Zsírmáj áttekintés

A zsírmáj egyfajta májbetegség, amely – mint a neve is mutatja – a májban levő túlzott zsírfelszaporodást jelenti.

A betegség gyakran jelentkezik azoknál, akik rendszeresen, nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak. Emellett azonban azoknál is gyakori a betegség, akik ritkábban vagy egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt.

A máj elzsírosodása a nyugati társadalmakban egyre gyakoribb jelenség. A májbetegségek közül ez a leggyakoribb tartós betegség, amely becslések szerint akár minden negyedik embernél jelentkezhet.

A zsíros máj előfordulhat, hogy begyullad. Ez a zsírmáj egy kifejezetten agresszív, gyulladásos formája. Ez súlyosabb esetben akár májzsugort vagy májelégtelenséget is okozhat, amelyek súlyos betegségek.

A gyulladás akár olyan mértékű károsodást is okozhat a májban, mint az alkoholizmus. Emiatt nagyon fontos, hogy a betegséget korán észleljék (lehetőleg, még a gyulladás előtt) és megfelelően kezeljék. A kezelést belgyógyász szakorvos végzi.

A korai észlelés elsődleges módja a hasi ultrahangos vizsgálat, amellyel a radiológus szakorvos megállapíthatja, ha a máj alakjában vagy szerkezetében rendellenesség található – ez zsírmáj esetén gyakori. Gyakori vizsgálati mód a laborvizsgálat is, amely során a máj különböző paramétereit vizsgálják meg vérminták segítségével.

Rendelőnkben hasi ultrahangos vizsgálatot radiológus szakorvosaink végeznek. A vérvételt laborasszisztenseink végzik. Amennyiben a diagnózis pozitív és igazolódik a betegség, a kezelést belgyógyász szakorvosunk végzi.

Zsírmáj kivizsgálása és kezelése rendelőnkben

A zsírmáj egy nagyon gyakori betegség, nevezhetjük akár népbetegségnek is. Szerencsére kezelése a legtöbb esetben nem igényel komoly beavatkozást és a megfelelő klinikán való kezelés során nem is okoz problémákat.

Rendelőnkben kiemelt hangsúlyt fektetünk a zsírmáj hasi ultrahangos és laborvizsgálati diagnózisára, hiszen ezen vizsgálatok a legalkalmasabbak a betegség felismerésére.

Diagnoszta radiológus szakorvosaink több tízéves szakmai tapasztalattal idejekorán észlelik a betegséget, amelyet belgyógyász szakorvosaink a legkiválóbb szakmai előírásoknak megfelelően kezelnek.

A zsírmáj kivizsgálása és kezelése rendelőnkben az alábbi módon zajlik:

zsírmáj kezelés menete

I. Hasi ultrahang

A hasi ultrahangos vizsgálat a kötelező első lépés a zsírmáj diagnózisában.

Hasi ultrahangvizsgálattal pontos képet kaphatunk a májról: a vizsgálattal megállapítható annak mérete, helyzete és a rajta található esetleges elváltozások.

Fontos, hogy a vizsgálat teljesen fájdalommentes és más diagnosztikai vizsgálatokhoz képest olcsó is. Ezek a tényezők teszik kifejezetten népszerűvé a zsírmájban szenvedők és a szakorvosok körében is.

A vizsgálat egy járulékos előnye, hogy segítségével a máj mellett minden hasüregi szerv vizsgálatára is sor kerül. Ezáltal lehetőség nyílik észrevenni, ha nem a májjal, hanem egy másik szervvel van valamilyen probléma. A vizsgálat efféle sokoldalúsága miatt alkalmazzuk rendelőnkben elsődleges diagnosztikai módszerként.

II. Laborvizsgálat

A hasi ultrahangos vizsgálat után sokszor előfordul, hogy laborvizsgálattal is érdemes megvizsgálni a májat.

Egyrészt, ha ultrahanggal nem található elváltozás a májon, azonban jelentkeznek zsírmájra vagy egyéb májbetegségre utaló tünetek, mindenképpen szükséges további kivizsgálást végezni. A vérből vett laborvizsgálat egy rendkívül pontos módja a májfunkciók vizsgálatának, ezért májbetegség gyanúja esetén mindenképpen ajánlott.

Másrészt, ha az ultrahangos vizsgálat elváltozást mutat a májon, olyankor is érdemes májfunkciós laborvizsgálatot végezni, hogy megállapíthassák a károsodás mértékét.

Májfunkciós laborvizsgálatot rendelőnkben vérvétellel végzünk. Vérvételi asszisztenseink több tízéves egészségügyi tapasztalattal profi és biztonságos módon végzik a vérvételt, a minták kezelését, a leletküldést. Mindez természetesen elit, magánrendelőhöz méltó kedvességgel.

III. Belgyógyászati vizsgálat + kezelés

Amennyiben az ultrahang- és a laborlelet alapján zsírmájt diagnosztizálnak, belgyógyász szakorvoshoz kell fordulni segítségért.

Belgyógyász szakorvosaink az első vizsgálat alkalmával alapos felmérést végeznek és kérdéseket tesznek fel, elsősorban az étrenddel és az életmóddal kapcsolatban.

Ultrahanglelet, laboreredmények és a kérdésekre adott válaszok segítségével a belgyógyász kezelőorvos személyre szabott kezelési tervet állít fel. 

A kezelési terv leggyakrabban otthon is megvalósítható elemekből (testmozgás, fogyás, speciális diéta) áll, azonban súlyosabb májbetegség esetében gyógyszeres kezelést is tartalmazhat.

A kezelés fontos része az időszakos kontrollvizsgálat, amelyet – állapottól függően – ismételt laborvizsgálat vagy hasi ultrahang előz meg.

Zsírmáj szakorvosok

Tapasztalt radiológus szakorvosaink hasi ultrahangvizsgálattal segítenek a máj elváltozásainak felismerésében. Belgyógyász szakorvosaink a betegség kezelését végzik.

Az orvosok képére kattintva elolvashatja bemutatkozásukat, megtekintheti rendelési idejüket és időpontot foglalhat rendelésükre.

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

Zsírmáj tünetei

A zsírmáj a legtöbb esetben nem okoz semmilyen tünetet. A betegséget leggyakrabban hasi ultrahangvizsgálat vagy laborvizsgálat során szokták észlelni, olyankor, ha ezekre a vizsgálatokra valamilyen más panasz miatt szükség van.

Ettől függetlenül vannak olyan tünetek, amelyek jelezhetik, hogy probléma van a májjal.

Ezek a tünetek az alábbiak:

zsírmáj tünetei

A zsírmáj tünetei sokszor nem jelentkeznek, annak ellenére, hogy a máj akár jelentősen lehet zsírosodva. Emiatt a tünetek jelentkezése nélkül is érdemes lehet elvégezni a kivizsgálást

  • Kimerültség. Mivel a zsírral feltelt máj nem működik olyan jól, mint az egészséges máj, ezért a visszafogott működés miatt általános kimerültség jelentkezhet a betegség jelenléte esetén.
  • Hasfájás. Előfordul, de nem minden esetben, hogy hasfájás jelentkezik a has jobb felső részén. Enyhébb esetben, ha fájdalom nem is, diszkomfortérzés jelentkezhet ugyanitt.
  • Hasvíz. Ilyenkor a hasüregben felgyülemlik a víz és felpuffasztja a hasi régiót. Ez sokszor kézzel is érezhető.
  • Érmegnagyobbodás. A máj betegsége miatt a bőr alatt közvetlenül található erek megduzzadhatnak. Az érmegnagyobbodás az egész test bármelyik részén jelentkezhet.
  • Lépmegnagyobbodás. A máj rendellenes működése miatt megemelkedhet a vérnyomás a lépben, ami ennek hatására megnagyobbodik.
  • Vörös tenyér. Szintén a máj miatt, ritkán előfordul, hogy a tenyerek bevörösödnek, a tenyérben található hajszálerek kitágulása miatt. A pirosság kifejezetten látványos és tartós, azonban a közhiedelemmel ellentétben fájdalommal vagy viszketéssel nem jár.
  • Sárgaság. A sárgaságot a testben felszaporodó sárga festékanyag, a bilirubin okozza. Ilyenkor a bőr és a szemfehérje is besárgul. Ebben az állapotban  a máj, működési rendellenessége következtében, nem tudja lebontani a bilirubint, amely így felszaporodik a testben.

Mikor forduljon orvoshoz zsírmájjal?

Mivel a legtöbb esetben semmilyen tünetek nem jelentkeznek egészen addig, amíg nem súlyos a májkárosodás, ezért fontos, hogy a fenti tünetek akár csak időszakos és enyhe jelentkezése esetén is végeztessünk el hasi ultrahangvizsgálatot és laborvizsgálatot az esetleges betegség észlelésére.

Amennyiben a fenti tüneteket észleli magán és rendszeresen fogyaszt nagyobb mennyiségű alkoholt, olyankor különösen fontos a minél gyorsabb kivizsgálás, mert akár alkoholos zsírmájról is lehet szó.


Zsírmáj fajtái

A zsírmájnak két fő fajtája van:

zsírmáj fajtái

A zsírmáj fajtái közül gyakorisága és jellegzetességei miatt elkülönítjük az alkoholos és a nem alkoholos zsírmájtípusokat

  • alkoholos zsírmáj
  • nem alkoholos zsírmáj

Lássuk ezek bemutatását!

Alkoholos zsírmáj

Az alkoholos zsírmáj a rendszeres, nagymértékű alkoholfogyasztás következtében alakul ki. Alkoholisták esetében kifejezetten gyakori.

Napi 1-2 pohár alkohol még nem számít olyan mértékű alkoholfogyasztásnak, ami önmagában zsírmájat okozhatna. Ha azonban más kockázati tényezők is fennállnak (pl. túlsúly, cukorbetegség, mozgásszegény életmód), olyankor érdemes megfontolni az alkohol teljes elhagyását.

Az alkoholos zsírmáj kb. a lakosság 5%-át érinti.

Nem alkoholos zsírmáj

A nem alkoholos zsírmáj a nevéből is adódóan nem alkoholfogyasztás következtében alakul ki.

A betegségnek ez a fajtája sokkal gyakoribb, akár minden negyedik embernél jelentkezik.

A kialakulás pontos oka még nem ismert, azonban sok tényező közrejátszik a kialakulásában. Ilyen tényezők lehetnek:

  • túlsúly
  • cukorbetegség
  • mozgásszegény életmód
  • egészségtelen étrend

Zsírmáj okai

A tudomány máig nem tudja pontosan megmondani, hogy egyes embereknél miért szaporodik fel a zsír a májban, másoknál miért nem. Hasonlóképpen arra sincsen egyértelmű válasz, hogy miért gyullad be egyeseknél a zsírmáj, másoknál pedig miért nem?

Ettől függetlenül vannak olyan tényezők, amelyek a betegség kialakulását okozhatják:

zsírmáj okai

A zsírmáj okai nem pontosan meghatározottak, mint más betegségek esetében. A betegség kialakulásáról keveset tudunk

  • Alkohol. Nagy mennyiségű alkoholfogyasztás esetén a különböző zsírok felszaporodhatnak a májban. Ez igaz lehet akkor is, ha csak néhány napig fogyaszt valaki jelentős mennyiségű alkoholt. Legtöbbször az alkoholfogyasztás beszüntetésével a zsír idővel kiürül a májból.
  • Túlsúly. Túlsúly esetében a testben és a vérben is több zsír van, mint kellene. Ennek következtében a zsír felszaporodhat a májban is, az arra hajlamos emberek esetében.
  • Inzulinrezisztencia. Ha a test sejtjei nem képesek az inzulinhormon hatására felvenni a vércukrot, akkor inzulinrezisztenciáról beszélhetünk. Az inzulinrezisztencia fokozza a zsírképzést, amely utána felszaporodhat a májban.
  • Vércukor. Ha valakinek tartósan magas a vércukorszintje, például cukorbetegség esetében, annak nagyobb esélye van arra, hogy májában felszaporodjon a zsír.
  • Vérzsír. Ha a vérben magas a vérzsírok szintje, az szintén a zsírképződés felgyorsulásához vezethet.

A fenti problémák mindegyike hozzájárulhat ahhoz, hogy a májban megnövekedjen a zsírszint és zsírmáj alakuljon ki.

Egyeseknél a túl sok zsírt méreganyagként érzékeli a szervezet és emiatt májgyulladás alakul ki. A májgyulladás sebszövet kialakulásához vezethet a májban, amely tartósan károsíthatja a máj helyes működését.


Zsírmáj kockázati tényezői

A zsírmáj kialakulásának valószínűségét többféle kockázati tényező jelenléte növelheti. Ezek a tényezők részben hasonlítanak a betegség okaira – a kettő közötti határ ennél a betegségnél nem olyan éles, mint más betegségeknél.

A kockázati tényezők az alábbiak lehetnek:

zsírmáj kockázati tényezői I.

A zsírmáj kockázati tényezői hasonlítanak a betegség okaihoz, mivel ennél a betegségnél a kettő nehezen különíthető el

  • Koleszterin. A magas koleszterinszint következtében növekedhet a zsírlerakódás, amely ezáltal növelheti a máj elzsírosodását.
  • Triglicerid. A vérben keringő nagyobb mennyiségű vérzsírok (trigliceridek) növelik a zsírképződést, amely a máj zsírszintjét is növelheti. A magas trigliceridszint elsősorban helytelen étrend következtében alakulhat ki.
  • Metabolikus-szindróma. A metabolikus-szindróma egyet jelent az inzulinrezisztenciával. Ez egy gyakori anyagcserebetegség, amely elhízáshoz, magas vérnyomáshoz, magas vércukorszinthez és magas vérzsírszinthez vezethet. Metabolikus-szindróma esetén gyakori a zsírmáj kialakulása.
  • Túlsúly. Túlsúly esetében, különösen, ha jelentős hasi zsírréteg található, megnő a valószínűsége a máj elzsírosodásának.
  • PCOS. A policisztás ovárium-szindróma egy viszonylag gyakori női betegség, amely a petefészket támadja. Az ebben szenvedő nőknél kétszer olyan gyakori a zsírmáj kialakulása, mint másoknál.
zsírmáj kockázati tényezői II

Az alábbi kockázati tényezők már semmiképpen nem okozzák közvetlenül a betegség kialakulását, azonban elősegítik azt


  • Alvási apnoe. A súlyos alvási apnoe növelheti a zsírképződést és a gyulladások megjelenését, így hozzájárulhat a zsíros máj kialakulásához.
  • Cukorbetegség. Cukorbetegek esetében nagyon gyakori a máj elzsírosodása, akár minden második betegnél jelentkezhet.
  • Pajzsmirigy-alulműködés. A túl kevéssé aktív pajzsmirigy lelassíthatja az anyagcserét és megnövelheti a TSH-hormon szintjét. Ezek hatására megnőhet a máj elzsírosodásának esélye.
  • Agyalapi mirigy. Friss kutatások kimutatták, hogy az agyalapi mirigy működésének csökkenése esetén megnövekedhet az esély májbetegségek kialakulására.
  • Kor. A fentieken kívül fontos még megemlíteni, hogy idősebb páciensek esetén is gyakori a májban felszaporodó zsír.

Zsírmáj szövődményei

A zsírmáj elsőszámú szövődménye a májcirózis, azaz májzsugor. A betegség során a májban jelentős mennyiségű hegszövet alakul ki, amely akadályozza a máj helyes működését.

A májzsugor esetén kialakuló hegszövet gyakran gyulladás következtében alakul ki a következőképpen: a máj a gyulladás elleni harc közben hegszövetet termel, amellyel csökkenhető a gyulladás. Ha azonban a gyulladás tartós, a hegszövet folyamatosan növekszik és idővel jelentősen csökkenheti a máj használható részét, mivel a hegszövet nem képes a májfunkciók ellátására.

Ha a májzsugor kialakulását nem akadályozzák meg időben, az alábbi szövődmények jelentkezhetnek:

zsírmáj szövődményei

A zsírmáj szövődményei akár komolyak is lehetnek, így mindig érdemes a korai kivizsgálás mellett dönteni kockáztatás helyett

  • Hasvíz. Ilyenkor a hasüreg megtelik folyadékkal, ami fájdalommal járhat.
  • Nyelőcsővarix. Ez azt jelenti, hogy a nyelőcsőben a visszerek megduzzadnak és kidüllednek. Ezek akár ki is szakadhatnak és belső vérzést okozhatnak.
  • Májkóma. Ez olyankor jelentkezik, ha a máj már nem képes a méreganyagok eltávolítására a szervezetből. A betegség esetén gondolkodási zavar, alvászavar, feledékenység is jelentkezhet tünetként.
  • Májrák. Az összefüggés nem annyira szoros, azonban a tartósan sok zsírt tartalmazó májon nagyobb kockázattal jelentkezhet daganatos megbetegedés.
  • Májelégtelenség. A májelégtelenség azt jelenti, hogy a máj olyan mértékben károsodott, hogy már nem tudja ellátni méregtelenítő feladatát. Sokféle tünet jelentkezhet, például hasfájás, étvágytalanság, hányinger, hányás, gyengeség, kimerültség vagy aluszékonyság is.

Zsírmáj megelőzése

A zsírmáj megelőzése nem kifejezetten nehéz. Az alábbiak betartásával egészséges szervezetben jó eséllyel megelőzhető a betegség:

zsírmáj megelőzése

A zsírmáj megelőzése talán egyszerű, de nem feltétlen könnyű

  • Diéta. Megfelelő, egészséges étrend esetében jelentősen csökken a máj- és egyéb betegségek kialakulásának esélye. A megfelelő étrend növényeken alapul, így zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonát és egészséges növényi zsírokat ajánlott fogyasztani.
  • Testmozgás. Lehetőleg a hét minden napján végezzen valamilyen testmozgást. Amennyiben mozgásszegény életmódot folytat, kardiológiai szakvizsgálattal bizonyosodjon meg arról, hogy minden rendben van-e és van-e szüksége több mozgásra.

Zsírmáj diagnózisa

Mivel a zsírmájnak a legtöbb esetben nincs semmilyen tünete, ezért gyakran egyéb betegségekre alkalmazott diagnosztikus vizsgálat esetén derül fény a májproblémára.

Azok esetében, akik kockázatos csoportba tartoznak (cukorbeteg, idős korosztály, rendszeres alkoholfogyasztó, túlsúlyos, egészségtelenül étkező, mozgásszegény életmódot élő), ajánlott akár tünetek nélkül is rendszeres kivizsgálást végezni, kb. félévente.

Tünetek jelentkezése esetén gyors kivizsgálásra van szükség.

A zsírmájat az alábbi módszerek segítségével lehet észlelni:

zsírmáj diagnózisa

A zsírmáj diagnosztikájában elsődleges a hasi ultrahang és a vérvétel, azonban más vizsgálatokra is szükség lehet.

  • Hasi ultrahang. Ez az első és legszükségesebb vizsgálat, amelyet májbetegség gyanúja esetén el kell végezni. Ennek oka, hogy a máj ultrahangon megjelenő alakjából és vizuális megjelenéséből nagyon jól lehet következtetni annak állapotára. Elváltozás esetén az ultrahangképen sokszor megállapítható a károsodás jellege és annak mértéke.
  • Laborvizsgálat. Vérvétel segítségével megállapítható, ha a máj rendellenesen működik. A vizsgálat során a vérkép, a májenzimek és a vírusos májgyulladás (hepatitisz A, B, C, D, E) vizsgálata mellett a kockázati tényezők jelenlétét is vizsgálni lehet. Így érdemes a lisztérzékenységet és az inzulinrezisztenciát is kivizsgálni.
  • Hasi MR-vizsgálat. Ha a hasi ultrahangon nem lát elváltozást az orvos, azonban mégis gyanítja májbetegség jelenlétét, akkor elrendelhet MR-vizsgálatot is.
  • Elasztográfia. A vizsgálat hasonlít a hasi ultrahanghoz, azonban képes a szövetek merevségének megállapítására is. Hátránya a hasi ultrahanggal szemben, hogy nehezebben elérhető és költségesebb. Az elasztográfia bizonyos esetekben ultrahang- és MR-vizsgálat is egyben.
  • Biopszia. Ha a különböző vizsgálatok alapján nem tudják biztosan megállapítani a zsírmájat vagy egyéb májproblémát, olyankor biopsziával is végezhetnek egy tesztet. A vizsgálat során sejtmintát vesznek a májból, majd azt laboratóriumba küldik, ahol gyulladás és hegesedés jeleit keresik rajta. Mivel a vizsgálat kissé kellemetlen és van némi kockázata, ezért csak kifejezetten szükséges esetben szokta javasolni az orvos.

Zsírmáj kezelése

A zsírmáj kezelése elsősorban nem orvosilag történik, hanem életmódváltással.

A kezelés során azonban szükséges az orvos rendszeres vizsgálata, amellyel követni tudja az állapot változását. Fontos, hogy orvos vezesse a kezelést, mivel abban az esetben, ha májgyulladás alakul ki, olyankor már belgyógyász szakorvosi kezelésre van szükség.

Szintén orvosi kezelés szükséges, ha a májkárosodás olyan mértékű, hogy májtranszplantációra van szükség. Zsírmáj kezelésére jelenleg nincs elfogadott gyógyszer.

A legtöbb enyhe esetben azonban az alábbi kezelési módszerek megfelelők lehetnek:

zsírmáj kezelése

A zsírmáj legtöbb kezelési módszere egyszerű, de nem könnyű. A kezelés jórészt történhet otthon, azonban folyamatos szakorvosi követésre van szükség.

  • Fogyás. Zsírmáj nagyon gyakran túlsúlyos embereknél jelentkezik. Az egyik leghatékonyabb kezelési mód ilyenkor a fogyás, amelyet megfelelő diétával és testmozgással lehet legjobban elérni. Az eredmények 10%-os testsúlycsökkenés esetében általában nagyon jók. Súlyos túlsúly esetében a fogyás műtéti úton is megoldható.
  • Étrend. Az egészséges étrend nem csak a fogyásban segít, hanem segít beállítani a vérzsírszintet is az optimális szintre. A helyes étrend főként zöldségekből, gyümölcsökből és teljes kiőrlésű gabonából áll.
  • Testmozgás. A cél, hogy a minden nap legalább 30 percen keresztül testmozgást végezzünk. Ha a fogyás is cél, olyankor több és intenzívebb testmozgásra lehet szükség. Amennyiben mozgásszegény életmódot él, a megfelelő testmozgás kiválasztásához konzultáljon kardiológus szakorvossal.
  • Cukorkontroll. Cukorbetegség esetén nagyon fontos a betegség megfelelő kontrollja. Ez magába foglalja a rendszeres és pontos vércukormérést és gyógyszerszedést. Megfelelő szinten tartott vércukorszint esetén akár jelentősen is csökkenhet a májkárosodás kialakulásának esélye.
  • Koleszterin. A koleszterinszint nagyon sok ember esetében túl magas. Ennek csökkentésével nagy mértékben csökkenhet a zsírlerakódás a szervezetben. Megfelelő étrend, rendszeres testmozgás és – szükség esetén – gyógyszerek segítségével beállítható az optimális koleszterinszint.
  • Májvédelem. Kerülje az olyan anyagok használatát, amelyek különösen károsak a májra! Így különösen kerülje az alkoholfogyasztást és lehetőség szerint a felesleges gyógyszerszedést. Rendszeres gyógyszerszedés esetében kérje kezelőorvosa segítségét! Növényi gyógyszereket is kizárólag kezelőorvosa engedélyével fogyasszon!

Zsírmáj diéta: a zsírmáj tisztítása

Az egyik legjobb módszer a zsírmáj kezelésére a megfelelő diéta.

Általánosságban a zsírmáj diéta alapelemei a következők:

zsírmáj általános diéta

A zsírmáj alapdiéta tulajdonképpen egy általános egészséges diétát mutat be

  • Növényfókusz. Az étrend központjában zöldségeknek és gyümölcsöknek kell szerepelniük.
  • Rost. A rostban gazdag ételek, mint a hüvelyesek vagy a teljes kiőrlésű gabonák szintén segíthetnek a betegség kezelésében.
  • Kerülendő ételek. Az étrendnek hozzáadott sót, cukrot, zsírokat és finomított szénhidrátokat csak a legkisebb mértékben szabad tartalmaznia.
  • Alkoholstop. Az alkoholfogyasztás teljes mértékben kerülendő zsírmáj diéta során.

Az alábbiakban bemutatunk 12 tényezőt, amely a fentieken kívül segíti növelni a diéta hatékonyságát:

zsírmáj különleges diéta I.

Kifejezetten zsírmájra van néhány olyan étel, ami jó hatással lehet az egészségi állapotra

  • Kávé. Kutatások szerint a kávé csökkentheti a rendellenes májenzimek szintjét.
  • Zöld ételek. A zöld ételek (pl. brokkoli, kelkáposzta, spenót) egyes kutatások szerint akadályozzák a zsírképződést.
  • Tofu. Egyesek a szófafehérjét hasznosnak találják a májban történő zsírlerakódás csökkentésében. A tofu fehérjetartalma magas, zsírtartalma viszont alacsony.
  • Hal. A zsíros halak sok omega-3 zsírsavat tartalmaznak, amelyek segíthetnek a gyulladáscsökkentésben és a máj zsírszintjének csökkentésében. Ilyen hal például a lazac, a szardínia, a tonhal és a pisztráng.
  • Zab. A zab sok energiát tartalmaz és rostban gazdag, így ideális diétázáshoz.
  • Dió. A dióban nagyon magas az omega-3 zsírsavszint, amely segíthet a májfunkció javításában.
zsírmáj különleges diéta II.

A különleges diéta segíthet a gyorsabb felépülésben

  • Avokádó. Ez az egzotikus növény sokféle egészséges zsírt tartalmaz, valamint rostban gazdag és egyesek szerint képes lelassítani a májkárosodást.
  • Tej. A tej magas fehérjetartalmú és egyes kutatások szerint segíthet a májkárosodás lelassításában.
  • Napraforgómag. A napraforgómagok sok E-vitamint tartalmaznak, amely egyes kutatások szerint segíthet a májkárosodás lassításában.
  • Olívaolaj. Az olívaolaj sok omega-3 zsírsavat tartalmaz, így egészségesebb vele főzni, mint vajjal, zsírral vagy napraforgóolajjal. Egyes kutatások szerint az olívaolaj segíthet a megfelelő testsúly megtartásában is.
  • Fokhagyma. A fokhagyma jellegzetes ízén kívül a fogyásban és a zsírszint csökkentésében is segíthet.
  • Zöld tea. Egyes kutatások feltételezik, hogy a zöld tea hatással van a bél tápanyagfelszívására, amellett, hogy segít az alvásban és csökkenheti a koleszterinszintet.

Zsírmáj kezelése időpontfoglalás

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Hasi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Zsírmáj vizsgálati árak

Zsírmáj kivizsgálására 'hasi ultrahang' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'hasi ultrahang' pontjában találja meg.

A későbbi kivizsgáláshoz szüksége lehet laborvizsgálatra. A máj alapműködésének kivizsgálására 'Nagyrutin vérvétel' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelyet árát szintén az árlistában találja.

Ha belgyógyászati kezelésre szorul, annak árát az 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontban találja meg.

Zsírmáj kapcsolódó cikkek

Gyakori kérdések

Elmúlik a zsírmáj?

Amennyiben a zsírmáj kialakulásának okát megszüntetik, olyankor az egészséges test le tudja bontani a felesleges zsírt a májból. Ez azonban csak olyankor tud működni, ha a zsírosodás oka megszüntethető és még nem károsodott olyan mértékben a máj, hogy ne tudná lebontani a lerakódott zsírt.

Lehet kávét inni zsírmáj esetén?

Igen, lehet. Sőt, kutatások kimutatták, hogy azoknál, akik napi két vagy több kávét ittak, kisebb volt a májkárosodás mértéke, mint azoknál, akik csak napi egy vagy egy kávét sem ittak. Annak ellenére, hogy még nem bizonyított, hogy a kávé milyen hatással van a májkárosodásra, feltételezik, hogy speciális gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz.

Az E-vitamin segít a zsírmájon?

Nem megerősített kutatások feltételezik, hogy az E-vitamin és egyéb antioxidánsok segíthetnek a máj védelmében, azáltal, hogy csökkentik a gyulladás okozta károsodást. Fontos tudni, hogy esetleges jótékony hatásai mellett, az E-vitamin növelheti a prosztatarák kialakulásának kockázatát. Emiatt zsírmáj esetén nem ajánlott E-vitamint fogyasztani.

Radiológia (hasi ultrahang) vélemények

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

Vass Nikolett doktornőnél jártam pajzsmirigy és carotis ultrahang vizsgálat céljából. Profi és kedves a doktornő. Köszönöm

profile-pic
Krisztina

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István
Summary
Zsírmáj 5 oka, 7 tünete, 6 kezelési módja + 16 diéta tipp
Article Name
Zsírmáj 5 oka, 7 tünete, 6 kezelési módja + 16 diéta tipp
Description
Zsírmáj során a májban zsírcseppek képződnek. Szövődményként májgyulladás, májelégtelenség jelentkezhet. Okok, tünetek és kezelési módok itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo