azoknál alakul ki, akiknek:

  • túl gyengék felső hátizmai ahhoz, hogy stabilan tudják tartani a vállat
  • derék körüli izmai nem tudják nyílegyenesen tartani a gerincet
  • fejüket lehajtva végzik a gyakorlatot

Mi a megoldás?

Az, hogy először a helyes technikát tanulja meg. Meglepő lesz, hogy helyes technikával mennyire más izmokat érez – és mennyivel kevesebb ismétlést tud megcsinálni. De ez kötelező ahhoz, hogy egészségesen erős legyen a teste.

A helyes technika elsajátítása sajnos gyakran nem pusztán akarat kérdése:

Ennek oka, hogy mivel a legtöbben hosszú évekig tartják rossz helyzetben vállukat, így a szalagok és izmok egy része helytelenül rövid, egy másik része pedig túl hosszú.

Ezt rendbe rakni – felesleges kitérők nélkül – sportszakértő gyógytornászaink tudják. A pontos kezelési lépésekről az alábbi cikkben olvashat.

Ha pedig egyelőre csak fájdalomcsillapító módszert keres, akkor használja a cikk végén található útmutatónkat.

Sajnos azokat sem kíméli a vállfájás, akik nem edzenek. Különösen nyáron, de az év bármely időszakában a klíma és a huzat is kiválthatja a fájdalmakat.


Vállfájdalom klíma vagy huzat miatt

Ez egy érdekes téma: hogyan lehet az, hogy a klíma vagy huzat miatti hideg levegőtől megfájdul a váll?

Ilyenkor azt szokták mondani, hogy „megfázott vállam”. Persze nem tüsszög – akkor hát mi történik?

Az, hogy a hideg levegő hatására egyes izmok kihűlnek és begörcsölnek.

A másik lehetőség, hogy a hideg miatt az ízület körüli szövetek merevednek be, amelyek megnyomják az idegvégződéseket az ízületen. Ezt úgy érzékeli, hogy fáj az ízülete.

Fontos megérteni, hogy ilyenkor nem a hideg vagy a huzat okozta a sérülést – az pusztán felerősítette azt.

Mit lehet tenni?

Elsősorban kerülni kell a hideget; jól fel kell öltöztetni a vállat és ha kihűlt, akkor melegíteni kell.

Ha pedig ez nem segít, akkor próbálja ki a cikk végén található otthoni kezelési módokat, amellyel emberek százai enyhítették már vállfájdalmaikat.

Egy dologra azért figyelmeztet a klíma vagy huzat miatti vállfájás:

Arra, hogy valami nincs rendben a vállban. Lehet, hogy alapállapotban még nem fáj, de idővel fog. Ezért érdemes vállszakértő gyógytornászaink tanácsát kérnie, ha egyre gyakoribbak a hideg miatt vállfájdalmak. Ilyenkor még akár egy alkalom is elég lehet a folyamat visszafordítására. Ha megvárja a gyulladást és a sérülést, akkor már nem lesz ilyen szerencséje. Ezért ide kattintva olvassa el, hogy gyógytornászaink milyen módszerekkel gyógyíthatják vállpanaszait.

--

A klíma után térjünk át egy komolyabb okra, ami vállfájást okozhat: ezek pedig a vállműtétek.


Vállfájdalom műtét miatt

A vállfájás miatti műtét utáni fájdalom rendkívül kellemetlen. Ennek két oka van:

  • Egyrész az, hogy valószínűleg azt remélte, hogy a műtéttel azonnal elmúlnak fájdalmai
  • Másrészt az, hogy nyilván azért műtötték meg, mert valami baja volt. Értelemszerűen ilyenkor a gyógyulás sem olyan egyszerű – pláne úgy, hogy ott már mesterségesen „beleturkáltak” a testbe.

Kezdjük is egy speciális műtétfajtával a műtét utáni fájdalmak bemutatását:


Vállfájdalom laparoszkópia után

Érdekes, hogy a laparoszkópos műtéteket nem a vállban végzik (hanem a medencében és az ágyékban), mégis a vállban okoznak fájdalmat.

Ez meg hogy lehet?

Úgy, hogy a laparoszkópia közben gyakran megsérül a rekeszizom ideg. Ez az ideg pedig a vállban okozhat fájdalmakat.

Egész addig nincs semmi probléma, amíg a vállpanaszok 5 napon belül elmúlnak.

Ha addig is szeretné enyhíteni panaszait, akkor használja a cikk végén található otthoni fájdalomenyhítési módszereket.

Ezek az esetek 95%-ában segíteni fognak.

Ha azonban a fájdalom tartóssá válik, akkor jelentkezzen a műtétet végző orvosánál, hogy segítsen.

Lehet, hogy erre nincs lehetősége: ilyenkor jelentkezzen idegszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunknál, aki megfelelő fájdalomcsillapítást tud adni az idegi irritációra.


Altatás utáni vállfájdalom

Az altatás utáni vállfájás oka szinte mindig a rekeszizom ideg irritációja. Az irritációt szén-dioxid okozza, amely leggyakrabban a hasi műtét miatt került az ideg környékére.

A fájdalom ilyenkor magától elmúlik a legtöbb esetben. A fájdalom ellen kérjen segítséget műtétet felügyelő orvosától.

Ha pedig a tünetek nem múlnak el 5 napon belül, akkor gyanakodjon, hogy esetleg nem az altatás miatt fáj a válla.

Ilyenkor használja a cikk végén található otthoni kezelési útmutatónkat vagy forduljon fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz!

--

A műtét miatti fájdalmak után térjünk át egy másik témára: a szervi okok miatt jelentkező fájdalmakra.


Vállfájdalom szervi okai

A fájdalom szervi oka azt jelenti, hogy nem a váll fáj önmagában, hanem valamilyen belső szervi probléma okozza a tüneteket.

Ezek általában súlyosabb betegségek. A jó hír viszont az, hogy összességében ritkán ezek a betegségek a fájdalom okai – messze legtöbbször mozgásszervi ok áll a háttérben.

De kiemelkedően fontos ismerni, hogy mikor állhat súlyos gond a tünetek mögött – így gyors és hatékony segítséget kérhet, amikor igazán kell.

Az alábbi szervi okok miatt jelentkezhet a vállfájdalom:


Vállfájdalom szívbetegség miatt

A szívbetegségek miatti vállfájdalom leggyakoribb oka a szívinfarktus – ezt mindjárt bemutatjuk.

Itt csupán azt kell megemlítenünk, hogy egyes kutatások szerint a tartós magas vérnyomásban szenvedőknél gyakrabban jelentkeznek izomsérüléses vállfájdalmak – mint például a rotátor-köpenyszakadás.

Mire következtessen?

Egyszerűen arra, hogyha tudja, hogy magas a vérnyomása, akkor vállpanaszok kialakulása esetén forduljon minél hamarabb szakértő fájdalomterapeuta szakorvoshoz.

Mivel, ha elhanyagolja a kezelést, akkor a keringési problémák miatt hosszabb ideig tarthat a kezelés.


Vállfájdalom infarktus, azaz szívroham miatt

A vállfájdalom ritka esetekben lehet a szívroham egy tünete is. A fájdalom ilyenkor egyéb, a szívrohamra kifejezetten jellemző tünetekkel együtt jelentkezik.

Ilyen tünetek:

  • mellkasi fájdalom
  • karok zsibbadása
  • légszomj
  • hideg izzadás
  • hirtelen fáradtság
  • hirtelen szédülés

Ilyen tünetek együttes jelentkezése esetén azonnal értesítse a mentőszolgálatot! A megfelelő időben való cselekvés életet menthet!

Fontos megjegyezni, hogy a vállfájdalom önmagában legtöbbször nem szívroham miatt jelentkezik.

Ha szív- és érrendszeri problémái miatt aggódik, keresse fel kardiológia magánrendelésünket, ahol segítenek a panaszain. Ráadásul szakértő fájdalomterapeuta szakorvoshoz is el tudják irányítani, aki a vállfájdalom mozgásszervi okain is tud segíteni, ha amiatt jelentkeznek a vállpanaszok.

--

Persze a belső szervek közül nem csak a szív okozhat vállfájdalmat. Erre képes a tüdő is. Olvassa el, hogyan!


Vállfájdalom tüdőgyulladás miatt

A tüdőgyulladás miatt jelentkező vállfájdalom alattomos lehet. Különösen olyankor, ha a tüdőgyulladás csak enyhe tünetekkel jár – ilyenkor lehet, hogy nem is gyanakszik, hogy esetleg tüdőprobléma okozza a fájdalmakat.

Hogyan ismerheti fel a tüdőből eredő vállfájdalmat?

Úgy, hogy az alábbi tevékenységek általában növelik a fájdalmakat:

  • köhögés
  • tüsszentés
  • mély légzés

Tüdőbetegségek esetén általában állóképessége is csökken, illetve légzése is felületesebb lehet.

Ha bizonytalan, hogy tüdőbetegség vagy vállbetegség okozza-e a panaszait, akkor forduljon fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz, aki a vizsgálat alatt ki tudja deríteni, ha a tüdejéből ered a fájdalom.

Sőt, sok esetben a tüdőgyulladásra is megfelelő kezelést tud adni.

--

Most pedig nézze meg azt a két esetet, amikor a vállbetegség oka elsődlegesen a pajzsmirigy:


Vállfájdalom pajzsmirigy miatt

A pajzsmirigy, mint az egyik fő hormontermelő szerv, számos betegség kialakulásáért felelhet. Éppen ezért érdemes legalább évente pajzsmirigy-ultrahangvizsgálattal megvizsgálni, hogy minden rendben van-e vele.

Az elsőszámú ok, ami miatt a pajzsmirigy vállfájdalmat okozhat, az a pajzsmirigy-alulműködés. Erről a betegségről és lehetséges kezelési módjairól az alábbi részletes cikkünkben olvashat. Röviden: a hormonzavar izom- és ízületi problémákat okoz, így a vállak sokkal könnyebben fájdulnak meg.

A második ok szintén a hormonzavarhoz köthető. Kutatások szerint azok, akik tartós pajzsmirigybetegségben szenvednek, sokkal gyakrabban kapnak befagyott váll betegséget. Ez egy lassan kialakuló és nehezen gyógyuló, fájdalmas vállbetegség. Részletesen ebben a cikkünkben olvashat el róla minden tudnivalót.

--

Most egy speciális esetről olvashat, ami csak nőkre vonatkozik: a menstruáció közben jelentkező vállfájdalomról.


Vállfájdalom menstruáció közben

Sokan gondolják a nők közül, hogy a menstruáció közben jelentkező vállfájdalom oka maga a menstruáció. Ez nagy tévedés!

De szerencsére nagyon ritka az igazi ok: a rekeszizom endometriózis.

Endometriózis során a méhnyálkahártya kikerül a méhből – jelen esetben példuál a rekeszizomba. Ez komoly fájdalmakat okozhat.

Időnként műtéttel is kezelik, de legtöbbször hagyományos nőgyógyászati kezelés elegendő.

Ha műtét helyetti vagy azután megmaradó fájdalmakat szeretne csillapítani, akkor keresse fel fájdalomszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki megfelelő speciális fájdalomcsillapítóval gyógyíthatja a panaszokat.

--

Most pedig nézze meg, hogy a cukorbetegség hogyan okozhat vállpanaszokat:


Vállfájdalom cukorbetegség miatt

A cukorbetegség az egész testet megterheli. Olyannyira, hogy idővel szinte mindenkinél kijönnek az ízületi betegségek.

A vállban ezek leginkább befagyott vállként jelentkeznek. Ez egy hosszú lefolyású vállbetegség, amelyet minden esetben fájdalomterapeuta szakorvosnak kell kezelni. A befagyott vállról itt olvashatja részletes cikkünket.

Mit tehet még?

Ha cukorbetegsége nincs megfelelően kezelve, az felgyorsíthatja az ízületi problémák kialakulását. Ezért a megfelelő vércukorszint beállításához konzultáljon belgyógyász-diabetológus szakorvosunkkal.

--

Jöhet egy 2020-21-es téma? Nézze meg, hogy COVID hogyan okozhat vállfájdalmat?


Vállfájdalom Covid miatt

A COVID-19 miatti vállfájdalomnak két csoportja van:


Betegség alatti vállfájdalom

Az egyik a betegség során jelentkező fájdalom.

A legtöbbeknek már a betegség közben, de sokaknak csak utána alakulnak ki izom- és ízületi panaszok. Leggyakrabban ez a vállban történik: mivel a COVID a tüdő betegsége, ezért nem meglepő, hogy annak közelében, a vállban jelentkezik a fájdalom.

A fájdalmak általában sokkal erősebbek azoknál, akik kórházban is voltak betegségükkel.

Mit tehet?

Ilyen szövődményes probléma esetén izommerevség, ízületi sérülés és idegsérülés is lehet a panaszok oka. Éppen ezért fájdalomterapeuta szakorvoshoz kell fordulni, aki az első vizsgálat alkalmával meg tudja állapítani a fájdalom pontos okát – és azonnali enyhítő kezelést adhat panaszaira.

De van ám egy másik oka a COVID miatti vállfájdalmaknak:


Vállfájdalom oltás után

Egyesek szerencsétlenül járnak az oltással: durva vállfájdalmat kezdenek érezni néhány órával abban a vállukban, ahova az oltást kapták.

Ilyenkor a váll erősen begyullad. Begyulladhatnak az:

  • izmok
  • ízületek
  • szalagok
  • és az idegek is.

Éppen a szerteágazó okok és a gyulladás miatt kell minél hamarabb fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulni – aki azonnali gyulladáscsökkentéssel és tartós kezelési javaslattal segíti ki a problémából.

Fontos: az oltás utáni egyoldali vállfájdalmak minél hamarabb kezelni kell. Ilyenkor oltás utáni gyulladásos reakcióról van szó – ez pedig nem fog elmúlni magától. Hősködni nem érdemes, helyette keresse fel fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki akár egy kezeléssel le tud számolni a problémával.

Ne hagyja elfajulni a dolgokat!

--

Most pedig olvashat az elsőszámú rettegett betegségről: a rákról. Mire végigolvassa ezt a részt, tudni fogja, hogy mikor gyanakodjon daganat miatt fájdalomra és mikor nem kell izgulnia.


Vállfájdalom daganat (rák) miatt

A váll önmagában nem szokott rákos lenni.

A környékén levő tüdő és mell viszont igen – ráadásul gyakran. A rossz hír, hogy ezek a betegségek még vállfájdalmat is okozhatnak.

Nézze meg, most mindkettőt:


Vállfájdalom tüdőrák miatt

A vállfájdalom sok embernél megjelenik, akinek kialakulóban levő tüdőrákja van.

Fontos megjegyezni, hogy a vállfájdalom semmiképpen nem egyértelmű jele a tüdőráknak. Tehát lehet tüdőrákja anélkül, hogy fájna a válla. És fordítva.

A vállfájdalom rák esetében sugárzó fájdalom, azaz a fájdalom oka nem a vállban található, mégis a váll fáj.

Egy példa lehet, hogy a tüdőrákot okozó tumor egy ideget ingerel, amely a tüdő mellett fut. Ebben az esetben az agy vállfájdalmat érezhet, amikor valójában a tüdő körüli ideggel van a probléma.

A tüdőrák miatti vállfájdalom másik oka lehet a rák csontokra való átterjedése a vállban és a váll körül. A tüdőrákos betegek 30-40%-ánál kialakulnak csontdeformitások a betegség valamely szakaszában – ez pedig lehet a vállban is.

Mikor aggódjon?

A tüdőrák 65 éves kor alatt ritkán jelentkezik – a dohányosok gyakrabban érintettek. Ezért, ha lassan kialakuló vállfájdalmat tapasztal 65 éves kor felett, akkor ne feltételezze automatikusan, hogy „ez már csak a korral jár”

Mindenképpen vizsgáltassa ki magát vállszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkkal, aki pontosan segít megállapítani, hogy mi okozza a fájdalmat. És igen, azt is meg tudja mondani, ha a fájdalom oka a tüdőrák.

--

Most pedig nézze meg, hogy a mellrák okozta vállfájás miben más, mint a tüdőrákos fájdalom:


Vállfájdalom mellrák miatt

A mellrák okozta vállfájdalom általában a lapocka környékén jelentkezik.

Értelemszerűen nőknél jóval gyakoribb a mellrák, de a férfiaknál is kb. 100-ból 1-szer jelentkezhet a daganat.

Fontos még tudni, hogy a mellrák már korábban, azaz 50 éves kortól reális veszélyt jelent. Éppen ezért, ha 50 éves kora felett elkezd fájni a válla – és nem múlik el egy héten belül a cikk végén található otthoni kezelési módszerekkel – akkor forduljon vállszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz.

És igen: a fájdalomterapeuta orvos meg fogja tudni mondani, hogy fájdalmát mellrák okozza-e vagy nem. Ráadásul mindkét esetben fog tudni kezelési módot javasolni – rák esetében értelemszerűen onkológiai kezeléssel együtt.

--

Huh! A vállfájdalom okainak már majdnem végére ért. Egy dolog van még hátra: a vállfájás lelki okai.


Vállfájdalom lelki okai – „Ép lélek körül ép test”

Bevezetésként annyit hadd mondjuk el:

Igaz az, hogy a fájdalmakat (különösen a váll-, nyak-, térd- és derékfájdalmakat) lelki okok is kiválthatják.

Az viszont nem igaz, hogy kizárólag lelki ok állna a háttérben. Ez alatt azt értjük, hogy a lelki okok általában ott támadják meg a testet – és okoznak fájdalmat – ahol az a leggyengébb. Viszont az, hogy a test hol a leggyengébb már a mozgásszervi és belső szervi állapotból következik. Világos?

 Ha igen, akkor vágjunk is bele a részletekbe!


Vállfájdalom stressz miatt

A stressz miatt kialakuló vállfájdalom gyakori.

Amikor nagy mentális stressz éri, olyankor az egész test befeszül, az izmok pedig hajlamosak bemerevedni.

A váll általában ilyenkor azért fájdul meg, mert alapból rossz a tartása. (Ez valószínűleg nem az Ön hibája, hanem a sok ülés és számítógépes munka okozza)

A stressz miatt bemerevedett izmok ilyenkor:

  • megnyomhatnak egy ideget, ami égető fájdalommal és zsibbadással járhat
  • gyulladást okozhatnak az ízületben, ami miatt csökken a mozgásképesség
  • megsérülhetnek, ami miatt egyes mozdulatokra éles fájdalmat tapasztalhat.

Mit tehet ilyenkor?

Ha Ön szerint válla stressz miatt fáj, akkor először próbálja a cikk végén található otthoni kezelési útmutatónkat, amely mind a fájdalom, mind a stressz kezelésében segítségére lesz.

Ha pedig az otthoni módszerekkel 7 nap alatt nem képes teljesen megszüntetni a tüneteket, akkor forduljon szakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz azonnali kezelésért.


Vállfájdalom érzelmi okai

Általánosságban még néhány szó a vállfájás lelki okairól:

A stressz mellett a düh és a büszkeség is okozhat olyan merevséget a nyakban vagy a vállban, ami miatt kialakulhat valamilyen merevségből fakadó vállfájdalom.

Innen ered a mondás is:

„A világ terhét cipeli a vállán”

Így nem csoda, hogy a lelki megterhelés gyakran a vállban okoz fájdalmat.

A kezelésre alkalmazza a stressz miatti vállfájdalomnál leírt otthoni és orvosi lehetséges módszereket.

--

A lelki okok kitárgyalásával végzett is a vállfájdalom okaival. Gratulálunk!

Ezt egy rendkívül fontos téma követi, ami segíthet abban, hogy még az orvosi vizsgálat előtt megállapíthassa, hogy mi lehet a fájdalmai oka – és arra milyen kezelés a legjobb:

Olvassa tehát el a vállfájdalom járulékos tüneteiről szóló részletes leírást!


Vállfájdalom járulékos tünetei: amikor a vállfájdalom más tünetekkel együtt jelentkezik

A vállfájdalom egy összefoglaló tünet, ami nem mindig ugyanúgy jelentkezik.

Mivel egy összetett szerkezetről van szó, ezért számtalan sérülés jelentkezhet benne. A különböző sérülések pedig más-más járulékos tünetekkel járnak: azaz a fájdalom mellett különféle egyéb tünetek is jelentkeznek.

Fontos megérteni, hogy az egyes járulékos tünetek mit jelezhetnek a betegséggel kapcsolatban.

Esetleg gyulladást, izomszakadást vagy törést? Gyorsan orvoshoz kell fordulni vagy inkább otthon kellene pihenni?

Ezeket tudhatja meg a következőkben.

Kezdjük a leggyakoribb vállfájdalommal együtt járó tünetekkel: a mozgássszervi tünetekkel.


Vállfájdalom mozgásszervi járulékos tünetei

Mozgásszervi tünetek alatt azokat a panaszokat értjük, amelyek mozgásszervi okokra vezethetők vissza: ilyen például a gyulladás vagy az izomgörcs.

Merüljünk is bele a részletekbe, mert ott rejlik az ördög:

 

Vállfájdalom duzzanattal együtt


A vállsérülések egyik nagyon gyakori tünete a váll duzzanata.

Ilyenkor a vállban lévő nyáktömlők bedagadnak, ami fájdalommal és a váll mozgékonyságának csökkenésével is jár. A váll duzzanatát akár tükörben is láthatjuk, ha egyik vállunk nagyobbnak tűnik, mint a másik.

Kiegészítés: a nyáktömlők olyan kis „zacskók” az ízületekben, amelyek síkosítják az ízületeket. Ettől tudnak azok simán, nyikorgás nélkül fordulni. Ezek duzzanatáról beszélünk most.

Duzzanat esetén a bőr:

  • bepirosodik
  • és feszesebb
  • csillogóbb is lehet.

Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk magunkon, gyanakodhatunk duzzanatra. Ilyen esetben, ha a fájdalom elviselhető, pihenjünk néhány napot, hátha elmúlik a fájdalom.

Ha a tünetek nem javulnak 5 nap alatt (vagy már eltelt ennyi idő, mióta tart a fájdalom), akkor próbálja ki otthoni kezelési módszereinket a fájdalom enyhítésére! Ezeket a cikk végén találja.

Ha pedig a duzzanat olyan erős, hogy nem tudja mozgatni vállát, akkor forduljon szakorvoshoz, aki sürgős és azonnali fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő kezelést alkalmazhat. Ennek részleteit itt találja.

A gyulladásos duzzanat mellett a merevség is rendkívül gyakori velejárója a vállfájásnak. Nézzük ennek részleteit:

 

Vállfájdalom merevséggel együtt

A váll merevsége is egy szinte mindig jelentkező tünete a vállízület problémáinak.

A váll merevségét úgy vehetjük észre, ha az egyébként könnyedén végrehajtott mozdulatok nehézkesen vagy egyáltalán nem mennek. Ilyen esetben tükör elé állva próbáljuk megfigyelni, hogy milyen irányba nem mozog megfelelően a váll.

Messze legtöbbször a merevség a fej felett végzett mozgások közben jelentkezik.

Ilyenkor a kart nem fogja tudni egyenesen a füle mellé emelni. Sikerült?

Akkor próbálja meg, hogy mennyire képes hátravinni a vállát – például hátul a derekánál összekulcsolni a kezét. Megvan?

Ha igen, akkor nem túl merev a válla… De ha nem sikerült, akkor válla merevebb, mint kellene.

Ha pedig a merevség fájdalommal is együtt jár, akkor legalább otthoni kezelésre van szükség. Ennek menetét a cikk végén találja.

Ha az otthoni kezelés nem segít 5 napon belül, akkor pedig szakorvosi speciális kezelésre van szükség. Ide kattintva elolvashatja ennek mikéntjét.

A merevség egy dolog: általában egy kezdődő gyulladás következménye.

Sok esetben pedig még fájdalmat sem okoz – legalábbis a hétköznapi életben. A zúzódás azonban más tészta: ezt szinte mindig közvetlenül sérüléshez lehet kötni. Lássuk:

Vállfájdalom zúzódással együtt


A zúzódások vagy ahhoz hasonló ‘lila foltok’ is a vállsérülés fontos tünetei. Szinte mindig közvetlen sérüléshez kapcsolhatók:

Amikor egy esés vagy erősebb fizikai behatás következtében zúzódások keletkeznek vállunkon, annak esetleg nem csak külsőleg, lila foltok formájában, hanem belsőleg is lehetnek jelei.

Egy válltörés esetében szinte mindig találhatunk külső zúzódási jeleket is.

Fontos: ha a zúzódás olyankor történt, amikor „felspannolt” állapotban volt – például adrenalinsport közben – akkor lehet, hogy észre sem vette a sérülést. Mindezt akár annak ellenére, hogy durván megzúzódott a válla.

Hol a legrosszabb a zúzódás?

A vállcsúcs környékén történt zúzódások különösen fájdalmasak lehetnek, mert itt a vállizmok nem védik annyira a csontot és az egyéb lágyrészeket. Ráadásul a „kiálló” vállcsúcs közvetlen csontzúzódást is okozhat, ami a legfájdalmasabb.

Mit tehet a zúzódás ellen?

Az elsőszámú gyógymód a jegelés. Ennek pontos menetéről és 6 egyéb elsőosztályú otthoni kezelési módról a cikk végén található útmutatónkból tájékozódhat.

Ennél erősebb segítség kell?

Olvassa el itt, hogy tudunk azonnali, orvosi fájdalomcsillapítást adni.

Még egy kérdés: mi van, ha nem csak a váll fáj?

Nézzük mondjuk meg, hogy mit jelent az, ha a váll és a nyak együtt fájdulnak meg.

 

Vállfájdalom és nyak: nyaki fájdalom vállfájdalom mellett


A nyak- és vállfájás sokszor jelentkeznek egyszerre. Ennek oka, hogy a nyak és a váll számos izmot, szalagot és ideget „közösen használnak”.

A nyak- és vállfájás együttese leginkább akkor fordul elő, amikor a tartós helytelen testtartás miatt a két régió közös izmai és szalagjai merevek és feszesek. Ilyenkor fokozott a sérülésveszély.

Gondoljon egy „elaludt” nyakra: gyakran ilyenkor a váll is fájdalmas az oldalsó nyakizmok mellett.

Egy vállgyulladás esetén pedig a nyak oldalra mozgása sokszor rendkívül korlátozott.

A nyak- és vállfájás másik oka lehet a rossz izomegyensúly.

Sokat edzők esetében gyakran előfordul, hogy első vállizmaik és mellizmuk rendkívül erős, viszont a kiegészítő hátsó vállizmok és a hátizmok túl gyengék.

Ennek következtében a váll előreesik, amely idővel nyak- és vállfájással járhat.

Mi a megoldás? Legtöbbször a lazítás.

Ezt intézheti saját magának vagy felkérhet rá szakembert. Általában a tünetek erősségétől függ az, hogy ki mit választ. Egy dolgot azért ne felejtsen el:

A kis fájdalomból lesznek a nagy fájdalmak. A nagy fájdalmak pedig hónapokra akadályozhatják a normális életben.

Ezért már enyhe fájdalom esetén is legalább otthoni kezelési módszereinket próbálja ki. Meglátja, egy hét alatt gatyába rázzák a vállát. A cikk végén találja meg az otthoni kezelési módszereket.

A nyak mellett van még egy gyakran érintett régió, ami a vállal közösen szokott megfájdulni: ez pedig a hát.

Nézzük, hogy ez hogyan történik:

Vállfájdalom hátfájással együtt

A vállal együtt gyakran megfájdul a hát is.

Ezt azért pontosítsuk: a hát felső része fájdul meg. Egészen pontosan pedig általában a felső hátizmok görcsölnek be.

Ezt azért fontos kiemelni, mert a nyaki gerincsérv vagy felső háti gerincbetegségek a legtöbbször nem járnak együtt vállfájdalommal.

Legvalószínűbb, hogy hátfájás és vállfájás közös jelentkezése esetén izomegyensúlyi probléma áll a panaszok hátterében.

A leggyakoribb eset: erős vállizomok és mellizom, amit hátulról nem támasztanak a gerinc körüli és a lapocka tartóizmai. Ilyenkor a váll előreesik és könnyen sérül az ízület és az izmok.

Ne higgye, hogy ezt egyszerűen meg lehet oldani! Sajnos, a több éves rossz válltartást – pláne, ha begyullad – kitartó munkával kell megoldani. Egyedül ez fájdalmas és túl sokáig tart.

Fájdalommentesítő gyógytorna és lézerkezelés kombinációjával fájdalommentes és tartós megoldás érhető el.

Az alábbi tesztelt otthoni kezelések pedig segítenek, hogy ne csak a rendelőben legyenek módszerei a fájdalom elűzésére. Ezeket a cikk végén találja.

A háton annyira gyakori a vállpanaszokkal együtt jelentkező fájdalom, hogy az egyik régióról külön is beszélni kell: ez pedig a lapocka.

Vállfájdalom lapocka panaszokkal

Meglepő lehet, hogy a lapocka fájdalom az egyik leggyakrabban jelentkező mozgásszervi panasz.

Hadd mondjuk még több újat: tudta, hogy a lapocka tulajdonképpen a váll hátsó része? Igen, ennek a nagy csontnak a helyzetét elsősorban a váll befolyásolja.

Nem csoda tehát, hogy a lapocka és a váll gyakran együtt fáj: hiszen egy struktúra részei.

Szintén kevesen tudják, hogy lapockát megfelelően kell tartani ahhoz, hogy nyak és a váll ne szenvedjen tartós károsodást se az izmokban, se az ízületekben.

Ez a legtöbb embernek nehéz: tudatosan alig néhányan tudják megfelelően hátravinni a lapockájukat a megfelelő helyzetbe. Aki pedig ezt tudja, annak általában nem elég erős és laza az izomzata ahhoz, hogy ezt a helyzetet egész nap tartani tudja.

Mi erre a megoldás?

Személyre szabott néhány gyógytorna gyakorlatot kell kérni vállszakértő gyógytornászainktól. De nem csak ezt csinálja a gyógytornász: a kezelés mikéntjéről itt olvashat részletesen.

De az is lehet, hogy még nem olyan komoly a panasza, hogy szakemberhez forduljon. Ebben az esetben kövesse a vállfájdalom otthoni kezeléséről szóló útmutatónkat – és gyógyuljon a legjobb módszerekkel, otthon. Ezt az útmutatót ingyen, a cikk végén éri el.

Mint már tudja, a lapocka a váll része, ezért nem csoda, ha vele együtt fáj. De mi a helyzet a vállfájással együtt jelentkező fejfájással?

Vállfájdalom fejfájással együtt

A fejfájás és a vállfájás kapcsolata érdekes jelenség: még a mai tudománynak sincs válasza arra, hogy a fejfájás pontosan hogyan működik. Egy szerencsénk azért van:

Annak ellenére, hogy nem tudjuk pontosan a működését, az okait és a kezelési módjait már egész jól feltártuk.

Az egyik leggyakoribb ok pedig a váll- és nyakpanaszok. Már tudja, hogy a nyak és a váll izmai, szalagjai és idegei egy egységet alkotnak.

Amikor ebben az egységben merevség, görcs és gyulladás lép fel, olyankor rendkívül gyakori a fejfájás is.

Ez a fejfájás általában tompa és folyamatosan (nem lüktetve) fáj.

A nyak és váll lazítása, illetve az ott jelentkező gyulladások csökkentése a legtöbb esetben a fejfájást is csökkenteni tudja.

A cikk végén található ingyenes otthoni vállkezelési módszerek is sokat segíthetnek a panaszok enyhítésében.

Ha pedig a merevséget és a gyulladást is tartósan meg szeretné szüntetni, a tartalomjegyzékből keresse meg az orvosi kezelésről szóló részt és olvassa el.

A fej persze nem csak fájhat a vállproblémák miatt. Akár szédülés is jelentkezhet.

Vállfájdalom szédüléssel együtt

A vállfájdalommal együtt jelentkező szédülés leggyakrabban nyaki sérülésre ad okot.

Mivel a nyak sérülései a vállra és a fejre is kihatnak, ezért a szédülés és a vállfájdalom együttese nyaki okokra enged következtetni. Részletesen a nyakfájás okairól, tüneteiről és kezeléséről ide kattintva olvashatja el cikkünket.

De miért szédül a nyaki sérülés miatt? Ennek általában idegi oka van. Ha egy gerincből kilépő nyaki ideg megnyomódik, becsípődik          vagy más módon sérül, olyankor gyakran szédülés jelentkezik.

Az idegi érintettség egyéb tüneteiről cikkünk későbbi részén is kitérünk még, a Vállfájdalom Okai részben.

Mi akkor a megoldás? Mindenképpen érdemes vállfájdalommal együtt járó szédülés esetén nyakfájás elleni otthoni tippjeinket igénybe venni. Ezt az alábbi cikkben találja.

Ha pedig komolyabb kezelés kell, a szédülés azonnali enyhítésére keresse fel fájdalomterapeuta szakorvosunkat.

Figyelem: akár szívrohamot is jelezhet a szédülés és vállfájdalom együttese! Ha ok nélkül, hirtelen bénító fájdalmat érez bal vállában és megszédül (vagy akár el is ájul), akkor szívroham gyanújával azonnal mentőt kell hívni! A szívroham egyéb jeleiről alábbi cikkünkben tájékozódhat.

Szerencsére a szívroham miatti szédüléssel együtt járó vállfájdalom ritka. Ennél sokkal gyakoribb, de igen kellemetlen az, ha a vállfájdalom miatt nem tudja felemelni a karját. Lássuk, hogy ez mit jelenthet:

Vállfájdalom: „Nem tudom felemelni a karom”

Ha a vállfájdalma miatt nem tudja felemelni karját, olyankor messze leggyakrabban befagyott vállról van szó.

A befagyott vállról már írtunk egy mindenre kiterjedő részletes cikket, amelyből tájékozódhat az okokról, tünetekről és kezelési módokról. Kattintson ide a megnyitáshoz!

Tudta? Nem csak ennek a cikknek a végén mutatjuk be a konkrét otthoni és orvosi kezelési módszereit a vállnak. Ha „nem-tudom-felemelni-a-karom” vállfájdalma van, akkor a legjobb segítséget a befagyott vállról szóló cikkünk alján az otthoni és orvosi kezeléseknél talál. Irány a cikk!

--

Végeztünk is a vállfájással együtt jelentkező mozgássszervi tünetekkel. Ahogy ígértük, bemutatjuk azokat a tüneteket is, amelyeket idegek okoznak.

Vállfájdalom idegek miatti járulékos tünetei

A vállfájással gyakorta járnak együtt idegi tünetek. A jó hír? Az, hogy az idegi érintettségű mozgásszervi fájdalmaknak jól megkülönböztethető jelei vannak. Mégpedig:

  • Zsibbadás. A gyulladt, becsípődött vagy sérült ideg gyakran zsibbadást okoz. Váll esetében ez leggyakrabban a karon vagy a kézen következik be.
  • Égő érzés. Az idegek biztosítják az érzékelést. Ha gond van velük, akkor pedig úgy érezhetjük, mintha valahol égne a bőrünk.
  • Érzékvesztés. Erősebb idegi probléma esetén kisebb-nagyobb mértékben érzékvesztés is előfordulhat. Vállpanaszok esetében ez gyakran a kéz külső oldalának és a kisujjnak az érzéketlenségét jelenti.
  • Mozgáscsökkenés. Az idegek nem csak az érzékelést, hanem a mozgást is irányítják. Súlyos váll idegi problémák esetén a kéz és a kar akaratlagos mozgatása nehézkes lehet.

Az általános idegi bemutatás után nézzük a konkrét vállpanaszokkal együtt járó idegi tüneteket:

Sugárzó vállfájdalom – avagy a vállfájás kisugárzása

A sugárzó fájdalom azt jelenti, hogy a testben nem ott van a probléma, ahol a fájdalom jelentkezik. Ezt a jelenséget az idegek okozzák.

A váll esetében ennek két fajtája van:

Vállba sugárzó fájdalom

Lehetséges, hogy nem a vállban van a probléma, mégis ott érzékeli a fájdalmat. Ennek a leggyakoribb okai az alábbiak:

Fontos: a fenti négy ok összességében rendkívül ritka oka a vállfájdalomnak. Messze leggyakrabban mozgásszervi okokról van szó, azaz izmok, ízületek, szalagok, idegek sérüléséről. Amíg a mozgásszervi okokat nem vizsgálták ki, addig nem érdemes aggódni az egyéb okok miatt.

Nézzük meg a fordított helyzetet: amikor a vállból sugároz a fájdalom a test más részeibe.

Vállból sugárzó fájdalom

Ez sokkal gyakoribb, mint a vállba sugárzó fájdalom. Oka pedig a következő: a váll problémája egy ideget érint, ami ingerelni kezdi a test egyéb régióit.

Két gyakori eset van:

Látható, hogy a vállból sugárzó fájdalom gyakori eset. Éppen ezért hadd fejtsük ki kicsit részletesebben a karba sugárzó fájdalmat:

Karba sugárzó vállfájdalom

A karba sugárzó vállfájdalom egy rendkívül gyakori eset, amely esetében egy dolgot biztosra vehet: idegi érintettségről is szó van.

Azért ilyen gyakori a zsibbadás a vállfájdalommal együtt, mivel a kart ellátó idegek ugyanazok, amelyek a váll izmait is ellátják.

Ennek megfelelően, ha a váll izmai begyulladnak vagy bedagadnak, olyankor az ideg könnyen megnyomódik vagy becsípődik – ez pedig zsibbadással jár.

A sugárzó fájdalom lehet erős vagy gyenge. Ez általában attól függ, hogy milyen mértékben nyomódott meg az ideg. Legtöbbször bizonyos mozdulatok hatására erősödik a fájdalom, más mozdulat pedig enyhíti a tüneteket.

A karba sugárzó vállfájás magától nem fog elmúlni. Ha viszont a vállpanaszok okát sikerül megszüntetnie, akkor a karfájdalom is meg szinte biztosan meg fog szűnni.

Egy speciális esete a karba sugárzó fájdalomnak a kéz zsibbadás. Ezt nézzük meg a következőkben.

Vállfájdalom kéz zsibbadás – sugárzó fájdalom

A kéz zsibbadása jelentkezhet tünetként vállfájdalommal együtt. Ennek két fő oka lehet.

Az egyik ok nagyon komoly, jelentkezése esetén azonnal mentőt kell hívni, mivel szívrohamot jelezhet.

Amennyiben a kéz zsibbadása:

  • mellkasi nyomással…
  • levegőkapkodással…
  • hirtelen szédüléssel…

együtt jelentkezik, gyanakodjon szívrohamra és haladéktalanul kérjen segítséget az országos mentőszolgálattól!

Szerencsére a sürgősségi ok ritka. Ennél sokkal gyakoribb a másik ok:

A kéz zsibbadásának leggyakoribb oka, ami a vállfájással együtt jelentkezik a már sokat emlegetett idegi érintettség.

A váll sérülése miatti gyulladás vagy duzzanat ilyenkor megnyomja a kar és a kezek érzékeléséért felelős idegeket. Ez pedig zsibbadással jár.

Gyakori, hogy a karban nem érzékel fájdalmat vagy zsibbadást, hanem az „csak” a kézben jelentkezik.

Ennek oka, hogy olyankor, amikor az ideg a vállban csak enyhén érintett, olyankor az úgynevezett perifériákon jelentkeznek az idegi tünetek. Ez a kar idege esetén a kéz (vagy csak a kisujj), az alsó végtag esetén pedig a lábfej (vagy a nagylábujj).

Ha tehát keze zsibbad – és közben válla is fáj – akkor jó döntés azt feltételezni, hogy mindkét tünet oka a vállban található. A vállproblémák megoldása ilyenkor szinte mindig mindkét tünetet együtt szünteti meg.

Ha többet szeretne megtudni a kéz zsibbadásról, akkor ide kattintva elolvashatja részletes cikkünket a tünet okairól és kezeléséről.

Vállfájdalom ujjzsibbadás – sugárzó fájdalom

Ha még tovább haladunk a perifériák (központtól távoli) részek felé a vállból, akkor eljutunk a kézből az ujjakba.

Ha kifejezetten az ujjak zsibbadnak – és közben a váll is fáj – akkor a kéz zsibbadáshoz hasonlóan gyanakodjon a vállban az ideg megnyomódására.

(Abban az esetben, ha vállfájás nincs, akkor még alagútszindróma is okozhat ujjzsibbadást)

A korábbi zsibbadásos tünetekhez hasonlóan itt is a vállpanaszok okának megszüntetésével oldható meg az ujjak zsibbadása. Erre többféle lehetősége van:

  • Otthoni kezelési módszerek
  • Azonnali hatást nyújtó orvosi kezelési módszerek

Olvassa el mindkét kezelési fajta kezelési mód bemutatását és a cikk végén és válassza ki az Önnek megfelelőt! Ha a mi tanácsunkra kíváncsi, kezdje az otthoni kezelési útmutatóval!

--

Végeztünk is a vállpanaszok idegi érintettségű járulékos tüneteivel. Evezzünk új – és veszélyesebb – vizekre! Nézzük a belső szervi járulékos tüneteket:

Vállfájdalom belső szervek miatti járulékos tünetei

A vállpanaszok belső szervi tünetei közül egyik sem kellemes. Ráadásul egytől egyig arra utalnak, hogy gyors orvosi segítséget kérjen.

Rendkívül fontos ezeknek a belső szervi tüneteknek a megismerése, mivel segíthetnek Önnek rájönni, ha a gond nem a vállával van – vagy akár arra is, ha a gond sürgősségi kezelést igényel.

Nézzük is meg a tüneteket egyesével:

Nehézlégzés vállfájdalom közben

A nehézlégzéssel együtt járó vállfájdalom a legtöbb esetben sürgősségi ellátást igénylő tünet. Ez különösen akkor igaz, ha az alábbi tünetek együtt jelentkeznek:

  • hirtelen, erős vállfájás. Általában a bal oldalon.
  • nehézlégzés, ami máskor nem szokott jelentkezni. Asztmások esetén megjegyzendő, hogy a szívroham miatti nehézlégzés esetén sokszor nincs az asztmás rohamnál jelentkező sípoló tüdőhang, hanem egyszerűen csak nem kap levegőt.
  • hideg verítékezés. Szívroham esetén „kiver a víz”, szinte jéghideg verítékezéssel egybekötve.
  • mellkasi fájdalom. A mellkasban ilyenkor hirtelen erős szorítás jelentkezik. Sokkal erősebb annál, mint amit szorongás vagy pánikroham okozhat. A pontos meghatározásról mellkasi fájdalomról szóló részletes cikkünkben olvashat, ide kattintva.

Nem szabad félvállról venni a hirtelen nehézlégzéssel járó vállfájást! Azonban megijedni sem kell: a szívroham olyan erőteljes, lábról leverő tünetekkel jár, hogy nem igazán lehet eltéveszteni.

Ráadásul, mint azt már említettük, a legtöbb esetben a vállfájdalom mozgásszervi eredetű és a nincs köze a szívrohamhoz.

Most pedig nézzük meg következő belső szervi tünetet:

Hőemelkedés vállfájdalom közben

A hőemelkedéssel járó vállfájdalom enyhe – de általában erősödő – gyulladásra enged következtetni.

A vállízületi gyulladás sajátos jellemzői:

  • erős fájdalom
  • hőemelkedés – de akár lázba is átcsaphat
  • bőrpír – gyakran az egész váll égővörös színbe csap át. A bőr ilyenkor feszes és csillogó.
  • duzzanat – a gyulladás során a szövetekben felszaporodik a víz. Ezt kívülről duzzanat formájában lehet észlelni. Gyakran akár szabad szemmel is.

A fentiek értelmében, ha hőemelkedést tapasztal vállfájással együtt, olyankor gyanakodjon gyulladásra. Gyulladással pedig minél hamarabb mozgásszervi szakorvoshoz kell fordulni.

A rendelőnkben azonnali fájdalomcsillapítással együtt járó orvosi gyulladáscsökkentő kezelésekről a cikk végén olvashat részletesen. Vagy most azonnal odajuthat a tartalomjegyzék használatával.

Ha a hőemelkedés „szintet lép”, olyankor jelentkezik láz. Nézzük, hogy ez hogyan kapcsolódik a vállpanaszokhoz.

Láz vállfájdalom közben

A vállfájdalommal együtt járó láz erős gyulladásra enged következtetni. Lázról akkor beszélünk, ha a testhőmérséklet (hónaljban mérve) 38 fok felett van.

A lázat minden esetben csillapítani kell: erre nyugodtan használhat vény nélkül kapható lázcsillapítót is.

A láz tűrésének nincs bizonyított egészségügyi hatása. Sőt, ha nem csillapítja a lázat, az legyengítheti a szervezetet, ami lassabb felépüléshez vezethet.

A hőemelkedésnél leírtuk, hogy láz oka vállpanaszok esetén leggyakrabban a gyulladás. Ez elsősorban akkor igaz, ha a vállfájdalom előbb jelentkezik, mint a láz.

Ha a láz van előbb és a vállpanaszok utána jelentkeznek, olyankor gyakran „csak” arról van szó, hogy a láz miatt érez ízületi vagy izomfájdalmat.

Ezt könnyen tesztelheti: ha a vállpanaszok a láz levitelével teljesen megszűnnek, olyankor gyakran nincs valódi vállpanasz.

Ha pedig a vállfájdalom a láz levitelével is megmarad, olyankor a panaszok orvosi kezelésére van szükség.

Haladjunk is tovább a következő belső szervi okra:

Hányinger vállfájdalom közben

A hányingerrel együtt járó vállfájás sokszor arra utal, hogy valamelyik belső szerv gyulladt be. Ezek a belső szervi leggyakoribb betegségek az alábbiak:

A fenti betegségeknek közös jellemzője, hogy a hányinger és a vállfájdalom mellett erős hasfájást is okoznak. Egyéb tünet lehet például a hányinger is.

Ezeket a betegségeket belgyógyász szakorvos kezeli. Erőteljesen jelentkező tünetek esetén ne várakozzon: sürgősségi ellátásra lehet szüksége (ez különösen igaz a hasnyálmirigy-gyulladásra)

A tartós és erős hányinger szerencsére ritka a vállpanaszok esetén.

Térjünk is rá a következő belső szervi vállpanaszokat okozó betegségre: a refluxra.

Reflux vállfájdalom közben – mítosz!

A gyakori hiedelmekkel ellentétben a reflux szinte sosem okoz vállfájást.

A reflux – ez a gyomorsav-visszafolyással járó emésztési betegség – okozhat sugárzó fájdalmat a felső testben, de leggyakrabban csak az alábbiakat:

  • Mellkasi fájdalom – ezt is egészen a mellkas alján, a rekeszizom és az alsó bordák környékén
  • Nyakfájás – mivel a nyelőcső érintett a betegséggel, ezért akár a nyakban is érezhet fájdalmat

Igen ritka esetben persze a vállban is jelentkezhetnek a tünetek. Mire azonban eljutna ide, addigra valószínűleg belgyógyász kezelőorvosa felismerte a refluxot. Így megfelelő kezelést kaphat a problémára.

Nézzük meg következő mítoszt: a magas vérnyomás miatt jelentkező vállfájást

Magas vérnyomás vállfájdalom közben – mítosz!

Érdekes közhiedelem, hogy a magas vérnyomás és a vállfájdalom kapcsolatban áll. Ennek azonban tudományos alapja nincs.

Ahogy már fentebb részletesen írtuk, a szívroham az egyetlen olyan szívbetegség, amely gyakran okoz vállpanaszokat.

Magas vérnyomás esetén – pláne, ha kezelt – nincs ok az aggodalomra: ez önmagában nem fog vállpanaszokat okozni.

Ha a magas vérnyomásról szeretne többet megtudni, itt találja részletes cikkünket.

--

Íme hát: végeztünk a vállfájdalom járulékos tüneteinek bemutatásával!

Melyek a tanulságok?

Elsősorban az, hogy a mozgásszervi és idegi tünetek tanulmányozásával érdemes foglalkozni – a többi tünet ritka és sokszor nem is tudományosan megalapozott a kapcsolat közöttük.

Másodszor pedig ezt jegyezze fel:

A vállfájások otthoni kezelésére érdemes ingyenesen elérhető otthoni kezelési módjainkat azonnal kipróbálnia. Ezt a cikk végén találja meg.

Ha pedig azonnali fájdalomcsillapító orvosi segítségre van szükséges, akkor olvassa el orvosi kezeléseink mikéntjét az Orvosi kezelésekről szóló részbetn. Ha tetszik, akkor az oldalon azonnal időpontot is foglalhat.

A következőkben egy igazi 21. századi témára térünk át: a vállfájdalom megelőzésére. Ne gondolja, hogy erre nincs szükség, ha már fáj a válla! Ilyenkor abban tudnak segíteni a módszerek, hogy a fájdalom mérgesedjen el és erősödjön fel.


Vállfájdalom megelőzése – mi lenne, ha soha nem kellene félnie a vállfájdalomtól?

Képzelje csak el: milyen lenne, ha kezében lenne a kulcs, amivel soha többet nem kellene félnie a vállfájdalomtól! Nos, erre most van lehetősége: ez a kulcs pedig a vállfájdalmat megelőző módszerek megismerése.

Ráadásul:

A megelőző módszereket akkor is használhatja, amikor először elkezdni érezni a fájdalmat a vállban. Gyakran azt fogja tapasztalni, hogy a megelőző módszerek kiválóan képesek enyhíteni az éppen csak kialakuló fájdalmakat is.

Olvasson tovább, hogy megtudja, milyen módszerekkel előzheti meg a vállfájás kialakulását vagy eldurvulását:


Derék körüli izomzat erősítése vállfájdalom elkerülésére

Hogy lehet az, hogy a derék körüli izmok csökkentik a vállfájdalmat?

Úgy, hogy a test egy komplex rendszer, amelyben minden mindenre hatással van.

A derék esetében például a gyenge tartóizmok, a sok ülés és a kevés mozgás miatt gyakran előrebillen a medence.

Ilyenkor azért, hogy tudja magát tartani a test, a vállak előreesnek. Ha pedig ezt napokig, hetekig vagy hónapokig folytatja, akkor a természetellenes vállhelyzet bebetonozódik.

Ekkor a váll sérülékeny lesz – és előbb utóbb megsérül.

Mit kell tennie?

A derék körüli izomzat erősítése nem túl nagy falat: akár egy-két gyakorlat is elég, amiket napi szinten elvégez két hétig. Ennek már érezhető és látható eredményei lesznek – ráadásul nem csak a váll-, hanem a derék-, a nyak- és a térdfájás ellen is kiváló.

Pusztán egy kezelésre van szükség, ahol megfelelő vizsgálat után személyre szabott gyakorlatokat kap. A kezeléshez keresse fel tartásszakértő gyógytornászainkat.


Nyaktartás megtanulása vállfájdalom megelőzésére

A nyaktartás hasonlóan a derék körüli izmokhoz befolyásolja a váll tartását.

A legtöbben előretolt nyakkal és előreesett vállal élnek. Ez pedig idővel váll- és nyakpanaszokat okoz – a kérdés csak az, hogy mennyi idő alatt.

Mit kell tenni?

Figyelni kell a nyak megfelelő tartására – ehhez pedig meg kell tanulni

  • a helyes ülést
  • a derék tartását
  • és a megfelelő nyakpozíciót.

A jó hír az, hogy mindezt gyógytornászaink egy vizit alatt képesek megtanítani. Ráadásul el tudják látni azokkal a gyakorlatokkal, amelyekkel tartósan védekezhet a vállfájdalom ellen.

A gyógytorna módszertan részletes bemutatását itt olvashatja.


Nyak nyújtás vállfájdalom megelőzésére

Ha pedig már évek óta rosszul tartja nyakát, akkor nem csak a helyes tartásra, hanem annak nyújtására is szükség van.

A nyújtás azonban nem kellemetlen: speciális lazító technikák segítségével kellemes mozdulatokkal nyújthatja meg azokat az izmokat, amelyek azonnal segíteni fognak a helyes tartás megtalálásában és a vállfájdalom csökkentésében.

A megfelelő nyújtógyakorlatokat gyógytornászaink személyre szabottan csupán egy vizsgálattal ki tudják adni az Ön számára. Ide kattintva olvashatja el a részleteket.


Mellizom nyújtás vállfájdalom megelőzésére

Hasonlóan a nyakhoz, a mellizmot is nyújtani kell. Különösen az ülőmunkát végzőknek, akiknél hajlamos a mellizom bemerevedni.

Ezek a gyakorlatok is többfélék lehetnek, mivel a mellizom egy nagy izom, amelyet többféleképpen is lehet nyújtani, attól függően, hogy éppen hol a baj.

Szakértő gyógytornászaink csomagban tudják kiírni a teljes vállfájdalom-megelőző tornát, csupán egy vizit alkalmával.


Lapockazárás vállfájdalom megelőzésére

Mit jelent a lapockazárás? Azt, hogy lapockái alsó izmait képes úgy megtartani, hogy azok stabilan tartsák vállát.

Lehet, hogy Önnek is – mint a legtöbb embernek – a lapockazárói olyan gyengék, hogy nem is tudja velük tudatosan jó helyen tartani vállát.

Ezért néhány rendszeres gyakorlattal szükség lehet ezek erősítésére. Mostanra már viszont oda jutottunk, hogyha minden gyakorlatot napi szinten végezne, akkor az felér egy edzéssel.

Ezért kell szakértő gyógytornászainkhoz fordulnia, akik pontosan meg tudják mondani, hogy melyik gyakorlat lesz a legjobb hatással: így mindig csak azokat kell végeznie, amelyek a leggyorsabb és legjobb hatást váltják ki.


Helyes állás vállfájdalom megelőzésére

Ez egy haladóbb technika: a helyes állás elsajátításához legalább 6 dologra kell figyelni.

Ha viszont ezeket képes megtanulni és rendszeresen alkalmazni, akkor óriási változásokat fog tapasztalni abban, hogy hogy érzi magát. Ráadásul vállpanaszai is enyhülni fognak.

Szakértő gyógytornászaink pusztán egy kezelés alkalmával meg tudják tanítani a helyes állást: innentől már csak gyakorolnia kell. És nincs annál jobb motiváció, mint a fájdalomenyhítés.


Helyes ülés vállfájdalom megelőzésére

A helyes álláshoz hasonlóan kiemelten fontos a helyes ülés megtanulása. Sőt, talán még fontosabb is: mivel lehet, hogy Ön is többet ül, mint amennyit áll egy nap. (Így van?)

Szakértő gyógytornászaink ebben is segíteni tudnak pusztán egy kezeléssel: ha megtudja, hogy mire kell figyelnie, utána már csak arra lesz szükség, hogy ezeket alkalmazza is.

---

A megelőző módszerek megismerése sokszor azonban nem elegendő.

Főleg, ha már nagyobb a baj.

Sérülés vagy gyulladás gyanúja esetén pedig fájdalomterapeuta szakorvosi vizsgálatra is szükség van. Ennek pedig elengedhetetlen része a megfelelő kivizsgálás és a diagnózis felállítása - a következők szerint.


Válfájdalom kivizsgálása (diagnózisa)

A vállfájdalom szakorvosi kivizsgálása rendelőnkben nem csupán 5-10 perc, mint a legtöbb más rendelőben.

Éppen azért szánnak erre a lépésre akár 20-25 percet is (ha szükséges), mivel ha a diagnózis nem stimmel, akkor a kezelés sem fog használni. Természetesen ez nem megy a kezelés rovására: minden első szakorvosi vizsgálatunk azonnali kezelést is tartalmaz. Hogy tudjuk ez biztosítani? Úgy, hogy rendelőnkben 45 perc áll majd rendelkezésére a szakorvosi vizsgálat és a kontroll alkalmával is.

Ezek alapján hadd mutassuk meg a kivizsgálási lépéseket, amelyekre szükség lehet a vállfájdalom pontos okának megállapításához:


Leletáttekintés – szóbeli vizsgálat

Elsőként az orvos vagy gyógytornász mindig szóbeli vizsgálatot végez. Ennek lényege, hogy célzott kérdések és a korábbi leletek segítségével feltérképezi a szakember, hogy mi lehet a probléma.

Válaszai alapján a fájdalomterapeuta szakorvos képes lesz leszűkíteni a lehetséges okokat a legvalószínűbb néhány okra. Ezeket a feltevéseket vizsgálja majd az orvos a testi (fizikális) vizsgálat alatt.


Fizikális vizsgálat

A fizikális vizsgálat két részből áll:

  • Az általános részen az orvos megfigyeli tartását és teste általános állapotát. A sok helyen elmaradó, de kötelező vérnyomásmérés és általános állapotfelmérés is része a vizsgálatnak.
  • A speciális részen pedig a váll vizsgálatára kerül sor. Ennek során az orvos megtapintja, szabad szemmel megvizsgálja a vállat. Pusztán ebből meg tudja állapítani a szakértő, hogy mi lehet a baj.

Ezt a feltevést kell vizsgálni utána mozgástesztekkel.


Mozgástesztek

A mozgástesztek olyan speciális vizsgálatok, amelyek a váll mozgásképességét vizsgálják.

Ezek arra szolgálnak, hogy az orvos megállapítsa, hogy mely…

  • csontok
  • izmok
  • szalagok
  • vagy idegek…

…érintettek a fájdalommal.

Mire ezekkel a vizsgálatokkal is végeznek, az orvos sok esetben pontosan meg tudja mondani, hogy mi okozza a panaszokat. Ennek megfelelően gyakran a kivizsgálás itt véget ér.

Ha azonban a korábbi vizsgálatok olyan eredményt mutatnak, hogy esetleg tartós betegség vagy valamilyen más területen található ok okozza a vállfájdalmat, akkor további kivizsgálásra lehet szükség.


Laborvizsgálat

Laborvizsgálat során vérmintából állapítják meg, hogy a test milyen állapotban van.

Vállfájdalom esetén legtöbbször arra lehet kíváncsi az orvos, hogy például tartós immunbetegség vagy állandó gyulladás található-e a testben.

Ez azért fontos, mert ebben az esetben nem elég a vállat kezelni – hiszen a tartós gyulladás miatt a fájdalom úgyis kiújulnia.

Természetesen a vizsgálatra csak abban az esetben van szükség, ha az orvosi vizsgálattal felmerül a lehetősége az egész testet érintő gyulladásos- vagy immunbetegségnek.


Képalkotó vizsgálatok (MR, CT, röntgen)

A laborvizsgálatokon felül adott esetben képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet. Erre akkor lehet szükség, ha az orvos törést, izomszakadást vagy komoly ízületi károsodást feltételez.

Attól függően, hogy pontosan milyen panaszokat észlel, az orvos javasolhat:

  • MR-vizsgálatot. Ez egy népszerű vizsgálat, mivel 3D képen mutatja a váll csontjait, izmait, szalagjait és idegeit is – így mindent egyszerre lehet vizsgálni.
  • Röntgenvizsgálatot. Erre akkor lehet szükség, ha csontsérülést vagy ízületi károsodást gyanít az orvos. A törések elsőszámú diagnosztikai eszköze is a röntgen.
  • CT-vizsgálatot. Erre legtöbbször vállpanaszok esetén nincs szükség – leginkább csak a legkomolyabb állapotok igazolására szolgál.

Fontos: a fájdalomterápia szakorvosi vizsgálat előtt nem kell képalkotó vizsgálatokat elvégezni, ha még nincsenek. Ha pedig 6 hónapon belüli korábbi leletei vannak, azok is megfelelők, nem kell "friss" lelet az esetek nagy részében (kivéve friss sérülés esetén).

---

Most, hogy idáig jutott, vágjunk is bele abba, amire igazán kíváncsi: a vállfájdalom kezelésébe.


Vállfájdalom kezelése – vállfájdalom csillapítása és teljes megszüntetése

A vállfájdalomnak sokféle kezelési módja lehet.

Ezek egy része otthon is elvégezhető, másik részéhez szükség van szakértő fájdalomterapeuta véleményére és javaslatára.

Általánosan elmondható, hogyha a cikk végén található otthoni kezelési módszerekkel nem múlik el 7 nap alatt a fájdalom, akkor mindenképpen fel kell keresni szakértő fájdalomterapeuta szakorvost, aki megfelelő kezelést ad a problémájára.

Mivel rengeteg kezelési módszer van, ezért ezeket három kategóriába soroljuk:

  • otthoni kezelési módszerek enyhe fájdalomra
  • közepesen erős (nem orvosi) kezelési módszerek
  • alternatív kezelési módszerek
  • műtéti kezelések
  • azonnali orvosi kezelések – sürgős, hirtelen és pokolian erős fájdalmakra
  • tartós kezelési módszerek

Lássuk ezeket sorban!


Vállfájdalom kezelése otthon

Az otthoni kezelési módszerek közül a legjobbakat (amelyek itt nem olvashatók) 15 éves tapasztalattal gyűjtöttük össze Önnek.

Ezeket adatai megadása után azonnal letöltheti.

Csak töltse ki most az alábbi űrlapot:

Ha ezzel megvan, akkor hadd mutassuk be a többi otthoni kezelési módszereket röviden.


Borogatás vállfájdalomra

A legtöbb esetben a fájó vállban legalább egy kis gyulladás van – szerencsére legtöbbször nem tartósan.

Ilyenkor hideg borogatással enyhíthető a gyulladás – ezzel együtt pedig a fájdalmak. A borogatás pontos módszerét letölthető otthoni kezelési útmutatókban találja.


Fájdalomcsillapító vállfájdalomra

A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is segíthetnek a fájdalmain. Két dolgot azonban tudnia kell ezekről:

  • Ha 7 nap alatt nem segítenek, akkor nem érdemes tovább használni őket. Ilyenkor erősebb segítség kell: olyan módszerek, amelyeket fájdalomterapeuta szakorvos javasolhat.
  • Az okokat nem oldják meg. A fájdalomcsillapító csupán elfedi a tüneteket, de a mögöttes okot nem szünteti meg. Ezért rendkívül fontos, hogyha fájdalomcsillapítót szed, akkor közben végezze otthoni kezelési útmutatónk szerint is a fájdalomcsillapítást, mivel a gyógyulás csak a közös hatással érhető el.

Gyulladáscsökkentő vállfájdalomra

A gyulladáscsökkentők ugyanúgy működnek, mint a fájdalomcsillapítók, csupán kissé más hatóanyaggal.

Ennek megfelelően ugyanúgy igaz rájuk, hogy 7 napnál tovább ne használja őket (mivel tartós szedésük vesekárosító hatású is), illetve csak letölthető otthoni kezelési módszerekkel kiegészítve érdemes őket használni.

A letölthető otthoni kezelési módszereket fentebb találja.


Illóolaj vállfájdalomra

Bizonyos illóolajak a bőrre kenve vagy borogatásként alkalmazva segíthetnek a fájdalomenyhítésben.

Csodát azonban ne várjon: ezek leginkább enyhe fájdalmak esetén tudnak segíteni.

A hatásukat letölthető otthoni kezelési útmutatónk alkalmazásával fel lehet erősíteni. Az útmutatót könnyen letölthető a fentebb található űrlap kitöltésének segítségével.


Vállfájdalom jegelése

A jegelés az egyik legjobb módszer a fájdalomenyhítésre. Persze nem mindegy, hogy hogyan és mikor jegel.

A jegeléshez a legjobb módszereket ingyenesen letölthető otthoni kezelési riportunkban találja meg, amelyet a fentebb található űrlap segítségével igényelhet.


Krém vagy kenőcs vállfájdalomra

A vállfájás enyhítésére hatékonyan alkalmazhat fájdalomcsillapító krémeket és kenőcsöket is.

Mindazonáltal fontos, hogy ezek a szerek csak a tüneteket enyhítik, az okokat nem oldják meg.

A krémes kenegetés mellett mindenképpen alkalmazza a cikkből letölthető otthoni kezelési útmutatónkat is. Ehhez a szükséges űrlapot fentebb találja.


Vállfájdalom tapasz

A különböző fájdalomcsillapító tapaszok előnye a szájon át szedhető fájdalomcsillapítóval szemben, hogy helyileg, célzottan fejtik ki hatásukat.

Azonban az is igaz, hogy a tapaszok tartós gyógyulást nem hoznak – mivel csak a tüneteket fedik el.

A cikkből letölthető otthoni kezelési módszerek alkalmazásával közösen azonban komoly eredményeket érhet el 7 nap alatt is.

--

Az enyhe fájdalomcsillapító módszerek után, nézzük meg, hogy mit tehet az erősödő, tartósabb vállfájdalom ellen.


Közepesen erős vállfájdalom kezelése – fokozatosan erősödő vállfájdalomra

A közepesen erős vagy 7 napnál tartósabb fájdalmakra már komolyabb segítség kell. Ezeket mutatjuk be most:


Csontkovács vállfájdalomra

A csontkovács hivatalos neve manuálterapeuta.

Figyelem: a csontkovács önmagában nem hivatalos és nem elismert szakma Magyarországon.

Ez azt jelenti, hogy a legtöbb csontkovácsnak nincs megfelelő végzettsége arra, hogy megállapítsa, hogy mikor milyen kezelést szabad alkalmazni.

Számos elrontott esettel dolgoztunk már, ezért kérjük, hogy kizárólag olyan „csontkovács” szakemberhez forduljon, aki manuálterapeutának hívja magát.

A manuálterápia hivatalos, legalább 2 éves képzést igénylő végzettség, amelyet csak gyógytornász vagy mozgásszervi szakorvos végezhet el. Erre éppen azért van szükség, mert ezek a szakemberek tudják megállapítani, hogy mikor lehet alkalmazni a kézi technikákat és mikor tilos.

Éppen ezért, ha csontkovácsot szeretne, keresse fel manuálterapeuta gyógytornászaink egyikét, akik kézi technikákkal, gyógyszermentesen tudnak segíteni a fájdalmán.

Ha pedig a vizsgálat során kiderül, hogy nem ezekre a módszerekre van szükség, akkor tovább tudják irányítani a megfelelő szakorvoshoz.


Erősebb gyógyszerek vállfájdalomra

A közepesen erős fájdalomhoz erősebb fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek dukálnak.

Ezeket háziorvosa vagy fájdalomterapeuta kezelőorvosa írhatja fel Önnek.

Értelemszerűen ennek feltétele a szakorvosi vizsgálat.

Illetve is fontos tudnia, hogy a fájdalomcsillapító az okokat nem csillapítja, hanem csupán a tünetek kezelésére alkalmas.

Kineziológiai tapasz vállfájdalomra

A kineziológiai tapasz egy olyan rugalmas ragasztószalag, amellyel a vállat olyan helyzetbe lehet hozni, hogy az kevésbé fájjon és felvegye a megfelelő testtartást.

Erről a módszerről részletes cikkünket itt olvashatja.

Kineziológiai tapaszos kezelést rendelőnk gyógytornászai végeznek. Ez azért fontos, mert a tapasznak akkor lesz tartós hatása, ha legalább néhány célzott gyakorlattal együtt alkalmazza.

Vállfájdalom TENS kezelése

A TENS egy olyan fizikoterápiás kezelési módszer, amely elektromos áram segítségével csillapítja a fájdalmakat közvetlenül az idegekre hatva.

Ráadásul teljesen gyógyszermentes.

A módszert fájdalomcsillapításra és részben kezelésre is használják gyógytornász szakembereink.

Tartós fájdalmak esetén – szakorvosi vagy gyógytornász javaslatára – otthon is használható készüléket is vásárolhat magának.

A legjobb eredmények elérése érdekében azonban érdemes először gyógytornász szakember segítségével elvégezni a kezeléseket.

Így az eredmények is jobbak lesznek, valamint a gyógytornász kiegészítheti a kezelést néhány célzott gyakorlattal, amelyeket együtt alkalmazva a TENS-sel gyorsabb és tartósabb fájdalomcsökkenést érhet el.

--

A részben orvosi kezelések bemutatása után térjünk ki azokra a gyakori alternatív kezelési módokra, amelyekről mindenképpen kell néhány szót ejteni:

Vállfájdalom alternatív kezelési módszerei

Alternatív kezelési módoknak azokat a módszereket nevezzük, amelyeket a nyugati (magyar) orvostudomány nem vagy nem feltétlenül ismer el kezelési módszerként.

Ez nem azt jelenti, hogy nem tudnak használni a módszerek, csupán arról van szó, hogy hatásuk nem bizonyított klinikai kutatásokkal.

Lássuk ezeket:

Akupunktúra vállfájdalomra

Az akupunktúra segíthet a:

  • fájdalomenyhítésben
  • gyulladáscsökkentésben
  • izmok ellazításában
  • és a váll mozgásterjedelmének növelésében.

A kezelés során a megfelelő pontokba apró tűket szúrnak, amelyek itt nyomással fejtik ki hatásukat.

Rendelőnkben ezt a kezelési módot nem szoktuk javasolni, mert tapasztalatok szerint inkább a gyógytorna és a szakorvosi kezelések kombinációja az, ami megfelelően tudja kezelni a vállfájdalmakat.


Homeopátia vállfájdalomra

A homeopátiás szerek olyan gyógyszermentes (gyógynövény- és ásványalapú) szerek, amelyek egyesek szerint képesek segíteni a gyógyulást.

A kezelés elsősorban azokbak használ a legjobban, akik hisznek a módszer működésében. Így a placebo hatás is szerepet játszik a kezelésben.

Vállfájdalom esetén akkor alkalmazható, ha a fájdalmat nyáktömlőgyulladás vagy ízületi gyulladás okozza: ilyenkor a szerek célzottan segítenek a gyulladáscsökkentésben.


Jóga vállfájdalomra

A jóga egy ezeréves és manapság népszerű mozgásforma, amely alacsony intenzitású gyakorlatokkal fejleszti a:

  • fontos tartóizmok erejét
  • váll hajlékonyságát
  • mozgáskoordinációt

Ezek elengedhetetlen eredmények a tartós gyógyuláshoz. De persze ezek a képességek nem csak jógával fejleszthetők.

Rendelőnkben elsősorban szakértő gyógytornászaink kezeléseit szoktuk javasolni, mivel ilyenkor célzott segítséget kaphat problémájára.

A kezelés kiegészítésére azonban kiváló módszer a jóga. A kezelések után pedig szintfenntartásként is rendkívül hasznos mozgásforma.

--

Végeztünk is az alternatív kezelési módokkal. Térjünk át arra, hogy durva sérülések esetén hogyan segíthet a műtéti kezelés.


Vállfájdalom műtéti kezelése

A vállfájdalom műtéti kezelésére az esetek több, mint 90%-ában nincs szükség.

Ennek oka, hogy a legtöbbször a fájdalom oka nem olyan sérülés, amit muszáj műtéttel kezelni. És mivel a műtét egy komoly beavatkozás, ami után soha nem lesz olyan a váll, mint volt, ezért csak a legvégsőbb esetben van rá szükség.

De olyankor mindenképpen kell.

Az alábbi sérülések esetén lesz szüksége műtétre:

  • Nyílt törés. Nyílt csonttörés esetén, azaz olyankor, ha a törött csont „látszik”, mivel átszakította a bőrt, mindenképpen műtéti kezelésre van szükség ahhoz, hogy helyre rakják a csontokat. Enyhébb törés esetén sokszor erre nincs szükség. Ilyenkor a gipszelés is elég lehet.
  • Teljes szalagszakadás. Baleset vagy sport hatására teljesen elszakadhat a váll egyik szalagja. Ilyenkor gyakorlatilag képtelen a mozgásra. Ezt kizárólag műtéti úton lehet megoldani.
  • Teljes ízületi kopás. Ha a vállízület túlzott mértékben elkopik, olyankor végső esetben szükség lehet annak artrózissal („műporccal”) történő pótlására. Szerencsére, ha az ízületi kopást elég hamar elkezdni kezelni, olyankor gyakran elkerülhető a műtét.

A fenti esetek durva sérüléseket jeleznek.

A legtöbb esetben a vállfájdalom oka messze nem ilyen komoly.

Ilyenkor a műtét nélküli kezelések sokkal jobb eredményt hozhatnak – annak ellenére, hogy a sebészek az enyhébb sérüléseket is szeretik műteni. Ezzel az a gond, hogy minden műtétnek van valamennyi szövődményes kockázata, ráadásul egy műtött váll már soha nem lesz olyan, mint az új.

Ezért rendelőnk fájdalomterapeuta szakorvosa csak legvégsőbb esetben szokott műtétet javasolni, ha nincs remény a műtét nélküli kezelésre.

Amennyiben mégis műtétre kerülne sor, azt az alábbi technikákkal végezhetik el:

  • Artroszkópos műtét. Ennek az eljárásnak a célja a lehető legkisebb szöveti károsodás és a leggyorsabb fejlődés. Ilyenkor a sebész csak egy-két kisebb vágást ejt a bőrön és ezen keresztül végzi el a műtétet. Általában kevesebb szövődménnyel jár, ezért rendkívül népszerű – de nem mindig alkalmazható.
  • Nyílt műtét. Nyílt műtét esetén hagyományosan tárják fel (vágják fel) a vállat – és így végzik el a műtétet. Bizonyos sérülések esetén erre feltétlenül szükség van. Hátránya, hogy lassabb belőle a felépülés és a szövődmények kockázata is nagyobb.

Még egyszer hangsúlyozzuk:

A vállfájdalom esetén a legritkább esetben kell csak műtét. Hacsak nem durva baleset miatt van szükség a műtétre, akkor mindenképpen próbálja meg műtét nélküli vállfájdalom kezelési módszereinket, amelyeket fájdalomterapeuta szakorvosunk vezet.

Műtét nélküli kezeléssel a szövődmények elkerülése mellett gyorsabb eredményekre is számíthat, mivel nincs szükség műtét előtti és utáni felkészítő kezelésekre. Emellett pedig a rehabilitációs gyógytorna kezelés is a gyógyulásra tud fókuszálni, nem kell a műtéti sebek gyógyulására külön energiát fordítani.

--

Annak ellenére, hogy a legtöbb esetben nincs szükség műtétre, a bénító fájdalmak sürgős orvosi kezelésére igenis szükség lehet. Olvassa el, hogy ezeket milyen módszerekkel lehet megtenni:


Sürgős kezelés hirtelen, bénító vállfájdalomra

Rendelőnkben a vállfájdalom sürgős kezelését fájdalomterapeuta szakorvosunk végzi.

Már az első vizsgálat során a szakorvos célzott fájdalomcsillapítást végez, így a tünetek azonnal (de legfeljebb 24 órán belül) jelentősen enyhülnek.

Lássuk a kezelési módszereket:


Fájdalom ambulancia vállfájdalomra

A fájdalom ambulancia annyit jelent, hogy erős fájdalom esetén fájdalomterapeuta szakorvosunk rövid határidővel látja el panaszait.

Fájdalom ambulancia rendelésünkről az alábbi cikkben írtunk részletesen.

A kezelés előnye, hogy már az első viziten azonnali fájdalomcsillapítást kap. Erre többféle módszer van, de legtöbbször a panaszok alapján beadott megfelelő injekciós fájdalomcsillapításról van szó.

Természetesen bármilyen kezelés előtt az orvos alapos kivizsgálást végez és megmondja, hogy milyen panaszok okozzák a problémát.


Injekció vállfájdalomra

A leggyorsabb mód az erős vállfájdalom enyhítésére az injekciós kezelés. Ezeket rendelőnk fájdalomterapeuta szakorvosa végzi.

Az injekciós kezeléseket – a pontos panasztól függően – az orvos adhatja:

  • izomba
  • idegbe
  • ízületbe

Az injekciók legtöbbször kombinált hatásúak: egyrészt azonnal használó fájdalomcsillapítót, másrészt folyamatos hatást kifejtő gyulladáscsökkentőt tartalmaznak.

Így az injekció beadása után azonnal és jelentősen enyhül a fájdalom és az emiatt kialakult gyulladás.


Szteroid vállfájdalomra

A szteroid egy olyan hatóanyag, amely erősebben és tartósabban képes csökkenteni a gyulladásokat és a fájdalmakat a vállban, mint más gyógyszerek.

Fájdalom ambulancia rendelésünkre érkezve már az első vizit alkalmával megkaphatja a szteroid injekciót, amennyiben ez orvosilag indokolt.

Ne aggódjon: ha szteroid injekcióra nincs is szükség, fájdalomterapeuta szakorvosunk akkor is megfelelő azonnali fájdalomcsillapító kezelést tud adni – például egyéb injekciókkal, krémekkel vagy szájon át szedhető gyógyszerekkel.

--

Fontos hangsúlyoznunk azt, hogy a fájdalom ambulancián történő azonnali fájdalomcsillapítás nem jelent tartós kezelést. Az azonnali fájdalomcsillapítás lényege, hogy kellően csökkenjen a fájdalom addig, amíg helyre nem rakja a vállát úgy, hogy többé ne alakulhasson ki benne a fájdalom.

Éppen ezért a valódi, tartós gyógyulást szinte minden esetben a szakértő gyógytornász által vezetett személyes vagy online kezelés hozza meg.


Tartós hatású kezelések vállfájdalomra

Ahogy azt már írtuk: szedhet bármilyen fájdalomcsillapítót, végezhet bármilyen műtétet és kaphat bármilyen erős injekciót, tartós gyógyulást ezek nem fognak hozni. Csupán a tüneteket képesek elfedni.

Éppen ezért kell a fájdalomcsillapítás után mindig szakértő vállspecialista gyógytornásszal elkezdeni a kezelést – így a fájdalom nem fog visszatérni a gyógyszer hatásának elmúlása után sem.

Nézze meg, hogy hogyan segít elérni a tartós gyógyulást a gyógytorna:


Gyógytorna – vállfájdalom elleni torna

A vállfájdalom enyhítésére szolgáló gyógytorna célja, hogy helyreállítsa az izomegyensúlyt és a helyes mozgást a vállban.

Csakis ezáltal érhető el a fájdalommentesség.

Különösen nehéz lehet a kezelés olyankor, ha már van egy kialakult ízületi károsodás (pl. porckopás) vagy egy szalag- vagy izomsérülés.

Ezekben az esetekben ugyanis a környező izmokat olyan mértékben kell megerősíteni, hogy azok hatékonyan tudják védeni az ízületet, szalagot vagy izmot.

De nem csak erősítésről van szó:

Sok esetben a gyógytornász legfőbb célja az, hogy a helyes mozgásformát tanítsa meg: így az izmok együtt tudnak működni úgy, hogy közösen növeljék egymás hatását.

Ez egy összetett feladat, azonban vállszakértő gyógytornászaink 6 hét alatt – a legtöbb esetben – tartós gyógyulást tudnak elérni. Persze csak akkor, ha ebben Ön is partner.

Ne ijedjen meg: soha nem fog túl sok gyakorlatot kapni, amire nincs ideje. Általában egyszerre csak azt az egy-két gyakorlatot kell végezni, ami aktuálisan a legjobb eredményeket hozza. Ehhez viszont szakértő gyógytornászra van szükség – nem lehet az internetről megtalálni a válaszokat, mivel teljes mértékben az egyéni állapottól függ, hogy éppen milyen gyakorlatot kell végezni.

Gyógytorna kezeléseinkről részletesen ezen a linken olvashat.

--

Most pedig, hogy már tudja, hogy a fájdalomterápiás szakorvosi kezelés és gyógytorna kombinációjával lehet gyorsan és tartósan enyhíteni a vállfájdalmat, nézzük meg, hogy mikor milyen orvos kell a vállfájásra.


Vállfájdalom: milyen orvos kell?

Nem meglepő, hogy a vállfájás kezelésére mozgásszervi szakembert kell keresni. Ez négyféle segítséget jelenthet:

  • ortopéd szakorvost
  • reumatológus szakorvost
  • fájdalomterapeuta szakorvost
  • és gyógytornász szakembert.

Nézzük meg, hogy mikor melyik orvoshoz forduljon!


Ortopédia vállfájdalomra: műtét esetén

Az ortopéd szakorvosok elsősorban akkor tudnak segíteni a vállfájdalmakon, ha műtéti kezelésre van szükség.

A mozgásszervi orvosok közül csak ők végeznek műtétetek. Ahogy pedig korábban is írtuk, a legtöbb esetben nincs szükség műtéti kezelésre, mivel az eredmények gyakran nem lesznek jobbak, mint nem műtéti kezelés esetén.

Viszont a kezelés gyakran lassabb és több kockázattal jár, sőt, legtöbbször drágább és nehezen elintézhető.

Emiatt csak a műtéti kezelési fajtáknál említett három esetben javasoljuk a kezelés elvégzését. (Ha nem emlékszik, keresse vissza a tartalomjegyzékből)


Reumatológia vállfájdalomra: ízületi gyulladásra és immunbetegségre

A reumatológus szakorvos elsődleges feladata a tartós ízületi gyulladások és immunbetegségek kezelése.

Erre kivétel rendelőnk alapító reumatológus szakorvosa, aki a mozgásszervi fájdalmak teljes palettáján képes megfelelő kezelést adni. Ő – sok reumatológussal ellentétben – még az injekciós kezeléseket is bevállalja.

Ez azonban különleges eset: a legtöbb esetben a vállfájdalomra csak akkor érdemes reumatológushoz fordulni, ha tudomása van arról, hogy tartós ízületi gyulladása vagy immunbetegsége van.

Ha nem tudja, hogy ilyen betegségei vannak, akkor a fájdalomterapeuta szakorvos a legjobb választás.


Fájdalomterápia vállfájdalomra: kivizsgálatlan, erős fájdalmakra

A fájdalomterápia egy olyan mozgásszervi orvosi szakág, amely az erős és tartós fájdalmak gyors és hatékony kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik.

Ha nem tudja pontosan, hogy mi miatt jelentkezik vállfájdalma, akkor mindenképpen fájdalomterapeuta szakorvosunkat válassza – ő képben van a vállfájás okainak teljes palettájával kapcsolatban, valamint szükség esetén azonnali fájdalomcsillapító kezelést is tud adni fájdalmára.


Gyógytorna: vállfájdalomra tartós hatású kezelésére

Ahogy már korábban is említettük, a vállfájást tartósan nem a mozgásszervi szakorvos fogja enyhíteni.

Ezt az orvosok is mindig elmondják - az ő feladatuk a:

  • probléma megállapítása
  • fájdalomcsillapítás
  • gyulladáscsökkentés
  • gyógyszeres kezelés
  • és a kezelési terv felállítása.

Azonban a gyógytorna kezelés nélkül az orvosi kezelés nem fog tartós eredményt hozni. Egyszerűen azért, mert a gyógyszerek (még az injekciók) hatása is idővel elmúlik.

Ha pedig a fájdalommentes időszakban nem végezte el megfelelően a vállstabilizáló gyógytornát, akkor idővel a fájdalom újra jelentkezni fog.

Ezért tervezzen úgy: a gyógytornára szükség lesz. A pontos kezelési részletekről pedig olvassa el gyógytorna kezelésekről szóló cikkünket az alábbi linkre kattintva.

--

Most valószínűleg már csak egy dologra kíváncsi:

„Mennyi idő alatt számíthatok gyógyulásra?”

Hadd mutassuk meg:


Vállfájdalom gyógyulási ideje

A vállfájdalom – mint minden mozgásszervi fájdalom – gyógyulási ideje attól függ, hogy milyen sérülés okozza a panaszokat.

Értelemszerűen, ha nem hagyja elmérgesedni a problémát, akkor hamarabb számíthat gyógyulásra. Nézzük, hogy pontosan mennyire hamar:


Enyhe sérülés – vállfájdalom gyógyulás 3 hét alatt

Enyhe sérülésről olyankor van szó, ha a fájdalmat

  • sportsérülés
  • edzés
  • vagy rossz mozdulat okozza.

Ilyenkor általában a fájdalom még nincs régóta jelen.

A kezelés lépései ilyenkor az alábbiak:

  • Otthoni kezelési módszerek – ezeket a cikk végén találja meg. Sok esetben csak ezekkel a módszerekkel 7 nap alatt elmúlnak az enyhe sérüléstől kialakult tünetek
  • Fájdalomterápiás és gyógytorna kezelés – ha 7 nap alatt az otthoni kezelésektől nem múlt el a fájdalom, akkor fájdalomterapeuta szakorvos és gyógytornász segítségére lesz szükség. Ebben az esetben az első orvosi vizitet követő 3 héten belül számíthat gyógyulásra.

A legtöbb esetben csak az orvosi vizit során kell személyesen jelen lenni. A gyógytorna kezelést online, otthonából is elvégezheti, ha nem tud rendszeresen bejárni a kezelésekre vagy nyitvatartási időn kívül tud csak a terápiával foglalkozni.


Tartós fájdalom esetén – vállfájdalom gyógyulás 6-12 hét alatt

Tartós fájdalomról akkor van szó, ha a vállfájdalom már több, mint 3 hónapja tart. Ez például befagyott váll vagy porckopás esetén rendkívül gyakori.

Ilyenkor a fájdalomterápiás orvosi kezelés és a gyógytorna kombinációja 6-12 hét alatt hozza meg a tartós gyógyulást. Azért tart ennyi ideig a gyógyulás, mivel ilyenkor egy tartós gyulladást is meg kell szüntetni, valamint biztosra kell menni, hogy az ne térhessen vissza.

Azt, hogy a kezelés 6 vagy 12 hétig fog tartani, az első vizsgálat alkalmával fájdalomterapeuta szakorvosa fogja tudni megmondani – mivel ez jelentősen függ állapotától.


Műtét utáni vállfájdalom – gyógyulás 6-12 hét alatt

Sokan nem tudják, hogy a műtétek után is hosszabb-rövidebb kezelésre van szükség ahhoz, hogy a műtött rész jól forrjon össze és megfelelően visszaálljon a váll működése. Ráadásul mindezt úgy, hogy a probléma többször ne alakuljon ki.

A műtét utáni felépülést vállszakértő gyógytornászaink vezetik. A kezelés itt is történhet személyesen vagy akár interneten keresztül is – attól függően, hogy Önnek mi a kényelmesebb és be tud-e járni a kezelésekre. „Hibrid” megoldásokra is természetesen van lehetőség.

Az, hogy a műtét után pontosan 6 vagy 12 hét kell a teljes felépüléshez, a műtét jellegétől és a sérülés fajtájától is függ. Egy nyílt csonttörés például legalább 12 hétig gyógyul, de egy artroszkópos befagyott váll utáni műtétet követően 6 hét alatt teljesen felépülhet.

A gyógytorna kezelésekről részletesen alábbi cikkünkben olvashat.

--

Már csak egy dolog maradt: megmutatjuk, hogy rendelőnkben hogyan zajlik lépésről lépésre a vállfájdalom kezelése: az első vizsgálattól a teljes gyógyulásig.


Vállfájdalom otthoni kezelése

Vállfájdalom otthoni kezelési tippek

Elsőként a legtöbb betegséget érdemes megpróbálni otthon kezelni.

Mivel rengetegen kérdezték, hogy mi a leghatékonyabb módja a vállfájdalom otthoni kezelésének, ezért összeállítottunk egy 7 módszerből álló riportot, amellyel – ha ez lehetséges – otthon is megszüntetheti vállfájdalmát.

Íme:


Vállfájdalom kezelése rendelőnkben

A vállfájdalom kezelésére használt irányelveket rendelőnk mozgásszervi orvosai több, mint 20 éve tökéletesítik.

Így biztos lehet benne, hogy a leghatékonyabb módon, a lehető leggyorsabban és gyakran teljesen fájdalommentesen gyógyulhat meg, ha követi a szükséges lépéseket.

Vágjunk is bele!


Fájdalomterapeuta szakorvosi vizsgálat – vállfájdalom vizsgálat

A vállfájdalom kivizsgálását a legtöbb esetben fájdalomterapeuta szakorvosunk végzi. Ez alól csak az ismert tartós ízületi gyulladás vagy reumatoid artritisz a kivétel, amelyet reumatológus szakorvosunk kezel.

A szakorvosi vizsgálat alkalmával a fájdalomterapeuta három lépést tesz meg:


Szóbeli vizsgálat

Ennek során az orvos először kérdéseket tesz fel állapotával kapcsolatban. A kérdések célja, hogy az orvos meg tudja állapítani, ha a panaszok okai nem mozgásszervi eredetűek.

Ha pedig a kérdésekből kiderült, hogy mozgásszervi gondokról van szó, akkor célzott kérdésekkel az orvos leszűkíti a lehetséges okokat néhány okra.

A szóbeli vizsgálat a diagnózis szempontjából az egyik legfontosabb lépés, amit sajnos sok orvos „időhiány” miatt elhanyagol. Ezt biztosan nem fogja tapasztalni rendelőnkben, mivel részletes kikérdezés nélkül fennáll a veszélye, hogy téves lesz az orvosi diagnózis. Ez pedig félrekezeléshez vezethet.

Többek között ezért tart 45 percig egy vizit fájdalomterapeuta szakorvosunknál: ennyi időbe kényelmesen belefér a pontos diagnózis és kezelési terv felállítása, valamint az azonnali kezelés is.

A kezelés előtt azonban nem elég a szóbeli vizsgálat, fizikális (azaz testi) vizsgálatra is szükség van.


Fizikális vizsgálat

A fizikális, azaz testi, vizsgálat során az orvos két dolgot vizsgál:

  • Általános egészségi állapot. Ennek során az orvos megtekinti az összképet: milyen tartása van, van-e láza, látható-e gyulladás a testen, milyen fejlett izomzata van, mekkora a vérnyomása, stb. Ez a lépés azért fontos, mert észlelhető vele, ha az egész testet érintő probléma van, ami éppen a vállban okoz tüneteket.
  • Váll állapota. Értelemszerűen vállvizsgálat során a vállat is alaposan megvizsgálja az orvos. Ezt tapintással, nyomással és az orvos által végzett passzív mozgatással lehet megtenni.

A fizikális vizsgálat végére az orvos nagyjából sejti, hogy mi lehet a probléma. Ezt a sejtést lehet igazolni a mozgástesztekkel.


Mozgástesztek

A mozgástesztek olyan vizsgálatok, amely során az orvos vagy Ön, mint páciens mozgatja vállát, karját vagy nyakát különbözőképpen.

A megfigyelt mozgásterjedelem és fájdalmas helyzetek alapján az orvos az esetek nagy többségében meg tudja mondani, hogy pontosan mi okozza a vállfájdalmat.


Azonnali fájdalomcsillapítás

Miután a fájdalomterapeuta szakorvos megállapította, hogy mi okozza a vállpanaszokat, azonnali fájdalomcsillapítást alkalmaz.

Ez történhet:

  • speciális fájdalomcsillapító krémmel
  • fájdalomcsillapító injekcióval
  • fájdalom- és gyulladáscsökkentő szteroid injekcióval

Ezek a módszerek azonnal (legfeljebb 24 órán belül) hatnak és a legerősebb fájdalmakat is hatékonyan képesek enyhíteni.

Mindezeken felül az orvos szájon át szedhető gyógyszereket is írhat fel a fájdalom és a gyulladás csökkentésére.

Fontos: az azonnali fájdalomcsillapítás még nem jelent gyógyulást! Az injekciók és gyógyszerek csupán a tüneteket enyhítik, de a fájdalom okát nem szüntetik meg.

Éppen ezért az azonnali fájdalomcsillapítás mellett az orvos részletes kezelési tervet is javasol arról, hogy milyen lépésekkel érhető el, hogy a fájdalmai ne térhessenek vissza később sem.

Előfordulhat, hogy az orvosi kezelés után az orvos nem 100%-ig biztos abban, amit a vállfájás okaként megállapított. Ilyenkor további diagnosztikai vizsgálatokat javasolhat.


Diagnosztikai vizsgálatok

A vállfájás diagnosztikai vizsgálataira akkor lehet szükség, ha a személyes vizsgálat és azonnali fájdalomcsillapítás végén az orvos még nem teljesen biztos abban, hogy mi okozza a fájdalmakat.

Fontos: ezekre a vizsgálatokra nincs mindig szükség, mivel gyakran ezek nélkül is pontosan meg tudja állapítani az orvos, hogy mi a probléma.

A lehetséges diagnosztikai vizsgálatok az alábbiak:

  • MR-vizsgálat. Az MR-vizsgálat lényege, hogy ultrahanghullámokkal részletes 3D képet alkotnak a vállról, és annak csontjairól, izmairól, szalagjairól és ízületeiről. A vizsgálati eredmények látható, hogy pontosan milyen sérülés vagy elváltozás van a vállban. Részletesen a vizsgálatról ide kattintva olvashat.
  • Laborvizsgálat. A laborvizsgálat során vérvétellel lehet megállapítani, hogy vannak-e olyan anyagok a vérben, amelyek például tartós gyulladásra vagy egész testi betegségre, esetre daganatra utalnak. Ezt akkor javasolja az orvos, ha arra gyanakszik, hogy a vállfájdalom hátterében olyan betegség áll, ami nem mozgásszervi eredetű (pl. reumatoid artritisz, cukorbetegség, daganatos megbetegedés)
  • Röntgen. Elsősorban a csontok és az ízületek vizsgálatára használatos. A csonttörés és az ízületi károsodás megállapítására gyors és olcsó módszer.
  • CT-vizsgálat. Ez egy röntgensugárzással működő képalkotó vizsgálat, amit ritkán kér az orvos. Elsősorban baleseti sérülés után kérheti az orvos a vizsgálatot. Mivel a MR-vizsgálattal hasonló eredményeket ad, ezért gyakrabban kér az orvos MR-vizsgálatot.

Az orvosi vizsgálat utáni diagnosztikai eredményeket fájdalomterapeuta orvosa emailben áttekinti és szükség esetén javaslatot ad arra, hogy hogyan módosítsa a javasolt kezelési tervet.

Amennyiben a leletek alapján szükséges, kontrollvizsgálatot kérhet az orvos.


Gyógytorna kezelés

A gyógytorna kezelésen áll vagy bukik a mozgásszervi eredetű vállfájdalom kezelése.

Mindegy, hogy törés, izomszakadás vagy tartáshiba miatt jelentkeznek a fájdalmak: tartós eredményeket kizárólag akkor érhet el, ha megfelelő gyakorlatokkal megtanítja vállának a helyes működést.

A személyre szabott gyakorlatok az alábbiakban segítenek:

  • Javítják válla mozgáskoordinációját, így később sokkal nehezebben alakulnak ki sérülések
  • Kiigazítják a tartást, így szebben és egészségesebben fog kinézni – és így is érzi majd magát
  • Megnyújták merev izmait – a nyak és a váll izmainak görcsös merevségének megszüntetésével kevésbé lesz fáradt a mindennapokban és könnyebben, fájdalommentesebben mozoghat
  • Megerősítik kulcsfontosságú izmait – ez segít abban, hogy tartós gyógyszerszedés nélkül is hosszú évekig egészséges maradjon válla a kezelés végeztével is.

Mindezen előnyöket nyújtja az, ha orvosa kezelési tervének megfelelően elvégzi a gyógytorna kezelést. A gyógytorna kezelésekről részletesen az alábbi oldalon olvashat.

Gyakran a gyógytorna kezelések végeztével teljes és tartós gyógyulást érhet el. Ha nem, akkor szükség lehet kontrollvizsgálatra.


Kontrollvizsgálat

Amennyiben kontrollvizsgálatra kerül sor, azt általában az első vizsgálat után 6 héttel kell megtenni.

Ekkora már a kezelési terv kifejtette hatását és a legtöbb esetben teljes a gyógyulás. Ha mégsem, olyankor orvosa ellátja olyan kezelési tanácsokkal, amelyek segítségével további kezelések nélkül, önállóan is elérheti a tartós fájdalommentességet (… persze csak akkor, ha ez orvosilag lehetséges).

Mire idáig eljutott, valószínűleg teljesen meggyógyult vállfájdalmából: itt következik a tartós fájdalommentesség.


Tartós fájdalommentesség

Gratulálunk! Ha idáig eljutott, akkor orvosi és gyógytorna kezelési tervével elérte, amit akart: a tartós fájdalommentességet.

Ráadásul, kezelő terapeutája ellátja majd olyan gyakorlatokkal és módszerekkel, amelyek segítségével megelőzheti a fájdalmat akkor is, ha később újra elkezdene kialakulni a vállfájás.

Szeretne idáig minél hamarabb, felesleges körök nélkül eljutni? Akkor töltse le a cikk végén található otthoni kezelési útmutatót és foglaljon időpontot fájdalomterápia szakorvosi kivizsgálásra – és 6 hét múlva már nem is fogja elhinni, hogy hogy tudott fájdalmával élni.


Vállfájdalom szakemberek


Vállfájdalom időpontfoglalás

Első állapotfelmérésre, azonnali fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre válassza Fájdalomterápia vagy Reumatológia szakorvosi vizsgálat szolgáltatásunkat.

Kivizsgálás utáni tartós kezeléshez válassza Egyéni gyógytorna szolgáltatásunkat.

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Vállfájdalom otthoni kezelési útmutató letöltése

A cikkben többször hivatkozott 7 legjobb otthoni kezelési módszert vállfájdalomra, az alábbi űrlap kitöltésével töltheti le:


Vállfájdalom kapcsolódó cikkek

Vállfájdalom kezelés vélemények

A vállfájdalom kezeléséről szóló páciensvéleményeket az alábbiakban olvashatja:

Gondos, türelmes figyelmet tapasztaltam a doktornőtől, a kezelés pedig egyértelműen eredményes volt, köszönöm.

profile-pic
Attila

Lelkiismeretes, precíz és alapos orvos. Mindent érthetően elmagyaráz. Nagyon kedves és figyelmes!

profile-pic
Edina

A doktornő nagyon alapos, részletesen kikérdezett, mindent elmagyarázott, 45 percet kizárólag velem foglalkozott.

profile-pic
Anikó

Fórián-Szabó drnál jártam a napokban. Mint emberileg, mint szakmailag kiváló! A jövőben is hozzá fordulnék konzultációra. Mindenkinek ajánlom!

profile-pic
Horváth Gézáné

A háziorvosom kivizsgálásához hasonlítva nagyságrendekkel jobb és kiváló orvoslást és kezelést kaptam. Ha nagyritkán az ember orvoshoz kerül, akkor ezt az ellátást szeretném mindig kapni. Megfelelő tanácsokat és életviteli irányelveket kaptam a kezelés végén. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Sebestyén

Mindenki nagyon vidám, kedves és profi volt, szívből ajánlom bárkinek.

profile-pic
Pekli Márton

A nehezebben meghatározható tünetek mellett alapos vizsgálatot kaptam és meg tudtuk beszélni a korábbi tapasztalatok fényében a lehetőségeket és teendőket.

profile-pic
David

Puskás doktornő, mint mindig, most is figyelmes, hatékony és korrekt volt. A legemberibb orvos, akivel találkoztam eddig. Köszönöm a segítségét!!

profile-pic
Bruszt Erika

A gyógytornász tökéletes hozzáértéssel végezte a kezelést , köszönet érte ! Biztosan visszatérő vendég leszek !

profile-pic
Zsuzsa Fáncsi

Nagyon jó terapeuta, a kezelés hatásos, érezhető.

profile-pic
Szilvia

A doktornő folyamatosan figyelte minden reakciómat, rezdülésemet a vizsgálat során. Motiváltnak tűnt a munkavégzés alatt és látszott rajta, hogy segíteni szeretné gyógyulásomat.

profile-pic
Eszter

A Doktornő türelmes és körültekintő volt, mindent érthetően elmagyarázott.

profile-pic
Safranek Zita

Kedvesség, hatalmas szaktudás. Valóban odafigyel a betegre és teljes erejével azon van, hogy segítsen!!! Emellett nagyon közvetlen, így sokkal kényelmesebben és "lazább" volt a vizsgálat! Csillagos ötös! :)

profile-pic
Ádám

Köszönöm szépen a gyors és hatékony segítséget!

profile-pic
Kollár Tünde

Késő délután kaptam hozzá időpontot, és biztos fáradt volt már az egész napos munka után, mégis figyelmes volt velem. Hozzáértően és alaposan látta el a munkáját.

profile-pic
Valéria

Alapos, korrekt, emberközpontú szakember.

profile-pic
Klára Szekrényesné Tahy

A doktornő nagyon érthetően, barátságosan és szakszerűen kommunikált. A szuper ellátás mellett, még értettem is, amit mond :)

profile-pic
Baráth Viki

Dr. Puskás Réka nagyon precíz, kedves, barátságos volt. Maximálisan elégedett vagyok vele.

profile-pic
Lillla

Szakszerű ellátás, gondos,hozzáértés

profile-pic
Krisztina

10 csillagot adnék, ha lehetne, az egyik legszakszerűbb és felkészültebb szakrendelés amivel eddig találkoztam

profile-pic
Hodossy Balázs

Futás közben térdfájással kerestem fel. A kezelésen alaposan elmagyarázta, hogy mi a gond és előre megbeszéltük, hogyan alakul majd a kezelés.

profile-pic
Zoltán

A Doktor úr érthetően, hétköznapi nyelven magyarázta el a problémát. A vizsgálat során felvázolta a kezelési tervet és olyan javaslatokat is adott, amit más orvostól biztosan nem kapnék meg.

profile-pic
Dénes

A doktornő nagyon alapos és kedves. Óvatosan, a betegre abszolút odafigyelve keresi meg a panasz okát. Részletesen elmondja mit kell tenni a gyógyulásért. Több év után kerestem fel a doktornőt, mert újra reumatológiai problémám adódott, és ismét nagyon jó választás volt!

profile-pic
Szilvia

Kedves és figyelmes, mindig tudja, hogy milyen gyakorlatot kell adnia, ami nem túl sok és nem is kevés.

profile-pic
László

Azt éreztem, h az orvos tényleg foglalkozik a problémámmal, és felkészült. Ez sajnos ma Magyarországon ritka.

profile-pic
Mercedes

Nagyon jó szakember, kedves, segítőkész orvos.

profile-pic
Melinda

Gyors, szakszerű, barátságos, emberközpontú

profile-pic
Zoltán

Törődött velem, rám szánta az időt és végig érződött, hogy már pontosan tudja, hogyan tovább.

profile-pic
Ferenc

Hozzáértő alapos kivizsgálásban, kezelésben volt részem.

profile-pic
Anna

Egyszerűen azt éreztem, jó kezekben vagyok

profile-pic
Turós

Köszönöm Berky doktor úrnak az alaposságot, a figyelmet, amellyel meghallgatott és a magas szintű orvosi tanácsait.

profile-pic
Domonkos Barna

Már az első, állapotfelméréses vizsgálaton kaptam terápiát (taping) akut problémára, amiért semmilyen felárat nem számoltak fel. Egyébként segített is. Sokkal jobban voltam a rendelőből való távozáskor.

profile-pic
Csaba

kezeles elott a vallam alig tudtam mozgatni. jelentem, ujra mozog

profile-pic
Toreki Gabor

A Doktornő kiváló szakember, nagyon jó orvos, kedves és figyelmes. Nagyon sokat segített a gyógyulásomban, mindig bizalommal fordulok Hozzá.

profile-pic
Tímea

A Doktornő profizmusa, hozzáértése, kedvessége, türelme. Már ajánlottam is, és a jövőben is ezt teszem! :) Nagyon meg voltam elégedve.

profile-pic
Krisztina

A Főorvos asszony egy tünemény , kedves, nagy tudású igazi orvos !

profile-pic
Gyula

Fantasztikus orvos!

profile-pic
Edit

Személyes tanácsadás, magas szaktudás

profile-pic
Nádori Koppány

A doktornő szimpatikus, vidám személyiség. Szakmailag kiváló, felkészültsége kiemelkedő. Határozott és közvetlen. Feltétlen bizalmat éreztem iránta. Precíz, lelkiismeretes, maximalista. Mindenkinek csak ajánlani tudom.

profile-pic
Jánosné

Profi szakember, minden mozgàsszervi problémámat megoldotta.

profile-pic
Harmath Nóra

Maximálisan elégedett vagyok, nagyon köszönöm Dr.Puskás Rékának a szakértelmét,alaposságát,odafigyelését! Csak ajánlani tudom!!

profile-pic
Eszes Kinga

Nagyon körültekintően megvizsgált. Mindent elmagyarázott és maximálisan segít a gyógyulásom érdekében.

profile-pic
Vendég

Kontroll vizsgálaton voltam most is csak maximálisan elégedetten tudok nyilatkozni a főorvosnő munkájáról! Jelentős javulást értem el még egy kezelés után teljes lesz a gyógyulásom. A Dr Puskás Réka főorvos asszonyt csak ajánlani tudom mindenkinek. Nagy tapasztalattal, szaktudással rendelkező,a betegeket türelmesen meghallgató és az alapos kivizsgálást követően tanáccsal és megfelelő kezeléssel,gyógyszerekkel látott el..Esetemben ez gyógyulást hozott.Köszönöm szépen!!!Nagyon köszönöm!!!!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Ritka az ilyen hivatástudattal rendelkező orvos, aki képes arra, hogy valóban a páciens problémáját kezelje.

profile-pic
Andrea

Puskás Réka nagyon figyelmes, segítőkész, rugalmas és széles látókörű. Köszönjük a segítséget.

profile-pic
Aranka

Nagyon elégedett voltam. Puskás doktornő alapos kikérdezés után, átfogó vizsgálatot tartott. Szakmai felkészültségét, udvariasságát kiválónak tartom..... A rendelő tisztasága és ott dolgozók munkája kifogástalan.

profile-pic
Fazekas Ica

Mindenre kiterjedő szakmai felvilágosítás.

profile-pic
Dani

Közvetlen, őszinte, segítőkész, tapasztalt

profile-pic
Zoltán

Dr. Puskás Réka precizen és részletesen felmérte az állapotomat és tájékoztatott a lehetséges gyógymódokról gerinc sérvemmel kapcsolatban, ahol az gyors cselekvés fontos tényező/ a fájdalmak mellett bal alsó lábam lebénult/. Köszönet em a doktornőnek!

profile-pic
Herceghalmi István

Problémám türelmes és érdeklődő fülekre talált. Számomra is érthető magyarázatot és tanácsokat kaptam. Köszönöm

profile-pic
Valéria

A doktornő nagyon profi, nagyon tetszett a megközelítése, gyakorlatias és megnyugtató. Érthető módon adja át az információt.

profile-pic
Andrea

Oldott, közvetlen hangulatban alapos, figyelmes, meggyőző, profi vizsgálat és kezelés. Amennyiben egy orvosi ellátást illetően lehet így fogalmazni: élmény volt! Köszönöm!

profile-pic
Tamás

Tündéri segítőkész érti a dolgát barátságos csak ajánlani tudom mindenkinek.

profile-pic
Rafai Tibor

Dr. Berky Zsoltot egy korábbi műtétem során ismertem meg, és csak azt tudtam, hogy aneszteziológus. Az életem egyik legjobb döntése volt, amikor kétrét görnyedve mentem el (pontosabban vittek el) hozzájuk. A hátamat Berky doktor, a vállamat-karomat Dr. Puskás Réka hozta munkaképes állapotba. Sokszor jártam orvosnál, de csak egyvalaki vizsgált meg olyan alaposan, mint a doktornő. Milliméterenként kereste meg a fájó pontokat és a vállamba beadott injekció sem volt kellemetlen. Mindketten remek orvosok és kiváló emberek, nagyon sok szeretettel ajánlom őket mindenkinek. Akut fájdalom esetén náluk csak egy fejbeverés lehet jobb és gyorsabb :)))

profile-pic
Czopyk Erzsébet Gabriella

A doktor úr minden korábbi leletemet alaposan megvizsgálta tisztázó kérdéseket is feltett. Az injekciós kezelés során nem féltem, biztos kézzel szúrt meg.

profile-pic
Gábor

Rendkívül alapos, kedves. Egy cseppet sem volt lekezelő, mint az sok orvosnál sajnos tapasztalható. Alapos vizsgálat után elkezdte a manuálterápiás kezelést.

profile-pic
Edit

Mint mindig, rendkívüli módon kedvelem Puskàs doktornő bànàsmódjàt, hozzààllàsàt, tudásàt ès nem utolsó sorban segítőkészségét illetve más szemlèletmódjàt! Rengeteget tanulok tőle, és nagyon sokat segít ő az évek alatt felgyűlt problèmàim javítàsàban.

profile-pic
Végh Izabella

Alapos kivizsgálás és tájékoztatás, kötetlen, jó hangulatú beszélgetés, azonnali kezelés.

profile-pic
Ildikó

A doktornő a szakmájában nagyon lelkiismeretes, alapos, pontos és a páciensekkel kedves illetve részletesen magyaráz

profile-pic
Valentina

Puskás doktornő hihetetlen profi, szinte röntgen szeme van, emellett emberszámba veszi a pácienseit, és mindent türelmesen érthető módon magyaráz el.

profile-pic
Vingler Csaba

Berky doktor úr nagyon kedves, hozzáértő és a megoldást keresi a beteg számára

profile-pic
Vilmos Wessely

A doktornő tapasztalt, nagyon figyelmes. Alaposan végzi a munkáját és mindenről tájékoztat. Bátran ajánlom bárkinek, akinek mozgásszervi problémái vannak.

profile-pic
Anikó

Rendkívüli alapossággal vizsgált, teljesen elmagyarázta a fájdalmam okait, és még most is hihetetlen hogy két nap alatt rendbe jöttem, pedig előtte aludni sem tudtam!

profile-pic
Attila

Volt egy kis csúszás, de megérte várni! Nagyon alapos és részletes kivizsgálás után kaptam meg az instrukciókat a kezelésemmel kapcsolatban. Megtapasztaltam a csúszás okát, hát ez volt. Mindenkinek szívből ajánlani tudom a szakrendelőt!

profile-pic
Zoltán Bagossy

Alapos kivizsgálás, széles körű tájékoztatás, érdeklődő odafigyelés.

profile-pic
Gyöngyi Ildikó

A mai napon voltam kontroll vizsgálaton dr. Puskás Réka reumatológus főorvosasszonynál. A doktornő alaposan megvizsgált, elmagyarázott mindent. Teljes mértékig meg vagyok elégedve.

profile-pic
Kata Vajda

Maximális odafigyelésre számíthatnak a betegek a szakértelem mellett. Több sportsérülésem is meggyógyult vagy tünetmentes Puskás doktornő és csapata jóvoltából úgy, hogy folytathattam a sportolást, pedig nem sok jóval biztattak máshol. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Szira Krisztina

Puskás doktornőnél nem először jártam. Korábban hosszú ideje tartó hátfájásomat kezelte eredménnyel. Nagyon kedves, szakszerű, hozzáértő és empatikus!

profile-pic
Arató Auguszta

Kedves, szimpatikus, segítőkész szakemberek. A gyógytornászt csak ajánlani tudom mindenkinek.

profile-pic
Kovács Péter Imréné

Szakkszerű, korrekt kezelésben és empatikus, humánus hozzáálásban volt részem, köszönet érte.

profile-pic
Csáti Ferenc

Dr Puskás Réka nagyon alapos és mindig tökéletesen segít. Emellett kedves és őszinte a személyisége. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Harmath Nóra

Mély szaktudású, feltétlen bizalmat éreztem iránta.

profile-pic
Anna

Nagyon preciz, pontos ugyintezes, kedves csaladias kornyezet, profi szakorvosok

profile-pic
Tompa Tamás

A doktornő fantasztikus munkát végzett! Köszönöm!

profile-pic
Vendég

alapos vizsgálat, profi emberek, barátságos légkör, olyan, mintha az ember nem is orvosnál lenne

profile-pic
Somogyi Dóra

Mindenkinek csak ajánlani tudom, megnyugtató a Doktor úr jelenléte

profile-pic
Péter

Dr. Puskás Réka szalmai felkészültsége, lelkiismeretessége mindig elbűvöl - és meggyógyít.

profile-pic
dr. Hannig Éva

Jó hangulat, profizmus

profile-pic
Tímea

A doktornő gyógyulási folyamatom minden mozzanatára emlékszik.

profile-pic
Sándorné

Dr.nő közvetlensége, kedvessége, bármit meg lehet vele beszélni. Türelmesen kezel. Érezni, hogy a beteg az első.

profile-pic
Éva

Profin, korrekt áron, kedvesen és gyorsan segítettek mindig, nagyon kényelmes és rugalmas az online időpontfoglalás. Hátproblémákkal jelentkeztem, és az első olyan hely volt, amelyik végre nemcsak a tüneteket kezelte, hanem a kiváltó okokkal is foglalkozott. Közben ráadásul egy bokasérülésem is lett, de minden probléma nélkül foglalkoztak azzal is ugyanannak a kezelésnek a keretein belül.

profile-pic
Kántor Barnabás

Maximálisan elégedett vagyok mindennel! Köszönöm az ellátást.

profile-pic
Androsovics József

végre találtam egy olyan orvost, aki tud segíteni

profile-pic
Anikó

A doktornő alapossága, odafigyelése.

profile-pic
Judit

Figyelem, türelem és alaposság. Nem alárendelt kapcsolatot éreztem, hanem megértő segítőkészséget tapasztaltam.

profile-pic
Éva

A vizsgálat alapossága számomra döbbenetes volt. Álmomban sem reméltem, hogy ennyire részleteibe menően megvizsgálnak. Maximálisan elégedett vagyok, sőt bátran ajánlom bárkinek. A doktornő még jó humorral is rendelkezik és mosolygós, ez sem mindegy, amikor az ember orvoshoz kell menjen.

profile-pic
Zsolt

Gyógytornásznál jártam. Rendkívül felkészült, tapasztalt. Alapos vizsgálat után, szakszerű gyógytorna. Csak ajánlani tudom!

profile-pic
Papp Róbert

Sajnos hosszú évek alatt, reumatològusok tucatjainak felkeresésével szerzett tapasztalataim alapján kimagaslònak tartom szakmailag, kommunikáciòjában, célorientáltságában!

profile-pic
Gábor

Kitartó kezelésekre járás alkalmával teljesen felgyógyultam sérülésemből, már újra sportolok

profile-pic
Márton

A doktornő profi, alapos, nagyon segítőkész és kedves volt.

profile-pic
Réka

Minden rendben szokott haladni és hamar kapok időpontot

profile-pic
Anita

She was very thurough, knowledgeable and kind.

profile-pic
Jocelyn

A doktornő a délután folyamán felhívott, hogy az előttem lévő időpontra bejelentkezett beteg valószínűleg késve érkezik, így feltehetően nekem is majd várakoznom kell egy kicsit, ha nem probléma.

profile-pic
Klára Éva

Nagyon meg vagyok elégedve a hellyel, több ízben jártam már itt (először reumatológusnál, majd többször gyógytornán). Maximálisan odafigyelnek az emberre és magas szakértelemmel rendelkeznek egytől egyig és rendkívül alaposak.

profile-pic
Németh Zita

I have been there one time, and I can understand now why there was a 5 star review. Suggested! Not forgetting to thank my physiotherapist for her support and kindness:)

profile-pic
Osamah Al-Mohamadi

a doktornő végtelenül közvetlen és alapos volt. Mindenre kiterjedt a figyelme, és az idejét sem kímélve kereste a probléma okát.

profile-pic
Mária

Hihetetlen derékfájásommal a Doktor úr egy telefon után még aznap délután fogadott sürgősséggel. Kaptam egy fájdalomcsillapító injekciót, amitől alábbhagyott a fájdalom.

profile-pic
Kálmán

Hihetetlenul lelkiismeretes orvos, tenylegesen, reszleteiben erdekelte a problemam, es mindent megtett, hogy megtalalja a megoldast.

profile-pic
Marcell

Akut fájdalmammal először reumatológust kerestem, majd telefonon a recepciós hölgy irányított a Berky doktorhoz. Az injekció gyorsan segített.

profile-pic
Ildi

A doktornő komplexen és maximálisan odafigyel a beteg életére, mindarra, ami befolyásolhatja a gyógyulását. Ezzel pedig napjainkban meglehetősen ritkán találkozhatunk.

profile-pic
Jánosné
Summary
Vállfájdalom 51 fajtája, 11 oka, 22 tünete és 5 kezelési módja [teljes tudásanyag]
Article Name
Vállfájdalom 51 fajtája, 11 oka, 22 tünete és 5 kezelési módja [teljes tudásanyag]
Description
A vállfájdalom egy nagyon gyakori fájdalom. Nem mindegy, hogy mikor fordulunk orvoshoz, mert komoly baj is lehet a háttérben. Okok, tünetek, kezelések itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo