Pajzsmirigy-túlműködés áttekintés

Pajzsmirigy-túlműködésről (orvosi nevén: hipertireózisról) olyankor beszélünk, amikor a pajzsmirigy túl sokat termel a tiroxin nevű hormonból.

Hipertireózis esetén a test anyagcseréje felgyorsulhat, amely következtében akaraton kívüli fogyás vagy gyors, rendszertelen szívverés és más tünetek jelentkezhetnek.

Szerencsére, a betegség kezelésére számos módszer létezik. A pajzsmirigyhormonok termelődésének lassítása érdekében a kezelőorvos általában hormontermelésgátló gyógyszereket vagy radioaktív jódos kezelést javasolhat. Extrém esetben szükség lehet műtéti kezelésre is, amelynek során a pajzsmirigy egy részét műtéti úton kell eltávolítani.

Habár a hipertireózis súlyos következményekkel is járhat, ha nem kezelik, általában megfelelő diagnózis és kezelés után a betegség nem jár különösebb kellemetlenségekkel.

A pontos diagnózishoz minden esetben szükség van laborvizsgálatra, amely során megállapítható a pajzsmirigyhormonok túl magas szintje. A betegség további kivizsgálását radiológus szakorvos végzi, pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat segítségével, amely során megállapíthatók a pajzsmirigy egyes betegségei.

Megfelelő diagnózis után a pajzsmirigy túlműködésének kezelését belgyógyász szakorvos végzi. 

Pajzsmirigy-túlműködés kezelésének menete

Rendelőnkben kiemelt figyelmet fordítunk a holisztikus kezelésre, azaz szakorvosaink szorosan együttműködve dolgoznak annak érdekében, hogy a lehető legjobban és leggyorsabban észleljék a pajzsmirigybetegségeket.

A pontos diagnózis után sokéves tapasztalattal rendelkező orvosaink mindent megtesznek a lehető legteljesebb gyógyulás elérésében.

Rendelőnkben a pajzsmirigy-túlműködés kezelése az alábbiak szerint zajlik:

pajzsmirigy túlműködés kezelés menete

I. Pajzsmirigy ultrahangvizsgálat

Amennyiben a tünetek alapján felmerül pajzsmirigy-túlműködés gyanúja, mindenképpen érdemes elvégezni egy pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot.

A vizsgálat gyors, nem kellemetlen és nincs káros hatással a szervezetre.

Ultrahangvizsgálat során a radiológus szakorvos a nyakon keresztül megvizsgálja a pajzsmirigyet. A vizsgálat során élő ultrahangképről tudja megállapítani az orvos, ha valamilyen rendellenesség található a pajzsmirigyen, a mellékpajzsmirigyeken vagy az egyéb környező szöveteken.

A pontos diagnózis után szükség lehet további kivizsgálásra, valamint belgyógyászati szakorvosi vizsgálatra is.

II. Szakorvosi vizsgálat

A szakorvosi vizsgálat során az orvos először fizikális vizsgálatot végez. Erre olyankor is sor kerül, ha egyéb diagnosztikai vizsgálatok leletei rendelkezésre állnak.

A fizikális vizsgálat során az orvos megvizsgálja a pajzsmirigyet, a kezek esetleges remegését, a reflexeket és a szemeket.

Amennyiben a vizsgálat során hipertireózis jelei mutatkoznak, a szakorvos további diagnosztikus vizsgálatokat vagy gyógyszeres kezelést javasolhat.

III. Szakorvosi kezelés

A szakorvosi kezelés hipertireózis esetében általában gyógyszeres kezelést jelent.

A gyógyszeres kezelés alatt időszakosan szükség van szakorvosi kontrollra, laborvizsgálatra és esetleg pajzsmirigy-ultrahangra, hogy a kezelőorvos folyamatosan nyomon tudja követni a pajzsmirigy állapotát. Ha az állapot stabilan javul, olyankor a kontrollvizsgálatok egyre ritkábban követik egymást.

Adott esetben szükség lehet arra, hogy a gyógyszert valaki élete végéig szedje. Súlyos esetben vagy gyógyszerérzékenység esetén pajzsmirigyműtétre is sor kerülhet.

Sok esetben a gyógyszeres kezeléssel néhány hónap alatt visszaáll a pajzsmirigy normális működése, így ezután – szakorvosi utasításra – elhagyható a gyógyszer.

Pajzsmirigy-túlműködés szakorvosok

Radiológus szakorvosaink több évtizedes szakmai tapasztalat és modern ultrahanggép segítségével pontosan képesek megvizsgálni a pajzsmirigyet.

Belgyógyász szakorvosaink a leletek birtokában megfelelő kezelést javasolhatnak.

Szakorvosaink képére kattintva elolvashatják bemutatkozásukat, megtekinthetik rendelési idejüket és időpontot foglalhatnak hozzájuk.

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

Pajzsmirigy-túlműködés tünetei

Hipertireózis esetén könnyen előfordulhat, hogy más betegségekhez hasonló tünetek jelentkeznek, emiatt a pontos diagnózis felállítása nem minden esetben egyszerű.

A pajzsmirigy-túlműködésnek számos tünete lehet. Ezek közül a leggyakoribbak az alábbiak:

pajzsmirigy túlműködés tünetei I

A pajzsmirigy-túlműködésnek számos tünete lehet, mivel a pajzsmirigyhormonok az egész szervezet működésére hatással vannak

  • Fogyás. Akaratlanul jelentkezhet fogyás, még olyankor is, ha étvágya nem változik meg és ugyanannyit vagy akár többet eszik, mint korábban.
  • Gyors szívverés. A gyors szívverés azt jelenti, hogy percenként 100-nál többet ver a szíve. Ez a legtöbb esetben kardiológiai kivizsgálásra szorul.
  • Szívritmuszavar. Ilyenkor a szív egyenetlenül - hol gyorsabban, hol lassabban – dobog. A rendszertelen szívverés nem egészséges és szintén kardiológiai kivizsgálást igényel.
  • Szívdobogás. Ilyenkor a szív időnként erőteljesen dobog, amely ijesztő lehet, valamint nem tesz jót a szív egészségének. Emiatt szívdobogás esetén is érdemes kardiológus szakorvoshoz fordulni.
  • Étvágynövekedés. A túlságosan aktív pajzsmirigy miatt felgyorsul az anyagcsere, amely étvágynövekedést okozhat.
  • Idegesség. A hormonok túl magas szintje következtében idegesség, szorongás vagy irritáció is jelentkezhet.
  • Remegés. Tünetként megjelenhet enyhe remegés is, általában a kézben és az ujjakban.
  • Izzadás. Szintén a túlzott anyagcsere következménye, hogy többet izzadunk a szokásosnál. Ez akár olyankor is jelentkezhet, amikor egyáltalán nincs melegünk.
pajzsmirigy túlműködés tünetei II

A számos tünet közül néhány gyakrabban, néhány csak ritkán jelentkezik.

  • Ciklusváltozás. Nők esetében előfordulhat, hogy a hormonháztartás megváltozása miatt a menstruációs ciklus megváltozik vagy rendszertelenné válik.
  • Hőérzékenység. A hormonváltozások és a felgyorsult anyagcsere miatt a szervezet hőtoleranciája csökkenhet, ami miatt érzékennyé válhatunk a hőre.
  • Bélproblémák. A hormonok miatt a belek működése megváltozhat, így általában felgyorsul a bélműködés. Jelentkezhet akár gyomorfekély is.
  • Golyva. A golyva a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. Kívülről nézve ez úgy néz ki, mintha a nyak alsó része fel lenne duzzadva.
  • Kimerültség. A hormonzavar következménye, hogy általános kimerültséget és izomgyengeséget tapasztalhat.
  • Alvászavar. Hormonproblémák miatt előfordulhat, hogy alvási problémák jelentkeznek.
  • Vékony bőr. A betegség következtében idővel vékonyabbá válhat a bőr.
  • Törékeny haj. A betegség miatt a haj törékennyé és vékonnyá válhat.

A tünetek általában fiatalabb szervezeteknél jelentősebbek. Idősebbek esetében gyakran nem jelentkezik semmilyen tünet, vagy csak enyhe tüneteket tapasztalnak.

Az enyhe tünetek közé tartozhat a gyors szívverés, hőérzékenység és általános fáradtság, amely a mindennapi tevékenységek során is jelentkezhet.


Basedow-kór és pajzsmirigy-túlműködés kapcsolata

Egy ritka betegség, a Basedow-kór (másik nevén: endokrin opthalmopathia) előfordulhat azoknál, akiknek túl aktív a pajzsmirigyük, különösen, ha dohányoznak is.

A Basedow-kór legjellemzőbb tünete a kidülledő szemek. Ennek oka, hogy a szem mögött található szövetek és izmok bedagadnak. A kidülledő szem tünet gyakran kezelés nélkül is elmúlik.

A Basedow-kór leggyakoribb tünetei az alábbiak lehetnek:

basedow kór tünetei

A Basedow-kór és a pajzsmirigy-túlműködés szorosan összekapcsolódnak

  • Kidülledő szemek. A fent említett bedagadt szem mögötti szövetek miatt a szem kidülledhet.
  • Szemszárazság. A kidülledt szemek könnyebben száradnak ki.
  • Vörös szem. A duzzadt szemek enyhe gyulladást kelthetnek a szemben, amely így bevörösödhet és begyulladhat.
  • Könnyezés. Az átlagosnál erőteljesebb könnyezés és könnyezést okozó kellemetlen érzés jelentkezhet az egyik vagy akár mindkét szemben.
  • Fényérzékenység. A szembetegség miatt fényérzékenység, homályos látás, kettős látás, gyulladás és korlátozott szemmozgás jelentkezhet.

Mikor kell orvos pajzsmirigy-túlműködésre?

Abban az esetben, ha megmagyarázhatatlan fogyást, gyors szívverést, szokatlan izzadást és a nyak alsó részén jelentkező duzzanatot tapasztal, akkor könnyen előfordulhat, hogy pajzsmirigy-túlműködése van.

Ilyenkor érdemes azonnal laborvizsgálatot végeztetni, különös tekintettel a pajzsmirigyhormonokra, valamint pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot is ajánlott minél hamarabb elvégezni. Ezen két vizsgálat segítségével a legtöbb esetben pontosan diagnosztizálható a betegség, valamint annak oka is.

Az orvosnál nagyon fontos, hogy pontosan és teljességében írjuk le az összes tünetet, amit tapasztalunk, mivel a hipertireózis tünetei egyéb betegségek jelenlétére is utalhatnak.

Abban az esetben, ha már kezelték pajzsmirigy-túlműködéssel vagy jelenleg is kezelés alatt áll, fontos, hogy a belgyógyász kezelőorvosa által előírt gyakorisággal vegyen rész kontrollvizsgálatokon.


A pajzsmirigy működése

A pajzsmirigy egy, a nyak alsó részén található, pillangóalakú mirigy, közvetlenül az ádámcsutka alatt. A pajzsmirigynek óriási hatása van az egészségre, mivel az anyagcsere minden részében szerepet játszanak a pajzsmirigyhormonok.

A pajzsmirigy kétféle hormont termel: tiroxint (T4) és trijód-trionint (T3). Ezek a hormonok a test minden sejtjére hatással vannak.

A hormonok feladatai közé tartozik a test zsírfelhasználásának és szénhidrátfelhasználásának szabályozása, a testhőmérséklet beállítása, a szívritmus irányítása és a fehérjetermelés szabályozása. Kifejezetten a tiroxin (T4) feladata a vér kalciumszintjének szabályozása.


Pajzsmirigy-túlműködés okai

Pajzsmirigy-túlműködést számos tényező és betegség okozhat, például Basedow-kór, Plummer-betegség és pajzsmirigygyulladás.

Abban az esetben, ha pajzsmirigy túl sok hormont termel, annak sokféle oka lehet. A leggyakoribb okok az alábbiak lehetnek:

pajzsmirigy túlműködés okai

A pajzsmirigy túlműködésének oka általában valamilyen betegség, amely a pajzsmirigyet támadja

  • Basedow-kór. A Basedow-kór egy autoimmun betegség, amely során a szervezetben termelődő antitestek folyamatos T4 hormontermelésre ösztönzik a pajzsmirigyet. Ez a betegség a pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb oka.
  • Plummer-betegség. A hipertireózisnak ez a formája olyankor jelentkezik, ha pajzsmirigyen jóindulatú adenóma (daganat) jelenik meg. Ennek hatására a pajzsmirigy elkezd túl sok hormont termelni. Az adenóma úgy alakul ki, hogy a pajzsmirigy falán egy rész elkülönül a többitől. Ez akár a pajzsmirigy megnagyobbodását is okozhatja.
  • Pajzsmirigygyulladás. Egyes esetekben a pajzsmirigy begyulladhat, amelynek oka leggyakrabban terhesség, autoimmun betegség vagy egyéb ok. A gyulladás miatt a pajzsmirigyhormonokból nagyobb mennyiség juthat be a véráramlásba. A pajzsmirigy-gyulladás során jelentkezhet fájdalom, azonban a gyulladás jelen lehet fájdalommentesség esetén is.

Pajzsmirigy-túlműködés kockázati tényezői

Vannak bizonyos olyan tényezők, amelyek valószínűbbe teszik a hipertireózis kialakulását. Ezek közül a leggyakoribbak az alábbiak lehetnek:

Egyes tényezők hajlamosabbá tehetnek pajzsmirigy-túlműködésre, azonban ezeket nem lehet a betegség okai közé sorolni

  • Öröklődés. A pajzsmirigy-betegségek és a hormonrendellenességek egy része örökölhető, így könnyebben kialakul annál a betegség, akinek családjában már volt hasonló beteg. Különösen valószínű a betegség kialakulása, ha a családban van Basedow-kóros.
  • Nők. Nők esetében gyakrabban jelentkeznek pajzsmirigy-túlműködéses problémák.
  • Krónikus betegség. Ha valakinek bizonyos krónikus betegsége van - például 1-es típusú cukorbetegség, vérszegénység vagy mellékvese-elégtelenség – annál könnyebben alakul ki hipertireózis.

Pajzsmirigy-túlműködés szövődményei

A pajzsmirigy-túlműködés többféle szövődmény kialakulásához vezethet. Ezek közül a leggyakoribbak az alábbiak:

pajzsmirigy túlműködés szövődményei

Kezeletlenül hagyva a betegség akár nagyon komoly szövődményekkel is járhat

  • Szívbetegség. A hipertireózis legsúlyosabb következményei közé tartoznak a szívbetegségek. Ezek jelentkezhetnek gyors szívverés, szívritmuszavar, pitvarfibrilláció, infarktus vagy pangásos szívelégtelenség formájában is. Mivel ezek a szövődmények akár halálosak is lehetnek, ezért túlműködő pajzsmirigy esetén mindenképpen szükséges kardiológiai kivizsgálás is.
  • Csontritkulás. Ha nem kezelik a hipertireózist, olyankor a csontok elgyengülhetnek és törékennyé válhatnak, valamint csontritkulás is kialakulhat. A csontok erőssége részben attól függ, hogy mennyi kalciumot és egyéb ásványi anyagot tartalmaznak. Ha a szervezetben túl sok pajzsmirigyhormon van, olyankor a csontok kalciumfelszívó képessége lecsökkenhet.
  • Szemproblémák. Különösen Basedow-kórban szenvedők esetében fordul elő, hogy a szemek kidüllednek, bevörösödnek, bedagadnak, fényérzékennyé válnak. Homályos vagy kettős látás is jelentkezhet. Kezeletlenül hagyva a szemproblémák akár vakságot is okozhatnak.
  • Vörös bőr. Ritka esetben előfordul, – elsősorban Basedow-kórban szenvedőknél – hogy a bőr bedagad és bevörösödik.  A tünetek leggyakrabban a lábszáron és a lábfejen jelentkeznek.
  • Roham. A pajzsmirigy-túlműködés következtében előfordulhat, hogy roham alakul ki. Ilyenkor hirtelen felerősödnek a tünetek, valamint láz, magas pulzus és akár önkívületi állapot is jelentkezhet. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, azonnal forduljon sürgősségi osztályhoz segítségért.

Pajzsmirigy-túlműködés diagnózisa

A pajzsmirigy-túlműködés diagnózisára szinte minden esetben szükséges pajzsmirigy ultrahangvizsgálat és laborvizsgálat. A leggyakoribb diagnosztikus módszerek az alábbiak:

pajzsmirigy túlműködés diagnózisa

A leggyakoribb diagnosztikus vizsgálatok a laborvizsgálat és a pajzsmirigy-ultrahang, azonban a többi módszer használatára is néha szükség van

  • Fizikális vizsgálat. Fizikális vizsgálat során az orvos szemrevételezi a pajzsmirigyet és megtapogatja azt. A vizsgálat során az orvos észlelheti, ha az ujjak remegnek, túlságosan aktívak a reflexek, szemprobléma látható vagy a páciens túlságosan sokat izzad. Az orvos nyelés közben is megvizsgálja a pajzsmirigy méretét és mozgását, valamint megméri a pulzust és kézzel ellenőrzi a pajzsmirigy felszínét.
  • Pajzsmirigy-ultrahang. A vizsgálat során a radiológus ultrahanggal működő vizsgálógép segítségével élőképet készít a pajzsmirigyről. Az ultrahangos vizsgálat az egyik legjobb és legbiztosabb módszer a pajzsmirigy eltéréseinek észlelésére. A vizsgálat további előnye, hogy gyors, könnyen elérhető és nem káros a szervezetre.
  • Laborvizsgálat. Laborvizsgálathoz először vért vesznek, amelyből ki tudják mutatni a szervezetben található T3, T4 és TSH hormonok szintjét. Ha a T4 (tiroxin) hormonnak túl magas a szintje vagy a TSH túl alacsony, abban az esetben hipertireózisról lehet szó. A TSH hormon szintje fontos, mivel ez az a hormon, amely a pajzsmirigyet aktivitásra serkenti. Idősebb páciensek esetében különösen fontos a laborvizsgálat, mivel náluk tünetmentesen is jelentkezhet a pajzsmirigy túlzott aktivitása. A laborvizsgálat hamis eredményt mutathat, ha B-vitamint szed, ezért erről tájékoztassa orvosát és a vizsgálat előtt 12 órával már ne fogyasszon B-vitamint.
  • Jódfelvétel. A vizsgálat során egy kis adag radioaktív jódizotópot kell lenyelni. Ebből azt lehet megvizsgálni, hogy a szervezet mennyi jódot vesz fel adott idő alatt. A jódfelvételt 4, 6 és 24 órával az izotóp beszedése után mérik. Ha a pajzsmirigy túl sok jódot vesz fel, olyankor túl sok hormont termel. Ebben az esetben túlműködésről vagy Basedow-kórról lehet szó. Ha hipertireózisa van, de a jódfelvétel alacsony, abban az esetben előfordulhat, hogy a pajzsmirigy nem tárolja megfelelően a hormonokat, amelyek így a vérbe jutnak. Ennek következményeként pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
  • Izotópvizsgálat. Az eljárás során a vizsgálat előtt 20 perccel radioaktív folyadékot fecskendeznek a véráramba, általában az egyik karon keresztül. Ezután egy ágyra kell feküdni, a fejet hátrahajtva. A vizsgálat során egy speciális kamera segítségével képet készítenek a pajzsmirigyről, amelyről megállapítható, hogy a pajzsmirigy hogyan veszi fel a jódizotópot.

Pajzsmirigy-túlműködés kezelése

A pajzsmirigy-túlműködés kezelésére számos módszer létezik. Az egyénileg legjobb módszer függ az életkortól, a fizikális állapottól, a hipertireózis okától és a betegség súlyosságától is. A leggyakoribb lehetséges kezelések az alábbiak:

  • Jódkezelés. A kezelés során radioaktív jódot kell szedni, szájon át, amely a pajzsmirigyben felszívódva csökkenti annak méretét. A kezelés hatására a tünetek általában néhány hónap alatt elmúlnak. A felhalmozódott jód hetekkel, esetleg hónapokkal a kezelés után távozik a testből. Ez a kezelés olyan erős is lehet, hogy akár pajzsmirigy-alulműködést is okozhat, amely további kezelést igényel.
  • Pajzsmirigy-blokkoló. Ezek a gyógyszerek fokozatosan csökkentik a hipertireózis tüneteit azáltal, hogy megakadályozzák a pajzsmirigyet a hormonok túltermelésében. A leggyakoribb hatóanyagok a metimazol és a propiltiouracil. A kezelés megkezdését követően a tünetek általában néhány héttel elkezdenek enyhülni, azonban a teljes kezelés általában legalább egy évig vagy annál is tovább tart. Egyes betegeknél a kezelés után a tünetek tartósan megszűnnek, másoknál újra megjelennek. Mivel a pajzsmirigy-blokkolók jelentősen károsíthatják a májat, ezért csak valóban indokolt esetben javasolják használatát. A gyógyszer allergiás reakciót is kiválthat, ezért, ha kiütéseket, lázat vagy ízületi fájdalmat tapasztal, értesítse belgyógyász kezelőorvosát.
  • Béta-blokkolók. A béta-blokkolók elsősorban magas vérnyomás kezelésére valók és nincsenek hatással a pajzsmirigyhormonokra, használatukkal azonban csökkenthetők a hormontúltermeléssel járó tünetek, mint a remegés, a gyors szívverés és a szívdobogás érzése. A tünetek csökkentése érdekében kardiológusa felírhatja a béta-blokkoló gyógyszert addig, amíg a tünetek nem enyhülnek. A béta-blokkolókat általában nem ajánlják asztmában szenvedőknek, valamint érdemes tudni, hogy a gyógyszer mellékhatásként kimerültséget és potenciazavart okozhat.
  • Műtét. Ritkán, de előfordul, hogy a túlműködő pajzsmirigy kezelésére műtétet javasolnak. Erre terhesség, gyógyszerintolerancia és az egyéb kezelési módok kizárása esetén kerülhet sor. A műtét során a sebész eltávolítja a pajzsmirigy egy részét. A műtét kockázatai közé tartozik a hangszálak és a mellékpajzsmirigyek károsodása. A mellékpajzsmirigyek károsodása ronthatja a szervezet kalciumszint-szabályozó képességét. Műtét után életfogytig szükség van levotiroxinos gyógyszeres kezelésre annak érdekében, hogy a testben legyen elegendő pajzsmirigyhormon. Ha a műtét során a mellékpajzsmirigyeket is eltávolítják, akkor kalciumszint-szabályozó gyógyszerek használatára is szükség van a kezelést követően.

Pajzsmirigy-túlműködés kezelése otthon

A gyógyszeres kezelés megkezdése után rövid idővel a tüneteknek csökkenniük kell és a legtöbben általában jobban is érzik magukat.

Nagyon fontos, hogy a rendszeres szakorvosi kezelést megkapja, mivel a betegség lassan gyógyul, ezért a kontrollidőpontokra el kell menni, még akkor is, ha a tünetek jelentősen javultak vagy megszűntek.

Az alábbi otthoni módszerek segíthetnek abban, hogy könnyebben és gyorsabban felépüljön betegségéből:

  • Diéta. Kezelőorvosa tanácsára szükség lehet a jódbevitel mérséklésére, mivel a túl sok jód pajzsmirigy-túlműködést okozhat vagy rosszabbá teheti a tüneteket. A tengeri moszatok (sushi) és egyéb tengeri növények sok jódot tartalmaznak, amelyek fogyasztása orvosi előírásra kerülendő lehet. Köptetők és multivitaminok is tartalmazhatnak jódot, ezek fogyasztásánál figyeljen az összetevőkre.
  • Testmozgás. A rendszeres testmozgás sok szempontból nagyon egészséges: segít az izomerő, a mozgékonyság és a szív- és érrendszeri egészség fenntartásában. Basedow-kórban szenvedőknél különösen fontos a testmozgás annak érdekében, hogy ne alakuljon ki csontritkulás. A rendszeres mozgás segíthet az étvágy csökkentésében és az általános energiaszint növelésében is.
  • Relaxáció. Sokféle relaxációs technika van, amely segít a jó közérzet megtartásában. Ez különösen fontos olyankor, ha betegséggel küzdünk. A rendszeres relaxáció és a testi-lelki kiegyensúlyozottság nagyon sokat segíthet a betegség legyőzésében.

Pajzsmirigy-túlműködés kezelése időpontfoglalás

Foglaljon időpontot pajzsmirigy-túlműködés kivizsgálására és kezelésére magánrendelőnkbe.

Pajzsmirigy-alulműködés kivizsgálásához válassza 'Ultrahang - Pajzsmirigy-ultrahang' szolgáltatásunkat.

Amennyiben már van pajzsmirigy ultrahangvizsgálatról lelete, válassza a 'belgyógyászat' kategória 'Belgyógyászati szakvizsgálat' szolgáltatását szakorvosi konzultáció és kezelés céljából.

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Pajzsmirigy ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Pajzsmirigy-túlműködés árak

Pajzsmirigy-túlműködés kivizsgálására 'Pajzsmirigy-ultrahang' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'pajzsmirigy-ultrahang' pontjában találja meg.

Ultrahanglelet birtokában kezelésre 'Belgyógyászati szakvizsgálat' szolgáltatásunkat javasoljuk, melynek árát az árlista 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontjában találja meg.

A teljes gyógyulás vagy tünetmentesítés eléréséhez általában egy pajzsmirigy ultrahang, egy alkalom szakvizsgálat és időszakos kontrollvizsgálat szükséges.

Pajzsmirigy-túlműködés gyakori kérdések

Miből áll a pajzsmirigy-túlműködés diéta?

Pajzsmirigy-túlműködésre elsősorban a jódbevitel csökkentésére érdemes fókuszálni, ha ezt kezelőorvosa előírta. Emiatt érdemes lehet kerülni a jódozott só, a tengeri hínárok és algák fogyasztását. A hagyományos európai konyhában nagyon kevés jódot fogyasztanak, így főleg a jódozott só kevesebb használatával oldható meg a jódbevitel csökkentése.

Milyen vitaminokat kell fogyasztani pajzsmirigy-túlműködés esetén?

A vitaminok szedése olyankor is ajánlott, ha nincs pajzsmirigy-túlműködése. Hipertireózis esetén az ajánlott vitaminok: A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, B-komplex-vitamin, valamint ásványi anyagok, főleg a magnézium, kalcium, cink és a szelén.

Lehetséges pajzsmirigy-túlműködés terhesség alatt?

Terhesség esetén előfordulhat pajzsmirigy-túlműködés az anyában. Ha ezt nem kezeltetik megfelelően belgyógyász szakorvossal, az kockázatot jelenthet az anyára és a gyermekre is. A kezeletlen betegség magas vérnyomást, koraszülést, alacsony születési súlyt és akár vetélést is okozhat. A betegséget kezelve ezek a kockázatot jelentősen lecsökkennek.

Melyek a kerülendő ételek pajzsmirigy-túlműködés esetén?

Általánosságban érdemes kerülni a magas jódtartalmú ételeket. Ezek leginkább a jódozott tengeri só, a tengeri algák, a sushi és egyéb tengeri növények. Az európai étrend általában jódszegény, ezért jódcsökkentő diétára és egyes ételek kerülésére a legtöbb esetben nincs szükség. Ha mégis szükség van a jódbevitel mérséklésére, akkor érdemes figyelni a tojássárgája, egyes halak és tejtermékek fogyasztásának csökkentésére.

Hogyan zajlik a pajzsmirigy-túlműködés vizsgálata?

Pajzsmirigy-túlműködés gyanúja esetén – a szakorvosi fizikális vizsgálat után - minden esetben érdemes laborvizsgálatot és pajzsmirigy-ultrahangot elvégezni. Ezekből a legtöbb esetben megállapítható a betegség oka. Amennyiben további kivizsgálásra van szükség az történhet például jódizotópos vizsgálattal.

Pajzsmirigy-túlműködés kapcsolódó cikkek

Radiológia (hasi ultrahang) vélemények

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója
Summary
Pajzsmirigy-túlműködés 3 oka, 16 tünete és 4 kezelési módja
Article Name
Pajzsmirigy-túlműködés 3 oka, 16 tünete és 4 kezelési módja
Description
Pajzsmirigy-túlműködés során több hormont termel a pajzsmirigy a szükségesnél. Ez fogyáshoz, szívproblémákhoz és más szövődményeket okozhat.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo