Ideggyulladás tartalomjegyzék

Ideggyulladás áttekintés

Az ideggyulladás jelentését nem kell terjengősen magyarázni: egy ideg gyulladásáról van szó. A gyulladás jelentkezhet rendszerszinten, azaz az egész testben vagy egyetlen idegen is.

A gyulladásnak sok esetben velejárója a demyelinizáció, amely az idegsejtek védőrétegének károsodását jelenti. A károsodás miatt az ideg működése ilyenkor lelassulhat vagy akár teljesen le is állhat.

Az ideggyulladás tünetei közé tartozik a fájdalom, az érzékvesztés, esetleg mozgásképtelenség is. A gyulladás jellegétől függően más-más tünetek jelentkezhetnek. Gyakori kísérőtünet a perifériás neuropátia is, amely az idegrendszer központjától távolabb eső idegek funkcióvesztését jelenti.

Habár az idegek gyulladása sokféleképpen kialakulhat és a tünetek akár jelentősen különbözhetnek egyénenként, a kezelést szinte minden esetben fájdalomterapeuta szakorvos végzi.

A fájdalomterapeuta kezelésének célja a pontos diagnózis felállítása, az azonnali fájdalomcsillapítás és tünetenyhítés, majd a panasz okának kezelése.

Rendelőnk fájdalomterapeuta főorvosa dr. Berky Zsolt, többek között az idegi eredetű fájdalmak specialistája is. Ideggyulladás gyanújával forduljon hozzá!

Azonnal szeretné elkezdeni ideggyulladása kezelését? Töltse le otthoni ideggyulladás kezelési útmutatónkat!

Ideggyulladás kezelése rendelőnkben

Mozgásszervi magánrendelőnkben kiemelt figyelmet fordítunk a szakmai színvonalra: az ideggyulladások kivizsgálását és kezelését rendelőnk fájdalomterapeuta alapító-főorvosa dr. Berky Zsolt végzi.

A pontos kivizsgálás, diagnózis és kezelés az alábbiak szerint zajlik:

ideggyulladás kezelés menete

I. Fájdalomterápia szakvizsgálat

Fájdalomterápia szakvizsgálat során fájdalomterapeuta szakorvosunk először részletesen meghallgatja, hogy pontosan milyen panaszokat tapasztal, ezek milyen erősek, mióta és milyen rendszerességgel jelentkeznek.

A szóbeli állapotfelmérést minden esetben fizikális vizsgálat követi, amely során a fájdalomterapeuta pontosan meg tudja állapítani, hogy:

  • melyik ideg okozza a tüneteket
  • milyen mértékű károsodás érte az adott ideget
  • és pontosan hol jelentkezik a probléma.

A pontos diagnózis nem minden esetben állítható fel egyetlen személyes vizsgálattal, ilyenkor szükség lehet izom- vagy idegvizsgálatokra, vérvételre vagy képalkotó vizsgálatokra is.

II. Azonnali fájdalomcsillapítás

Az első vizsgálat során felállított teljes vagy részleges diagnózis birtokában a fájdalomterapeuta azonnali fájdalomcsillapító kezelést alkalmaz.

Ez lehet gyulladás- és fájdalomcsökkentő injekció vagy speciális, idegi fájdalmakra kifejlesztett gyógyszer is.

A lényeg, hogy a fájdalom 24 órán belül enyhüljön és meg lehessen kezdeni a fájdalom oki kezelését.

III. Oki kezelés

Az ideggyulladás számos oka miatt az oki kezelés igen változatos lehet.

A legtöbb esetben az ideggyulladásnak mozgásszervi oka van, amelynek oki kezelését gyógytornával, manuálterápiával vagy fizikoterápiával lehet megoldani. Sok esetben néhány kezelés elég lehet, azonban ez jelentősen függ az általános mozgásszervi egészségtől (pl. testtartás, testsúly, hajlékonyság, edzettség, életkor, stb).

Ha az ideggyulladás oka valamilyen tartós betegség, mint például a cukorbetegség vagy valamilyen autoimmun betegség, olyankor az oki kezelést sokszor nem fájdalomterapeuta, hanem belgyógyász vagy immunológus szakorvos végzi.

Ebben az esetben a fájdalomterapeuta a tartós idegállapot-javításra és fájdalomcsillapításra fókuszál, amelyet leginkább jól beállított gyógyszeres terápiával lehet megvalósítani.

Ideggyulladás szakorvosaink

Tapasztalt fájdalomterapeuta szakorvosunk műtét nélküli kiváló ideggyulladás kezelési eredményei miatt a legjobb választás ideggyulladás kezelésére.

A doktor úr képére kattintva elolvashatja bemutatkozását, megtekintheti rendelési idejét és időpontot foglalhat rendelésére.

Dr. Berky Zsolt - fájdalomterapeuta-aneszteziológus főorvos

Dr. Berky Zsolt - fájdalomterapeuta-aneszteziológus főorvos, rendelőnk alapító tagja

Ideggyulladás tünetei

Az ideggyulladásnak számos tünete lehet, attól függően, hogy pontosan mi okozza a gyulladást és melyik ideggel akad probléma.

Általánosságban azonban elmondható, hogy vannak tünetek, amelyek együttes jelentkezése okot adhat arra, hogy ideggyulladásra gyanakodjunk. Ezek a tünetek az alábbiak lehetnek:

  • fájdalom
  • érzékvesztés
  • zsibbadás
  • gyengeség
  • izomrángás
  • mozgásképtelenség
  • izomsorvadás

Lássuk ezek bemutatását sorban! 

ideggyulladás tünetei I.

Az ideggyulladás tünetei nagyon hasonlóak a bármilyen idegekkel kapcsolatos betegség esetén jelentkező tünetekhez

Ideggyulladás miatti fájdalom

Az idegek gyulladása miatti fájdalom sokféleképpen jelentkezhet, mivel mindenki máshogy éli meg a fájdalmat, úgy általában.

Egyeseknél az idegfájdalom hasogató fájdalomként jelentkezik az éjszaka közepén, olyan erősen, hogy felébrednek rá.

Másoknál a fájdalom tartósan jelentkezhet szurkáló, zsibbadó vagy égő érzés formájában, amely egész nap jelen van.

A kezeletlen idegi fájdalmat nagyon nehéz elviselni. Szerencsére, megfelelő fájdalomterápiás kezeléssel a fájdalom teljesen megszüntethető vagy jelentősen enyhíthető.

Érzékvesztés ideggyulladás miatt

Az idegek funkciója érzetek és információk közvetítése az agy és a test egyes részei között. Amennyiben egy ideg begyullad, úgy az veszíthet működőképességéből, így funkcióvesztés alakulhat ki.

Egyfajta ilyen funkcióvesztés az érzékvesztés. Érzékvesztés során leggyakrabban a bőrérzékelés elvesztéséről vagy gyengüléséről beszélünk.

Fontos tudni, hogy az érzékvesztés és a mozgásképtelenség nem ugyanaz: érzékvesztés esetén képesek vagyunk mozgatni az adott testrészt, csupán nem érezzük. Mozgásképtelenség esetén az ideg egyáltalán nem működik, így mozdulni sem tudunk. Ilyenformán az érzékvesztés enyhébb tünet, mint a mozgásképtelenség.

Sajnos az érzékvesztést nem minden esetben észlelik időben, mivel a keveset használt testrészeken (pl. lábfej) nem feltétlen veszik észre, ha érzékkiesés jelentkezik.

Nagyon fontos sürgősen fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulni, ha bármilyen érzékvesztést tapasztalunk – ez minden esetben valamilyen idegproblémát jelent, ezek közül is igen gyakran valamilyen ideggyulladást. A korai felismerés és kezelés megmenthet a tartós idegkárosodástól és jelentősen könnyebbé teheti a tünetek kezelését.

Ideggyulladás miatti zsibbadás

A zsibbadás az egyik leggyakoribb érzet, ami olyankor jelentkezik, ha egy ideg nem működik megfelelően.

Általában teljesen egészséges idegek esetén is jelentkezik zsibbadás, például, ha túl sokáig ülünk egy helyben vagy keresztbe tett lábakkal. Ilyen esetben a zsibbadás rövid idő alatt elmúlik némi mozgás hatására.

Ha a zsibbadás ideggyulladás miatt jelentkezik, olyankor sok esetben a tünet tartós és akár folyamatos is lehet. Folyamatos zsibbadás jelentkezése esetén mindenképpen érdemes felkeresni fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki gyors és hatékony segítséget adhat a problémára.

Gyengeség ideggyulladás miatt

Az idegek működésének csökkenése – amely gyulladás esetén is történik – nehezítheti az izmok mozgatását és irányítását. Emellett gyakran jelentkezik az izmok elgyengülése is.

Az idegek helytelen működése miatti izomgyengeség gyakran a test egy-egy részén jelentkezik csak, nem az egész testre kiterjedve.

ideggyulladás tünetei II.

Az ideggyulladás további tünetei szintén majdnem teljesen megegyeznek más idegi fájdalmak tüneteivel

Ideggyulladás miatti izomrángás

Az izomrángás egy spontán, önkéntelen izomösszehúzódás vagy hirtelen izomellazulás.

Annak ellenére, hogy az izomrángás egyszer-egyszer szinte mindenkinél jelentkezik, ha idegkárosodás van jelen, olyankor gyakori lehet a rángatózás.

Az ideggyulladás megszüntetésével sok esetben azonnal megszűnik a rángatózás is.

Mozgásképtelenség ideggyulladás miatt

A mozgásképtelenség csak egy ideg komoly funkcióvesztése esetén fordul elő, így egyszerű gyulladáskor ez szinte sosem jelentkezik.

Ha azonban egyes ideggyulladásokat nem kezelnek időben, azok elhatalmasodhatnak és akár tartósan tönkre is tehetnek egy ideget, ezzel mozgásképtelenséget okozva.

Ebben az esetben beállhat a mozgásképtelenség azon a területen, amelyet az adott ideg kiszolgál. Annak ellenére, hogy ez általában egy kis terület, rendkívül kellemetlen lehet egy mozgásképtelen izom – különösen az arcon vagy más látványos helyen.

A mozgásképtelenség elkerülésére fontos, hogy más enyhébb tünetek (zsibbadás, érzékvesztés) esetén minél hamarabb fájdalomterapeuta orvoshoz forduljunk. Ezzel szinte minden esetben elkerülhető a mozgásképtelenség.

Izomsorvadás ideggyulladás miatt

Izomsorvadás szintén nagyon ritkán jelentkezik – ez általánosságban is és az ideggyulladásra is igaz.

Ennek az egyik fő oka, hogy általában azelőtt, hogy elkezdenének sorvadni (elhalni) az izomsejtek, már olyan komoly fájdalmak és egyéb tünetek jelentkeznek, amelyekkel az ember orvoshoz fordul – így időben megkezdődik a kezelés és sorvadásra nem kerül sor.


Ideggyulladás fajtái

Az ideggyulladás fajtáit elsősorban aszerint különböztethetjük meg, hogy melyik testrészben és melyik idegen jelentkezik a gyulladás.

Attól függően, hogy milyen testrészről van szó, más-más jellemző tünetek jelentkezhetnek és az sem mindegy, hogy milyen testrész fájdalma esetén milyen szakorvoshoz fordulunk.

Az ideggyulladás fajtái jelentkezésük helye szerint az alábbiak lehetnek:

  • láb
  • gerinc
  • kéz
  • arc
  • szem

Nézzük ezeket sorban!

ideggyulladás fajtái

Az ideggyulladás fajtáit elsősorban aszerint különböztetjük meg, hogy melyik testrészen jelentkezik a gyulladás

Ideggyulladás lábban

A lábon jelentkező ideggyulladást okozhatják sérülések, fertőzések vagy autoimmun betegségek.

A sérülések miatti gyulladás az egyik leggyakoribb: sérülések során előfordulhat, hogy egy ideg megsérül. Ilyenkor a sérült ideg - érzékenysége miatt - nagyon könnyen be tud gyulladni.

A gyulladt ideg ezt követően fájdalmat, zsibbadást, esetleg érzékvesztést és mozgásképtelenséget okozhat.

A lábon jelentkező ideggyulladást fontos megmutatni fájdalomterapeuta szakorvosnak, aki megfelelő segítséget tud adni annak kezelésében.

Gerinc ideggyulladás

A gerincvelő ideggyulladásának egyik leggyakoribb oka az átfertőződés, azaz egy máshol jelentkező fertőzés átfertőződése a gerincre. Ez leggyakrabban fertőzések után vagy autoimmun betegségek esetén következhet be.

Gerincvelői ideggyulladás során gyakran jelentkezik hátfájás vagy nyakfájás, illetve gyengeség a karokban és a lábakban, esetleg érzékvesztés, extrém esetben pedig vizelet- és széklettartási problémák merülhetnek fel.

Ha gerincvelői ideggyulladás tüneteit észleli magán, sürgősen forduljon dr. Berky Zsolt fájdalomterapeuta főorvosunkhoz segítségért, mivel a gyulladás elhanyagolása vagy túl késői észlelése esetén akár maradandó károsodás is kialakulhat az érintett ideg működésében.

Ideggyulladás kézben

A kéz, illetve a karok idegeinek gyulladása az egyik leggyakoribb fajta az ideggyulladások körében. A kezek idegeinek gyulladása miatt a tünetek jelentkezhetnek a mellkasban, a vállban, a karokban vagy a kezekben is.

A gyulladás során az általános idegi funkcióvesztés miatti tünetek jelentkezhetnek, mint a tartós fájdalom, zsibbadás, érzékvesztés és izomgyengeség.

A kezekben az egyik leggyakoribb idegprobléma az alagútszindróma, amely ugyan nem az ideg gyulladásából, hanem annak megnyomódásából alakul ki, azonban nagyon hasonló tünetekkel járhat és meglehetősen fájdalmas lehet.

Akármelyik is legyen a pontos ok, kezek és karok idegfájdalmai esetén keressen fel fájdalomterapeuta szakorvost, aki azonnali fájdalomcsillapítás és tartós kezelés kombinációjával tudja rövid és hosszú távon is elmulasztani a fájdalmat.

Arcideggyulladás

Az arcideggyulladás az ideggyulladások egy speciális fajtája, amely során az egyik arcot mozgató ideg gyullad be.

A gyulladás eredményeképpen hirtelen bénulás alakul ki az arcon, ami nagyon ijesztő lehet. Legjellemzőbb, hogy az arc egyik fele lebénul egyik napról a másikra. Ezt nagyon könnyű észlelni, mivel a tükörben az arc ilyenkor látványosan nem szimmetrikus.

Pontosan nem ismert, hogy az arcideggyulladás (másnéven: Bell-parézis) miért jelentkezik, valamint kezelése sem minden esetben egyértelmű.

Szerencsére azonban megfelelő fájdalomterápiás gyógyszeres és egyéb kezelési módokkal a tünetek enyhíthetők és a gyulladás gyorsabban megszüntethető, maradandó károsodás nélkül.

Ideggyulladás a szemben

A szem idegei közül messze leggyakrabban a látóideg gyullad be. Látóideggyulladás során a látóideg megduzzad és begyullad.

Mivel a látóideg feladata az észlelt fények továbbítása a szemből az agyba, ezért az ideg gyulladás miatti funkcióvesztése esetén ideiglenes látásvesztés és szemmozgás közben jelentkező fájdalom jelentkezik a leggyakrabban.

A látóideggyulladás kezelését minden esetben szemész szakorvos végzi. Sajnos a betegség azonban még a legmegfelelőbb szakmai kezelés mellett is viszonylag lassan gyógyul: az első 7-10 napban romlanak a tünetek, majd a teljes gyógyulásig akár 1-3 hónap is eltelhet.


Ideggyulladás okai

Az ideggyulladásnak nagyon sokféle oka lehet, ezek közül csak a leggyakoribbakat és legfontosabbakat mutatjuk be.

Elsősorban kétféle oka lehet az idegek gyulladásának: az egyik valamilyen fertőzés vagy betegség, a másik pedig mechanikai ok.

Az ideggyulladás leggyakoribb okai tehát az alábbiak:

  • autoimmun betegség
  • fertőzés
  • daganat
  • anyagcserezavar
  • isiász
  • stressz
  • huzat
  • becsípődés

Lássuk ezek bemutatását sorban!

ideggyulladás okai I.

Az ideggyulladást gyakran fertőzések vagy egyéb betegségek okozzák, mintegy járulékos betegségként

Ideggyulladás autoimmun betegségtől

Több olyan autoimmun betegség is van, amely az idegeket támadja, ezzel ideggyulladást okozva.

Az autoimmun betegségek során az immunrendszer valamilyen hiba miatt a test saját sejtjeit kezdi el megtámadni és lebontani. Ezáltal leggyakrabban gyulladásos betegségek alakulnak ki.

Amennyiben az autoimmun betegség az idegeket támadja, olyankor tartós és általában kiterjedt ideggyulladás alakul ki.

A leggyakoribb idegeket támadó autoimmun betegségek az alábbiak:

Autoimmun betegségek miatt jelentkező tünetek kezelésére elsősorban reumatológus vagy immonológus szakorvost kell felkeresni.

Amennyiben az ideggyulladás vagy idegi károsodás miatt érzékvesztés, tartós fájdalom, zsibbadás vagy mozgásképtelenség lép fel, olyankor fájdalomterápiás kezelésre van szükség.

Tartós betegségek esetén is fájdalomterápiás kezeléssel elérhető az idegkárosodás és -gyulladás akár jelentős csökkentése, valamint a tünetek tartós enyhülése.

Ideggyulladás fertőzésről (vírus vagy baktérium)

A fertőzések miatti ideggyulladás viszonylag gyakori. A leggyakrabban az ideg egy másik testrész gyulladása után gyullad be, mivel a közelből átterjedhet a gyulladás az idegre.

Főleg idősebb korban jellemző, hogy övsömör miatti ideggyulladás és idegi fájdalmak jelentkeznek. Az övsömörről és annak belgyógyászati és fájdalomterápiás kezeléséről másik cikkünkben írtunk részletesen.

Léteznek a fentiek mellett olyan ideggyulladások is, amelyek a teljes idegrendszert támadják. Ezek általában komoly betegségek, amelyek esetében a minél gyorsabb észlelés a legfontosabb. Ha kellően korán sikerül észlelni egy idegeket támadó betegségek, olyankor jó eséllyel komolyabb egészségkárosodás nélkül fel lehet épülni belőle.

A leggyakoribb idegrendszert támadó fertőzés miatt jelentkező betegségek például a Lyme-kór vagy a vírusos agyhártyagyulladás.

Ideggyulladás daganattól – paraneoplázia

A paraneoplázia vagy paraneopláziás-szindróma azt jelenti, hogy az idegi tünetek mögött nem közvetlenül a testben található daganat áll, hanem az az immunreakció, amelyet a tumor vált ki.

Paraneoplázia esetén az ideggyulladás az alábbi módon alakul ki:

  1. A tumor jelentkezésekor a normálisan működő immunrendszer a daganatot külső tényezőként kezeli, így elkezd ellene antitesteket termelni.
  2. Sajnos azonban gyakran az antitestek nem képesek megfékezni a tumort, így folyamatos antitesttermelés alakul ki.
  3. Ez a rengeteg antitest járulékos idegkárosodásokat és ideggyulladásokat okozhat, amelyek akár nagyon komolyak is lehetnek.

Sok esetben az is előfordul, hogy az immunrendszer által okozott idegkárosodás nagyobb kárt okoz a szervezetben, mint a tumor maga.

Szerencsére azonban erre nem minden esetben kerül sor, sőt, egyes esetekben a paraneoplázia ellenére semmilyen tartós idegkárosodás nem alakul ki.

Jelenleg a paraneoplázia miatti ideggyulladások és idegkárosodás kezelésére nincs egyértelműen hatásos kezelési mód.

Legfontosabb a betegség jelentkezésekor az okozó tumor megfelelő onkológiai kezelése, amely történhet műtéttel, sugárkezeléssel vagy kemoterápiával is.

Az idegkárosodás megelőzésére immunológiai kezelésre lehet szükség, amelyet szintén a kezelő onkológus javasolhat.

Amennyiben a tumor és az immunválasz megfelelő kezelése után tartós fájdalom marad fenn, olyankor fájdalomterapeuta szakorvoshoz kell fordulni, aki a tartós fájdalmak kezelésére egyénre szabott fájdalomkezelési tervet ad.

Ideggyulladás anyagcserezavartól

Anyagcserezavar esetén is kialakulhat ideggyulladás és idegkárosodás – elsősorban perifériás neuropátia.

A perifériás neuropátia általában a karokon és lábakon jelentkező idegkárosodás, amely érzékvesztéssel, fájdalommal és zsibbadással is járhat.

Egyes anyagcserezavarok esetén az idegkárosodás mértéke jelentősen függ az adott anyagcserebetegségtől, valamint annak előrehaladottságától is.

A leggyakoribb anyagcserezavarok, amelyek ideggyulladást vagy idegkárosodást okozhatnak az alábbiak:

idegyulladás okai II.

Az ideggyulladás okai nem mindig komoly betegségek, ilyenkor általában a gyulladás jobban is kezelhető

Ideggyulladás isiásztól

Valójában az isiász okozta ideggyulladás nem is az idegek gyulladását jelenti, csak a tünetek hasonlítanak nagyban a gyulladáskor jelentkező érzetekre.

Isiász – magyarul ülőidegzsába – esetén az ülőideg miatt fájdalmaknak és gyulladásoknak az oka nem az ideg gyulladása, hanem annak megnyomódása vagy becsípődése. 

Gyakran jelentkezik a betegség gerincsérv, csontkinövés vagy gerinccsatorna-szűkület esetén, mivel ezek a betegségek könnyen okozhatják az ülőideg megnyomódását.

Isiász esetén tünetként – általában csak az egyik lábon – jelentkezhet zsibbadás, gyulladás, fájdalom és gyakran érzékvesztés is. Éppen ezek miatt a tünetek miatt gondolják sokan az isiászosok közül, hogy a fájdalmat ideggyulladás okozza – hiszen az ideggyulladásnak is hasonlóak a tünetei.

Mind isiász, mind ideggyulladás esetén fájdalomterapeuta orvoshoz kell fordulni a tünetekkel, aki megfelelő kivizsgálás után már az első alkalommal gyors fájdalomcsillapító kezelést alkalmaz, valamint felvázolja a kezelési tervet, amely a tünetek okának megszüntetését célozza meg.

Ideggyulladás stressztől

Önmagában a stressztől nem lehet ideggyulladást kapni. Valójában kizárólag a stressztől nemigen lehet bármilyen mozgásszervi betegséget kapni, mivel a stressz egy pszichológiai tényező, amelynek nincs közvetlen hatása a mozgásszervi betegségek kialakulására.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a stressz elősegítheti olyan problémák kialakulását – mint például az ideggyulladás – amelyek lappangva ott vannak a szervezetben. Az egyes betegségekre való hajlamot is felerősítheti a tartós stressz.

A tartós stressz – legyen az munkahelyi, magánéleti vagy egészségügyi – akár tovább károsíthatja a perifériás idegeket, ha azoknak már van valamilyen károsodása.

Így például különösen a karok és a kezek ideggyulladása esetén, a sok stressz felerősítheti az ideggyulladás miatti fájdalmakat, érzéketlenséget, égető érzést és zsibbadást is.

Amennyiben ideggyulladásban szenved és sok stresszel küzd, fájdalomterápiás állapotfelmérés során kérjen segítséget fájdalomterapeuta szakorvosától a stresszkezelésben is.

Ideggyulladás huzattól

Általánosan elterjedt tévhit, hogy pusztán a huzattól ideggyulladást lehet kapni. Ez azonban nem teljesen igaz. Valójában nem a huzat, hanem a tartós hideg az, amely az ideggyulladást elindíthatja.

Különösen gyakran jelentkezik az arcideggyulladás (Bell-parézis) hidegben. A téli, szeles hónapokban – mivel arcunkon nem hordunk ruhát – az arc felületéhez közel levő ideg „megfázhat”, amely gyulladással, zsibbadással, mozgásképtelenséggel és fájdalommal járhat.

Ennek elkerülésére nagyon fontos, hogy hideg, szeles időben sapkát és az arc egy részét eltakaró sálat hordjunk, amellyel megvédhetjük arcidegeinket a gyulladástól.

Na de miért gyullad be az ideg a hidegben?

Ha egy testrészünk tartósan hidegben van és lehűl, olyankor a vérkeringés akár jelentősen is lelassulhat az arcon, a kezekben és a lábakban – ennek célja, hogy a test minél kevesebb hőt veszítsen el.

A csökkent vérkeringés azonban az idegek vérellátását is csökkenti, így azok könnyebben begyulladhatnak vagy elveszthetik funkciójuk egy részét. Ennek eredményeképp ilyenkor fájdalom, zsibbadás és érzéketlenség jelentkezhet.

Igyekezzünk elkerülni a tartós hidegben tartózkodást megfelelő öltözet nélkül, ezzel megelőzhető a hideg miatti ideggyulladás. Emlékezzünk: nem a huzat a baj, hanem a huzat okozta lehűlése az érintett testrésznek.

Ideggyulladás becsípődéstől

Az idegbecsípődés következtében egyes esetekben kialakulhat ideggyulladás, ez azonban nincs minden esetben így.

Az idegbecsípődésről részletesen korábbi cikkünkben írtunk. Röviden összefoglalva: idegbecsípődés során az ideget körülvevő szövet összenyomja az ideget, amely emiatt részben vagy teljesen elveszíti működőképességét.

Előfordulhat olyan, hogy a becsípődés helyén gyulladás alakul ki. Ez könnyen előfordul olyankor, ha a becsípődés sérülés miatt alakul ki. Ilyenkor a gyulladás, amely a becsípődést okozó szöveteken kezdődik, átterjedhet a becsípődött idegre, amely ilyenkor már nem csak a fizikai nyomás, hanem a gyulladás miatt sem képes normálisan működni.

A becsípődés miatti ideggyulladás jól elkerülhető, ha a becsípődés jelentkezése után rövid idővel (1-3 nap) fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulunk.

Ebben az esetben ugyanis a gyulladásnak nincs ideje olyan méretet ölteni, ami az idegre is átterjedhetne.


Ideggyulladás diagnózisa

Az ideggyulladás diagnózisa számos esetben nem túl nehéz. Ez elsősorban olyankor igaz, ha a gyulladás valamilyen mozgásszervi ok, azaz például egy sérülés, gerincsérv, vagy rossz mozdulat következtében alakult ki.

Más esetekben – fertőzés, autoimmun betegség, daganat, stb. esetén – a diagnózis hosszadalmasabb lehet.

Az ideggyulladás leggyakoribb diagnosztikus módszerei az alábbiak lehetnek:

Lássuk ezek bemutatását sorban!

ideggyulladás diagnózisa

Ideggyulladás diagnózisára a legtöbb esetben elegendő a fájdalomterápia szakvizsgálat. Különleges esetekben más módszereket is javasolhat a kezelőorvos

Fájdalomterápia szakvizsgálat ideggyulladás felismerésére

Fájdalomterápia szakvizsgálat során szakorvosunk először meghallgatja a panaszokat és kérdéseket tesz fel a fájdalom jellegével és kialakulásával kapcsolatban.

Ezután a szakorvos fizikális vizsgálatot végez:

Ennek lényege, hogy az orvos megállapítja, hogy melyik ideg(ek) működése csökkent és azok hogyan és mennyire vannak begyulladva.

Az ideggyulladás helyének és a funkcióvesztés mértékének megismerése után sok esetben az orvos azonnal felállítja a diagnózist és megkezdi a kezelést.

Ha azonban a vizsgálat komolyabb problémára adhat okot, olyankor a diagnózis pontos leírása előtt egyéb diagnosztikus vizsgálatokat kérhet a kezelőorvos.

Laborvizsgálat ideggyulladás felismerésére

A laborvizsgálatok célja, hogy a vér (esetenként a vizelet és a széklet) összetételéből az orvos igazolni vagy cáfolni tudja a gyanított betegséget.

Ideggyulladás esetén a fájdalomterapeuta szakorvos leggyakrabban az alábbi vérvételi vizsgálatokat írhatja elő:

  • vitaminszint mérése– mivel egyes vitaminhiányok okozhatják az idegek alulműködését
  • cukorbetegség vizsgálati csomag – mivel a cukorbetegséggel együtt jár az idegek károsodása
  • immunparaméterek – mivel egyes immunzavarok ideggyulladást vagy – károsodást okozhatnak

A fentiek mellett, az egyéni állapottól függően, a kezelő fájdalomterapeuta szakorvos más vizsgálatot is előírhat. Ezeknek a vizsgálatoknak egy részét akár rendelőnkben is el lehet végezni.

Idegbiopszia ideggyulladás felismerésére

Idegbiopszia során egy kis eszközzel a gyulladással gyanúsított ideg egy darabját kimetszik bevizsgálás céljából. Ez az eljárás egyáltalán nem károsítja az ideg működését.

A kimetszett mintából mikroszkóp alatt meg lehet állapítani az ideggyulladás, valamint az idegkárosodás mértékét és sok esetben a gyulladás fajtáját és annak okait is. Bizonyos esetekben idegbiopsziával igazolhatók egyes ritka betegségek is.

Fájdalomterapeuta szakorvos javaslata nélkül sosem szabad idegbiopsziát végezni, bár ezt orvosi javaslat hiányában nem is végzik el senkinek.

Szerencsére idegbiopsziára ritkán van szükség, mivel egy alapos fájdalomterápiás vizsgálattal a legtöbb esetben pontosan felállítható a diagnózis.

MR-vizsgálat ideggyulladás felismerésére

Az MR-vizsgálat abban segíthet a fájdalomterapeuta kezelőorvosnak a diagnózisban, hogy pontosan meg tudja mutatni, hogy az érintett idegben mekkora a sérülés mértéke.

Emellett a vizsgálati leleten az is látható, ha az ideget valamilyen oda nem illő struktúra (csontkinövés, ízület, gyulladt izom vagy szalag) nyomja.

Ideggyulladás gyanúja esetén MR-vizsgálatot fájdalomterapeuta, reumatológus vagy neurológus szakorvos javasolhat, és a vizsgálat abban segít, hogy igazolja a felvázolt diagnózist, valamint pontosan megmutassa a károsodás mértékét és jellegét.

EMG-vizsgálat ideggyulladásra

Az EMG-vizsgálat lényege, hogy segítségével megállapítható, a test izmainak és az azokat mozgató idegeknek az egészsége.

Amennyiben ideggyulladás során olyan károsodásra gyanakszik a fájdalomterapeuta kezelőorvos, amely károsítja az izomműködést, abban az esetben javasolhat EMG-vizsgálatot.

A vizsgálat során kis elektródákat helyeznek a vizsgált izmokra, amelyek segítségével az izmokba érkező és onnan távozó információ diagramokká, hangokká vagy számokká alakítható, amelyet szakértő orvos tud elemezni.

A vizsgálatra a legtöbb esetben nincs szükség, mivel az izom- és idegi működés csökkenése fizikális vizsgálattal is jól felmérhető. Ha azonban nagyon fontosak a pontos eredmények, olyankor a fájdalomterapeuta kezelőorvos javasolhat EMG-vizsgálatot.

Ingerületvezetési vizsgálat ideggyulladásra

Az ingerületvezetési vizsgálat egy olyan idegeket vizsgáló módszer, amelynek célja annak megállapítása, hogy milyen gyorsan halad végig az információ egy adott idegen.

A vizsgálattal elsősorban az mérhető, hogy milyen mértékben károsodott az ideg – azaz, hogy milyen sebességgel vezeti az ingerületeket a sérült ideg egy egészséges ideghez képest.

A vizsgálatot az EMG-vizsgálathoz hasonlóan szintén elektródákkal végzik, fájdalomterapeuta szakorvos javaslatára.

Fundoszkópia ideggyulladás diagnózisára

A fundoszkópia – magyarul: szemfenékvizsgálat – az ideggyulladások egy speciális fajtájának, a látóideggyulladásnak a diagnosztizálására való módszer.

A vizsgálattal a szemfenék és a szem egyéb részei is, mint a szivárványhártya és a látóidegfő is vizsgálathatók.

A vizsgálatot a pupillán keresztül végzi a kezelő szemész szakorvos, speciális szemcseppel történő pupillatágítást követően.


Ideggyulladás kezelése

Az ideggyulladás sok esetben nem nagyon súlyos, ilyenkor pihentetéssel, jegeléssel vagy meleg borogatással akár teljesen meg is szüntethető a gyógyulás.

Sokszor azonban, amikor már olyan erős tünetek jelentkeznek, hogy azzal fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulunk, olyankor komolyabb mozgásszervi kezelésekre van szükség.

Az ideggyulladás kezelése tehát az alábbi módszerekkel lehetséges:

Lássuk ezek bemutatását sorban!

ideggyulladás kezelése I.

Az ideggyulladás elsődleges kezelése fájdalomterápeuta szakorvos által történik. A vizsgálat után a kezelőorvos többféle kezelést javasolhat az állapotnak megfelelően

Fájdalomterápia ideggyulladás kezelésére

Ideggyulladás kezelésére a legfontosabb kezelési módszer a fájdalomterápia szakorvosi kezelés – ez az idegi gyulladás kezelésének alfája és omegája.

A fájdalomterapeuta szakorvos feladata, hogy idegi tünetek esetén felállítsa a pontos diagnózist, azaz megállapítsa a gyulladás pontos helyét, okát és annak súlyosságát. Szükség esetén egyéb diagnosztikus vizsgálatot is a fájdalomterapeuta írhat elő.

Rendelőnkben az első fájdalomterápiás vizsgálat alkalmával azonnali fájdalomcsillapítás is történik. Ez lehet injekciós vagy speciális gyógyszeres kezelés. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a fájdalom az első kezelést követő 24 órában jelentősen enyhüljön.

A gyors fájdalomcsillapítás után a hosszabb és tartósabb oki kezelés következik. Ez általában a fájdalomterapeuta felügyeletével végzett gyógyszeres kezelés és az alábbiakban bemutatott módszerek együttes alkalmazását jelenti.

Idegyulladás esetén tehát a kezelést minden esetben fájdalomterápiás vizsgálattal kell kezdeni, amelyet az egyéni állapottól függően más-más kezelési módok követhetnek.

Jegelés ideggyulladás kezelésére

A legtöbb gyulladás esetén a jegelés sokat segíthet csökkenteni a gyulladást és lehűteni az átmelegedett felületet.

Egyeseknél a jegeléstől nő a fájdalom, ilyenkor azonnal abba kell hagyni a hűtést. Másoknál jegelés hatására akár jelentősen csökkenhet a fájdalom, ezért érdemes kipróbálni ez a módszert.

Fontos, hogy a jeget ne közvetlenül helyezzük a bőrfelületre, hanem egy szövetbe (pl. törölközőbe) burkolva alkalmazzuk, mivel a közvetlen jég túlságosan lehűtheti az ideget, ezzel károsítva azt.

Melegítés ideggyulladás kezelésére

Egyeseknél ideggyulladás esetén segíthet az érintett testrész melegítése. Ez azt jelenti, hogy a testhőmérsékletnél melegebb, de nem túl forró anyaggal melegítjük az ideggyulladással érintett testrészt.

Jó otthoni módszer a melegvizes palack beburkolása egy törölközőbe. Alkalmazhatunk emellett kifejezetten melegítésre használatos tasakokat is.

A melegítés serkenti a vérkeringést és segít ellazítani a gyulladás körülvevő izmokat. Ez segíthet elegendő helyet teremteni az idegnek, amely így kevésbé fájdalmas és gyorsabban tud gyógyulni.

Pihentetés ideggyulladás kezelésére

Egyértelműen hangzik, azonban az ideggyulladás kezelésében az egyik leghasznosabb kezelési mód az érintett ideg pihentetése.

Ez azt jelenti, hogy komolyabb gyulladás esetén lehetőség szerint egyáltalán ne használjuk az érintett ideget néhány napig, amíg a fájdalom olyan szintre nem kerül, hogy óvatosan tudunk mozogni.

Ha azonban 2-3 nap pihentetés után nem múlik el az ideggyulladás, keressünk fel fájdalomterapeuta szakorvost, aki megfelelő kivizsgálás után hatékonyabb kezelést javasolhat.

Ideggyulladás kezelése gyulladáscsökkentő gyógyszerrel

A gyulladáscsökkentő vény nélkül kapható gyógyszerek, mint az aszpirin és a naproxén is segíthetnek az ideggyulladás kezelésében.

Komolyabb gyulladás esetén ezek azonban nem képesek csökkenteni a fájdalmakat, a zsibbadást vagy visszaállítani az érzékelést.

A megfelelő gyógyszer kiválasztásához szükséges fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulni, aki a vizsgálat után pontosan a probléma okára szabott gyógyszert írhatja fel kezelésként.

Ilyen speciálisabb gyógyszer lehet például valamilyen ópioid vagy a kifejezetten idegi fájdalomra kifejlesztett gabapentin és pregabalin.

A tartós fájdalomcsillapító-fogyasztás azonban semmiképpen nem ajánlott, mivel komoly mellékhatásai lehetnek.

Emiatt nagyon fontos, hogy a kezelést fájdalomterapeuta szakorvos végezze, mivel ezzel elkerülhetők a szükségtelen és akár igen kellemetlen mellékhatások.

ideggyulladás kezelése II.

Az ideggyulladás fájdalomterápiás kezelése mellett számos más mozgásszervi kezelés létezik, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és a gyógyulás felgyorsításában

Fizikoterápia (TENS kezelés) ideggyulladásra

A TENS kezelés egy olyan fizikoterápiás módszer, amely elektródákon keresztül küld elektromos jelet a kezelendő bőrfelületbe.

A kezelés lényege, hogy az elektromos jelek összezavarják az idegeken futó fájdalomjeleket, ami miatt a fájdalom azonnal csökken.

Ideggyulladásra a TENS kezelést minden esetben csak fájdalomterapeuta vagy más mozgásszervi szakorvos javasolhatja.

Injekció ideggyulladás kezelésére

Az ideggyulladás injekciós kezelése az úgynevezett idegblokáddal történik.

Idegblokád kezelés során a kezelést végző fájdalomterapeuta szakorvos injekcióval gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szert juttat be a gyulladt idegbe.

Ennek hatására a fájdalomérzékelés az adott idegben egy idegi kikapcsol, valamint a környező területeken és az idegben csökken a gyulladás.

A kezelés előnye, hogy gyorsan hat és csak ott kell gyógyszert alkalmazni, ahol tényleg baj van.

Nagyon fontos, hogy egy injekciós kezelést követően mindig az ideggyulladás oki kezelését is meg kell kezdeni, máskülönben az injekció hatása után ugyanúgy vissza fog térni az ideggyulladás és annak tünetei.

Gyógytorna ideggyulladás kezelésére

Az ideggyulladást a fájdalomterápiás kezelés kiegészítéseként gyakran kell gyógytornával is kezelni.

Erre olyankor kerülhet sor, ha a gyulladást valamilyen olyan mozgásszervi probléma okozta, amelyen gyógytornával lehet segíteni.

Szerencsére az ideggyulladások legtöbbje olyan, amelyen célzott gyógytornával megfelelően lehet segíteni.

Leggyakrabban a karokon és a lábon jelentkezik a gyulladás, amelyek esetében sokszor gerinctornára, egyes testrészeket ellazító és a környező izmokat megnyújtó tornára van szükség.

A test izomegyensúlyának visszaállítása is a terápia fontos célja, hiszen ennek elérésével számos mozgásszervi probléma megoldható vagy megelőzhető.

Az ideggyulladásra adott gyógytorna kezelés minden esetben fájdalomterapeuta szakorvos által felállított diagnózis és terápiás javaslat alapján valósul meg.

Ideggyulladás kezelése gyógynövényekkel

Az ideggyulladás kezelésében segítségünkre lehetnek a gyógynövények is. Leginkább olyankor érdemes őket alkalmazni, ha mellettük fájdalomterápiás kezelést is kapunk, mivel önmagukban sajnos sok esetben nem képesek megfelelő mértékben csökkenteni a gyulladásokat.

Az ideggyulladás gyógynövényekkel történő kezelése az alábbi módszerekkel valósítható meg:

  • Kapszaicin. Ez a vörös chilipaprikából kivont anyag segíthet a fájdalmak enyhítésében.
  • Gyömbér. Egyesek szerint a gyömbérben található anyagok segítenek a gyulladáscsökkentésben. Nem szabad azonban túl sokat fogyasztani belőle, mert mellékhatásokat okozhat.
  • Kerti székfű. Ezt a gyógynövényt századokon át fejfájás, hasfájás és fogfájás kezelésére használták. Manapság a migrén és a reumatoid artritisz kezelésében is használatos.
  • Kurkuma. A kurkuma egyik hasznos tulajdonsága a gyulladáscsökkentés, ami miatt fogyasztását javasolhatják ideggyulladás esetén is.
  • Ördögköröm. Ez a Dél-afrikai gyógynövény egyes kutatások szerint hatékony az ízületi gyulladás és a derékfájás kezelésében, ez azonban további bizonyításra szorul.

Ideggyulladás otthoni kezelése

Elsőként a legtöbb betegséget érdemes megpróbálni otthon kezelni. Mivel rengetegen kérdezték, hogy mi a leghatékonyabb módja az ideggyulladás otthoni kezelésének, ezért összeállítottunk egy 7 módszerből álló riportot, amellyel – ha ez lehetséges – otthon is megszüntetheti ideggyulladását.

Íme:

Ütős kezelést szerente ideggyulladására?

Amennyiben úgy gondolja, hogy ideggyulladását minél gyorsabban lássa orvos, jelentkezzen be fájdalomterápia magánrendelésünkre, ahol garantáltan szakértő kezelést kap fájdalmára.

Ne húzza el a kezelést, mert ezzel maradandó károkat okozhat!

Az alábbi online űrlap segítségével azonnal időpontot foglalhat fájdalomterápia szakrendelésre:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Fájdalomterápia szakorvosi vizsgálatra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Ideggyulladás kezelési árak

Ideggyulladás kezelésére 'Fájdalomterápia szakorvosi vizsgálat' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontjában találja meg.

A teljes gyógyuláshoz általában egyetlen alkalom fájdalomterápiás kivizsgálás és kezelés is elég. A kezelés hatékonyságának megállapítására a kezelés után kontrollvizsgálatra is szükség van.

A kezelés során alkalmazható injekciós, gyógytorna és fizikoterápiás kezelések árairól árlistánkból tájékozódhat.

Ideggyulladás kapcsolódó cikkek

Gyakori kérdések

Mennyi ideig tart az ideggyulladás?

Általánosságban a mozgásszervi okok miatt jelentkező ideggyulladás legalább néhány napig és legfeljebb 6 hétig tart. A látóideggyulladás ilyen szempontból különleges, mert ennél akár tovább is tarthat. Ha az ideggyulladás valamilyen tartós betegség következménye, olyankor az is lehet, hogy az ideggyulladás nem gyógyítható, azonban ilyenkor tartós kezeléssel jelentősen enyhíthetők a tünetek tapasztalt fájdalomterapeuta szakorvos segítségével.

Hogyan lehet megkülönböztetni az ideggyulladást más betegségektől, például idegbecsípődéstől?

Mivel az idegekkel kapcsolatos betegségek általában nagyon hasonló tünetekkel járnak – mint a fájdalom, a zsibbadás és az érzékvesztés, ezért megkülönböztetésük nem szakértő szemmel ideg nehéz lehet. Fájdalomterapeuta szakorvos különböző mozgásszervi vizsgálatok és szakmai tapasztalata segítségével tudja megállapítani az esetek döntő többségében, hogy gyulladásról vagy becsípődésről van szó.

A zsibbadás lehet a gyulladt ideg gyógyulásának jele?

Igen, a zsibbadás lehet annak a jele, hogy az ideg elkezdett gyógyulni. Ez azért van így, mert a korábban érzéketlen ideg, elkezd újra érzékelni, azonban a hibátlan funkció visszaállása előtt ez zsibbadással járhat. Fontos azonban, hogy a folyamat fordítva is történhet: egy egészséges ideg is elkezdhet ’elromlani’, ami először sokszor zsibbadással járhat – ebben az esetben tehát a zsibbadás nem a gyógyulás jele.

Ideggyulladás kezelés (fájdalomterápia) vélemények


Köszönöm Berky doktor úrnak az alaposságot, a figyelmet, amellyel meghallgatott és a magas szintű orvosi tanácsait.


Domonkos Barna

Megnyerő személyisége és szakmai felkészültsége lenyűgözött


Gáll Kristóf

kezeles elott a vallam alig tudtam mozgatni. jelentem, ujra mozog


Toreki Gabor

Az injekciótól amit kaptam végre ki tudtam egyenesíteni a derekam


József

Berky doktor úr nagyon kedves, hozzáértő és a megoldást keresi a beteg számára


Vilmos Wessely

Egy injekciót kaptam és mire hazaértem elmúlt a fájdalom


Zoltay Márk

A derekam, ami éjszaka úgy beállt, hogy nem tudtam felegyenesedni egy injekcióval meggyógyította a Doktor Úr


Ottó

Nagyon ért a szakmához


Honti Ottóné

Nehezen találtam olyan orvost, akihez volt időpont és hajlandó volt kezelni az arcidegzsábát. A Doktor Úr egy injekcióval meggyógyított


Dániel

Dr.Berky Zsoltnál jártam. Határozott, felkészült nagyon jó orvos.Türelmesen végig hallgatott, megvizsgált, több kezelési módot javasolt.


Tóth Ágnes

A főorvos ÚR vizsgálat közben őszinte, emberi volt. Az eddigi vizsgálatok közül Ő volt a legprofibb. Köszönöm!


Dancsi Zoltán

Figyelmes, szakmailag felkészült.


erika

Az injekciótól nagyon sokat javult a fájdalmam, azt kaptam, amit ígértek. Sajnos nem jön házhoz


Antalné

Pontosan fogadott, pontosan végzett és minden kérdésemre volt ideje


Nagy Júlia

Dr. Berky Zsolt nagyon alaposan elmagyarázott mindent és több kezelési módot is javasolt. ajánlom mindenkinek


Júlia

Lábzsibbadással, derékfájással érkeztem először a rendelésre. Az első injekció és a gyógyszerek után újra tudok dolgozni. Köszönöm!


Gábor

Személyes tanácsadás, magas szaktudás


Nádori Koppány

Mindenkinek csak ajánlani tudom, megnyugtató a Doktor úr jelenléte


Péter

A Doktor úr érthetően, hétköznapi nyelven magyarázta el a problémát. A vizsgálat során felvázolta a kezelési tervet és olyan javaslatokat is adott, amit más orvostól biztosan nem kapnék meg.


Dénes

A doktor úr nagyon profi, nagyon tetszett a megközelítése, gyakorlatias és megnyugtató. Érthető módon adja át az információkat.

-


Andrea

Mindenkinek szívből ajánlom! 3 éves herce-hurca után végre tudom, hogy mi a bajom! Emellett elszomorít a tudat, hogy "orvosok" hada eddig nem jött rá. Ha előbb jövök ide, sokkal kevesebb szenvedésnek lett volna részem.


Hajoka Gabriella

Minden rendben volt


Vass Zsuzsanna

Teljes mértékben elégedett vagyok mindennel!


Inoka Katalin

Meghallgat, jól kérdez és kedves


Szántó Richárd

Nagyon kedves és segítőkész volt.


Fanni

megbizhato, mindig szamithatok ra


Zoltan

A Doktor úr nagyon gondos, alapos


János

pontosság, kedvesség


Dániel

Hosszú listám lenne :) Figyelmesség, kedvesség, profizmus,egyszerűen imádom ! Végre fájdalom nélkül...hihetetlenül jó érzés !! Köszönöm !


Szabó Ernőné Kati

Szakkszerű, korrekt kezelésben és empatikus, humánus hozzáálásban volt részem, köszönet érte.


Csáti Ferenc

Berky dr. Úrnak nagyon köszönöm az alapos, mindenre kiterjedő szakszerű vizsgálatot.


Gergye Attila

Nagyon pozitív a megélésem: Interneten keresztül lehet időpontot foglalni, amiről visszaigazolást is küldenek. A személyzet profi, mind a konzultáció Dr. Berky Zsolttal, mind a rákövetkező gyógytorna maximális "ügyfélorientáltsággal" zajlott elmagyarázva a miérteket is. Mind szakmai, mind emberi szinten sikerült megfogniuk.


Nagy Péter

Megnyerő személyisége és szakmai felkészültsége lenyűgözött


Róbert

Nagyon rendben volt minden, köszönjük


Makovi Melinda

Maximálisan elégedett vagyok mindennel! Köszönöm az ellátást.


Androsovics József

határozott még is empatikus , jó szakembernek tartom


Anna

Majd’ egyórás, mindenre kiterjedő, felterkepezo vizsgálat


Z

A doktor úr nagyon felkészült. Részletesen választ kaptam mindenre... Remélem hogy rövid időn belül azt is mondhatom, hogy nem csak gyors fájdalomcsillapítast kaptam, hanem hosszú távra tünetmentes leszek, de ez rajtam is múlik... Első kezelés után azt mondom maximálisan ajánlom...


Minksz Zsolt

mindent elmagyarázott és sok időt szánt rám.


Bertók László

Kedvesen, figyelmesen meghallgatott, megvizsgált.


János

Hihetetlen derékfájásommal a Doktor úr egy telefon után még aznap délután fogadott sürgősséggel. Kaptam egy fájdalomcsillapító injekciót, amitől alábbhagyott a fájdalom.


Kálmán

A Doktor úr pontos volt és szinte fájdalommentes injekciót adott, ami hazaérve használt is.


Almási Ottó

A Doktor Úr nagyon körültekintő, a vizsgálat és a kezelés nem okozott nagy fájdalmat


Gáspár

Mindenki nagyon kedves,segítőkész. Berky Doktor alapos, figyelmes, megnyugtató személyiség.


Szabó Gyöngyi

Alapos és lelkiismeretes kezelés


Kertész Boglárka

végre valaki lelkiismeretesen megvizsgált,és csak utána javasolt "öngyógyulás"-t, és adott gyógyszert jun 16 ma is voltam ott.Jó érzés, hogy az orvos felém fordul. Nem beszélget az asszisztens-sel, nem telefonál, nem rendezgeti az előző ügyfél papirjait, hanem rám, tehát RÁM figyel.


Pásztóy Gábor

Mindenre kiterjedő figyelmes diagnózis, magas szakmai tudás, -remélem- sikeres terápia.


Ferenc

kedves és szakértő a doktor úr, teljesen elégedett vagyok


Gerencsér Margó

A doktor úr minden korábbi leletemet alaposan megvizsgálta tisztázó kérdéseket is feltett. Az injekciós kezelés során nem féltem, biztos kézzel szúrt meg.


Gábor

Nagyon kedves, türelmes,alapos, magas szakértelmű vizsgálaton vagyok túl.Mindenkinek csak ajánlani tudom!Köszönöm🥰


Judit Koós-Katona

Szaktudása egyértelmű, kitűnő kezelés


Gáspár Aladár

Nagyon profi a főorvos úr, megnyugtató a jelenléte. Először nagyon féltem az injekciótól, mert az arcba kellett adni, de minden rendben volt. Megbízható orvos


Csongorné

Isiászos fájdalommal jártam a rendelésen. Injekciós kezelést kaptam, ami nagyon jól használt, nagyban csökkent a fájdalmam


Dömötör Dorina

A Doktor Úr nagyon felkészült és alapos


Judit

Akut fájdalmammal először reumatológust kerestem, majd telefonon a recepciós hölgy irányított a Berky doktorhoz. Az injekció gyorsan segített.


Ildi

Becsípődésem miatt csak taxival és fiam segítségével tudtam bemenni a doktor úrhoz. Az injekció utáni napon a saját lábamon tudtam sétálni.


Ilona

Szakszerűen vizsgált és érthetően elmagyaráztSzakszerűen vizsgált és érthetően elmagyarázta a lelet tartalmát is.a a lelet tartalmát is.


Árpád

Sokkal többet kaptam, mint amire számítottam, az előre bejelentkezett vizsgálaton kívül mást is megvizsgált és ellátott


Kulcsár Gábor

Dr. Berky Zsoltot egy korábbi műtétem során ismertem meg, és csak azt tudtam, hogy aneszteziológus. Az életem egyik legjobb döntése volt, amikor kétrét görnyedve mentem el (pontosabban vittek el) hozzájuk. A hátamat Berky doktor, a vállamat-karomat Dr. Puskás Réka hozta munkaképes állapotba. Sokszor jártam orvosnál, de csak egyvalaki vizsgált meg olyan alaposan, mint a doktornő. Milliméterenként kereste meg a fájó pontokat és a vállamba beadott injekció sem volt kellemetlen. Mindketten remek orvosok és kiváló emberek, nagyon sok szeretettel ajánlom őket mindenkinek. Akut fájdalom esetén náluk csak egy fejbeverés lehet jobb és gyorsabb :)))


Czopyk Erzsébet Gabriella

Figyelmesen és türelmesen kérdezett ki és vizsgált meg. Az injekció alig fájt


József

Alapos és kedves. igazi szakember


Kopár Erzsébet

Nagyon köszönöm az ellátást. Könnyen lehetett időpontot online foglalni, telefonon aztán módosítanom kellett, az is gond nélkül ment. Sajnos parkolo rengeteg van a közelben, de mégis érdemes időben menni, mert az üres helyhez szerencse kell. Az asszisztens hölgy hihetetlen, egyszerre két fele is tud figyelni, olyan gyorsan intézett mindent, elismerés illeti. Lázat is mértek. A hely tiszta, mosdó is. Az angiologus doktornő kedves, precíz, és alapos. Jól kikérdezett, és minden tájékoztatást megkaptam.


Ebugatta TV EbugattaKriszti

Időt és figyelmet szánt rám, mindenre kiterjedt a vizsgálat, szakmailag nagyon felkészült. Köszönöm!


Péter

Nagyon alapos kivizsgálás, emberséges hozzáállás. A doktor úr türelmesen és részletesen tájékoztatott.


Noémi

Már a remek honlap alapján nagy bizalommal készültem, és nem kellett csalódnom. Az orvos hatalmas szakértelme és valódi odafigyelése a betegre lenyűgöző, és ami fontos, meg is nyugtatja az embert. Ezúttal is köszönöm!


Kárpáti Jánosné

A derekam teljesen be volt állva, amelyre injekciót kaptam, amitől 1 óra múlva már fel tudtam egyenesedni. Ezen kívül egy teljes kezelési tervet is kaptam, hogy teljesen meggyógyuljak


Bíró Alexandra

A Doktor úr gondossága, alapossága


Bagi Richárd

Figyelmes, türelmes, részletekre odafigyelő. Negatív tapasztalat: Meleg volt, de ez természetesen szubjektív vélemény.


Fancsek Krisztina

Rendkívül alapos, felkészült orvos. Örülök, hogy eljutottam hozzá. Köszönöm.


Zsuzsanna

A doktor úr nagyon figyelmes és kedves, minden leletemet megtekintette, alaposan megvizsgált és már az első alkalommal kezelést is adott


Retek Viktória

Részletesen, alaposan magyarázott. Nagy tudása van és emberséges


Palik Zsófia

Dr. Berky Zsolt nagyon kedves, figyelmes és segítőkész. Mindenkinek csak ajánlani tudom:)


Buzási-Illés Éva

Derékfájással fordultam a Doktor úrhoz, a kezelések alkalmával egyre csökken a fájdalmam


Bede Antal

Júliusban jártam fájdalomterápián Berky Doktor Úrnál és nagyon kedves, alapos volt, nem egyszerű diagnózis miatt, mégis megfelelően tájékoztatott a lehetőségeimről, hogy milyen irányba induljak el. Bátran ajánlom őt, akik nagy fájdalmakkal küzdenek! 🙂 Köszönöm Doktor Úr!


Mészáros Nikolett

Tökéletes ellátásban volt részem! A főorvos úr szakmai tudása lenyűgöző! A betegeket megnyugtatja az irántuk megnyilvánuló empátiája. Gyötrelmes fájdalomtól szabadított meg. Köszönöm! További jó munkát ,és sok sikert kívánok! Tnéni


Törőcsik Lajosné

Őszintén megmondta, hogy nem ő fog tudni segíteni és megmondta azt is hogy ki fog.


Ákos

Mindenre kiterjedő szakmai felvilágosítás.


Dani

Kedves és türelmes orvos, mindent meg tudtunk beszélni


Helga

Figyelmes, emberséges, mindenkinek csak ajánlani tudom


Gyenis Róbert

A doktor Úr. Kimagasló türelemmel. Kivételes tudásával diagnosztizálta a fájdalom okát. Rövidtávú beavatkozást tett. Valamint gyógyszeres kezelést javasolt. Semmi "menjek gyógytornára majd elmúlik", sem más javaslat.


Bekő Ferenc

Bár a konzultáció a technika ,,rosszindulatának" köszönhetően csak telefonbeszélgetésre sikeredett, a doktor úr áthidalta a problémát, és körültekintő kérdései után végül hasznos tanácsokat kaptam. Nagyon köszönöm!


Hörömpő Gabriella
Summary
Ideggyulladás 7 tünete, 5 fajtája, 8 oka és 9 kezelési módja
Article Name
Ideggyulladás 7 tünete, 5 fajtája, 8 oka és 9 kezelési módja
Description
Az ideggyulladás egy összetett betegség, amely jelentkezhet egy idegen vagy egyszerre több idegen is. Okai, fajtái, tünetei és kezelése itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo