Strúma áttekintés

A strúma (egyéb nevein: golyva vagy pajzsmirigy-megnagyobbodás) a pajzsmirigyek rendellenes megnövekedését jelenti.

A pajzsmirigy egy pillangóalakú szerv, amely a nyak alsó részén található, az ádámcsutka alatt (Igen, a nőknek is van!).

Habár a strúma a legtöbb esetben fájdalommentes, a nagyon nagyra nőtt pajzsmirigy megnehezítheti a köhögést, a nyelést és akár nehézlégzést is okozhat.

A pajzsmirigy-megnagyobbodás egy gyakori oka a jódhiány. Ez leginkább akkor fordul elő, ha valaki jódozatlan sót használ a főzéshez – ha jódozott sóval főzünk, akkor nagyon ritka, hogy jódhiány alakuljon ki.

Viszont nem csak jódhiány miatt alakulhat ki strúma: amennyiben pajzsmirigy-túlműködés,  pajzsmirigy-alulműködés vagy pajzsmirigygyulladás áll fent, úgy a hormonháztartás egyensúlyának megbomlása miatt is kialakulhat a pajzsmirigy megnagyobbodása.

A jelenség kezelésének menete leginkább attól függ, hogy milyen mértékű a pajzsmirigy megnövekedése és ez milyen tüneteket okoz.

Mindenképpen szükséges a legkisebb gyanú (pl. göb megjelenése, érezhető megnövekedés, nyelési problémák) esetén pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot végezni – ezzel kimutatható, ha bármilyen méret- vagy alakbeli probléma van a pajzsmiriggyel. Rendelőnk tapasztalt radiológus szakorvosai sokéves szakorvosi múltjukkal kiválóan képesek észlelni a pajzsmirigy legapróbb elváltozásait is ultrahang alatt.

Az ultrahangos vizsgálat mellett pajzsmirigyspecifikus laborvizsgálatra is van lehetőség rendelőnkben, amely segítségével megállapítható, ha bármilyen hormonzavar található a pajzsmirigyekben. 

Strúma kivizsgálása és kezelése rendelőnkben

Habár a strúma nem egy nagyon súlyos elváltozás, mégis érdemes már korai gyanú esetén elvégezni a szükséges kivizsgálást, hogy elkerülhessük a szükségtelen szövődményeket.

Tapasztalt radiológus szakorvosaink ultrahangvizsgálata, profi vérvételi asszisztensünk vérvizsgálata és képzett belgyógyász szakorvosaink kezelése után biztos lehet benne, hogy hajszálpontos diagnózist kap és a megfelelő, de legbiztonságosabb kezelésben volt része.

A kétkedést kizáró vizsgálati és kezelési módszerünk strúma esetén a következő:

strúma kezelés menete

I. Pajzsmirigy-ultrahang

Strúma, azaz pajzsmirigy-megnagyobbodás kivizsgálását rendelőnkben minden esetben pajzsmirigy-ultrahangvizsgálattal kezdjük.

A vizsgálatot minden esetben ajánlott elvégezni, amikor érezhető vagy látható pajzsmirigyprobléma merül fel.

Az ultrahangos vizsgálat csupán 15 percig tart és egyáltalán nem kellemetlen. Ilyen rövid idő alatt is HD minőségű videófelvétel készül a pajzsmirigyről, amelyet azonnal szöveges értékeléssel (lelettel) egészít ki a radiológus szakorvos.

II. Laborvizsgálat

Vérvétel segítségével megállapíthatók a vérben található pajzsmirigyhormonok szintjei. Ezek a T3, a T4 és a TSH hormonok.

A vizsgálat eredményének megfelelően a kezelő belgyógyász szakorvos meg tudja állapítani, ha a strúmát:

Mivel a fenti okok a leggyakoribbak, amelyet golyvát okozhatnak, ezért a laborvizsgálat kötelező eleme a teljes kivizsgálásnak és a legtöbb esetben képes felfedni a probléma okát.

Pajzsmirigy vérvételi csomagjainkat az alábbi oldalon találja.

III. Belgyógyászati vizsgálat + kezelés

Az ultrahangos és laborvizsgálati leletek segítségével, valamint belgyógyász szakorvos kivizsgálásával az esetek több, mint 90%-ában pontosan megállapítható a strúma oka és meghatározható a kezelési módszer.

A belgyógyászati vizsgálat során a szakorvos az alábbi vizsgálati módszereket alkalmazhatja:

  • Fizikális vizsgálat – kézzel való tapintással a szakorvos meg tudja vizsgálni a megnagyobbodás mértékét és a pajzsmirigy felületét (sima vagy göbös)
  • Kórtörténet – ha a közeli vérrokonok között van, aki pajzsmirigyproblémával küszködik, akkor a szakorvos célirányzott kérdések segítségével felméri a betegség egyéni kockázatát

A legtöbb esetben a vizsgálat végére pontos diagnózist tud felállítani a szakorvos.

A vizsgálat végeztével ilyenkor otthoni kezelési módszereket, gyógyszeres kezelést vagy súlyos esetben további komolyabb kivizsgálást, esetleg műtéti kezelést javasolhat.

Strúma szakorvosok

Tapasztalt radiológus szakorvosaink pajzsmirigy-ultrahangvizsgálattal segítenek a strúma felismerésében. Belgyógyász szakorvosaink a betegség kezelését végzik.

Az orvosok képére kattintva elolvashatja bemutatkozásukat, megtekintheti rendelési idejüket és időpontot foglalhat rendelésükre.

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

Strúma tünetei

A strúma tünetei nem minden esetben azonosak, ezek akár egyénenként is változhatnak. Mindazonáltal vannak jellemző tünetek, amelyek sokszor jelentkeznek. Ezek az alábbiak lehetnek:

strúma tünetei

A strúma tüneteinek észlelésekor érdemes sürgősen pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot végezni, hogy megállapíthassa az orvos, hogy mekkora a baj

  • Nyakduzzanat. Golyva esetében a nyak alsó részén felduzzad a bőr. Ezt férfiak borotválkozáskor, nők pedig sminkeléskor szokták észrevenni.
  • Torokszorítás. A pajzsmirigy-megnagyobbodás következtében sokszor jelentkezik szorító érzés a torokban. Akinek volt már tüszős mandulagyulladása, ismeri ezt az érzést.
  • Köhögés. Strúma esetében a torok folyamatosan irritált állapotba kerül a megnövekedett pajzsmirigy miatt. Ez köhögéssel járhat. Különösen fontos odafigyelni a máskor nem jelentkező köhögésre, mivel köhögés megfázás, asztma és egyéb tüdőproblémák miatt is jelentkezhet, amelyeknek nincs köze a pajzsmirigyhez.
  • Rekedtség. Szintén a golyva okozta torokirritáció miatt, gyakran jelentkezik tartós rekedtség az érintett páciensekben.
  • Nyelési nehézség. A felduzzadt pajzsmirigy akár össze is szoríthatja a nyelőcsövet, amely következtében nyelési nehézségek jelentkezhetnek.
  • Légzési nehézség. A strúma miatt nem csak a nyelőcső, hanem a légcső is beszűkülhet, aminek következtében nehézlégzés is kialakulhat. Az ilyen fajta légzési nehézség könnyen megkülönböztethető az asztmás nehézlégzéstől, amelynek oka elsősorban a tüdőhörgők beszűkülése.

A pajzsmirigy működése

A strúma – azaz a pajzsmirigy-megnagyobbodás – fő okai a hormonháztartás egyensúlyának felbomlásában keresendők.

A pajzsmirigy kétféle létfontosságú hormont termel: tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3).

Ezek a hormonok a vérrel együtt keringenek és a metabolizmust (azaz az anyagcserét) segítik.

A pajzsmirigyhormonok feladata, hogy:

  • szabályozzák a test zsír- és szénhidrátfelhasználását
  • beállítsák az optimális testhőmérsékletet és szívritmust
  • és kontrollálják a különböző fehérjék termelését a szervezetben.

T3 és T4 mellett a pajzsmirigy kalcitonint is termel. A kalcitonin egy olyan hormon, amely a test kalciumháztartásának helyességéért felel.


Az agy és a pajzsmirigy

Ez eddig egészen egyszerűen hangzik. Most jönnek a bonyodalmak! A pajzsmirigy nem működik magától – szabályozását az agy végzi.

Az agyalapi mirigy és a hipotalamusz feladata, hogy tájékoztassák a pajzsmirigyeket arról, hogy mennyi T3 és T4 hormont termeljen.

A pajzsmirigyhormonok termelése az alábbiak szerint zajlik:

  1. A hipotalamusz az agy alsó részén található „hormonfőnök” – ő felel a legtöbb hormon termelésének szabályozásáért.
  2. Ha több hormont kell termelni, a hipotalamusz jelzi az agyalapi mirigynek, hogy termeljen egy TSH nevű hormont. A TSH hormon termelési mennyisége a vérben levő T3 és T4 mennyiségétől függ.
  3. A TSH hatására a pajzsmirigy pontosan tudja, hogy mennyi T3 és T4 hormont kell termelnie.

Látható, hogy a pajzsmirigyhormonok termelése egy összetett folyamat – ennek oka, hogy a pajzsmirigyhormonok kiemelten fontosak és rendellenes szintjük akár komoly problémákat is okozhat, ezért nagyon pontos szabályozórendszerre van szükség előállításukhoz.


Strúma okai

Az, hogy strúma van a pajzsmirigyen, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a pajzsmirigyek nem működnek megfelelően. A megnagyobbodott pajzsmirigy is képes lehet a szükséges hormonok megtermelésére.

Nagyobb probléma, hogy a golyvás pajzsmirigy esetleg túl sok vagy túl kevés hormont termel, mivel a méretének megnövekedése miatt a hajszálpontos szabályozórendszer felborulhat.

A strúma kialakulásának sokféle oka lehet. A leggyakoribbak az alábbiak:

strúma okai

A strúma okai változatosak lehetnek, abban azonban hasonlítanak, hogy mind valamilyen pajzsmiriggyel kapcsolatos rendellenesség

  • Jódhiány. A jód egy kiemelten fontos elem a pajzsmirigyhormonok termelésében. A jód elsődlegesen a tengervízben és a tengerparti régiók talajában található meg bőséggel. Ennek következtében azok, akik a tengerektől messze vagy a magas helyeken élnek, sokszor nem jutnak hozzá elengedő jódhoz. Ennek következtében a pajzsmirigyek fokozatosan megnagyobbodnak, mivel így akarnak több jódot felszívni. Szerencsére, ha jódozott sót használunk étrendünkben, az legtöbbször elegendő jódot biztosít a szervezet helyes működéséhez. Ha még így is jódhiány lép fel, kerüljük a káposztafélék fogyasztását, mivel ezek hormongátló hatásúak.
  • Basedow-kór. A strúma kialakulásának egyik oka a pajzsmirigy-túlműködés, amely során a szervezet túl sok pajzsmirigyhormont termel. A Basedow-kór egy autoimmun betegség, amely során a test antitestjei megtámadják a saját pajzsmirigysejtjeit. Ennek következményeként a pajzsmirigy elkezd tengernyi T4 hormont termelni. A túlzott működés miatt ilyenkor megduzzad a pajzsmirigy és számos egyéb tünet is jelentkezik.
  • Hashimoto-szindróma. A túlzott működés mellett a pajzsmirigy túl gyenge működése is vezethet strúma kialakulásához. A Hashimoto-szindróma szintén egy autoimmun betegség, amely a pajzsmirigyet támadja, azonban a támadás hatásaként a pajzsmirigy túl kevés hormont tud csak megtermelni. A túl alacsony hormonszint hatására az agyalapi mirigy elkezd TSH-t termelni, ami miatt folyamatosan növekedni kezd a pajzsmirigy.
  • Multinoduláris strúma. A multinodulális szó szó szerint azt jelenti: „több göbös”. A strúma ezen fajtájánál sok kemény vagy folyadékkal teli göb alakul ki a pajzsmirigy mindkét oldalán. Ezek összességében a pajzsmirigy megnagyobbodásához vezetnek.
  • Egyedülálló strúma. Egyedülálló pajzsmirigy-göbök esetén a csomók csak a pajzsmirigy egy részén jelentkeznek. Ezek a göbök a legtöbb esetben jóindulatúak és nem okoznak rákot.
  • Pajzsmirigyrák. A rosszindulatú göbök sokkal ritkábbak, mint a jóindulatú csomók a pajzsmirigyen. Amennyiben pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat alatt az orvos szükségesnek látja, biopsziával mintát lehet venni a göbökből és ellenőrizhető, hogy tumoros daganatról van-e szó.
  • Terhesség. A terhesség során termelődő egyik legfontosabb hormon, a HCG, szintén okozhat strúmát. A szervmegnagyobbodás azonban ilyenkor a legtöbb esetben kismértékű.
  • Gyulladás. A pajzsmirigygyulladás egy gyulladásos betegség, amely a pajzsmirigy akár jelentős megnagyobbodásával és fájdalmával járhat. A betegség hatására a hormontermelés is túl alacsonyra csökkenhet vagy túlzottan megnövekedhet.

Strúma fajtái

A strúmát alapvetően aszerint kategorizálhatjuk, hogy a megjelennek-e rajta göbök, és ha igen, azoknak milyen a jellege?

Ennek megfelelően az alábbi három fajtát különböztethetjük meg:

  • Göb nélküli. Göb nélküli golyva esetén a pajzsmirigy „egyszerűen” megnagyobbodik, azonban annak felületén nem alakulnak ki göbök. Ilyenkor a pajzsmirigy nagyobb, mint kellene lennie, de felülete egyenletes marad.
  • Hideg göb. Strúma esetén a pajzsmirigyen kialakulhatnak göbök. A göböket ajánlott izotópos vizsgálattal kivizsgálni, hogy megállapíthassák, ha azok esetleg rosszindulatúak. A hideg göb azt jelenti, hogy a radioaktív izotópot nem veszi fel, azaz a vizsgálati képen nem sötéten jelenik meg. Mivel a hideg göb lehet rosszindulatú, ezért ezeket minden esetben szövettani vizsgálattal is meg kell vizsgálni.
  • Meleg göb. A pajzsmirigyen kialakulhat olyan göb is, amely izotópos vizsgálat során felveszi az izotópot. Ilyenkor a vizsgálati képen piros színnel jelenik meg, ezért hívják meleg göbnek. Meleg göbök esetében sokszor pajzsmirigy-túlműködés a panaszok oka. Ehhez szívritmuszavar, akaratlan fogyás és gyakori szívdobogás társulhat tünetként. Szerencsére a meleg göb a legtöbb esetben jóindulatú és jó arányban gyógyítható.

Strúma kockázati tényezői

Strúma bárkinél kialakulhat. Akár már születéskor nagyobb lehet a pajzsmirigy a szükségesnél, valamint bármilyen korban kialakulhat a golyva.

Léteznek azonban olyan kockázati tényezők, amelyek valószínűbbé teszik a pajzsmirigy-megnagyobbodás kialakulását – ezek elkerülésével pedig sokszor megelőzhető a betegség.

A strúma leggyakoribb kockázati tényezői az alábbiak:

strúma kockázati tényezői

A betegség kockázati tényezőinek csökkentésével adott esetben hatásosan megelőzhető a strúma kialakulása még kockázatosabb egyének esetében is

  • Jódhiány. Ha valaki magas helyen vagy tengerparttól távol (ld. Magyarországon!) él, nagyobb valószínűséggel alakul ki nála jódhiány. Ennek elkerülésére jódozott sóval való főzés ajánlott. Ha ez nem elég, jódtartalmú étrendkiegészítő tablettát is lehet fogyasztani, ezt azonban kizárólag belgyógyász vagy endokrinológus kezelőorvos javaslatára tegye!
  • Nők. Nők esetében sokkal gyakrabban jelentkeznek pajzsmirigyproblémák, mint férfiak esetében – habár általánosságban is gyakoriak a pajzsmirigybetegségek. Emiatt nők esetében gyakrabban jelentkezhet strúma is.
  • Életkor. Habár a golyva bármilyen életkorban jelentkezhet, leggyakrabban 40 éves kor felett alakul ki a betegség.
  • Kórtörténet. Ha Ön vagy valaki a közeli vérrokonok közül autoimmun betegségben szenved(ett), akkor megnövekszik az esélye a strúma kialakulásának.
  • Terhesség. Az pontos okok nem ismertek, azonban terhesség alatt gyakrabban jelentkeznek pajzsmirigy-betegségek mint máskor.
  • Menopauza. A terhességhez hasonlóan, menopauza idején könnyebben alakul ki strúma, mint máskor.
  • Gyógyszerek. Egyes gyógyszerek, például a szívritmuszavar kezelésére használt amidaron és a depresszió kezelésére is használt lítium növelhetik az esélyét a pajzsmirigy-megnagyobbodás kialakulásának.
  • Sugárártalom. Amennyiben sugárkezelésen esett át a nyaki vagy mellkasi régiókban, vagy sugárártalom érte munka vagy baleset miatt, megnövekszik az esélye a strúma kialakulásának.

Strúma szövődményei

A legtöbb kisméretű strúma esetében, amelyek nem okoznak testi vagy esztétikai problémát, nincs ok félelemre, mivel szövődmények kialakulására alig van esély.

Radikálisan más a helyzet nagyobb strúma esetében: ez légzési és nyelési nehézségeket, köhögést és tartós rekedtséget okozhat.

Különösen fontos a szövődmények elkerülése olyan esetben, ha a golyva egy másik betegség tünete. Ilyen lehet a pajzsmirigy-alulműködés vagy a pajzsmirigy-túlműködés is.

Ezek más tünetekkel is járnak, amelyeket tekinthetünk akár szövődményeknek is. Ezek az alábbiak:

strúma következményei

A strúma következményei - habár a legtöbb esetben nem súlyosak - az életminőséget csökkenthetik. Emiatt igen esszenciális a korai felismerés és kezelés

  • Kimerültség. A pajzsmirigyhormonokkal kapcsolatos problémák átalános jellemzője a tartós kimerültség.
  • Akaratlan hízás vagy fogyás. Túl alacsony pajzsmirigyműködés esetén lelassul az anyagcsere és legtöbbször hízás jelentkezik. Fordított esetben az anyagcsere felgyorsul és akaratlan fogyás alakulhat ki.
  • Ingerlékenység. A hormonegyensúly felbomlása gyakran okoz hangulatingadozást vagy ingerlékenységet. Ez a pajzsmirigyhormonok helytelen működése esetén szintén így van.
  • Alvási problémák. A pajzsmirigyhormonok egyensúlyának felbomlása esetén gyakorta jelentkeznek alvási problémák; ez lehet álmatlanság vagy aluszékonyság is.

Strúma diagnózisa

A strúma észlelése sokszor otthon és vizuálisan történik, például borotválkozás vagy sminkelés közben, amikor megérzünk egy csomót a pajzsmirigyen.

Emellett általános szakorvosi kivizsgálás során alkalmazott fizikális vizsgálatkor is észlelheti az orvos a túl nagy pajzsmirigyet vagy az azon jelentkező csomókat.

Bármilyen körülmények között észleljük a pajzsmirigy-megnagyobbodást, mindenképpen fontos annak megfelelő kivizsgálása, még olyankor is, ha semmilyen kellemetlen tünetet nem észlelünk.

A strúma felismerésére és kivizsgálására az alábbi módszerek a leghatékonyabbak:

strúma diagnózisa

A strúma diagnózisa mindig pajzsmirigy-ultrahanggal kezdődik. A legtöbb esetben vérvétel is szükséges. A fenti eredmények birtokában további, komolyabb kivizsgálásra is szükség lehet, ha a kezelőorvos úgy ítéli

  • Pajzsmirigy-ultrahang. Ez az elsőszámú vizsgálat, amelyet golyva gyanúja esetén el kell végezni. A vizsgálatot radiológus szakorvosaink végzik modern Samsung ultrahanggéppel, amely HD minőségű, pontos élőképet tud biztosítani a pajzsmirigyről. Ennek segítségével tapasztalt szakorvosaink a legapróbb problémákat is észlelni tudják. A vizsgálat 15 perces, egyáltalán nem kellemetlen és azonnali leletkiadással jár.
  • Hormonvizsgálat. Vérvétellel van lehetőség a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy által termelt hormonok szintjének meghatározására. A TSH, T3 és T4 hormonok szintjei segítségével nagy arányban meg lehet állapítani, hogy komoly vagy enyhe pajzsmirigyrendellenesség okozza a strúmát. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a T4 hormon szintje túl alacsony, valamint a TSH szint általában túl magas. Pajzsmirigy-túlműködés esetén a T4 hormon szintje legtöbbször túl magas, valamint a TSH szint túl alacsony.
  • Antitestvizsgálat. Mivel a golyva egyes esetekben rendellenes antitestképződés következménye, ezért fontos, hogy ezen antitestek jelenlétét is kivizsgálják. Az antitestvizsgálatok szintén vérvétellel történnek, amelyet akár a hormonvizsgálatokkal együtt is el lehet végezni.
  • Pajzsmirigy-izotópvizsgálat. Izotópos vizsgálatra legtöbbször daganat gyanúja esetén kerül sor, azonban pajzsmirigy-túlműködésre is javasolhatják a vizsgálatot. A vizsgálat során radioaktív izotópot injektálnak a testbe, majd megvizsgálják a pajzsmirigyet egy speciális kamera segítségével. A vizsgálattal megállapítható, hogy egyenletes felületen vagy göbösen jelentkezik a strúma. A vizsgálat kellemetlensége, magas ára és nagyobb kockázata miatt sokkal kevésbé népszerű és javasolt, mint a pajzsmirigy ultrahang.
  • Biopszia. A pajzsmirigybiopszia lényege, hogy szövetmintát vesznek a pajzsmirigyből. A legtöbb esetben ez egy tűvel történik, amelyet ultrahanggép segítségével irányítanak a megfelelő helyre. A módszer segítségével a vizsgálat nem túlzottan kellemetlen és nem hagy heget.

Strúma orvosi kezelése

A strúma kezelésének módja nagyban függ annak méretétől, a jelentkező tünetektől és a megnagyobbodás kialakulásának okától.

A betegség kezelését belgyógyász szakorvos végzi, csak ritka esetben van szükség endokrinológus-belgyógyász kifejezett segítségére. Amennyiben erre szükség lenne, belgyógyász szakorvosaink megfelelő endokrinológus kezelőorvost tudnak javasolni.

A javasolt kezelési módszerek az alábbiak lehetnek:

strúma orvosi kezelése

Az orvosi kezelés általában nem túl komplex, legtöbbször csupán a terápia melletti kitartást és rendszeres kontrollt igényel a sikeres kezelés.

  • Megfigyelés
  • Gyógyszer
  • Műtét
  • Radioaktív jódkezelés

Lássuk ezeket sorban!

Strúma megfigyelése

Amikor kicsi a golyva és nem okoz tüneteket, valamint a pajzsmirigy is megfelelően működik, olyankor a belgyógyász kezelőorvos időszakos pajzsmirigy-ultrahangos kontrollvizsgálatokat és megfigyelést javasolhat, ilyenkor egyéb kezelésre nincs szükség.

Gyógyszerek strúmára

Amennyiben hormoneredetű a pajzsmirigy-megnagyobbodás, olyankor gyógyszeres kezelésre lehet szükség.

Pajzsmirigy-alulműködés esetén leggyakrabban levotiroxint javasol az orvos. Ez a gyógyszer csökkenti a tüneteket, az agyalapi mirigy TSH-termelését és gyakran a pajzsmirigy méretét is.

Ha a tüneteket pajzsmirigygyulladás okozza, az orvos aszpirint vagy kortikoszteroidos gyógyszert javasolhat a gyulladás kezelésére.

Pajzsmirigy-túlműködés esetén olyan gyógyszerekre van szükség, amelyek segítenek a hormonszintek elvárt szintjére való visszaállításában.

Műtét strúmára

Ritka esetekben szükséges lehet a pajzsmirigy egy részének vagy egészének műtéti úton való eltávolítására.

Erre olyankor kerülhet sor, ha a pajzsmirigy olyan nagyra nő, hogy állandó kellemetlenséget, nehézlégzést vagy légzési problémákat okoz.

A szövődmények elkerülése érdekében multinoduláris strúma esetében is szükség lehet a pajzsmirigy eltávolítására.

A műtéti kezelés után akár tartós levotiroxin kezelésre is szükség lehet, attól függően, hogy a pajzsmirigy mekkora részét távolították el.

Radioaktív jódkezelés strúmára

Egyes ritka esetekben radioaktív jódot is használhatnak a túlságosan aktív pajzsmirigy kezelésére.

A radioaktív jódot szájon át kell szedni. A bevitt anyag a véren keresztül jut el a pajzsmirigysejtekbe, amelyek egy részét elpusztítja.

A kezelés következtében a pajzsmirigy mérete csökken, azonban mellékhatásként pajzsmirigy-alulműködés jelenkezhet.


Mikor kell orvoshoz fordulni strúmával?

A kezelési módokból látható, hogy legjobb még kezdeti állapotban észlelni és kezelni a strúmát, mivel a túl nagyra nőtt pajzsmirigy esetében drasztikus kezelésekre lehet szükség, amelyek akár tartósan befolyásolhatják az életminőséget.

A korai észlelés feltétele, hogy már akár a legapróbb tünetek esetén is elvégezzük a szükséges pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot. Ennek segítségével korai állapotban megállítható lehet a betegség.

A fentiek miatt ezért minden esetben, ha:

  • ismeretlen eredetű nehézlégzés vagy
  • nyelési zavar jelentkezik
  • vagy érezhetően megnagyobbodott a pajzsmirigy
  • esetleg egy göb jelenik meg rajta

gyorsan végezzen el egy pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot, amelyből kiderül, ha golyva okozza a tüneteket.


Strúma otthoni kezelése

A strúma kezelése alapvetően orvosi feladat. Otthoni kezelésre sor kerülhet korai állapotban, illetve az orvosi kezelés kiegészítéseként.

Ezek a módszerek azonban kizárólag az étrenddel kapcsolatosak, tehát nem biztos, hogy minden esetben használnak.

Az otthoni kezelésnek két lényeges eleme van:

strúma otthoni kezelése

Az otthoni kezelési módszerek elsősorban a jódháztartás helyes fenntartását célozzák meg. Ha a probléma oka nem a jódháztartásból ered, akkor ezek a tippek nem tudnak segíteni.

  • Elegendő jód fogyasztása. Az elegendő elemi jód fogyasztásának legegyszerűbb módja, ha jódozott sót fogyasztunk ételeinkhez. Emellett a tengeri ételek és a tengeri alga is kiváló jódforrás – emiatt a szusi különösen ajánlott. A rákfélék és a kagylók is magas jódtartalmú ételek. Tengerparti területeken a helyileg termelt gyümölcsök, zöldségek és a tej is tartalmaz elengedő jódot, ez azonban Magyarországon már nincs így, itt rászorulunk a hozzáadott jódra. Egy felnőtt ember jódszükséglete 150 mikrogramm, ez azonban fiatal szervezetekben és terhes nők esetében akár jelentősen több is lehet.
  • Túlzott jódfogyasztás kerülése. Habár ritka, azonban a túlzott jódfogyasztást is szükséges elkerülni, mivel ez is a pajzsmirigy megnagyobbodásához vezethet. Abban a ritka esetben, ha a pajzsmirigytüneteket túlzott jódszint okozza, kerülje el a jódozott só, a tengeri ételek és a jódtartalmú étrendkiegészítők fogyasztását.

Strúma időpontfoglalás

Strúma gyanúja esetén az első szükséges lépés egy pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat. Erre az alábbi oldalon foglalhat időpontot online:

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Pajzsmirigy ultahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Strúma kezelés árak

Strúma kivizsgálására első lépésként pajzsmirigy-ultrahangos kivizsgálás szükséges. Ennek aktuális árát az árlista 'pajzsmirigy-ultrahang' pontjában találja meg.

Az ultrahang után sok esetben szükséges laborvizsgálatot is elvégezni. Laborvizsgálati csomagjainkat árait az árlista 'labordiagnosztikai vizsgálatok' pontjában találja meg.

Ha szükséges kezelés, azt belgyógyász szakorvos végzi. Szakorvosi vizsgálataink árát az árlista 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontjában találja meg.

Strúma kapcsolódó cikkek

Gyakori kérdések

Strúma, golyva vagy pajzsmirigy-megnagyobbodás?

Mindhárom ugyanaz! A pajzsmirigy-megnagyobbodás latinból eredő neve a strúma, amely szó szerint a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A golyva pedig egy régi magyar szó ugyanennek a kifejezésére.

Melyek a strúma külső jelei?

A strúma elsődleges külső jele az ádámcsutka környékén megjelenő kinövés. Extrém esetben a duzzanat akár látványosan nagy is lehet, azonban ez napjainkban már igen ritka a jó kezeléseknek és a korai észlelésnek köszönhetően. Sokan a pajzsmirigy-megnagyobbodást borotválkozás vagy sminkelés közben veszik észre.

Hogyan zajlik a strúma kivizsgálása?

A fizikális érzékelés nem számít megfelelő diagnosztikus vizsgálatnak, valamint a strúma látható tünetek nélkül is jelen lehet. Emiatt a hatékony kivizsgálás az alábbi diagnosztikus módszerekre épül: pajzsmirigy-ultrahang, laborvizsgálat, izotópos vizsgálat, biopszia és belgyógyászati szakvizsgálat.

Radiológia vélemények

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos
Summary
Strúma 8 oka, 3 fajtája, 6 tünete és 6 kezelési módja
Article Name
Strúma 8 oka, 3 fajtája, 6 tünete és 6 kezelési módja
Description
A strúma pajzsmirigy-megnagyobbodást jelent, amely elsöprő gyakorisággal hormonproblémák miatt jelenik meg. Okai, tünetei és kezelése itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo