Pajzsmirigy-alulműködés áttekintés

A pajzsmirigy alulműködés (másnéven: hipotireózis) a pajzsmirigyek betegsége, amely során a pajzsmirigy nem képes elegendő hormont termelni.

A hipotireózis korai fázisában sokszor semmilyen tünet nem jelentkezik. Idővel azonban – ha a betegséget nem kezelik – számos probléma merülhet fel, mint például elhízás, ízületi gyulladás és fájdalmak, terméketlenség és kardiológiai betegségek.

A pajzsmirigy helytelen működését általában laborvizsgálattal és pajzsmirigy ultrahanggal lehet megállapítani. Laborvizsgálat során kimutatható, ha a pajzsmirigy túl kevés hormont termel, pajzsmirigy ultrahanggal pedig megállapítható, ha a pajzsmirigy helytelen működése valamilyen szöveti változás miatt alakult ki.

A pajzsmirigy alulműködés elsődleges kivizsgálását és kezelését belgyógyász szakorvos végzi.

Pajzsmirigy-alulműködés kezelése rendelőnkben

Rendelőnkben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy bármilyen betegség esetén szakmailag kiváló, teljes és a hatékony kivizsgálást és kezelést nyújtsunk. Ez így van a pajzsmirigybetegségek kezelése esetén is.

Belgyógyász és radiológus szakorvosaink szakorvosi, labordiagnosztikai és ultrahangvizsgálatok segítségével képesek a pajzsmirigy-alulműködés pontos diagnózisára és helyes kezelésére.

A pajzsmirigy-alulműködés kezelése rendelőnkben az alábbiak szerint zajlik:

pajzsmirigy alulműködés kezelés menete

I. Szakorvosi vizsgálat

Amennyiben hipotireózis jeleit véli magán felfedezni, érdemes belgyógyász szakorvoshoz fordulni, aki szaktudása segítségével segíthet egyéb problémák kizárásában és megfelelő diagnosztikai módszereket javasolhat, amennyiben ezekre szükség van.

A szakorvosi vizsgálat során a belgyógyász igyekszik megállapítani, hogy a jellemző tüneteket pajzsmirigyprobléma vagy más betegség okozza-e. Gyanú esetén a szakorvos labordiagnosztikai és ultrahangos kivizsgálást javasol.

II. Diagnosztikai vizsgálatok

Belgyógyász szakorvos vagy háziorvosa javaslatára el lehet végezni laborvizsgálatot, amely során kiderülhet, ha a pajzsmirigyhormonok szintje túl alacsony vagy túl magas. A vizsgálat egyes olyan hormonokat is mér, amelyeket nem a pajzsmirigy termel, de hatással van a pajzsmirigyre is (pl. TSH).

Amennyiben a laborvizsgálaton kimutatják, hogy a hormonszint nem megfelelő, pajzsmirigy ultrahangvizsgálatra van szükség, amely során a radiológus megvizsgálja, hogyan néz ki szerkezetileg a pajzsmirigy és a körülötte levő lágyrészek. Ha a vizsgálat rendellenességet mutat ki, olyankor további diagnosztikai vizsgálatokra lehet szükség.

III. Szakorvosi kezelés

A legtöbb esetben a szakorvosi kezelés kizárólag gyógyszeres kezelést jelent.

A gyógyszer adagolását rendszeresen utána kell állítani, ezért a kezelés elején 6-8 hetente, később félévente-évente kell laborvizsgálatra járni.

Pajzsmirigy-alulműködés szakorvosok

Radiológus szakorvosaink több évtizedes szakmai tapasztalat és modern ultrahanggép segítségével pontosan képesek megvizsgálni a pajzsmirigyet.

Belgyógyász szakorvosaink a leletek birtokában megfelelő kezelést javasolhatnak.

Szakorvosaink képére kattintva elolvashatják bemutatkozásukat, megtekinthetik rendelési idejüket és időpontot foglalhatnak hozzájuk.

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

Pajzsmirigy-alulműködés tünetei

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei változatosak lehetnek attól függően, hogy milyen súlyos hormonhiány alakul ki. A problémák általában lassan, fokozatosan alakulnak ki, sokszor akár sokéves időtávban.

A betegség első jelentkezésekor, amikor még csak enyhe tünetek jelentkeznek, általában kimerültség és testsúlygyarapodás figyelhető meg. Ezeket az érintettek gyakran az idősödésnek tudják be, és nem végzik el a szükséges vizsgálatokat. A hormonhiány növekedésével azonban az anyagcsere egyre jobban lelassul, így megjelenhetnek az egyértelműbb tünetek.

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei leggyakrabban az alábbiak lehetnek:

pajzsmirigy alulműködés tünetei 1

A pajzsmirigy-alulműködésnek számos tünete lehet, mivel hormonjai az egész szervezetre hatnak

  • Kimerültség. A hormonhiány következtében általános fáradtság, folyamatos álmosság jelentkezhet.
  • Hidegérzékenység. A pajzsmirigyhormonok hiánya miatt érzékenység alakulhat ki a hidegre.
  • Székrekedés. A megfelelő anyagcserehormonok alacsonyabb szintje miatt az emésztés is károsodhat, így székrekedés alakulhat ki.
  • Száraz bőr. Szintén hormonhiány következtében, a száraz bőr egy gyakori tünet pajzsmirigybetegek között.
  • Hízás. A pajzsmirigyhormonok hiánya akár jelentős mértékű hízást is okozhat.
  • Puffadt arc. A hormonbetegségek során előfordulhat, hogy az arc felpuffad.
  • Rekedtség. A hormonváltozások miatt a beszédhang mélyülhet, rekedtté és reszelőssé válhat.
  • Izomgyengeség. A hormonzavarok következtében a test nem tud optimálisan működni, ezért akár izmos emberek is gyengének érezhetik magukat.
pajzsmirigy alulműködés tünetei 2
  • Magas koleszterinszint. Az alacsony hormonszint megváltoztatja a test metabolizmusát, ezáltal például a vérzsírtartalmat, a koleszterinszintet is megnövelheti.
  • Izomfájdalom. Az izomgyengeség mellett az izmok fájhatnak, bemerevedhetnek és érzékennyé válhatnak.
  • Ízületi fájdalom. Az ízületekben gyulladás, merevség, duzzanat jelentkezhet, amelynek oka szintén a hormonváltozás.
  • Menstruációs zavar. Nők esetében pajzsmirigy alulműködés hatására rendszertelen és a megszokottnál erőteljesebb menstruáció jelentkezhet.
  • Hajhullás. A hormonhiány következtében előbb-utóbb hajhullás jelentkezhet.
  • Lassú szívverés. A lassabb szívverés miatt kardiológiai betegségek alakulhatnak ki, mint például magas vérnyomás, szívritmuszavar vagy szívelégtelenség.
  • Depresszió. A hormonváltozások miatt megnőhet az erre hajlamosok esetében a depresszió esélye.
  • Memóriazavar. A megfelelő hormonok hiánya miatt kisebb-nagyobb memóriazavar jelentkezhet.
  • Golyva. A golyva a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti, amelyet pajzsmirigy ultrahangvizsgálaton lehet megállapítani.

Pajzsmirigy alulműködés csecsemőknél

Habár a pajzsmirigy-alulműködés leggyakrabban középkorú és idősebb nőknél jelentkezik, bárkiben kialakulhatnak a tünetek, így akár csecsemőknél is.

Csecsemőknél olyankor jelentkezhetnek a tünetek, ha a baba pajzsmirigy vagy megfelelő pajzsmirigyműködés nélkül született. Még ilyenkor is, eleinte sokszor semmilyen tünet nem észlelhető.

Azoknál a csecsemőknél, akiknél valamilyen pajzsmirigy-betegség jelentkezik, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

csecsemőkori pajzsmirigy alulműködés tünetei

Nagyon fontos a csecsemőkori pajzsmirigy-alulműködés korai észlelése, mivel enélkül tartós károsodások alakulhatnak ki

  • Sárgaság. A sárgaság egy olyan betegség, amely a bőr és a szemfehérje elsárgulásával jár. Ez legtöbbször olyankor alakul ki, ha a csecsemő mája nem képes megfelelően lebontani a bilirubin nevű anyagot, amely olyankor keletkezik, amikor a test a károsodott vagy elöregedett vörösvértesteket bontja le.
  • Nagy nyelv. A pajzsmirigybetegség miatt a csecsemők nyelve megnagyobbodhat és kitüremkedhet.
  • Nehézlégzés. Ez a fajta nehézlégzés részben hasonlíthat az asztma miatti légzési problémákra.
  • Rekedt sírás. A csecsemőknél is jelentkezhet rekedtség, amelyet általában a sírás rekedtes hangjából lehet felismerni.
  • Köldöksérv. Köldöksérv során a köldökgyűrű kitüremkedik, általában a hasi szervek valamilyen problémája miatt.

A betegség előrehaladásával gyakran előfordul, hogy a csecsemőnek szopási problémái jelentkeznek és rendellenesen fejlődik. Ezt az alábbi tünetekből lehet észlelni:

  • Székrekedés. Előfordulhat, hogy a csecsemő napokig nem ürít székletet, ez problémát jelezhet.
  • Izomgyengeség. Ahogyan felnőttek esetében, csecsemők pajzsmirigyhormonhiánya esetén is izomgyengeség jelentkezhet.
  • Álmosság. Pajzsmirigyproblémák esetén a csecsemő állandóan álmos lehet, valamint nagyon sokat alhat.

Ha a csecsemőknél nem észlelik időben a pajzsmirigy-alulműködést és azt nem kezelik megfelelően, akkor akár enyhe esetben is komoly fizikai és mentális rendellenesség alakulhat ki.


Pajzsmirigy alulműködés gyerekekben és serdülőkben

Általánosságban elmondható, hogy abban az esetben, ha gyerekeknél vagy serdülőknél pajzsmirigy-alulműködés jelentkezik, gyakran ugyanazok a tünetek jelentkeznek, mint felnőtteknél.

Ezek mellett az alábbi sajátos tünetek is jelentkezhetnek:

serdülőkori pajzsmirigy-alulműködés tünetei

Serdülőkorban megint másféle tünetei jelentkezhetnek a túl kevéssé működő pajzsmirigynek

  • Növekedési zavar. A gyermek növekedése lassabb lehet és a végső testmagasság is alacsonyabb lehet, mint hormonzavar nélkül.
  • Késői csontfogak. A pajzsmirigyhormonok hiánya miatt az átlagnál később alakulhatnak ki a csontfogak a gyermekben.
  • Késői pubertás. A hormonzavar miatt a pubertáskor is később jöhet el.
  • Lassabb szellemi fejlődés. A hormonhiány miatt a szellemi fejlődés is károsodhat, lelassulhat.

Mikor forduljunk orvoshoz pajzsmirigy alulműködéssel?

Ha megmagyarázhatatlan okok miatt állandó fáradtságot és kimerültséget érez vagy egyéb tüneteket tapasztal (székrekedés, száraz bőr, puffadt arc, rekedt hang), keressen fel belgyógyász szakorvost, aki megfelelő kivizsgálást és kezelést javasolhat.

Akár a legkisebb pajzsmirigybetegség gyanúja esetén is mindenképpen ajánlott pajzsmirigy ultrahangvizsgálatot végezni, mivel a pajzsmirigy esetleges elváltozásait a lehető leghamarabb kell észlelni.

Amennyiben belgyógyász szakorvosa rendszeresen kezeli hipotireózisát, mindenképpen tartsa be a kezelőorvosa által előírt kontrollvizsgálati időpontokat, olyankor is, ha teljesen jól van.

A kezelés elején különösen fontos, hogy a kezelésre használt gyógyszereket megfelelő mennyiségben adják be. Előrehaladott terápia esetén is változhat a gyógyszer dózisa, emiatt mindenképpen el kell végezni az előírt kontrollvizsgálatokat.


Pajzsmirigy alulműködés okai

Abban az esetben, ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, a testben lezajló kémiai folyamatok egyensúlya felborulhat. A hormonális egyensúly felborulásának számos oka lehet, kezdve az autoimmun betegségektől, a pajzsmirigy műtéten át, egészen a sugárterápiáig.

A pajzsmirigy maga egy kis, pillangóalakú mirigy, amely a nyak elülső részének alján található, éppen az ádámcsutka alatt. A pajzsmirigy feladata számos hormon termelése, ezek közül a T3 és T4 hormonok nagyon komoly hatással vannak az egészségi állapotra és az anyagcserefolyamatok összességére. Részben a pajzsmirigy legfontosabb hormonjai irányítják az életfunkciókat, mint például a testhőmérséklet és a szívritmus, ezért a szerv károsodása komoly következményekkel járhat.

Hipotireózis olyankor alakul ki, ha a pajzsmirigy nem képes elegendőt termelni a szükséges hormonokból. Ennek gyakori okai az alábbiak lehetnek:

pajzsmirigy alulműködés gyakori okai

Az autoimmun betegségek különösen hajlamosak a hormonháztartás megborítására, ez igaz a pajzsmirigy esetében is

  • Autoimmun betegség. A pajzsmirigy-alulműködés egyik leggyakoribb oka egy autoimmun betegség, a Hashimoto-szindróma. Autoimmun betegségek során az immunrendszer megzavarodik és olyan anyagokat kezd termelni, amelyek a test saját sejtjeit támadják. Bizonyos esetekben az immunrendszer ilyenkor a pajzsmirigyet támadja. A tudomány nem biztos benne, hogy mi okozhatja az autoimmun betegségeket, azonban valószínűsítik, hogy a géneknek és különböző környezeti elemeknek van benne szerepe.
  • Pajzsmirigy-túlműködés. Azok, akiknek a pajzsmirigyük túl sok hormont termel, gyakran radioaktív jódos és pajzsmirigyműködés-gátló kezelést igényelnek. Ezeknek a kezeléseknek a célja, hogy a pajzsmirigy hormontermelését visszaállítsák a normális szintre. Előfordulhat, hogy túlműködés kezeléséhez túl sok gyógyszert használnak, amely végül pajzsmirigy-alulműködést okoz.
  • Pajzsmirigyműtét. A pajzsmirigy egy részének vagy egészének műtéti eltávolítása csökkentheti vagy megállíthatja a hormontermelést. Ebben az esetben életünk végéig hormontartalmú gyógyszerek szedésére lehet szükség.
  • Sugárterápia. A rákkezelésben használt sugárterápia, amelyet a fejen vagy a nyakon alkalmaznak, hatással lehet a pajzsmirigyre és akár hipotireózist is okozhat.

Ritkább esetben a pajzsmirigy nem megfelelő működésének okai az alábbiak is lehetnek:

pajzsmirigy alulműködés egyéb okai

A pajzsmirigy-alulműködés egyéb okai sem olyan ritkák, ezért a tünetek jelentkezése esetén ezeket is fontos ismerni

  • Születéskori rendellenesség. Egyes csecsemők helytelenül működő pajzsmiriggyel vagy pajzsmirigy nélkül születnek. Ha egy csecsemőnek nincs pajzsmirigye, annak okát általában nem lehet megmondani, de bizonyos esetekben öröklődő betegségről van szó. Gyakran előfordul, hogy a születéskori pajzsmirigybetegség nem látható szabad szemmel, ezért rutinszerűen ellenőrzik az újszülöttek pajzsmirigyét.
  • Agyalapi mirigy betegsége. Viszonylag ritka, azonban előfordul, hogy az agyalapi mirigy rendellenessége miatt nem képződik elegendő TSH hormon, amely pajzsmirigy-alulműködést okozhat. A rendellenesség oka általában egy jóindulatú daganat az agyalapi mirigyben.
  • Terhesség. Bizonyos nőknél terhesség alatt vagy után hipotireózis jelentkezhet, amelynek oka, hogy a szervezetük elkezd antitesteket termelni a saját pajzsmirigyük ellen. Ezt kezeletlenül hagyva növekedhet a vetélés, a koraszülés és terhességi toxémia kialakulásának esélye. A terhességi toxémia egy olyan betegség, amely során az anya vérnyomása a terhesség utolsó három hónapjában jelentősen megnő. Ez akár súlyosan befolyásolhatja a magzat fejlődését, ezért a betegség mindenképpen kezelésre szorul.
  • Jódhiány. Ha a szervezetben nincs elég jód, amely elsősorban a tengeri halakban, algákban és a jódozott sóban található meg, olyankor a pajzsmirigy nem képes elegendő pajzsmirigyhormont termelni. A túl kevés jód hipotireózis kialakulásához vezethet, a túl sok jód pedig tovább ronthatja az állapotot, ha valakinél már kialakultak a tünetek. A világ egyes részein – például Magyarországon – gyakori a jódhiány, azonban kellő mennyiségű jódozott só fogyasztásával könnyen megoldható a szükséges jódbevitel.

Pajzsmirigy-alulműködés kockázati tényezői

Habár bárkiben kialakulhat pajzsmirigy-alulműködés, egyes kockázati tényezők növelhetik a kialakulás esélyeit. Ezek lehetnek:

pajzsmirigy alulműködés kockázati tényezői

A kockázati tényezők nem feltétlen okai a betegségnek, hanem inkább csak jelenlétükkel hozzájárulnak a betegség kialakulásához

  • Nem. Nők esetében gyakrabban jelentkezik a betegség.
  • Kor. 60 éves kor felett gyakrabban jelennek meg a tünetek.
  • Öröklődés. Ha a családban már másnak is volt pajzsmirigybetegsége, olyankor könnyebben jelentkezik hipotireózis.
  • Autoimmun betegség. Ha valakinek már van egy autoimmun betegsége (pl. cukorbetegség, gluténérzékenység, köszvény), annál könnyebben kialakulhat a pajzsmirigyzavar.
  • Gyógykezelés. Ha radioaktív jódkezelésen esett át vagy pajzsmirigygátló gyógyszereket szed, azok növelhetik a pajzsmirigy alulműködésének kockázatát.
  • Sugárkezelés. Ha sugárkezelést kapott a nyakán vagy a mellkasa felső részén, olyankor nagyobb az esélye a pajzsmirigyproblémák kialakulásának.
  • Műtét. Amennyiben pajzsmirigye egy részét vagy egészét eltávolították, olyankor megnőhet az esélye annak, hogy a pajzsmirigy nem képes elegendő hormont termelni.
  • Terhesség. Ha terhes vagy az utóbbi 6 hónapban szült, nagyobb az esélye a pajzsmirigyrendellenességek kialakulásának.

Pajzsmirigy-alulműködés szövődményei

Ha a pajzsmirigy-alulműködést nem kezelik megfelelően, az számos egészségügyi problémával járhat. Ezek közül a leggyakoribbak az alábbiak lehetnek:

pajzsmirigy alulműködés szövődményei

Mivel a betegség szövődményei akár nagyon komolyak is lehetnek, ezért fontos a kezelést időben elkezdeni

  • Golyva. Ha a pajzsmirigy túl kevés hormont termel és a test folyamatosan több hormont igényel, a pajzsmirigy megnagyobbodhat annak érdekében, hogy ki tudja szolgálni a hormonigényeket. A golyva általában kényelmetlen, hatással lehet a megjelenésre és akadályozhatja a nyelést és a légzést is.
  • Szívproblémák. A hipotireózisban szenvedők esetében megnő a szívbetegségek és a szívelégtelenség kialakulásának esélye. Ennek oka elsősorban a megnövekedett koleszterinszint, amely könnyen kialakulhat alultermelő pajzsmirigy esetén.
  • Lelki problémák. Pajzsmirigyhormonhiány esetén könnyebben alakulhat ki depresszió, amely idővel egyre rosszabbá válhat. A hormonhiány a mentális képesség csökkenésével is járhat.
  • Perifériás neuropáthia. Ha hosszú ideig nem kezelik a hipotireózist, olyankor károsodhatnak a perifériás idegek. Ezek olyan idegek, amelyek az agyból és a gerincvelőből érkező információkat juttatják el, például a karokba és a lábakba. A károsodott idegek következtében fájdalom, zsibbadás és érzéketlenség jelentkezhet az érintett területeken. A perifériás neuropáthia kezelése fájdalomterapeuta szakorvos feladata.
  • Mixödéma. A mixödéma egy nagyon ritka, de életveszélyes betegség, amely tartós, kezeletlenül hagyott pajzsmirigy-alulműködés esetén alakul ki. A betegség korai jelei, ha nem bírjuk elviselni a hideget és álmosak vagyunk, későbbi stádiumban letargia és eszméletvesztés jelentkezhet. Mixödémás kóma kialakulhat nyugtatók, fertőzés vagy egyéb betegség hatására is. Amennyiben mixödéma tüneteit észleli magán, azonnal forduljon sürgősségi osztályra kezelésért. A betegség gyermekkori fajtája a kretenizmus.
  • Terméketlenség. A pajzsmirigyhormonok tartósan alacsony szintje hatással lehet az ovulációra, amely csökkentheti a termékenységet.
  • Születési károsodás. Azok a csecsemők, akik kezeletlen pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő nőktől születnek, nagyobb kockázattal kaphatnak születési károsodást, mint az egészséges anyáktól születő gyermekek. A károsodás jelentheti akár súlyos mentális és fejlődési rendellenesség kialakulását is. Amennyiben születéskori pajzsmirigyhormon-hiány van jelen a csecsemőben, testi és szellemi károsodások alakulhatnak ki. Szerencsére, ha a születés utáni néhány hónapban felismerik a betegséget, a normális fejlődésre a legtöbb esetben jó esélyek vannak.

Pajzsmirigy-alulműködés diagnózisa

Általában belgyógyászati kivizsgáláson olyankor gyanakszik az orvos helytelenül működő pajzsmirigyre, ha fokozódó fáradtságot, száraz bőrt, székrekedést, hízást vagy golyvát tapasztal a páciens. A vizsgálatok elvégzésére olyankor is gyakran szükség van, ha korábban volt pajzsmirigy-rendellenessége a páciensnek.

Amennyiben fennáll pajzsmirigybetegség kockázata, mindenképpen érdemes pajzsmirigy ultrahangvizsgálatot elvégezni, amelyről megállapítható, ha valamilyen rendellenesség van a pajzsmirigyen vagy annak környékén.

A megfelelő diagnózishoz az alábbi módszereket alkalmazhatják:

pajzsmirigy-alulműködés diagnózisa

A betegség diagnózisa viszonylag egyszerű: laborvizsgálatra és pajzsmirigy ultrahangra van szükség

  • Laborvizsgálat. A laborvizsgálat során a tünetek alapján a belgyógyász szakorvos javasolhatja a TSH, a T3 és a T4 hormonok szintjének vizsgálatát. A T4 alacsony és a TSH magas szintje pajzsmirigy-alulműködést jelezhet. A magas TSH-szint oka, hogy az agyalapi mirigy ezzel próbálja stimulálni a pajzsmirigyet, hogy több hormont termeljen. A laborvizsgálat abban is segít, hogy a kezeléshez használt gyógyszerek adagolását pontosan be lehessen állítani. Ez szintén a TSH hormonszint segítségével történik. A laborvizsgálat előtt tájékoztassa orvosát, ha vérhígító gyógyszert vagy B7-vitamint szed, mivel ezek befolyásolhatják a vizsgálat eredményét.
  • Pajzsmirigy ultrahang. Abban az esetben, ha pajzsmirigybetegségre gyanakszik az orvos, pajzsmirigy ultrahangvizsgálatot írhat elő. Ennek lényege, hogy hanghullámok segítségével, élőképen vizsgálható a pajzsmirigy és a környező szövetek. A képről megállapítható, ha valamilyen károsodás érte a pajzsmirigyet vagy a környező szerveket. A gyors és fájdalommentes vizsgálatot radiológus szakorvos végzi el.

Pajzsmirigy-alulműködés kezelése

A pajzsmirigy-alulműködés általános kezelése egy szintetikus pajzsmirigyhormon, a levotiroxin szedését írja elő. A gyógyszer szájon át, tabletta formájában szedhető és segít visszaállítani a normális hormonszintet, így megállítva a betegség rosszabbá válását.

A gyógyszeres kezelés megkezdése után általában hamar enyhülnek a tünetek. A gyógyszer segítségével fokozatosan lecsökken a koleszterinszint, így gyakran elindul a fogyás.

A levotiroxinos kezelés gyakran egész életen át tart, azonban a szükséges adagolása folyamatosan változhat. A pontos adagolás beállításához belgyógyász kezelőorvosa félévente-évente ellenőrizheti a TSH hormon szintjét.

A továbbiakban az alábbi kezelési módokat mutatjuk be:

pajzsmirigy alulműködés kezelése

A kezelési módok közül legfontosabb és elengedhetetlen a gyógyszeres kezelés, azonban a többi kezelés is alkalmazható kísérleti jelleggel

  • Gyógyszeres kezelés
  • Étrend megváltoztatása
  • Alternatív kezelés

Lássuk ezek bemutatását sorban!

Pajzsmirigy-alulműködés gyógyszer

A levotiroxin pontos adagolásának meghatározása a kezelés kezdetén és a terápia során sem mindig egyszerű.

A kezelés kezdetén általában 6-8 hetente szükség van a TSH hormonszint ellenőrzésére. Ezt követően félévente szükséges az újabb vizsgálat, amely alapján átállítható a kezelés. Ha megtalálták a szükséges adagolást, olyankor általában csak évente van szükség új vizsgálatra.

Ha a kezelés során túl sok hormon található a szervezetben, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • Étvágynövekedés. A hormonnövekedés miatt felgyorsul az anyagcsere, így nőhet az étvágy.
  • Álmatlanság. A korábbi álmosságot álmatlanság válthatja fel, amennyiben túl sok hormon van a szervezetben.
  • Szívdobogás. Szívdobogás során időnként érezhetően, erősen elkezdhet dobogni a szív. Ilyen tünetek esetén érdemes lehet kardiológus szakorvoshoz is fordulni.
  • Ingatagság. A túl magas hormonszint miatt egyensúlyi problémák jelentkezhetnek.

Amennyiben a hipotireózis mellett koszorúér-betegsége van vagy nagyon komoly a hormonhiánya, a belgyógyász kezelőorvos eleinte kisebb adag gyógyszerrel kezdi a kezelést, majd fokozatosan növeli az adagot, amíg az el nem éri a szükséges mértéket. Ez a fokozatosság segít a szívnek abban, hogy hozzászokjon a gyorsuló anyagcseréhez.

Ha a levotroxint megfelelő adagolással használják, olyankor nincs mellékhatása. A gyógyszer ára is viszonylag alacsony, ezért hosszabb távú kezelésre is alkalmas.

Fontos, hogy a gyógyszer szedését ne hagyja abba, ha jobban érzi magát, mivel ez valószínűleg a gyógyszernek köszönhető! Ha abbahagyja a gyógyszer használatát, a pajzsmirigy-alulműködés és a hozzá tartozó tüntetek fokozatosan visszatérhetnek.

Pajzsmirigy-alulműködés étrend

Egyes gyógyszerek, étrendkiegészítők és ételek hatással lehetnek arra, hogy a test hogyan képes feldolgozni a levotiroxint.

Az alábbi ételek és étrendkiegészítők fogyasztása esetén mindenképpen tájékoztassa kezelőorvosát:

  • Szója. Ha sok szóját fogyaszt, az hatással lehet a gyógyszer felszívódására.
  • Rostban gazdag étrend. Sok rostos étel fogyasztása hatással lehet az emésztésre, így a gyógyszer felszívódására is.
  • Vas. Amennyiben vastartalmú étrendkiegészítőt vagy multivitamint szed, kérje orvosa tanácsát a gyógyszeradagolással kapcsolatban.
  • Alumínium-hidroxid. Ez az anyag általában savközömbösítőkben található meg, amelyeket gyomorfekély esetén szoktak javasolni.
  • Kalcium. Kalciumtartalmú étrendkiegészítők fogyasztásáról tájékoztassa orvosát.

A gyógyszert célszerű üres gyomorra beszedni, minden nap ugyanakkor. Ideális esetben ébredéskor kell beszedni a gyógyszert és legalább egy órát kell várni az első étkezésig vagy egyéb gyógyszerek beszedéséig. Ha este szedi be a gyógyszert, várjon legalább 4 órát az utolsó étkezés után.

Ha véletlenül egy nap kimarad a gyógyszer, másnap lehet dupla adagot szedni, amennyiben erre kezelőorvosa előzetesen engedélyt ad.

Pajzsmirigy-alulműködés alternatív kezelése

Pajzsmirigy-alulműködésre általános kezelési módszerként levotiroxint (szintetikus hormont) szoktak javasolni a belgyógyászok. A szintetikus gyógyszer csak T4 hormont tartalmaz, a szervezet ebből állítja elő a szükséges T3 hormont is.

Ezeken felül léteznek már olyan természetes hormonkivonatok, amelyeket sertések pajzsmirigyéből vontak ki. Ezek a kivonatok T3 és T4 hormont is tartalmaznak. Fontos tudni, hogy ezek a gyógyszerek egyelőre nem elfogadott kezelési módok, mivel hatásuk és biztonságosságuk nem garantált!


Kezelés subclinicus hipertireózis esetén

A subclinicus hipertireózis egy olyan korai pajzsmirigyhormon-rendellenesség, amely során laborvizsgálaton kizárólag az agyalapi mirigy által termelt TSH hormon szintje magas.

Enyhe hormonszint-emelkedés esetén a hormonkezelés nem feltétlen hatásos, sőt, káros is lehet. Másrészről, a kezelés segíthet a koleszterinszint-csökkentésben, amely segít az energikusság visszanyerésében és a szív kímélésében.

Azt, hogy mikor szükséges kezelni a subclinicus hipertireózist, belgyógyász szakorvos tudja megállapítani szakorvosi vizsgálat alkalmával.


Pajzsmirigy-alulműködés kezelése időpontfoglalás

Foglaljon időpontot pajzsmirigy-alulműködés kivizsgálására és kezelésére magánrendelőnkbe.

Pajzsmirigy-alulműködés kivizsgálásához válassza 'Ultrahang - Pajzsmirigy-ultrahang' szolgáltatásunkat.

Amennyiben már van pajzsmirigy ultrahangvizsgálatról lelete, válassza a 'belgyógyászat' kategória 'Belgyógyászati szakvizsgálat' szolgáltatását szakorvosi konzultáció és kezelés céljából.

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Pajzsmirigy ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Pajzsmirigy-alulműködés árak

Pajzsmirigy-alulműködés kivizsgálására 'Pajzsmirigy-ultrahang' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'pajzsmirigy-ultrahang' pontjában találja meg.

Ultrahanglelet birtokában kezelésre 'Belgyógyászati szakvizsgálat' szolgáltatásunkat javasoljuk, melynek árát az árlista 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontjában találja meg.

A teljes gyógyulás vagy tünetmentesítés eléréséhez általában egy pajzsmirigy ultrahang, egy alkalom szakvizsgálat és időszakos kontrollvizsgálat szükséges.

Pajzsmirigy-alulműködés gyakori kérdések

Melyek a pajzsmirigy-alulműködés jelei?

A pajzsmirigy-alulműködés kezdeti jeleit nem olyan egyszerű észlelni. A kezdeti jelek általában fáradékonyság és hízás, amely sok egyéb okból is kialakulhat. Idővel jelentkezhetnek újabb tünetek is, mint hidegérzékenység, székrekedés, száraz bőr, puffadt arc, hajhullás, rekedtség, magas koleszterinszint és sok egyéb tünet is.

Jót tesznek pajzsmirigy-alulműködésre a vitaminok?

A vitaminok önmagukban nem képesek szabályozni a pajzsmirigyhormonok termelődését, azonban egyes vitaminok és ásványi anyagok fogyasztása, segítheti a pajzsmirigy működését. Pajzsmirigy-alulműködés esetén – belgyógyász szakorvosa javaslatára – érdemes lehet jódot, B-vitamint, szeléniumot, cinket vagy D-vitamint szedni.

Hogyan működik a pajzsmirigy-alulműködés teszt?

A pajzsmirigyhormonok szintjét vérvizsgálattal lehet kimutatni, tehát vérvételre van szükség a kivizsgáláshoz. Amennyiben a pajzsmirigyhez kapcsolódó bármely hormonok (TSH, T3, T4 és mások) szintje túl alacsony, olyankor pontosabb belgyógyászati kivizsgálásra van szükség. Alacsony hormonszint esetén pajzsmirigy ultrahangvizsgálatot érdemes végezni, amellyel gyakran megállapítható, hogy mi okozza a tüneteket.

Pajzsmirigy-alulműködés kapcsolódó cikkek

Radiológia (hasi ultrahang) vélemények

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter
Summary
Pajzsmirigy-alulműködés 8 oka, 17 tünete és 3 kezelési módja
Article Name
Pajzsmirigy-alulműködés 8 oka, 17 tünete és 3 kezelési módja
Description
A pajzsmirigy-alulműködés egy gyakori betegség, amely kimerültséggel, hízással és egyéb tünetekkel járhat. Okai, tünetei, kezelése itt
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo