Szívinfarktus áttekintés

Szívinfarktus olyankor következik be, ha a szívbe vezető erek elzáródnak és nem jut elegendő vér a szívbe. Az elzáródás oka leggyakrabban az érfalakon felépült zsír, koleszterin és egyéb anyagok, amelyek plakk formájában a szívbe vezető koszorúereken tapadnak meg.

Ez a plakk idővel leszakadhat és elzárhatja az ereket. A korlátozott véráramlás károsíthatja a szívizomsejteket vagy akár azok elhalásához is vezethet.

A szívinfarktus (másnéven: szívroham) akár halálos kimenetelű is lehet, de szerencsére az elmúlt években jelentősen javult a túlélési arány és a kezelési módszerek hatékonysága is.

Amennyiben felmerül az esélye, hogy szívrohama van, azonnali sürgősségi ellátásra szorul, ezért sürgősen értesítse a mentőszolgálatot, akik kórházi sürgősségi osztályra viszik, ahol megfelelő kezelésben részesülhet!

Rendelőnkben sürgősségi ellátást nem végzünk, azonban a szívinfarktus megelőzésében, a szükséges szűrővizsgálatok elvégzésében és a szívroham utáni felépülésben kiváló szakorvosaink és kardiológiai rehabilitációs gyógytornászaink örömmel segítenek a pácienseknek.

Rendelőnk kardiológus szakorvosa dr. Dancs Tamás.

Időpontfoglalás szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére:

Időpontfoglalás szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére 5 kattintással

Szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére válassza a 'Kardiológiai szakvizsgálat + szívultrahang' szolgáltatást.

Hogyan zajlik a szívinfarktus megelőző- és utókezelése rendelőnkben?

A kialakult szívinfarktus kezelését minden esetben kórházi sürgősségi osztályon kell végezni. Szívroham gyanúja esetén értesítse a mentőszolgálatot!

Rendelőnkben a szívroham megelőző- és utókezelésével foglalkozunk, amelyet járóbeteg-rendelésen kardiológus szakorvosaink és kardiológiai rehabilitációs gyógytornászaink végeznek.

A szívroham szakszerű megelőző- és utókezelése rendelőnkben az alábbi módon zajlik:

szívinfarktus kezelésének menete

I. Megelőző kezelés

A megelőző kezelés elsősorban kardiológus szakorvos feladata.

Nagyon fontos a megelőzés szempontjából a rendszeres kardiológiai szűrés, 50 éves kor felett évente legalább egyszer. Egy kivizsgálás alkalmával a kardiológus:

  • a kockázati tényezők jelenlétéről kérdezhet
  • megelőző gyógyszeres kezelést javasolhat
  • és diagnosztikai vizsgálatokat végezhet.

II. Szakorvosi utókezelés

A kardiológus szakorvosi utókezelés minden páciensnek szükséges, aki átélt egy szívrohamot. Mivel azoknál, akiknek már egyszer volt infarktusuk, a kiújulás veszélye nagyobb, ezért kiemelten fontos a megfelelő kezelés.

Az utókezelés többek között az alábbiakkal járhat:

A szakorvosi utókezelés sokszor éves szintnél gyakoribb kontrollt igényel, mivel itt kiemelten fontos a kockázati tényezők esetleges növekedésének észlelése.

III. Kardiológiai rehabilitáció

A kardiológiai rehabilitáció sokszor elhanyagolt, ám nagyon fontos eleme a szívinfarktus utáni felépülésnek. A kardiológus szakorvosi kezelés mellett nagyon fontos a kardiológiai rehabilitációs gyógytornász szakember segítsége is.

A kardiológiai rehabilitációs kezelés részei lehetnek az alábbi módszerek:

  • szívroham miatt károsodott mozgásminták újratanulása
  • tartós károsodás esetén pszichológiai segítség 
  • kockázati tényezők csökkentése
  • egészséges életmód-tanácsadás

Online időpontfoglalás szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére 4 kattintással:

Szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére válassza a 'Kardiológiai szakvizsgálat + szívultrahang' szolgáltatást.

Időpontfoglalás szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére 5 kattintással

Szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére válassza a 'Kardiológiai szakvizsgálat + szívultrahang' szolgáltatást.

Kardiológus és kardiológiai rehabilitációs szakembereink

A rendelési időket a képekre kattintva tekintheti meg!

dr dancs tamás kardiológus belgyógyász profilkép

Dr. Dancs Tamás - belgyógyász-kardiológus szakorvos

szalmási ágnes gyógytornász szakember 720

Szalmási Ágnes - gyógytornász-fizikoterapeuta, légzésrehabilitációs szakember

Szívroham jelei, tünetei

A szívroham bekövetkezésének tünetei leggyakrabban az alábbiak:

szívinfarktus tünetei

A szívinfarktus tüneteit nagyon komolyan kell venni és akár gyanú esetén is azonnal mentőt hívni!

  • mellkasi fájdalom. Általában nyomás, merevség, fájdalom, esetleg szorító, sajgó érzés a mellkasban, a karokban. A fájdalom és a szorítás a nyakra, az állkapocsra és a hátra is kiterjedhet.
  • gyomorpanaszok. Hányinger és hasfájás is gyakran jelentkezik.
  • légszomj
  • hideg verejtékezés
  • kimerültség
  • szédülés

A leggyakoribb tünetek hirtelen és együttes jelentkezésekor nagy esély van rá, hogy a panaszokat szívroham okozza. Ilyenkor a minél előbbi sürgősségi osztályra való eljutás és gyors kezelés életet menthet!


Szívinfarktus egyéb tünetei

Nem mindenkinél jelentkeznek ugyanazok a tünetek, valamint a tünetek súlyossága is egyénről egyénre változhat.

Bizonyos embereknél enyhébb, másoknál nagyon komoly fájdalmak jelentkeznek. Egyeseknél akár semmilyen tünetek nem jelentkeznek ("csendes szívroham"), és olyanok is akadnak, akiknek tünetelőzmény nélkül csak a szívroham kialakulásakor jelennek meg a tünetek.

Előfordul, hogy a szívinfarktus egyik pillanatról a másikra jelentkezik, de szerencsére a legtöbb esetben vannak figyelmeztető jelek. A kezdeti tünetek már órákkal vagy napokkal előbb is jelentkezhetnek.

Ilyenkor fontos a gyors kardiológus szakorvos általi kivizsgálás, aki meg tudja állapítani, hogy milyen jellegű kezeléssel előzhető meg a roham, illetve az esetleges már kialakult károsodásokat hogyan lehet kezelni.

A korai tünetek, amelyekkel kardiológus szakorvoshoz érdemes fordulni az alábbiak lehetnek:

Emiatt fontos, hogy amennyiben a fenti tünetek közül több jelentkezik, akkor szívinfarktus is lehet a tünetek oka, ezért sürgősen forduljunk a mentőszolgálathoz!

Enyhébb tünetek esetében is rendkívül fontos, hogy legalább egy szakértő kardiológus kivizsgálja a panaszokat, aki megállapíthatja a kockázatokat és megfelelő megelőző kezelést írhat fel.


Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben a fenti tünetek jelentkeznek, azonnal forduljon orvoshoz, ez életet menthet!

Egyesek túl sokáig várnak, mivel nem veszik észre vagy nem veszik figyelembe az intő jeleket. Ha a tünetek akár csak kismértékben is jelentkeznek, majd elmúlnak, olyankor is konzultáljon kardiológus szakorvossal, aki a megfelelő vizsgálatok és szakértelme segítségével megfelelő kezelési módot tud javasolni a tünetekre. Ilyenkor akár online konzultációra is lehetőség van.

Szívroham gyanúja esetén az alábbi módon szükséges eljárni:

  • azonnali mentőhívás. Ha szívroham jeleit észleli magán vagy máson, azonnal hívja a mentőszolgálatot. A minél gyorsabb segítség növeli a túlélési esélyeket.
  • nitroglicerin orvosi előírásra. Amennyiben korábban előírta a kardiológus szakorvos vagy mentőre váráskor a telefonban erre utasították, vegyen be nitroglicerint az előírásoknak megfelelően. Ez növelheti a túlélési esélyeket.
  • aszpirin orvosi előírásra. Ha korábban kardiológus szakorvosa vagy a mentőszolgálat munkatársa erre utasította, vegyen be aszpirint szívinfarktus gyanúja esetén. Ez csökkentheti a szív károsodását mivel akadályozza a véralvadást. Az aszpirin más gyógyszerekkel együtt beszedve mellékhatásokat okozhat, ezért kizárólag egyértelmű orvosi utasítás alapján szedje be! Emellett az azonnali segítséghívás fontosabb, mint a gyógyszerek beszedése, ezért szívroham gyanúja esetén először a mentőket értesítse!

Mit tegyen, ha lát valakit, akinek szívrohama lehet?

Ha olyan emberrel találkozik, aki eszméletlen és valószínűsíti, hogy esetleg szívrohama lehet, először azonnal tárcsázza a mentőszolgálatot. Ezután ellenőrizze, hogy az illetőnek van-e pulzusa és lélegzik-e. Az újraélesztést csak akkor szabad elkezdeni, ha a beteg nem lélegzik vagy nincs tapintható pulzusa.

Amennyiben nem tanult újraélesztést, akkor kizárólag mellkasi kompressziót végezzen. 

Az újraélesztés pontos menetéről információt ezen az oldalon talál.

 Ha a páciens eszméleténél van, azonnal hívja a mentőket és az utasításoknak megfelelően járjon el!


Szívinfarktus okai

A szívinfarktus oka, hogy a szívbe vezető valamelyik nagy artéria – egy koszorúér – elzáródik. Ez az alábbiak miatt következhet be:

szívinfarktus okai

A szívinfarktus messze leggyakoribb oka az érelmeszesedés, azonban más tényezők is okozhatják kialakulását

  • Érelmeszesedés. Ez úgy következik be, hogy az idők során a koszorúerek falára különböző anyagok, zsírok és koleszterin rakódik le. Ezt hívjuk érelmeszesedésnek, amelyet részletes cikkünkben már bemutattunk. Ez a leggyakoribb oka a szívrohamnak.
  • Iszkémia. Szívinfarktus során az elmeszesedett erekben levő plakk egy része leszakad, így hirtelen koleszterin és egyéb anyagok kerülnek a véráramlásba. Emellett azon a helyen, ahol a plakk leszakadt, vérrög alakulhat ki. Ha ez a vérrög elég nagy, olyankor megakadhat a koszorúerekben, így elzárva a szívbe vezető vér- és oxigénellátást. Ezt nevezik iszkémiának.
  • Koszorúérgörcs. Ez is okozhat szívrohamot. Ilyenkor a koszorúér falán levő erek begörcsölnek, ezzel elzárva az artériát, amely leállítja a szív vérellátását. A dohányzás és bizonyos kábítószerek (gyakran a kokain) okozhatnak ilyen életveszélyes görcsöket.

Szívinfarktus fajtái

A szívinfarktusnak két fajtáját különböztethetjük meg, attól függően, hogy a koszorúerek elzáródása milyen mértékű. Ennek megfelelően az elzáródás lehet:

szívinfarktus fajtái

A szívinfarktus mindkét fajtája azonnali sürgősségi ellátást igényel

  • részleges koszorúérelzáródás. Ilyenkor nem záródik el a teljes koszorúér. A kardiológiai szaknyelvben ezt nem-ST-elevációs miokardiális infarktusnak (NSTEMI) nevezik. Ilyenkor az EKG-n nem látható zavar, azonban a szívizom károsodott.
  • teljes koszorúérelzáródás. Ezt a szaknyelvben ST-elevációs miokardiális infarktusnak nevezik (STEMI). Ebben az esetben az EKG-vizsgálat során az ún. ST-szakasz megemelkedik. A szívinfarktus mindkét fajtája azonnali sürgősségi ellátást igényel.

Szívinfarktus kockázati tényezői

Bizonyos életmódbeli tényezők hozzájárulhatnak a zsíros lerakódások kialakulásához (az érelmeszesedéshez) az érfalon. A kockázati tényezők növelhetik vagy csökkenthetik a szívroham kialakulását, olyankor is, ha még nem volt szívrohama és olyankor is, ha a roham újbóli jelentkezése a kérdés.

A szívinfarktus leggyakoribb kockázati tényezői az alábbiak:

  • Életkor. Férfiak esetében 45 éves, nők esetében 55 éves kor felett megnő a valószínűsége a szívroham kialakulásának. Ebben az életkorban érdemes rendszeres kardiológiai szűrésre járni.
  • Dohányzás. A dohányzás és a hosszú időn keresztüli passzív dohányzás is növelhetik a szívroham kialakulásának kockázatát.
  • Magas vérnyomás. Idővel, a magas vérnyomás károsíthatja az érfalakat, így a szívet ellátó koszorúerek falát is. Ha a magas vérnyomás más kockázati tényezőkkel, például túlsúllyal, magas koleszterinszinttel vagy diabétesszel jár együtt, a kockázat még jobban megnövekedik.
  • Magas koleszterinszint. A magas koleszterin- és vérzsírszint nagyban felelős az erek beszűkítéséért, mivel a koleszterin és a zsírok plakk formájában lerakódnak az érfalakra. A magas vérzsírszint elsősorban az étrend miatt alakul ki, ennek a szintjét diétával lehet csökkenteni. Fontos megjegyezni, hogy a HDL-koleszterin magas szintje (ez a „jó koleszterin”) - a vérzsírokkal ellentétben - csökkenti a szívroham kialakulásának kockázatát.
  • Túlsúly. A túlsúly elsősorban magas vérzsírszintet és magas koleszterinszintet szokott okozni, valamint összefüggésben áll a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásával is. Akár kismértékű fogyás is nagymértékben csökkentheti a szívroham kialakulásának kockázatát.
  • Cukorbetegség. Cukorbetegség során a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint vagy nem képes az inzulinszint megfelelő szabályozására, emiatt megnő a vércukorszint. A magas vércukorszint pedig növeli a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.
  • Metabolikus X-szindróma. Ez egy anyagcserebetegség, amely kialakulhat akár túlsúly, magas vérnyomás és magas vércukorszint hatására is. Ha valaki ebben a betegségben szenved, kétszer akkora a valószínűsége a szívroham kialakulásának.
  • Családi kórtörténet. Ha a közeli rokonok között – testvérek, szülők, nagyszülők – korai szívroham jelentkezett (férfiaknál 55 éves, nőknél 65 éves kor előtt), akkor megnő a valószínűsége a szívroham kialakulásának.
  • Mozgásszegény életmód. Ha valaki keveset mozog, annak sokszor megnő a koleszterinszintje és hajlamosabb a túlsúlyra is. Akik rendszeresen mozognak, azoknál a szív is edzettebb, valamint általában kisebb a vérnyomásuk is.
  • Stressz. A tartós és magas stressz hozzájárulhat a szívinfarktus kialakulásához.
  • Droghasználat. Bizonyos stimuláns kábítószerek, mint a kokain és az amfetaminok, a koszorúerek görcsét okozhatják, amely a szívroham kialakulásának egyik oka.
  • Preeklampszia. Ezt terhesség alatti magas vérnyomásnak szokták ismerni és kialakulása esetén a terhesség után is növeli a szívroham kialakulásának esélyeit.
  • Autoimmun betegségek. Az autoimmun betegségek, mint a reumatoid artritisz vagy a bőrfarkas, növelhetik a szívinfarktus megjelenésének esélyeit.

Szívinfarktus fiatalon

40 éves kor alatt a szívinfarktus nagyon ritka. Ha mégis kialakul valakinél, olyankor a túlélési mutatók sokkal jobbak, mint idősek esetében.

Előfordulhat azonban, hogy valakinél fiatalabb korban is jelentkezik a szívroham. Ennek valószínűségét például az alábbi tényezők növelhetik:

  • családi hajlam. A szülők, nagyszülők között jelentkező szívroham sajnos megnöveli az esélyét a szívroham kialakulásának, mivel egy alkati tényezőről van szó.
  • droghasználat. Elsősorban a kokain és az amfetamin jelentős mértékű használata okozhat hirtelen szívrohamot.
  • betegségek. A korai magas vérnyomás és a cukorbetegség növelhetik a fiatalkori szívinfarktus kialakulásának esélyeit.
  • dohányzás. A dohányfüst aktív és passzív belélegzése nagyon káros a szívre, ezért a jelentős mértékű dohányzás már akár 40 éves kor alatt is hozzájárulhat a szívroham kialakulásához          

Szívinfarktus következményei

A szívinfarktus szövődményei leggyakrabban a szívkárosodás miatt következnek be és az alábbiakhoz vezethetnek:

  • szívritmuszavar. A szívroham miatt a szív elektromos szabályozásában „rövidzárlat” alakulhat ki, amely rendellenes szívritmust eredményez, amely kardiológiai szakorvosi kezelést igényel.
  • szívelégtelenség. Egy szívroham akár olyan mértékben is károsíthatja a szívizmot, hogy az nem képes elegendő vért kipumpálni a szívből, ez a szívelégtelenség. Ez az állapot lehet ideiglenes vagy lehet tartós is, a szívkárosodás mértékének függvényében.
  • szívleállás. Ilyenkor a szív egyszerre megáll, az elektromos jelek rendellenessége miatt. Egy szívroham megnöveli az esélyét a hirtelen szívmegállás kialakulásának. A megfelelő megelőző kezelést kardiológus szakorvos végzi.

Szívroham megelőzése

Sosem túl késő lépéseket tenni a szívroham megelőzésének érdekében – még olyankor sem, ha már volt egy infarktusa. Az alábbi módszereket érdemes használni a hatékony megelőzéshez:

  • gyógyszerek. A kardiológus szakorvos által előírt gyógyszerek szedése csökkentheti az esélyét a szívinfarktus újbóli kialakulásának. Emellett a gyógyszerek segíthetnek a károsodott szívfunkció javításában is. A megelőzésnek is része lehet gyógyszeres kezelés, amelyet minden esetben kardiológus szakorvos írhat elő.
  • életmódváltás. Az egészséges életmód szabályainak betartásával jelentősen csökkenthető a szívroham kialakulásának esélye. Ennek érdekében egyen egészséges ételeket, ne dohányozzon, rendszeresen sportoljon és kezelje megfelelően a stresszt.
  • betegségek kezelése. A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség mind hozzájárulhatnak a szívinfarktus kialakulásához. Ezen betegségek kardiológus vagy belgyógyász általi kezelése kiemelkedően fontos az infarktus megelőzése szempontjából.

Szívroham diagnózisa

Az éves kardiológiai szűrővizsgálaton az orvos diagnosztikai vizsgálatok segítségével átvizsgálja az összes olyan tényezőt, amely növelheti a szívroham kialakulásának kockázatát.

Amennyiben a szívinfarktus tünetei hirtelen jelentkeznek, a szívroham diagnózisát a tünetek, a vérnyomás, a pulzus és a testhőmérséklet alapján is végezhetik a mentősök. Sürgősségi esetben a sürgősségi osztályon egyből elvégzik a szükséges diagnosztikai vizsgálatokat és azonnali kezelést is nyújtanak.

A szívroham rizikójának felméréséhez és megjelenésének diagnózisára nagyon hasonló módszereket alkalmaznak. Ezek az alábbiak lehetnek:

szívinfarktus diagnózisa

Első vizsgálatként mindig EKG-vizsgálattal kezdenek, amelyet gyakran laborvizsgálat követ

  • EKG-vizsgálat. Ez az elsőszámú vizsgálat, amelynek segítségével megállapítható, előre jelezhető vagy utólag is felismerhető a szívinfarktus. Az EKG a szív elektromos jeleit mérő eszköz, amely a testre helyezett elektródák segítségével működik. Mivel a sérült szív nem megfelelő elektromos jeleket bocsát ki, ezért EKG-vizsgálaton kiválóan látszik, ha kialakulóban van vagy már volt egy szívroham. Az EKG sürgősségi osztályon és azon kívül is a szívroham észlelésének alapvető eszköze.
  • Laborvizsgálat. Szívinfarktus után bizonyos fehérjetípusok lassan beszivárognak a vérbe. Ezeknek az enzimeknek a jelenléte a vérben bizonyítja a korábbi vagy az éppen zajló szívroham jelenlétét. Ez a vizsgálat a sürgősségi kezelésnek minden esetben a része.
  • Mellkasröntgen. A mellkasröntgen segít a kardiológusnak a szív méretének és a szív ereinek megvizsgálásában, valamint arra is fényt derít a vizsgálat, hogy van-e folyadék a tüdőben, amely tüdőfibrózis vagy tüdőembólia jele is lehet.
  • Szívultrahang. Az ultrahang által kibocsátott hullámok a szívről visszaverődve valós idejű képpé alakíthatók. Ezáltal a kardiológus szakorvos videón figyelheti meg a szívet, annak működését és egészségi állapotát. A szívultrahang segít annak felismerésében is, ha a szív károsodott vagy nem pumpálja megfelelően a vért.
  • Angiográfia. A vizsgálat során katéter segítségével folyékony kontrasztanyagot fecskendeznek a szív artériáiba. A katétert általában a lábból vagy az ágyékból eresztik fel a szívhez a nagyobb ereken keresztül. A befecskendezett kontrasztanyag röntgenvizsgálattal jól kirajzolja, ha az erekben érszűkület, érelmeszesedés vagy érelzáródás van.
  • Terheléses EKG. A szívroham kockázatának kivizsgálása érdekében, valamint a szívroham után néhány héttel, a kardiológus szakorvos javasolhatja terheléses EKG-vizsgálat elvégzését. A vizsgálat célja, hogy megállapítsa, hogy a szív és az érrendszer hogyan reagál a fizikai terhelésre. A vizsgálatot szobakerékpáron ülve kell elvégezni, miközben a testre EKG elektródákat helyeznek. Ha ez a vizsgálat nem végezhető el, injekcióval olyan anyagot adhatnak be, amellyel fizikai terhelés nélkül szimulálható a szív teljesítőképessége – ezt azonban csak olyankor használják, ha a páciens valóban nem terhelhető hagyományos módon.
  • Szív CT vagy MR. Ezek a képalkotó vizsgálatok ritkábbak a szívproblémák kivizsgálásakor, azonban néha van rájuk szükség. CT és MR segítségével megállapítható a szívkárosodás mértéke. Mind a CT-, mind az MR-vizsgálatokat egy gépben fekve kell elvégezni.

Szívroham orvosi kezelése

A szívroham orvosi kezelését alapvetően négyféleképpen végezhetik. Ezek lehetnek:

szívinfarktus orvosi kezelése

A szívinfarktus orvosi kezelésében nagyon fontos a minél gyorsabb sürgősségi osztályon nyújtott kezelés

  • Sürgősségi ellátás
  • Gyógyszerek
  • Műtéti kezelés
  • Kardiológiai rehabilitáció

Lássuk ezeket sorban!

Sürgősségi ellátás szívinfarktus kezelésére

Éppen zajló szívroham esetében minden perc számít a kezelésben: megfelelő vérellátás hiányában a szív sejtjei folyamatosan károsodnak vagy elhalnak. A megfelelő vérkeringés gyors visszaállítása kiemelkedően fontos a szívkárosodás csökkentésében.

A sürgősségi kezelésnek része a gyors és hatékony gyógyszeres kezelés, valamint szükség esetén az azonnali műtéti beavatkozások is.

Gyógyszerek szívinfarktus kezelésére

Az alábbi gyógyszerek segíthetnek a szívinfarktus megelőzésében, kezelésében és a kialakulás utáni lábadozás során is:

  • Aszpirin. Zajló szívroham során, amikor mentőt hívunk, utasítást adhat az orvos telefonon, hogy vegyünk be aszpirint. Adott esetben a mentőorvos is adhat aszpirint közvetlenül a kiérkezése után. Az aszpirin csökkenti a véralvadást, így segít a vérnek átfolyni egy beszűkült artérián, így növelve a túlélési esélyeket.
  • Rögoldók. A vérrögoldó gyógyszerek segítenek a már kialakult vérrögök feloldásában, amely segíthet a szívbe jutó vér mennyiségének növelésében. Szívroham esetén, minél korábban kapja meg valaki a gyógyszert, annál nagyobb a túlélés esélye, valamint annál kisebb mértékű a szívkárosodás.
  • Véralvadásgátlók. Sürgősségi kezelés esetén az orvos adhat ún. trombocita-aggregáció-gátló gyógyszereket, amelyek segítenek a vérrögképződés megállításában és a már kialakult vérrögök növekedésének megakadályozásában.
  • Vérhígítók. A hígabb vér kevésbé hajlamos vérrögképződésre és kevésbé ’ragadós’. A leggyakoribb ilyen gyógyszer a heparin, amelyet intravénásan vagy tabletta formájában is adhatnak.
  • Fájdalomcsillapítók. Szívroham jelentkezésekor olyan komoly fájdalmak jelentkezhetnek, amelyekre fájdalomcsillapítót adhatnak be, például morfiumot.
  • Nitroglicerin. Ezt a gyógyszert használják a mellkasi fájdalom és az angina kezelésében is. A gyógyszer segít a véráramlás növelésében azáltal, hogy kiszélesíti az ereket.
  • Béta-blokkolók. A béta-blokkolók segítenek a szívizmok ellazításában, a szívritmus lassításában és a vérnyomás csökkentésében, ezáltal csökkentik a szív munkáját. A béta-blokkolók segíthetnek csökkenteni a szívinfarktus esetén bekövetkező szívkárosodást is és segítenek a további szívrohamok megelőzésében.
  • ACE-gátlók. Ezeket a gyógyszereket is, a béta-blokkolókhoz hasonlóan, a vérnyomás és a szív terhelésének csökkentésére szokták adni. Ez a megelőzésben és az utókezelésben is rendkívül fontos.
  • Sztatinok. Ezek a gyógyszerek a vér koleszterinszintjének kontrollálásában segítenek, ezáltal csökkentve a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.

Szívinfarktus műtéti kezelése

A gyógyszerek mellett, amennyiben kialakult egy szívroham, azonnal vagy kevéssel a roham után, szükség lehet az alábbi műtéti kezelések egyikére:

  • Sztent beültetése. Ezt az eljárást perkután koronária-intervenciónak is nevezik, ami egy komoly kardiológiai műtét, amely során egy katéter segítségével ültetnek be egy fémhálót, amely segít a beszűkült ér kitágításában. Ha érelzáródást találnak a szívroham kivizsgálása során, olyankor van, hogy ezt a műtétet azonnal el kell végezni. A beültetett sztent hosszabb távon nyitva tartja az érintett eret, így csökkentve az újbóli kialakulás valószínűségét.
  • Bypassműtét. Bizonyos esetekben egy sürgősségi műtét során a sebész már a szívroham jelentkezésekor azonnal elvégzi a bypass műtétet, más esetben a szívroham megelőzése céljából is végezhetnek ilyen beavatkozást. Amennyiben nem feltétlenül szükséges az azonnali műtét, a szívroham után 3-7 nappal szokták elvégezni a műtétet. A bypass műtét során az elszorult ér megkerülése miatt egy újabb eret varrnak az elzáródott érhez, amelyen keresztül a vér megkerülheti az elzáródást vagy szűkületet.

Szívroham után - kardiológiai rehabilitáció

A szívroham utáni rehabilitációs kezelés (függetlenül attól, hogy végeztek-e szívműtétet vagy nem) a kórházból való távozás után feltétlenül szükséges. A teljes rehabilitáció néhány héttől akár több hónapig is terjedhet, attól függően, hogy milyen súlyos az állapot és milyen eredményt kívánnak elérni a kezeléssel.

A szívinfarktus utáni kardiológiai rehabilitáció elemei a következők:

  • gyógyszeres kezelés. Ezt járóbeteg szakrendelésen kardiológus szakorvos végzi.
  • életmódváltás. A szív egészségének visszaállítása érdekében az egészséges életmód szabályait be kell tartani.
  • pszichológiai felépülés. Egy szívinfarktus akár olyan tartós károsodásokat is okozhat, amelyekkel nehéz együtt élni. A szívroham miatt neurológiai, kardiológiai vagy mozgásszervi problémák is felléphetnek, amelyekkel nehéz lehet megbirkózni. Ebben szakértő pszichológus segítséget kérhetjük.
  • mozgásszervi rehabilitáció. A szívkárosodás és a kórházi kezelés következtében a test fizikai teljesítőképessége jelentősen lecsökkenhet. Ennek visszaállítása érdekében mozgásszervi rehabilitációra van szükség, amely szükség esetén újra megtanít mozgásmintákat, amelyek a szívroham miatt károsodtak. Emellett a gyógytorna az állóképességet is fejleszti.

Szívroham után rendkívül fontos a kardiológiai rehabilitációs programban való részvétel. Azok, akik ilyen programban vesznek részt, általában tovább élnek, kisebb valószínűséggel jelentkezik náluk új szívroham és szövődmények is ritkábban alakulnak ki.


Szívroham otthoni kezelése

A szívrohamot nem lehet és szigorúan tilos otthon kezelni! Az infarktus jelentkezésekor azonnal ki kell hívni a mentőket, akik a megfelelő sürgősségi kezelést tudják nyújtani!

Otthonunkban a szívroham megelőzésére és utókezelésére (kardiológus szakorvos tanácsára) az alábbi módszereket használhatjuk:

szívinfarktus otthoni terápiája

A szívinfarktust nem lehet otthon kezelni, azonban a megelőzésben és az utókezelésben otthon is sokat tehetünk

  • Dohányfüst kerülése. Amennyiben dohányzik, szokjon le, ha nem dohányzik, akkor kerülje a passzív dohányzást. Ez az egyik legfontosabb, amit megtehet a szív egészségének fenntartásában.
  • Betegségek kezelése. Amennyiben magas vérnyomása vagy magas koleszterinszintje van, fontos, hogy ezt kezeltesse kardiológus szakorvossal. Ennek része lehet bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése, valamint étrendbeli változtatások is. Egyeztessen kardiológusával, hogy milyen gyakran szükséges kontrollvizsgálat, mivel ez egyéni állapottól függően változhat.
  • Kivizsgálás. A megelőzésben és az utókezelésben is fontos a rendszeres kardiológiai kivizsgálás. A legnagyobb kockázati tényezők – a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség – folyamatos monitorozása és kezelése nagyon fontos az infarktus elleni harcban. Mivel a kockázati betegségek enyhe formában nem mindig okoznak komoly tüneteket, ezért fontos, hogy rendszeres kardiológiai szakvizsgálat alkalmával kivizsgáltassuk a kockázatokat.
  • Testmozgás. A rendszeres testmozgás javítja a szívizmok működését az infarktus után és előtte is. Csupán napi 30 perc sétálás is jelentősen javíthat a szív egészségi állapotán.
  • Fogyás. A túlsúly rendkívüli módon képes megterhelni a szívet és hozzájárulhat a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásához. Ennek érdekében a szívroham megelőzésében nagyon fontos lehet a fogyás.
  • Étrend. A telített zsírok és a magas koleszterintartalmú étrend gyorsítja az artériák beszűkülését, a túl sok só fogyasztása pedig növeli a vérnyomást. Az egészséges és szívbarát étrend sovány fehérjeforrásokat (halat, babot) és sok gyümölcsöt, zöldséget tartalmaz.
  • Cukorbetegség kezelése. A rendszeres testmozgás, az egészséges étrend és a megfelelő testsúly elérése sokat segíthet az ideális vércukorszint elérésben. Fontos, hogy cukorbetegség esetén ne hanyagoljuk el a belgyógyászati kezeléseket sem.
  • Stresszkezelés. Igyekezzen a mindennapi stressz mérséklésében. A túl sok munka és a magánéleti stressz megterhelheti a szívet, amely a megfelelő kockázati tényezők jelenléte esetén hozzájárulhat a szívinfarktus kialakulásához.
  • Alkohol csökkentése. A naponta ajánlott maximum alkoholbevitel egy pohár alkohol 65 év felett és maximum 2 pohár alkohol 65 éves kor alatt.

Szívinfarktus megelőző és utókezelése időpontfoglalás

Szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére válassza a 'Kardiológiai szakvizsgálat + szívultrahang' szolgáltatást.

Időpontfoglalás szívinfarktus megelőző- és utókezelésére 5 kattintással

Szívinfarktus megelőző- vagy utókezelésére válassza a 'Kardiológiai szakvizsgálat + szívultrahang' szolgáltatást.

Szívinfarktus megelőző és utókezelése árak

Szívroham megelőző és utókezelésére 'Kardiológiai szakvizsgálat szívultrahanggal' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontjában találja meg.

A rizikócsökkentéshez és az utókezeléshez általában 6-12 havonta szükséges kontrollvizsgálat. Kockázatosabb páciensek és nemrég történt szívinfarktus után a kontrollvizsgálatra rövidebb időn belül is szükség lehet.

A szívroham utókezelésében szükség van kardiológiai rehabilitációs gyógytornász segítségére is, ennek árát az árlista 'Egyéni gyógytorna 1 alkalom' pontjában találja meg.

Szívinfarktus kapcsolódó cikkek

Szívinfarktus gyakori kérdések

Mik a szívinfarktus tünetei?

A szívinfarktus tünetei leggyakrabban az alábbiak: mellkasi fájdalom (esetleg a karokban, nyakban, állkapocsban is jelentkezik fájdalom), gyomorpanaszok, légszomj, hideg verejtékezés, kimerültség, szédülés.

A tünetek nem minden esetben nagyon komolyak, azonban enyhébb tünetek esetén is létfontosságú, hogy azonnali sürgősségi segítséget kérjünk!

A stressz növeli a szívinfarktus kockázatát?

A stressz valóban a szívinfarktus kockázati tényezői között van, azonban önmagában a stressz nem okoz szívinfarktust. Azoknál, akik magasabb kockázattal rendelkeznek (magas vérnyomás, cukorbetegség, autoimmun betegségek, túlsúly), a stressz akár jelentősen is növelheti a szívroham kockázatát.

Hogyan előzhető meg a szívinfarktus?

A szívinfarktus megelőzése elsősorban rendszeres kardiológiai szűrővizsgálattal és életmódváltással érhető el. Az okozó betegségek megfelelő kezelése is sokat segíthet a megelőzésben.

Mit tegyek, ha úgy érzem, szívinfarktusom van?

Amennyiben a szívinfarktus tüneteit észleli magán, habozás nélkül hívjon mentőt! Ha valóban szívrohama van, akkor minden perc számíthat, ezért haladéktalanul kérjen segítséget.

Kardiológia vélemények


Mindenki kedves volt és türelmes.


Vera

Alapos vizsgálat volt, részletesen elmagyarázták érthető nyelven mi mit jelent. Tökéletesen működött az online foglalás, OTP egészségpénztáros fizetés is problémamentes volt.


Kámán Lilla

Kardiológushoz mentem, alapos kivizsgálást, korrekt tájékoztatást kaptam. A recepción kedvesek voltak.


Istvan

Nagyon kellemes es pozitiv csalodas. Mas high tech hipermodern privat korhazakhoz kepest az ellatas, a beteghez/pacienshez valo hozzaallas peldaerteku. Korultekinto, alapos vizsgalatban reszesultem. Mindenkinek csak ajanlani tudom. Szerencses vagyok, hogy egy veletlen soran ratalaltam, barcsak minden talalkozas az eletben ilyen pozitiv lenne, a vizsgalati eredmenyek pedig mindig negativok ahogy most is.


Karoly

Gyors, pontos, segítőkész kiszolgálás :-)


Hunyadi Sándor

Nagyon szuper orvos. :-) Alapos kedves figyelmes türelmes mindent részletesen elmagyarázott. és jó a humora is. :-)


Kriszta

Mindenki nagyon kedves volt és alapos, minden flottul ment.


Wertheimer Kinga

Figyelmes és barátságos a doktor úr


Nikolett

Teljesen meglepődtem, hogy van még ilyen orvos, aki akar és tud is kommunikálni a betegével. Közben vicces is, ugyanakkor nagyon alaposan megvizsgált. Szuper volt!


Dalma

Profizmus, hitelesség, partnerként kezelt beteg.


Vendég

Édesanyám vette igénybe az ultrahang szolgáltatást. Nagyon meg volt elégedve (ritka pillanat) nagyon dicsérte a doktor Urat, nagyon kedves volt és segitőkész, részeletesen elmagyarázott neki mindent. Köszönjük!


Andrea Nagy

Az orvos meghallgatott, kérdéseimre választ kaptam. Kedvességet, szakmaiságot tapasztaltam.


Julianna Márta

Alapos vizsgálat és a további teendők pontos meghatározása! Profi doktor! Kedves személyzet!


Bakos Tánya

Szakmailag a legjobb kivizsgálást kaptam! Nem mellesleg még nagyon jó fejek is voltak. Legközelebb is őket választom!


Kovács Adrienn

A kezelés pontos és alapos volt, az összes vizsgálatot helyben el tudtuk végezni, így nem kellett össze-vissza rohangálni.


Csenge

Nagyon alapos volt a dr.Úr


János

Köszönöm a lehetőséget, hogy elmondhatom a véleményem. Tegnap voltam kardiológia vizsgálaton Dr. Dancs Tamásnál. A doktor úr kedves jó homurú , nagyon alaposan megvizsgált és a kérdéseimre is válaszolt úgy hogy megértettem. Szerintem Ő a legjobb leglelkiismeretetesebb orvos, mert őszintén érdekli a beteg problémája és keresi a megoldást, és ami fontos nagyon megnyugtatott mert mindent elmagyarázott a betegségemmel kapcsolatban.. Nagyon ajánlom mindenkinek mert nagyon profi doktor.


Antal Krisztina

Mindenki kedves, segítőkész, megértő volt.


Donászy Ágnes

Nagyon kedves volt a személyzet. Az ellátás részletes volt, alaposan megvizsgáltak, átbeszéltük részletesen az egészségi állapotomat, végül rengeteg hasznos tanáccsal távoztam.


Major Gábor

Humoros és élettel teli orvos


Irma

Dr. Dancs Tamás kardiológus szakmailag és emberileg is csak ajánlani tudom.


Lombosi Melinda

Korrekt, alapos kivizsgálás. Nyugodt, kedves orvos és asszisztens. Tiszta, rendezett és csendes környezet. Köszönöm szépen!


Besenyei Gyula

A rendelő családias, igényes és mindenki nagyon kedves


Cintia

Komplex kardiológiai szűrővizsgálatra mentem, nagyon figyelmes és alapos volt


Péter

Időben fogadtak, alapos vizsgálat.


Németi János

Közvetlen és humoros a doktorúr és az asszisztense is. Jó hangulatban telt a vizsgálat


Zsuzsi

Azonnal fogadott és nagyon alaposan megvizsgált és a kérdéseimre is volt ideje. Nem rohant, egy egész órát rám szánt. Nehezen találtam meg az épületet, kívülről régi irodaháznak tűnik, de belül minden rendezett és tiszta


Péter

Szédüléses, ájulásos panaszok miatt küldek a Doktor úrhoz teljes kivizsgálásra. A vizsgálat rendben ment, kedves és érthető volt mind a Doktor Úr, mind az asszisztens. Kertelés nélkül megmondta, hogy komoly bajaim vannak és sürgős változásra van szükségem. Ez kellemetlenül érintett, de pozitív is.


Júlia

Egy percet sem kellett várnom. Alaposan, nagy odafigyelés mellett, teljeskörűen kivizsgáltak. Sok helyen jártam, de ennyire pozitív tapasztalatom még sehol sem volt.


Kinga

Korábbi, OOI-beli kellemes tapasztalataim miatt kerestem fel a Doktor urat a magánrendelőjében is. Pozitív benyomásaim itt tovább erősödtek, sokkal nyugodtabb körülmények között folyt a vizsgálat és a minden részletre kiterjedő tájékoztatás.


Lajos Gábor

Végtelenül szimpatikus volt a Dr úr, segítőkész és minden kérdésünkre kielégítő választ kaptunk. Jó szívvel ajánlom mindenkinek.


Békési Jánosné

A doktor Úr nagyon alaposan megvizsgált részletesen elmagyarázott mindent megnyugtató volt , és ami még számomra fontos jó a humora Ő egy SZUPER doki!


Kriszta

Költözés miatt ajánlás alapján váltottam a Doktor Úrhoz az előző kardiológusomtól. Még csak egy kezelésen voltam, de kedvessége és közvetlensége meggyőzött


Györgyi

Alapos, rám szánta a szükséges időt


Helga

Gyors, pontos, barátságos szolgáltatás.


Lung Róbert

Kedves, jo szakember


Andrasne

Tudom, hogy rossz kifejezés, de nem húzott le anyagilag, nem erre ment, hogy a legdrágább csomagot rám sózza. Lelkiismeretes, kiváló orvos.


Eszter

Ismeretlenül kértem Dancs doktorhoz időpontot vizsgálatra. Nagyon megnyugtató volt az érezhető hozzáértés és a nyugodt és figyelmes kommunikáció. Az asszisztensnőjéről is csak pozitívan tudok beszélni. Nem volt kellemetlen tapasztalatom.


Ági

kedvesség, alaposság


Csaba

A doktor úr a problémámhoz komplexen kezelte a problémámat és a kiváltó okokat is, elmagyarázta, hogy melyik érték mit jelent. Nagyon kedves és tapasztalt orvos, csak ajánlani tudom


Ildikó

Magas színvonalú, tökéletes ellátást kaptam. A Doktor úr nagyon kedves, minden kérdésemre kielégítő választ kaptam.


Zoltán

Mind szakmailag, mind emberileg maximalisan elegedett voltam a doktor ur hozzaallasaval, alapos es figyelmes volt a konzultacio soran.


Vendég

Nagyon kedvesen, türelmesen az összes feltett kérdésemre megfelelő és kedves választ kaptam, megnyugtató volt a doktor úr jelenléte, szakértelme.


Péter

A doktorUr hozzáállása, stilusa, szakértelme fantasztikus. Köszönöm


Majer János

Közvetlen , bizalomgerjesztő , megoldást kereső jó orvos .


Ferenc

Beteg-centrikus hozzáállás, alapos vizsgálat és alapos tájékoztatás.


Irén

A magyar egészség ügyben sok ilyen lelki ismeretes,kiváló szakmai hozzá értéssel rendelkező orvosra lenne szükség.Részletekbe menően átbeszélte velem a problémámat,és az összefüggések megmagyarázására sem sajnálta az időt,rendkívül humánus,beteg centrikus és jó humorú orvost ismertem meg személyében.Kiváló orvos,mindenkinek szívből ajánlom!!


Baloghné Kiss Katalin

Teljesen pozitív benyomás, rendben ment minden.


Laci Szenteleki

Életemen először elkéstem (de nagyon) egy baleset miatt az utakon, és nemhogy udvariatlan nem volt (amit megérdemeltem volna), de elmagyarázta, mennyit kell így várjak. Egy végtelenül emberséges, kedves, humoros szakember! Bárcsak minden orvos ilyen lenne!! Semmi nem volt kellemetlen, mindent elmagyarázott, mondta, hogy vigyázzak magamra!


Cs. Eszter

Empatikus, kedves, figyelemes.


Ivett

Elégedett voltam a szolgáltatással. Köszönöm!


Molnár Balázs

Nagyon kedves, udvarias fogadtatás. Pontos vizsgálatkezdés.:) Alapos vizsgálás történt, érthető magyarázatokkal kiegészítve.


Szentirmai Anita

Kedves, megerto, megbizhato szuper orvos.


Vendég

Nagyon alapos megvizsgálás, jókedvű hozzáállás,


Zoltan

Kiváló orvos, régóta hozzá jár már az egész család


Zoltán

Örülök, hogy nincs semmi baja a szívemnek. Kedves volt a doktor. kicsit keveseltem az időt, amit a vizsgálattal töltött, de a lényeg, amit tudni akartam megvolt. köszönöm. Már a lányom és a barátnőm is volt ott.


Katalin

Minden rendben volt, a vizsgálatot a Doktor Úr azonnal ki is értékelte


Attila

Rövid időn belül sikerült időpontot foglalnom az online időpont foglalási rendszerét használva. Dancs Dr. Úr nagyon kedves volt, a javaslatait és a további teendőket részletesen elmondta. Köszönök mindent!


Horváth Andrea

Figyelmesség


Marietta

Barátságos személyzet, alapos kivizsgálás, hasznos tanácsok


Villám Pál

Kellemetlen pillanatokat nem tapasztaltam.. Nagyon profin és kedvesen áll hozzá a Doktor úr és természetesen az aszisztens hölgy is a problémámhoz. Kb 50 percet foglalkoztak a betegségemmel kapcsolatosan. Ajánlom mindenkinek...


Gyulai Ernő

Kedves, közvetlen, alapos, minden kérdésemre választ kaptam szóval kiváló


Beáta

A doktor úr alapos, mindent elmagyaráz., figyelmes és udvarias.


Vendég

jó hozzáállás, lelkiismeretesség vidámság


Duruc József

A doktor úr nagyon barátságos módon állt hozzám, azonnal megtalalta velem a közös hangot, humorral próbálta a feszültségem oldani, ami nagyon szimpatikus volt. Egy percig sem éreztem magam a szokásos orvos beteg alárendelt szerepben. Minden kérdésemre részletesen válaszolt. A vele együtt dolgozó asszisztens is nagyon türelmes és jofej volt. Ritka! Nagyon ajánlom!!!!


Rita

Határozott, naprakész tudása volt, meggyőzően magyarázta el, mit és miért kell tennem a gyógyulásomhoz.


Gábor

Felkészült és jó a humora


Gábor

Régóta tartó panaszaim miatt teljes kivizsgálásra mentem. sok vizsgálat után kiderült a probléma és alkalomba befért minden


Bianka

Rám szánta az idejét, alaposan megvizsgált és válaszolt a kérdéseimre


Réka

Dancs Tamás a kezelőorvosa apunak! Nagyon csípem a fickót. Rendes és alapos


Réka

nagyon közvetlen volt a hangulat, a maszk viselés ellenére, minden aspektust megvizsgált a doktor, és érthetően elmagyarázta a helyzetet


Vendég
Summary
Szívinfarktus 3 oka, 6 tünete, 3 megelőzési módja és 4 fajta kezelése
Article Name
Szívinfarktus 3 oka, 6 tünete, 3 megelőzési módja és 4 fajta kezelése
Description
A szívinfarktus a szív hirtelen vérellátási zavara, amely komoly vagy enyhe tünetekkel halálos is lehet. Okok, tünetek, megelőzési módok itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo