pitvarfibrilláció tartalomjegyzék
 


Pitvarfibrilláció áttekintés

A pitvarfibrilláció a szív rendezetlen, „remegő” dobogását jelenti. Az orvos szívritmuszavarnak is hívhatja a betegséget. A betegség során a normális szívritmus rendezetlenné válik. Mivel ilyenkor a vér nem tud megfelelően áramolni, a szívbetegségek kockázata megnő.

Az is előfordulhat, hogy a szív idővel nem képes megfelelően ellátni a testet vérrel. A rendellenes keringés miatt meggyűlhet a vér a szívben és vérrög alakulhat ki. Ha egy ilyen vérrög eljut az agyba és ott megakad, agyvérzés történhet.

Mi történik pitvari fibrilláció során? Normális esetben a szív felső része (a pitvar) húzódik össze először, ezt követi az alsó rész (kamrák). Ezeknek az összehúzódásoknak a megfelelő időzítése az, amely a vért pumpálja. Ha a pitvar fibrillál, akkor az elektromos jelek, amelyek a folyamatot irányítják helytelenül működnek: együttmozgás helyett a pitvar külön mozgást – remegést – végez.

Szerencsére a pitvarfibrilláció könnyen észlelhető és jól kezelhető betegség, amelyet kardiológus orvos kezel. Rendelőnk kardiológus orvosa, dr. Dancs Tamás, szeretettel várja rendelésére pácienseit.

Azonnal szeretné elkezdeni pitvarfibrillációja kezelését? Töltse le otthoni pitvarfibrilláció kezelési útmutatónkat!

Hogyan zajlik a pitvarfibrilláció kezelése rendelőnkben?

A pitvarfibrilláció szerencsére a legtöbb esetben a megfelelő diagnosztikai módszerekkel jól észlelhető és kialakulása után a legtöbbször könnyen kezelhető betegség.

A pitvari fibrilláció szakszerű kezelése rendelőnkben az alábbi módon zajlik:

pitvarfibrilláció kezelés menete

I. Szakorvosi vizsgálat

A kezelés legelején a kardiológus szakorvos kérdéseket tesz fel a tünetekkel kapcsolatban és fizikális vizsgálatot végez. 

Ennek keretein belül az orvos:

  • meghallgatja a szívet, egyenetlen szívhangot keresve
  • vérnyomást mér, hogy az a megfelelő értékeken belül van-e
  • meghallgatja a tüdőt, hogy hallható-e nehézlégzés vagy található-e felgyülemlett folyadék

Ha a fizikális vizsgálat során az orvos gyanítja a pitvarremegés jelenlétét, egyéb igazoló diagnosztikai vizsgálatokat rendelhet el.

Abban az esetben is, ha a fizikális vizsgálat nem vezetett eredményre, azonban a páciens tüneteket tapasztal, általában szükség van diagnosztikai vizsgálatokra, hogy megtalálhassák a tünetek okát. 

II. Diagnosztikai viszgálat

Rendelőnkben megfelelő diagnosztikai háttér áll rendelkezésre a pitvari fibrilláció felismerésére és követésére. 

A kardiológus szakorvos az alábbi diagnosztikai eszközöket használja a diagnózis során:

A vizsgálatokról részletesen később írunk.

III. Gyógyszeres kezelés

Amennyiben igazolt pitvarremegés áll fent, legtöbbször a gyógyszeres kezelés elegendő a megfelelő szívműködés visszaállításához. 

Újonnan felismert pitvarfibrilláció esetén szinte minden esetben a gyógyszeres kezelés az első, további kezelési módokat csak a gyógyszerterápia sikertelensége esetén szoktak javasolni.

Az orvos által javasolható gyógyszerekről lentebb bővebben írunk.

Pitvarfibrilláció okai

A szívritmuszavarok közül az egyik leggyakoribb a pitvarfibrilláció. A jelenség oka a szívet mozgató elektromos jelek zavara, amely a szív két felső kamráját (a pitvart) gyors, rendszertelen mozgásra kényszeríti. Ilyenkor olyan gyorsak az összehúzódások, hogy a szívfal elkezd remegni, azaz fibrillálni.

A szív elektromos jelrendszerének zavara okozza a pitvarfibrillációt. Ez a zavar több okból jelentkezhet, leggyakrabban szívbetegségek miatt. Az esetek kb. 10%-ában nem a szív okozza a problémákat. Nagyritkán az orvosok egyáltalán nem tudják megtalálni a fibrillálás okát.

Kialakult pitvari fibrilláció esetében gyógyszerek segítségével gyakran jó állapotban lehet tartani a szívet és meg lehet előzni egy pitvarfibrillációs epizódot, ha tudják, hogy azt mi okozza.

A pitvarfibrilláció leggyakoribb okai a következők lehetnek:

pitvarfibrilláció okai

A pitvarfibrillációnak sokféle oka lehet, többek között ezért is olyan fordul elő

  • Idős kor
  • Genetikai hajlam
  • Szívbetegség
  • Szinuszcsomó-betegség
  • Szívroham
  • Magas vérnyomás
  • Tüdőbetegség (COPD, emfizéma, tüdőembólia)
  • Pajzsmirigy-túlműködés
  • Túlsúly, cukorbetegség, metabolikus X-szindróma
  • Alvási apnoé
  • Vírusos megbetegedések

Lássuk az okokat sorban!

Pitvarfibrilláció idős korban

A kor előrehaladtával, különösen 60 éves kor felett egyre gyakoribb a szívbetegségek kialakulásának esélye, így a pitvari remegés is könnyebben alakul ki.

Pitvarfibrilláció genetikai hajlam miatt

A pitvari remegés örökölhető betegség, azaz abban az esetben, ha a szülők vagy közeli vérrokonok között jelen volt a betegség, nagyobb az esélye, hogy saját magunkban is kialakuljon.

Pitvarfibrilláció szívbetegség miatt

Mivel a pitvarremegés a szív problémája, ezért nem meglepő, hogy egyéb szívbetegségek növelik kialakulásának esélyeit.

Ilyen szívbetegség lehet:

  • koronária-szindróma
  • szívbillentyű-betegség
  • reumás szívbetegség
  • szívbénulás
  • szívizomgyengeség
  • születéskori szívkárosodás
  • szívburokgyulladás

Pitvarfibrilláció szinuszcsomó-betegség miatt

A szinuszcsomó sejtek olyan csoportja, amelyek a szívritmust szabályozzák. A pacemaker ennek a működését váltja ki azoknál, akiknek valamilyen okból szívritmusszabályozóra van szüksége.

A szinuszcsomó betegségei az alábbi hibákat okozhatják:

  • a szív elektromos jelei zavarosak - pitvarremegés
  • a szívritmus gyors és lassú között váltakozik

Pitvarfibrilláció szívroham miatt

Ha egy artéria, amely a pitvar vérállátásáért felelős elzáródik, az károsíthatja a pitvar sejtjeit, amely pitvarremegéshez vezethet.

Ennek az ellenkezője viszont nem igaz: a pitvar fibrillálása nem okoz szívrohamot.

Pitvarfibrilláció magas vérnyomás miatt

Leggyakrabban a magas vérnyomással kötik össze a pitvari fibrillálás kialakulását.

A tartós magas vérnyomás nagyobbá teheti a szív felső részét, a pitvart, ami miatt az nehezebben tud működni.

Pitvarfibrilláció tüdőbetegség miatt

A COPD, az emfizéma és a tüdőembólia olyan tüdőbetegségek, amelyek hatással vannak a keringésre és a szívműködésre, ezért összekapcsolhatók a szívbetegségek egy részével.

COPD esetében különösen gyakori a magas vérnyomás, a szívbetegségek, a szívkamra problémák, amelyek növelik a szívproblémák kialakulásának esélyeit.

COPD esetén tovább növelhetik a pitvari rendellenességek kialakulásának valószínűségét az alábbiak:

  • alacsonyabb véroxigénszint
  • belélegzett gyógyszerek, amelyek növelik a szívritmust

Pitvarfibrilláció pajzsmirigy-túlműködés miatt

A pajzsmirigy túlműködése során túl sok olyan hormon termelődik, amelynek termelése a pajzsmirigy feladata.

Emiatt a szervezet általánosan begyorsul, aktívabb lesz, amely a szívritmus gyorsulását is okozza, ezáltal növelve az esélyét szívproblémák kialakulásának.

Pitvarfibrilláció túlsúly, cukorbetegség, metabolikus X-szindróma miatt

Ezek a betegségek nem csak magas vérnyomást okozhatnak, amely a pitvarremegés egyik elsőszámú oka, hanem nehezítik is a szív kiürítését is a dobbanások során.

Továbbá ezek a betegségek olyan szöveti átalakulással is járhatnak, amelyek szintén növelik a pitvari rendellenességek kialakulásának esélyeit.

Pitvarfibrilláció alvási apnoé miatt

Alvási apnoé esetén előfordulhat, hogy az oxigénhiány miatt éjszaka felriadunk, amely mechanikai stresszt okoz a szívnek és kémiai változásokat indíthat meg benne.

Idővel az alvási apnoé hozzájárulhat magas vérnyomás és túlsúly kialakulásához, amelyek szintén növelik a pitvar károsodásának esélyeit.

Pitvarfibrilláció vírusos megbetegedések miatt

Bizonyos vírusok a szívet támadják, más vírusok ott próbálnak meg behatolni a szervezetbe, amely elgyengült – és ez lehet a szív is.

Vannak olyan vírusok, amely kifejezetten káros hatással vannak a szívre, ezekről gyanú esetén háziorvosa vagy kardiológus szakorvosa tájékoztathatja.


Pitvarfibrilláció fajtái

A különböző módokon jelentkező pitvarfibrillációt aszerint különböztethetjük meg, hogy mennyi ideig tartanak és milyen rendszerességgel jelentkeznek. Emellett a kialakulás oka is megkülönböztető tényező lehet.

Egy kialakult pitvarremegés típus idővel változhat, amelyre másféle kezelés lehet szükséges. Emiatt érdemes szűrővizsgálati jelleggel évente kardiológushoz fordulni, amennyiben valamilyen diagnosztizált pitvarfibrillációja van.

A pitvari remegésnek az alábbi gyakori fajtái lehetnek:

pitvarfibrilláció fajtái

A pitvarfibrilláció fajtáit elsősorban aszerint különböztetjük meg, hogy milyen gyakran és mennyi ideig jelentkeznek a tünetek

  • paroxizmális
  • perzisztens (ismétlődő)
  • hosszú távú
  • permanens (krónikus)

Lássuk ezeket sorban!

Paroxizmális pitvarfibrilláció

Ez a fajta fibrilláció kevesebb, mint egy hétig tart. Érzés szempontjából néhány hétig vagy néhány napig érezhető csupán.

Előfordulhat, hogy ilyen esetben nincs is szükség a tünetek kezelésére, azonban mindenképpen fel kell keresni kardiológus orvost, aki ezt kimondhatja.

A pitvari remegésnek ezt a fajtáját sok alkohol fogyasztása után is lehet tapasztalni. Ha a szív nincs hozzászokva az alkoholfogyasztást követő másféle szívritmusnak, olyankor jelentkezhet a fibrilláció.

Különösen nagy stressz esetén is előfordulhat a jelenség hosszabb-rövidebb ideig.

Perzisztens pitvarfibrilláció

Általánosságban a pitvarremegésnek ez a fajtája több, mint egy hétig tart. A tünetek maguktól is elmúlhatnak, azonban gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Kardiológus szakorvos alapos kivizsgálást követően megfelelő gyógyszeres kezelési módot javasolhat a tünetek kezelésére.

Ha a gyógyszerek nem segítenek, akkor kardioverziós szívritmusvisszaállításra lehet szükség. A módszer során alacsony feszültségű áramot vezetnek a szívbe, ezzel állítva vissza a megfelelő szívritmust. A kezelést kórházban kell elvégezni, érzéstelenítés alatt. Az eljárás után gyakran haza lehet menni, azonban vezetni nem szabad.

Hosszú távú pitvarfibrilláció

E fajta esetében a pitvar remegése több, mint egy évig tart, és nem múlik el. Ilyenkor a gyógyszeres vagy kardioverziós kezelés sem mindig segít.

Ebben az esetben meg lehet próbálni egyéb kezelési módszereket is, mint például az abláció (a szív elektromos rendszere egy részének kiégetése) a normális szívritmus visszaállítása érdekében.

Permanens (krónikus) pitvarfibrilláció

Ezt a fajta pitvari remegést nem gyógyítja meg semmilyen kezelés.

Ha ebben a fajta betegségben szenved, kardiológusa valószínűleg hosszú távon szedhető gyógyszereket javasol, amelyek szabályozzák a szívritmust és csökkentik az egyvérzés kialakulásának esélyeit.


Más csoportosítás szerint a pitvarremegések az alábbiak lehetnek:

  • valvuláris. A betegség e fajtájánál a szívbillentyű hibája okozza a pitvar remegését. Beültetett műbillentyű, aortabillentyű-szűkület vagy regurgitáció (szívbillentyűzáródási hiba miatti vérvisszafolyás) esetén gyakrabban jelentkezhet ez a fajta pitvarremegés.
  • non-valvuláris. Ebben az esetben a pitvar működésének rendellenességét nem a szívbillentyű hibája okozza. Ilyenkor a legtöbb esetben gyógyszeres kezelésre van szükség, amely csökkenti az agyvérzés kialakulásának kockázatát.
  • akut. Ebben az esetben a gyors, rendszertelen szívverés gyorsan kialakul és gyorsan el is múlik. Általában az ilyen epizódok 24-48 óránként ismétlődnek meg. A jelenség okai lehetnek: idős kor, szív- és érrendszeri betegségek, túlzott alkoholfogyasztás, cukorbetegség vagy tüdőbetegség.
  • posztoperatív. A különböző szív- és érrendszeri műtétek után ez a leggyakoribb szövődmény. A betegség növeli a szívbénulás és az agyi infarktus kialakulásának valószínűségét.

Szerencsére a pitvarfibrilláció minden fajtájának kezelésére léteznek kezelési módszerek. Amennyiben tüneteket tapasztal magán, forduljon kardiológus szakorvosainkhoz, akik segítenek a probléma feltárásában és annak kezelésében.


Pitvarfibrilláció tünetei

Normális esetben, ha valaki a kezét a mellkasára teszi, éreznie kell a szíve folyamatos dobogását. Ha a szív nagyon gyorsan és/vagy rendszertelenül dobog és a jelenség akár több percig is eltart, akkor lehet, hogy pitvarfibrilláció áll fent.

Ha a fenti tünetek az alábbi tünetekkel együtt jelentkeznek, azonnal forduljon sürgősségi osztályhoz segítségért, mert akár szívrohama is lehet:

  • légszomj
  • mellkasi fájdalom
  • hányinger
  • hideg verítékezés
  • petyhüdt arc
  • karok gyengesége
  • hirtelen beszédhibák

A pitvarfibrilláció általános, sürgősségi ellátást önmagában nem igénylő tünetei az alábbiak lehetnek:

pitvarfibrilláció tünetei

A pitvarfibrilláció tüneteit semmiképpen nem szabad összekeverni a szívroham és az agyvérzés tüneteivel!

  • szívdobogás érzése
  • fájdalom és nyomás érzete a mellkasban
  • ájuláshoz közeli érzés, szédülés
  • izzadás
  • hirtelen fáradtság
  • gyengeség

A gyors szívdobogás nem mindenkinél jelentkezik, akinek pitvarremegése van. Az alábbi tényezők befolyásolhatják a tünetek jelentkezésének súlyosságát:

  • életkor – idősebb emberek esetében akár semmilyen tünet nem jelentkezik
  • pitvarremegés kialakulásának oka – bizonyos okok nem feltétlenül hatnak a pulzusra
  • szívműködés korlátozottságának szintje a pitvarműködés hibája miatt

Fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a szívroham és az egyszerű pitvarremegés tüneteit! Kétség esetén ne habozzon segítséget kérni a mentőszolgálattól, életet menthet!


Pitvarfibrilláció szövődményei

Pitvarfibrilláció esetén a szív doboghat túl gyorsan, túl lassan vagy rendszertelenül is. Ez minden esetben befolyásolja a szív vérpumpálási képességét, amely akár komoly szívbetegségeket is okozhat szövődményként.

Kardiológus orvos feladata, hogy megfelelő kezelés segítségével visszaállítsa a normál szívritmust és megelőzze a szövődmények kialakulását.

A pitvarremegés szövődményei az alábbiak lehetnek:

pitvarfibrilláció szövődményei

A pitvarfibrilláció szövődményei akár halálosak is lehetnek, ezért nagyon fontos a korai megelőzés és kezelés

  • agyvérzés
  • szívizombántalom
  • szívbénulás
  • kimerültség
  • memóriazavar

Lássuk ezek bemutatását sorban!

Agyvérzés pitvarfibrilláció miatt

A szív normál működése esetén a felső két kamra (a pitvar) összehúzódik és a két alsó kamrába (a szívkamrákba) pumpálja a vért. Pitvarremegés esetében a pitvar erős összehúzódások helyett remeg, így a szükséges vérmennyiségnek csak egy részét képes átpumpálni a szívkamrákba.

Ennek következtében előfordulhat, hogy a szívben felgyülemlik a vér. A felgyülemlett vérben vérrögök is formálódhatnak.

Ha a vérrög kikerül a szívből és eljut az agyba, ott egy szűkebb artériában megakadhat, elzárhatja a véráramlást és agyvérzést okozhat.

A megfelelő gyógyszerek segítségével a szívműködés általában visszaállítható a normális ütemre, ezáltal megakadályozva a vérrögök és az agyvérzés kialakulását.

A magas vérnyomás szintén agyvérzéshez vezethet, emiatt magas vérnyomás és pitvarfibrilláció esetén még fontosabb:

  • a megfelelő gyógyszeres kezelés
  • az egészséges étrend
  • és a megfelelő testmozgás.

Szívizombántalom pitvarfibrilláció miatt

A pitvarremegés következtében a szívkamráknak gyorsabban kell összehúzódniuk, hogy a szív elegendő vért tudjon pumpálni a szervezetbe. A hosszú ideig tartó gyors szívverés elgyengítheti a szívet, ezt nevezzük szívizombántalomnak.

A különböző pitvarfibrillációra javasolt gyógyszerek (béta-blokkolók, kalciumcsatorna-blokkolók) lassítják a szívritmust, így a szívizombántalom kialakulásának esélyeit is csökkenthetik.

Szívbénulás pitvarfibrilláció miatt

A pitvarremegés miatt a szív nem képes elegendő vért pumpálni a szervezetbe. Idővel az erőltetett pumpálás annyira elgyengítheti a szívet, hogy az nem képes a szervezet számára elegendő vért pumpálni. Ezt nevezzük szívbénulásnak.

Ebben az esetben a vér felhalmozódhat a vénákban és a tüdőben folyadék gyűlhet fel. Ezek kimerültséget és nehézlégzést okozhatnak.

A szívbénulás megelőzése érdekében az alábbiakat javasoljuk:

  • a vérnyomás megfelelő szinten tartása, akár gyógyszerekkel, kardiológus szakorvos előírása alapján
  • egészséges testsúly fenntartása és rendszeres testmozgás
  • dohányzásról való leszokás
  • vércukorszint megfelelő szabályozása cukorbetegség esetén

Kimerültség pitvarfibrilláció miatt

A test normális működéséhez a szervezetnek folyamatos oxigéndús vérellátásra van szüksége. Ha a szív nem tud elegendő vért pumpálni, kimerültnek érezhetjük magunkat. Ha szívbénulás miatt a tüdőben folyadék gyülemlik fel, az még tovább növeli a kimerültséget.

A kimerültség kezelése érdekében érdemes az aktív periódusok közé pihenést beiktatni. Éjszaka több alvásra is szükség lehet. Igyekezzen olyan gyakran sportolni, amilyen gyakran csak tud. A megfelelő aerob mozgások, mint a sétálás, kerékpározás és az erőnléti edzés kombinációja növelheti az általános energiaszintjét.

Alvási apnoé jelenléte is hozzájárulhat a kimerültség érzéséhez. Ez a betegség, amely alvás közben megakadályozza a rendes légzést, jelentkezhet a pitvarremegéssel együtt. Alvásvizsgálat segítségével rá lehet jönni az alvási apnoé jelenlétére. A betegség kezelésére speciális gépek állnak rendelkezésre, amelyet az arcra kell felhelyezni és feladata, hogy nyitva tartsa a légutakat alvás közben.

Memóriazavar pitvarfibrilláció miatt

Előfordulhat, hogy a pitvarremegés miatt romlik az emlékezet és a tanulási képesség. A demencia jelei is könnyebben jelentkezhetnek azoknál, akik pitvarfibrillációban szenvednek.

A memóriazavar egyik oka lehet az, hogy a pitvarremegés csökkentheti az agy vérellátását, amely károsíthatja az agyat. 


Pitvarfibrilláció szövődményeinek megelőzése

Néhány tanács megfogadásával akár jelentősen csökkenthető a pitvarremegés szövődményeinek kialakulása. Ezek lehetnek:

  • egészséges szív- és agybarát étrend. Csökkentse a só- és telített zsírsavbevitelt. Az étrend nagy részét alkossák zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és sovány proteinforrások.
  • sportoljon a hét legtöbb napján. Egészségi állapotától függően kérje orvosa tanácsát abban, hogy milyen tevékenységeket végezhet biztonságosan.
  • tartsa megfelelő keretek között vérnyomását és koleszterinszintjét étrendjével, sporttal és orvosa által felírt gyógyszereivel
  • csökkentse minimálisra az alkohol- és koffeinbevitelt

Pitvarfibrilláció diagnózisa

A rendszertelen szívverés okozhat tüneteket, azonban nem minden esetben. Ha kardiológusa gyanítja, hogy problémák lehetnek a szívveréssel, elsőként fonendoszkóppal meghallgatja a szívet. előfordulhat, hogy ilyen vizsgálat során is hallható a rendellenes szívverés.

A diagnózis megerősítése érdekében egyéb diagnosztikai vizsgálatokat is végezhet az orvos a probléma feltárása céljából.

A pitvarfibrilláció diagnosztikai módszerei az alábbiak lehetnek:

pitvarfibrilláció diagnózisa

Sokféle diagnosztikai módszer létezik pitvarfibrillációra, mivel sokszor nehéz a pontos diagnózis

  • orvosi vizsgálat
  • nyugalmi EKG-vizsgálat
  • Holter-vizsgálat
  • esemény EKG
  • terheléses EKG
  • szívultrahang
  • mellkasi röntgen
  • CT/MR vizsgálat
  • laborvizsgálat
  • billenő asztal próba

Lássuk ezeket a módszereket sorban!

Pitvarfibrilláció diagnózisa orvosi vizsgálattal

Háziorvosi vagy kardiológiai szakorvosi rutinvizsgálat alatt is észlelheti orvosa a pitvarremegés tüneteit. Ebben az esetben komolyabb kardiológiai kivizsgálásra van szükség.

Pitvarfibrilláció gyanúja esetén az orvos kérdéseket tehet fel az alábbiakról:

  • tünetek
  • étkezési- és sportolási szokások
  • egészségügyi problémák
  • családi kórtörténet

A fizikális vizsgálat alatt az orvos:

  • meghallgatja a szívritmust és a szívverés sebességét
  • megméri a pulzust és a vérnyomást
  • meghallgatja a tüdőt
  • szívizom- vagy szívbillentyűprobléma jeleit keresi

A fizikális vizsgálat után, pitvarremegés gyanúja esetén általában egyéb diagnosztikai vizsgálatokat javasol a kardiológus.

Pitvarfibrilláció diagnózisa nyugalmi EKG-vizsgálattal

Amennyiben fennáll a pitvarremegés a vizsgálat időpontjában, EKG készülékkel ki lehet mutatni.

Az EKG képes kimutatni az alábbiakat:

  • szívritmus
  • szívdobogás sebessége
  • a szíven áthaladó elektromos jelek erőssége és időzítése

A vizsgálat során a testre kis elektródákat tesznek minden végtagra és a mellkasra többet is. Ezek az elektródák képesek a szív hullámait befogni és azt az orvosnak megjeleníteni. A vizsgálat útmutatást ad az orvosnak a szív általános elektromos viselkedéséről.

Mivel a vizsgálat egy adott időpontban zajlik, ezért elfordulhat, hogy a pitvar zavarai éppen nem jelentkeznek a vizsgálat időpontjában. Ilyenkor lehet szükség olyan eszközre, amely hosszabb távon képes mérni a szív elektromos jeleit.

Pitvarfibrilláció diagnózisa Holter-vizsgálattal

A Holter-vizsgálat során egy kis eszközt és az ahhoz csatlakozó elektródákat kell viselni 24-48 órán keresztül. Ezalatt az idő alatt az eszköz folyamatosan méri a szív elektromos aktivitását.

Ennek az eszköznek a segítségével észre lehet venni a szívritmus olyan zavarait is, amelyek nem jelentkeznek állandóan, így az orvosi vizsgálat során esetleg nem vehették észre.

A vizsgálat alatt fontos, hogy ugyanúgy viselkedjünk, mint egy átlagos napon, hogy a lehető legnagyobb valószínűséggel vegye észre az eszköz az esetleges ritmuszavart.

Pitvarfibrilláció diagnózisa esemény EKG-val

Ez az eszköz hasonlóan működik, mint a Holter-EKG, azonban csak bizonyos időközönként méri a szív elektromos aktivitását, viszont általában 30 napig. A modern készülékek automatikusan észlelik a szív ritmuszavarait és rögzítik azokat.

Ezen felül kézi vezérléssel is rögzíteni kell a szívműködést a gépen olyankor, ha:

  • szédülés
  • gyengeség
  • feledékenység
  • szívdobogás jelentkezik

Az eredményeket kardiológus szakorvos elemzi és megfelelő kezelést javasol, ha erre szükség van.

Pitvarfibrilláció diagnózisa terheléses EKG-val

A terheléses EKG lényege, hogy a szívritmust a szív megterhelt állapotában vizsgálhatjuk. Ennek segítségével megállapítható, ha a szív terhelés hatására produkálja-e a szívremegéses tüneteket.

A vizsgálat alatt EKG elektródák viselése közben kell folyamatosan tekerni egy szobakerékpáron vagy futni egy futópadon. A kerékpár tekerése folyamatosan nehezedik, a futópad pedig egyre gyorsul, így sávosan növelhető a terhelés a szükséges mértékig.

Súlyosabb állapotban gyógyszer beadásával is elérhető a szív megterhelése, azonban ezt csak olyankor szokták alkalmazni, ha a hagyományos terhelés elvégzésére nincs lehetőség.

Pitvarfibrilláció diagnózisa szívultrahanggal

Ennek a vizsgálatnak az alkalmával a kardiológus szakorvos ultrahangos képalkotás segítségével valós időben figyeli meg a szív működését.

A vizsgálattal megállapíthatók az alábbiak:

  • a szív mérete és alakja (esetleges eltérések)
  • a szív üregeinek és a szívbillentyűk működése
  • a szívizom esetleges helytelen összehúzódásának helye
  • gyenge véráramlású helyek
  • korábbi sérülések a gyenge véráram következtében

Legtöbbször mellkason keresztül végzik a szívultrahangot, mivel ez nem fájdalmas és előkészületet sem igényel. Egyéb esetben nyelőcsövön keresztül is végezhető szívultrahang, ezt olyankor szokták használni, ha a mellkasinál pontosabb kép kell a szívről.

Pitvarfibrilláció diagnózisa mellkasi röntgennel

A mellkasi röntgen nem képes a pitvarremegés kimutatására, azonban annak szövődményeire fényt deríthet.

Ilyen szövődmény lehet a mellkasi folyadékgyülem vagy a szívmegnagyobbodás.

CT/MR vizsgálat

Adott esetben az ultrahangnál és a röntgennél alaposabb képalkotásra van szükség, például a szöveti struktúrák teljes ábrázolására.

Ilyenkor a szívről és a mellkasról CT vagy MR-vizsgálatot végezhetnek. A vizsgálat eredménye egy 3 dimenziós kép, amelyről észre lehet venni olyan problémákat, amelyek pitvari remegést okozhatnak, azonban más diagnosztikai vizsgálattal nem lehetett őket észlelni.

Pitvarfibrilláció diagnózisa laborvizsgálattal

Előfordulhat, hogy vérminta alapján meghatározott eredményekből tudja megmondani a kardiológus, hogy mi az oka a pitvarfibrillációnak.

Laborvizsgálat segítségével feltárhatók olyan problémák, mint egy fertőzés, pajzsmirigy- és vesebetegségek, szívroham jelei és más betegségek, amelyek szívritmusváltozást okozhatnak.

Pitvarfibrilláció diagnózisa billenő asztal próbával

Eszméletvesztés esetén előfordulhat, hogy a szívműködés és a vérnyomás zavarát egy idegrendszeri zavar okozza. Ájulás olyankor következik be, amikor a szívritmus és a vérnyomás is egyszerre esnek le, mivel ilyenkor kevesebb vér jut az agyba.

A billenő asztal próba során körülbelül 15 percig vízszintesen kell feküdni egy asztalon, amihez hevederrel rögzítenek, nehogy leesünk róla. 15 perc után hirtelen felállítják az asztalt függőlegesbe, mintha nagyon gyorsan felállnánk. Ebben a helyzetben kb. 45 percig kell maradni és az orvos folyamatosan méri a szívritmus és a vérnyomás változásait.


Pitvarfibrilláció kezelése

Mivel a pitvarfibrilláció akár súlyos problémákat is okozhat, ezért fontos, hogy az orvos még a szövődmények kialakulása előtt kezeli a tüneteket.

Pitvarremegés során a szívizom remeghet, túl gyorsan verhet a szív vagy kihagyhat dobbanásokat. Emiatt a test megfelelő vérellátása akadozhat, ami miatt vérrögképződés indulhat meg, amely akár agyvérzést is okozhat.

Az alábbi kezelési módok léteznek, amelyek sok esetben képesek hatékonyan kezelni a pitvarremegést:

pitvarfibrilláció kezelése

A pitvarfibrilláció kezelése legtöbbször gyógyszerekkel történik, azonban egyén módszerek is rendelkezésre állnak

  • gyógyszerek
  • műtétek
  • oki kezelés
  • életmódbeli kezelés

Lássuk ezeket sorban!

Pitvarfibrilláció kezelése gyógyszerekkel

A különböző gyógyszerek segítségével megakadályozható a vérrögképződés és az agyvérzés, lelassítható a szívverés és beállítható a szívritmus.

Az alábbi gyógyszereket javasolhatja a kardiológus szakorvos:

  • vérhígító. Ezek a gyógyszerek hígabbá teszik a vért, így csökkentik a vérrögképződés kialakulásának esélyeit. Mellékhatásként vérzékenység jelentkezhet. Vérhígítók szedése során túlzott vérzés és gyakoribb véraláfutások jelentkezhetnek. Ilyen gyógyszerrel gyakran kell járni laborvizsgálati kontrollra, hogy az orvos beállíthassa a megfelelő gyógyszeradagolást.
  • pulzusszabályozó gyógyszerek. Ezek a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek pitvarfibrilláció esetén. Általában a gyógyszer lassítja a pulzust, így a szív megfelelőbben tudja pumpálni a vért. A leggyakoribb pulzusszabályozó gyógyszerek a béta-blokkolók és a kalciumcsatorna-blokkolók.
  • szívritmusszabályozó gyógyszerek. Ezek a gyógyszerek lelassítják a szív elektromos jeleit és visszaállítják a pulzust az ún. normál szinuszritmusra. A kezelést kardioverziónak is nevezik. Az ilyen hatású gyógyszerek közül gyakoriak a nátriumcsatorna-blokkolók, amelyek a szív elektromos jelérzékelését lassítják és a káliumcsatorna-blokkolók, amelyek az elektromos jeleket lassítják le.

A gyógyszeres kezeléseket rendszeres kontrollvizsgálatokkal újra és újra be kell állítani, hogy folyamatosan meglegyen a megfelelő hatóanyagszint a szervezetben.

Pitvarfibrilláció kezelése műtétekkel

Ha a gyógyszeres kezelés nem működik vagy mellékhatások jelentkeznek, először elektromos kardioverziót vagy ablációt szoktak megpróbálni, mivel ezek nem igazi műtéti kezelések, nem igényelnek nagyon komoly beavatkozást.

  • Elektromos kardioverzió. A kezelés lényege, hogy az orvos elektromos sokk segítségével próbál meg állítani a pulzuson. A kezelést altatásban végzik. Legtöbbször elegendő egyetlen kezelés a szív megfelelő működésének helyreállítására.
  • Katéteres abláció. A katéteres abláció nem egy igazi műtét és ez az ablációk közül a legkisebb beavatkozást igénylő. Az eljárás során egy vékony csövet tolnak fel a láb vagy a nyak egyik erén keresztül a szívhez. A szív rendellenes elektromos jeleket küldő sejtjeihez elérve kiégetik a rosszul működő sejteket, ezzel helyreállítva a szívműködést.
  • Műtéti abláció. Ez a fajta abláció is a rossz elektromos jeleket küldő sejtek eltávolítását célozza meg, ilyenkor azonban a műtéthez fel kell nyitni a mellkast. Az eljárás során előfordulhat, hogy szívritmusszabályozót (pacemakert) ültetne be a szívbe.

Pitvarfibrilláció oki kezelése

Ha a pitvarfibrillációt például magas vérnyomás, magas koleszterinszint vagy pajzsmirigy túlműködés okozza, a pitvarremegés kezelésére az okok kezelése a legmegfelelőbb.

A fenti esetekben a kardiológus gyógyszereket írhat fel a betegségek kezelésére, amelyek remélhetőleg elmulasztják a pitvarremegést is.

Pitvarremegés esetén az orvos alvási apnoé kivizsgálását is kérheti.

Pitvarfibrilláció otthoni kezelése

Elsőként a legtöbb tünetet érdemes megpróbálni otthon kezelni. Így van ez a nem túl komoly pitvarfibrillációval is.

Mivel rengetegen kérdezték, hogy mi a leghatékonyabb módja a pitvarfibrilláció otthoni kezelésének, ezért összeállítottunk egy 7 módszerből álló riportot, amellyel – ha ez lehetséges – otthon is megszüntetheti pitvarfibrilláció miatti panaszait.

Íme:

Pitvarfibrilláció kezelés időpontfoglalás

Pitvarfibrilláció kivizsgálására és kezelésére válassza "kardiológiai szakorvosi vizsgálat + szívultrahang" szolgáltatásunkat!

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Kardiológiai szakvizsgálat + szívultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Pitvarfibrilláció kapcsolódó cikkek

Kardiológiai vizsgálat és kezelés vélemények

A pitvarfibrilláció kezeléséről szóló páciensvéleményeket az alábbiakban olvashatja:

Gyors, pontos, segítőkész kiszolgálás :-)

profile-pic
Hunyadi Sándor

A kezelés pontos és alapos volt, az összes vizsgálatot helyben el tudtuk végezni, így nem kellett össze-vissza rohangálni.

profile-pic
Csenge

A doktorUr hozzáállása, stilusa, szakértelme fantasztikus. Köszönöm

profile-pic
Majer János

Figyelmes és barátságos a doktor úr

profile-pic
Nikolett

Édesanyám vette igénybe az ultrahang szolgáltatást. Nagyon meg volt elégedve (ritka pillanat) nagyon dicsérte a doktor Urat, nagyon kedves volt és segitőkész, részeletesen elmagyarázott neki mindent. Köszönjük!

profile-pic
Andrea Nagy

Az orvos meghallgatott, kérdéseimre választ kaptam. Kedvességet, szakmaiságot tapasztaltam.

profile-pic
Julianna Márta

Köszönöm a lehetőséget, hogy elmondhatom a véleményem. Tegnap voltam kardiológia vizsgálaton Dr. Dancs Tamásnál. A doktor úr kedves jó homurú , nagyon alaposan megvizsgált és a kérdéseimre is válaszolt úgy hogy megértettem. Szerintem Ő a legjobb leglelkiismeretetesebb orvos, mert őszintén érdekli a beteg problémája és keresi a megoldást, és ami fontos nagyon megnyugtatott mert mindent elmagyarázott a betegségemmel kapcsolatban.. Nagyon ajánlom mindenkinek mert nagyon profi doktor.

profile-pic
Antal Krisztina

Alapos, rám szánta a szükséges időt

profile-pic
Helga

Figyelmesség

profile-pic
Marietta

A doktor úr a problémámhoz komplexen kezelte a problémámat és a kiváltó okokat is, elmagyarázta, hogy melyik érték mit jelent. Nagyon kedves és tapasztalt orvos, csak ajánlani tudom

profile-pic
Ildikó

Ismeretlenül kértem Dancs doktorhoz időpontot vizsgálatra. Nagyon megnyugtató volt az érezhető hozzáértés és a nyugodt és figyelmes kommunikáció. Az asszisztensnőjéről is csak pozitívan tudok beszélni. Nem volt kellemetlen tapasztalatom.

profile-pic
Ági

jó hozzáállás, lelkiismeretesség vidámság

profile-pic
Duruc József

A doktor úr alapos, mindent elmagyaráz., figyelmes és udvarias.

profile-pic
Vendég

Életemen először elkéstem (de nagyon) egy baleset miatt az utakon, és nemhogy udvariatlan nem volt (amit megérdemeltem volna), de elmagyarázta, mennyit kell így várjak. Egy végtelenül emberséges, kedves, humoros szakember! Bárcsak minden orvos ilyen lenne!! Semmi nem volt kellemetlen, mindent elmagyarázott, mondta, hogy vigyázzak magamra!

profile-pic
Cs. Eszter

Régóta tartó panaszaim miatt teljes kivizsgálásra mentem. sok vizsgálat után kiderült a probléma és alkalomba befért minden

profile-pic
Bianka

Nagyon alapos megvizsgálás, jókedvű hozzáállás,

profile-pic
Zoltan

Barátságos személyzet, alapos kivizsgálás, hasznos tanácsok

profile-pic
Villám Pál

Tudom, hogy rossz kifejezés, de nem húzott le anyagilag, nem erre ment, hogy a legdrágább csomagot rám sózza. Lelkiismeretes, kiváló orvos.

profile-pic
Eszter

Magas színvonalú, tökéletes ellátást kaptam. A Doktor úr nagyon kedves, minden kérdésemre kielégítő választ kaptam.

profile-pic
Zoltán

Teljesen meglepődtem, hogy van még ilyen orvos, aki akar és tud is kommunikálni a betegével. Közben vicces is, ugyanakkor nagyon alaposan megvizsgált. Szuper volt!

profile-pic
Dalma

Gyors, pontos, barátságos szolgáltatás.

profile-pic
Lung Róbert

Alapos vizsgálat volt, részletesen elmagyarázták érthető nyelven mi mit jelent. Tökéletesen működött az online foglalás, OTP egészségpénztáros fizetés is problémamentes volt.

profile-pic
Kámán Lilla

Kedves, megerto, megbizhato szuper orvos.

profile-pic
Vendég

Költözés miatt ajánlás alapján váltottam a Doktor Úrhoz az előző kardiológusomtól. Még csak egy kezelésen voltam, de kedvessége és közvetlensége meggyőzött

profile-pic
Györgyi

Közvetlen és humoros a doktorúr és az asszisztense is. Jó hangulatban telt a vizsgálat

profile-pic
Zsuzsi

Határozott, naprakész tudása volt, meggyőzően magyarázta el, mit és miért kell tennem a gyógyulásomhoz.

profile-pic
Gábor

Dr. Dancs Tamás kardiológus szakmailag és emberileg is csak ajánlani tudom.

profile-pic
Lombosi Melinda

Rám szánta az idejét, alaposan megvizsgált és válaszolt a kérdéseimre

profile-pic
Réka

Nagyon kedves, udvarias fogadtatás. Pontos vizsgálatkezdés.:) Alapos vizsgálás történt, érthető magyarázatokkal kiegészítve.

profile-pic
Szentirmai Anita

Azonnal fogadott és nagyon alaposan megvizsgált és a kérdéseimre is volt ideje. Nem rohant, egy egész órát rám szánt. Nehezen találtam meg az épületet, kívülről régi irodaháznak tűnik, de belül minden rendezett és tiszta

profile-pic
Péter

kedvesség, alaposság

profile-pic
Csaba

Kiváló orvos, régóta hozzá jár már az egész család

profile-pic
Zoltán

Egy percet sem kellett várnom. Alaposan, nagy odafigyelés mellett, teljeskörűen kivizsgáltak. Sok helyen jártam, de ennyire pozitív tapasztalatom még sehol sem volt.

profile-pic
Kinga

Dancs Tamás a kezelőorvosa apunak! Nagyon csípem a fickót. Rendes és alapos

profile-pic
Réka

Időben fogadtak, alapos vizsgálat.

profile-pic
Németi János

Teljesen pozitív benyomás, rendben ment minden.

profile-pic
Laci Szenteleki

Minden rendben volt, a vizsgálatot a Doktor Úr azonnal ki is értékelte

profile-pic
Attila

Nagyon kedves volt a személyzet. Az ellátás részletes volt, alaposan megvizsgáltak, átbeszéltük részletesen az egészségi állapotomat, végül rengeteg hasznos tanáccsal távoztam.

profile-pic
Major Gábor

Kedves, jo szakember

profile-pic
Andrasne

Nagyon szuper orvos. :-) Alapos kedves figyelmes türelmes mindent részletesen elmagyarázott. és jó a humora is. :-)

profile-pic
Kriszta

Rövid időn belül sikerült időpontot foglalnom az online időpont foglalási rendszerét használva. Dancs Dr. Úr nagyon kedves volt, a javaslatait és a további teendőket részletesen elmondta. Köszönök mindent!

profile-pic
Horváth Andrea

Empatikus, kedves, figyelemes.

profile-pic
Ivett

Nagyon kellemes es pozitiv csalodas. Mas high tech hipermodern privat korhazakhoz kepest az ellatas, a beteghez/pacienshez valo hozzaallas peldaerteku. Korultekinto, alapos vizsgalatban reszesultem. Mindenkinek csak ajanlani tudom. Szerencses vagyok, hogy egy veletlen soran ratalaltam, barcsak minden talalkozas az eletben ilyen pozitiv lenne, a vizsgalati eredmenyek pedig mindig negativok ahogy most is.

profile-pic
Karoly

Alapos vizsgálat és a további teendők pontos meghatározása! Profi doktor! Kedves személyzet!

profile-pic
Bakos Tánya

Mindenki kedves volt és türelmes.

profile-pic
Vera

Szédüléses, ájulásos panaszok miatt küldek a Doktor úrhoz teljes kivizsgálásra. A vizsgálat rendben ment, kedves és érthető volt mind a Doktor Úr, mind az asszisztens. Kertelés nélkül megmondta, hogy komoly bajaim vannak és sürgős változásra van szükségem. Ez kellemetlenül érintett, de pozitív is.

profile-pic
Júlia

Felkészült és jó a humora

profile-pic
Gábor

Komplex kardiológiai szűrővizsgálatra mentem, nagyon figyelmes és alapos volt

profile-pic
Péter

Szakmailag a legjobb kivizsgálást kaptam! Nem mellesleg még nagyon jó fejek is voltak. Legközelebb is őket választom!

profile-pic
Kovács Adrienn

Profizmus, hitelesség, partnerként kezelt beteg.

profile-pic
Vendég

A doktor Úr nagyon alaposan megvizsgált részletesen elmagyarázott mindent megnyugtató volt , és ami még számomra fontos jó a humora Ő egy SZUPER doki!

profile-pic
Kriszta

Mindenki kedves, segítőkész, megértő volt.

profile-pic
Donászy Ágnes

A magyar egészség ügyben sok ilyen lelki ismeretes,kiváló szakmai hozzá értéssel rendelkező orvosra lenne szükség.Részletekbe menően átbeszélte velem a problémámat,és az összefüggések megmagyarázására sem sajnálta az időt,rendkívül humánus,beteg centrikus és jó humorú orvost ismertem meg személyében.Kiváló orvos,mindenkinek szívből ajánlom!!

profile-pic
Baloghné Kiss Katalin

Mind szakmailag, mind emberileg maximalisan elegedett voltam a doktor ur hozzaallasaval, alapos es figyelmes volt a konzultacio soran.

profile-pic
Vendég

A doktor úr nagyon barátságos módon állt hozzám, azonnal megtalalta velem a közös hangot, humorral próbálta a feszültségem oldani, ami nagyon szimpatikus volt. Egy percig sem éreztem magam a szokásos orvos beteg alárendelt szerepben. Minden kérdésemre részletesen válaszolt. A vele együtt dolgozó asszisztens is nagyon türelmes és jofej volt. Ritka! Nagyon ajánlom!!!!

profile-pic
Rita

Kellemetlen pillanatokat nem tapasztaltam.. Nagyon profin és kedvesen áll hozzá a Doktor úr és természetesen az aszisztens hölgy is a problémámhoz. Kb 50 percet foglalkoztak a betegségemmel kapcsolatosan. Ajánlom mindenkinek...

profile-pic
Gyulai Ernő

Kedves, közvetlen, alapos, minden kérdésemre választ kaptam szóval kiváló

profile-pic
Beáta

Mindenki nagyon kedves volt és alapos, minden flottul ment.

profile-pic
Wertheimer Kinga

Nagyon alapos volt a dr.Úr

profile-pic
János

Kardiológushoz mentem, alapos kivizsgálást, korrekt tájékoztatást kaptam. A recepción kedvesek voltak.

profile-pic
Istvan

Korrekt, alapos kivizsgálás. Nyugodt, kedves orvos és asszisztens. Tiszta, rendezett és csendes környezet. Köszönöm szépen!

profile-pic
Besenyei Gyula

A rendelő családias, igényes és mindenki nagyon kedves

profile-pic
Cintia

Beteg-centrikus hozzáállás, alapos vizsgálat és alapos tájékoztatás.

profile-pic
Irén

Nagyon kedvesen, türelmesen az összes feltett kérdésemre megfelelő és kedves választ kaptam, megnyugtató volt a doktor úr jelenléte, szakértelme.

profile-pic
Péter

Örülök, hogy nincs semmi baja a szívemnek. Kedves volt a doktor. kicsit keveseltem az időt, amit a vizsgálattal töltött, de a lényeg, amit tudni akartam megvolt. köszönöm. Már a lányom és a barátnőm is volt ott.

profile-pic
Katalin

Elégedett voltam a szolgáltatással. Köszönöm!

profile-pic
Molnár Balázs

nagyon közvetlen volt a hangulat, a maszk viselés ellenére, minden aspektust megvizsgált a doktor, és érthetően elmagyarázta a helyzetet

profile-pic
Vendég

Humoros és élettel teli orvos

profile-pic
Irma

Közvetlen , bizalomgerjesztő , megoldást kereső jó orvos .

profile-pic
Ferenc

Korábbi, OOI-beli kellemes tapasztalataim miatt kerestem fel a Doktor urat a magánrendelőjében is. Pozitív benyomásaim itt tovább erősödtek, sokkal nyugodtabb körülmények között folyt a vizsgálat és a minden részletre kiterjedő tájékoztatás.

profile-pic
Lajos Gábor

Végtelenül szimpatikus volt a Dr úr, segítőkész és minden kérdésünkre kielégítő választ kaptunk. Jó szívvel ajánlom mindenkinek.

profile-pic
Békési Jánosné
Summary
Pitvarfibrilláció 11 oka, 6 tünete, 4 fajtája és 9 kezelési módja [teljes leírás]
Article Name
Pitvarfibrilláció 11 oka, 6 tünete, 4 fajtája és 9 kezelési módja [teljes leírás]
Description
A pitvarfibrilláció a szívpitvar remegése miatti gyakori szívbetegség. Szövődményei kezelés nélkül halálosak is lehetnek. Okai, tünetei, kezelése itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo