.st0{fill:#FFFFFF;}

Magas vérnyomás? Ez a 3 dolog Akár Megmentheti az Életét 

 december 22, 2021

Ha aggódik magas vérnyomásával kapcsolatosan, akkor igaza lehet. Nem hiába hívják a magas vérnyomást „csendes gyilkosnak”.

Annak ellenére, hogy a magas vérnyomás a legtöbb esetben nem okoz semmilyen tüneteket, pusztító hatása van az egészségére. Éppen ezért a „csendes gyilkos” elnevezés.

A magas vérnyomás – illetve az abból fakadó szövődmények – az elsőszámú okai a halálozásoknak Magyarországon. Minden 30 percben meghal egy ember Magyarországon szív- és érrendszeri betegségekben – ezeknek pedig nagy része a tartós magas vérnyomás szövődménye.

Ha tehát aggódik a magas vérnyomásával kapcsolatosan, azt jól teheti: ugyanis ez az elsőszámú oka a szívrohamnak és az agyvérzésnek, ennek a két rettegett és gyakran halálos betegségnek.

Azonban szinte minden halálozás, bénulás és szövődmény elkerülhető lenne, amit a magas vérnyomás okoz.

Egyszerűen csak nem jól csinálják.

A kardiológiai szakmai adatok alapján csupán négyből egy embernek van helyesen kezelve a magas vérnyomása.

Ez pedig 4-ből 3 embernél jelent extra kockázatot a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására. Ez rendkívül nagy szám! Éppen ezért küzdünk rendelőnkben azért, hogy az emberek megtudják: igenis kell tenni a magas vérnyomás ellen. Mégpedig az alábbi módszerekkel:


1. Ismerje a Számait

25 éves kor felett lehetőleg minden nap mérje meg vérnyomását otthonában. Ez manapság már egyáltalán nem nehéz: bármelyik gyógyszertárban vehet automata vérnyomásmérőt, ami fél perc alatt meg is méri a vérnyomását.

A legjobb, ha reggeli rutinjába beépíti a vérnyomásmérést: ezek a legpontosabb eredmények, valamint reggel még biztosan nem fogja elfelejteni.

A helyes mérés érdekében kiemelkedően fontos, hogy a mérés előtt 5 percig nyugodtan üljön a székben: ezzel elkerülhető, hogy felizgatott állapot miatt magasabb értéket mérjen, mint amilyen a normális vérnyomása.

A mért napi eredményeket pedig vezesse vérnyomásnaplóban: ez egy egyszerű nyomtatvány, amelyre minden nap feljegyezheti a mért értékeket. Ez az információ aranyat fog érni kardiológusának, amikor a rendszeres féléves kontrollon meglátogatja.

Néhány egyéb információ a pontos mérésekhez, hogy ne mérjen tévesen magas értékeket:

  • a mérés előtt menjen el mosdóba
  • várjon 30 percet edzés, dohányzás, kávézás után.

Vagy egyszerűen ébredés után kezdje a vérnyomásméréssel.


2. Kezeltesse a Magas Vérnyomás Kiváltó Okát

A betegségeknek lehet a tüneteit és lehet az okait kezelni. Tartós eredményekre azonban csak akkor számíthat, ha az okokat kezeli.

Ha például csöpög otthon a csap, akkor nem az a megoldás, hogy rendszeresen feltörli a kifolyt vizet. A valós megoldás az, ha megjavítja a csapot, hogy ne csöpögjön.

Ennek megfelelően, ha megvan a magas vérnyomás kiváltó oka, akkor annak megszüntetésével könnyen lehet, hogy a magas vérnyomás is megszűnik. Gyógyszermentesen.

A 6 Leggyakoribb Magas Vérnyomások

  • Ülő életmód. Ez ellen akár csak napi néhány perc aktív mozgás is segíthet. Ez helyreállítja a keringést és kitisztítja az ereket, valamint segítségükkel csökkenthető a szükséges vérnyomásgyógyszer-adag.
  • Finomított ételek. Különösen a sok nátriumot tartalmazó ételeket kerülje, valamint a sok só és telített zsír fogyasztását mellőzze. A keringés és a vérnyomás helyreállításában az egészséges étrend lehet a legfőbb fegyver.
  • Túlsúly. Ha testsúlya az optimális súly felett van, akkor akár néhány kiló leadása is csodálatos hatással lehet életminőségére és egészségére. Sokkal jobban, mint bármilyen vérnyomásgyógyszer.
  • Túlzott alkoholfogyasztás. Ha napi rendszerességgel többet iszik egy pohárnál, annak súlyos egészségügyi következményei lehetnek, amelyeknek csak egyike a tartósan magas vérnyomás. Egészsége és vérnyomása érdekében kerülje a rendszeres és a túlzott alkoholfogyasztást.
  • Alvási apnoé. Ez egy gyakori betegség, ami a magas vérnyomással rendelkezők akár felénél is jelentkezhet. Ilyenkor olyan mélyen alszik, hogy „elfelejt” levegőt venni – ez pedig sejtről sejtre, éjjelről éjjelre elkezdi elölni az agysejteket. Évek alatt ez borzasztó károkat tudok okozni. Ha tehát éjjel horkol és magas vérnyomása van, akkor következő kardiológiai féléves kontrollvizsgálatán kérdezze meg orvosát arról, hogy érdemes-e alvásklinikán kivizsgáltatnia magát.
  • Conn-szindróma. Ez egy olyan hormonbetegség, amit korábban ritkának tartottak, de a legújabb kutatási eredmények szerint sokkal gyakoribb, mint korábban hitték. A betegség jellemzője, hogy a vérben magas az aldoszteron szintje és több vérnyomáscsökkentő sem viszi le a vérnyomását. Ha ilyen helyzetben van, féléves kontrollján kérdezze kardiológus kezelőorvosát, hogy mit lehet tenni ezzel az állapottal.

A fenti okok a leggyakoribb kiváltói a magas vérnyomásnak: nagy részük ellen tudatosan tud tenni a mindennapok során.

Vannak azonban azok a faktorok is, amelyek ellen nem lehet tenni – ilyenkor fontos, hogy kardiológushoz forduljon, aki megfelelő gyógyszereket javasol a vérnyomás „lehúzására”.


3. Vegye Be Gyógyszereit

Senki nem szeret gyógyszert szedni. Ez teljesen érthető. Rendelőnkben is minden orvos úgy gondolja, hogy alaposan meg kell válogatni, hogy milyen gyógyszereket (és étrendkiegészítőket) vesz be – azok előnyeinek és kockázatainak mérlegelésével.

Amit azonban sok ember nem ért a vérnyomáscsökkentőkkel kapcsolatban az, hogy a gyógyszert nem azért kell szedni, hogy a magas vérnyomás tüneteit (szédülés, fejfájás, stb) enyhítse. Nem. A gyógyszert azért kell szedni, hogy 60 éves korában ne vigye el egy szívroham vagy egy agyvérzés. Ezt pedig akár már 25 éves korban elkezdett vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel meg lehet tenni.

Szintén érdemes tudni, hogyha rendszeresen 130/80 felett van a reggeli vérnyomása – attól függetlenül, hogy írtak-e fel gyógyszert vagy nem – akkor, ha nem csökkenti le gyógyszeresen vagy életmódváltással ezeket az értékeket, akkor saját magának növeli meg a szívroham vagy agyvérzés miatti korai halál kockázatát.

A gyógyszerektől nem kell félni: a mai vérnyomásgyógyszerek jóval hatékonyabbak és sokkal kevesebb mellékhatással járnak, mint a 10-20 évvel ezelőtti gyógyszerek. Ráadásul a rendszeres gyógyszerszedés sem drága, a vérnyomáscsökkentők az egyik legolcsóbb gyógyszerfajta.

Még egyszer azonban hangsúlyozzuk: kiemelkedően fontos, hogy kardiológus kezelőorvosával féléves kontrollvizsgálatok során átbeszélje a magas vérnyomás elleni kezelési tervet, valamint bemutassa neki vérnyomásnaplóját.

A helyes vérnyomás beállítása nem egyszeri feladat: fél év alatt könnyen lehetnek olyan változások az életében vagy szervezetében, amelyek miatt szükséges a kontrollkivizsgálás és esetleg a gyógyszerek újragondolása.


Tanulságok és Következtetés

Összefoglalva tehát:

Habár a magas vérnyomásnak gyakran nincsen semmilyen tünete, az egészségre gyakorolt hatásai borzasztóak lehetnek – nem azonnal, de évek alatt.

Szerencsére sokat tehet annak érdekében, hogy a káros hatásokat csökkentse: így elkerülheti a korai szívroham vagy agyvérzés kockázatát.

A fenti három egyszerű lépés betartásával jó úton halad afelé, hogy a szív- és érbetegségek ne keserítsék meg életét 60 éves kor felett.


Kérdése Van? Vagy Véleménye?

Írja meg hozzászólásként a többi olvasónak vagy a szerkesztőségnek a lenti űrlap segítségével!

Kapcsolódó cikkek

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}