Keresztcsont fájdalom áttekintés

A keresztcsont fájdalom szinte kivétel nélkül mindig a csípő-keresztcsonti ízület gyulladásából ered. A gyulladás jelentkezhet az ízületi egyik oldalán, de akár mindkét oldalon is.

A csípő-keresztcsonti ízület a gerincoszlop alján található és a gerincet köti össze a medencecsontokkal.

A keresztcsonti fájdalom akár sugárzó fájdalmakat is okozhat: így a keresztcsont problémája esetén a fájdalom jelentkezhet a fenékben vagy a derékban is. De a tünetek akár a lábon lefelé is jelentkezhetnek. Így isiászos fájdalom alakulhat ki. Az isiászról részletesen ide kattintva olvashatja el cikkünket.

Általánosságban a keresztcsonti fájdalom jellemzője, hogy hosszas állás vagy lépcsőn felfelé menés esetén felerősödnek a tünetek.

Sajnos a keresztcsonti fájdalmak pontos okát nehéz lehet felismerni, mivel a derékfájással könnyen összetéveszthető, ha nem kellő szakértelemmel rendelő orvos vizsgálja meg.

Éppen ezért nézze meg a cikk későbbi részében rendelőnk 15 év alatt tökéletesített vizsgálati módszertanát, amely segítségével veterán fájdalomterapeuta és reumatológus orvosaink pontosan meg tudják állapítani, hogy a tüneteket milyen betegség okozza.

Fontos megjegyezni, hogy a keresztcsonti fájdalmakat tartós ízületi gyulladás is okozhatja, amelyet ebben az esetben reumatológus szakorvos kezel.

Az is lehet viszont, hogy gerincbetegség miatt jelentkeznek a tünetek, ebben az esetben pedig fájdalomterapeuta szakorvos végzi a kezelést.

Aggodalomra azonban nincs ok: mind reumatológus, mind fájdalomterapeuta szakorvosaink pontosan fel tudják ismerni a tüneteket okozó betegségeket, így szükség esetén a másik megfelelő szakterület képviselőjéhez irányítják Önt.

Mindemellett a keresztcsonti fájdalom szinte minden esetben gyógytorna kezelést is igényel, ennek menetéről részletesen írunk a cikk későbbi részében.


Azonnal szeretné elkezdeni keresztcsont fájdalma kezelését? Töltse le otthoni keresztcsont fájdalom kezelési útmutatónkat!


Keresztcsont fájdalom fajtái

Ugyan a fájdalmat nem lehet sokféleképpen fajtákra bontani, de általánosságban kétféleképpen fájhat a keresztcsont – mivel két olyan betegség van, ami ebben az ízületben okoz panaszokat.

Ezek pedig:

Keresztcsont fájdalom fajtái

A keresztcsont fájdalom fajtái mindketten az ízületben erednek, de az egyik gyulladásos, a másik nem.

Lássuk ezek bemutatását!


Csípő-keresztcsonti ízületi gyulladás

Az ízületi gyulladás az orvostudományban legtöbbször tartósabb gyulladásra utal.

Ebben az esetben pedig a csípő-keresztcsonti ízület gyulladásáról van szó, amely a gerinc legalján található és azt a medencével köti össze.

A gyulladásnak többféle oka lehet, kezdve a reumatoid arthritisztől, a sérülésen át, egészen az időskori elhasználódásig.


Keresztcsonti ízületi diszfunkció

Ez a betegség egy szélesebb körét írja a keresztcsonti fájdalmaknak.

Általánosságban a fájdalom oka ilyenkor az, hogy a csípő-keresztcsonti ízület nem mozog helyesen: túl sokat vagy túl keveset mozog.

Ha a keresztcsonti ízületi túl sokat mozog, olyankor a medence instabillá válik – és emiatt megfájdul. Az ilyen túlmozgás miatti fájdalom leginkább derékfájás, csípőfájdalom vagy az ágyékba sugárzó fájdalom formájában nyilvánul meg.

Ha pedig a keresztcsonti ízületi túl keveset mozog, az általában izomgörcsököt, izomfájdalmakat és általános mozgásbeszűkülést okoz. A fájdalom ilyenkor legtöbbször a derék vagy a fenék egyik oldalán jelentkezik és gyakran sugárzó lábfájdalmat is okoz. Összességében tehát isiászos panaszokkal jár.

Ha pedig az ízület nem mozog rendesen, az gyakran ízületi gyulladáshoz vezet.

--

Összességében a megoldás megtalálásához Önnek valószínűleg nem fontos tudnia, hogy éppen melyik fajta keresztcsonti fájdalmat tapasztalja, mivel úgyis ugyanúgy zajlik annak kivizsgálása.

A kezelési módok között vannak eltérések, azonban bármilyen keresztcsonti terápiás tervet reumatológus vagy fájdalomterapeuta szakorvosunk kell, hogy elkészítsen.

Emiatt nem különösebben fontos Önnek, hogy orvoshoz fordulás előtt tisztában legyen arról, hogy pontosan milyen fajtájú a fájdalma.


Keresztcsont fájdalom okai

A keresztcsonti fájdalmakat sokféle probléma okozhatja.

Hadd emeljük ki a leggyakoribbakat, amelyet az esetek nagy részét lefedik.

Ezek az okok az alábbiak:

Keresztcsont fájdalom okai

A keresztcsont fájdalom okai többfélék lehetnek, de legtöbbször valamilyen mozgásszervi tartáshiba vagy sérülés miatt alakul ki


Sérülés

Az egyes balesetek vagy sportsérülések közben jelentkező erőbehatások könnyen károsodást okozhatnak a keresztcsonti ízületben.

Egy hirtelen fenékre ülés vagy hátulról érkező erős ütés gyakran okozhat károsodást a keresztcsonti ízületben.

A motor- és snowboardbalesetek egy rendkívül gyakori velejárója a keresztcsonti fájdalom.

Általánosságban is érdemes az olyan sportoknál vigyázni, ahol a majdnem ülő helyzetben erőteljesen hátraesés gyakori. Ilyen például a gördeszkázás, görkorcsolyázás vagy a jégkorcsolyázás.

Könnyen előfordulhat az is, hogy a hátraesés vagy baleset után nem azonnal jelentkeznek a tünetek, hanem néhány nap múlva kezd kialakulni a fájdalom.

Ennek oka, hogy gyulladás alakul ki, ami néhány nap alatt erősödhet fel annyira, hogy fájdalmakat okozzon.

Hirtelen, azonnal jelentkező fájdalom esetén pedig csontsérülésre, csonttörésre kell gyanakodni.


Ízületi gyulladás

Messze leggyakrabban az ízületi gyulladást, ami a keresztcsontnál jelentkezik, kopásos ízületi gyulladás okozza.

Ez azt jelenti, hogy a tartós használat miatt elkopott csípő-keresztcsonti porcoknál alakul ki a gyulladás.

A kopásos ízületi gyulladás rendkívül gyakori és általában 40 éves kor felett szoktak először jelentkezni a tünetek.

Általában mindenkinél abban az ízületben alakul ki először a gyulladás, amelyet túl szokott terhelni. Ennek oka, hogy a túlterhelt ízület kopottabb és rendszeres, nagy erőbehatásoknak van kitéve. Ez a pedig az ízületi gyulladás melegágya.

Az ízületi gyulladást az alábbiakról lehet felismerni:

  • Melegség. Az ízület környékén – jelen esetben az ágyéknál a medence felett – melegebb a bőr.
  • Bőrpír. Ezt leginkább tükörből látni, de a gyulladás helyén a bőr is piros szokott lenni.
  • Mozgásbeszűkülés. Egy gyulladt ízület mindig kevésbé mozgékony, mint egy egészséges. Így van ez a keresztcsonti ízülettel is.

A keresztcsonti ízületi gyulladást reumatológus szakorvos kell, hogy kivizsgálja és kezelje benne a gyulladást, a tartós eredményekhez pedig gyógytornára van szükség. Ezekről a kezelési módokról lentebb részletesen írunk.


Terhesség

Terhesség közben vagy szülés után rendkívül gyakori a csípő-keresztcsonti ízület túlságos kilazulása. Ez a túlzott lazaság ahhoz kell, hogy a csecsemő meg tudjon születni – enélkül nem férne ki a baba.

Azonban az egyéb terhességi faktorokkal együtt kialakulhat olyan helyzet, hogy a csípő-keresztcsonti ízületi begyulladjon. Ilyen faktorok:

  • Megváltozott járás. Sokan terhesség során változtatnak a járásmintájukon. Ennek oka nagyrészt azt, hogy a méhben növekvő magzat súlya előrehúzná a testet, ha nem változtatna az anya a járásmintáján. Ez a mozgásváltozás pedig megterhelheti a keresztcsontot, így ott fájdalom alakulhat ki, amit kezelni kell.
  • Testsúlynövekedés. Terhesség során a testsúly legalább néhány kilóval megnő. Ehhez persze még hozzájön a magzat súlya és nem elhanyagolható a magzatvíz súlya sem. Azt pedig szinte mindenki tudja, hogy a nagyobb testsúly nagyobb terhelést helyez az ízületekre is, így könnyebben alakul ki ízületi gyulladás terhesség alatt.

A fentiek következtében ráadásul nem csak fájdalom, hanem különösen erős porckopás is jelentkezhet a csípő-keresztcsonti ízületben, ami elősorban a szülés után (akár évekkel) okozhat keresztcsonti fájdalmakat.

Részben emiatt gyakoribbak azoknál a keresztcsonti fájdalmak, akik már szültek.


Fertőzés

Az ízületi fertőzés viszonylag ritka, azonban előfordulhat.

Ha pedig egy fertőző vírus vagy baktérium bejut a csípő-keresztcsonti ízületbe, akkor ott gyakran erős gyulladás okoz. Ez értelemszerűen komoly fájdalmakkal járhat.

Szerencsére a fertőzés miatti ízületi gyulladás ritka, ha azonban kialakul, akkor gyorsan fájdalomterapeuta szakorvos kivizsgálására van szükség, aki megfelelő fertőzés-, fájdalom- és gyulladáscsökkentő kezelést ír elő a betegségre annak felismerése után.


Gerincbetegség

Egyes gerincbetegségek, amelyek károsítják a porckorongokat és az ízületeket is okozhatnak keresztcsonti fájdalmakat, azonban ez viszonylag ritka.

Az ilyen gerincbetegségek közül is leggyakoribb a Bechterew-kór. Ez egy genetikai eredetű betegség, ami 20-45 éves férfiaknál jön elő leggyakrabban.

Lényege, hogy a gerinc – és annak vége, a keresztcsonti ízület – közötti szalagok és ízületek elmeszesednek. Ennek következtében pedig idővel botmerevvé válik a gerinc és a keresztcsonti ízület is.

Szerencsére a Bechterew-kór rendkívül ritka, illetve a keresztcsonti fájdalom kivizsgálásánál fájdalomterapeuta szakorvosunk pontosan meg tudja állapítani, hogy ez vagy másik betegség okozza a keresztcsonti fájdalmat. Legtöbbször szerencsére más, enyhébb lefolyású betegségről van szó.

--

Miután már tudja, hogy a keresztcsonti fájdalmaknak milyen okai lehetnek, érdemes vetni egy pillantást arra, hogy milyen egyéb tünetekkel járhat együtt a keresztcsonti fájdalom – ezekből megtudhatja, hogy melyik tünet mit jelent.


Keresztcsont fájdalom járulékos tünetei

Mivel a keresztcsont fájdalom önmagában is egy tünet, ezért nem beszélhetünk simán a „keresztcsonti fájdalom tüneteiről”.

Ehelyett az a helyes, ha járulékos tünetekről beszélünk, azaz olyan egyéb tünetekről, amelyek a fájdalommal együtt jelentkeznek.

A keresztcsont környékén jelentkező fájdalom az alábbi tünetekkel szokott együtt járni:

Keresztcsont fájdalom járulékos tünetei

A keresztcsont fájdalom egyéb tünetei jórészt sugárzó fájdalmak, amelyek idegi érintettség miatt szoktak kialakulni

Megjegyzés: A járulékos tünetek rendkívül hasonlatosak az isiászos tünetekhez, ezért érdemes elolvasni isiászról szóló részletes cikkünket is.


Fenékfájdalom

A fenékfájdalom keresztcsonti fájdalom esetén egyértelműen sugárzó fájdalom.

A fenékben jelentkező fájdalom általában mélyen érezhető és inkább sajgó. Tehát ízületi fájdalomra hasonlít.

Semmiképpen nem téveszthető össze a farizomfájdalmakkal, amelyet felületesen és bizonyos mozgásokra fájnak.

A keresztcsonti fájdalomhoz hasonlóan a fenékfájdalom is hosszas állás hatására erősödhet.


Derékfájás

A derékfájás, amikor keresztcsonti fájdalommal jár együtt, azt jelenti, hogy hátul nem csak egészen lent jelentkeznek a fájdalmak a keresztcsontnál. Ehelyett a medencecsont felett is kialakulhat a derékfájás.

Gyakran nem olyan könnyű megkülönböztetni a keresztcsonti fájdalmat a derékfájdalomtól, mivel egymáshoz közel jelentkeznek a tünetek. Erre nem is feltétlenül van szükség, hiszen mindkét panasszal ugyanúgy fájdalomterapeuta szakorvoshoz kell fordulni.

Sőt, az is lehet, hogy a keresztcsont és a derék egymástól függetlenül fájdulnak meg.


Lábfájdalom

A lábfájdalom a legtöbbször sugárzó fájdalomként jelentkezik, különösen olyankor, ha keresztcsonti fájdalommal együtt jár.

A keresztcsont ugyanis ingerelheti azokat az idegeket, amelyek a lábba futnak le. Ezáltal a lábon zsibbadás, fájdalom és bizsergő érzés is jelentkezhet.

Az idegi eredetű lábfájdalom általában égető érzés, amely nem köthető egyértelműen semmilyen izomhoz, csonthoz vagy ízülethez.


Ágyéki fájdalom

A csípő-keresztcsonti ízület rossz működése vagy gyulladása könnyen okozhat az ágyékban érezhető fájdalmat.

Az ágyéki fájdalom ilyenkor általában mélyen érezhető, inkább sajgó és folyamatos. A hirtelen, görcsös ágyéki fájdalom gyakran más betegségre utal.

Az ágyéki fájdalmat vizsgáló fájdalomterapeuta vagy reumatológus orvos legtöbbször keresztcsonti-, medence- vagy csípőproblémára gyanakszik, mivel rendkívül gyakori, hogy az ágyéki fájdalom ezen betegségek járulékos tüneteként jelentkezik.

Szerencsére a mögöttes keresztcsonti ízületi panaszok megoldásával az ágyéki fájdalom is elmúlik.


Lábfej fájdalom

A lábfej fájdalom szintén legtöbbször idegi eredetű tünet – különösen akkor, ha vele együtt keresztcsonti fájdalom vagy derékfájás jelentkezik.

Az isiászhoz hasonlóan ilyenkor a derékból a lábba haladó egyik ideg ingerlődik a keresztcsonti ízületnél vagy a gerinc mellett és ez okozza a tüneteket.

A lábfej fájdalma mellett gyakran jelentkezik:

  • Érzékvesztés. A lábfejen a tapintást oldalt vagy felül lehet, hogy nem érzékeli.
  • Mozgásbeszűkülés. A lábfejet pipálni vagy spiccelni lehet, hogy nem fogja tudni.
  • Izomgyengeség. A lábujjhegyre állásra vagy sarkon járásra lehet, hogy nem képes.

Nem kell megijedni, ilyenkor a tünetek szinte sosem tartósak, csak az idegi érintettség okozza őket. A keresztcsontban vagy a derékban az idegi érintettség megszüntetésével a tünetek is megszűnnek.

Az ilyen jellegű kezeléseket fájdalomterapeuta szakorvosunk végzi.

A lábfej fájdalomról írt részletes cikkünket ide kattintva érheti el.


Keresztcsont fájdalmat felerősítő tevékenységek

A keresztcsont fájdalmat könnyen azzal is meg lehet különböztetni más betegségektől, hogy az alábbi tevékenyégek felerősítik a tüneteket:

Keresztcsont fájdalmat felerősítő tevékenységek

Több okból is érdemes tudni, hogy mely fájdalmak erősítik fel a keresztcsont fájdalmak: egyrészt azért, hogy mit kerüljön, el, másrészt azért, hogy megkülönböztethesse más fájdalmaktól

  • Hosszas állás. A tartós állás megterheli az ágyéki gerincet és a keresztcsonti ízületet, ami a gerincet és a csípőt köti össze. Ha például egy gyulladás miatt egyébként is gyengébb az ízület, akkor a tartós állás felerősítheti a panaszokat.
  • Egyenetlen terhelés. Ha féloldalasan áll vagy nem párhuzamos csípővel terhel, olyankor a keresztcsonti ízület is nagyobb terhelésnek van kitéve. Ez kiválthatja vagy felerősítheti a panaszokat.
  • Felfelé lépcsőzés. A felfelé lépcsőzés komoly terhet róhat csípő-keresztcsonti ízületre. Ha már kialakult a baj, akkor a felfelé lépcsőzés erősítheti a tüneteket a keresztcsontban és környékén.
  • Futás. Futás során a keresztcsontot erősen stabilizálni kell a megfelelő tartóizmokkal annak érdekében, hogy ne fájduljon meg. Ha viszont már kialakultak a panaszok, akkor lehet akármilyen erős a környező izomzat, a tünetek valószínűleg fel fognak erősödni futás során és után.
  • Nagy lépések. Ha nagy lépésekkel jár, az erősebb forgató és csavaró erőt helyez a keresztcsontra, így jobban meg is terheli a csípő-keresztcsonti ízületet. Ezáltal minél nagyobbakat lép, annál erősebb lehet a fájdalma. Szerencsére ennek a fordítottja is igaz: ha kisebbeket lép, akkor a keresztcsonti fájdalma csökkenhet.

Keresztcsont fájdalom kivizsgálása

A keresztcsont fájdalom kivizsgálását szinte minden esetben mozgásszervi szakorvosnak – reumatológusnak vagy fájdalomterapeuta szakorvosnak – kell kivizsgálnia.

Ennek oka elsősorban az, hogy a tüneteket gyakran okozza ízületi gyulladás vagy idegi tünetei is jelentkeznek, ezért nem elegendő a szakértő gyógytornász vizsgálata – mivel ő nem tud megfelelő gyógyszeres kezelést adni a keresztcsonti fájdalmakra.

Megjegyzés: Ha nem tudja panaszai okát, akkor érdemes először fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulni, mivel ő szélesebb körben tudja enyhíteni a kezdeti panaszokat. Ha pedig reumatológiai betegséget talál a háttérben, akkor átirányítja Önt a megfelelő szakorvoshoz, aki onnan tudja felvenni a vizsgálat és a kezelés fonalát, ahol a fájdalomterapeuta abbahagyta. Így nem pazarol el egyetlen kezelést sem.

Azt viszont mindenképpen érdemes már az elején tudni, hogy a keresztcsonti fájdalom okának tartós kezeléséhez szinte biztos, hogy szükség lesz szakértő gyógytornászra.

Ennek oka, hogy csak gyógytornával érhető el az, hogy gyógyszermentesen és tartósan helyes tartásban és túlzott porckopás nélkül tudjon működni a keresztcsont.

A bevezetés után következzenek a keresztcsonti fájdalom szakorvosi kivizsgálási lépései:

Keresztcsont fájdalom kivizsgálása

A keresztcsont fájdalom hétlépéses kivizsgálási módszertana 15 év tapasztalát sűríti magába, így kiváló diagnosztikus módszer


Szóbeli vizsgálat

Ha hiszi, ha nem, a szóbeli vizsgálat még a mai modern technológia korában is az egyik legfontosabb vizsgálati módszer.

Persze nem csak szakmai okokból: orvosaink tudják, hogy mennyire fontos azt, hogy panaszait egy figyelmes szakembernek mondhassa el, aki értelmező kérdésekkel és értő figyelemmel áll hozzá problémájához. Ez már önmagában jó érzés, még a diagnózis előtt és megalapozza a jó orvos-páciens kapcsolatot.

A szóbeli vizsgálat azonban orvosszakmailag is rendkívül fontos:

A fájdalomterapeuta vagy reumatológus szakorvos a tünetek kialakulásáról és jellegéről kérdezi.

Ehhez társulnak az általános életvitellel és egyéb panaszokkal vagy tartós betegségekkel kapcsolatos kérdések. Ezek a tisztázó általános kérdések azok, amelyeket sok rendelőben lespórolnak.

Ez nagy hiba! Miért?

Azért, mert ezekből az általános kérdésekből tudja kideríteni az orvos, hogy a valóban a keresztcsonttal van-e a probléma vagy valami mással.

Ha tehát válaszai alapján kiderül, hogy nem a keresztcsontból eredők a panaszok, akkor biztosan nem lesz „félrekezelve” panasza.

Sajnos, sok páciensünk fordul végül segítségért orvosainkhoz, akiket a kivizsgálás nem kellő alapossága miatt máshol már félrekezeltek.

A szóbeli vizsgálat tehát kihagyhatatlan elem, ami önmagában nagy szakértelmet igényel: mivel egyáltalán nem mindegy, hogy milyen kérdéseket tesz fel az orvos.

A szóbeli vizsgálat végére kialakul az orvosnak egy sejtése arról, hogy mi lehet a panaszok oka. A későbbi vizsgálati lépésekben ezt a feltevést igyekszik cáfolni vagy megerősíteni.


Leletáttekintés

A leletáttekintés során az orvos megnézi a korábbi orvosi és diagnosztikai leleteket – ha azok rendelkezésre állnak és relevánsak a probléma szempontjából.

Megjegyzés: Egyáltalán nem probléma, ha nincsenek leletei keresztcsont-fájdalmával kapcsolatban. Ilyenkor a szakorvos végzi el az első diagnózist. Ez sok esetben még jobb is, mint amikor valaki egy jó nagy adag korábbi orvosi lelettel érkezik.

A vizsgálatot végző fájdalomterapeuta szakorvos által legtöbbször megtekintett leletek:

  • Képalkotó vizsgálatok eredményei. Ez lehet röntgen-, CT- vagy MR-vizsgálat eredménye. Az orvos számára legfontosabb az orvosi lelet, amelyet radiológus szakorvos már értékelt. Emellett a vizsgálati CD-t is megtekintheti az orvos, azonban erre a lelet alapján gyakran nincs szükség, illetve nem mindig áll rendelkezésre.
  • Korábbi orvosi leletek. Ha jelen panaszaival volt már más orvosnál, akkor az ott kapott leleteit érdemes magával hoznia. Emellett, ha a keresztcsont fájdalom kivizsgálását megelőző 6 hónapban volt orvosnál bármilyen betegséggel, az ott készült leletet is hozza magával a kivizsgálásra.
  • Laborvizsgálati eredmények. Ha az elmúlt 6 hónapból van bármilyen laborvizsgálati eredménye, azokat is hozza magával.

Figyelem: Az EESZT-ből (a „felhőből”) ugyan letölthető minden egészségügyi dokumentáció, ami 2020 után készült, de azért érdemes magával hoznia őket papíron is, ha megvannak. Ennek oka, hogy egyes szolgáltatóknál hibásan kerül feltöltésre a dokumentáció, ezért a felhőből lekérve helyben lehet, hogy nem jeleníthető meg.

A leletáttekintés után a vizsgáló fájdalomterapeuta vagy reumatológus szakorvos tisztábban látja, hogy mi okozza a tüneteket. Ekkorra kialakul egy feltevés, amit ekkor testi (fizikális) vizsgálattal kell igazolni vagy cáfolni.


Fizikális vizsgálat

A fizikális vizsgálat lényege, hogy a szakorvos kezével és szemével vizsgál.

A testi vizsgálat két részből áll:

Keresztcsont fájdalom fizikális vizsgálata

A két részes testi vizsgálat célja, hogy a vizsgáló orvos figyelmét semmi ne kerülje el és teljes értékű diagnózist tudjon felállítani

  • Általános vizsgálat. A vizsgálat során az orvos a test egészét vizsgálja. Ennek megfelelően, ha bőrtünetek, láz, kiterjedt ízületi duzzanat vagy valami fontos eltérés látszik, azt az orvos észre fogja venni – és figyelembe is veszi a diagnózis felállításához.
  • Specifikus keresztcsontvizsgálat. Az általános vizsgálat után a szakorvos részletesen megvizsgálja a keresztcsontot és annak környékén. Különösen fontos ilyenkor a derék, a medence és a csípő vizsgálata is. Ebbe beleértendő az izmok, ízületek, csontok, inak és idegek vizsgálata is.

Mire idáig eljutott a vizsgálattal, az orvos szinte teljesen biztos lehet benne, hogy mi okozza a tüneteket.

Ezt a feltevést még bizonyítani kell, valamint meg kell állapítani a károsodás mértékét.


Mozgástesztek

A keresztcsonti vagy egyéb károsodások mértékének megállapítására van szükség a mozgástesztekre.

Ezekkel megállapítható, hogy pontosan mi, hol és milyen mértékben romlott el.

Ezek a mozgástesztek kétfélék lehetnek:

Keresztcsont fájdalom mozgástesztek

A keresztcsont fájdalomra végzett mozgástesztekkel a vizsgáló orvos pontosan meg tudja állapítani, hogy mi, hol és milyen mértékben romlott el

  • Aktív mozgás. Ilyenkor az orvos mutat egy gyakorlatot, amit Önnek le kell utánoznia. Közben az orvos figyeli, hogy milyen technikával és milyen mértékben képes elvégezni az adott gyakorlatot. Mozgás közben jeleznie kell, ha a tünetek erősödnek vagy gyengülnek.
  • Passzív mozgás. Ezen mozgásfajta során az orvos saját kezével mozgatja az Ön testét. Keresztcsonti panaszok esetén ez főleg a derékra, a medencére és a lábakra koncentrálódik. A mozgások lehetnek hajlítások, feszítések és csavarások. De egyik sem fájhat: fájdalom esetén azonnal jelezze orvosának, aki abbahagyja a mozgatást.

Az aktív és passzív vizsgálatokkal kiválóan megállapítható a keresztcsont és annak környékének állapota – és a kialakult károsodás mértéke.

Mire idáig eljutott a vizsgálattal, a fájdalomterapeuta vagy reumatológus szakorvos pontosan szokta tudni, hogy mi okozza a tüneteket és azokat hogyan kell majd kezelni.

Egyes esetekben viszont előfordul, hogy az orvosszakmai előírások vagy az orvos komolyabb betegségre való gyanúja miatt további kivizsgálása van szükség.


Képalkotó diagnosztika (nem mindig)

A képalkotó vizsgálatokkal képen tudja megtekinteni a szakorvos azt, hogy mi található a keresztcsontban és annak környékén.

A leggyakoribb képalkotó vizsgálatok az alábbiak:

Keresztcsont fájdalom képalkotó vizsgálatok

A képalkotó vizsgálatokra nem mindig van szükség, csak akkor, ha komolyabb betegséget feltételez az orvos

  • MR-vizsgálat. Az MR-vizsgálat mágneses tér segítségével alkot képet a keresztcsontról – és ott a csontokról, ízületekről, izmokról, szalagokról és idegekről. Így az orvos teljes képet kap arról, hogy milyen elváltozás vagy károsodás van a keresztcsontban. Vizsgálati partnerünkhöz telefonon tudunk időpontot adni.
  • Röntgenvizsgálat. Ez elsősorban a csontok és a porcok állapotának vizsgálatára való. Éppen ezért csonttörés vagy porckopás esetén szokták kérni a szakorvosok ezt a vizsgálatot. Partnerünkhöz telefonon tudunk időpontot adni.
  • CT-vizsgálat. A CT-vizsgálat egyszerűen szólva egy rendkívül részletes, háromdimenziós röntgenfelvétel. A képen a keresztcsont és a környező izmok és belső szervek is láthatók. Erre a vizsgálatra ritkán van szükség keresztcsonti panaszok esetén.

Labordiagnosztika (nem mindig)

A laborvizsgálat célja az lehet, hogy a szakorvos megállapítsa, hogy az alábbi problémák fennállnak a szervezetben:

  • Gyulladás. A vérből kimutatható, hogy van-e a szervezetben erős gyulladás vagy akár egész szervezetet érintő gyulladás, mint a reumatoid artritisz. Ehhez foglaljon nagyrutin csomagot kiegészítő CRP-paraméterrel.
  • Daganat. Ha bármi gyanúja felmerül, hogy daganatos betegség is okozhatja a tüneteket, akkor a vizsgáló szakorvos mindenképpen tumormarkeres laborvizsgálatot fog javasolni. Hogy pontosan milyen tumormarkereket kell megvizsgálni, azt vizsgáló orvosa tudja megmondani.

A vérvételről és a rendelőben zajló laborvizsgálatokról ide kattintva olvashat részletesen.

--

A kivizsgálás végére a fájdalomterapeuta vagy reumatológus szakorvos meg tudja mondani, hogy pontosan mi okozza a keresztcsonti fájdalmakat.

Ennek megfelelően orvosa elkészíti személyre szabott kezelési tervét is. A kezelési terv részleteiről és a keresztcsontra használatos kezelési módszerekről az alábbiakban olvashat.


Keresztcsont fájdalom kezelése

A keresztcsont fájdalom kezelésénél nagyban függ a kezelési mód megválasztása attól, hogy pontosan milyen erősek a jelentkező tünetek.

Így, ha például éppen csak kezdődő tüneteket tapasztal, akkor az otthoni kezelési módszerek is kiválóan alkalmasak lehetnek a fájdalomkezelésre.

Komolyabb, a mindennapi életben is akadályozó problémák esetén azonban szakértő fájdalomterápiás orvosi kezelésre van szükség.

Bizonyos speciális betegségek esetében pedig reumatológus szakorvosra is szükség lehet.

Függetlenül attól, hogy az első fájdalomcsillapító kezelést milyen orvos végzi, a tartós eredmények eléréséhez szinte mindig van szükség gyógytorna kezelésre is azért, hogy a kezelés évekig, évtizedekig tartós eredményeket adhasson.

A keresztcsont fájdalomra alkalmazott kezelési módszerek az alábbiak lehetnek:

Keresztcsont fájdalom kezelési módszerek

A keresztcsont fájdalom kezelési módszereinek megválasztása elsősorban tünetek súlyosságától függ


Keresztcsont fájdalom otthoni kezelése

Elsőként a legtöbb betegséget érdemes megpróbálni otthon kezelni. Mivel rengetegen kérdezték, hogy mi a leghatékonyabb módja a keresztcsont fájdalom otthoni kezelésének, ezért összeállítottunk egy 7 módszerből álló riportot, amellyel – ha ez lehetséges – otthon is megszüntetheti keresztcsontproblémái miatti fájdalmait. Ráadásul mindössze 7 nap alatt!

Íme:


Keresztcsont fájdalom orvosi kezelése

Ha az otthoni kezelés 7 nap alatt nem tudta maradéktalanul megoldani a problémákat, akkor fájdalomterápia szakorvosi vizsgálatra és kezelésre van szükség.

Az orvosi kezelési módszerek az alábbiak lehetnek:

Keresztcsont fájdalom orvosi kezelések fajtái

A keresztcsont fájdalomra adott orvosi kezelések célja a gyors és hatékony fájdalomcsillapítás és gyulladácsökkentés annak érdekében, hogy megkezdhesse a szükséges gyógytornát


Keresztcsont fájdalom injekció

A keresztcsonti fájdalmak gyakran erős gyulladással és mozgásbeszűküléssel járnak. Mivel ilyenkor görcsös fájdalom áll be, ezért ezt injekcióval lazítani szokták, mivel enélkül nem kezdődhet meg a gyógytorna kezelés, ami végül meggyógyítja a keresztcsontot.

Ezek az injekciók általában fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő szerek kombinációját tartalmazzák.

Az orvos csak és kizárólag akkor alkalmaz ilyen injekciót, ha az orvosilag indokolt és a várható előnyei messze meghaladják az injekcióval járó kockázatokat.

Megjegyzés: az injekciós kezelések nem járnak nagy kockázattal, de ettől függetlenül kerülni kell még csak a lehetőségét is a szövődményes betegségek kialakulásának.

Az injekciós kezelések előnye, hogy gyorsan, akár már a rendelőben, de legtöbbször 24 órán belül hatnak. Ezáltal gyorsan enyhülnek a tünetek.

Figyelem: egy injekciós kezelés semmiképpen nem jelent gyógyulást. Ez a módszer csak elfedni képes a fájdalmat és a gyulladást annak érdekében, hogy a gyógyszer hatása alatt megfelelő gyógytornával megszüntethesse azt az okot, ami a gyulladást és a fájdalmat elsősorban okozta. Ha a gyógytorna kezelést nem végzi, akkor az injekció hatásának elmúlásával valószínűleg újra jelentkezni fognak a tünetek.


Keresztcsont fájdalom gyógyszer

A keresztcsont fájdalom gyógyszeres kezelésének lényege, hogy a fájdalomterapeuta szakorvos megfelelő gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel csökkenti a keresztcsont görcsös fájdalmait és esetleges gyulladását.

Természetesen előfordulhat, hogy olyan betegség áll a keresztcsont fájdalom hátterében, amit más gyógyszerrel kell gyógyítani. Ebben az esetben az orvos ezeket a gyógyszereket is beépíti a terápiába.

A fájdalomterapeuta szakorvos által előírt fájdalom- és gyulladáscsökkentők azért tudnak hatékonyabbak lenni, mint más orvosok gyógyszerei, mert a fájdalomterapeuta rengeteg gyógyszerből választhat és behatóan ismeri azok kombinációs lehetőségeit. Így személyes állapotára szabott, egyéni kezelést kaphat.

Természetesen itt is igaz, hogy az orvos csak olyan gyógyszert ír fel, ami szakorvosi véleménye alapján komoly előnyökkel jár anélkül, hogy tartós károsodást okozhatna.

--

Mint azt már tudja, a fájdalomterápiás orvosi kezelések célja, hogy a szükséges fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés megtörténjen. Ezt gyorsan és hatékonyan csak gyógyszeres orvosi kezeléssel lehet megoldani.

Ez azonban nem oldja meg a keresztcsont fájdalom okait, csupán elfedi a tüneteket.

Ebben az „arany időtartamban”, amikor a gyógyszerek segítségével nem jelentkeznek a tünetek, kell megkezdeni a megfelelő keresztcsonti gyógytornát. Ennek segítségével szüntethetők meg tartósan a panaszok akár a következő évekre, évtizedekre is. Mindezt úgy, hogy nem fog rendszeres gyógyszerszedésre szorulni.

Jól hangzik?

Lássuk, hogy ez hogyan lehetséges!


Keresztcsont fájdalom gyógytorna kezelése

A keresztcsont fájdalom gyógytorna kezelésének háromféle módja van:

Keresztcsont fájdalom gyógytorna kezelése

A gyógytorna kezelések kiválasztása leginkább attól függ, hogy pontosan milyen súlyos és milyen jellegű panaszai vannak


Orvosi kezelés után

Az orvosi kezelés után végzett keresztcsonti gyógytorna a klasszikus út: az orvos először vizsgálattal megállapítja a fájdalom okát, majd gyulladás- és fájdalomcsökkentő kezelést alkalmaz.

Ekkor, abban az időszakban, amikor a gyógyszerek miatt fájdalommentesen tudja mozgatni keresztcsontját és a környező izmokat és ízületeket, le kell fektetni a keresztcsont egészséges mozgásának alapjait.

Ezt háromféle mozgás fejlesztésével lehet elérni:

  • Erősítés. A speciális keresztcsontot és ágyéki gerincet tartó izmok erősítésére van szükség.
  • Nyújtás. Gyakori, hogy a túl merev izmok okozzák a keresztcsonti ízület helytelen működését. Ezek nyújtásával felszabadítható a derék és a keresztcsonti rész a merevségből és gyulladásból.
  • Izomkontroll. Rendkívüli fontosságú megtanulni a helyes álláshoz, üléshez és a derék helyes tartásához szükséges apró, de kulcsfontosságú izmok tudatos mozgatását és irányítását.

Mindezekben segítenek Önnek a terápiák során keresztcsontszakértő gyógytornászaink. Ráadásul gyógytornászaink folyamatosan kapcsolatot tartanak mozgásszervi orvosainkkal, így a teljes terápia alatt egy egész csapat fog azon dolgozni, hogy minél hamarabb elérje a teljes gyógyulást.


Orvosi kezelés nélkül

Egyes enyhébb esetekben lehetőség van arra, hogy orvosi kezelés nélkül, egyből gyógytornával kezdje meg a keresztcsont fájdalom kezelését.

Ezt olyankor érdemes megpróbálni, ha nincs olyan mértékű fájdalom vagy mozgásbeszűkülés a derékban az ágyékban, ami miatt nem tud normális hétköznapi életet élni vagy éjjel aludni.

Ha tehát alapvetően jól van, csupán a kellemetlen érzést szeretné megszünteti keresztcsontjánál, akkor érdemes lehet egyből szakértő gyógytornászainkhoz fordulnia kezdeti kivizsgálásért és segítségért.

Természetesen gyógytornászaink is alapos vizsgálatot végeznek ilyenkor. Ha itt kiderül, hogy panaszaira fájdalomterapeuta vagy reumatológus orvosi segítsége kell, akkor továbbirányítják a megfelelő szakemberhez.


Online videógyógytorna

Lehet, hogy Önnek nincs ideje gyógytornára járni vagy túl messze lakik a rendelőtől. De az is lehet, hogy csak simán nincs kedve bejárni gyógytornára.

Ebben az esetben jó hírünk van: nem kell bejárnia.

Az országban egyedülálló online videógyógytorna rendszerünkkel személyre szabott gyógytorna gyakorlatait az interneten keresztül is elő tudja írni gyógytornászunk!

Ráadásul folyamatosan kapcsolatban is maradhat gyógytornászunkkal chat- és videókonzultációs modulunk segítségével.

Ezen felül árban is sokkal kedvezőbb a kezelés, mint személyesen járni a gyógytorna kezelésekre. Így az ideje mellett pénzt is spórolhat – és kényelmesen gyógyulhat.

Érdeklik a részletek? Kattintson ide és tekintse át online rehabilitációs rendszerünk működését!


Keresztcsont fájdalom szakemberek

Dr. Berky Zsolt - fájdalomterapeuta-aneszteziológus főorvos

Dr. Berky Zsolt - fájdalomterapeuta-aneszteziológus főorvos, rendelőnk alapító tagja

Vaski Sára gyógytornász fizikoterapeuta szakember

Vaski Sára - gyógytornász-fizioterapeuta

Szalmási Ágnes - gyógytornász, fizikoterapeuta, rehabilitációs szakember

Tordai-Pordán Annasára - gyógytornász-fizioterapeuta

Bodó Bernadett - manuálterapeuta, gyógytornász

Bodó Bernadett - manuálterapeuta, gyógytornász

Gál Éva - manuálterapeuta, gyógytornász

Gál Éva - manuálterapeuta, gyógytornász


Keresztcsont fájdalom kapcsolódó cikkek


Ütős kezelést szeretne keresztcsont fájdalmára?

Amennyiben úgy gondolja, hogy keresztcsont fájdalmát minél gyorsabban lássa szakember, jelentkezzen be fájdalomterápia magánrendelésünkre, ahol garantáltan szakértő kezelést kap fájdalmára.

Ne húzza el a kezelést, mert ezzel maradandó károkat okozhat!

Az alábbi online űrlap segítségével azonnal időpontot foglalhat fájdalomterápia szakrendelésre:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Fájdalomterápia szakorvosi vizsgálatra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Keresztcsont fájdalom kezelési vélemények

A rendelőnkben végzett keresztcsont fájdalom orvosi és gyógytorna kezelésekről írt páciensvéleményeket szakértő orvosaink és gyógytornászaink profiloldalán olvashatják el:

dr. Berky Zsolt, alapító fájdalomterapeuta főorvos: A Berky doktorról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Vaski Sára, bokaspecialista gyógytornász: A Sáráról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Szalmási Ágnes, gyógytornász-manuálterapeuta: Az Ágnesről írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Tordai-Pordán Annasára, gyógytornász-manuálterapeuta: Az Annasáráról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Bodó Bernadett, manuálterapeuta-gyógytornász: A Bernadettről írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Gál Éva, manuálterapeuta-gyógytornász: Az Éváról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Summary
Keresztcsont fájdalom 2 fajtája, 5 oka, 5 tünete és 12 kezelési módja
Article Name
Keresztcsont fájdalom 2 fajtája, 5 oka, 5 tünete és 12 kezelési módja
Description
Az enyhe keresztcsont fájdalom 7 lépésben otthon és fájdalomterapeuta szakorvossal enyhíthető. Gyógytornával gyógyítható. Okai, tünetei itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo