.st0{fill:#FFFFFF;}

Hogyan Roncsolja Testét a Keresztbe Tett Lábakkal Való Ülés? 

 december 14, 2021

Tényleg olyan rossz a keresztbe tett lábakkal való ülés? Cikkünkből megtudhatja, hogy mit tesz a keresztbe tett lábakkal ülés a térdeivel, derekával és teste többi részével…

Talán még most is, amikor ez a cikket olvassa, keresztbe tett lábakkal ül… Tudta, hogy az, hogy hogyan ül folyamatosan ronthatja egészségét, különösen akkor, ha térdnél keresztbe tett lábakkal ül?

Napjainkban a legtöbb ember főként ülő életmódot él. A felnőtt lakosság átlagosan 7,7 órát ül egy nap – és ez csak az átlag: tehát ebbe beleszámít az is, aki egész nap áll. Így könnyen belátható, hogy van, aki ennél jóval többet ül…

Az ülő életmód számos egészségügyi szövődménnyel járhat:

  • növelheti a cukorbetegség,
  • a szívbetegségek
  • és még akár egyes daganatos betegségek

…kialakulásának kockázatát is.

És erre még rátesz egy lapáttal az, ha keresztbe tett lábakkal ül…

Nézzük meg, hogy hogyan hat szervezetére a keresztbe tett lábakkal való ülés – amely érdekes módon csak az európai kontinensen nagy divat. Sajnos ez a divat kifejezetten káros, mert gerincét, derekát, térdét és más ízületeit is károsítja.

Éppen ezért, ha most éppen bal vagy jobb lábát keresztbe rakva olvassa ezt a cikket, akkor javasoljuk, hogy tegye le mindkét lábát a földre. Mielőtt elszörnyed attól, hogy mit tesz a keresztbe tett láb a testével…


Miért olyan jó érzés keresztbe tett lábakkal ülni?

Ha egyszer ilyen rossz a testnek, akkor miért olyan jó érzés keresztbe tett lábakkal ülni?

A keresztbe tett lábakkal való ülésnek megvannak a lelki és a testi okai is. Általánosságban egy tanult viselkedésről beszélünk: azaz ösztönösen senki nem fog keresztbe tett lábakkal ülni. Elég csak megnézni a gyerekeket – ők biztosan nem ülnek keresztbe tett lábakkal.


Keresztbe tett lábak lelki oka

Viszont az ember társas lényként messze nem csak ösztönös dolgokat tesz. Sőt, a keresztbe tett lábakkal való ülés bizonyos társasági helyzetben udvariasságot és jól neveltséget vagy akár domináns pozíciót is jelezhet.

(Ha kíváncsi rá: nők esetében például szoknya viselésekor „udvarias” keresztbe tett lábakkal ülni. A térdben keresztbe tett láb pedig a dominancia egyik jele, főleg férfiak szoktak így ülni)

Az aktuális helyzettől függően, a keresztbe tett lábakkal való ülés jelentheti az illető védekező vagy nyugodt lelkiállapotát.

A testbeszédszakértők szerint, ha valaki egy beszélgetés során keresztbe tett lábakkal ül az azt jelenti, hogy az illető kivonja magát a beszélgetésből. Kutatások során megfigyelték, hogy az, aki keresztbe tett lábakkal ül kevesebbet szól hozzá a beszélgetéshez és nehezebben meggyőzhető, hogy elfogadjon új véleményeket.


Keresztbe tett lábak testi oka

Persze testi oka is lehet a keresztbe tett lábakkal való ülésnek: ha például valakinek egyik lába hosszabb, mint a másik. Kutatások szerint ez akár az emberek felére is igaz! Értelemszerűen nem arasznyi különbségekről van szó…

Ezen felül a keresztbe tett lábakkal való ülés csökkenti a derékra eső terhelést, amely ülés közben éri. A gond ezzel csak az, hogy amíg a derékban lehet, hogy csökken a terhelés, a test más részeiben akár aránytalanul meg is nőhet. Hadd fejtsük ezt ki…


Minden mindennel összefügg

Amikor keresztbe tett lábakkal ül, azt gondolhatja, hogy csupán térde lehet az, amelyet megerőltet. Ez azonban nem igaz: a keresztbe tett láb megterheli a csípőt, az medencét és a gerincet is.


Kezdjük a térddel!

Előfordult már valaha, hogy elzsibbadt a lába, amikor túl hosszú ideig ült keresztbe tett lábakkal?

Ennek oka az, hogy ülés közben megnyomódott a szárkapocsi ideg vagy sípcsonti ideg – ezek az idegek a térd mögött futnak, így megnyomódásuk esetén elvész a lábfej és a lábszár érzékelése (ha csak rövid időre is)


Nézzük a csípőre gyakorolt hatásokat

Ahogy haladunk a térdtől felfelé, beszéljünk egy keveset a keresztbe tett láb csípőízületre gyakorolt hatásáról.

A csípőízületnél a combcsont kapcsolódik a csípőhöz. Állás közben pedig a csípőízület feladata, hogy átvegye a terhelést a gerinctől és átadja a terhelést az lábaknak. Ülés közben azonban a terhelés a medencén van.

Amikor a lábak nincsenek keresztben, a testsúly egyenletesen oszlik meg a medencecsont két oldalán. De, amikor keresztbe tett lábakkal ül, olyankor a medence és a csípő kifordult helyzetbe kerül.

Amikor pedig a testsúly egyenetlenül a medence egyik oldalára kerül, szükségtelenül nagy terhelés kerül a csípő izmaira – azokra az izmokra, amelyekkel a lábakat előre lehet mozgatni (csíphajlítók).

Ráadásul a terhelés nem csak az izmokra hat: az egyenetlen súlyelosztás vészesen nagy terhet helyez az ülőidegre is. Idővel ezek a szövetek megadják magukat: ilyenkor alakulhat ki csípőízületi gyulladás vagy isiászos fájdalom.


A gerincet sem hagyhatjuk ki

Na de még nincs vége… Ahogy haladunk tovább felfelé, a medence a keresztcsonton keresztül kapcsolódik a gerinc alsó részeihez.

Az alsó (ágyéki) gerincnek van egy természetes görbülete. Ennek a görbületnek a megtartása rendkívül fontos, mivel ezáltal képes az egész test álló helyzetben is stabil és erős maradni – mivel a gerincgörbület által oszlik el egyenletesen a felső test súlya és ezáltal képes felfogni a mozgás közben jelentkező rázkódásokat a gerinc.

Amikor viszont ülés közben a medence az egyik oldalra fordul, olyankor nem csak a medencéjét terheli meg, hanem a medencét és a keresztcsontot összekötő ínszalagokat is. Idővel – de kellően hamar – a gerinc stabilitása elveszhet és a gerinc természetes görbülete akár egészen a nyakig eltorzulhat!


Szóval mennyire is rossz a keresztbe tett lábakkal való ülés?

Számos kutatás bizonyította, hogy a keresztbe tett lábakkal való ülés gerincproblémák kialakulásához vezethet – olyanokhoz, mint például a gerincferdülés vagy akár gerincsérv is.

Más kutatások alapján pedig a keresztbe tett lábakkal való ülés úgy módosítja a testtartást, hogy idővel derékfájás alakuljon ki.

Ráadásul a keresztbe tett lábakkal ülés miatt kialakuló helytelen testtartás számos egyéb gerinc- és ízületi betegség kialakulásához vezethet.


De az alábbi mítoszok szerencsére nem igazak a keresztbe tett lábakkal való ülésre

  • Annak ellenére, hogy a keresztbe tett lábakkal való ülés akár jelentősen is csökkentheti a lábak vérellátását, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a keresztbe tett lábakkal való ülés hozzájárulna a visszeresség vagy a mélyvénás trombózis kialakulásához. Persze egészségesnek semmiképpen nem mondható, hogy a keresztbe tett láb elszorítja a térdek hátsó részén az ereket…
  • Várandós nők esetében a babára sincs veszéllyel a keresztbe tett lábakkal való ülés, azonban növelheti az esélyét a boka feldagadásának vagy a lábban jelentkező görcsöknek.
  • Férfiak esetében elterjedt tévhit, hogy a nadrág viselése közben keresztbe tett lábak megnövelik a hőmérsékletet az ágyéki régióban – és ez csökkenti a nemzőképességet. Kutatások szerint azonban a rövid ideig való ilyen ülés nem csökkenti a spermiumszámot.
  • Annak ellenére, hogy a keresztbe tett lábakkal való ülés ideiglenesen növeli a vérnyomást, tartós vérnyomásnövelő hatása nincs. Így ez a testhelyzet nem jelent veszélyt magas vérnyomásban szenvedőknek. Legalábbis a vérnyomásra nem…
  • Idegkárosodástól sem kell tartani: persze a keresztbe tett lábak megnyomhatják a szárkapcsi ideget, ami ideiglenes érzékvesztést okozhat a lábszáron vagy a lábfejen, de tartós idegkárosodásról nincs szó.

Mindent mértékkel

Általánosságban ezt javasoljuk:

„Ne üljön hosszabb ideig keresztbe tett lábakkal, mint ahogy megiszik egy pohár kávét”

Persze általánosságban nem csak a tartós keresztbe tett lábakkal való üléstől kell óvakodni, hanem a tartós üléstől is. Napjainkban az „ülés az új cigi”. Tényleg, egészségkárosító hatásait nézve lehet, hogy legalább olyan súlyos…

Szerencsére van néhány bíztató trend, amellyel Ön is tehet egészségéért (azon felül is, hogy egyszerűen nem ül keresztbe tett lábakkal):

  • Álló íróasztal. Így állva is lehet dolgozni
  • Emlékeztető alkalmazások. Telefonos alkalmazások vagy okosórák segítségével odafigyelés nélkül kaphat emlékeztetőt, ha túl hosszú ideig ül egyhelyben.

Következtetés

Ha már kialakult fájdalmai vannak, hagyja el a keresztbe tett lábakkal való ülést. Éppen elég meggyógyulni a fájdalmakból, ne tegye még nehezebbé azzal, hogy keresztbe tett lábakkal is rontja egészségét!


Kérdése van? Vagy véleménye?

Írja meg hozzászólásként a többi olvasónak vagy a szerkesztőségnek a lenti űrlap segítségével!

Kapcsolódó cikkek

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}