Vakbélgyulladás áttekintés

A vakbélgyulladás a vakbél nevű, csőhöz hasonló, féregnyúlványnak is nevezett szerv gyulladásos betegsége. A vakbél a vastagbél egy leágazása, amely a hasüreg jobb alsó részében található.

Általánosságban a vakbélgyulladás hasfájással jár, a has jobb alsó részében. Leggyakrabban azonban a fájdalom a köldöknél kezdődik és változtatja helyét, illetve időszakosan jelentkezik. A gyulladás felerősödésével a fájdalom is együtt erősödik, akár olyan szintre, amely korlátozza a mozgást. Komoly esetben sürgősségi ellátásra van szükség.

A gyulladás bárkinél jelentkezhet, azonban leggyakoribb gyermek- és fiatal felnőttkorban, 10 és 30 éves kor között. A betegség kezelése sok esetben a vakbél eltávolításával jár.

Rendelőnkben hasi ultrahangvizsgálat és belgyógyászati szakvizsgálat segítségével lehetőség van a vakbélgyulladás pontos és szakszerű kivizsgálására. Amennyiben beigazolódik a gyulladás, szakorvosaink műtéti partnereinkhez irányítják pácienseiket.

Hasi ultrahangvizsgálatot rendelőnkben radiológus szakorvosaink végeznek. Belgyógyászati kivizsgálást belgyógyász-diabetológus szakorvosunk végez. Rendelőnkben laborvizsgálati vérvételre is van lehetőség.

Vakbélgyulladás kezelése rendelőnkben

Rendelőnkben a vakbélgyulladás kezdeti diagnózisát és korai kezelését végezzük.

Mozgásszervi magánrendelőnkben az ultrahangos kivizsgálást és a belgyógyászati alapvizsgálatot, valamint az esetlegesen szükséges laborvizsgálatokat tudjuk elvégezni a vakbélgyulladás diagnosztikai lépései közül. Ez csak abban az esetben nem elegendő, ha sürgősségi úton kell kezelni a gyulladást – ilyenkor mentőt kell hívni.

Amennyiben diagnosztikai vizsgálataink során beigazolódik a vakbélgyulladás, műtéti partnert tudunk javasolni a vakbélműtét elvégzésére. A műtéti kezelés szinte minden esetben szükséges, ha a panaszokat igazolhatóan vakbélgyulladás okozza. Enyhe esetben antibiotikumos kezelés is elég lehet.

A vakbélgyulladás kivizsgálása és kezdeti kezelése az alábbiak szerint zajlik rendelőnkben:

vakbélgyulladás kezelés menete

I. Hasi ultrahang

Amennyiben az alábbi tünetek észleli magán, minden esetben érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni:

  • Hasfájás
  • Fájdalmas mozgás
  • Hányinger
  • Székelési problémák (hasmenés, székrekedés)
  • Étvágytalanság
  • Hőemelkedés
  • Szélszorulás

Több tízéves ultrahangos tapasztalattal rendelkező radiológus szakorvosaink hasi ultrahangvizsgálattal kiválóan meg tudják állapítani, hogy a hasüreg melyik részében található a probléma.

II. Belgyógyászati szakvizsgálat

Amennyiben a hasi ultrahangvizsgálat során vakbélgyulladás (vagy más hasüregi szerv betegsége) merül fel, legtöbbször belgyógyász szakorvos általi kivizsgálás javasolt. Ezt a radiológus az ultrahangleleten jelzi.

Több szakvizsgával és sokéves tapasztalattal rendelkező belgyógyász szakorvosaink a fizikális vizsgálat, a kórtörténet felvétele és az ultrahanglelet értelmezése után a legtöbb esetben pontos diagnózist tudnak mondani az adott problémáról.

III. Laborvizsgálat

Mivel vakbélgyulladás esetén a megfelelő kezelési módszer a műtéti kezelés, ezért abban az esetben is szükséges a laborvizsgálat, ha látszólag egyértelműek a tünetek.

Ennek oka, hogy a műtétet csak 100% bizonyosság esetén szabad elvégezni, mivel egy-két hetes felépülési idővel és némi kockázattal is jár a műtét.

A laborvizsgálat segít a vér és a vizelet kivizsgálásában, amelyből megállapítható, ha belső szervi gyulladás van jelen – így igazolható a vakbélgyulladás.

IV. Műtéti kezelés

Amennyiben a fenti vizsgálatok vakbélgyulladást igazolnak, szakorvosaink megfelelő sebészorvost ajánlanak, akik partnerklinikáinkon el tudják végezni a vakbélműtétet.

Egyes esetekben kivételesen előfordul, hogy részletes kivizsgálás nélkül is műtétre kerül sor. Ez olyankor lehetséges, ha a sürgősségi műtétre van szükség egy heveny gyulladás esetén.


Vakbélgyulladás szakorvosok

Tapasztalt radiológus szakorvosaink hasi ultrahangvizsgálattal segítenek a gyulladás felismerésében. Belgyógyász szakorvosaink a betegség kezelését végzik.

Az orvosok képére kattintva elolvashatja bemutatkozásukat, megtekintheti rendelési idejüket és időpontot foglalhat rendelésükre.

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

Vakbélgyulladás okai

A vakbélgyulladás oka szinte minden esetben a vakbél elzáródása. Ennek az alábbi okai lehetnek:

vakbélgyulladás okai kép

A vakbélgyulladás okai habár eltérőek lehetnek, mégsem a legfontosabb meghatározói a betegségnek, mivel a kezelés mikéntjét a legtöbb esetben nem befolyásolják

  • Széklet. A belek helytelen működése esetén a vakbélben összegyűlhet a széklet, amely akár annak elzáródásához is vezethet. Mivel ilyenkor a vakbél nem tud megfelelően ürülni, ezért a helyi baktériumok elszaporodása miatt kialakulhat a gyulladás.
  • Idegen test. A bélbe bekerülhet valami olyan anyag is, amely nem való oda – majd ott elzáródást okozhat. Ilyen idegen test például olyan anyagok lenyelésekor kerülhet a bélbe, amelyeket nem lehet megemészteni. Ezek rossz esetben megakadnak a vakbélben, elzárják azt, így gyulladást okozva.
  • Daganat. Ritka, azonban előfordulhat, hogy a vakbélt egy környező daganat zárja el. Ebben az esetben a daganatot már a hasi ultrahangos kivizsgálás során észlelni lehet és azonnal megkezdhető a megfelelő onkológiai kivizsgálás.
  • Fertőzés. Szintén jelentkezhet a gyulladás egy fertőzés következményeként. Ha az emésztőrendszerben valamilyen fertőzés van, amely elér a vakbélbe, akkor az ott felszaporodhat és akár vakbélgyulladást is okozhat.

A vakbél helye

A vakbél a hasüreg jobb alsó részében található szerv. Ez egy szűk, csőalakú hólyag, amely a vastagbélből ágazik le.

Habár a vakbél az emésztőcsatorna része, valójában egy csökevényes szerv, azaz nincs funkciója a testben, csupán az evolúció során maradt meg. Ilyen csökevényes szerv például a férfiak mellbimbója is.

Gyulladás esetén a fájdalom is a vakbél helyén jelentkezik. Esetenként kivétel, hogy a fájdalom a köldök környékén kezdődik, majd onnan halad fokozatosan a has jobb alsó része felé.


Vakbélgyulladás kialakulása

Vakbélgyulladás lépésenként alakulhat ki az alábbiak szerint:

vakbélgyulladás kialakulása

A kialakulás történhet szépen lassan vagy nagyon gyorsan is. Gyors és heves kialakulás esetén sürgősségi ellátásra van szükség!

  1. A vakbélben egy elzáródás alakul ki.
  2. Az elzáródás hatására a vakbél begyullad
  3. A gyulladás miatt a vakbél megduzzad és megtelik gennyel
  4. Ha a duzzadt és gennyes vakbelet nem kezelik gyorsan, az akár ki is szakadhat, ezzel további problémákat okozva

Fontos, hogy már a kialakulás első fázisaiban észleljék és megfelelően kezeljék a betegséget. Ezzel elkerülhető a felesleges szenvedés és a szövődmények kialakulása.

A korai diagnózis hasi ultrahangvizsgálattal, ezután szükség esetén belgyógyászati vizsgálattal állítható fel.

Elengedhetetlen annak ismerete, hogy a gyulladás akár hirtelen is kialakulhat. Ilyenkor nem beszélhetünk a kialakulás fázisairól, olyan gyorsan zajlik le a folyamat. Ebben az esetben mentőt kell hívni és azonnali sürgősségi vakbélműtétet kell végezni.


Vakbélgyulladás első jelei

A vakbélgyulladás egyik leggyakoribb első jele, a köldök környékén jelentkező hasfájás. Ez legtöbbször időszakos, de visszatérő fájdalmat jelent.

A legtöbb esetben ez az egyetlen korai tünet, ezért érdemes rá odafigyelni. Visszatérő hasfájás esetén minden esetben érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni, amellyel feltárható, hogy melyik szerv okozza a panaszokat.

A gyulladás előrehaladtával fokozatosan jelennek meg egyéb tünetek.


Vakbélgyulladás tünetei

A vakbélgyulladásnak sokféle tünete lehet, amelyek azonban sokszor általánosak, így mindenképpen szükséges hasi ultrahangos kivizsgálás a betegség gyanúja esetén.

A leggyakoribb tünetek az alábbiak lehetnek:

vakbélgyulladás tünetei

A vakbélgyulladás tünetei nagyon hasonlók más emésztőrendszeri és belső szervi betegségekhez, ezért jelenlétét diagnosztikai vizsgálatokkal lehet legjobban igazolni

  • Hasfájás. A fájdalom sokszor hirtelen jelentkezik a has jobb alsó részében. Gyakran előfordul az is, hogy a hasfájás a köldöknél kezdődik és innen halad a has jobb alsó része felé.
  • Fájdalmas mozgás. Belső szervi gyulladás esetén köhögés, járás és egyéb rázkódó mozgások hatására a fájdalom felerősödhet.
  • Hányinger. A vakbél gyulladásos megbetegedése hányingerrel vagy akár hányással is együtt járhat.
  • Étvágytalanság. Sok betegségre, különösen a belső szervi betegségekre igaz, hogy étvágytalansággal járnak. Ez vakbélproblémák során is előfordulhat.
  • Hőemelkedés. A gyulladás egy jellegzetes tünete a tartós, enyhe hőemelkedés (37-37.5 fok környékén). A betegség rosszabbodásával a hőemelkedés lázba csaphat át.
  • Székelési problémák. A bélműködés helyes működésének megborulása miatt hasmenés vagy székrekedés is jelentkezhet.
  • Haspuffadás.  A gyulladt emésztőrendszer helytelen működése miatt gyakran jelentkezhet vakbélgyulladás esetében haspuffadás is.
  • Felfúvódás. Szintén az emésztési problémák következtében kialakulhat a megszokottnál gyakoribb szellentés.

Látható, hogy a fenti tünetek viszonylag általánosak, ezért a pontos diagnózis sosem a tünetek alapján történik. A fentiekhez hasonló panaszok esetén mindenképpen szükséges hasi ultrahangvizsgálatot végezni, amely segítségével feltérképezhetők a hasi belső szervek és megállapítható, hogy mi okozza a panaszokat.

A tünetek általánosságán felül az is árnyalja a problémát, hogy kortól és a vakbél pontos pozíciójától függően a fájdalom mindenkinél kicsit máshol jelentkezhet. Emellett várandósság esetén a gyulladás miatti fájdalom akár a has felső részében is jelentkezhet, mivel a vakbél terhesség során feljebb kerül a hasüregben.


Mikor forduljunk orvoshoz vakbélgyulladással?

Amennyiben a fenti tünetek erőteljesen jelentkeznek, érdemes minél gyorsabban hasi ultrahangvizsgálatot végezni. Komoly hasfájás esetén sürgősségi ellátás is szükséges lehet, ilyenkor mentőt kell hívni!

A legjobb, ha kezdeti visszatérő hasfájásunkkal már elvégezzük a hasi ultrahangvizsgálatot és esetleg belgyógyászati kivizsgáláson is átesünk. Ezzel már korai állapotban visszafordítható a betegség és elkerülhető lehet a műtét.


Vakbélgyulladás szövődményei

Ha a vakbélgyulladást nem kezelik megfelelően vagy nem észlelik időben, az akár súlyos szövődmények kialakulásához is vezethet. Ezek a szövődmények az alábbiak lehetnek:

vakbélgyulladás szövődményei képek

A vakbélgyulladásnak habár nem sok szövődménye van, azok igen súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek

  • perforált vakbél
  • vakbéltályog

Lássuk ezek bemutatását!

Perforált vakbél

Abban az esetben, ha a vakbél kiszakad, a fertőzés a hasfalon belül elterjedhet – ezt nevezzük perforált vakbélnek.

Ilyenkor leggyakrabban hashártyagyulladás alakul ki. Ebben az esetben azonnali műtéti kezelés szükséges, mivel kezelés nélkül akár halálos is lehet a betegség.

A műtéti kezelés során eltávolítják a vakbelet és műtéti úton megtisztítják a hasüreget.

Vakbéltályog 

Ha a vakbél kiszakad, olyankor kialakulhat tályog is, amely gennyes zacskóhoz hasonlítható.

A legtöbb esetben ezt a tályogot sebészeti úton kell leengedni. A leengedéshez használt beültetett katétercső legalább két hétig a helyén kell, hogy maradjon, valamint ezalatt antibiotikumos kezelést kell végezni.

A fertőzés megállítása után ebben az esetben is el kell távolítani a vakbelet. Komolyabb esetben a csapolással együtt távolítják el a vakbelet.

Következésképpen, a súlyos szövődmények elkerülése érdekében érdemes a tünetek enyhe jelentkezésekor hasi ultrahangos vizsgálattal kideríteni, hogy mi állhat a panaszok hátterében.

Korai felismerés esetében nem feltétlenül szükséges műtéti kezelés, amennyiben mégis, ez sokkal kevésbé kellemetlen és kockázatos, mint előrehaladott gyulladás esetén, valamint a felépülési idő is jelentősen rövidebb lehet.


Vakbélgyulladás diagnózisa

A pontos diagnózis felállításához minden esetben ajánlott hasi ultrahangos vizsgálatot végezni.

Ennek oka, hogy a hasi panaszok számtalan oka közül meg lehessen állapítani, hogy valóban a vakbél vagy valamely másik szerv okozza a problémákat.

Hasi ultrahangvizsgálat birtokában belgyógyász szakorvos vagy akár a háziorvos is felállíthatja a diagnózist.

Összességében a vakbélgyulladás diagnosztikai módszerei az alábbiak lehetnek:

vakbélgyulladás diagnózisa

A vakbélgyulladás diagnózisában kulcsszerepet játszik a hasi ultrahangos kivizsgálást. Ezt követően egyéb módszerekkel folytatható tovább a diagnózis felállítása

  • hasi ultrahang
  • fizikális vizsgálat
  • vérvétel
  • vizeletvizsgálat
  • MR-vizsgálat

Lássuk ezek bemutatását sorban!

Vakbélgyulladás ultrahang

Ez az egyik legfontosabb kezdeti diagnosztikai módszer, amely leginkább a differenciáldiagnózisban segít. A differenciáldiagnózis azt jelenti, hogy a több betegségre jellemző tünetek közül a vizsgálattal leszűkíthető a tüneteket okozó lehetséges betegségek listája.

Hasi ultrahangvizsgálattal ennek megfelelően igazolni lehet, ha a vakbélen rendellenesség található. Ez sokszor már elég a belgyógyász kezelőorvosnak a további diagnózishoz.

Fizikális vizsgálat vakbélgyulladásra

A vizsgáló szakorvos kezével enyhe nyomást gyakorol a fájdalmas hasi régióra. A nyomás hirtelen elengedésekor vakbélgyulladás esetén gyakran felerősödik a fájdalom.

Ennek oka az, hogy a vakbélgyulladás körül gyulladt a hashártya. A fizikális vizsgálat során az orvos a hasfal és a vakbél körüli izmok görcsös – „védelmező” – merevségét is vizsgálja, mivel ezek a jelek is utalhatnak a vakbél gyulladásos betegségére. Vakbélgyulladás esetén a hasfal sokszor kőkeménnyé merevedik.

Vakbélgyulladás vérvétel

Vérvétel után történő laborvizsgálattal megállapítható egyes fehérvérsejtek száma a vérben. Ha ezek száma túl magas, az valamilyen belső fertőzést jelezhet.

Pozitív hasi ultrahang, belgyógyászati szakvizsgálati gyanú és gyulladásra utaló laborvizsgálat esetén a legtöbb esetben igazoltnak tekinthetjük a vakbélgyulladást.

Vizeletvizsgálat vakbélgyulladásra

Vizeletvizsgálattal az orvos segíthet a húgyúti fertőzések vagy a vesekő észlelésében.

Mivel ezek a betegségek is a vakbélproblémákhoz nagyon hasonló tünetekkel járnak, ezért fontos a kivizsgálás során kizárni őket.

MR-vizsgálat vakbélgyulladásra

Amennyiben hasi ultrahangvizsgálat során valamilyen okból feltételezik, hogy olyan elváltozás található, amelyet csak másféle képalkotó vizsgálattal lehet észlelni, a szakorvos leggyakrabban MR-vizsgálatot javasol.

A konkrét panaszra MR mellett egyes esetekben hasi röntgent vagy CT-vizsgálatot is javasolhat a szakorvos. MR-vizsgálatra az alábbi oldalon foglalhat időpontot partnerünkhöz.


Vakbélgyulladás orvosi kezelése

A megfelelően igazolt vastagbélgyulladás orvosi kezelése legtöbbször a gyulladt vastagbél műtéti eltávolítását jelenti.

Az alkalmazható kezelési módok az alábbiak lehetnek:

vakbélgyulladás orvosi kezelése

A vakbélgyulladás orvosi kezelése sok esetben műtéti úton történik. Enyhébb esetben lehet csak reménykedni az antibiotikum hasznosságában.

  • Appendektómia
  • Vakbéltályog műtét
  • Antibiotikumok

Lássuk a kezelési módok leírását!

Appendektómia – a vakbélműtét

Ez a műtét utal a vakbél műtéti eltávolítására. A műtétre való felkészülés során sok esetben előzetes antibiotikumos kezelésre van szükség, amellyel megállítható a fertőzés. Az appendektómia során egy 5-10 cm-es bevágást ejtenek a hasfalon.

A műtét legtöbbször laparoszkóppal történik; ez azt jelenti, hogy a sebész egy vékony rúdra rögzített kamerával és rúdra rögzített sebészeti eszközökkel végzi a vakbél eltávolítását. Ennek előnye, hogy lényegesen kevesebb szöveti károsodás történik a hasban, mint hagyományos műtétek esetén.

Laparoszkópos műtét esetén a legtöbben gyorsabban és kevesebb fájdalommal gyógyulnak, valamint hegesedés is kisebb mértékben jelentkezik.

Ennek ellenére a laparoszkópos vakbélműtét nem való mindenkinek: ha a vakbél perforálódik (kiszakad) és a fertőzés elterjed a hason belül a vakbélen kívülre is, vagy tályog alakul ki, olyankor nyílt műtétre lehet szükség, mivel a sebésznek ki kell tisztítania a teljes hasüreget.

Vakbélműtét után 1-2 nap kórházi tartózkodás után lehet hazamenni. A gyógyuláshoz érdemes rehabilitációs gyógytornászhoz fordulni, aki segít a hasizmok helyes visszaépítésében.

Vakbéltályog műtét – katéteres levezetés

Abban az esetben, ha a vakbél a gyulladás miatt perforálódott (kiszakadt) és körülötte egy tályog alakult ki, tályoglevezetésre lehet szükség.

Az eljárás során egy katétercsövet vezetnek a tályogba a bőrön keresztül, amellyel a tályogban található folyadékokat el lehet távolítani.

A tályog leszívása után egy-két héttel el kell végezni a hagyományos vakbéleltávolító műtétet is.

Antibiotikumos kezelés

Ha sikerül a gyulladást enyhe állapotában észlelni, akkor lehetőség van antibiotikumos kezelésre.

Ennek előfeltétele, hogy már korai állapotban észrevegyék a betegséget. Ehhez komoly odafigyelés és korai hasi ultrahangos kivizsgálás szükséges.

Mindazonáltal érdemes megtenni a szükséges korai diagnosztikus lépéseket, mivel antibiotikumos kezelés esetén nincs szükség műtéti ellátásra.


Vakbélgyulladás kezelése otthon

Az alábbi módszerek elsősorban a műtét utánra vonatkoznak, de akár a műtétre való várakozás során is alkalmazhatók lehetnek.

Az otthoni módszerek célja a fájdalomenyhítés és a test gyógyulásának serkentése.

A legjobb otthoni vastagbélgyulladás kezelési módszerek az alábbiak:

vakbélgyulladás kezelése otthon

Az otthoni kezelési módszerek elsősorban műtét utánra valók, de elleshető belőlük néhány tipp a tünetek enyhítésére a betegség bármely fázisában

  • Fizikai kímélet. A műtét utáni napokban néhány napig ágyban fekvő pihenés előírt. Ha a műtétet laparoszkóppal végezték, akkor 3-5 nap, nyílt műtét esetén 10-14 teljes pihenés szükséges. Sebészorvosa a műtét után tájékoztatja, hogy a pihenési időszakban pontosan milyen tevékenységeket végezhet.
  • Kitámasztás köhögéskor. A műtét után vagy akár előtte is, csökkenhető a köhögéskori fájdalom azzal, ha a hasra egy párnát teszünk és köhögés előtt nyomást helyezünk vele a hasüregre. A módszert nevetéskor vagy mozgás közben is használhatjuk fájdalomenyhítésre.
  • Fájdalomcsillapítók. A kezelés után vagy a műtét előtt akár nagyon erős fájdalom is jelentkezhet, ami lassítja a gyógyulást és szükségtelen stresszt helyezt a testre. Emiatt mindenképpen kérjen fájdalomcsillapító gyógyszert orvosától. Amennyiben az aktuálisan szedett gyógyszer nem hatékony, kérjen orvosától másik gyógyszert!
  • Mozgás. Amint képes a fájdalommentes mozgásra, keljen fel és fokozatosan növelje aktivitását. Az első mozgástípus, amit újra kell tanulni, a járás. Kezdje rövid sétával, majd fokozatosan növelje a terhelést. A rehabilitáció során nagyon fontos a szakmai felügyelet, amelyet kezelőorvosa és rehabilitációs gyógytornász együttműködésével lehet legjobban megvalósítani.
  • Alvás. A gyógyulási folyamat során a testnek sok pihenésre van szüksége. Emiatt a legtöbb ember álmosabb és többet is alszik, mint normális esetben. Fontos, hogy a gyors felépülés érdekében eleget pihenjünk és aludjunk, ha ezt szervezetünk igényli.

A munkába - gyermekek esetén iskolába - való visszatérés akkor tehető meg, ha a páciens alkalmasnak érzi rá magát. A visszatérést minden esetben meg kell beszélni kezelőorvosával! A visszatérésnek ebben az esetben is a fokozatosság elvét kell követni: a műtét után 1-2 héttel vissza lehet térni a munkába, de a fizikai megerőltetéssel (pl. edzés) várni kell 2-4 hetet.


Vakbélgyulladás alternatív kezelési módszerei

A műtét utáni lábadozáshoz a kezelőorvos különböző gyógyszereket ír fel, amelyek többek között fájdalomcsillapításra is alkalmasak. Mégis több esetben előfordulhat, hogy a páciensnek még több fájdalomcsillapításra van szüksége.

Ebben az esetben érdemes lehet alkalmazni alternatív kezelési módszereket. Ezek alkalmazása segíthet a tünetek enyhítésében és a testi-lelki egyensúly visszaállításában.

Vakbélgyulladás utókezeléséhez az alábbi alternatív módszerek javasoltak:

vakbélgyulladás alternatív kezelése

Az alternatív kezelési módszerek segíthetnek a betegséggel való megküzdésben, azonban ezeket mindenképpen csak szakorvosi kezelés kiegészítéseként szabad alkalmazni

  • Figyelemelterelés. A fájdalomról és a műtét egyéb negatív következményeiről történő gondolkodást figyelemeltereléssel jól félbe lehet szakítani. A módszer lényege, hogy a figyelmet pl. zenehallgatással és barátokkal, rokonokkal való beszélgetéssel lekössük. Amíg nem a problémára figyelünk, addig a tünetek legtöbbször sokkal enyhébben van egyáltalán nem is jelentkeznek. A figyelemelterelés módszere gyermekek esetében különösen jól tud működni.
  • Imagináció. Az imagináció egy vezetett relaxációs és terápiás módszer, amelyet jól lehet alkalmazni olyankor is, ha fájdalommal kell megküzdenünk. A vezetett relaxáció lényege, hogy jobban segíthet az ellazulásban, mint azt önmagunk meg tudnánk tenni. Az imaginációt felvételről is hallgathatjuk vagy szakértő személy élőben is segíthet az ellazulásban.

Vakbélgyulladás összefoglalás

Összeségében tehát az alábbiakat érdemes megjegyezni cikkünkből:

  1. A vakbélgyulladás a has jobb alsó oldalán fáj, kezdeti állapotban a köldök környékén, időszakos jelleggel.
  2. A tünetek észlelése esetén minél hamarabb hasi ultrahangos kivizsgálást kell végezni, amellyel megállapítható, hogy melyik belső szerv okozza a problémákat.
  3. A pontos diagnózishoz belgyógyászati szakvizsgálatra, laborvizsgálatokra és akár MR-vizsgálatra is szükség lehet.
  4. Enyhe gyulladás esetén antibiotikummal, komoly gyulladás esetében vakbéleltávolító műtéttel kell kezelni a betegséget.
  5. A lábadozás műtéti módszertől függően 3-14 napig tart. Ez sok pihenést, gyógyszeres kezelést és rehabilitációs gyógytornát igényel.

Vakbélgyulladás időpontfoglalás

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Hasi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Vakbélgyulladás kezelés árak

Vakbélgyulladás gyanújának kezdeti kivizsgálására hasi ultrahang szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'hasi ultrahang' pontjában találja meg.

A pontos kivizsgáláshoz sokszor laborvizsgálat és belgyógyászati szakvizsgálat is szükséges lehet, amelyek árait a fenti árlistában találja.

Vakbélműtéteket rendelőnkben nem végzünk, ezért ezek árairól tájékoztatást nem tudunk nyújtani.

Vakbélgyulladás kapcsolódó cikkek

Vakbélgyulladás gyakori kérdések

Vakbél melyik oldalon van?

A vakbél a has jobb alsó részén található, kicsi, csőszerű, csökevényes szerv, amely a vastagbél és a vékonybél találkozásánál van.

A vakbélgyulladásnak nincs kiváltó oka. Igaz vagy hamis?

Igaz! Nincs olyan kifejezett ok, amely kiváltaná a vakbélgyulladást. Az alábbi okok azonban mind kiválthatják a gyulladást: vakbélelzáródás, vakbélelzáródás széklettől, emésztőrendszeri fertőzés, Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás, hasi sérülés.

Igényel sürgősségi ellátást a vakbélgyulladás?

Igen, sok esetben a tünetek gyorsan és erőteljesen alakulnak ki, ilyenkor sürgősségi műtéti ellátásra van szükség, amely során eltávolítják a vakbelet. Enyhe esetben és a tünetek lassú kialakulásakor nem feltétlenül szükséges műtéti kezelés, ilyenkor belgyógyász szakorvos antibiotikummal is kezelheti a betegséget.

Vakbélgyulladás kivizsgálása vélemények

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

Vass Nikolett doktornőnél jártam pajzsmirigy és carotis ultrahang vizsgálat céljából. Profi és kedves a doktornő. Köszönöm

profile-pic
Krisztina

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet
Summary
Vakbélgyulladás 4 oka, 8 tünete és 3 kezelési módja
Article Name
Vakbélgyulladás 4 oka, 8 tünete és 3 kezelési módja
Description
A vakbélgyulladás egy erős hasfájással járó komoly betegség, amely kezeletlenül hagyva rendkívül súlyossá válhat. Okai, tünetei, kezelése itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo