Gyomorfekély áttekintés

A gyomorfekélyek olyan nyílt sebhelyek, amelyek a gyomorfalon és a vékonybél felső részének belső falán jelentkeznek. A fekélyesedés leggyakoribb jele a hasfájás.

A gyomorban jelentkező fekélyeknek két fajtája lehet:

  • gyomorfekély. Ez a gyomor belső részén jelentkező sebesedést jelenti.
  • nyombélfekély. A betegség során a sebhelyek a vékonybél felső részén jelentkeznek.

A fekély leggyakoribb oka egy bakteriális fertőzés, amelyet a Helicobacter pylori  (továbbiakban: H. pylori) nevű baktérium okoz. Fertőzés híján, a sebek kialakulhatnak aszpirin- vagy egyén non-szteroid gyulladáscsökkentő tartós szedése miatt is. Általánosan elterjedt tévhit, hogy a stressz és a fűszeres ételek fekélyt okoznak, ez tudományosan nem igazolt. Ennek ellenére, ha a fekélyek már kialakultak, stressz és erős fűszerek hatására a tünetek rosszabbá válhatnak.

A tünetek jelentkezése esetén fontos a gyors és pontos diagnózis, mivel a hasfájás sokféle betegség tünete lehet. Emiatt a tünetek jelentkezésekor részletes kivizsgáláshoz keresse fel belgyógyász szakorvosunkat

Gyomorfekély kezelése rendelőnkben

Rendelőnkben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a lehető legmagasabb szakmai színvonalon pontos kivizsgálást és gyors kezelést nyújtsunk a fekély miatt jelentkező panaszokra.

A gyomorfekély kezelése rendelőnkben az alábbiaknak megfelelően zajlik:

gyomorfekély kezelésének menete jav_comp

A gyomorfekély kivizsgálása és kezelése rendelőnkben az alábbi három lépés szerint zajlik

I. Szakorvosi vizsgálat

Amennyiben gyomorfekély tüneteit tapasztalja magán, érdemes egyből belgyógyász szakorvoshoz fordulni. A szakorvos a személyes vizsgálat során megállapítja, hogy valóban fekélyes betegségről van-e szó.

Ha komolyan fennáll a fekélyesedés gyanúja, az alábbi, komolyabb diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet:

  • endoszkópia
  • laborvizsgálat
  • légzésvizsgálat
  • felső GI-sorozat

Ezeket lentebb részletesen bemutatjuk.

II. Szakorvosi kezelés

A kezdeti kivizsgálás után belgyógyász vagy belgyógyász-gasztroenterológus kezelőorvos kezeli a tüneteket.

Mivel a fekélyeket elsősorban bakteriális fertőzés okozza, ezért a kezelés leggyakrabban antibiotikumos kezelést jelent.

A fekélyek kialakulásának sokszor van egy tartósabb oka is, ezeknek a csökkentésében is segít a kezelőorvos, hogy a kezelés után ne alakuljanak ki újból a tünetek.

III. Utókezelés

A gyomorfekély elsődleges kezelése általában 2 hét alatt lezajlik, ennyi idegi tart az antibiotikumkúra.

Ezután az utókezelés része lehet például életmódváltás, amellyel a későbbi kialakulást lehet megakadályozni. Ezekről a módszerekről lentebb részletesen írunk.

Ha az elsődleges kezelés nem segít a fekélyeken, olyankor komolyabb kivizsgálásra és kezelésekre is szükség lehet, ez azonban viszonylag ritka.

Gyomorfekély tünetei

A gyomorfekély leggyakoribb tünetei az alábbiak:

gyomorfekély általános tünetei

Általánosságban a gyomorfekélynek kellemetlen, de nem túl súlyos tünetei jelentkeznek

  • Égető gyomorfájás. Általában jól meg lehet különböztetni az égető gyomorfájást más belső szervek fájdalmától
  • Puffadás. A gyomorpuffadás az emésztés rendellenes működése miatt jelentkezhet.
  • Teltségérzet. A gyomor helytelen működése miatt állandó teltségérzetet érezhetünk
  • Böfögés. A gyomorban az élelmiszerek lebontása során különböző gázok keletkeznek. A gáztermelés mértéke megnövekedhet, ilyenkor többet böföghetünk.
  • Étel-intolerancia. Mivel a zsírokat nehéz lebontani, ezért a fekélyes gyomor nem minden esetben képes megfelelően feldolgozni a zsírokat. Ez a többi tünet erősödéséhez vezethet.
  • Mellkaségés. A gyomorproblémák miatt olyan érzésünk támadhat, mintha mellkasunk alsó része égne. Ez leginkább gyomorégés, amelyet a mellkasban érzünk. 
  • Hányinger. A gyomorpanaszok – így a fekélyek is – gyakran okozhatnak hányingert, esetleg hányást is.

Messze a leggyakoribb tünet az égető gyomorfájás. A gyomorsav jelenléte és az üres gyomor rosszabbá tehetik a tüneteket. A fájdalom bizonyos olyan ételek hatására, amelyek megkötik a gyomorsavat, jelentősen csökkenhet. A különböző savlekötő gyógyszerek is enyhíthetik a tüneteket, azonban a fájdalom könnyen visszatérhet. A legnagyobb fájdalmak étkezések között és éjszaka szoktak jelentkezni.

Fontos tudni, hogy a gyomorfekélyben szenvedők kb. háromnegyedének semmilyen tünete nem jelentkezik.

Egyes esetekben súlyos tünetek is jelentkezhetnek. Ezek például az alábbiak lehetnek:

gyomorfekély súlyos tünetei

Súlyos tünetek esetén azonnal orvoshoz kell fordulni és akár kórházi kezelésre is szükség lehet

  • Hányás. A hányás akár véres is lehet, ilyenkor fekete vagy piros színe van.
  • Véres széklet. A gyomorműködés hibája miatt a széklet sötét színű vért tartalmazhat vagy fekete színe lehet.
  • Nehézlégzés. A gyomorpanaszok akár olyan erőteljesek lehetnek, hogy gátolják a normális légzést. Nehézlégzés kezelésére légzésrehabilitációs fizikoterápiás kezelést érdemes alkalmazni.
  • Ájulás. A gyomorproblémák miatt akár ájulás vagy szédülés is jelentkezhet.
  • Fogyás. Hirtelen és nem tervezett fogyás is jelentkezhet, a gyomor helytelen működése miatt
  • Étvágyváltozás. A gyakori étvágyváltozás kifejezetten jelezheti súlyosabb fekély jelenlétét.

Mikor forduljunk orvoshoz gyomorfekéllyel?

Ha a fenti tüneteket tapasztalja és a tünetek 2-3 nap alatt nem múlnak el, érdemes belgyógyász szakorvoshoz fordulni, mivel ő alapot vizsgálattal segíthet a kezdeti panaszok okának felismerésében.


Gyomorfekély okai

A gyomorfekély olyankor alakul ki, ha a gyomorsav lemarja a gyomor vagy a vékonybél falán levő marásgátló sejteket. A gyomorsav fájdalmas nyílt sebeket alakíthat ki, amelyek akár vérezhetnek is.

A gyomorfal és belek fala nyálkahártyával borított, amely normális esetben megvédi a többi sejtet a gyomorsav marásától. Azonban, ha a gyomorsav szintje nagyon megnő vagy a nyálkahártya elvékonyodik, kialakulhatnak a fekélyek.

A mart sebek kialakulásának leggyakoribb okai az alábbiak:

gyomorfekély okai

A gyomorfekély tulajdonképpen csak bakteriális fertőzés és gyógyszerek következtében szokott kialakulni

  • Baktérium. A Helicobacter pylori nevű baktérium a normális bélflóra része, amely a gyomornyálkahártyán található meg. A baktérium feladata, hogy védje a gyomor és a vékonybelek érzékeny sejteit a gyomorsavtól. Általában a baktérium nem okoz semmilyen problémát, azonban néha gyulladást okozhat a gyomor belső falán, ami fekélyek kialakulásához vezethet. A gyulladást okozó baktériumtörzset általában más emberektől, ételekből vagy vízből juttatjuk be a szervezetünkbe.
  • Fájdalomcsillapítók. Aszpirin és egyéb vény nélkül kapható non-szteroid fájdalomcsillapítók rendszeres szedése irritálja a gyomornyálkahártyát és könnyen gyulladást okozhat. Különösen az ibuprofén, a naproxén és a ketoprofén tartalmú hatóanyagok okozhatnak fekélyeket. Az acetaminofen-tartalmú gyógyszerek általában nem okoznak gyulladást.
  • Egyéb gyógyszerek. A fájdalomcsillapítók mellett más gyógyszerek, például a szteroidok, a vérhígítók, az alendronát, a risendronát és a szerotoninvisszavétel-gátlók okozhatnak irritációt a gyomorban.

Gyomorfekély kockázati tényezői

A fájdalomcsillapítók mellett több olyan tényező van, amelyek hozzájárulhatnak a fekélyek kialakulásához. Ezek lehetnek:

gyomorfekély kockázati tényezői

A kockázati tényezők növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát, valamint kialakult betegség esetén súlyosbíthatják a tüneteket

  • Dohányzás. A dohányzás növeli a fekélyes sebek kialakulási esélyét azoknál, akikben már megtalálható a betegséget okozó H. pylori baktérium.
  • Alkohol. Az alkohol irritációt okozhat a gyomorban és károsíthatja a gyomorfalon található nyálkahártyát, valamint növelheti a gyomorsav mennyiségét a gyomorban, ezáltal megnövekedhet a fekélyek kialakulásának esélye.
  • Stressz. Amennyiben rendszeres és nagymértékű stressz éri, az hozzájárulhat a gyomorfekély kialakulásához, közvetlenül azonban nem okozhatja azt.
  • Fűszerek. Az erősen fűszeres ételek megterhelhetik a gyomrot, így elősegíthetik a fekélyek kialakulását.

A kockázati tényezők jelenléte önmagában nem okozhat gyomorfekélyt, azonban fokozhatják a tüneteket és megnehezíthetik a gyógyulást.


Gyomorfekély szövődményei

Abban az esetben, ha a gyomorfekélyt kezeletlenül hagyják, az alábbi szövődmények alakulhatnak ki:

gyomorfekély szövődményei

A gyomorfekély szövődményei viszonylag ritkák, de annál kellemetlenebbek lehetnek

  • Belső vérzés. Ahol a fekélyek kimarják a gyomorfalat, lassú belső vérzés alakulhat ki vagy akár komoly vérveszteség is jelentkezhet, amely kórházi kezelést vagy akár vérátömlesztést igényel. Súlyos vérzés esetén véres hányás és véres széklet jelentkezhet.
  • Fertőzés. Mivel a fekélyek okozta sebek helyén megszűnik a gyomorfal természetes védőrétege, ezért könnyebben jelentkezhetnek fertőzések, mint például a hashártyagyulladás.
  • Elzáródás. A fekélyes sebek akadályozhatják az étel útját az emésztőrendszerben. Ennek következménye lehet, hogy evés közben nagyon gyorsan telinek érezzük hasunkat, hányhatunk és gyorsan lefogyhatunk.

Gyomorfekély megelőzése

Az alábbi módszerek segítségével akár jelentősen csökkenhető a gyomorfekély kialakulásának esélye:

  • fertőzésvédelem
  • kevés fájdalomcsillapító

Nézzük ezeket részletesebben!

Fertőzésvédelem gyomorfekély megelőzésére

Nincs arról pontos bizonyíték, hogy hogyan terjed a H. pylori baktérium, amely a fekélyeket okozza, azonban valószínűleg emberektől, ételtől és szennyezett víztől lehet elkapni.

A fertőzés elkerülése érdekében gyakori kézmosás szappannal és vízzel, valamint csak teljesen átsült ételek fogyasztása ajánlott.

Kevés fájdalomcsillapító gyomorfekély megelőzésére

Törekedjen a fájdalomcsillapító gyógyszerek mértékletes használatára! Ha rendszeresen használ olyan vény nélküli fájdalomcsillapítókat, amelyek növelik a gyomorfekély kockázatát, igyekezzen a gyógyszert étkezéskor bevenni.

Fájdalomterapeuta szakorvos segíthet abban, hogy kevesebb gyógyszerrel is jelentősen csökkenjenek a fájdalmak. Kerülje az alkoholfogyasztást, amikor gyógyszert szed, mert e kettő kombinációja növelheti a fekélyek kockázatát.

Amennyiben rendszeresen szüksége van fájdalomcsillapítók szedésére, fekélyesedés ellen szüksége lehet antacid, PPI, savlekötő vagy citoprotektív gyógyszerekre. Léteznek olyan non-szteroid fájdalomcsillapítók is, amelyek tartósabb szedés mellett is kisebb valószínűséggel okoznak fekélyesedést. Azonban ezek a gyógyszerek növelhetik szívinfarktus kialakulásának kockázatát, emiatt az ilyen gyógyszerek használatát csak belgyógyász kezelőorvosa kifejezett ajánlására szabad megkezdeni.


Gyomorfekély diagnózisa

Annak érdekében, hogy a belgyógyász orvos pontosan diagnosztizálni tudjon egy fekélyt, először szóbeli vizsgálat során felveszi a kórtörténetet és fizikális vizsgálatot végez.

Ezeken felül, ha gyomorfekély gyanúja lép fel, az alábbi diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére lehet szükség:

gyomorfekély diagnózisa

A diagnosztikus módszerek egy részét nem a gyomorfekély kivizsgálására, hanem a belső szervi panaszok általános felderítésére alkalmazzák.

  • hasi ultrahang
  • laborvizsgálat
  • légzésvizsgálat
  • endoszkópia
  • felső GI-sorozat

Lássuk ezeket egyesével!

Hasi ultrahang egyéb problémák diagnózisára

Ezt a gyors vizsgálatot minden esetben ajánlott elvégezni, ha bármilyen hasfájás több, mint 2-3 napon keresztül tart.

A hasi ultrahangvizsgálat azonban NEM a gyomorfekély diagnosztizálására való. Mivel azonban a panaszok általában nem egyértelműen köthetők egy adott betegséghez, ezért hasi panaszok esetén érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni.

Laborvizsgálat gyomorfekély diagnózisára

A fekélyesedés megállapításához fontos a H. pylori baktériumot is kimutatni képes laborvizsgálat elvégzése.

Belgyógyász szakorvos javaslatára a baktériumot vérből vagy székletből is ki lehet mutatni.

A székletmintából pontosabban megállapítható a baktérium jelenléte, ezért vérmintát csak a legritkább esetben szoktak használni.

Légzésvizsgálat gyomorfekély diagnózisára

A H. pylori baktériumot légzésvizsgálattal is ki lehet mutatni. Ez az eljárás pontosabb, mint a székletből vagy vérből vett mintával elvégzett vizsgálat.

A légzésteszt során radioaktív szenet tartalmazó italt vagy ételt kell elfogyasztani. A H. pylori baktérium ezt az anyagot részekre bontja a gyomorban. Rövid idő elteltével egy zsákba kell kilélegezni, amelyet légmentesen lezárnak a kilégzett levegővel együtt. Ha a H. pylori megtalálható a szervezetben, akkor a kilégzett mintában megtalálhatók lesznek a radioaktív részecskék szén-dioxid formájában.

Ha savközömbösítőt szed, akkor a vizsgálat előtt erről tájékoztassa orvosát! Attól függően, hogy a vizsgálathoz milyen anyagot használnak, szükség lehet a savközömbösítő gyógyszeres kezelés rövid idejű leállítására a vizsgálat előtt. Ellenkező esetben a vizsgálat téves negatív eredményt mutathat.

Endoszkópia gyomorfekély diagnózisára

Belgyógyász-gasztroenterológus szakorvos endoszkópos vizsgálatot is végezhet, amellyel az emésztőrendszert egészében lehet vizsgálni.

Endoszkópia során az orvos egy vékony csövet enged le az (előzetesen érzéstelenített) nyelőcsövön a gyomorba és a vékonybélbe. A cső végén egy kamera vagy ultrahangos vizsgálófej található, amely segítségével az orvos részletesen megvizsgálhatja a fekélyt. Ha a vizsgálat során gyomorfekélyre gyanakszik az orvos, akkor az endoszkóp segítségével mintát is vehet a fekélyből. Ezt nevezik biopsziának.

A mintának kivett sejteket alapos vizsgálatnak vetik alá, hogy megállapítsák, hogy a H. pylori baktérium megtalálható-e benne. 

Endoszkópos vizsgálatot általában olyankor szoktak előírni, ha idősebb páciensről van szó vagy a fekély komoly tünetei (belső vérzés, nyelési problémák, hirtelen fogyás, stb.) jelentkeznek.

Amennyiben a kezdeti endoszkópia kimutatja a fekélyt, a kezelés után egy újabb kezelésre van szükség, amellyel megállapíthatják, hogy a sebek elmúltak. Ezt olyankor is el kell végezni, ha a tünetek szemlátomást javultak.

Felső GI-sorozat gyomorfekély diagnózisára

Teljes nevén a felső gasztrointersztinális sorozat egy olyan vizsgálat, amely során röntgenfelvételeket készítenek a nyelőcsőről, a gyomorról és a vékonybélről.

Mivel a belső szervek vizsgálatáról van szó, ezért ahhoz, hogy a röntgenfelvételen jól láthatók legyenek az eredmények egy báriumtartalmú radioaktív folyadékot kell meginni a vizsgálat előtt, amely megtapad az emésztőszervek falán, ezzel jól láthatóvá téve az esetleges fekélyeket.


Gyomorfekély kezelése

A gyomorfekély kezelésének módja nagyban függ a fekélyek kialakulásának okától.

Általában a kezelés lényege a H. pylori baktérium kipusztítása a szervezetből, a non-szteroid fájdalomcsillapítók elhagyása vagy csökkentése és – lehetőség szerint – a fekélyek gyógyszeres kezelése.

A fekélyeket az alábbi módokon lehet kezelni:

  • gyógyszeres kezelés
  • otthoni kezelés
  • alternatív kezelés

Lássuk ezek bemutatását sorban!

Gyomorfekély gyógyszeres kezelése

A gyomorfekély kezelésében elsőleges fontosságúak a különböző gyógyszerek. A leggyakrabban használtak az alábbiak lehetnek:

gyomorfekély gyógyszeres kezelése

A gyomorfekély messze leggyakoribb kezelési módja a gyógyszeres terápia, amelyek közül az antiobiotikum a legnépszerűbb

  • Antibiotikum. Ha H. pylori baktériumot találnak az emésztőrendszerben, olyankor a belgyógyász kezelőorvos antibiotikumos kezelést javasolhat a baktérium kiirtására. Ilyen antibiotikumok lehetnek a(z): amoxicillin, clarithromycin, metronidazol, tinidazol, tetraciklin vagy a levofloxacin. A pontos gyógyszerválasztás attól függhet, hogy a baktérium az emésztőrendszer melyik részén él és milyen ellenállóképessége van az antibiotikumokkal szemben. Általában a kezelés 2 hétig tart, amely mellett sokszor savlekötőt és protonpumpa-gátló gyógyszert is kell használni.
  • Protonpumpa-gátlók. A protonpuma-gátló gyógyszerek csökkentik a gyomorsavszintet azáltal, hogy gátolják a gyomorsavat termelő sejtek működését. Ezeket a gyógyszereket belgyógyász szakorvos receptre írhatja fel, az enyhébb fajták azonban vény nélkül is kaphatók. A gyógyszert csak szakorvosi ajánlásra szabad szedni, mivel hosszú távon ezek a gyógyszerek mellékhatásként növelhetik a csípő-, csukló- és gerinctörés kockázatát. Orvosi javaslatra ennek elkerülésére kalciumtartalmú étrendkiegészítőt lehet érdemes használni.
  • Savgátló. A savgátló gyógyszerek, másnéven antihisztaminok, segíthetnek a gyomorsavtermelés csökkentésében, ezáltal a fekélyek okozta fájdalom csökkentésében és a sebgyógyulás gyorsításában is. Ezeket a gyógyszereket is belgyógyászati szakorvosi javaslatra érdemes csak szedni.
  • Savlekötő. A savlekötők lényege, hogy semlegesítik a gyomorsav savasságát, így gyorsan enyhítve a fájdalmakat. Mellékhatásként azonban székrekedést vagy hasmenést okozhatnak, attól függően, hogy milyen hatóanyaggal készülnek. A savlekötők jól használhatók a tünetek enyhítésére, azonban általában nem segítenek a fekélyek gyógyításában.
  • Gyomorvédők. Ezek a gyógyszerek védik a gyomor és a vékonybél falát. Ezeket citoprotektív gyógyszereknek is nevezik, mivel a sejteket védik. Gyomorvédőt belgyógyász szakorvos írhat fel.

Gyomorfekély otthoni kezelése

Az otthoni kezelési módok lényege, hogy életmódváltás segítségével – a szakorvosi kezelés mellett – csökkentsük a tüneteket és elősegítsük a gyógyulást.

Gyomorfekélyre az alábbi otthoni kezelési módokat lehet alkalmazni:

gyomorfekély otthoni kezelése

Az otthoni kezeléseknek leginkább csak szakorvosi kezelés mellett van értelme, mert megfelelő gyógyszerek nélkül kevés az esély a gyógyulásra

  • Egészséges étrend. Igyekezzen sok A- és C-vitamintartalmú gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, valamint fogyasszon teljes kiőrlésű gabonatermékeket. Ha nem eszik elég vitamindús élelmiszert, a fekélyek gyógyulása lassabb lehet.
  • Probiotikumok. A probiotikumok olyan élelmiszerek, amelyek a szervezet számára hasznos baktériumokat tartalmaznak. Ilyen élelmiszerek például a joghurt, az érlelt sajtok vagy a savanyú káposzta.
  • Tejfogyasztás csökkentése. Előfordulhat, hogy a tejivás időszakosan csökkenti a fekélyek okozta tüneteket. Azonban az emésztés során a tejből tejsav keletkezik, amely növelheti a fájdalmat. Kérje belgyógyász kezelőorvosa tanácsát a tejfogyasztással kapcsolatban!
  • Fájdalomcsillapító váltása. Ha rendszeresen szed fájdalomcsillapítót, kérje fájdalomterapeuta szakorvos tanácsát abban, hogy milyen más szerre cserélheti le gyógyszerét, amely nem okoz gyomorfekélyt. Az acetaminofen például ilyen hatóanyag lehet.
  • Stresszcsökkentés. A rendszeres stressz ronthatja a fekélyek okozta tüneteket. Igyekezzen csökkenteni a mindennapos stresszt, ezáltal a tünetek is csökkenhetnek. Amennyiben szakértő segítségére van szüksége, keressen fel megfelelő pszichológus szakembert.
  • Leszokás dohányzásról. A dohányzás gyengítheti a gyomorfal védőrétegét, ezáltal növelve az esélyét a fekélyek kialakulásának. Emellett a rendszeres dohányzás növeli a termelt gyomorsavmennyiséget is.
  • Alkoholfogyasztás csökkentése. A sok és rendszeresen fogyasztott alkohol károsíthatja a gyomor és a vékonybél falán található nyálkahártyát, ezáltal gyulladást és vérzést okozva.
  • Alvás. Az elegendő és megfelelő körülmények között végzett alvás erősíti az immunrendszert és segít a stresszcsökkentésben. Elalvás előtt közvetlenül már lehetőleg ne egyen semmit!

Gyomorfekély alternatív kezelése

A kalcium-karbonát segíthet a gyomorfekély gyógyításában, azonban nem szabad ezt használni elsődleges kezelésként. Kalcium-karbonát egyes recept nélkül kapható gyógyszerekben is található.

Egyes kutatások kimutatták, hogy a cink is segíthet a fekélyek gyógyításában.

A gyógynövények közül az alábbiak lehetnek hasznosan a fekélyek kezelésében:

  • kurkuma
  • masztix
  • káposzta
  • imafüzérfakéreg

Habár a gyógynövények segíthetnek a tünetek enyhítésében és a gyógyulás gyorsításában, nincs megfelelő bizonyíték arra, hogy az alternatív terápiák kiválthatnák a hagyományos gyógyszeres kezelést.

Emiatt azt javasoljuk, hogy alternatív kezelési módokat csak belgyógyász kezelőorvosa tanácsára alkalmazzon.


Gyomorfekély kezelés után

A gyomorfekély kezelése gyakran sikeres és a fekélyes sebek begyógyulásához vezet. Abban az esetben azonban, ha a tünetek komolyak és a kezelés ellenére sem gyógyulnak be, olyankor a kezelőorvos endoszkópos vizsgálatot javasolhat az egyéb okok feltárása végett.

Endoszkópos vizsgálatra olyankor is szükség van, ha a fekélyt első alkalommal endoszkóppal találták meg. Ilyenkor kontrollvizsgálati jelleggel kell elvégezni az endoszkópiát.

Amennyiben a kezelés nem bizonyult hatásosnak, érdemes lehet ismételten hasi ultrahangvizsgálatot végezni, mivel ez is segíthet feltárni a fájdalom okait és elvégzése sokkal könnyebb és kényelmesebb, mint az endoszkópos vizsgálat.


Mit tegyünk, ha nem gyógyul a gyomorfekély?

Azt a fajta gyomorfekélyt, amely nem gyógyul meg a hagyományos kezelés hatására makacs gyomorfekélynek nevezzük.

Több oka lehet annak, hogy miért nem gyógyul meg egy fekély. Ezek leggyakrabban az alábbiak lehetnek:

  • nem megfelelően beszedett gyógyszerek
  • antibiotikumokkal szemben ellenálló H. pylori fertőzés
  • dohányzás
  • rendszeres fájdalomcsillapító-használat

Ritkább esetben az alábbi okok miatt sem gyógyulnak a fekélyek:

  • túlzott gyomorsavtermelés, például Zollinger-Ellison-szindróma miatt
  • fertőzés, amelyet nem H. pylori baktérium okoz
  • gyomorrák
  • egyéb fekélyesedéssel járó betegség, például Crohn-betegség

A makacs gyomorfekélyek kezelésének célja általában a gyógyulást gátló faktorok megszüntetése, leggyakrabban különböző antibiotikumok segítségével.

Ha a fekély miatt súlyos szövődmény – például hirtelen belső vérzés vagy gyomor-bél-perforáció – jelentkezik. olyankor akár műtéti kezelésre is szükség lehet. Szerencsére a gyógyszerek folyamatos fejlődésével a műtéti kezelésekre egyre ritkábban van szükség.


Gyomorfekély szakemberek

Gyomorfekély kivizsgálására a legjobb választás a belgyógyász szakember. A szakorvosi vizsgálat előtt azonban a különböző másfajta betegségek kizárása céljából érdemes hasi ultrahangvizsgálatot végezni.

Rendelőnkben a hasi ultrangvizsgálatot végzi radiológus szakorvosok az alábbiak (az orvosok képére kattintva megtekintheti bemutatkozásukat és rendelési idejüket):

dr vass nikolett radiológus szakorvos

Dr. Vass Nikolett - radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos

dr. Berentei Zsolt - neuro- és diagnosztikai radiológus szakorvos


Gyomorfekély kezelés időpontfoglalás

Amennyiben úgy gondolja, hogy gyomorfekélyét minél gyorsabban lássa szakember, jelentkezzen be belgyógyászati magánrendelésünkre, ahol garantáltan szakértő kezelést kap panaszaira.

A belgyógyászati kivizsgálásra már érdemes hasi ultrahanglelettel érkezni.

Ne húzza el a kezelést, mert ezzel maradandó károkat okozhat!

Az alábbi űrlap segítségével foglalja le időpontját hasi ultrangvizsgálatra (amennyiben már van hasi ultrahangja, a megjelenő oldalon válassza a "belgyógyászati szakorvosi vizsgálat" menüpontot):

IDŐPONTFOGLALÁS


A megjelenő oldalon válassza ki az Önnek megfelelő időpontot 
"Hasi ultrahangra",
amely során teljes kivizsgálást és kezelést kaphat.

Gyomorfekély gyakori kérdések

Melyek a gyomorfekély egyértelmű tünetei?

Sajátos tünetek lehetnek az égő gyomorfájás, a haspuffadás, a gyakori böfögés és az étel-intolerancia. Sajnos gyomorfekély esetén egyértelmű tünetekről nem igazán lehet beszélni. Mivel a belső szervi problémák nagyon hasonló tüneteket okozhatnak, ezért megfelelő kivizsgálás nélkül nem lehet megállapítani a gyomorfekélyt.

Veszélyes lehet a gyomorfekély?

Ha a gyomorfekélyt kezeletlenül hagyják, egyre rosszabbá válhat. Amennyiben vérzés vagy hányás jelentkezik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert az állapot súlyos lehet.

Hol fáj a gyomorfekély?

A legjellemzőbb tünet a köldök és a mellkas alsó része között jelentkező, égető hasfájás. A tünetek üres gyomor esetén jóval erősebbek lehetnek.

Hogyan kell kezelni a gyomorfekélyt?

Az orvosi kezelés első számú módszere az antibiotikumos kezelés, amely kiirtja a betegséget okozó baktériumot. Emellett savközömbösítők gyógyszerekkel csökkenthető a gyomorsav maróereje, így a fekélyek be tudnak gyógyulni. A gyógyszeres kezelés mellett az életmódváltás és az egészséges étrend is nagyon fontos eleme a kezelésnek.

Gyomorfekély kapcsolódó cikkek


Gyomorfekély kezelés vélemények

Udvariasak, kedvesek, profik! Köszönöm szépen!

profile-pic
Morik Kristóf

Dr. Vass Nikolettnél voltam ultrahang vizsgálaton. A doktornő nagyon profi volt, teljesen elégedett vagyok a vizsgálattal, mindent részletesen elmagyarázott. A recepción is kedvesek voltak, rögtön másnapra kaptam időpontot.

profile-pic
Dolli

Berentei doktorhoz kerestem időpontot és azonnal kaptam

profile-pic
István

Minden rendben volt, köszönöm.

profile-pic
Borsos Márta

Alapos vizsgálat, kellemes légkör.

profile-pic
dr. Nagy Jánosné

Kedves, precíz jól felkészült orvos

profile-pic
Sándor

Gyors, pontos, korrekt vizsgálaton vettem részt,megvagyok elégedve

profile-pic
Ilona Valter

Percre pontosan a lefoglalt időpontban nyílt az ajtó és szólított, a vizsgálat is gyors volt. Teljesen elégedett vagyok vele, mindvégig rendes volt.

profile-pic
Vendég

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Szinte percnyi pontossággal végezte a doktor úr a hasi ultrahang vizsgálatot.

profile-pic
Turán János

A Doktor Úr kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Erzsébet

Belevaló doki, nem kertel, mindent alaposan elmagyaráz, alaposan vizsgál, mindent megmutat.

profile-pic
Györgyi

Nagyon kedves dolgozók. A doktornő alapos és figyelmes. Kérdez, segít és mindenre válaszol amit nem ért a "beteg". Nem futószalagon megy a rendelés. Még sincs csúszás. Bátran ajánlom. Évek óta nem megyek máshoz.

profile-pic
György Ákos

Minden oké volt.

profile-pic
Ákos Levente

Doktornő nagyon emberséges, kedves, megnyugtató volt.

profile-pic
Zsolt

jelentkezés után egy két nappal már be is hivtak rendelö tiszta világos asszisztens kedves ügyes gyors doktornö határozott segitökész nagy tudásués többet is mond mint kötelessége lenne nagyon köszönöm köszönöm

profile-pic
Pölhe Tamás

Késve érkeztem a megadott időpontomat elnéztem. Még is fogadtak!!!! Dr úr nagyon kedves korrekt volt szakmailag magas színvonalú precíz. Recepciós hölgyek: a fiatal hölgy segítőkész kedves barátságos A középkorú hölgy szintén kedves barátságos segítőkész. Tiszta rendezett környezet fogadott ! Maximálisan elégedett vagyok

profile-pic
Beáta Soós

Nagyon aranyos volt a doktornő. Alaposan megvizsgált, minden kérdésemre választ kaptam. Szakmailag is kiváló és türelmes.

profile-pic
Judit

Nagyon kedvesen bemutatkozott, és úgy állt az emberhez, ahogy egy igazi orvosnak kellene!!!

profile-pic
Barcsai Zsuzsanna

Gyorsan kaptunk időpontot. Pontos, korrekt, segítökész volt az ultrahangos Doktornő. A vizsgálat alapos volt, a zárójelentést is részletes. Segítőkesz volt a továbblépéssel kapcsolatban is.. Külön megemlíteném az asszisztens Hölgyet is, aki szintén próbált a problémánkban segítséget nyújtani (a recepción még utánunk jöttél, nagyon szépen köszönjük, ha olvasnád 😊)

profile-pic
Eszter Sikos

Rendkívüli hozzáállás, szakmai felkészültség, alapos vizsgálat! Minden dicséretet megérdemel !

profile-pic
Gáborné

A szolgáltatással nagyon elégedett voltam.

profile-pic
Erdők Uniója

A doktornő nagyon alaposan, lelkiismeretesen, nem kizárólag a problémára koncentrálva végezte a vizsgálatot.

profile-pic
Orsolya

Kedves személyzet, pácienscentrikus orvosok. Csak ajánlani tudom

profile-pic
Kovács Zsófia

Kedves volt és közvetlen.

profile-pic
Viki

Kedvesek voltak, gyorsak, és a megbeszélt időpontot is tartották.

profile-pic
Kiszel Péter

Nagyon kedves és profi volt, valamint az egész vizsgálat alatt végig tájékoztatott az ultrahangon látottak alapján. A végén javaslatokat is adott, tanácsokkal is ellátott.

profile-pic
Katalin

Precíz és barátságos volt

profile-pic
Nóra

Empatikus, profi hozzáállás. köszönöm!

profile-pic
Tamás

nyaki érszűkület vizsgálatra mentem, nem talált említésre méltó problémát,kiválóan végzi a feladatát köszönöm

profile-pic
Kozári

Kiváló szakember, empatikus, türelmes, nyugodt. Tájékoztatott mindenről.

profile-pic
Zsuzsa

Kedves, korrekt orvosi tájékoztatás, kedves, segítőkész recepciós szolgáltatás.

profile-pic
Lippai Klaudia

Kedves es segitokesz volt a doktorno!

profile-pic
Flora

Nagyon kedves és készséges volt a doktornő.

profile-pic
Rónyai Júlia

A Doktornő kedves, betegbarát volt és szakszerű ellátást nyújtott. A klinikai dolgozók is nagyon kedvesek voltak.

profile-pic
Balázs

A klinika jó helyen van, könnyen megközelithető, villamossal, vagy autóval. A szolgaltatással meg voltam elégedve. Nem kellett sokat varni. Pajzsmirigy ultrahangon voltam. A doktornő mindent részletesen elmondott. Nagyon kedves volt. Kedvesek a recepciónal is. Ajánlani tudom, hamarabb van időpont, mint az SZTK-ban. Az árak nem magasak.

profile-pic
Kovács Kati

Azt kaptam amit kértem!

profile-pic
Káposzta Péter

Dr Vass Nikolett tapasztalt,készséges szakember. Modern gépi berendezések.Gyors, rövid időn belüli fogadás tiszta rendezett környezetben.Ajánlom mindenkinek!

profile-pic
Jaloveczkiné Júlia

Szúró oldalfájdalommal érkeztem hasi ultrahang vizsgálatra. Az orvos szimpatikus és kedves volt, a vizsgálat alapos. Sajnos szóban nem fejtette ki kellőképpen a diagnózist. Nem adott tájékoztatást a további teendőkről. A sérvről szóló megállapítását már csak távozás után, az írásos leletben vettem észre.

profile-pic
Levente

Tiszta, megnyugtató kellemes környezet, a vizsgálat a megadott időben kezdődött. Alapos vizsgálat és részletes tájékoztatás a doktornő részéről. Csak ajánlani tudom.

profile-pic
Márk Péter
Summary
Gyomorfekély 3 oka, 13 tünete és 13 kezelési módja
Article Name
Gyomorfekély 3 oka, 13 tünete és 13 kezelési módja
Description
A gyomorfekély egy hasfájással, gyomorégéssel járó betegség, amely sok esetben jól kezelhető. Okai, tünetei, kezelési módjai itt.
Author
Publisher Name
27 Sellő Rendelő
Publisher Logo