Irritábilisbél-szindróma áttekintés

Az irritábilisbél-szindróma (vagy IBS) egy gyakori bélbetegség, amely a vastagbelet támadja. A leggyakoribb jelei és tünetei a hasi görcs, hasfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés.

Az IBS egy krónikus betegség, amely hosszú ideig tartó, belgyógyászati kezelésre szorul.

A betegségben szenvedőknek csak nagyon kis részénél jelentkeznek komoly tünetek. Sőt, egyeseknél előfordul, hogy pusztán a megfelelő étrend, életmód és stresszkezelés segítségével gyakorlatilag tünetmentesen tudják tartani a betegséget. 

Súlyosabb esetben a betegséggel rendszeres belgyógyászati kezelésre van szükség, amely általában gyógyszeres kezelést és időszakos diagnosztikai vizsgálatok elvégzését jelenti.

Gyakori tévhit, azonban az IBS nem okoz szöveti elváltozásokat a belekben, illetve nem növeli a vastag- és végbélrák kockázatát.

Irritábilisbél-szindróma gyanúja esetén – még az orvosi vizsgálat előtt – érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni. Ennek oka, hogy sok hasüregi szerv betegsége nagyon hasonló tüneteket okoz, ezért hasi ultrahanggal először érdemes megállapítani, hogy melyik szerv okozza a problémákat. 

Megfelelő ultrahangos lelet birtokában belgyógyász szakorvost kell felkeresni, aki segít a további kivizsgálásban és sokszor már az első vizsgálat alkalmával meg tudja kezdeni a kezelést, amennyiben egyértelmű diagnózisra jut.

Irritábilisbél-szindróma kezelése rendelőnkben

Az irritábilisbél-szindróma egy tartós betegség, amely emiatt tartós odafigyelést igényel.

Rendelőnkben orvosaink holisztikus módszerrel gyógyítanak, azaz összességében igyekeznek kezelni a betegségeket a tünetek egyesével való kezelése helyett.

Emiatt radiológusaink és belgyógyászaink közösen tudnak segíteni a különböző bél- és egyéb betegségek kezelésében.

Az irritábilisbél-szindróma kezelése rendelőnkben az alábbi módon zajlik:

irritábilisbél-szindróma kezelés menete

I. Hasi ultrahangvizsgálat

A béltünetek jelentkezésekor (hasfájás, székrekedés, hasmenés stb.) minden esetben érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni. A vizsgálattal a hasüreg összes szerve látható és így gyorsan ki lehet deríteni, hogy mi okozhatja a tüneteket.

A vizsgálat során a radiológus egy ultrahangfej segítségével a hasfalon keresztül vizsgál. Az ultrahang előképet mutat a hasüregi szervek és a belek állapotáról.

A vizsgálat gyors, olcsó és fájdalommentes, valamint sok esetben pontosan képes kimutatni, hogy hol található a tüneteket okozó probléma, ezért a tünetek jelentkezése esetén mindenképpen ajánlott elvégezni.

II. Belgyógyászati szakvizsgálat

Hasi ultrahanglelet birtokában szükség van arra, hogy belgyógyász szakorvos megfelelően kivizsgálja az ultrahangon található eredményeket.

A leletnek megfelelően a belgyógyász szakorvos először a tünetekről kérdez. A kérdések kiterjedhetnek a tünetek jellegére, tartósságára, erősségére. A saját tünetek mellett közeli rokonok tüneteiről is kérdezhet az orvos.

A szóbeli kivizsgálás után a kezelőorvos fizikális vizsgálatot végez. Ezalatt az orvos igyekszik pontosan behatárolni, hogy hol és milyen jellegű tünetek jelentkeznek.

Sok esetben hasi ultrahang lelet és személyes vizsgálat után az orvos képes megállapítani a probléma okát és azonnal meg tudja kezdeni a kezelést. Egyes esetekben az orvos további diagnosztikai vizsgálatokat írhat elő.

III. Belgyógyászati kezelés

A pontos kivizsgálást követően a kezelőorvos a legtöbb esetben gyógyszeres kezelést javasol. A különféle gyógyszerek a jellegzetes tünetek kezelésében segítenek.

Fontos eleme a kezelésnek az életmódváltás és a megfelelő diéta is, mivel a gyógyszerek önmagukban a legtöbb esetben nem elegendőek a teljes tünetmentességhez, ha nem párosulnak megfelelő életmódváltással.

Sikeresnek olyankor mondhatjuk a kezelést, ha a tünetek hosszú ideig nem jelentkeznek – ezt remissziós fázisnak nevezzük. Idővel azonban a tünetek visszatérhetnek, ezért van szükség arra, hogy belgyógyász kezelőorvosunkkal rendszeresen konzultáljunk állapotunkról.

Irritábilisbél-szindróma szakorvosok

Tapasztalt radiológus szakorvosaink hasi ultrahangvizsgálattal segítenek a gyulladás felismerésében. Belgyógyász szakorvosaink a betegség kezelését végzik.

Az orvosok képére kattintva elolvashatja bemutatkozásukat, megtekintheti rendelési idejüket és időpontot foglalhat rendelésükre.

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

Irritábilisbél-szindróma tünetei

Az irritábilisbél-szindróma tünetei változóak és sokfélék lehetnek, elsősorban egyéni tényezőktől függően.

A leggyakoribb tünetek az alábbiak lehetnek:

irritábilisbél-szindróma gyakori tünetei

Az irritábilisbél-szindróma tünetei sok embernél jelentkeznek, ezek azonban legtöbbször nem jelentenek komoly problémát

  • Hasfájás. A hasfájás nagyon gyakori tünet a hasi szervek, különösen a belek problémája esetén. A has sokféleképpen fájhat, a bordakosár aljától egészen a medencéig, középen vagy oldalt, szétterjedten vagy egy pontban. IBS esetén a tünetek székelés után enyhülhetnek.
  • Hasgörcs. A hasi görcs erős hasfájás, amely időszakosan és izomfájdalomhoz hasonlóan jelentkezhet. IBS esetén székeléssel szintén gyakran enyhül.
  • Puffadás. Haspuffadás során a belekben gáz képződik, amely teltségérzetet és a gyomor felfújódásának érzetét keltheti. IBS során székletürítés után gyakran enyhülnek a tünetek.
  • Bélgázképződés. A bélgázok emésztés során keletkeznek. Irritábilisbél-szindróma esetén azonban gyakran jóval több képződik a normálisnál. Ez gyakran a szokásosnál gyakoribb szellentést is okoz.
  • Hasmenés és székrekedés. IBS esetén gyakori, hogy székrekedéses és hasmenéses időszakok váltják egymást. Ez egy viszonylag jellegzetes tünete a betegségnek.
  • Nyálkás széklet. Normális esetben a székleten nincs látható mennyiségű nyálka. Amennyiben a széklettel sárgás vagy átlátszó nyálka is ürül, abban az esetben valamilyen bélbetegség jelenlétére, esetleg IBS-re érdemes gyanakodni.

Irritábilisbél-szindróma esetében gyakori, hogy váltják egymást sok tünetettel járó és (szinte) tünetmentes időszakok. Tünetmentes – azaz remissziós – fázisban a tünetek egyeseknél teljesen eltűnnek.


Mikor kell orvoshoz fordulni irritábilisbél-szindrómával?

Amennyiben tartós változás áll be az emésztésében és a székletürítésében, azaz több, mint egy hétig jelentős változást észlel, érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végeztetni és belgyógyász szakorvoshoz fordulni segítségért.

Ha az irritábilisbél-szindróma fent nevezett tüneteit észleli magán és a tünetek 2-3 napig úgy vannak jelen, hogy az zavarja a mindennapi életben, szintén érdemes legalább hasi ultrahangos kivizsgálást végezni.

Az alábbi komolyabb tünetek esetén mindenképpen végeztessen hasi ultrahangot és keressen fel belgyógyász szakembert:

irritábilisbél szindróma súlyos tünetei

Súlyos tünetek jelentkezése esetén mindenképpen érdemes elvégezni a megfelelő kivizsgálást

  • Fogyás. Ha akarata ellenére fogy, keressen fel belgyógyászt!
  • Éjszakai hasmenés. Amennyiben olyan erős hasmenése van, amely éjszaka felébreszti, mindenképpen forduljon szakértő orvoshoz!
  • Véres széklet. Ha véres a széklete vagy végbélnyílása végzik, fontos, hogy ezt szakorvos vizsgálja ki.
  • Vashiány okozta vérszegénység. Túl kevés vas esetén a vér nem képes elegendő oxigént szállítani, amely súlyos problémákat okozhat. A vashiány laborvizsgálattal kimutatható.
  • Hányás. Ha megmagyarázhatatlan okokból többször hány, mindenképpen keressen fel szakértő belgyógyász szakorvost!
  • Nyelési nehézségek. Ha nehezen nyel vagy fájdalmassá válik a nyelés, sürgősen keresse fel kezelőorvosát.
  • Tartós fájdalom. Ha folyamatos, erős hasfájást érez, amely nem múlik el szellentés vagy székelés hatására és akadályozza a mindennapi életben, végeztessen el egy hasi ultrahangvizsgálatot és keressen fel belgyógyász szakorvost!

Irritábilisbél-szindróma okai

Az irritábilis-bél szindróma pontos okait nem ismerjük.

Az alábbi tényezők állhatnak legvalószínűbben a betegség kialakulása mögött:

irritábilisbél-szindróma okai

A betegség okait nem ismerjük pontosan, azonban az alábbi tényezők jelentősen közrejátszhatnak a betegség kialakulásában

  • Bélizomgörcs. A belek falát izomrétegek borítják, amelyek olyan bélmozgást képesek kelteni, amely a bélcsatornában az ételt mozgatni bírja. Az izomösszehúzódások, amelyek erősebbek és tovább tartanak, mint normális esetben, túlzott gázképződést, puffadást és hasmenést okozhatnak. A túl gyenge izomösszehúzódások az étel elakadását okozhatják, amely kemény, száraz székletet okozhat.
  • Idegrendszeri probléma. Az emésztőrendszerért felelős idegek rendellenességei azt okozhatják, hogy a szokásosnál nagyobb fájdalmat és kellemetlenséget érzünk olyankor, amikor a hasüreg megtelik gázzal vagy belek megtelnek salakanyaggal. A rosszul időzített idegi jelek az agyban és a belekben azt okozhatják, hogy a test túlságosan erőteljesen reagál az emésztéssel járó természetes bélmozgásokra, ezzel erőteljes hasfájást, hasmenést vagy székrekedést okozva.
  • Bélgyulladás. A belek gyulladása kialakulhat annak következtében, ha túl sok immunsejt található meg a belekben, amelyek emiatt elkezdik megtámadni a bélsejteket. Az immunválasz következtében erős fájdalom és hasmenés jelentkezhet. A vastagbélgyulladásról részletesen másik cikkünkben írtunk.
  • Fertőzés. Az irritábilisbél-szindróma kialakulhat egy komolyabb gyomor-bélhurut következtében, amelyet egy baktérium vagy vírus okozott. Az IBS a belekben természetesen megtalálható baktériumok túlszaporodása miatt is kialakulhat.
  • Bélflóraváltozás. A belek baktériumflórájának megváltozása komoly hatással lehet az egészségre. A belekben található ’jó’ baktériumok összetételének megváltozása sok esetben együtt járhat IBS kialakulásával.

Irritábilisbél-szindróma roham kiváltó okai

Az irritábilisbél-szindróma az arra hajlamosokban jelen lehet akár anélkül is, hogy tüneteket okozna. Azoknál, akik éppen a betegség tünetmentes fázisában vannak, szintén előjöhetnek a tünetek bizonyos kiváltó okok hatására.

Az irritábilisbél-szindróma roham kiváltó okai leggyakrabban az alábbiak lehetnek:

irritábilisbél-szindróma roham kiváltó okai

A tünetekkel járó rohamot kiváltó okok leggyakrabban az alábbiak lehetnek

  • Étel. Nem teljesen ismert, hogy miként hat az IBS-re az ételallergia és az ételintolerancia. Az igazi ételallergia ritkán okozza a tünetek megjelenését. Gyakran előfordul azonban, hogy bizonyos ételek és italok fogyasztása esetén megjelennek a tünetek. Az ételek közül a gabonafélék, a tejtermékek, a citrusfélék, a hüvelyesek, a salátafélék és a szénsavas italok is kiválthatják a tüneteket.
  • Stressz. Sok IBS-ben szenvedő esetében stressz hatására rosszabbodnak a tünetek vagy gyakrabban jelentkeznek a szokásosnál. Habár a stressz felerősítheti a tüneteket, kialakulásukban nem játszik szerepet.
  • Hormonok. Nők esetében kétszer gyakoribb az IBS, amelynek valószínűleg hormonális okai lehetnek. Nők esetében a tünetek menstruáció alatt felerősödhetnek.

Irritábilisbél-szindróma kockázati tényezői

Sok ember esetében az irritábilisbél-szindróma tünetei gyakran jelentkeznek, ez azonban egyáltalán nem jelzi biztosan, hogy IBS-ben szenvedünk – sokszor teljesen más okból jelentkezhetnek hasonló tünetek.

Az alábbi tényezők jelenlétekor azonban érdemes jobban odafigyelni a tünetekre, mivel azok az IBS jelei lehetnek.

Az irritábilisbél-szindróma kockázati tényezői leggyakrabban az alábbiak lehetnek:

irritábilisbél-szindróma kockázati tényezői

A kockázati tényezők jelenléte növeli az esélyét a betegség megjelenésének

  • Kor. 50 éves kor alatt sokkal gyakrabban jelentkeznek a tünetek.
  • Nem. Nők esetében gyakoribbak a tünetek, mint férfiaknál. Azok, akik ösztrogénkezelésen estek át menopauza környékén, szintén gyakrabban szenvednek a betegségben.
  • Genetika. Ha az egyenesági felmenők vagy testvérek között van valaki, aki irritábilisbél-szindrómában szenved, az növelheti az esélyét a betegség megjelenésének.
  • Pszichológiai problémák. A tartós szorongás, a depresszió és egyéb pszichológiai betegségek növelhetik az esélyét a betegség kialakulásának. Egyesek úgy vélik, hogy a szexuális, fizikai vagy lelki bántalmazás is növelhetik a kockázatot.

Irritábilisbél-szindróma szövődményei

Az irritábilisbél-szindrómának az alábbi valószínűsített szövődményei lehetnek:

irritábilisbél-szindróma szövődményei

A betegség kezeletlenül hagyva akár szövődményeket is okozhat, amelyek tovább ronthatják az életminőséget

  • Aranyér. A krónikus (tartós) székrekedés vagy hasmenés előbb-utóbb aranyér kialakulásához vezethet.
  • Életminőség-romlás. Sok ember esetében, akinél erőteljesen jelentkeznek az IBS tünetei, jelentősen romolhat az életminőség. Kutatások belátták, hogy a betegségben szenvedők háromszor annyit vannak betegszabadságon, mint a semmilyen bélpanasszal nem rendelkezők.
  • Hangulatzavarok. A tartós bélproblémák és tünetek miatt az IBS-ben szenvedőknél idővel kialakulhat depresszió vagy krónikus szorongás. Ez egy ördögi kört hozhat létre, mivel a depresszió és a szorongás ronthatja a tüneteket.

Irritábilisbél-szindróma megelőzése

A megelőzésben elsősorban a stressz megfelelő kezelése tud segíteni. Ezért az irritábilisbél-szindróma megelőzésére az alábbiakat érdemes megpróbálni:

irritábilisbél-szindróma megelőzése

A betegség megelőzésének lényege elsősorban a stresszkezelés

  • Pszichoterápia. Megfelelő pszichoszomatikus tünetekkel foglalkozó pszichoterapeuta segíthet a stressz megfelelő csökkentésében. Kutatások kimutatták, hogy a megfelelő pszichoterápia sokat segíthet a tünetek enyhítésében.
  • Biofeedback. A kezelés során elektromos szenzorokat helyeznek a testre, amelyek a test különböző funkcióit mérik. A jelek segítségével egészen apró változásokkal, például egy-egy speciális izom lazításával, lehet elérni a tünetek enyhülését.
  • Relaxáció. Progresszív relaxációs technikák segítségével fokozatosan ellazíthatók a test izmai. A lehető legjobb eredmények érdekében kérjük szakképzett pszichoterapeuta segítségét! Az ellazulás során egyesével kell ellazítani az izmokat, először a lábfejen, majd a lábon, a derékon, a karokon és végül az arcon.
  • Mindfulness. A mindfulness gyakorlatok speciális gyakorlatok, amelyek segítenek a stresszcsökkentésben azáltal, hogy segítenek a jelenre koncentrálni és elengedni a pillanatnyi gondokat és zavaró tényezőket.

Irritábilisbél-szindróma kritériumai

Az irritábilisbél-szindróma kifejezett diagnózisára nem létezik speciális módszer.

A belgyógyász kezelőorvos a kórtörténet, a fizikális vizsgálat és különböző diagnosztikai vizsgálatok segítségével fokozatosan ki tudja zárni az egyéb – sokszor komolyabb – betegségeket, és végül eljutni az IBS-hez.

A korábban említettek szerint a tünetek jelentkezése esetén érdemes már a szakorvosi vizit előtt is hasi ultrahangvizsgálatot végezni annak érdekében, hogy a szakvizsgálatra már egy részben elkezdett diagnózissal érkezhessünk.

Miután egyéb betegségeket sikerült kizárni, a kezelőorvos az alábbi kritériumok segítségével próbálhatja meg megállapítani az irritábilisbél-szindrómát:

irritábilisbél-szindróma kritériumai

Az alábbi kritériumok jelenléte segít annak meghatározásában, hogy a tüneteket IBS okozza-e

  • Római kritériumok. A római kritériumok akkor állnak fenn, ha a vizsgálatot megelőző három hónapban, legalább heti rendszerességgel jelentkezett hasfájás és hasi diszkomfort és az alábbi tünetek egyike; fájdalmas székelés, megváltozott székelési ritmus, széklet megváltozott állaga.
  • Manning-féle kritériumok. Ezek a kritériumok az alábbiak; fájdalomcsökkenés székeléssel, nyálkás széklet és a széklet állagának változása. A tünetek közül minél több kritérium jelentkezik, annál valószínűbb a betegség jelenléte.
  • IBS-fajták. A kezelés szempontjából az irritábilisbél-szindrómát az alábbi három típusba sorolhatjuk; székrekedésdomináns, hasmenésdomináns vagy vegyes. A tünetek jellegétől függően az IBS-fajta meghatározása is elősegítheti a diagnózist és a kezelést.

Irritábilisbél-szindróma diagnózisa

A betegség pontos megállapításához szükség lehet többféle diagnosztikus vizsgálat elvégzésére, a székletvizsgálattól egészen a belek felszívóképességének vizsgálatáig.

Az alábbi diagnosztikus vizsgálatokat végzik el leggyakrabban irritábilisbél-szindróma esetén:

irritábilisbél-szindróma diagnózisa

Az alábbi diagnosztikus vizsgálatok segíthetnek az IBS igazolásában és egyéb betegségek kizárásában

  • Hasi ultrahang. A tünetek jelentkezésekor, akár már szakorvosi vizsgálat előtt, érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni, amely sokat segít a panaszok sokféle lehetséges okának leszűkítésében. A vizsgálat rövid és fájdalommentes. A vizsgálat során a radiológus a hasfalon mozgat egy ultrahangfejet, amely élőképet mutat a hasban található szervek állapotáról. A vizsgálat leletkiadással végződik.
  • Szigmabéltükrözés. A szigmabél a vastagbél egy kettősen meghajtott, mobilis része. A vizsgálat során egy flexibilis csőre erősített kamera segítségével a szakorvos megvizsgálja a szigmabelet, ott gyulladást és egyéb elváltozást keresve. 
  • Vastagbéltükrözés. A vastagbéltükrözés vizsgálat során az egész vastagbelet egy flexibilis csövön található kamerával megvizsgálják. Az eljárással kimutatható, ha a vastagbélen akár a legkisebb látható elváltozás található.
  • Hasi röntgen. A hasfal és a medence környékének röntgenes vizsgálatára lehet szükség, ha a kezelő belgyógyász szakorvos szükségét látja egyéb betegségek kizárásának. A vizsgálathoz szükség lehet kontrasztanyag (bárium) bejuttatására a vastagbélbe. A kontrasztanyag segít abban, hogy a vizsgálati eredmények pontosabbak lehessenek.
  • Laktózintolerancia-vizsgálat. A laktáz enzim egy olyan anyag, amelyre a tejcukor legbontásához van szükség. Ha a szervezet nem termel laktázt, akkor IBS-hez hasonló tünetek jelentkezhetnek, mint például a hasfájás, puffadás és hasmenés. A vizsgálatot kilégzési teszttel végzik, ami azt jelenti, hogy a kilégzett levegőből vesznek mintát az intolerancia megállapításához.
  • Kilégzési teszt. A kilégzési tesztet arra is használhatják, hogy megállapítsák az esetleges bakteriális fertőzést a vékonybélben. Bakteriális fertőzés vagy túlszaporodás azoknál gyakori, akik korábban bélműtéten esetek át, cukorbetegek vagy egyéb anyagcsere-lassító betegségben szenvednek.
  • Felső endoszkópia. A vizsgálat során egy hosszú, hajlékony csövet engednek le a szájon át a torkon és a nyelőcsövön, egészen a vékonybélig. Az eljárással kimutatható, ha az emésztőrendszer felső szakaszában fertőzés vagy egyéb elváltozás található. A flexibilis cső végén egy kamera található, amellyel az orvos vizuális képet kaphat a vizsgálatról, valamint sejtminta vételére is lehetőség van a vizsgálattal, amelyet utólag laborban vizsgálnak be. Felső endoszkópiára olyankor lehet szükség, ha lisztérzékenység gyanúja merül fel.
  • Székletvizsgálat. A székletvizsgálat orvosi laboratóriumban történik, előre gyűjtött székletből. A vizsgálat során a székletben található baktériumokat, parazitákat vagy epesavat vizsgálják. Emellett a vizsgálattal a krónikus hasmenés is kimutatható.

Irritábilisbél-szindróma diéta

Az irritábilisbél-szindróma kezelése elsősorban a tünetek lehető legnagyobb fokú enyhítését célozza meg, annak érdekében, hogy a betegség a legkisebb mértékben zavarja a mindennapi életet.

Enyhe tünetek esetén a stresszkezelés és a megfelelő diéta a legmegfelelőbb kezelési mód.

Az IBS diéta az alábbi ételek kerülését javasolja:

irritábilisbél-szindróma diéta

Az alábbi ételek kerülésével akár jelentősen csökkenthetők az IBS tünetei

  • Gázképző élelmiszerek. Ha puffadást és jelentős bélgázképződést tapasztal, akkor érdemes kerülni a szénsavas italok, alkoholos italok és koffeintartalmú italok fogyasztását. Ételek közül javasolt elkerülni a nyers gyümölcsöket és a káposztaféléket.
  • Glutén. Kutatások kimutatták, hogy az IBS tünetei sokaknál enyhülnek, ha nem fogyasztanak gluténtartalmú élelmiszereket. Ez olyankor is igaz, ha gluténérzékenység nem mutatható ki.
  • Erjeszthető szacharidok. Egyes emberek emésztése érzékenyebben reagál olyan bizonyos szénhidrátokra, mint a fruktóz, a laktóz és egyéb szacharidok. Ezek az anyagok egyes gabonafélékben, zöldségekben, gyümölcsökben és tejtermékekben is megtalálhatók. Az erjeszthető szacharidok közül sok esetben a kezdeti szigorúbb diéta után idővel fokozatosan vissza lehet építeni néhány típust az étrendbe. Ennek lehető legjobb időzítéséhez dietetikus szakemberre van szükség.

Irritábilisbél-szindróma orvosi kezelése

Komolyabb tünetek esetén a diéta nem feltétlenül tud kellő tünetmentességet nyújtani.

Ilyenkor depresszió és szorongás jelentkezhet, amelyek tovább ronthatják a tüneteket. Ebben az esetben érdemes lehet szakértő pszichológushoz fordulni.

Az irritábilisbél-szindróma tüneteinek orvosi kezelési módszerei az alábbiak lehetnek:

irritábilisbél-szindróma orvosi kezelése I

Az orvosi kezelési módszerek általában a tünetek enyhítését célozzák meg különféle gyógyszerekkel

  • Rostkészítmények. A magas rosttartalmú étrendkiegészítők, mint például az útifű maghéj (psyllium) sokat segíthetnek a székrekedés megszüntetésében.
  • Hashajtó. Ha a rostkészítmények nem tudnak segíteni a székrekedésen, az orvos magnézium-hidroxid vagy polietilén-glikol szájon át történő alkalmazását írhatja elő.
  • Hasfogó. A hasfogó gyógyszerek a hasmenés megszüntetésében tudnak segíteni. Ezeknek egyes fajtái vény nélkül kaphatók, ilyen például a loperamid. Súlyosabb esetben a belgyógyász kezelőorvos felírhat epesavkötő gyógyszert, mint például a kolesztiramin, a kolesztipol vagy a kolezevelám. Mellékhatásként az epesavkötők puffadást okozhatnak.
  • Antikolinergek. Az antikolinerg (bolygóidegbénító) gyógyszerek a hasi görcsök enyhítésében tudnak segíteni. A dicikloverin egyfajta ilyen gyógyszer. Sok esetben felírhatja a kezelőorvos a gyógyszert azoknak is, akiknél rohamokban jelentkezik hasmenés. Az antikolinergek legtöbbször biztonságosak, azonban esetenként székrekedést, szájszárazságot és homályos látást okozhatnak.
  • Triciklikus antidepresszáns. Ezek a gyógyszerek a depresszió tüneteinek enyhítése mellett hatással vannak a beleket irányító idegekre is, így képesek csökkenteni a fájdalmakat. Amennyiben hasmenés és hasfájás jelentkeznek tünetként (depresszió nélkül), a belgyógyász felírhat kis dózisban imipramint, dezipramint vagy nortriptilint. A gyógyszer mellékhatása lehet álmosság, homályos látás, szédülés és szájszárazság.
  • SSRI-k. Az SSRI-k (szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók) szintén antidepresszánsok, amelyek a depresszión, a hasfájáson és a székrekedésen is tudnak segíteni. Ilyen gyógyszer például a fluoxetin vagy a paroxetin.
irritábilisbél-szindróma orvosi kezelése II

Az IBS kezelésére felírt további gyógyszerek az alábbiak lehetnek

  • Fájdalomcsillapítók. A fájdalomcsillapítók, mint a pregabalin vagy a gabapentin segíthetnek a komoly fájdalmak és a puffadás enyhítésében.
  • Aloszetron. Az aloszetron kifejezetten az irritábilisbél-szindrómára kifejlesztett gyógyszer, amely segít a vastagbél ellazításában és lelassítja a bélmozgást a belek alsó régióiban. A gyógyszert kizárólag nőknek adhatják be, különleges orvosi felügyelet mellett és csak olyankor, ha egyéb kezelésekkel nem sikerült kezelni a betegséget. A gyógyszert férfiak nem használhatják.
  • Eluxadolin. Az eluxadolin egy olyan hatóanyag, amely segíthet a hasmenés enyhítésében azáltal, hogy csökkenti a belekben az izomösszehúzódásokat és növeli a vízfelszívást, valamint növeli a végbél izmainak tónusát. A gyógyszer mellékhatásként hányingert, hasfájást és enyhe székrekedést okozhat. Ritka esetben a gyógyszer hasnyálmirigy-gyulladást okozhat.
  • Rifaximin. A rifaximin egyfajta antibiotikum, amely csökkenteni tudja a baktériumok túlzott elszaporodását és az emiatt jelentkező hasmenést is.
  • Lubiprostone. Ez a gyógyszer segíteni tud a vékonybél vízkiválasztásának növelésében, amely segít a székletürítésben. Általában a gyógyszert csak azok a nők használhatják, akiknél komoly IBS tünetek jelentkeznek. Férfiak a gyógyszert nem használhatják.
  • Linaklotid. A linoklotid szintén a vékonybél vízkiválasztására van hatással, amely segíthet a székrekedés megszüntetésében. Mellékhatásként a gyógyszer hasmenést okozhat. Ha a gyógyszert evés előtt 30-60 perccel szedik be, a mellékhatások kialakulásának esélye jelentősen csökkenhet.

Irritábilisbél-szindróma otthoni kezelése

Megfelelő diéta és életstílus mellett sok esetben jelentősen csökkenhetnek az irritábilisbél-szindróma tünetei. Az alábbi módszereket érdemes kipróbálni otthonunkban a tünetek enyhítésére:

irritábilisbél-szindróma otthoni kezelése

Az otthoni kezelési módszerek gyógyszeres kezelés mellett is sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében

  • Rostfogyasztás. A rostfogyasztás sokat tud segíteni a székrekedés csökkentésében, azonban növelheti a gáztermelést és a hasgörcsöt. Érdemes néhány hét alatt fokozatosan növelni a rostfogyasztást olyan természetes élelmiszerekkel, mint a teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, zöldségek és hüvelyesek. Szükség esetén rosttartalmú étrendkiegészítőt is használhatunk, amely kevésbé okoz gázképződést és puffadást.
  • Feketelista. Tudatosan kerüljük az olyan ételek fogyasztását, amelyek kiváltják a tüneteket.
  • Pontos étkezés. Igyekezzünk minden nap ugyanakkor enni és ne hagyjunk ki étkezéseket. Ez sokat tud segíteni a megfelelő bélműködés kialakításában. Hasmenés esetén a gyakoribb, ritkább étkezések javasoltak. Székrekedés esetén a nagy mennyiségű rostban gazdag étel fogyasztása segíthet a tünetek enyhítésében.
  • Rendszeres mozgás. A testmozgás segít a depresszió és a stressz csökkentésében, valamint serkenti a bélmozgást. Fizikai állapottól függően érdemes lehet kardiológiai kivizsgálást végeztetni, mielőtt elkezdünk sportolni egy hosszabb kihagyás után.

Irritábilisbél-szindróma alternatív kezelése

Amennyiben sem a gyógyszeres, sem az otthoni kezelési módszerek nem tudtak segíteni a tüneteken, akkor meg lehet próbálkozni az alábbi alternatív módszerekkel:

irritábilisbél-szindróma alternatív kezelése

Az alternatív kezelési módszereket olyankor érdemes megpróbálni, ha a hagyományos módszerek nem tudtak segíteni

  • Hipnózis. A kezelés során egy képzett (pszicho-)terapeuta segít megfelelően ellazítani a has és a belek izmait. Ez a módszer segíthet a hasfájás és a puffadás csökkentésében irritábilisbél-szindróma esetén.
  • Mindfulness. A mindfulness lényege, hogy megtanuljuk pontosan és kifinomultan érezni testünk jeleit az adott pillanatban, a jelenben. A módszer megtanulása sokat tud segíteni a testi és a lelki kiegyensúlyozottságban.
  • Akupunktúra. Egyeseknek jól használhat az akupunktúrás kezelés a tünetekre a megfelelő szakorvosi kezelés mellett.
  • Borsmenta. A borsmenta egy természetes görcsoldó szer, amely segíthet a belek simaizmainak ellazításában. A módszerrel rövid távon lehet csökkenteni az IBS tüneteit, tartós kezelésre nem alkalmas.
  • Probiotikum. A probiotikumok ’jó’ baktériumok, amelyek részét képezik a normál bélflórának. Ezek a baktériumok megtalálhatók egyes joghurtokban és étrendkiegészítőkben. A megfelelő bélflóra beállítása segíthet a hasfájás, a puffadás és a hasmenés csökkentésében, olyankor, ha irritábilisbél-szindrómában szenvedünk.
  • Stresszcsökkentés. A jóga vagy a meditáció képes lehet segíteni a stresszcsökkentésben. A különböző módszereket online vagy személyes tanfolyam segítségével is meg lehet tanulni.

Irritábilisbél-szindróma kezelése időpontfoglalás

Foglaljon időpontot irritábilisbél-szindróma kivizsgálására és kezelésére magánrendelőnkbe!

Az alábbi űrlapon válassza az Ultrahang -  hasi ultrahang  szolgáltatást és foglalja le azonnal időpontját online!

Amennyiben már van hasi ultrahang lelete, a 'belgyógyászat' kategória 'belgyógyászati szakvizsgálat' nevű ellátását válassza.

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Hasi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.


Irritábilisbél-szindróma kezelés árak

Irritábilisbél-szindróma kezelésére 'hasi ultrahang' szolgáltatásunkat javasoljuk, amelynek aktuális árát az árlista 'Hasi ultrahang' pontjában találja meg.

A teljes gyógyuláshoz általában belgyógyászati szakvizsgálat is szükséges, akár több alkalmommal is. A belgyógyászati szakvizsgálat árát az árlista 'Első szakorvosi vizsgálat és ellátás' pontjában találja meg.

Egyes esetekben a hasi ultrahang mellett egyéb diagnosztikai vizsgálatokra is szükség van, ezekre állapottól függően lehet szükség.

Irritábilisbél-szindróma kapcsolódó cikkek

Irritábilisbél-szindróma gyakori kérdések

Milyen vérvizsgálat szükséges irritábilisbél-szindróma diagnózis felállításához?

Nincsen kifejezett vérvizsgálat irritábilisbél-szindróma diagnózisához. Amennyiben a belgyógyász kezelőorvos laboros kivizsgálás mellett dönt, olyankor vérképet, székletvizsgálatot, laktózintolerancia-vizsgálatot és lisztérzékenységet szoktak elvégezni.

Szabad edzeni irritábilisbél-szindrómával?

Sok esetben az irritábilisbél-szindróma nem okoz különösen komoly tüneteket, így ilyenkor szabad edzeni. Ha a tünetek éppen fellángolnak és erőteljesen jelentkeznek, olyankor nem ajánlott túlságosan megerőltető sportokat végzeni – ilyenkor érdemes könnyedebb edzésre váltani, amíg a tünetek el nem múlnak. Nagyon súlyos tünetek esetén az edzést a tünetek enyhüléséig ajánlott szüneteltetni.

Milyen hosszúak a nyugalmi periódusok irritábilisbél-szindrómánál?

A nyugalmi (remissziós) időszakok megfelelő diéta, stresszkezelés és életmód mellett gyakran hónapokig eltartanak tünetek jelentkezése nélkül. A nyugalmi időszakokat megzavaró fellángolások általában 2-4 napig tartanak. Egyéni tényezőktől is függ, hogy a fellángolások milyen súlyos tünetekkel járnak. A megfelelő kezelést követően azonban sokszor ismét hosszabb nyugalmi periódus következik.

Radiológia (hasi ultrahang) vélemények

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

Vass Nikolett doktornőnél jártam pajzsmirigy és carotis ultrahang vizsgálat céljából. Profi és kedves a doktornő. Köszönöm

profile-pic
Krisztina

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna
Summary
Irritábilisbél-szindróma 5 oka, 13 tünete és 22 kezelési módja
Article Name
Irritábilisbél-szindróma 5 oka, 13 tünete és 22 kezelési módja
Description
Az irritábilisbél-szindróma egy gyakori bélbetegség, amely hasfájással, székelési zavarokkal és puffadással jár. Okai, tünetei, kezelése itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo