gerincfájdalom Tartalomjegyzék
 


Gerincfájdalom áttekintés

A gerincfájdalom az egész gerincen és amellett jelentkezhet. Így a tüneteket legtöbbször…

  • nyakfájás…
  • hátfájás…
  • vagy derékfájdalom…

…formájában tapasztalhatja.

A gerincfájdalmak az egyik leggyakoribb okai a mozgásszervi fájdalmaknak – illetve a gerincproblémák miatt kialakuló mozgásszervi betegségek azok, amelyeket legtöbbször kell kezelni a mozgásszervi terápiák során.

Legtöbbször a nyaki vagy az ágyéki gerinc sérül, azonban a mellkasi mögötti merevebb és ritkábban sérülő háti gerinc is megsérülhet – így fájdalmakat okozva.

Ha teljeskörű útmutatók keresett a gerincfájdalmakról, akkor ne keressen tovább: megtalálta a magyar nyelven elérhető, legrészletesebb és legérthetőbb leírást a gerincfájdalom:

  • Fajtáiról
  • Járulékos tüneteiről
  • Okairól
  • Kivizsgálásáról és
  • Kezeléséről…

…azaz mindenről, amit a gerincfájdalomról tudni érdemes.

Ráadásul a cikk végén megtalálja 15 év alatt tökéletesített otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat, amellyel Ön is enyhítheti vagy akár meg is szüntetheti gerincfájdalmait. Mindezt kényelmesen, otthon.

Vágjunk is bele a gerincfájdalom bemutatásába!

Azonnal szeretné elkezdeni gerincfájdalma kezelését? Töltse le otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat!


Gerincfájdalom fajtái

A gerincfájdalom fajtáit többféleképpen különböztethetjük meg:

Mivel a gerinc 24 csigolyából áll, ezért érdemes részekre bontani azt, hogy hol fájdulhat meg – először ez mutatjuk be.

Ezt követően pedig a fajtákat aszerint csoportosítjuk, hogy mely csigolyák-, izmok vagy idegek fájdulhatnak meg.

Végül pedig arra kaphat választ, hogy milyen más tünetei jelentkezhetnek a gerincből sugárzó fájdalom miatt.

Kezdjük is!


Gerincfájdalom fajtái fájdalom helye szerint

Mivel a gerinc a fejtől egészen a medencéig ér el, ezért a gerincfájdalom helyét érdemes fentről lefelé három kategóriába osztani:

Gerincfájdalom fajtái - hely szerint

A gerincfájdalom fajtáit aszerint különböztethetjük meg, hogy hol található a fájdalom a gerinc mentén

  • Nyaki gerincfájdalom
  • Háti gerincfájdalom
  • Ágyéki gerincfájdalom

Lássuk ezek bemutatását sorban!


Nyaki gerinc fájdalom

A nyaki gerincfájdalom általában – nem meglepően – nyakfájást okoz.

A tünetek jellemzően: tompa vagy éles fájdalom.

A fájdalmak gyakran nem önmagukban járnak, hanem például jelentkeznek a háton a lapockák között is. A lapocka fájdalomról részletesen ide kattintva olvashatja cikkünket.

A gerincből eredő nyakfájás legkönnyebben észlelhető tünete a sugárzó fájdalom: a gerinceredetű nyakfájás ugyanis kéz- és ujjzsibbadást okozhat. A zsibbadás jelentkezhet időszakosan vagy állandóan is. A zsibbadáson felül érzékvesztés és bizsergés is kialakulhat.

A zsibbadásos tünetek azért jelentkeznek, mert a nyaki gerincből kilépő – a karokat és kezeket is ellátó – ideg valamilyen módon megnyomódik vagy megsérül. Ilyenkor a nyaki gerincet fájdalomterapeuta szakorvosnak kell kezelnie – a váll, a karok és a kezek kezelésétől a fájdalom nem fog megszűnni.

A nyaki eredetű gerincfájdalom bizonyos pozíciókban (pl. előrehajtott fej) és egyes mozgások hatására jobban fájhat.

A nyakfájásról általánosságban ide kattintva olvashatja részletes cikkünket – ebben természetesen kitérünk a gerinceredetű nyakfájásra is.


Háti gerinc fájdalom

A háti gerinc fájdalmát gyakran nevezik a mellkasi gerinc fájdalmának is. Ezt az elnevezést annyira nem kedveljük, mert a tapasztalatok alapján megtévesztő lehet.

Annak ellenére, hogy a háti gerincben sokkal ritkábban jelentkezik a gerincfájdalom, mint a nyakban vagy a derékban, a fájdalom időnként kialakul.

Legtöbbször gerincsérv miatt jelentkeznek a háti gerincben a fájdalmak. Ennek tünetei az alábbiak:

  • Gerincfájdalom a mellkas mögött
  • Bordaközi fájdalom
  • Bordakosár fájdalom

A tünetek gyakran felerősödnek olyankor, amikor testileg kifárad vagy csupán egy mély levegőt vesz.

A háti gerincsérv jellemző egyéb tünete lehet a mellkasfalon érezhető folyamatos vagy időszakosan jelentkező zsibbadás.

Még egyszer fontos hangsúlyozni, hogy a háti gerincben jelentkező zsibbadás sokkal ritkább, mint a nyakból vagy az ágyékból eredő kéz- és lábzsibbadás. De ettől még tudni kell róla, mert kialakulhat.

A nyaki gerincfájdalomhoz hasonlóan a háti gerincfájdalmakat is fájdalomterapeuta szakorvos vizsgálja ki és ő is adja ki a kezelési tervet.

Amennyiben a fájdalmak még csak éppen kezdődnek, használja a cikk végén található otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat, amely segítségével 7 nap alatt akár le is számolhat a tünetekkel. Ha pedig ennyi idő alatt nem szűnnek meg a fájdalmak, akkor tudhatja, hogy ideje szakemberhez fordulnia.


Ágyéki gerinc fájdalom

A leggyakoribb fajtája a gerincfájdalmaknak az ágyéki gerincfájdalom. Ennek legjellemzőbb tünete a derékfájdalom. A derékfájdalomról írott szupercikkünket (több, mint 20000 szó) ide kattintva olvashatja el.

Az ágyéki gerincfájdalom általában nem önmagában jelentkezik. A legjellemzőbb tünetek:

  • Derékfájdalom. Ez lehet erősebb vagy enyhébb. De lehet szúró, tompa, görcsös vagy lüktető is.
  • Isiász. Az isiász az egyik leggyakoribb tünete az ágyéki gerincproblémáknak. Az isiász oka, hogy az ágyéki gerinc egyik csigolyája megnyomja az ülőideget, ami égető fájdalmat, zsibbadást és bizsergést okoz a fenékben, a lábakban és néha a lábfejekben is. Természetesen mindezt a derékfájással együtt. A tünetek jellemzője, hogy általában csak az egyik lábon jelentkeznek.

Az ágyéki gerincfájdalom kezelését – a többi gerincpanaszhoz hasonlóan – fájdalomterapeuta szakorvosunk végzi. Az orvosi kezelés után a tartós eredmények eléréséhez szinte mindig szükséges a gyógytorna kezelés is.

Kezdődő ágyéki gerincfájdalom esetén először érdemes kipróbálni otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat, amellyel 7 nap alatt akár le is számolhat fájdalmával.

Ha pedig 7 nap alatt nem elégedett a kezelési eredményekkel, akkor keresse fel fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki hathatós kivizsgálást és kezelési tervet tud javasolni panaszaira.

--

Végére is értünk a gerincfájdalmak három leggyakoribb fajtájának: a nyaki, háti és ágyéki gerincfájdalomnak.

Nézzük meg most, hogy pontosan mit is jelent csigolyafájdalom?


Csigolyafájdalom

A csigolyafájdalom azt jelenti, hogy a gerinc csigolyáival van probléma. Mivel a csigolyákon belül futnak az idegek, ezért önmagában a csigolyafájdalom ritkán jelentkezik, mivel legtöbbször idegi érintettség is kialakul csigolyafájdalmak mellett.

Fontos megkülönböztetni, hogy a gerincben lehet csigolyáknak (azaz csontoknak) vagy a csigolyák között levő porckorongoknak (zselés ízületjellegű szövet) is problémája.

Egyelőre ebben a részben csak a csonteredetű csigolyafájdalmakkal foglalkozunk.

A csigolyák helye szerint háromféle csigolyafájdalomról beszélhetünk:

Csigolyafájdalom fajtái

A csigolyafájdalom fajtái szintén aszerint különböztethetjük meg, hogy hol jelentkezik a fájdalom a gerincen belül

Nézzük ezeket sorban!


Nyaki csigolya fájdalom

A nyaki csigolya fájdalom akkor alakulhat ki, amikora a nyak csigolyáinak alakul ki valamilyen problémája. (Nem meglepő)

A csontjellegű nyaki gerincproblémáknak több oka lehet:

Nyaki csigolyafájdalom okai

A nyaki tisztán csigolyafájdalmak okai olyan sérülések, amelyek direktbe károsítják a csigolyákat

  • Csont-ízületi gyulladás. A csontproblémák ilyenkor azért alakulnak ki, mert a nyaki gerinccsigolyák közötti porckorongok elkopnak. Ilyenkor a nyaki csigolyák egymásnak dörzsölődnek – ez fájdalmas és erős gyulladást okozhat.
  • Csonttörés. A gerinctörés szerencsére elég ritka, amikor viszont mégis kialakul, olyankor gyakran a nyaki csigolyák törnek el. A csigolyatörés rendkívül súlyos lehet, ezért azonnali kórházi kivizsgálást igényel, ha baleset vagy sérülés következtében roppanó hangot hall a nyakában, amelyet erős fájdalom és esetleg mozgásképtelenség követ.
  • Csontkinövés. Ahogy egyre idősebb lesz és a nyaki porckorongok elkezdenek elkopni, a csigolyák egymásnak dörzsölődhetnek. Ennek következtében pedig csontkinövések jelentkezhetnek a nyaki csigolyákon. Ezek gyakran semmilyen tünetet nem okoznak, de ettől még egészségesnek nem mondhatók. Röntgenen jól látszik, ha csontkinövés van jelen.

A nyaki csigolyafájdalmak sokszor érintenek idegeket is – ilyenkor a később bemutatott idegi tünetek is jelentkezhetnek.

Ha viszont nem érint ideget a csigolyafájdalom, olyankor általában…

  • mozgásbeszűkülést…
  • nyaki merevséget…
  • ok nélküli nyakfájást…

…tapasztalhat.

A kezdődő nyaki csigolyafájdalomra használja a cikk végén található otthoni kezelési útmutatónkat, amellyel 7 nap alatt akár teljesen megszüntetheti panaszait.

Ha ez nem bizonyul elégnek, akkor pedig keresse fel szakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkat megfelelő kivizsgálásáért és kezelési tervért.


Háti csigolya fájdalom

A háti csigolyafájdalmaknak az a jellemzője, hogy legtöbbször nem érint idegeket, hanem „csak” a csigolyacsontok sérülnek.

A leggyakoribb háti csigolyafájdalom okok az alábbiak:

Háti csigolyafájdalom okai

A háti csigolyafájdalom ritkább, mint az ágyéki és a nyaki, azonban nem feledkezhetünk el róla

  • Gerincferdülés. A gerincferdülés a gerinc oldalra ferdülését jelenti – a ferdülés pedig jelentkezhet jobb vagy bal oldalon is. Ez a betegség klasszikus csigolyaprobléma, amely legtöbbször a háti gerincben okoz fájdalmakat. A fájdalom általában izomeredetű, azaz tompa és merev fájdalmat érezhet, azt viszont folyamatosan.
  • Púposság. A púposság is egyfajta gerincferdülés, ilyenkor viszont a gerinc nem oldalra, hanem előre „ferdül”. Ennek messze leggyakoribb oka a tartósan rossz tartás, ezek közül is leginkább az előretolt fej – vagy „zsiráfnyak”. A testtartás szorgalmas kijavításával általában javítható a púposság. Ha viszont nem kezelik, akkor tartós fájdalmak és mozgásbeszűkülés jelentkezhet – mindezt persze amellett, hogy nem túl szép látvány az egyre növekedő púp.

Természetesen a háti csigolyák is sérülhetnek baleset vagy sportsérülés útján, azonban ezekről már a nyaki csigolyáknál is írtunk.


Ágyéki csigolyafájdalom

Az ágyéki csigolyafájdalomnál azért van nehéz dolgunk, mert tisztán csigolyafájdalom szinte sosem szokott jelentkezni az ágyékban. Persze vannak kivételek.

Az ágyéki tisztán csigolyafájdalom leggyakoribb okai az alábbiak:

Ágyéki csigolyafájdalom okai

A tisztán ágyéki csigolyafájdalom a leggyakoribb a csigolyafájdalmak között

  • Csigolyaelcsúszás. A csigolyaelcsúszás leggyakrabban az ágyéki gerincben jelentkezik és itt okoz fájdalmakat. Ilyenkor az egyik csigolya kicsúszik a helyéről, egyenesen rá az alatta levőre vagy mellé.
  • Csontritkulás. A csontritkulás elsősorban időskori betegség. A betegség során a csontok fokozatosan elvesztik ellenállóképességüket azáltal, hogy elvesztik sűrűségüket és erejüket. A csontritkulás önmagában nem fáj, azonban jelentősen megnöveli az esélyét a csont- vagy csigolyatörések kialakulásának. A csontritkulásról részletes cikkünket ide kattintva olvashatja.
  • Kompressziós törés. A kompressziós ágyéki gerinctörés mindenképpen súlyos állapot: függetlenül attól, hogy sérülés vagy csontritkulás okozta. A legtöbbször sürgősségi osztályon kell először kezelni, mivel akár tartós idegbénulást is okozhat. Jellemző tünete a középvonalban jelentkező ágyéki gerincfájdalom.

Az ágyéki csigolyafájdalmak kezelését törések és baleset esetén mindenképpen azonnal kórházban kell megkezdeni. Ezt követően a gyógyulási időszakban a fájdalomcsillapításban fájdalomterapeuta szakorvos és rehabilitációs gyógytornász segíthet.

Abban az esetben, ha a tünetek enyhébbek, akkor pedig használja 7 napos otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatókat, amelyet a cikk végén talál.


Gerinc melletti izomfájdalom

A gerinc melletti izomfájdalmak gyakoribbak, mint az gondolnánk: sokan hiszik, hogy a gerincpanaszok oka elsősorban a gerinc.

Pedig ez messze nincs mindig így!

Sőt:

Számos esetben előfordul, hogy egyszerűen rossz testtartás miatt alakulnak ki a gerinc melletti fájdalmak – amelyeket elsősorban izmok okoznak.

Nézzük is a három különböző helyet, ahol gerinc melletti izomfájdalom alakulhat ki:

Gerinc mellett izomfájdalom fajtái

A gerinc melletti izomfájdalmak fajtáit szintén aszerint csoportosíthatjuk, hogy a gerinc mely részén jelentkeznek


Nyakizom fájdalom

Mivel a gerinc önmagában nem képes mozgásra – hiszen csak csigolyákból, porckorongokból és idegekből áll – ezért stabilizálását és mozgatását az izmok, inak és szalagok végzik.

Sokan nem tudják, de messze a leggyakoribb oka a nyakfájásnak ezen izmok, inak és szalagok túlterhelődése vagy meghúzódása.

Ez azonban nem csak hirtelenjében történhet: a tartós rossz testtartás (pl. előretolt nyak) hosszabb idő alatt is okozhat fájdalmakat. Ezeket sajnos nehezebb is kezelni.

Szerencsére a legtöbb esetben az izomfájdalmak két hét alatt maguktól is meggyógyulnak. Ezt a folyamatot azonban sok esetben le lehet szűkíteni akár 7 napra is: ehhez használja a cikk végén található gerincfájdalom otthoni kezeléséről szóló útmutatónkat.

Ha pedig ez nem bizonyult elegendőnek, keresse fel nyakszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki megfelelő kivizsgálást és kezelési tervet ad problémájára.


Hátizom fájdalom

A hátizmok fájdalma sok esetben kéz a kézben jár a gerincfájdalommal. Elsősorban ilyenkor az izomfájdalmat a gerinc mellett érezheti.

Az izomfájdalomnak több típusa lehet. A fájdalom kialakulhat:

  • Gerinc mellett hosszan. Ez általában tompa, de folyamatos fájdalom. Mozgásra gyakran nem rosszabb, de tartós.
  • Gerinc mellett kis részen. Ez általában egy-egy mozdulat hatására fáj rendkívül erősen.
  • Görcsös, merev fájdalomként. Ez a gerinchez egészen közel szokott jelentkezni és akadályozza a teljes mozgást: például az előre- vagy hátra hajolást vagy a forgó mozgást.

A hátizmoknak és a gerincnek a fájdalma előbb-utóbb a legtöbb esetben a rossz tartásra vezethető vissza. Ennek megoldásához gerincszakértő gyógytornászra van szükség.

Mielőtt azonban erre kerül sor, próbálja ki 7 napos otthoni kezelési útmutatónkat, amely segíthet akár a teljes fájdalommentesség elérésében.

Ha pedig ez nem bizonyul maradéktalanul hatékonynak, akkor keresse fel gerincszakértő gyógytornászaink egyikét.


Derékizom fájdalom

Az ágyéki gerinc környékén a leggyakoribb az izmok miatt jelentkező gerincfájdalomnak érzékelhető fájdalom.

Ennek oka, hogy a derék izmai egy komplex rendszerben vannak, amelynek részei a:

  • Hasizmok
  • Ágyéki izmok
  • Csípőizmok
  • Farizmok
  • Ágyéki hátizmok

Ha pedig ezek közül bármelyik elromlik, vagy csak nem tud megfelelően együttműködni a többiekkel, akkor felborul az egyensúly és ágyéki gerincfájdalom alakulhat ki.

Még rosszabbá teszi a helyzetet az, hogy a sok ülés elsősorban az ágyéki gerincet és a derékizmokat kezdi ki – így téve az ágyéki gerincpanaszokat és izomfájdalmakat a leggyakoribb mozgásszervi panasszá.

A kezeléshez először próbálja ki otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat, amelyet a cikk végén talál. Ezzel 7 nap alatt akár maradéktalanul meg lehet szüntetni a tüneteket.

Ha pedig mégsem, akkor keresse fel gerincszakértő gyógytornászaink egyikét, akik megfelelő kivizsgálás után hatékony segítséget tudnak nyújtani panaszaira.


Idegfájdalom a gerincben, azaz gerincből kisugárzó fájdalom

Mivel a gerincben számtalan ideg található, amelyek a gerincből lépnek ki minden egyes csigolyánál, ezért rendkívül gyakori, hogy a gerincfájdalom idegi panaszokkal is együtt jár.

Az idegfájdalom általános jellemzői az alábbiak:

  • Sugárzó fájdalom. Azaz a tünetek nem csak ott jelentkeznek, ahol a probléma van. Így gerincidegek esetén a tünetek jelentkezhetnek a karokban vagy a lábakban is.
  • Égető fájdalom. Az idegi fájdalom jellemzője, hogy olyan érzés, mintha égetne.
  • Bizsergés. Idegi panaszok során a fájdalom mellett tartós vagy időszakos bizsergés is tapasztalható.
  • Érzékvesztés. Komolyabb idegi érintettség esetén - elsősorban a kézen vagy a lábfejen – a bőrérzékelés elveszhet vagy lecsökkenhet.

Most pedig nézzük meg, hogy a gerinc különböző részein kialakuló idegi érintettség milyen sajátos jellemzőkkel járhat együtt:

Gerincből kisugárzó fájdalmak fajtái

A gerincből kisugárzó idegi fájdalmak fajtái a jól bevált módszer szerint úgy csoportosíthatjuk, hogy a gerinc mely részéről sugároz a fájdalom


Nyaki gerincből kisugárzó fájdalom

A nyaki gerincből eredő kisugárzó fájdalom elsősorban olyankor jelentkezik, ha nyaki idegbecsípődés alakul ki. Az idegbecsípődésről részletesen ide kattintva olvashatja cikkünket.

A nyaki gerincből kisugárzó fájdalom tünetei általában a…

  • vállakban…
  • karokban…
  • kézben…
  • és a lapockákban…

…okozhatnak zsibbasztó, égető fájdalmat és érzékvesztést.

Legtöbbször a nyak előre nyújtása vagy oldalra forgatása felerősíti a tüneteket.

Az ilyen fájdalmakat, ha nem akadályozzák a mindennapi életben, érdemes először 7 napos otthoni kezelési módszereinkkel kezelni, amelyeket a cikk végén talál.

Ha ez nem oldja meg teljesen a problémákat, akkor keresse fel idegszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkat megfelelő segítségért.


Háti gerincből kisugárzó fájdalom

A háti gerincnél jelentkező kisugárzó idegfájdalmak a legritkábbak a gerincből sugárzó fájdalmak közül.

A jellemző tünetek az általános égető fájdalom és zsibbadás mellett:

  • Bőrérzékelés zavara. Sok esetben a háton az érintésre történő bőrérzékelés jelentősen csökken vagy teljesen kiesik.
  • Körben fájdalom. A háti gerincből eredő idegi fájdalom gyakran a mellkasnál és a bordakosárnál végig érezhető körben. A borkaközi idegfájdalom is kialakulhat a háti gerincből kilépő idegek problémája miatt.

A háti gerincből sugárzó fájdalmak mellkasi fájdalommal is járhatnak – ez persze szívproblémák miatt is kialakulhat. A megkülönböztetéshez ajánljuk mellkasi fájdalomról szóló részletes cikkünket, amelyet ide kattintva olvashat.

A háti gerinc sugárzó fájdalmainak kezdeti kezeléséhez használja 7 napos otthoni kezelési útmutatónkat, amellyel akár teljesen megszüntetheti tüneteit.

Ha pedig ezek nem érték el a kellő eredményt, akkor keresse fel idegszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkat, aki megfelelő kivizsgálást után hatékony kezelési tervet adhat panaszaira.


Ágyéki gerincből kisugárzó fájdalom

Az ágyéki gerincből kisugárzó fájdalmak rendkívül gyakoriak – ráadásul szinte mindig valamilyen gerincprobléma miatt alakulnak ki.

Messze leggyakoribb manapság a sok ülés miatt kialakuló ágyéki gerincből kisugárzó fájdalom.

A legtöbbször az ágyékból sugárzó fájdalom a lábakban jelentkezik. Ez olyan gyakori, hogy saját neve is van: isiász.

Jellemző tünetei a következők:

  • Fenékfájdalom. Legtöbbször csak az egyik farpofában jelentkezik a fájdalom, ami gyakran égető jellegű.
  • Combfájdalom. A fenék mellett combon is jelentkezhetnek a fájdalmak.
  • Vádlifájdalom. Ahogy az ideg halad lejjebb, a vádliban is fájdalmat és zsibbadást okozhat.
  • Lábzsibbadás. Legtöbbször a lábfejen már nem fájdalmat, hanem zsibbadást szoktak tapasztalni. Ez gyakran együtt jár azzal, hogy a nagylábujjat alig vagy egyáltalán nem tudja mozgatni.

Az isiászos ágyéki gerincből kisugárzó fájdalmat az első 7 napban érdemes a cikk végén található otthoni kezelési módszerekkel kezelni – ezek akár teljesen meg is szüntethetik a tüneteket.

Ha azonban a tünetek nem múlnak el az otthoni kezelési módszerekkel, akkor fájdalomterapeuta szakorvoshoz kell fordulni megfelelő kivizsgálásért.

--

Most, hogy bemutattuk a gerincfájdalom fajtáit – külön-külön nyaki, háti és ágyéki részekre bontva – nézzük meg, hogy a gerincfájdalomnak mik lehetnek az okai.


Gerincfájdalom okai

Rengeteg oka lehet annak, hogy a gerincben fájdalom alakuljon ki: a 24 csigolya és a közötte levő porcok és idegek szinte bármilyen kombinációban megsérülhetnek.

Ennek ellenére hadd mutassuk be a leggyakoribb okokat, amelyek gerincfájdalmat okozhatnak:

Gerincfájdalom okai I
Gerincfájdalom okai II

A gerincfájdalom számos oka közül több, mint egy tucatot bemutatunk - de még így sem lehet érinteni az összes okot, ami gerincfájdalmat tud okozni


Gerincsérv

A csigolyák közötti részben porckorongok vannak:

Ezek olyan zselés párnák, amelyek feladata, hogy a csigolyák megfelelően ki legyen párnázva és fájdalommentesen tudjanak egymáson mozogni.

A kor előrehaladtával azonban a zselés porckorongok elkezdenek kiszáradni. Így ezek eltörhetnek vagy elszakadhatnak vagy kitüremkedhetnek helyükről, ezzel gyulladást okozva.

Ezt hívják gerincsérvnek vagy porckorongsérvnek. Részletesen a betegségről ide kattintva olvashatja cikkünket.

A gerincsérvvel együtt idegi tünetek is jelentkezhetnek. Ezért ilyenkor a gerincfájdalmak mellett kar- vagy lábfájdalom és zsibbadás is jelentkezhet.

A legtöbbször a cikk végén található otthoni kezelési módszerek és a szakértő gyógytorna kezelés képesek teljes gyógyulást hozni. Komolyabb esetben fájdalomterapeuta szakorvos segítségére lehet szükség.

Ha pedig ez sem segít, műtétre is sor kerülhet, de ez tényleg csak végső megoldásként javasolt a lehetséges műtéti szövődmények miatt.


Nyaki meszesedés

A meszesedést azért csak a nyakban mutatjuk be, mert messze leggyakrabban ott jelentkezik.

A betegség olyan gyakori, hogy egy teljes cikket írtunk róla, amelyet ide kattintva olvashat el.

A nyaki meszesedés oka egy fokozatos károsodás, ami az életkor előrehaladtával alakul ki. A betegség miatt akár csigolyacsuszamlás vagy csontkinövések is jelentkezhetnek.

Emellett a nyaki csigolyák menti szalagok bemerevedhetnek – ezzel pedig csökken a nyak mozgási képessége.

Mindegy, hogy pontosan mi okozza a meszesedést, egy biztos: egyre nehezebb és nehezebb lesz a nyak mozgatása, ahogy a betegség halad előre.

Nem szabad elhanyagolni a betegséget, ezért a tünetek jelentkezésekor használja 7 napos otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat. Ha pedig ez nem segít kellő mértékben, akkor kérje gerincszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunk segítségét.


Csont-ízületi gyulladás

Másnéven kopásos ízületi gyulladás.

Ez olyankor alakul ki, ha a csigolyák végein található csúszós szövet elkopik. Ez súrlódást kelt a csigolyák mozgatásakor – ami fájdalommal és tartós gyulladással jár.

Ezek következménye pedig a hát merevsége és a hátfájdalom.

Nők esetében gyakoribb a kopásos ízületi gyulladás. Sajnos a betegség megjelenése után hajlamos egyre rosszabbá válni, különösen, ha semmilyen kezelést nem kap.

Megfelelő kezeléssel akár vissza is fordítható, de legalább a tünetmentesség elérhető.

A kezeléshez a tünetek jelentkezésekor alkalmazza 7 napos ingyenes otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat, amelyet a cikk végén talál.

Ha ez nem oldja meg maradéktalanul a panaszokat, akkor keresse fel fájdalomszakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkat megfelelő kivizsgálásért és kezelési terv felállításáért.

A kezelésben gerincszakértő gyógytornászaink is részt vesznek, mivel tartós eredmények csak így érhetők el.


Gerinccsatorna-szűkület

A gerinccsatorna-szűkület egy rendkívül kellemetlen betegség, ami számos szövődménnyel is járhat.

A betegség során a gerinc közepén található cső, ahol a gerincvelői idegek találhatók, elkezd beszűkülni. Egy idő után a hely olyan szűk lesz, hogy a csigolyacsontok megnyomják az idegeket.

Ez idegi tünetek kialakulásához vezethet. Ezek a tünetek:

  • Égető fájdalom
  • Zsibbadás
  • Érzékvesztés
  • Izomgyengeség
  • Mozgásképtelenség (súlyos esetben)

Sok esetben a kopásos ízületi gyulladás okoz gerinccsatorna- szűkületet is. Különösen olyankor, ha a kopásos ízületi gyulladást csak tűrik és nem kérnek szakértői kezelést mozgásszervi specialista magánrendelőnktől.

Súlyos gerinccsatorna-szűkület esetén akár műtéti kezelésre is szükség lehet.

A gerinccsatorna-szűkületről részletesen ide kattintva olvashatja cikkünket.


Isiász

Ha az ágyéki gerincben jelentkezik idegi érintettséggel együtt járó gerincfájdalom, akkor isiász alakulhat ki.

Ez fájdalmakat okoz a fenékben, a combban, a vádliban és a lábfejekben is.

Mindezen helyeken a fájdalom mellett vagy helyett zsibbadás is kialakulhat.

Jellemzője, hogy legtöbbször csak az egyik oldalon jelentkezik.

A kezeléshez először használja ingyenes 7 napos gerincfájdalom kezelési útmutatónkat. Ha ez nem oldja meg kellően jól a problémát, akkor forduljon szakértő fájdalomterapeuta szakorvosunkhoz megfelelő kivizsgálásért és kezelési terv kialakításáért.


Daganat

Ritka, de előfordul, hogy egy-egy daganat elkerül az eredeti helyéről és áttétesen gerinctumor alakul ki miatta.

A leggyakrabban a tüdőből, a mellekből vagy a prosztatából terjedhet át a daganat a gerincre.

Jellemző tünete, hogy a háti gerincfájdalom mellett az egész testben mindenhol jelentkeznek a fájdalmak.

Ezen felül kéz- és lábzsibbadás és izomgyengeség is kialakulhat. Súlyos esetben akár bénulásos mozgásképtelenség is jelentkezhet.

Nem kell azonban elsőre megijedni:

Ha nincs tudomása daganatos betegségről a szervezetében, akkor először fájdalomterapeuta szakorvoshoz forduljon megfelelő kivizsgálásért és problémák okának megállapításáért.

Ez azért fontos, mert messze a legtöbb esetben nem daganat okozza a gerincfájdalmakat – ilyenkor pedig a fájdalomterapeuta fog tudni segíteni.

A fájdalmak jelentkezésekor még orvoshoz fordulás előtt ajánljuk 7 napos otthoni gerincfájdalom kezelési útmutatónkat. Ezt a cikk végén ingyenesen elérheti.


Gerincferdülés

A gerincferdülés egyike azoknak a betegségeknek, amelyek a gerinc állását képesek eltorzítani.

Legtöbbször gyerekkorban jelentkezik, amikor hirtelen nagyot nőnek a gyerekek. Ilyenkor a gerincet tartó izmok gyakran nem tudják megtartani a csigolyákat a helyes pozícióban, ezért oldalra elferdül a gerinc.

Szerencsére fiatalkorban megfelelő gyógytornával jól kezelhető a gerincferdülés – tulajdonképpen teljesen „kiegyenesíthető”.

Ha viszont nem kezelik a gerincferdülést megfelelő gyógytornával, akkor akár egy enyhébb ferdülés is később gerincfájdalmakat okozhat.

Szerencsére a gyógytorna kezelés a legtöbbször elegendő, műtéti kezelésre a legritkább esetben kerül sor.

A gerincferdülésről szóló részletes cikkünket ide kattintva olvashatja el.


Púposság

A gerincnek alapból is van egy előre-hátra görbülő S-alakja. Ha azonban a háti gerincnél levő görbület túlzottan meggörbül, akkor azt már púposságnak szoktuk hívni.

Felnőttkorban legtöbbször csak csigolyatörés szövődményeként szokott kialakulni.

Idősebb korban viszont már más a helyzet:

A tartós rossz tartás és gyenge gerinctartó izmok idősebb korra egészen komoly púpot tudnak kialakítani.

Ha észreveszi, hogy háti gerince kezd púpossá alakulni, akkor minél hamarabb keresse fel szakértő gerincgyógytornászaink egyikét, aki megfelelő gyakorlatokkal segít újra kiegyenesíteni a hátát.

Ne hanyagolja el a kezelést, mivel annak szövődményeként tartós gerincfájdalom is kialakulhat!


Bechterew-kór

A Bechterew-kór egyfajta ízületi gyulladás, amely elsőként a derékban és a csípőben jelentkező reggeli merevséggel alakul ki.

Idővel a merevség felfelé terjedhet a gerincen és akár más ízületekre is átterjedhet. Ha nem kezelik megfelelően, akkor a háti csigolyák összeforrhatnak, ami jelentősen csökkenti a gerinc mozgékonyságát. Ráadásul bebetonozzák a rossz, púpos tartást.

Leggyakrabban fiatal férfiak kapják el – családon belül gyakran öröklődik. A betegség tartós, azonban kellően korai szakértő fájdalomterápiás kezeléssel jelentősen lelassítható az előrehaladása.

Aggodalomra nincs nagy ok, mert a legtöbb gerincfájdalmat nem ez okozza. A Bechterew-kórról részletesen ide kattintva olvashatja cikkünket.


Gerincvelő-sérülés

A gerincvelő-sérülés rendkívül súlyos lehet. Mivel a szervezet alapvetően rendkívül jól védi a gerincvelőt, ezért leginkább csak súlyos baleset, sportsérülés vagy fegyveres támadás során sérülhet meg.

Legtöbbször a sérülés úgy alakul ki, hogy a gerincvelő meghorzsolódik és egy részének a vérellátása elzáródik.

Ez azonban akár azt is jelentheti, hogy nem lesz képes mozgatni a teste egy részét, ha a gerincvelőnek pont az a része károsodik.

Általánosságban, minél feljebb levő csigolyán jelentkezik a betegség, a test annál nagyobb része érintett.

A felépülési esélyek leginkább attól függenek, hogy milyen súlyos a sérülés. A sérülés után a profin végzett rehabilitációs gyógytorna sokat segíthet a lehető legteljesebb felépülésben.


Csigolyatörés

A csigolyatörés nem olyan súlyos, mint a gerincvelő-sérülés, de azért nem kellemes. Leginkább baleset vagy sportsérülés okozhat csigolyatöréseket.

Ha a törés a fejtől számított 7. csigolyáig történik, akkor nyaki törésnek, ha ennél lejjebb, akkor pedig háti csigolyatörésnek nevezzük.

Ha csontritkulás miatt a csigolyák meggyengülnek, olyankor könnyebben és gyakrabban törhetnek el a csigolyák.

Rossz esetben a csigolyatörés bánthatja a gerincvelőt is, ami extrém esetben akár tartós bénuláshoz is vezethet.

Éppen ezért, ha a csigolyatörésnek legkisebb gyanúja is felmerül egy baleset vagy sérülés következtében, akkor azonnal sürgősségi osztályra kell fordulni segítségért – mivel ilyenkor még sokszor megakadályozható a tartós gerincvelő-sérülés, ha erről van szó.

A csigolyatörés gyógyulását egyébként szakértő rehabilitációs gyógytornászaink felügyelik és igazgatják – hiszen csak a megfelelő rehabilitációval érhető el a lehető legjobb eredmény a gyógyulásban.


Csigolyaelcsúszás

A csigolyaelcsúszás azt jelenti, hogy az egyik csigolya kicsúszik a helyéről. Leggyakrabban lefelé, az alatta levő csigolyára csúszik rá felső csigolya, de elcsúszhat oldalra is.

Leggyakrabban derékfájást okoz az elcsúszott gerinccsigolya.

Idősebb korban egyre gyakrabban jelentkezik, de fiataloknál sem kizárt. Főleg olyankor, amikor a derekat megterhelő mozgást végez: például súlyemelést vagy gimnasztikát.

A kezelést elsősorban fájdalomterapeuta szakorvos vezeti, de a tartós eredményekhez gerincszakértő gyógytornászt is bevon.


Lófarok-betegség

A lófarokbetegség a gerincből kilépő idegek betegsége. Az ágyéki gerincből kilépő idegek feladata többek között a lábak mozgásának irányítása és az ágyéki belső szervek működtetése – a lófarok-betegség pont ezeket támadja.

Ha például egy…

  • gerincsérv…
  • csigolyatörés…
  • vagy más betegség miatt…

…ezeket az idegeket megnyomja egy csont vagy egy izom, akkor lófarok-betegséget okozhat. Ez azonban rendkívül ritka.

Azonnali műtéti beavatkozásra van szükség, ha:

  • érzékvesztést…
  • mozgásképtelenséget…
  • széklet- vagy vizelettartási problémát…

…tapasztal.

A betegség kivizsgálását fájdalomterapeuta szakorvos végzi – ő adja ki a kezelési javaslatot is (akár azt, hogy műtéti megoldást javasol).

--

Végére is értünk a gerincfájdalom okainak. Most, hogy már tudja, hogy mi okozhatja a panaszokat, nézzük meg, hogy a gerincfájdalommal együtt milyen tünetek jelentkezhetnek – és ezek mit jelentenek.


Gerincfájdalom járulékos tünetei

A járulékos tünet kifejezés azt jelenti, hogy egy fájdalommal együtt valamilyen más tünet is jelentkezik.

Mivel pedig a gerincfájdalom önmagában is egy tünet, nem pedig egy betegség, ezért a „gerincfájdalom tüneteiről” nem, hanem csak a „gerincfájdalom járulékos tüneteiről” beszélhetünk.

A járulékos tünetek elsősorban aszerint csoportosíthatjuk, hogy milyen szövet okozhatja őket. Ennek megfelelően bemutatjuk az alábbi típusokat:

Gerincfájdalom járulékos tünetek fajtái

A gerincfájdalom járulékos tüneteinek fajtáit aszerint különböztethetjük meg, hogy milyen szövet károsodása miatt okoznak panaszokat

  • Idegi eredetű tünetek
  • Gyulladásból eredő tünetek
  • Izom- és szalageredetű tünetek
  • Súlyos tünetek. Ez egy plusz kategória, amelyben bemutatjuk azokat a tüneteket, amelyekkel azonnal sürgősségi osztályhoz kell fordulni segítségért.

Most pedig lássuk a kategóriák bemutatását sorban!


Idegi eredetű tünetek

A gerincfájdalmak esetében valószínűleg leggyakrabban idegi eredetű tüneteket tapasztalhat. Ezek az alábbiak lehetnek:

Gerincfájdalom idegi járulékos tünetei

Általánosságban az idegi járulékos tüneteket könnyű felismerni és gerincfájdalmak esetén rendkívül gyakoriak


Zsibbadás gerincfájdalommal

A zsibbadás a gerincprobléma helyétől függően jelentkezhet a:

  • vállban
  • lapockában
  • karban
  • kézben (ujjakban)
  • mellkas körül
  • fenékben
  • combban
  • vádliban
  • lábfejen (lábujjakban)

A zsibbadás lehet állandó is vagy időnként, bizonyos mozgások hatására jelentkező.


Érzékvesztés gerincfájdalommal

Az érzékvesztés más a zsibbadásnál súlyosabb tünet: amikor az ideg még csak kicsit érintett, olyankor kezd zsibbadni. Erősebb érintettség esetén azonban teljesen megszűnhet az érzékelés az adott helyen.

Az érzékvesztés jelentkezhet a teljes karon, háton vagy lábakban is.

Ennek ellenére a leggyakrabban az alábbi helyeken jelentkezik az érzékvesztés:

  • Lábujjak
  • Kéz ujjai
  • Hát közepe

Az érzékvesztést úgy lehet észrevenni, hogy nézi, amikor megérinti az adott testrészt – és figyeli, hogy amikor szemével látja az érintést, akkor érzékeli-e a bőrével is azt.


Égető fájdalom gerincfájdalommal

Az égető fájdalom egyértelműen idegi eredetű tünet szokott lenni. Ráadásul legtöbbször nem is csak egy helyen, hanem a karon vagy a lábon végig jelentkezhet az égető érzés.

Ritkább esetben, amikor háti gerincen jelentkezik az idegi érintettség, olyankor a mellkas körül körben alakul ki az égető fájdalom. Ezt nem szabad összekeverni a szív miatt jelentkező mellkasi fájdalommal. A kettő különbségéről ide kattintva olvashat mellkasi fájdalomról szóló cikkünkben.

Az égető fájdalom másik jellemzője, hogy bizonyos mozdulatok hatására fel szokott erősödni.


Izomgyengeség gerincfájdalommal

Ha a gerincből kilépő idegekkel valami gond van, olyankor azt tapasztalhatja, hogy csökken az izomereje.

Ilyenkor azonban nem az izmok nyers ereje szokott csökkenni, csupán az idegek nem képesek elérni a teljes feszítettség állapotát – mivel azokat valami nyomja.

Komolyabb idegi érintettség esetén akár mozgásképtelenség is kialakulhat – azaz ilyenkor olyan erős az izomgyengeség, hogy egyáltalán nem tudja megmozdítani kezét vagy lábát. Ez már sürgősségi kezelést igénylő tünet.


Gyulladásból eredő tünetek

Az idegi és a gyulladásból eredő gerincfájdalmak jelentősen különböznek egymástól – ezt mindjárt megláthatja a tünetekből is.

Azonban mégsem egymás szöges ellentétjei: mivel a gyulladások is okozhatnak idegi tüneteket – és fordítva.

Nézzük tehát a gyulladásos tüneteket sorban:

Gerincfájdalom gyulladásos járulékos tünetei

A gerincfájdalom gyulladásos járulékos tüneteinek ismeretével fel fogja tudni ismerni, hogy van-e gyulladás a gerincében vagy akörül


Melegség

A melegség az egyik legjellemzőbb tünete a gyulladásnak.

Mindegy, hogy a gerincben a porckorongsérv, görcsös izmok vagy fertőzés okoz gyulladást – egy biztos: a gyulladás egyértelmű jele az lesz, hogy a környező részen meleg a bőr.


Duzzanat

A duzzanat szintén jellemző tünete a gyulladásnak.

Gerincfájdalmak esetén ez azonban nem feltétlenül látványos: mivel ilyenkor a duzzanat nem türemkedik ki jelentősen.

Elsősorban tapintással lehet érzékelni a duzzanatokat a gerinc melletti izmok és szalagok környékén. Szakértő gyógytornász vagy fájdalomterapeuta biztosan észreveszi a duzzanatot, de az is lehet, hogy otthon saját kezével is észreveszi.


Merevség

A gyulladások legrosszabb velejárója a merevség.

Ez a gerincben is megmutatkozhat:

Gyulladás során ugyanis nehéz lehet a gerinccel a forgó, előre- vagy hátra hajoló mozgás. Abban az esetben is, ha a mozgás nem okoz fájdalmat, gyakran egyértelműen érezhető, hogy a gerinc nem olyan mozgékony, mint volt… és mint amilyen mozgékony kellene, hogy legyen.


Pirosság

A gyulladások során azon a részen, ahol a melegség jelentkezik, gyakran a környező bőrfelület be is pirosodik.

Gerincfájdalmak esetén ez legtöbbször a nyakon és a derékban következik be.

--

A gyulladás miatti gerincfájdalmak kezelésére sokszor kiválóan alkalmasak a cikk végén található 7 napos otthoni kezelési módszerek, amelyeket ingyenesen vehet igénybe.


Izom- és szalageredetű tünetek

Korábban már említettük, hogy gerincfájdalom esetén nem feltétlenül könnyű megkülönböztetni a csigolyákból és a környező izmokból vagy szalagokból eredő fájdalmakat. Pláne azért, mert sok esetben összefüggenek.

A leggyakoribb izom- vagy szalagproblémára következtetni engedő tünetek az alábbiak:

Gerincfájdalom izom- és szalageredetű járulékos tünetei

Meglepő lehet, hogy a legtöbb esetben az izom- és szalageredetű járulékos tünetek okozhatják a legkomolyabb fájdalmakat. Ráadásul rendkívül gyakoriak


Görcsös merevség

A gyulladásos merevséggel ellentétben az izmok és szalagok általában görcsösen merevek: azaz egyáltalán nem akarnak mozdulni.

A merevség akár olyan erős is lehet, hogy a legkisebb mozdulat is őrjítő fájdalmat válthat ki.


Izomgyengeség

Ha egy izom vagy egy kapcsolódó szalag megsérül, olyankor az izom teljesítőképessége lecsökken.

Fontos tudni, hogy a gerinc mellett található izmok általában aprók és feladatuk nem a mozgatás, hanem a stabilizálás.

Ennek megfelelően, sérülésük esetén nem feltétlenül mozgással kapcsolatos problémákat fog észlelni, hanem inkább tartása romolhat el – vagy az erős fájdalmak miatt egy helytelen, kényszertartást kell felvennie.


Mozgásra erősödő fájdalom

Az izmok és szalagok görcse mozgásra általában felerősíti a fájdalmakat.

Sok esetben az izom- és szalagsérülések egy rossz mozdulat miatt alakulnak ki. Ha pedig a sérült izommal vagy szalaggal ezt a mozdulatot próbálja imitálni, akkor belenyilallhat a fájdalom a testbe.

A legtöbb esetben az izomfájdalmak nem fájnak egészen addig, amíg el nem kezd mozogni. Ez különbség lehet az ízületi fájdalmaktól, amelyek például éppen a mozdulatlanság hatására kezdhetnek el jobban fájni.


Súlyos tünetek

Nem tekinthetünk ez az olyan súlyos tünetek bemutatásától sem, amelyek jelentkezése esetén azonnali sürgősségi osztályon való kezelésre van szükség.

Az alábbi két súlyos tünet esetén kell feltétlenül azonnali sürgősségi kezelés:

Gerincfájdalom súlyos járulékos tünetei

Ha az alábbi súlyos tüneteket tapasztalja, az azt jelenti, hogy sürgősségi ellátásra van szüksége, amely nem várhat


Mozgásképtelenség

A gerinceredetű problémák következtében akár az egész testben jelentkezhet mozgásképtelenség.

Ha tehát hirtelen vagy fokozatosan rosszabbodó állapota miatt nem tudja mozgatni:

  • karját…
  • kezeit…
  • lábát…
  • lábfejét…

…vagy akár mindet egyszerre – akkor forduljon sürgősségi kórházi osztályra segítségért.

Ellenkező esetben akár tartós bénulás is kialakulhat.


Széklet- vagy vizelettartási probléma

A széklet- vagy vizelettartási probléma azt jelenti, hogy egyszerre nem képes kontrollálni széklet- és vizeletürítést. Durvábban fogalmazva: bepisil vagy bekakil.

Ez legtöbbször gerincvelői érintettségre ad okoz, amelyet azonnal kezelni kell, leginkább sürgősségi osztályon.

A minél gyorsabb kezelés elengedhetetlen, mivel a gerincvelői érintettség tartóssága esetén elkezdhetnek elsorvadni az érintett részen az idegeket, amelyek tartóssá tehetik a problémát.

--

Most, hogy tudja, hogy a gerincfájdalommal együtt tapasztalt melyik tünet mit jelez, ideje elolvasni, hogy milyen módszerekkel vizsgáljuk ki a gerincfájdalmat mozgásszervi rendelőnkben.


Gerincfájdalom kivizsgálása

A gerincfájdalom kivizsgálása során rendkívül fontos eldönteni, hogy szakorvoshoz vagy gyógytornászhoz forduljon segítségért az első vizsgálat során.

Mivel a gerincbetegségek lehetnek igen komolyak, ezért a legtöbb esetben azt ajánljuk, hogy gerincfájdalom esetén elsőként fájdalomterapeuta szakorvosunknál kezdjék a kivizsgálást.

Persze gyakran előfordul, hogy a szakorvos gyógytorna kezelést javasol. Ilyenkor a gyógytornász onnan folytatja a terápiát, ahol a szakorvos abbahagyta.

A gerincfájdalom megfelelő kivizsgálásának lépései az alábbiak:

Gerincfájdalom kivizsgálása

A gerincfájdalom jelen kivizsgálási lépéseit 15 éven át tökéletesítettük - mostanra biztos, hogy ez a legjobb kivizsgálási módszertan a gerincfájdalomra


Szóbeli vizsgálat

A szóbeli vizsgálat – különösen az érzékeny gerinc esetén – a legfontosabb eleme a problémák pontos okának megtalálásában.

Számos rendelőben ezt a lépést lesprórolják – ez azonban rendkívül nagy hiba, amelyet rendelőnkben soha nem követünk el:

Egyrészt azért, mert tudjuk, hogy a szóbeli vizsgálat döntő lehet a problémák okának megtalálásában

Másrészt azért, mert tudjuk, hogy milyen fontos az, hogy a szakorvos meghallgassa fájdalmának történetét.

A szóbeli vizsgálat végére az orvosnak van egy kép a fejében arról, hogy mi lehet a gond. A következő lépések során ezt igyekszik cáfolni vagy megerősíteni.


Leletáttekintés

A szóbeli vizsgálat után az orvos tudja, hogy mely leletek áttekintésére van szükség.

Persze, ha Önnek alig vagy egyáltalán nincs lelete, akkor ez nem hosszadalmas.

Ha viszont sok lelete van, akkor hálás lesz, hogy orvosa a szóbeli vizsgálat után pontosan tudja, hogy mely leletek áttekintésére van szükség.

A legfontosabb leletek az alábbiak lehetnek:

  • Képalkotó vizsgálati eredmények. Ha van MR-vizsgálati, CT-vizsgálati vagy röntgenvizsgálati lelete a gerincéről, az hasznos lehet a vizsgálat során. Viszont az sem probléma, ha nincs, mivel a kivizsgálás során nem feltétlenül kell.
  • Korábbi orvosi leletek. Ha az adott panasszal volt más orvosnál, akkor az ott készült leleteket is hozza magával a vizsgálatra.
  • Laborvizsgálati eredmények. Ha van az elmúlt 6 hónapból vérvételi eredménye, annak eredményeit is hozza magával a vizsgálatra.

Figyelem: ugyan a „felhőből” letölthetők a 2020-től keletkezett egészségügyi dokumentumok, de egyes intézményeknél előfordul feltöltési hiba. Ezért, ha teheti, hozza magával a vizsgálatra papíron is a legfontosabb dokumentumokat.


Fizikális vizsgálat

A szóbeli vizsgálat után sor kerül a testi – azaz fizikális – vizsgálatra.

Ennek során a fájdalomterapeuta szakorvos átvizsgálja a testet, kétfeleképpen:

  • Általános vizsgálat. Ez alatt az egész testet vizsgálja az orvos. Így veheti észre, ha nem a gerincben található probléma okozza a panaszokat vagy olyan kiterjedt betegségről van szó, ami az egész testet érinti.
  • Specifikus gerincvizsgálat. Az általános vizsgálat során az orvos átnézi a gerincet – értelemszerűen hosszabb időt töltve a panaszos résszel.

A vizsgálat után az orvos a legtöbb esetben már majdnem biztos abban, hogy mi okozhatta a panaszokat.

Ezt az erős sejtést kell igazolni vagy cáfolni mozgástesztek segítségével.


Mozgástesztek

A mozgástesztek olyan vizsgálatok, amelyekkel megállapítható, hogy a mozgásban milyen mértékben és pontosan hogyan akadályozzák a gerincpanaszok.

  • A vizsgálatok történhetnek úgy, hogy az orvos utasítására Ön mozog – ezt pedig figyeli az orvos. Ez az aktív mozgásteszt.
  • Emellett a vizsgálat történhet úgy is, hogy az orvos mozgatja Önt – és visszajelzést kér arról, hogy hol és hogyan tapasztal tüneteket. Ez a passzív mozgásteszt.

A vizsgálat végére kiderül, hogy milyen mértékű a probléma és annak mi lehet az oka.

A legtöbb esetben a gerincfájdalom kivizsgálásra véget ér, mivel az orvos megtalálta a problémák hátterének okát.

Bizonyos okok esetében előfordulhat, hogy a szakmai irányelvek szerint az okok pontos meghatározásához képalkotó- vagy laborvizsgálatra lehet szükség.


Képalkotó diagnosztika (nem mindig)

A képalkotó vizsgálatok olyan diagnosztikai módszerek, amelyekkel megállapítható, hogy a gerincben pontosan milyen rendellenesség található.

A többi betegséggel összehasonlítva, gerincbetegségek esetén gyakrabban kellhetnek képalkotó vizsgálatok, viszont ezekre messze nincs mindig szükség.

A legjobb képalkotó vizsgálati módszerek az alábbiak:

  • Röntgenvizsgálat. A röntgenvizsgálat elsősorban a csontok vizsgálatára alkalmas: így megállapíthatók vele a csigolyatörések vagy csigolyacsuszamlások. Előnye, hogy olcsó és könnyen elérhető. Partnerintézményünkhöz telefonon tudunk időpontot adni.
  • MR-vizsgálat. Az MR-vizsgálat egy mágneses tér segítségével képet alkotó módszertan. Segítségével nem csak a gerinc csigolyái, hanem a porckorongok és a környező izmok, szalagok is látszanak. Ennek megfelelően például kiválóan alkalmas a porckorongsérv vagy szalagsérülések felismerésére.
  • CT-vizsgálat. A CT-vizsgálat tulajdonképpen egy részletes röntgenfelvétel. Ennek eredményeként a gerinc háromdimenziós képen látható, valamint észrevehetők rajta az izmok és a belső szervek is. CT-vizsgálatot orvosaink ritkábban kérnek, mint MR-vizsgálatot vagy sima röntgent.

Labordiagnosztika (nem mindig)

A labordiagnosztika lényege, hogy elsősorban vérminta alapján észrevehesse az orvos, ha valamilyen egész szervezetet érintő betegség okozza a gerincfájdalmakat.

Laborvizsgálattal igazolhatók az alábbi - esetlegesen gerincfájdalmat okozó - betegségek:

  • Gyulladás. Ha csigolyákban gyulladást feltételez az orvos, akkor azt nagyrutin laborcsomaggal és plusz CPR-vizsgálattal kérheti igazolni.
  • Daganat. Ha az orvos akár csak sejti is, hogy daganat állhat a gerincfájdalom hátterében, akkor bizonyos tumormarkereket írhat elő, amelyet vérvizsgálattal lehet kimutatni.

A vérvételről és a rendelőnkben zajló laborvizsgálatokról ide kattintva tájékozódhat.

--

A kivizsgálás végére orvosa meg fogja tudni mondani, hogy pontosan mi okozza gerincfájdalmát – ennek megfelelően pedig elkészíti az Ön személyre szabott kezelési tervét a probléma megoldásához. A lehetséges kezelési módok megismeréséhez olvasson tovább!


Gerincfájdalom kezelése

A gerincfájdalom kezelésében elsősorban az határozza meg az alkalmazott kezelési módot, hogy milyen súlyosak a tünetek.

Ennek megfelelően az otthoni kezeléstől, egészen a műtéti kezelésekig, minden fontosabb kezelési módot bemutatunk.

A kezelési módszerek általánosságban az alábbiak lehetnek:

Gerincfájdalom kezelési módszerei

A gerincfájdalom kezelési módszereinek megválasztása elsősorban a panaszok okának súlyosságától függ.

Nézzük ezek részleteit sorban!


Gerincfájdalom kezelése otthon

Elsőként a legtöbb betegséget érdemes megpróbálni otthon kezelni. Mivel rengetegen kérdezték, hogy mi a leghatékonyabb módja a gerincfájdalom otthoni kezelésének, ezért összeállítottunk egy 7 módszerből álló riportot, amellyel – ha ez lehetséges – otthon is megszüntetheti gerincfájdalmát

Íme:


Gerincfájdalom orvosi kezelése

A gerincfájdalom orvosi kezelése alapvetően háromféle lehet:

Gerincfájdalom orvosi kezelése

A gerincfájdalom orvosi kezelésének célja elsősorban a fájdalom- és gyulladáscsökkentés, amely azért szükséges, hogy el lehessen kezdeni az okokat megszüntető gyógytornát


Gyógyszeres kezelés

A gerincfájdalmak gyógyszeres kezelése többféle gyógyszerrel történhet. A használt gyógyszerek lehetnek:

  • Fájdalomcsillapítók. Ezeknek a gyógyszereknek a célja, hogy erős fájdalomcsillapítást biztosítsanak addig, amíg a fájdalom okait megszüntető gyógytorna kezelés ki nem fejti hatását. Ennek megfelelően a fájdalomcsillapítókat 2-6 hétig kellhet szedni.
  • Gyulladáscsökkentők. A gyulladáscsökkentő gyógyszerek segítenek abban, hogy egy kialakult, makacs gyulladást meg lehessen szüntetni a gerincben és annak környékén. A fájdalomcsillapítókhoz hasonlóan ezeket nem lehet „örökké” szedni – éppen csak addig kellenek, amíg a gyulladás okát megoldó gyógytorna ki nem fejti hatását. Ez a fájdalom konkrét okától függően 2-6 hétig tart.
  • Porcerősítő. Bizonyos esetekben az orvos javasolhat porcerősítőt vagy csonterősítőt. Ezek kiegészítő kezelésként használhatnak a kezelésben.

Ahogy írtuk a gyógyszeres kezelés nem a gerincfájdalom okát szünteti meg, hanem csupán a tüneteket tudja enyhíteni.

Ez azonban feltétlenül szükséges lehet, mivel, ha túl erős a fájdalom, akkor nem végezhető el a megfelelő eredményeket hozó gyógytorna sem.


Fájdalomcsillapító injekció

A fájdalomcsillapító injekciók előnye, hogy gyors és célratörő hatásúak. Ez gyakran azt jelenti, hogy a gyógyszer beadása után azonnal – de legfeljebb 24 órán belül – jelentősen enyhülhetnek a tünetek.

Rendkívül fontos azonban két dolgot tudni:

  • Ez nem gyógyulás. Az injekció csupán tüneti kezelést ad a fájdalmakra. Mindegy, hogy beadáskor mennyit használ a szer, csupán a tüneteket enyhítette, azok okát nem szüntette meg. Így, ha nem végzi el az orvos által javasolt okokat megszüntető kezeléseket, akkor a tünetek újra ki fognak alakulni. Az injekciókat pedig nem lehet újra és újra beadni, mert nagy mennyiségben károsíthatják a szervezetet.
  • Csak orvosi döntésre adható be. Kizárólag a vizsgálatot végző orvos személyes vizsgálata után döntheti el, hogy ad-e injekciós kezelést az adott panaszra. Ha a vizsgálat alapján úgy tűnik, hogy az injekciós kezelés nem megfelelő módszer vagy veszélyes az Ön egészségére – olyankor az orvos nem adja be az injekciót, hanem másféle fájdalomkezelést javasol.

Fájdalomcsillapító krém

A célzott fájdalomcsillapító krémeket általában kiegészítő kezelésként alkalmazzák mozgásszervi orvosaink.

Speciális recept alapján, gyógyszertárban kikevert fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő krémet kaphat, amely jól tudja enyhíteni a fájdalmakat addig, amíg az okokat megszüntető gyógytorna kezeléssel nem végez.

A fájdalomcsillapító krém előnye, hogy nem terheli meg úgy a májat és a vesét, mint a szájon át szedhető gyógyszerek, így akár hosszabb ideig is alkalmazhatók.


Gerincfájdalom műtéti kezelése

A legtöbb esetben igyekezni kell a gerincműtéteket elkerülni: ezekre csak akkor szabad sort keríteni, ha nincs más megoldás és a hagyományos orvos-gyógytornász kezelés nem bizonyult kellően hatékonynak.

Ennek az elővigyázatosságnak az az oka, hogy a műtéti módszerek mindig rejtenek magukban kockázatokat. Ez hatványozottan igaz a gerincműtétekre.

Az alábbi betegségek esetén lehet szükség gerincműtéti kezelésekre:

Műtétet igénylő gerincfájdalom okok

Habár kerülni kell, de bizonyos betegségek esetében muszáj elvégezni a gerincműtéteket a fájdalomkezelésre

  • Gerincsérv (súlyos). Csak a legkomolyabb esetben alkalmazható műtét, ha semmilyen más kezelés nem használt.
  • Gerinccsatorna-szűkület. Ha a gerinccsatorna annyira beszűkült, hogy felmerül az idegkárosodás veszélye, olyankor műtéttel kell kitágítani a gerinccsatornát.
  • Csigolyaelcsúszás. Szinte mindig szükséges műtét ahhoz, hogy ne alakuljon ki tartós mozgásképtelenség.
  • Csigolyatörés. Balesetek vagy sportsérülések következtében elszenvedett csigolyatörés esetén sok esetben kell műtét az idegi károsodás megakadályozására. Enyhébb törések esetén nem szoktak műteni.

Mindegy, hogy milyen gerincműtétre kerül sor, a műtét után rehabilitációs gyógytornára van szükség.

Ezt rendelőnk szakértő rehabilitációs gyógytornászai végzik személyesen vagy online videógyógytorna rendszerünkön keresztül.


Gerincfájdalom gyógytorna kezelése

Most pedig ideje rátérni az egyetlen olyan kezelési módra, amely képes valóban tartósan megszüntetni a gerincfájdalmakat.

Erre azért képes a gyógytorna, mert meg tudja szüntetni a fájdalom okait – nem pedig csak azok tüneteit.

Nézzük meg, hogy milyen esetekben használható a gyógytorna kezelés a gerincfájdalom kezelésére:

Gerincfájdalom gyógytorna kezelési módszerei

A gerincfájdalom gyógytorna kezelési módszerei elsősorban attól függenek, hogy a panaszkezelés mely fázisában kezdődik meg a gyógytorna - hiszen az okok megfelelő kezeléséhez megkerülhetetlen a gyógytorna


Orvosi kezelés nélkül

A gerincből eredő fájdalmak egy részénél nincs is szükség orvosi kezelésre ahhoz, hogy a gyógytorna kezeléssel meggyógyuljanak a panaszok.

Ilyen betegségek:

  • Kezdődő gerincsérv
  • Gerincferdülés
  • Kezdődő púposság
  • Kezdődő derékfájás

Figyelem: A legtöbb esetben, ha a gerinc mentén fájdalmat tapasztal, de más tünetek nincsenek, akkor is érdemes fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulni kivizsgálásra, mivel a panaszok hátterében orvosi kezelési igénylő probléma is állhat.

Az orvosi kezelés nélkül is igénybe vehető gyógytornáról ide kattintva olvashat részletesen.


Orvosi kezelés után

A gerincfájdalmak orvosi kezelése rendkívül hatékony a fájdalomcsillapításban és a gyulladáscsökkentésében.

Ha azonban ilyenkor a gyógyszerek hatóidején belül nem történik meg az okokat megszüntető gyógytorna kezelés, akkor a gyógyszerek hatóidejének lejártával a fájdalom és az egyéb tünetek vissza fognak térni.

Ezt mozgásszervi orvosaink és gyógytornászaink hangsúlyozzák: ha valóban szeretne meggyógyulni, akkor gyógytorna kezeléssel meg kell szüntetni a fájdalmak okát.

Az orvosi kezelés utáni személyes gyógytornáról ide kattintva olvashatja részletes tájékoztatónkat.


Műtéti kezelés után

A műtéti kezelések sok esetben meg tudják szüntetni a gerincfájdalmakat éppen kiváltó okot – de ennek hátterében gyakran olyan izom- vagy szalagprobléma, esetleg tartáshiba áll, ami miatt megfelelő gyógytorna kezelés nélkül a probléma könnyen újra kialakulhat.

Emellett pedig persze a műtétek után rehabilitációs gyógytornára van szükség. Ennek során az alábbiakat végzi a gyógytornász:

  • Fájdalomcsillapítás. Fizikoterápiás eszközökkel vagy speciális gyakorlatokkal.
  • Sérült szövetek gyógyítása. A műtéti eljárástól függően szükséges lehet gyógytornával az idegek újratanítása, sérült izmok megerősítése és a szövetgyógyulás általános gyorsítása.
  • Okok megszüntetése. A műtéti kezelés befejezéseként a gyógytornász feladata, hogy speciális gyakorlatok segítségével megakadályozza, hogy az okok újra kifejlődhessenek és újra műtétre legyen szükség.

A műtét utáni rehabilitációs gyógytornáról ide kattintva olvashatja részletes cikkünket.


Online videógyógytorna

Nincs ideje gyógytornára járni, mert messze van a rendelő? Vagy csak simán nincs kedve bejárni?

Jó hírünk van: akkor nem kell bejárnia.

Az országban egyedülálló online videógyógytorna rendszerünkkel személyre szabott gyógytorna gyakorlatait az interneten keresztül is elő tudja írni gyógytornászunk!

Ráadásul folyamatosan kapcsolatban is maradhat gyógytornászunkkal chat- és videókonzultációs modulunk segítségével.

Ezen felül árban is sokkal kedvezőbb a kezelés, mint személyes járni a gyógytorna kezelésekre. Így az ideje mellett pénzt is spórolhat – és kényelmesen gyógyulhat.

Érdeklik a részletek? Kattintson ide és tekintse át online rehabilitációs rendszerünk működését!


Gerincfájdalom szakemberek

A gerincfájdalom szakértő kivizsgálását és kezelését rendelőnk fájdalomterapeuta szakorvosa és gerincszakértő gyógytornászai végzik.

Orvosaink és gyógytornászaink bemutatkozását, rendelési idejüket és a róluk írt véleményeket a képekre kattintva olvashatja el:

Dr. Berky Zsolt - fájdalomterapeuta-aneszteziológus főorvos

Dr. Berky Zsolt - fájdalomterapeuta-aneszteziológus főorvos, rendelőnk alapító tagja

Vaski Sára gyógytornász fizikoterapeuta szakember

Vaski Sára - gyógytornász-fizioterapeuta

Szalmási Ágnes - gyógytornász, fizikoterapeuta, rehabilitációs szakember

Tordai-Pordán Annasára - gyógytornász-fizioterapeuta

Bodó Bernadett - manuálterapeuta, gyógytornász

Bodó Bernadett - manuálterapeuta, gyógytornász

Gál Éva - manuálterapeuta, gyógytornász

Gál Éva - manuálterapeuta, gyógytornász


Gerincfájdalom kapcsolódó cikkek


Ütős kezelést szeretne gerincfájdalmára?

Amennyiben úgy gondolja, hogy gerincfájdalmát minél gyorsabban lássa szakember, jelentkezzen be fájdalomterápia magánrendelésünkre, ahol garantáltan szakértő kezelést kap fájdalmára.

Ne húzza el a kezelést, mert ezzel maradandó károkat okozhat!

Az alábbi online űrlap segítségével azonnal időpontot foglalhat fájdalomterápia szakrendelésre:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Fájdalomterápia szakorvosi vizsgálatra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Gerincfájdalom kezelési vélemények

A rendelőnkben végzett gerincfájdalom orvosi és gyógytorna kezelésekről írt páciensvéleményeket szakértő orvosaink és gyógytornászaink profiloldalán olvashatják el:

dr. Berky Zsolt, alapító fájdalomterapeuta főorvos: A Berky doktorról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Vaski Sára, bokaspecialista gyógytornász: A Sáráról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Szalmási Ágnes, gyógytornász-manuálterapeuta: Az Ágnesről írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Tordai-Pordán Annasára, gyógytornász-manuálterapeuta: Az Annasáráról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Bodó Bernadett, manuálterapeuta-gyógytornász: A Bernadettről írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Gál Éva, manuálterapeuta-gyógytornász: Az Éváról írt véleményeket ide kattintva olvashatja el személyes bemutatkozó oldalán

Summary
Gerincfájdalom 15 kezelési módja, 12 fajtája, 13 oka és 13 tünete [teljes leírás]
Article Name
Gerincfájdalom 15 kezelési módja, 12 fajtája, 13 oka és 13 tünete [teljes leírás]
Description
A gerincfájdalom számos fajtája közül szinte mind más-más okokból alakul ki - és kezelése is más. Okok, tünetek, kezelési módok itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo