.st0{fill:#FFFFFF;}

Kelj Fel és Járj! A Járás Gyógyító Ereje Mozgásszervi Fájdalmakra 

 december 14, 2021

Ha rendszeres vagy éppen csak időszakos fájdalmai vannak, olyankor a járás – és különösen a helyes járás, megfelelő talajon és megfelelő cipőben – kiválóan javíthatja egészségét.

Sőt, a sétálás alacsony intenzitású edzésként is kiváló. Már napi 30 perc séta is sokat tehet az egészségéért, napi 60 perc sétával pedig egy általános kondíciót is fenn lehet tartani.

Vagy akár le is lehet ennyi mozgással fogyni.

A járás aerobik mozgástípus: azaz növeli az oxigénszükségletet és a pulzusszámot… tehát a szívnek és a vérkeringésnek is jót tesz.

FIGYELEM: Lehet, hogy olyan problémája van, amely járás hatására felerősödik – mint például a rossz állapotú térdízületi gyulladás. Ilyenkor ne erőltesse a sétát, amíg nem képes fájdalommentesen sétálni.

De általánosságban a járás kiváló módja az egészség helyreállításának és megtartásának is.


Mit tegyen, ha nem tud sétálni?

Ha a séta túl megterhelő Önnek (mivel mondjuk térdízületi gyulladása, keresztszalag-szakadása vagy sarokgyulladása van), akkor sétálás helyett érdemes vízitornát kezdeni.

Ezt nem kell túlgondolni: nincsen szükség feltétlenül vízitorna csoport látogatására. Elég, ha mielőtt elmegy az uszodába, utánanéz, hogy milyen gyakorlatokat kell végezni a vízben problémájára.

A vízben való mozgás segít az ízületek tehermentesítésében, így azok is tudják végezni, akik ízületi problémáik miatt nem tudnak hosszan sétálni.

A vízitorna közben ráadásul csökken a gerincre eső nyomás is, így az innen eredő fájdalmak is csökkenhetnek.


A sétálás egészségügyi előnyei: nem kevés van!

Régóta ismert tény, hogy a rendszeres sétálásnak számos előnyös hatása van az egészségre:


Erősíti az izmokat a lábfejen, a lábszáron, a csípőben és a törzsben

Ezáltal a séta javítja a gerinc stabilitását, ellazítja az ülés közben befeszült, görcsös izmokat és javítja a testtartást.


Táplálja a gerincet

A séta serkenti a keringést, ezáltal éltető tápanyagokat pumpál a gerincbe és környékére, valamint gyorsítja a salakanyagok kiürítését a szövetekből.


Javítja a hajlékonyságot és a testtartást

A rendszeres séta, amit egy kevés nyújtással is kiegészít nagymértékben képes javítani a hajlékonyságot, csökkenti a „rossz mozdulat” miatt kialakuló és a jövőbeli sérülések veszélyét.


Erősíti a csontokat és csökkenti a csontvesztést

A sétálás segíthet a csontritkulás megelőzésében is, ráadásul a kopásos ízületi gyulladás miatti fájdalmakat is enyhítheti.


Kordában tartja a testsúlyt

Bármilyen rendszeres testmozgás segít a testsúly kontroll alatt tartásában, a sétát viszont könnyen elkezdheti az is, aki túlsúlyos. Különösen akkor kezd fontos lenni a rendszeres séta, ahogy idősödik: ilyenkor ugyanis az anyagcsere lelassul és sokkal könnyebb elhízni.


Miért jó a séta? Egymondatos válasz

"A helyes tartással végzett, stabil és rendszeres 30 perces napi séta felerősíti az összes olyan egészségjavító tevékenység hatását, amit végez úgy, hogy mindez nem igényel extra idő- és energiabefektetést."


Miért kell nyújtani séta előtt?

A sétának nem ajánlott csak úgy durr-bele-bumm nekivágni.

Kezdés előtt óvatos nyújtást érdemes végezni, ami felkészíti az ízületeket és az izmokat a mozgásra.

Különösen fontos ez olyankor, ha előtte ült – mivel ilyenkor bemerevednek az izmok és csökken az ízületek mozgásterjedelme. De ennek sem lehet csak úgy nekiugrani…

A hideg izmokat ugyanis sérülésveszélyes nyújtani…

Ezért 5 perc laza séta után kezdjen el csak nyújtani. Ekkor nyújtson 5 percet, majd folytassa sétáját legalább még 20 percig.

A séta előtti bemelegítéshez használt nyújtásnál legfontosabb az alábbi izmok nyújtása:

  • combhajlító (comb hátsó része, hamstring)
  • nyak
  • derék izmai
  • csípő
  • vádli
  • boka

Nem kell megijedni, mindegyikre elég egy-egy gyakorlat, egyenként 20-30 másodpercig.


Profi Technikák, Ha a Legtöbbet Akarja Kihozni Sétájából

A legjobb egészségügyi hatás eléréséhez alkalmazza az alábbi tippeket, amikor sétál:


Turbóséta

Sétáljon elég gyorsan ahhoz, hogy még ne fusson, de épp annyira megterhelje tüdejét, hogy még beszélgetni éppen tudjon, de már érezze, hogy néha „levegő kell”.


Fokozatosság

Ha most kezdi, kezdjen napi 5 perc sétával, amit fokozatosan felvisz 30, majd esetleg 60 percre. Mindezt legalább heti 3-4 alkalommal.

A rendszeresség fontosabb, mint az, hogy egyszerre mennyit sétál! Ezért inkább igyekezzen minden nap kevesebbet sétálni, mint ritkábban sokat.


Helyes technika

Járás közben figyeljen arra, hogy tartása egyenes legyen, ne görnyedjen. Ezzel megvédi gerincét, nyakát, vállát, derekát, csípőjét és térdeit is – mindent, ami fontos. Ezekre figyeljen különösen:

  • Fej és vállak. Fejével előre nézzen, ne a lábára. Feje a vállai vonalában legyen, ne nyújtsa ki előre. Vállait tartsa nyugodtan, de egyenesen: ne ejtse őket előre – ezt lapockája tartásával tudja megtenni.
  • Hasizmok: Járás közben a hasizmokat is használni kell. Ezek segítenek a törzs és a gerinc egyenesen és fájdalommentesen tartásában. Ehhez húzza be a hasát és álljon teljesen egyenesen. Ne dőljön előre járás közben sem.
  • Csípők. Az előre sétálás közben a mozgás nagy része a csípőből indul. Minden egyes lépésnek természetesnek kell lennie: sem túl nagynak, sem túl kicsinek. A legtöbb ember elköveti azt a hibát, hogy túl nagyot akar lépni. Ha gyakorolni szeretné az optimális lépéstávot, akkor járkáljon otthon mezítláb: cipő nélkül könnyebb megérezni, hogy mekkora az ideális lépés.
  • Karok és kezek: járás közben a karok a törzs mellett maradnak és ütemesen mozognak a lábakkal ellentétesen. Tartsa kezeit lazán, tenyereit teste felé fordítva. Ne szorítsa ökölbe a kezét!
  • Lábfejek. Minden egyes lépésnél lazán érjen a talajra, ne verje oda a lábát. Minden lépésnél a sarkára érkezzen, majd onnan gördüljön előre, végül a lábujjaival rugaszkodjon el a talajról. Különösen figyeljen arra, hogy talppárnáit és lábujjait is használja az elrugaszkodáshoz.

Séta az edzőteremben? Nem Ördögtől Való!

Lehet, hogy valamilyen okból (rossz idő, más edzés, kifizetett bérlet) éppen edzőteremben szeretne sétálni.

Semmi gond! Sétáljon a futópadon!

Minden futópadot be lehet állítani olyan sebességre, hogy csak sétálni kelljen rajta.

Tudjuk, hogy az edzőterembe nem sétálni jár… De higgye el, sokkal jobb néha lemenni sétálni, mintha le sem menne.

A futópadon való sétálás közben azonban figyeljen arra, hogy ne fogja meg az oldalsó kapaszkodókat: ezek elveszik a séta természetes jellegét. Persze, ha szüksége van rá az egyensúlya megtartásához, akkor használja…


Kérdése Van? Vagy Véleménye?

Írja meg hozzászólásként a többi olvasónak vagy a szerkesztőségnek a lenti űrlap segítségével!

Kapcsolódó cikkek

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}